Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

+50
natasaSV
Bianka7
Cristale
Biene
miha02
feliciagl
SilviaDumitrescu
ppisic
amnro
danadea
Floren
firicel
CCristinaC
Giobsy
zsofia
RamonaM
magdaR
juliennej
rzoana
ivanoiuadela9
Karina33
Uca
Serban Valentina
ador.mita
Clio_Ela
ancone
victoriacus
Gianina4ever
mariaz_09
Admina
lotus nufar
aurishta
katyP
AlinaJ.Bijoux
andrea.z style
margelutamea
Steluzza
kitty_1973
mnarcisa
LYNDA
andarlidia
diada
costina89
bubu85
cris_27
MagdaMarin
olympia
danae
Aghata
ioana soare
54 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 19 Ian 2011, 2:12 pm

Uite si
CCMUN pe anii 2007-2011 art 66 spune

Art.66. - (1) În cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.

(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.

(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Iar cererea arata asa:

Domnule Director/ Doamna Directoare,

Subsemnata .................., salariata a societatii ....................., aflata in concediu de maternitate de la data de ................, solicit compensarea de catre intreprindere a diferentei dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care am dreptul, pe o perioada de 6 saptamani, conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2011, Art. 66.

Art. 66:
In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.

Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.

Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.
Va multumesc!

Data Semnatura

Eu le-am trimis direct cererea fara sa ii intreb daca vor fi de acord sau nu.


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Mier 19 Ian 2011, 2:14 pm, editata de 1 ori (Motiv : Adaugat cerere)

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de Uca Mier 19 Ian 2011, 2:12 pm

Mie nu imi vine sa cred ce ti-au spus.
Nici nu ma mai mir pentru ca in tara asta nu se mai respecta nimic.
Le poti cere in scris, sa iti dea nr. de inregistrare si nu vor avea de ales decat sa iti raspunda tot in scris.
Cred ca nu vor o reclamatie la ITM.
De ce au HR sau director economic daca nu cunoaste legislatia? ( sau o cunoaste dar nu o aplica in interesul angajatilor)

Scuze ca m-am luat direct de asta si nu ti-am spus in primul rand ca ma bucur ca e bebe bine si ca vine in casuta noua bine pusa la punct.
Insanatosire grabnica si rabdare ca mai e doar putin!
Sanatate multa va dorim!

Te pupam!
kiss

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de ioana soare Mier 19 Ian 2011, 2:37 pm

Multumesc frumos pentru urari si pentru sfaturi! hug

Valentina intru acum si citesc pupi

Magda multumesc pentru formular, cam asa concepusem si eu crerea. Ce ma retine este faptul ca nu stiu daca a fost publicat in monitorul oficial si noul contract colectiv pe 2011. Stiu ca este si acolo acelasi articol, numai ca nu stiu ce sa trec pe cerere - 2007-2010, 2007-2011, sau 2011-2014. Mai cercetez, insa pana la sfarsitul saptamanii sigur o trimit.

Uca exact asa m-am gandit si eu, cu numar de inregistrare, ca sa nu o faca pierduta. Nici eu nu ma asteptam la asa un raspuns, chiar credeam ca e rezolvata treaba din momentul in care am lamurit-o pe dir. economica de faptul ca acea compensare este pentru o perioada din concediul de maternitate , iar in concediul de maternitate contractul de munca nu e suspendat.




ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de Karina33 Mier 19 Ian 2011, 2:46 pm

Ioana multa sanatate, ca-i mai buna decat toate! Ai nevoie de putere ca sa fie totul ok la nastere si sa te poti ocupa de bebe acasa.
Tu esti fata cuminte si responsabila asa ca vei avea grija de tine! Stai cuminte acasa si mai mestereste una-alta ca ti-am cam simtit lipsa pe forum!
kiss

Danae tu ai deja experienta, stii cum e! hug Nastere usoara si copii sanatosi fete dragi!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de danae Mier 19 Ian 2011, 3:31 pm

Karina, stiu cum e, dar iti spun drept ca ma cuprinde frica asa cateodata. Cred ca este tocmai din cauza ca stiu cum e. Prima data m-am lasat luata de val, dar acum... Oricum, nu cred ca ajung pana la termen, ca burta o duc cu mainile si cam am contractii dureroase, dar neregulate, iar presiunea in partea de jos a bazinului a crescut considerabil. Ah, si inca ceva: nu prea mai pot sa conduc! Ih!!! pupi
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 19 Ian 2011, 8:05 pm

Ioana, bine ai revenit!! sieu imi faceam griji, stii de fapt de dincolo.
Eu zic ca e bine ca nu e bebe foarate mare, e nasterea mai usoara, chiar daca e cordonelul unde nu ar trebui.

Eu spal sanii in fiecare zi, dar nu dupa fiecare supt. Am intrebat si moasa, a zis ca nu e nevoie, daca schimbi absorbantul din sutien cand e umed, si ca bebe tre sa faca si imunitate.
Eu nu am avut probleme nici cu Victor si nici acum, am avut o iritatie la sfarc la inceput, (am pov eu acum 3 luni), cand leutul meu nu reusea sa suga, mai mult "mesteca"
Am folosit crema pentru sfarcuri, folosesc inca din cand in cand, la 2-3 zile. Am luat la recomandarea moasei una cu lanolina, de la Avent. nu trebuie spalat sanul inainte de a papa bebe, e ok si cu crema.

Daca bebe nu suge destul si nu pompezi dupa aceea, o sa produci putin lapte, organismul intelege ca nu e nevoie de mai mult. Pe partea celalta, daca e mult lapte si nu il pompezi, se aduna si dor sanii rau de tot, si risti si sa faci infectii. Eu tre sa trezesc puiul pe la 5-6 dimineata ca sa suga, altfel dor sanii de imi vine sa plang. Inainte pompam noaptea si ii dadeam lapticul cu biberonul mai tarziu. De vreo luna am renuntat, nu mai fol pompa, ca a crescut "pompita vie" si a invatat sa suga bine.

Dana, nu te stresa, ai sa vezi ca trece cu bine, a doua nastere se spune ca e mai usoara- La mine asa a fost, a durat de 6 ori mai putin decat prima.

Lasa condusul, mai ales daca ai contractii, sa nu ai ghinionul sa te apuce la volan. Eu am condus pana in ultima saptamana, nu mai puteam sa ma rasucesc bine, si am dat cu spatele de un stalpisor de la o portita, ca nu am vazut. Cu 2 cm dilatatie inca mai conduceam, dr m-a certat si a zis sa las masina aacolo si sa plec cu taxiul.
Nu e de glumit, mai ales acolo- eu nu am avut curaj sa conduc in Ro acum doi ani. Aici, daca merg incet nu ma claxoneaza nimeni.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de diada Mier 19 Ian 2011, 11:10 pm

Bine ai revenit Ioana! Din experienta mea, Petru nu puneagurita pe san daca nu il spalam inainte, chiar si daca scotea sanul trebuia sa-l spal!!! la3,5 luni eram gata cu alaptatul. Stefan nu are nici o treaba, nu-l deranjeaza asta, suge oricum, acum are 7 luni jumatate... concluzia, fiecare copil este diferit, chiar daca sunt frati.

Dana, cred si eu ca nu mai poti conduce, eu la 36 saptamani deja nascusem! Ai grija de tine, te inteleg perfect cu nasterea, dar cum zice si Karina, o sa vezi ca o sa fie mai usor ca deja stii ce sa faci!

Abia va astept povestile! hug Nasteri usoare fetele!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de danae Joi 20 Ian 2011, 8:50 am

Fetelor, va intreb si eu ceva. Atunci cand te apropii de termen si sarcina coboara nu ar trebui sa mai ai arsuri la stomac, nu? NU mai imi aduc aminte de la prima sarcina, dar parca nu am avut asa arsuri. Acum, de la inceputul saptamanii am niste arsuri de nu pot dormi. Ma tin si noapte si zi, si imi este greata si nu pot sa dorm. Am incercat cu ceai, cu lapte, ma lasa cateva zeci de minute, apoi e la fel. Nu mai pot!

Ah, nu am pretentia sa conduc prea mult, asa cat sa ajung pana la gradi. Dar mai bine ma las de sportul asta ca nu mai e asa mult.

Va pup!
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 20 Ian 2011, 10:42 am

Dana aşa am păţit şi eu cu câteva zile înainte de a naşte pt că bebe nu mai avea loc şi mă apăsa pe ficat. Probabil că şi la tine se apropie termenul. Naşteri uşoare tuturor. kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de aurishta Joi 20 Ian 2011, 12:32 pm

Arsurile si greata n-au legatura cu termenul, ci cu specificul sarcinii, adica le ai sau nu le ai! Eu am avut problema asta la a doua nastere, am varsat pana in ultima zi, desi trecusem de termen binisor.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de Steluzza Dum 23 Ian 2011, 11:10 pm

Am si eu intrebare:cand esti graviduta ai voie sa iti vopsesti parul?
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de ioana soare Dum 23 Ian 2011, 11:33 pm

E destul de dezbatut subiectul. Unii spun ca este sigur, ca nu se absorb substantele chimice in organism si ca atata timp cat o faci intr-o camera bine ventilata pentru a nu inhala acele substante totul e in regula, iar altii spun ca totusi se absorb in organism si ca nu merita riscul. Eu, care am renuntat la cosmeticele si sapunurile cu parabeni, parfum sintetic, SLS, si alte asemenea, zic sa nu te vopsesti, dar poate sunt exagerata.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de Steluzza Dum 23 Ian 2011, 11:46 pm

Nu esti exagerata Ioana,doar ca am intrebat stiind ca sunt fete care au avut bebici inaintea mea si aveam dubiul asta.Am sa mai astept ca oricum nu se intampla nimic daca am ceva par alb, face parte din viata. rade Mersi mult. pupi
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 24 Ian 2011, 6:25 am

Eu una la prima sarcina m-am vopsit la 3 luni caci urma sa am cununia religioasa si nu am stat nevopsita si chiar a prins vopseaua.
Iar la sarcina cu fata m-am vopsit in luna a 6 a cand i-am luat motul baiatului.
Si iar a prins si nu am avut nici o problema nici eu nici fatul.

Teoretic da nu avem voie gravide fiind sa ne vopsim, dar practic fiecare face acest lucru dupa nevoie si dorinta.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de danae Lun 24 Ian 2011, 8:29 pm

Buna seara, burtici!
Eu vin de la control. Bebelusa e bine, are cam 3 kg, sarcina nu e chiar jos, dar...e o mica dilatatie. Asta inseamna sa stau in pat, sa nu fac efort si sa iau no-spa. Am si contractii, cateva pe zi dar neregulate. Doctorita mi-a zis ca daca stau cuminte, sa ma mai vada si joia viitoare si atunci poate imi provoaca nasterea. Deci, ma duc sa stau in pat! V-am pupat!

Edit ca vreau sa va intreb ceva: stie cineva cat se da pentru medicul care pune epidurala? Habar nu am cat sa dau si nu mai imi aduc aminte de la prima nastere.


Ultima editare efectuata de catre danae in Lun 24 Ian 2011, 8:37 pm, editata de 1 ori (Motiv : intrebare)
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de rzoana Lun 24 Ian 2011, 10:11 pm

Eu am dat acum 5 ani 100 E la Polizu, dar se poate sa fie mai mult acum... sau mai putin. In fond e... criza acum! Nastere usoara !
rzoana
rzoana
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de danae Mar 25 Ian 2011, 9:54 am

Wow! Mi se pare foarte mult 100 E! Pai daca pe anestezist dai atat, medicului obstretician cat sa ii mai dai? Si mai sunt si moasele si medicul neo-nato.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 25 Ian 2011, 10:06 am

Dana dai cat vrei.Nu medicul cu care nasti iti face epidurala?
Si ii dai 1 milion sa zicem.
Si eu cand am nascut am auzit si de 10 milioane date unui medic pentru o cezariana,2 milioane anestezistului.
Iar eu am dat 3 parca nici nu mai stiu,in orice caz am dat mai putin decat la prima nastere.
Am scris in urma.
Si s-a purtat exemplar cu mine,pana m-a externat,iar cele care dadusera mult mai mult la alti medici,nici macar nu veneau la vizite.
Ii dau si tu dupa.
Ce poate sa-ti mai faca atunci ??
Sa inverseze nasterea pe principiul ca "m-am suparat imi iau jucariile si plec"??? rade
Eu nu am intalnit medic care ca scoata banii dati ,din buzunar si sa-ti spuna ca mai trebuie 10 mii!!
Ii dai cat poti.
Am gasit
marinmagda18 a scris:
Atentie la personalul medical ca la fata m-am trezit ca e si asistenta de anestezist nu numai anestezitul.Dar am scapat ieftin i-am dat 10 ron ei si 30 anestezistului.
Ca doar nu numara banii in fata mea, sa zica "stii e cam putin" si eu am dat toti banii dupa pt ca inainte nu stiu care e moasa,care asistenta etc si am fost tratata foarte bine.
Eu am dat 3 milioane la doctor si a fost supermultumita.
Iar la prima sarcina amdat 3.5 milioane
Si vorbesc de cezariene nu nasteri normale wink


Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Mar 25 Ian 2011, 10:12 am, editata de 1 ori (Motiv : gasit mesaj)

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de Admina Mar 25 Ian 2011, 10:22 am

Mai, eu nu inteleg ce e cu medicii astia. De ce sa nasti la 40 de saptamani, nu pricep? Pe mine ma invita la 37 sapt. si un pic, sa-mi provoace nasterea ca venea Pastele, peste 10 zile si trebuia sa ramana spitalul gol. Am nascut inainte de invitatia ei.
Totusi, daca aveti 38 de saptamani si vreti sa nasteti normal, de ce sa stati in varful patului? Relaxativa si odihniti-va inainte, ca sa aveti energie pentru ce va urma si apoi plimbati-va (feriti-va si de frig, mai ales), urcati scari ca sa vina bebe. Eu asa as face. Una e sa nasti un bb de 3-3,5kg si alta e sa aiba 4, 4+. Bine, ca la eco se si inseala si ce vad ei 3kg, poate sa fie un bb de 2,7kg si e mai mititel. Dar se considera nastere la termen dupa 37 sapt. Se verifica reflexele lui bb si sunt formate acum, deja. Respira bine, inghite, tot ce trebuie, ia in greutate dupa nastere, nu e problema.
Hai, nastere usora Danae si Ioana. Cand o fi, sa fie. Nu ma luati in seama, prea mult. pupi

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de aurishta Mar 25 Ian 2011, 12:52 pm

M-a amuzat faza cu estimarile gresite de la eco. Am fost martora odata cand i-au spus unei fete sa nu se ingrijoreze, ca bb nu e prea mare, vreo 3kg. Ea a nascut in aceeasi zi, din fericire cu cezariana, si bb avea 5, 300 kg. Radeau asistentele si ziceau: '' bebele tau are 3 kile pe un picior!'' rade Lasand gluma la o parte, marja de eroare la estimarea eco mi se pare mare. Mie mi-au spus ,in ziua in care am nascut, ca bb are cam 4 kg, +/- 500 gr. Asta vine,la proportia unui adult: ''ai 80kg, +/- 20kg! Bebelusa mea a avut 4,200kg. Toti copiii mei au fost macrosomi, dar nasterile n-au fost cine-stie-ce.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de ioana soare Mar 25 Ian 2011, 2:09 pm

Pai eu te iau in seama Admina, si pe de o parte as lua scarile si parcul la picior ca abia astept sa-l vad pe bebe si nu mai am rabdare. Si stiu ca e foarte in regula sa se nasca acum, e la termen, dar asa as mai profita de cateva zile de nefacut treaba si lucrat cu lana... Si inca mai tusesc, mai bine mai sta un pic acolo, sa-mi treaca de tot.
Beau ceai de zmeur, e foarte bun:)))

Azi noapte mi s-a pus un carcel enervant si dureros la gamba, m-am intins ca pisica in pat si dintr-o data am simtit. Oare are legatura cu lipsa de magneziu, sau doar a fost o manevra gresita? Ca e prima oara cand mi se pune carcel, pana acum n-am avut probleme.

Deocamdata contractii nu am deloc, sunt curioasa ce o sa aflu vineri la control, daca sunt ceva semne ca e pe vine bebe.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de diada Mar 25 Ian 2011, 3:55 pm

Da, da, lipsa de magneziu este! eu amluat cred ca de pela 7 luni magneziu in sarcina, pentru ca aveam carcei.

Nastere usoara fetelor, abia astept sa va citesc povestile si sa vad bebicii!

Apropo,de Ppisic stie cineva ceva?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de danae Mar 25 Ian 2011, 4:23 pm

Sa stii ca si mie mi se mai pun carcei, dar rar. Poate si din cauza pozitiei. De obicei mi se pun noaptea, cand dorm. Dar exista si posibilitatea sa am lipsa de magneziu. Am mai avut probleme.
Admina, sa stii ca nu am fost deloc cuminte pana acum. Saptamana trecuta am mutat mobila din sufragerie singura ca sa fac curat, iar la 2 zile dupa asta am facut o plimbare foarte lunga, de vreo 2 ore pe jos si nimic nimic. Ah, si o portie de nebunii. wink Si cu toate astea, colul nu e scurtat. Nu stau chiar in pat dar nici nu mai mut muntii din loc. Ideea e ca eco dadea ca ar avea 3 kg dar la masuratori a iesit cu o saptamana mai mic. Probabil din cauza asta a zis sa mai astept. Adevarul e ca nu mai am rabdare, dar nici nu as vrea sa ma duc sa imi provoace nasterea si sa dureze prea mult travaliul ca nu e pregatit bebe.

Magda, nu imi pune ea epidurala, e un medic anestezist. Ea doar decide cand se pune: minim dilatatie 3-4. Si ai dreptate, ca data trecuta m-a luat asa de repede ca nu am avut timp sa ii dau ceva si i-am dat dupa ce mi-a bagat acul in spate. Doar ca nu mai imi aduc aminte cat am dat. E o nebuloasa. Eu ma gandeam la un 3 mil. pupi
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 26 Ian 2011, 1:33 pm

Magneziu am luat si eu, tot din cauza carceilor, de pe la 28 de saptamani, Ma trezeamn oaptea cu dureri de abia respiram.
In restt nu am luat decat acidul folic, iar de la 3 luni omega3, aici se ia si in timpul alaptarii.

Despre vopsit, fetelor, au fost atatea discutii si aici. S-au facut o gramada de studii, unii spun ca dauneaza sarcinii unii ca nu.
Cert e ca... legea spune ca gravida nu are voie sa lucreze in mediu toxic, de ex in tipografii, cu plumb, in benzinarii, insa ... coafezele nu au reusit sa obtina asa un drept pt ca nu s-a dovedit cert ca vopseaua de par dauneaza.
Cate coafeze care au lucrat fiind gravide si care au copii cu probleme cunoasteti? Eu NICIUNA. In schimb cunosc zeci care au lucrat cu vopsele de toate felurile ore in sir pe zi in timpl sarcinii si au copilasi perfect sanatosi.
Totusi, in timpul sarcinii mi-am vopsit parul doar cu henna.

EU am o inhtrebare acum... a avut cineva colul deschis in partea din interior?
Cred ca v-am spus ca sora mea a ramas graviduta la o saptamana dupa ce l-am nascut eu pe Leon. Culmea e ca... si cumnata mea tot atunci...
Amandoua vor naste in iulie.
Sora mea insa are colul deja deschis pe interior, si e abia in sapt. 15 de sarcina Sad. I-au recomandat mult repaos, si ceva cu hormoni.

Ioana, Dana, odihniti-va bine noaptea, bucurati-va de cate un pui de somn si ziua, ca sa aveti putere cand e sa vina bebele. Si cat e permis, nu lasati mscarea deoparte! rotiri de bazin, aplecari, fandari, cateva minute pe zi, ajuta ff mult.

Aveti grija de burtici!!!
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de Steluzza Mier 26 Ian 2011, 2:52 pm

Fetele voi ce sutiene purtati de cand sunteti gravidute?Eu nu am purtat pana acum(nu radeti de mine),dar nu aveam de ce (aveam 2 bube Smile )si acum a trebuit sa iau sutiene marimea 3,dar nu stiu daca sunt bune pentru ca la cupe au sarma si cineva mi-a zis ca trebuia sa iau fara sarma zid
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB