Ultimele subiecte
» Pirogravura
Ieri la 9:03 pm Scris de MihaelaT

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 7:34 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Ieri la 6:23 am Scris de piciul

» Modele de brodat
Joi 14 Dec 2017, 11:41 am Scris de Danabors

» Ustensile croitorie (2)
Joi 14 Dec 2017, 9:53 am Scris de kytty4

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Mier 13 Dec 2017, 8:18 am Scris de sarabendis

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-5

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 05 Ian 2011, 4:25 pm

Este scump tare, Ioana, numai bun de pupacit. Iar in camera lui doar galeria si perdeaua e mai urgenta, ca restul se pot achizitiona in drumul de intoarcere de la maternitate wink . Eu m-am agitat tare mult pentru patut, ca trebuia sa vina Angelica acasa si n-avea unde dormi queen , am comandat unul de pe net, am plans ca a intarziat doua zile plange iar pruncul meu a refuzat cu indarjire sa doarma acolo. Am incercat mai multe stratageme, mi-am umflat chiar si muschii, ca doar de, n-o sa faca figuri un prunc de 4kg cu o mama de 100 zid si tot degeaba. N-a vrut si pace sa doarma in patut si acum am un bibelou mare si frumos in camera batutincap
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_27 la data de Joi 06 Ian 2011, 10:08 am

Ce scump e bb al tau Ioana,cred ca abia astepti sa te vezi cu el in brate.Eu in ultimele zile de sarcina asa am fost si asta mi-a dat curaj si m-am dus foarte bine dispusa la maternitate cand a sosit momentul.Numai sotul si fiica-mea nu vroiau parca sa ma lase sa merg,fiica-mea chiar incepuse sa planga asa ca in loc sa ma incurajeze ei pe mine trebuia sa o fac eu pt ei wink
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 35
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Joi 06 Ian 2011, 10:26 am

La mine,la prima nastere eu am plecat sa nasc singura cu autobuzul de 7,iar la 10,30 eram operata.
Si pe al meu sot il intrebau colegii nostrii de servici de mine,iar el le zicea ca am plecat sa nasc,iar ei faceau o fata affraid si intrebau ,cuum a plecat singura?
Pai ce era asa greu sa ma duc pana la maternitate singura?
Fara sot sau vre-un insotitor.
Eu am vrut asa ,caci nu aveam nevoie de nimeni pe langa mine chiar daca am facut 2 cezariene.
Si la a doua m-au dus cu masina pana la poarta si atat.Am vorbit la telefon cu ei.

Al meu sot nu suporta spitalele si daca mai vedea si copilul abia scos din burtica era cu mine la terapie intensiva internat ca sa-si revina. rade
Asa mai bine si-a vazut de treaba lui si eu de a mea.
Eu sunt o fire mai tare si ma descurc si singura chiar daca tocmai am fost operata.
Tin minte ca intreba moasa daca am rude carora sa-i arate copilul si se mira cand i-am spus ca nu.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Steluzza la data de Lun 10 Ian 2011, 8:38 pm

Ioana sa iti traiasca bebele si dupa cum vad mult nu ar mai fi si ai sa il ti in brate. love
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de katyP la data de Mar 11 Ian 2011, 11:44 am

buna,fetelor vroiam sa va intreb daka aveti idee...berea in timpul sarcinii dauneza ?stiu din auzite ca berea ajuta la formarea laptelui in san dupa nastere,voi ce parere aveti?sa va traisca bebelusii hug
katyP
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 34
Localizare : galati
Data de inscriere : 28/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mar 11 Ian 2011, 12:00 pm

Da,e un mit ca berea ajuta dar gandeste-te ca e alcool pe care copilul il bea,asa ca...La prima sarcina am facut si eu greseala,la a doua nicicum,mi-am schimbat stilul de viata,intr-unul sanatos si a fost o diferenta enorma intre sarcini
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 38
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de victoriacus la data de Mar 11 Ian 2011, 1:08 pm

katyP treaba cu berea este inventata de babe pe timpuri.Nu creste nici o lactati.Face numai rau copilului din cauza ca are alcool care intra in laptele lui bebe.Mergi la plafar si gasesti ceaiuri speciale pentru stimularea lactatiei cu fenicul,anason si chimen. Ceaiul e incercat de mine si are efect.

Am tot citit pe aici si sunt cu gura pana la urechi de ce am vazut.Pozele cu bebe in burtica sunt tare haioase.
Va doresc sa va traiasca minunile,iar celor care sunt gravide sa aiba o nastere usoara.
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 44
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mar 11 Ian 2011, 2:41 pm

Si eu cred ca e basm cu berea care se metamorfozeaza in lapte. O alimentatie echilibrata si o buna stare de spirit plus determinarea de a alapta iti dau sanse reale de a avea suficient lapte pentru bb.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ancone la data de Mar 11 Ian 2011, 7:46 pm

Basme sau nu, ideea este sa se consume cat mai multe lichide indiferent de care apa, compot, bere (fara alcool), sucuri, ceaiuri ...si mai ales multi litri de optimism si voie buna.
Eu am incercat si cu ceaiuri pt stimulare si galactogil, dar stresul a invins lactatia. Asa ca, va fiti optimiste si vesele. Sarcini usoare in continuare.
ancone
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 128
Varsta : 37
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de andrea.z style la data de Mier 12 Ian 2011, 1:25 pm

Am pus si eu intrebari legate de berea care produce lactatie, la cursurile Lamaze, si raspunsul a fosr ca berea, indirect provoaca lactatie. Adica, alcoolul din bere da o stare euforica si relaxeaza mama, iar starea de relaxarea ajuta la secretia prolactinei de la care este lapticul.
Acum... ar fi bine sa te poti relaxa si fara bere Laughing cu ciocolata de exemplu, sau cu niste fructe, ar fi minunat.
Din pacate eu nici cu ceaiuri, nici cu pastile nici cu nimic nu am reusit sa fac laptic, ea ar suge dar nu are ce, sanii nu mi-au crescut, sunt fleasca, si cu mare chinuiala pot sa storc cam 2 lingurite de lapte din fiecare san. Canalele nu sunt infundate. Daca dupa 2 saptamani de chinuiala nu am reusit sa am laptic, sansele sunt mici sa mai vina. Si o frustrez si pe micuta ca insist la fiecare masa sa suga, si ea se chinuie, si eu insist, dar la un moment dat incepe sa urle de foame asa ca trebuie sa-i dau formula. Sunt foarte dezamagita, vroiam din tot sufletul sa alaptez.
-m-am interesat, si mama mea a avut probleme cu alaptatul si amandoua bunicele mele (si din partea tatalui si din partea mamei) asa ca este posibil sa fie si putina genetica la mijloc.

andrea.z style
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 243
Localizare : arad
Data de inscriere : 12/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 12 Ian 2011, 1:42 pm

Incearca sa mananci smantana, am auzit in maternitate ca ar da rezultate. Eu nu am incercat fiindca n-a fost nevoie, dar am vazut mamici care laudau foarte tare remediul. Spuneau ca mananca cca 200 gr smantana, inainte de alaptat cu vreo 20 min, iar dupa cateva zile, n-a mai fost nevoie. Repet, nu stiu cat adevar e in asta, dar poate merita sa incerci. In alta ordine de idei, ti-a aratat cineva cum sa pui corect copilul la san? Si asta poate fi o cauza .

Ultima editare efectuata de catre aurishta in Mier 12 Ian 2011, 5:46 pm, editata de 1 ori
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de victoriacus la data de Mier 12 Ian 2011, 1:52 pm

eu la baiat aveam mameloanele prea rigide si nu putea sa suga,asa ca nu venea nici laptele desi sanii erau ca baloanele.Iar o asistenta "desteapta" mi-a spus ca nu am lapte si sa cumpar copilului formula ca moare de foame.
Asa ca am pierdut laptele.
La Rebecca insa,nu m-am mai lasat si m-a impulsionat si doctorita neonatolog,care mi-a spus sa insist ca laptele va veni,si asa a si fost.Acum tasneste cateodata de o inneaca Smile)
Si nu stiu daca e de la lactate dar eu chiar mananc multe si de toate,; lapte dulce,batut,smantana,iaurt,branza....
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 44
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mier 12 Ian 2011, 2:21 pm

Cris, Costina, Andreea, felicitari pentru bebei, sanatate multa si sa va bucurati de copilasi cuminti si buni!!

Victor al meu a inceput scoala, tati serviciul, vacanta si concediul au fost lungi. Acum sunt numai cu Leon acasica, asa ca am revenit la programul meu, cu ceva timpsi pt internet.

Ma intreb cine preda cursurile Lamaze acolo, de poate vb asemenea aberatii. Sa"recomanzi" (indirect- tot recomandare e) alcoolul unei mame care alapteaza e absurd.

Ceva adevar esta si in asta cu berea, dar nu starea de euforie, ci maltzul din bere s-ar parea ca stimuleaza lactatia. Aici se recomanda cafeaua-surogat, din malt. Eu tot sper ca ajuta, am luat si ceai de fenicul-anason-chimen, nu mi se pare ca ajuta mult. Cred ca depinde mult de organism, iar hormonii joaca si ei un rol f mare in producerea laptelui.
Eu pe Victor, in urma cu 11 ani, l-am alaptat pana la un an fara o saptamana, aveam lapte foarte mult, si tre sa recunosc, ma hraneam muuuuult mai nesanatos decat acum.
De data asta, de la 2 saptamani a fost nevoie sa ii dau lui Leon completare, acum are aproape 14 saptamani, alaptez inca, dupa-amiaza si seara insa nu se satura si primeste cate 90-120 ml completare.

Cate ceva despre malt, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link

Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Mier 12 Ian 2011, 3:00 pm

Dar de unde stii ca nu se satura?
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mier 12 Ian 2011, 3:08 pm

Geanina, la inceput il cantarea moasa, care venea acasa ca sa il vada. Nu lua in greutate cat trebuia, si stiam ca nu papa destul.
Acum, dupa ce suge isi mananca pumnisorii , plange, daca il pun la san incearca sa suga cu forta. Si vad si cu cata vizeta bea lapticul din biberon. Cand suge destul bea doar 20-30 de ml din sticla, iar seara de obicei ajunge la 90-120.

E destul de greu si cu biberonul la noi, se spune ca daca ii dai sticla refuza sanul. Da de unde, la mine a fost chin mare sa il pacalesc cu biberonul. Cand nu putea sa suga bine pompam de cateva ori pe zi si ii dadeam si cu biberonul, si impingea cat putea cu manutzele si baga nasucul la san.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ador.mita la data de Mier 12 Ian 2011, 4:18 pm

felicitari proaspete mamici Smile
eu alaptez de 7 luni si ma bucur ca la noi toate merg bine, insa sunt constienta ca nu mereu lucrurile sunt roz.

cred ca fiecare alegere pe care o facem are consecintele ei (ii dau sau nu supliment? insist sau nu cu el la san? il hranesc la cerere sau cu program? cumparam sau nu suzeta... si atatea alte alegeri)
mi se pare esential ca proaspata mamica sa fie incurajata si sustinuta, indiferent de alegerile pe care le face, pentru ca ea este singura in masura sa decida. in acest fel ea isi castiga increderea in sine si poate relationa mai bine cu puiul ei.

KatyP, pentru inceput, daca iti doresti sa alaptezi, e important sa te odihnesti, cat de mult poti, sa bei lichide foarte multe si sa incerci sa ramai optimista.
Daca spitalul in care nasti iti permite, incearca sa pui copilul la san chiar daca nu a venit lapticul, cat de repede posibil.
Stimularea mameloanelor este foarte importanta, de asemenea contactul piele pe piele.
Daca exista un program si nu poti primi copilul la san in primele 24 de ore de la nastere, poti sa incerci tu sa stimulezi mamelonul cu mana, practic sa incerci sa mulgi foarte usor(aplici presiune cu degetele dar fara sa te doara). Eu asa am facut(am primit foarte tarziu copilul din cauza unor complicatii).
Am baut ceai de anason si fenicul(de la fares), compot, apa (fara suc din comert si fara bauturi cu dioxid de carbon). Daca ti-e pofta, poti sa bei si bere, dar obligatoriu fara alcool. Pediatra mea mi-a spus ca e un aliment complex, ajuta la fermentatie(implicit la digestie) iar o legatura intre lactatie si bere nu a fost descoperita stiintific.

Sper ca am fost de folos, si va doresc la toate sa cresteti langa puiuti sanatosi si fericiti Smile
ador.mita
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de katyP la data de Mier 12 Ian 2011, 6:40 pm

va multumesc din suflet pt sfaturile voastre imi prind foarte bine,mai am ceva timp pana nasca,dar sunt multe lucruri care sunt bine de stiu...si as mai avea o intrebare.Aveti idee ceaiul verde in timpul sarcinii afecteaza cu ceva?pana ajung la doctor sa intreb,va intreb pe voi aici,am prob cu constipatia am baut o perioada ceai de musetel si nu ieseam deloc,aveam perioade de zile intregi cand nu ieseam deloc cu(scaunul)afara,dar de cand am inceput sa beau ceai verde ies cat de cat normal dar am inteles ca contine cofeina ...va doresc sanatate si pupici
katyP
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 34
Localizare : galati
Data de inscriere : 28/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 12 Ian 2011, 8:17 pm

Din cate stiu, nu e nici o problema cu ceaiul verde. Apoi,nu cafeina e contraindicata in sarcina, ci excesul.
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de andrea.z style la data de Joi 13 Ian 2011, 3:40 pm

aurishta a scris:Incearca sa mananci smantana, am auzit in maternitate ca ar da rezultate. Eu nu am incercat fiindca n-a fost nevoie, dar am vazut mamici care laudau foarte tare remediul. Spuneau ca mananca cca 200 gr smantana, inainte de alaptat cu vreo 20 min, iar dupa cateva zile, n-a mai fost nevoie. Repet, nu stiu cat adevar e in asta, dar poate merita sa incerci. In alta ordine de idei, ti-a aratat cineva cum sa pui corect copilul la san? Si asta poate fi o cauza .

Mi-au aratat cum sa o pun la san si la spital si acasa am primit ajutorul unei prietene care a crescut 2 copii la san. Nu pozitia este problema pentru ca ea apuca sanul si trage, simt cum imi ies ochii din cap cand suge. Problema este ca nua are ce sa suga. Lactate mananc multe oricum, pentru ca imi plac, zilnic beau cel putin 1 l de lapte.

Ma intreb cine preda cursurile Lamaze acolo, de poate vb asemenea aberatii. Sa"recomanzi" (indirect- tot recomandare e) alcoolul unei mame care alapteaza e absurd.
Nu am spus niciunde ca a recomandat si nici din textul pe care l-am scris nu se subintelege asta. Ea nu a recomandat, eu am trebat daca este mit sau realitate, iar ea a raspuns ce este mit si ce este realitate. Ea din start nu recomnada nimic, ne explica despre ce este vorba, indiferent de subiect, ne explica efectele negative si pozitive la fiecare tema/subiect/procedeu, iar alegerea ramane la latitudinea fiecaruia. Asa cum ne-a explicat nasterea naturala versus cezariana, efectele pozitive si negative la fiecare, exemplificata cu filmulete la fiecare, ca sa putem alege dupa bunul nostru plac cum am dori sa nastem, avand toate informatiile necesare.

andrea.z style
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 243
Localizare : arad
Data de inscriere : 12/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 19 Ian 2011, 10:51 am

Nu mai avem nici un bebelus nou-nout? bebic
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 19 Ian 2011, 1:40 pm

Am chiulit un pic cam mult de pe forum Embarassed , de vreo 10 zile am intrat in febra curateniei si pregatirilor, eram convinsa ca vine bebe si gaseste casa cu fundul in sus:)) Acum casa e gata, camera lui este pregatita, vesela si primitoare, iar mie de dimineata la control si eco mi-a spus dr. ca mai am de asteptat cel putin 2 saptamani. Asa ca nu mai am altceva de facut decat sa stau si sa astept. Ma bucur totusi ca mai sta la adapost, ca sunt foarte racita, e cea mai rea raceala pe care-mi amintesc sa fi avut-o si ma mai si tine de o saptamana si tot nu trece. Si imi faceam griji , daca vine bebe si eu sunt tot racita, oare o sa am voie sa-l tin in brate?
Bebe are 2850g , nu a mai crescut asa de mult din decembrie si pana acum, dr. mi-a spus ca va ajunge pe la 3kg si un pic. Are cordonul larg in jurul gatului, am intrebat-o pe dr. si mi-a spus ca nu ar trebui sa fie probleme la o nastere naturala, si oricum va fi monitorizat.
Am fost si la cursurile prenatale, in afara de faptul ca ar trebui sa ma indrept spre spital atunci cand contractiile sunt regulate si la 7-8 minute, nu prea m-am lamurit cu nimic. Adica am crezut ca m-am lamurit dupa cursul cu neonatologul, si apoi ceea ce ni s-a spus la cursul cu medicul ginecolog a contrazis ceea ce credeam ca am lamurit:))
De ex. neonatologul ne-a spus ca nu trebuie muls laptele care ramane in sani dupa ce a supt bebe, ginecologul ca trebuie. Neonatologul a spus ca nu trebuie sa speli sanii inainte si dupa masa, ginecologul ca trebuie, ca pe piele traieste stafilococul auriu. Si inca cateva, dar pe acestea le-am retinut cel mai bine, pentru ca imi doresc foarte tare sa alaptez si nu vreau sa fac ceva gresit care sa pericliteze acest lucru.
Dar e bine ca am facut totusi cursul, pentru ca ne-au dat diploma si in baza ei mai sta tati cu noi acasa 10 zile in plus:))

Aaaa, sa va spun ce raspuns am primit de la firma referitor la acea compensare de 15% din brut. In sfarsit am reusit sa-i lamuresc ca am dreptate, ca nu contravine vreunui cod , iar ei mi-au spus ca da, asa este, dar ca nu voi primi nimic pentru ca nimeni pana acum nu a primit. Ca nu e corect fata de celelalte persoane:))))))) Si de ce e vina mea ca alte mamici nu au stiut ce drepturi au si nu si le-au cerut? Legea nu trebuie respectata? Sau doar se respecta cand au ei chef?
Asa ca voi trimite cerere scrisa, sa vedem daca indrazneste careva sa imi raspunda in scris ca nu primesc nimic pentru ca "nu vrea muschii lor" Smile)

Am limbarita ca nu am mai intrat pe forum de aproape 2 saptamani:)))
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Mier 19 Ian 2011, 1:57 pm

Eu am luat adeverinta de la un medic de familie(altul decat al meu, ca al meu habar nu avea) cum ca al meu sot a facut acel curs de puericultura si asa a stat acasa 15 zile.
De unde nu a luat nimeni compensarea de 15%, de la tine de la servici??
Nu e o scuza asta .
Si eu am fost prima care am luat.Ca ma si intrebau ca de unde am mai aflat si asta.
E lege,Conform CONTRACTULUI COLECTIV DE MUNCA LA NIVEL NATIONAL PE ANII 2007-2010 in cazul meu.
Iar pe mine m-au tinut 2 saptamani cica sa intrebe juristul.
Citeste si pe
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] despre asta eu de acolo am aflat si am trimis cerere in care specificam legea care ne da acest drept,precum si dispensa de 16 ore /luna platite de firma pentru a merge la controalele medicale,dreptul la un salariu mediu pe unitate la nasterea copilului.

Ioana intereseaza-te la Inspectoratul teritorial de munca sau spune-le ca ii vei da in judecata daca nu-ti vor respecta drepturile.
Ce eu am stiut la primul copil?

Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Mier 19 Ian 2011, 2:03 pm, editata de 2 ori (Motiv : corectat)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de danae la data de Mier 19 Ian 2011, 2:04 pm

Cred ca avem o fixatie cu ordinea si curatenia. Si eu fac la fel de 2 zile. Am toate bagajele gata, inclusiv geanta cu hainele bebelusei pentru plecat acasa. Eu merg luni la control si atunci imi spune cat mai am de stat. Pentru orice eventualitate, plec cu tot bagajul dupa mine.

Ioana, eu stiu ca nu se mulge laptele din san dupa ce suge bebe pentru ca asa se regleaza singura cantitatea de lapte secretat. Dar cu spalatul, eu stiu ca se spala si inainte si dupa. Si ca sa nu faca afta, eu dadeam cu garmastan pe mamelon inainte de alaptat ( ii protejeaza gurita ) si apoi dupa ce alaptam, ma spalam si dadeam iar cu garmastan ca sa ramana pielea moale si sa nu fac rani. La mine a functionat. A fost sfatul medicului.
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 37
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Serban Valentina la data de Mier 19 Ian 2011, 2:07 pm

Ooooo,bine ai revenit pe Forum Ioana si ne dai de veste despre tine.
Imi pare bine ca bebe e bine ,dar cam trebuie sa fii atenta cu raceala ca nu ai voie sa iei medicamente.
Trateaza-te cit mai naturist si cu mare prudenta.
Odihneste-te cit poti de mult sa fii o mamica sanatoasa si in forma.
Multa sanatate tie si ,,bebeului,, .

Ps ti-am trimis doua PM,nu stiam de ce nu raspunzi ,acum m-am linistit. hug hug hug
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 19 Ian 2011, 2:11 pm

Asa, fetelor, bine ca v-ati aratat fatza pe forum, ma ingrijorasem ca ati nascut si pe-aici nu se stie nimic! kiss
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat