Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Rochii de seara, deosebite(2)

+63
Maci
Nicoleta Irimescu
cris69
came_lia
gagaritz
anigherman
margot
Tinkerbell
SilviaDumitrescu
veniciuc nicoleta
DANIELA.I
ebruli22
MagdaMarin
ribana
clodi
mnarcisa
m-julie
Marry
betymi72
europolis
Clio_Ela
manus marioara
valentina_d1986
AKD
vilcris
dandana
elutzamicutza
monica11
danae
IrisT
ralucis
matahari
Uca
Anduku
kla78
florentina69
valentinadof
noel
zylv
pisi
Noemi
danabekk
tomari
cretu_veronica22
feliciagl
cory74
Usagy
Alina.C
adelina24
stoy
amnro
diada
Camy
Karina33
Lucia Ro
bobitica
leonutza69
arime
geany
amia
Admina
dienutzababy
MihaelaT
67 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Lucia Ro Mar 20 Apr 2010, 5:36 pm

@ Stoy , Camy si Alina C. - multumiri multe pentru aprecieri, intr-adevar "rochia neagra Vogue "pentru ca asa am denumit-o ... a avut cel mai mare rating pe Burda dintre toate proiectele mele postate acolo... si cu aceasta ocazie din nou ne dam seama de adevarul "Classic never dies" - adica pe romaneste ce e clasic nu se demodeaza - v-am zis ca modelul rochiei e din anii '50 ...
Lucia Ro
Lucia Ro
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 356
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 07/01/2010

http://lucillesdesigns.wordpress.com/

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de stoy Mier 21 Apr 2010, 10:16 am

Usagy, am vazut ca ai intrebat de tafta elastica, eu am cumparat saptamana trecuta dintr-un depozit de materiale din Sibiu, se mai gaseste inca si cred ca o gasesti in orice magazin cu metraje. Eu am gasit acolo doua tipuri de tafta elastica, una simpla subtire si una putin mai grosuta care are doua fete(materialul poate fi croit pe orice fata dar difera culorile pe o parte e mai inchis la culoare si mai putin lucios iar pe cealalta parte mai deschis la culoare si super lucios). Saptamana asta o sa postez niste poze cu o fusta facuta din acest material ca sa-l vezi ( la Scoala de croitorie 4).
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 49
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Karina33 Mier 21 Apr 2010, 10:25 am

Se gaseste tafta elastica, la noi e si imprimata sau brodata. Ce am observat eu ca minus la ea e ca se strange la calcat pe lungime. Asa ca va recomand calcarea cu abur inainte de croire.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Usagy Mier 21 Apr 2010, 11:17 am

Multumesc mult pt. raspunsuri si sfaturi, am sa pun si eu o fotografie la "Furnizori de materiale si materie prima - croitorie" cu ceea ce caut. kiss
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de cretu_veronica22 Mier 21 Apr 2010, 11:37 am

Dienutzababy,e minunata rochita bleo.
LuciaRo,chiar te pricepi la creatii.Tine-o tot asa ca faci lucruri frumoase.
cretu_veronica22
cretu_veronica22
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 62
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Alina.C Mier 21 Apr 2010, 11:40 am

Asa e... eu care nu ma pricep la denumiri de materiale si la proprietatile lor, am cumparat ceva care eu am zis ca e tafta, sa-i fac fetei mele o rochita, si noroc ca am calcat bine materialul inainte de a-l croi si coase (ca-l tinusem aiurea, intr-o cutie), se strange multisor chiar la calcatul cu aburi!
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 45
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de tomari Mier 21 Apr 2010, 8:03 pm

Alina sunt materiale care nu se calca cu aburi, sintetic, matase; unele fac "valuri" altele vorba ta. Incearca intotdeauna prima data pe o bucata mai mica sa vezi cum ramane dupa calcat.
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Admina Mier 21 Apr 2010, 11:40 pm

zid Ca mi-am adus aminte. Aveti grija cand va neteziti ceva cu fierul cu aburi (am un Tefal 8, bun cica...) Desi folosesc apa dedurizata de multisor, azi iar a inceput sa "scuipe" calcar sau ce face el, acolo. Il urasc, punct. Mi-a nenorocit vreo 2 rochii de seara, de satin. I-a curs apa cand imi era lumea mai draga si normal ca s-a patat rochia, a trebuit sa o spal din nou... Mai bine pe temperatura mai mica (de sintetice, oricum) si fara abur.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de danabekk Joi 22 Apr 2010, 12:04 am

Admina, imi aduc aminte, foloseam otet, in amestec cu apa, o solutie diluata, lasata in rezervor, apoi utilizat fierul "pe abur" , pe o carpa..asa incat "depozitele de calcar" sa se sparga, miste, dezlipeasca, deplaseze...Ce nu stiu este: se strica fierul de calcat??
affraid N-ar trebui, pentru ca filtre si esspresoare de cafea utilizeaza aceeasi metoda, fara probleme ulterioare...
danabekk
danabekk
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 200
Localizare : Atlanta, GA
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de dienutzababy Joi 22 Apr 2010, 2:48 am

stoy exact tipul ala de tafta este folosita la rochie, pe o fata ff lucioasa si culoarea deschisa si cealalta fata se vede pe rochie, dar se intretine foarte usor si nu am probleme la calcat. pupi
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 36
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Alina.C Joi 22 Apr 2010, 11:21 am

Multumesc de sfatul cu aburii, sau mai bine zis cu lipsa lor, la unele materiale. Sincer, nu stiam, decat de matase naturala, ca nu se calca cu aburi (si asta tot pe aici pe forum am citit candva, pe undeva).
Desi devin off-topic, si eu tot un tefal am avut care face aceleasi probleme, si eu am stricat cel putin vreo doua lucruri bune, din acelasi motiv... si pentru ca a luat o tranta si pierdea un pic apa, si m-a si curentat usor, l-am pregatit pentru aruncat, si i-am cumparat inlocuitor.... Care nu-mi place la fel de mult, dar ...asta e, astept sa se strice si asta! (nu-l pot returna, am incercat, dar l-am folosit deja si se cunoaste....) zid
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 45
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Noemi Joi 22 Apr 2010, 11:28 am

Off topic: suntem in românia. Ai luat un produs prost, te speli cu el pe cap. Nu contează decât vanzatorul sa fie mulţumit. Urat!
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Karina33 Sam 24 Apr 2010, 11:40 am

Revin cu pozele pe purtatoare ale unei rochite de majorat. Ii multumesc fetei, o sa-mi dea si poze cu rochiile in lucru inca(banchetul e peste o saptamana)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Admina Sam 24 Apr 2010, 11:50 am

Ooo, ce bombonica de rochie. nor Deci culoarea nu-mi place, dar ii sta ei bine. Modelul e super dragut si ma omori cu tivul de la organza (sau e tulle cristal?). Ce fel de satin e cel de la top ca parca are un je ne sais qui.
Barfitoare mica, ce sunt. Eu mai bagam un argintiu in tinuta, sau un negru si la fel, la machiaj mergeam pe alta culoare. Parca e prea lollipop. In rest e minunata.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Karina33 Sam 24 Apr 2010, 1:46 pm

Admina rochita e lucrata anul trecut parca. E din saten elastic subtire(doar funda e intarita bine) si pe deasupra e un tul care pare mai sclipicios. La corsaj e tul incretit si fixat de mana ca sa stea acolo, ca nu vroia doar calcat! Si la spate are gaici si snur de corset.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de leonutza69 Sam 24 Apr 2010, 4:00 pm

asta da rochita de majorat...imi place, e de efect si pentru varsta respectiva!
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de pisi Sam 24 Apr 2010, 6:13 pm

super tare rochita Karina!
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de amnro Sam 24 Apr 2010, 6:17 pm

karina, foarte frumoasa rochita. mergea sa mai taie un pic din look-ul de bomboana fondanta cu niste culori mai inchise, dar oricum e deosebita aplauze
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de dienutzababy Sam 24 Apr 2010, 10:32 pm

Karina33 superba rochia, pot sa iti fur modelul? bounce
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 36
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de zylv Dum 25 Apr 2010, 12:28 am

karina,nu ma iei la tine acasa?daca aveam 18 ani dormem pe presul de la usa ta,numai ca sa ma aleg cu rochite frumoase,ca de la mine nu pup mai nimic hug
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Noemi Dum 25 Apr 2010, 12:43 am

Super Frumoasa rochita. E bine lucrata si culoarea îmi place mult. Iar combinatia cu voal merge La fix pe fustita ampla.
Si eu zic ca admina ca mergea accesorizata cu argintiu La sandalute si machiaj si poate chiar un sal din organza gri. Dar este delicioasa rochita.
Sa mai vedem
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 25 Apr 2010, 1:22 am

Karina, este super rochia! aplauze

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Camy Dum 25 Apr 2010, 3:51 pm

KARINA ,frumoasa rochita,cum ai facut tivul?

saptamana aceasta(in 2 nopti ) am facut si eu o rochie lunga in clini cu un bolerou din dantela.Rochita este ptr o cunostinta,pe mine vine un pic mare.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Camy in Dum 25 Apr 2010, 4:06 pm, editata de 2 ori
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de pisi Dum 25 Apr 2010, 4:01 pm

Frumos Camy, ti-am dus dorul cat ai lipsit. Ai inceput acum iar sa ne ametesti cu creatiile tale.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de noel Dum 25 Apr 2010, 5:48 pm

Karina33>
foarte frumoasa rochita si culoarea imi place mult, ii da un aer copilaresc!
si mie primul lucru care mi-a atras atentia a fost tivul love cum l-ai facut?
Camy
foarte frumoasa tinuta asta, spre deosebire de rochita Karinei, care este pentru o domnisoara dulcica şi jucausa, a ta este pentru o doamna eleganta si sigura pe sine
boleroul imi place foarte mult, e atit de gingas
pupici la amindoua pupi
noel
noel
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 148
Localizare : -
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 2 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB