Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Quilling - arta de a rula hartia(7)

+43
corinah
chivucris
FILIPCAROL
Ramurica
greieras
dia
anka_gabi
adrina
ancush
sunflowers
anne
valentinadof
Valentina-handmade
alexmel93
danutza442
Uca
Karina33
Cristale
magdaR
Ioan Martisor
julix_2007
diana-s
myhappyfeet
Anusca
MoniKozi
clodi
anca56
firimitura
monaistr
gmiki
ala22bala
Maci
MihaelaT
denis21
ismi3ismi
Leutz
firicel
vmir
vlavi
AlinaJ.Bijoux
tantelu01
mamiboom
aba
47 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de anne Lun 07 Mar 2011, 9:19 pm

Multumesc !
Adrina, foarte frumoase felicitarile si imi place mult cartonul perforat, e mai deosebit.Poti sa imi spui si mie te rog unde gasesc perforator cu model ca m-ar interesa si pe mine sa fac
Vlavi, multumesc! o sa mai creez in stilul asta
Firimitura, pai din fericire n-am prieten si deaia am timp sa fac quilling, desenez si sa cant ca altfel :-j, oricum nu se stie cat timp o sa mai fiu single ca dupaia nu cred ca o sa ma mai vedeti pe aici..
anne
anne
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 38
Varsta : 29
Localizare : o
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de adrina Lun 07 Mar 2011, 9:24 pm

da eu cred ca daca se gasesc in Pascani astfel de perforatoare inseamna ca se gasesc oriunde in tara,librarie sau magazin de birotica.
avatar
adrina
helper
helper

Numarul mesajelor : 80
Localizare : pascani
Data de inscriere : 08/02/2009

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de aba Lun 07 Mar 2011, 10:09 pm

Adrina, sunt foarte frumoase. Si perforatiile le fac deosebite dar sunt si ingrijit lucrate. pupi
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de anka_gabi Lun 07 Mar 2011, 10:33 pm

Adrina,sunt foarte frumoase!
Am mai facut si eu cateva,deja le-am daruit...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



[URL=http://img269.imageshack.us/
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

anka_gabi
anka_gabi
helper
helper

Numarul mesajelor : 63
Localizare : Romania
Data de inscriere : 01/01/2011

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de vmir Lun 07 Mar 2011, 11:24 pm

affraid mirat2

Felicitari! am ramas masca...Eu am incercat sa fac trandafiri dar nu imi ies..
vmir
vmir
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 238
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/07/2010

http://www.speranta2007.ro

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Lun 07 Mar 2011, 11:27 pm

In librarii mi s-au parut putin cam scumpe perforatoarele, asa ca am comandat de pe net. Am gasit un site f. bun si care livreaza repede produsele. Vineri am facut comanda iar, azi mi-a venit avizul de la posta!!! Maine merg sa le platesc si sa imi iau coletul acasa!!! Mi-am comandat 7 perforatoare si o foarfeca care taie cu model si un set de hrtie de quilling. Abea astept sa ma apuc de lucru cu perforatoarele!!! Smile

Vnir si eu am incercat sa fac ieri un trandafir dar, nu imi iese de fel. Am renuntat momentan la odee!!! Sad
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de alexmel93 Lun 07 Mar 2011, 11:48 pm

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

AM avut un pic de timp liber si am facut si eu asta[left]
alexmel93
alexmel93
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2011

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mar 08 Mar 2011, 12:00 am

"Asta" a ta e tare draguta!!! wink
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de alexmel93 Mar 08 Mar 2011, 12:04 am

Ms frumos... ASTA e o rama foto, imi trebuia un cadou pt o prietena si nu stiam ce sa ii iau si mi-a venit ideea ASTA ....sper sa-i placa.
alexmel93
alexmel93
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2011

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mar 08 Mar 2011, 12:13 am

Stiu ca e o rama!!! rade
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de vmir Mar 08 Mar 2011, 1:16 am

AlinaJ.Bijoux a scris:

Vnir si eu am incercat sa fac ieri un trandafir dar, nu imi iese de fel. Am renuntat momentan la odee!!! Sad
unul..io am facut de la 5...pana la 15 ..vreo 20 pana m am enervat si i-am aruncat la cos...dar cazu si pe langa ca nu stau bine cu directia..
vmir
vmir
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 238
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/07/2010

http://www.speranta2007.ro

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de dia Mar 08 Mar 2011, 7:15 am

AlinaJ.Bijoux a scris:In librarii mi s-au parut putin cam scumpe perforatoarele, asa ca am comandat de pe net. Am gasit un site f. bun si care livreaza repede produsele. Vineri am facut comanda iar, azi mi-a venit avizul de la posta!!! Maine merg sa le platesc si sa imi iau coletul acasa!!! Mi-am comandat 7 perforatoare si o foarfeca care taie cu model si un set de hrtie de quilling. Abea astept sa ma apuc de lucru cu perforatoarele!!! Smile

Vnir si eu am incercat sa fac ieri un trandafir dar, nu imi iese de fel. Am renuntat momentan la odee!!! Sad


Alina, de pe ce site ai comandat perforatoarele?
dia
dia
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : piatra neamt
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de MoniKozi Mar 08 Mar 2011, 10:18 am

alexmel93 a scris:

AM avut un pic de timp liber si am facut si eu asta[left]

Alexmel, intreb si eu: cu ce ai lipit piesele pe rama ca sa nu se vada urat? Ca e transparenta. Am si eu una, si mi-ar place sa o impodobesc cu ceva. Dar nu stiu cu ce as putea fixa piesele, fara a lasa urme urate.

anne imi place ce lucrari ai. Ai un aer proaspat!

anka_gabi imi plac irisii tai!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de aba Mar 08 Mar 2011, 11:18 am

Alexmel, e foarte frumoasa rama, sigur o sa-i placa prietenei tale. flower

La Multi Ani! fetelor, o primavara frumoasa si spor mult in tot ce faceti. prietenie


Ultima editare efectuata de catre aba in Mar 08 Mar 2011, 11:23 am, editata de 2 ori (Motiv : Mi-am amintit ce zi e azi)
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de tantelu01 Mar 08 Mar 2011, 11:49 am

Si eu vreau sa va urez la toate sa fiti iubite, apreciate pentru tot ceea ce faceti, sa va fie viata plina de satisfactii in toate domeniile! Pentru voi, toate florile din lume.
flower Flowers flower party
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de greieras Mar 08 Mar 2011, 12:26 pm

La multi ani , miini indeminatice!
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de Ramurica Mar 08 Mar 2011, 1:01 pm

Buna fetelor si la multi ani!
De cand nu am mai postat pe site (de la capitolul 1 sau 2 nici nu mai stiu bine) am constatat ca sunt din ce in ce mai multe persoane pasionate de quilling si care fac lucrari foarte frumoase.
Tantelu01 esti de-a dreptul fantastica! Esti plina de imaginatie, grija la detalii si o precizie de invidiat! Esti foarte tare!
Desi a trecut 1 martie va arat cateva martisoare din cele 100 de bucati (am 3 barbati in casa). Au forme mai neobisnuite dar trebuie sa recunosc ca nici eu nu sunt intreaga.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

....si multe altele.
Ramurica
Ramurica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/12/2008

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de aba Mar 08 Mar 2011, 1:09 pm

Ramurica, aplauze Mie-mi plac foarte mult. Sa ne mai arati, ai o grija deosebita pentru detalii, spor in continuare.


Ultima editare efectuata de catre aba in Mar 08 Mar 2011, 1:10 pm, editata de 1 ori (Motiv : corecturi ca de obicei)
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de tantelu01 Mar 08 Mar 2011, 1:29 pm

Multumesc Ramurica, dar esti prea darnica cu aprecierile. Vad ca si martisoarele tale sunt deosebite si ma bucur cand vad lucruri noi facute in aceasta tehnica. Si la anne am vazut tendinta de a iesi din tipar si a reusit lucrari frumoase. Si tu....poate nu mai lasi asa mult timp intre vizite Smile
Eu nu am reusit se descarc pozele cu palariutele de pai. Abia astept sa le arat.
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de MoniKozi Mar 08 Mar 2011, 1:34 pm

Ramurica, ai facut niste super martisoare! Le iubesc pe toate!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 08 Mar 2011, 1:46 pm

Vai, nici nu stiu sa zic ce-mi place mai mult. Toate sunt frumoase.
Anne, imi plac notele muzicale de nu mai pot. Bravo!

ancush a scris:
Mihaela buna idee, asta cautam si eu cand am intrat aici, modele pentru scolari
m-am spetit toata dupa-masa sa fac un tablou de primavara model pentru picii mei, dupa cat am muncit nu prea cred ca le va iesi ceva alor mei tot de clasa I, insa de pui tu poze cu ce ai facut voi incerca
cum noi am pregatit deja felicitarile cadou vom face in orele urmatoare un tablou de primavara cu tehnica asta

Asta am lucrat cu piticii mei. Unele-s mai reusite, altele mai au si cate o papadie Smile dar, pt 6-7 ani e foarte bine si cred ca mamele au apreciat in primul rand munca lor.
Materialele le-am pregatit eu si cu foarfeca ca n-am distrugator de hartie, iar ei au rulat si au lipit.
Am mai facut cate o floare si le-am prelucrat cate o poza.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acestea le-a facut Diana dupa indicatii, fara ajutor la lipit si rulat.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Fundita am aplicat-o eu pentru a masca unele imperfectiuni.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asta-i o incercare de-a mea rade strambe rau tulpinitele si pe langa minunatiile voastre...mai bine ma bag sub scaun. La urmatoarele ma voi stradui mai mult. Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de alexmel93 Mar 08 Mar 2011, 2:20 pm

MoniKozi a scris:
alexmel93 a scris:

AM avut un pic de timp liber si am facut si eu asta[left]

Alexmel, intreb si eu: cu ce ai lipit piesele pe rama ca sa nu se vada urat? Ca e transparenta. Am si eu una, si mi-ar place sa o impodobesc cu ceva. Dar nu stiu cu ce as putea fixa piesele, fara a lasa urme urate.

anne imi place ce lucrari ai. Ai un aer proaspat!

anka_gabi imi plac irisii tai!

Am cumparat un lipici transparent special pt hobby, l-am comandat de pe un site din brasov. Cand se usuca devine transparent.

LA MULTI ANI la toate fetele o primavara frumoasa si plina de bucurii.
alexmel93
alexmel93
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2011

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de tantelu01 Mar 08 Mar 2011, 2:47 pm

MihaelaT, incercari, incercari, dar..... se vede ca te-ai molipsit si tu de "microbul" quilling rade Din propria experienta de ucenica in aceasta tehnica, recomand la toata lumea sa lucreze la inceput cu hartie de 120-130g/mp. Este mai usor de stapanit si nu se deformeaza asa repede fasiile care stau perpendicular pe foaie, au o tinuta mai frumoasa. Cand ai capatat mai multa experienta, controlezi mai usor si hartia de 80g/mp. Numai ca, daca vrem sa reziste in timp lucrarile noastre, e musai hartie mai groasa. O felicitare poate nu are asa viata lunga (eu m-am bucurat sa vad una de anul trecut intretinuta si expusa foarte frumos) dar un tablou care nu are protectie de sticla, trebuie sa reziste la periajul periodic.
tantelu01
tantelu01
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 718
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/02/2010

http://casutadehartie-constanta.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de aba Mar 08 Mar 2011, 3:06 pm

Mihaela, ce frumoase sunt. Sigur mamicile au fost incantate. Felicitari si fetei tale, au iesit foarte frumos, se vede ca are rabdare si-i place sa" mestereasca". Ghioceii tai sunt finuti, nu stiu de ce vrei sa intri sub scaun. Spor in continuare
Flowers


Ultima editare efectuata de catre aba in Mar 08 Mar 2011, 3:19 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectare)
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mar 08 Mar 2011, 3:47 pm

F. frumoasr Mihaela!!! Pt. niste copilasi de 7 ani s-au descurcat f. bine!!! Felicitari pt. munca depusa, ata lor cat si tie!!! pupi
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Quilling - arta de a rula hartia(7) - Pagina 8 Empty Re: Quilling - arta de a rula hartia(7)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB