Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyIeri la 11:02 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt Roman, deci mi-e rusine...

+57
Angelica18
arielas
diada
diana-s
bela gio
dorina64
StMihaela
came_lia
Roxy
elenaxx
gabriela1967
kamelyaa
aurishta
Andata
kla78
Cristache
roxana camelia dumitrescu
Gianina4ever
ismi3ismi
ionela stefan
socela
margelutamea
lotus nufar
stoy
bluetteblue
Uca
ioana soare
Day
melus
datsun
ema
mikybt
CCristinaC
valentinadof
Giobsy
Nicoleta Irimescu
Floren
Pui_dEuropolis
Clio_Ela
Ana Maria
amnro
koechlin
feliciagl
kitty_1973
geany
clodi
SilviaDumitrescu
letho
cata13lina
MihaelaT
Serban Valentina
adelina24
Alina.C
Danny24
veniciuc nicoleta
MagdaMarin
Admina
61 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de ioana soare Joi 21 Oct 2010, 4:01 pm

Amnro pe mine m-a impresionat si uimit atat de tare gestul taximetristului, incat trebuia sa scriu, si cum habar n-aveam unde, am zis sa mai echilibrez un pic balanta aici:)) De rau sunt foarte multe de spus, dar in perioada asta sunt tare bine dispusa, endorfinele's de vina:))) Alaltaieri pe ploaia a mare cand mergeam pe jos in drum spre serviciu eu ma gandeam ce frumos e afara si ce aer curat:))) Lumea din jur era incruntata si grabita iar eu zambeam de ce bine imi e si ma amuzam de cum ma impinge vantul:)))

Uca bravo pentru faptul ca nu ai stat cu mainile in san si ai actionat. Daca ar fi mai multi asa ce bine ar fi. Insa multi se multumesc sa comenteze in gand sau cu amicii si atat.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de amnro Joi 21 Oct 2010, 4:15 pm

ioana deci ar trebui sa profit de tine. fac topicul si tu sa scrii, sa scrii..... lol!

si dupa ce nasti, asta e... o sa ma ocup singura de el (sau nu?) rock
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de ioana soare Joi 21 Oct 2010, 4:33 pm

...pe urma-l inchidem si ma mut inapoi aici, mai ales ca cica vor sa scurteze concediul de maternitate si sa-l faca de 4 luni:))))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de ema Lun 25 Oct 2010, 6:18 pm

Sa va povestesc ce am patit azi: ma duc la un supermarket sa fac niste cumparaturi Ma duc la casa sa platesc. Lume multisoara Si desi dupa mine era plin de lume, hop doua tiganci(nu cu fuste) vin in spatele meu si nici una nici doua ca sa le platesc niste cumparaturi Vorbeau stricat in franceza Reactia mea a fost cea pe care o cam au toti romanii numai cind ii vad (si anume aceea de a fi atent la lucrurile tale pt ca te lasa fara ele de cele mai multe ori) Si-au dat seama ca sunt romanca ca au inceput sa strige in gura mare in romana: "e romanca ca si noi" Am vorbit numai in franceza
Una dintre ele a inceput sa-mi dea ocol carutului cu cumparaturi si cu ochii pe borseta prietenului meu Lumea se uita speriata si alea faceau circ Noua ne era rusine Am chemat paza si politia si acolo le-am lasat
Si cica nu-mi era rusine ca sunt romanca rade
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de bluetteblue Sam 25 Dec 2010, 8:24 pm

bravo cata1ina! sunt mandra ca in tara mea exista oameni ca tine!
cine ne citeste istoria o sa vada ca-n tara " hotilor, violatorilor, escrocilor" exista cei care au facut zid de aparare marilor si " civilizatelor" tari europene . s a uitat asta, in epoca razboiului rece care se duce nu mai e nevoie de carne de tun romana!
da, aruncam gunoaiele pe jos- suntem popor latin, ca si italianu sau spaniolu care fac la fel- au insa un serviciu de salubritate mai bun.
da- ascultam manelele la maximum pe strada- cu ce e mai presus americanul care-si asculta impuscaturile armelor in razboiul dintre bande pe curatele si infloritoarele lor bulevarde
suntem saraci , e adevarat, caci natia asta n-a supt de la nimeni ci a tot dat si tot da- sa avem oare o vina pentru inima proasta de buna ce-i?
nu suntem inculti, inca nu suntem,caci noi stim de ei, cei mari- ei de noi nu!
....ne lipseste insa ceva- curajul!
Curajul de a ne afirma, de a da cu pumnul in masa cand suntem calcati in picioare, de a ne apara valorile, de a ne recunoaste valorile mai ales, de a nu ne mai inchina la zeul strain care este dolarul si implicit euro.
..........chiar de ne sunt copiii si tatii si mamele si prietenii, iubitii sclavi la lifte straine noi tot romani ramanem , aceeasi natie putin natanga, putin speculanta a momentului, putin naiva in fata laudelor false...orice am face o putem face in asa fel incat sa nu ne negam romanismul si tara!
bluetteblue
bluetteblue
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 62
Localizare : focsani,romania
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de stoy Sam 25 Dec 2010, 10:14 pm

Fetelor, mie nu mi-e rusine ca sunt romanca.
Poate mi-ar fi fost daca faceam ce fac unii dintre "copatriotii" nostri dar asa eu imi vad de treaba mea si nu vad de ce mi-ar fi rusine pentru ce fac alti.
Stiti vorba aia "gradina lui Dumnezeu e mare". Pai in gradina asta nu trebuie sa mai fie si uscaturi?
Peste tot gaseti si oameni buni si oameni rai.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de lotus nufar Sam 25 Dec 2010, 11:10 pm

Cred ca ,dupa parerea mea, nu de rusine este vorba ca nu exista motiv sa-ti fie rusine ca aparti la o anumita rasa sau natiune,intrebarea ar fi ce au romani relativ la orgoliu national !?,la grup cu interese comune !?la scop politic si economic pentru natiune!? Nimic!!!

-orgoliu national nu exista ,incepand de la poiliticii fara caracter,fara sa dau nume ,nu au numic ce sa-i investeasca ca reprezentantii natiunii,decat osul de care trag toti .

-interese comune ,nu exista au furat si vandut bogatia nationala la reduceri si si-au unflat buzunarele proprii .... rezultatul someri si emigranti .

-scop politic ....santem rasul Europei si respinsi ca membrii cu drepturi depline in Comunitatea Europeana cine este de vina coruptia fara masura la toate nivelele si indiferenta totala a autoritatilor,fara exceptie.( Accidentul diplomatic Basescu-Sarkozy)cata mandrie nationala!!!!

-economie romaneasca si produs romanesc ,putem spune ca nu mai exista ,
principalele activitati exportatoare nu sunt romanesti ,petrolul vandut si rasvandut ,autostrazi rade nici turismul nu este tentant fara infrastructura rade cine- este nebun sa ramana blocat in vreo strada desfundata de transeele" razboiului" indiferentei si hotilor ce nu-si pot imparti osul.

-sant mandra ca sunt roman ,violenta , si limbaj vulgar ,multe servicii de proasta calitate sau pur si simplu inexistente ,spaga la toate nivelele ,
si coruptie fara scrupule

frumos

Sigur unul mi-ar spune ca eu ca emigrant vorbesc usor !!!,deloc cand ne intoarcem acasa noi emigrantii ,locul unde am vrea sa gasim progres si civilizatie gasim ,un dezastru ce ne indeparteaza mai mult, iar acei emigranti ce cu munca lor au contribuit egal la dezvoltatre economica romaneasca sant scarbiti de mizeria de acasa,de modul dezgustator prin care santem vazuti afara "tigani, prostitute si criminali fara scrupule" ( sa nu uitam ca Italia stie bine sa fructifice aceste aspecte din societatea noastra si fac din toti un "porcile") atunci santem mandrii ca suntem romani !!! nici acasa si nici acolo unde am emigrat .

Nu vreau sa spun ca in Romania nu mai sunt oameni civilizati si cu bun simt departe de mine gandul acesta ,problema este ca predomina violenta ,obraznicia si vulgarismele,iar cei cu bun simt sant inghititi de o societate din ce in ce mai vulgara si nu ma refer doar la limbaj ci si la decorul din jurul nostru. Orase distruse de indiferenta si egoismul autoritatilor ,arhitectura distrusa si cartiere sinistre .Sa nu mai vorbim cine traieste la tara ,canalizare ,gaz ,apa sau strazi un vis in majoritatea cazurilor o adevarata tara din lumea a treia.... iar daca ma duc sa vad ce zic statisticile internationale descopar ca este adevarat Romania este in lumea a treia
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mie nu mi-e rusine ca sunt roman mi-e rusine ca romanii au uitat sa fie romani cu orgoliu national cu capacitati economice si putere politica demne de acest popor.

Dar cum spunea O.Goga

"Muntii nostri aur poarta / Noi cersim din poarta in poarta " se pare ca asa ne place !!!
aur avem ,petrol aveam ,paduri,si minereuri ,mare si munti !!!! atunci ce nu avem !?
Administratori capabili si cu adevarat romani!!!
Ce ar putea schimba aceasta situatie???? toate ca toate dar pana coruptia este un mod de viata ce sufoaca cetateanul de rand nu o sa fie niciodata nimic in tarisoara noastra!!! Aceasta este parerea mea ! nu prea roza dar asta este!



bucurie rade rade rade rasul -plansul
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Serban Valentina Sam 25 Dec 2010, 11:57 pm

LOTUS, macar in zuua asta Sfinta, ai un pic de pace in suflet...
Inteleg ca esti prin Italia, si ca italienii sunt un pic mai civilizati, dar sa nuuiti ca au intrat in Comunitatea Europeana de ani buni,iar coruptia nici acum nu este eradicata...
De xenofobia pe care o manifesta din cind in cind italienii, foarte dur ce spui?
De romanca omorita in statia de metrou de treceau toti pe linga ea, se uitau si atit ce spui?
Si cite altele fapte reprobabile facute de "oameni din lumea vestica" sunt de acord cu tine poate este ceva mai curat pe strazi...
Oameni buni si oameni rai (needucati), uscaturi sunt peste tot in lume...
Cind vom minca si noi bani "europeni" cum au mincat grecii de 29 de ani si uite ca tot au criza economica mai profunda (apropo de coruptie) decit multe alte state din est, atunci sa fim f.f. critici cu aceasta natiune... in asa fel incit sa nu ne fie rusine... Ba dimpotriva...


Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de lotus nufar Dum 26 Dec 2010, 8:50 am

Eu nu sant nici grec nici italian sant roman ,gandesc si vorbesc romaneste,de acea critic ce vad acasa la mine " capra vecinului " este problema lui.Intr-o tara cu atatea resurse lasate de Dumnezeu poporul este servitor la el acasa ,nu numai la altii!!!
-exportul il detin companiile straine si nu romanesti! autostrazile le fac strainii "a face" teoretic ,practic deocamdata doar platim ca altii au facut un munte de minciuni . Zacamintele naturale le-am vandut la straini petrol/aur. La CE un singur produs romanesc inregistrat cu eticheta de produs autetentic garantat si controlat,, carnatii de Plescoi" ce exporta Romania si pe produsul ala scrie .produs autentic romanesc fabricat sub licientza romaneasca ...nimic, doar jupuiala de materie prima ....lemn brut si alte resurse naturale .Balanta economica a unui stat este expot superior importului.La noi este invers,
Care din romani nu s-a plans macar odata ca pentru cea mai banala hartie nu a dat spaga !!!!!!!!!!!! cetateanul de rand este obosit de serviciul public ..... spaga ,ca sa pot traii un salar este pentru spagari iar celalalt sa asigur bunastarea familiei,dar cate salarii are un om simplu nu vorbim de minoritati privilegiate ,ci de omul de rand ,el duce greul societatii!!!
In 2008 emigrantii au contribuit la balanta economica romaneasca cu o cifra superioara celei investitiilor straine in Romania,prin urmare emigrantii sunt si raman incontinuare o importanta ramaura de sprijin a economiei romanesti daca nu chiar prima ramura ,dar politicienii nostrii de obicei uita ca problemele noastre sunt si ale lor ,pentru ca suntem cetateni romani si toti cetatenii beneficiaza de acelesi drepturi si obligatii,prin urmare implicarea Ministerului de Externe ar trebui sa fie considerabila atunci cand sant diverse probleme indiferent de care , dar spre tristetea noasta cand ajungi in vreo Ambasada a Romaniei dezgustul este fara margini.
Cate investitii uriase ce au intrat in Romania ,pre-aderare si dupa aderare si din care se vad doar vile cu piscina si masini de lux prin Monte Carlo cu numar de Bucuresti,enorme ,noi platim inapoi banii aia acolo este datoria enorma a Romaniei , pentru cetateanul de rand nu s-a facut macar un spital modern si sigur ,dar noi o sa paltim datorii si copii nostri, nu ma intereseaza Grecia cum a furat sau nu a furat , ca problema este "sunt mandru ca sunt roman??? " capra vecinului sa si-o jupuiasca el !!! Acasa la noi ,au intrat sume enorme suntem datori vanduti ,am vandut tot ce se putea vinde si de aici o sa platim taxe si impozite sa ne platim datoriile la FMI si alte banci internationale ,si o sa mai platim si spagi ca serviciu public catre poulatie traieste din impozitele noastre si din spaga noastra si atunci matematica este precisa 2+2 =5 doar la noi la altii ca tot ma uit la altii face 4.
-imozite sa paltim datorii enorme" fonduri pentru dezvoltare pe hartie " iar satele romanesti sant in evul mediu .( s-au dezvoltat pe hartie)
- /impozite sa platim aparatul de stat (degeaba) primarii ,politie,.....politica...... nivel de trai cat de jos posibil ,asistenta medicala de prosta calitate, strazi inexistente ,somaj la stele ..... " asta este capra noastra" si mandria noastra de roman indiferent ca este ziua de Craciun sau nu realitatea este asa , iar mie nu-mi place praful in ochi ,hai sa vedem ce nu functioneaza dar sa nu criticam fratilor .Noi si copii nostrii o sa platim fondurile ce au intrat in Romania si nu s-a facut nimic din ele ,ca binestarea mondiala s-a terminat bani de aruncat cu sacul nu mai sant iar obligatiile aste ce politicienii iresponsabili ni le-au procurat ramae doar ale noastre ca buzunarele lor si le-au umplut.
Consider Romania o tara bogata cu tot ce au vandut la "super-oferta" inca ar mai fi puterea de dezvoltare ,consider romanii un popor educat cei ce au facut scoala si au studiat pentru ei sunt multi ,dar multi din aia sunt demult plecati din tatra ;medici prin Germania si asistente medicale pe unde se poate ,ingineri cu politehnici de calitate ,oameni capabili ce pleca deoarec la noi 2+2=5 sau 3 depinde ..... ce viitor oferim copiilor nostrii!? haide-ti sa criticam dar nu prea tare ca la altii este mai rau iar la noi se poate si mai rau! Dupa criza asta mondiala raportul economic si atitudinea s-a schimbat la toate nivelele ,ce a fost inainte de criza nu o sa se repete iar cuvantul de ordine acum ",prima sa-si plateasca datoriile sa reduca cheltuielile apoi cand vor fi sanatoase conturile v-om vedea "cine o sa mai vada ,probabil nepotii noastrii!!!
Cat costa aparatul de stat si politica !? mult randament zero la noi nu la vecini ca noi avem datorii la FMI!!!


"Muntii nostrii aur poarta/Noi cersim din poarta-n poarta!"

chiar si in ziua de Craciun eu cred ca sunt multi romani ce nu s-au bucurat de o sarbatoare in adevaratul sens al cuvantului,si ca multi au facut eforturi enorme sa treca aceasta zi Sfanta .
nu muncesc
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Floren Dum 26 Dec 2010, 11:17 am

Buna,Lotus!Ai grija ca o sa ti-o iei,asa cum mi-am luat-o si eu!!!Cand am expus problema cu tigancusa de 10 ani care a nascut,anumite persoane mi-au sarit in cap,spunandu-mi"ce,spanioloaicele nu fac copii de mici?".Noi,cei care am avut curajul sa lasam totul si sa luam viata de la ZERO avem posibilitatea de a vedea si compara!!!!Bineinteles ca fac si tigancusele spanioloaice copii de mici,dar la 10 aaaaani...sa ma ierte Sefu´!Aa!Si unde mai pui ca ale noastre au si tupeul sa spuna ca "asa e la noi"!Pai asa e la ele,in tiganie,dar la noi astilalti,nu e!!!Numai ca,din pacate,suntem bagati toti in aceeasi oala.Inainte de Craciun am avut o masa cu colegii de Universitate ai sotului.Normal ca s-a atins subiectul"stiri cu romani".Cand le-am spus ca protagonistii sunt tigani si le-am cerut sa distinga intre tigani si romani,stii ce ne-au zis?"Ne bucuram ca v-am cunoscut,pt ca asa am reusit sa vedem cum este,in realitate,ROMANUL!!!"Tiganul spaniol a fost la fel ca cel roman,diferenta insa este ca ala a vrut sa se integreze,iar al nostru...ne integreaza el pe noi in tigania lui!!!Am fost etichetata drept"rasista".DA!Sunt rasista in ceea ce ii priveste pe tigani!!!De aici exclud pe cei ca vecinul meu de acasa,un om cu mult bun simt si muncitor!!!
Motive pentru a-mi fi rusine ca sunt roman???Cu duiumul!!!Politia din Barcelona a arestat nu-stiu-cate prostituate!Majoritatea romance!Cersetori pe strazi!Majoritatea romani!Hoti de buzunare!TOTI romani!Spargeri de banci!Autorii_romani!Motivele pot continua...la infinit!!!Stiu,din pacate,cum gandesc despre noi cei/cele care vor citi aceste randuri.Nu sutem niste lasi care au fugit de greu,ci suntem niste OAMENI care au plecat sa faca ceva pentru a ajuta la scoaterea tarii din rahat!Niciodata nu vom cadea de comun acord-noi,cei de afara cu voi,cei de acasa-pentru ca noi vedem situatia COMPARATIV!Daca am avut tupeul sa vin acasa la administratorul blocului cu anumite propuneri(normal,de lucruri vazute aici),acesta mi-a zis"da´unde te crezi tu,in Spania ta?"Sa nu-mi fie rusine de faptul ca romanul e atat de reticent?Vecina mea de alaturi vrea neaparat sa puna batator de covoare sub balconul meu!Normal ca nu sunt de acord!In epoca asta,cand sunt asa aspiratoare puternice,pentru ce puii mei vrei batator?Chiar ai chef sa iti bati covorul?Ia-l in carca si du-l la mamitica ta la tara si bate-l pana ii ies ochii(lui sau tie :wink).Stiti ce mi-a replicat vecina cand i-am zis ca nu sunt de acord sa-mi puna batator sub nas?"Pai tu si asa nu stai aici!"Cum sa fac eu sa o lamuresc ca nu e vorba de faptul ca stau sau nu acolo,ci ca e vorba de educatie,cultura,evolutie!?Inca un exemplu si promit sa inchei:cati dintre Dumneavoastra nu ati fost obligati sa suportati gratarele facute in spatele blocului de vecini care nu au fost acolo cand s-a impartit bunul-simt?Ai chef de gratar?Du-te,asa cum i-am zis si vecinei de mai sus,la tara la mamica ta si afumati-va pana va ies ochii din cap ca la melc,dar nu ma obliga pe mine sa inhalez fumul tau si sa-ti suport muzica(vezi manelele )la maxim!
Azi doar atat mi-a venit in cap ca motive sa-mi fie rusine ca sunt romanca!Mai am multe,insa...totul la vremea lui!
Va imbratisez,romani de buna-credinta,oriunde ati fi! kiss
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de amnro Dum 26 Dec 2010, 11:43 am

da, asa e! romanii sunt de rahat, sunt needucati, rai, hoti, curve, de fapt sunt cei mai prosti din clasa.

ar trebui sa le declaram razboi americanilor (sau poate spaniolilor, italienilor, de ce nu bulgarilor?) si sa ne predam!
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Serban Valentina Dum 26 Dec 2010, 11:46 am

Mai,fetelor ,chiar ati venit in tara cu ginduri negre,de Sarbatori sau acum aveti mai mult timp???
Lasati-va veninul pe altadata!!!
Stim cu totii in ce traim cum traim si noi aici si voi acolo....
Ne este greu,va este cred .f.f greu departe de casa,dar aducindu-va in minte in aceste zile de ,,Sarbatoare" de asemenea negativisme ... cred ca va faceti singure si mai rau.
Intrati pe alte "topicuri"sa vedeti ce preocupari am avut noi inainte de Ajun De Mos Craciun.
Pentru ca suntem sanatosi si frumosi la suflet ne-am jucat de-a Craciunita.
Adica am daruit si am primit daruri de la persoane pe care nu le-am intilnit nicodata in viata... A fost extraordinar credeti-ne
Apoi pe alt ttopic "Vreti sa fiti Craciunite pentru copii"am facut donatii pentru un centru de copii cu handicap locomotor..Am participat cu mult suflet si daruire, si m-am simtit implinita sufleteste ,desi ajut cu ce pot chiar cu o vorba buna ,de toleranta,de multa,multa educatie ca suntem deficitari la acest capitol,asa cum spuneti si voi...
Va astept cu drag pe alte sectiuni "Lucru de mina" sa ne facem viata frumoasa impreuna!!
Sarbatori Fericite!!
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de margelutamea Dum 26 Dec 2010, 12:58 pm

Eu sunt mandra ca sunt romanca!!
Nici nu mi-as fi dorit sa ma nasc in alt popor sau sa plec in alta tara, decat in vacante.
Mi-as dori foarte tare este sa ne simtim toti mandrii ca suntem romani, chiar daca unii compatrioti (de orice natie) ne fac de kko prin alte parti, sa nu le mai permitem guvernantilor sa ne fure pe fata si sa ne indatoreze la maxim, ca sa mai aiba ei de unde fura, mi-ar place sa ne implicam mai mult in general in lucrurile care ne privesc (nu doar sa ne asteptam sa ne faca altii viata mai buna si noi sa stam si sa ne vaitam ca nu ne e bine nicicum). Sa luam atitudine mereu cand nu suntem de acord cu ceva si sa facem tot posibilul sa nu ne mai lasam manipulati de altii, iar aceasta atitudine sa fie clar aratata si exprimata liber.
Desi de multe ori mass-media m-a dezamagit profund, inca cred ca mass-media este formata tot de oameni ca noi si ca daca ar avea ce lucruri bune si frumoase sa arate, atunci s-ar mai schimba si la capitolul asta si ar fi mai solidari cu romanii cinstiti si civilizati.
Problema noastra cea mai mare (din cate observ eu) este ca ne lasam tot timpul influentati de altii, de cele mai multe ori negativ. Ne-am uitat radacinile si ni se pare ca orice fac altii e mai bine, iar noi nu mai avem cu ce ne mandri. Eu cred cu putere ca avem, trebuie doar sa o aratam si sa fim optimisti.
Eu, de la un timp, incerc sa fiu mai constienta in jurul meu de oamenii pe care ii intalnesc, de felul lor de a fi, de faptele lor si sincer sunt foarte incantata sa vad ca am cu ce ma mandri ca sunt romanca. Sa luam ca exemplu chiar acest forum cu membrii ei. Desi, cum spunea Stoy, mai sunt si uscaturi, totusi majoritatea persoanelor cu care am intrat in contact nu mi-au dat motive decat de mandrie.
Noi suntem poporul roman, nu doar ceilalti!
Sarbatori fericite in continuare ROMANI dragi si sa ne auzim cu bine!
margelutamea
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/11/2009

http://www.margelutamea.ro

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de lotus nufar Dum 26 Dec 2010, 2:14 pm


Eu gandesc si vorbesc romaneste!!! deci sant roman oriunde m-asi afla !!! Daca dadeam bir cu fugitii nu investeam in Romania ,banii mei sunt acolo deci am contribuit la dezvoltarea Romaniei,nu am fugit!!!Iar a avea opinie si a vedea aspecte negative ,este absolut sanatos intr-o democrtaie caci fara contradictie si opozitie nu exista democratie... .,altfel din palme am dat destul pe vremea "raposatului" si toti au fost multumiti de starea de fapte ,ca noi astia care azi avem peste 40 ne-a ajuns revolutia la Timisoara . Vremuri apuse !!! Speram ca nu degeaba!!!
ma duc sa mananc poate se schimba umorul!!!
kiss
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de socela Dum 26 Dec 2010, 2:36 pm

sa-mi fie rusine ca sunt roman? de ce? sa le fie rusine guvernului pentru legile si fardelegile care le dau noi suntem niste victime a socetatii guvernamentale. ca ce fac altii cum ar fi romii e tot din cauza guvernului ca daca ar da o.g si pentru ei ar fi mai bine ,ca unele fetite devin mame de la o varsta frageda e datorita faptului ca parintii din care fam. provin nu le-a apropiat mai ales cind e vb de mama-fiica, ar fi trebuit sa fie prietene si indiferent de situatie sa le explice ca sunt si medici ginecologi si revin dinnou daca taxele ar fi mai mici [la medici] ar fi mai bine.acum citiva ani am avut o operatie ginecologica m-a ajuns cca 100 lei [10 mil] numai eu stiu de unde am scos banii astia si cu cita grija i-am strins ,in salon cu mine a fost adusa o mamica operata si ea ,[adaduse mai putini bani] era sa moara saraca daca nu intra de garda o asistenta cu suflet si inima de a pus-o pe picioare ca de altfel ......... asa ca sa le fie rusine alora cum ar fi -medici,prof,guvern- nu noua
socela
socela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 56
Localizare : galati
Data de inscriere : 09/12/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de lotus nufar Dum 26 Dec 2010, 2:49 pm

Felicitari socela lucrurilor se spune pe nume !!!,nu nou ca santem romani jefuiti acasa sau in strainatate nu noua trebuie sa ne fie rusine celor ce sant oricum fara rusine si constiinta !!! Celor ce au distrus Romania bucata cu bucata la "reduceri" ca de acea acum TVA este 25% iar TVA este o taxa descarcata pe consumatorul final !!!!
Am mancat dar tot nu s-as schimbat umorul !!!! pentru ca indiferenta este o alta boala sociala periculoasa !!! zid
lotus nufar
lotus nufar
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 459
Localizare : satu-mare ,uneori, si mereu in Toscana.
Data de inscriere : 17/03/2010

http://artlotus-handmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 26 Dec 2010, 8:28 pm

Ma maninca degetele sa scriu ceva, de azi dimineata, asa ca nu ma mai abtin. A se intelege din start ca nu vreau sa ma cert cu nimeni si nici sa jignesc pe cineva. Cum in toate discutiile "se exclud persoanele de fatza" va rog sa nu o luati personal, ca nu e cazul. Am rude, prieteni si persoane dragi mie care sint plecate de ani de zile prin Italia, Spania, Franta, Anglia si Irlanda. Cit imi sint de dragi aceste persoane, atit imi vine sa le zic vreo doua (uneori o mai si fac) atunci cind cu aere de "baieti destepti" vin si ma acuza, direct sau indirect, de faptul ca in tara asta merg lucrurile asa cum merg. Vreau sa spun ca noi, cei ramasi "ca prostii" in tara nu sintem vinovati de cum merg lucrurile. Stiu ca celor care "spala weceurile" natiilor straine le-ar conveni ca noi, fraierii din tara sa iesim in strada si sa facem o noua "Revolutie". Nu am cum sa las serviciul si sa ma duc sa protestez la Bucuresti, pentru ca, la fel ca majoritatea fraierilor care am ramas in tara, ma preocupa modalitatea de supravietuire. Ma preocupa faptul ca trebuie sa platesc facturile, impozitele si asigurarile medicale de care profita cei care lucreaza in strainatate iar aici vin si dau 250lei/5ani si gata la operatie. Sa nu ma contraziceti ca am avut caz in familie.
Sa nu uitam de altfel, ca fraierii din tara traiesc in aceste conditii pentru ca desteptii care au votat in afara tarii au votat cu Mr. Basescu.
De ce sintem vinovati cu totii? De educatia pe care o dam copiilor. De faptul ca si noi ne-am pierdut valorile, de faptul ca in goana personala dupa aur, am invatat sa fim cit se poate de rai, de invidiosi, de acri... Am uitat ca viata buna sau rea, trece si o traim cu sau fara aur.
Vorbim de sate fara wc in casa?????? Puneti-va voi bunicii sa se duca la wc in casa si o sa vedeti ce va raspund. La sate sint in majoritate bunicii si parintii nostri. Nu poti sa le schimbi mentalitatea, pentru ca ei asa au fost educati si asa stiu ei. Haideti mai bine sa le aratam copiilor de astazi adevaratele valori. Sa le explicam ca o viata adevarata nu inseamna aur, nu stiu ce vila sau masina. Haideti sa le explicam ca "Omul sfinteste locul" si ca "Dumnezeu nu iubeste puturosii". Veti spune ca sint idealista. Poate ca asa este, insa zilnic am contact cu oameni pe care ii vad prima data in viata mea si care pleaca de la mine cu zimbetul pe buze si multumiti. Cind ti se spune "Sa va dea Dumnezeu sanatate ca m-ati lamurit" alfel vezi viata si te incarca de energie.
Gata, ma opesc aici, ca am o vizita, si oricum am scris destul
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 26 Dec 2010, 8:37 pm

uuuhhhhh Cristina, mi-au mers la suflet vorbele tale.
Eu nu spun decat atat :
Sunt Roman, deci mi-e rusine... cu cei carora le este rusine ca sunt romani!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de stoy Dum 26 Dec 2010, 8:44 pm

CCristina Silvia si eu iubesc romancele ca voi.
Asa fetelor haideti am crezut ca sunt singura caruia nu-i e rusine ca e romanca.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Floren Dum 26 Dec 2010, 8:54 pm

Imi propusesem sa nu ma mai manifest,dar...culmea!Si pe mine ma mananca degetele!Cristina,zici ca platesti asigurari medicale pt noi,cei de afara?????????Neadevarat!!!!Cei care lucram legal prin strainataturi ne platim asigurarile fiecare pe unde este!Ce ne-am face daca nu am plati?Nu am avea pensii,nu am avea asistenta medicala!!!Venim in tara sa ne operaaaam?HA!Ma faci sa rad!!!Nu vreau sa dau amanunte,ca nu mai vreau polemica!Ia gandeste-te,cum ti-ar fi mai bine:sa te operezi in tara unde locuiesti si muncesti,unde medicii si asistentele te trateaza ca pe un OM,sau in tara de bastina,unde medicii si asistentele negociaza cu tine tarifele pentru operatii???Cum o fi mai bine:sa iti faci analizele si sa iti iei medicamentele din fondurile de sanatate la care contribui lunar,sau sa contribui lunar la acelasi tip de fonduri,insa analizele si medicamentele sa le platesti separat?
Zici ca noua,celor din afara,ne-ar conveni ca voi,cei de acasa,sa faceti o noua revolutie!!!Eu am fost intre participantii de la cea din ´89!!!Imi suierau gloantele pe la urechi de am facut pe mine!De ce am plecat,daca tot am vrut schimbare???Pai tocmai de-aia:pt ca am vrut SCHIMBARE,dar am crezut ca va fi in bine!N-a fost asa,ne-am tiganit putin cate putin.Au ajuns sa aiba puteri in stat hoti,pungasi,bisnitari,smenari si alte alea!Am plecat ca sa ii pot asigura copilului meu un viitor si ca sa traim mai bine!Deranjeaza???
In momentele astea,dupa asemenea discutii,sustin cu tarie ca IMI E RUSINE CA SUNT ROMAN!!!!Si puteti chiar sa ma "radiati"de pe forum,ca tot nu imi schimb parerea!
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Admina Dum 26 Dec 2010, 9:11 pm

Floren, nu radiaza nimeni pe nimeni. Nu inteleg de ce s-au incins spiritele, asa.
Subiectul e vechi si destul de mare. Polemica are la baza acele "elemente turbulente" si faptele lor, care ne fac sa lasam capul in jos, sa ne gandim, ca nu ne reprezinta, ca si natie. DIn acest motiv am inceput subiectul; pentru a deschide ochii celor care ii inchid, cand trec pe langa un rrom cersetor (eventual ii si dau de pomana...), cand deschid geamul in micii si maneaua vecinului de bloc, cand li se scuipa seminte pe jos, in autobus, cand aud convorbirea pe speaker a unei compatrioate, in metrou, cand... cand. Deci suntem romani, suntem mandrii de tot ce ne-a dat Dumnezeu, dar ne complacem in gloata asta e compatrioti care se strica, precum merele bune, puse intr-un cos cu 2-3 mere stricate. Incet-incet, devenim toti marlani, manelisti, necivilizati, prost-crescuti si ingamfati, ca de, asa e si vecinu'/ prietenu'/ colegu'.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de ionela stefan Dum 26 Dec 2010, 9:12 pm

Dragelor,nu este cazul sa va infierbantati asa si nici sa agitati spiritele...linistiti-va...calmati-va si incercati sa intelegeti si sa acceptati punctul de vedere expus de fiecare dintre voi...
Nu mi-e rusine ca sunt romanca...asta este...aici m-am nascut...aici traiesc si nu vreau si nici nu pot schimba asta...Recunosc insa ca mi s-a intamplat,in alte tari,sa nu mai recunosc a doua oara ca sunt romanca...mi-a fost rusine si frica de reactiile celorlalti asa ca...doar cine a trait asta stie despre ce vorbesc...Cred ca nu este cazul sa judecam asa de dur si nici sa aruncam cu pietre...nici dintr-o parte si nici din cealalta...a granitei...
Si acum simt nevoia sa citez un ''clasic'':"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul..."
ionela stefan
ionela stefan
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 424
Localizare : Bucuresti/Delta Dunarii
Data de inscriere : 13/05/2009

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 26 Dec 2010, 9:19 pm

Este inca sarbatoarea Craciunului si nu cred ca e frumos sa ne "tziganim" aici. Eu stiu asa: daca imi e rusine cu o persoana- in cazul de fata tara- nu o bag in seama, ma departez cat mai mult posibil, nu intri in vorba cu ea, nu vorbesc despre ea, ma faca ca nu o cunosc. Cred ca la fel ar trebui sa procedeze cei care le este rusine ca sunt romani. Sa ceara sa renunte la cetatie, sa isi ia alta nationalitae si gata se rezolva problema.
Hai sa nu mai discutam in contradictoriu macar acum can sunt zile de sarbatoare, de veselie si de voie buna. Avem timp dupa aceea un an in treg sa ne scoatem ochii si sa ne dam in cap. (bine macar ca e totul virtual)

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Floren Dum 26 Dec 2010, 9:26 pm

Silvia,nici nu-ti dai seama ce ai zis!!!!!Sa renunti la cetatenie?????????Statul roman iti ia bani si pentru cazul in care vrei sa devii cetatean al altei tari,pt ca TREBUIE sa renunti la cetatenia romana!!!Si te asigur statul roman e mai"papa decat Papa",cere si pe ma-sa si pe ta-su(si e vorba de cateva mii bune de €).
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 26 Dec 2010, 9:27 pm

Floren, nu te "radiaza" nimeni de pe forum pentru ca iti sustii parerile si opiniile. Am spus mai sus ca nu incerc sa intru in polemica cu nimeni, deci nici cu tine. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Insa nu veni sa-mi spui ca sint "un tigan, o rusine" sau mai stiu eu ce, doar pentru ca "intr-o padure exista uscaturi". La faza cu asigurarile, cum am spus mai sus, nu accept contraziceri. Am o verisoara care munceste in Italia si care in tarisoara asta nu a platit in viata ei un leut la asigurari. A venit, a platit 250lei asigurare medicala pentru cinci ani si gata pentru operatie. Ba, una peste alta se mai vaieta si ca a costat-o in spital medicul cu anestezistul si asistentele vreo 300 euro (ca ea nu mai stie sa faca socoteli decit in euro). Si a avut rezerva intr-unul din cele mai curate spitale din tara. A venit doctorita si i-a explicat si aratat ce i-a scos. I-a spus cum si ce mai are de facut... Si ea tot nemultumita.
Stii cit am platit eu asigurare medicala pentru 2 ani? 2000lei doar din salariul meu. Sefa mea a mai platit inca pe atit. In total 4000/2 ani doar pentru mine. Sa-mi zici acum daca tie ti se pare corect. Sa-mi zici de ce nu ar trebui sa ma revolte faptul ca dupa toata aceasta chestie mi se spune ca "sint fraiera ca am ramas in tzara"? Stii ce mi se pare mie curajos in ziua de astazi? Sa reusesti sa traiesti decent in Romania. Nu sa pleci din Romania. Sa fii in stare sa-ti cresti copii in Romania. Sa-i inveti adevaratele valori. Sa ii inveti ca nu conteaza daca strada nu este asfaltata, dar conteaza sa stii sa stergi o lacrima bunicilor, parintilor...
Spui ca au trecut gloantele pe linga tine la Revolutie. Ok, te cred, avind in vedere virsta ta. Inteleg ca ai iubit Romania, daca atunci ai iesit in strada. Acum de ce arunci cu noroi? Doar pentru ca in strainatate ai gasit un ciine cu covrig in coada? Sa vezi citi ciini sint la mine...daca le pun covrigi in coada... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cu asta termin, ca fetele au dreptate. E Craciunul, iar noi romanii stim sa-l sarbatorim cum se cuvine.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci mi-e rusine... - Pagina 5 Empty Re: Sunt Roman, deci mi-e rusine...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB