Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Sunt Roman, deci ma mandresc... EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Sunt Roman, deci ma mandresc...

+42
Gabica
Ducess
cristina07
Serban Valentina
stejara
Dorulet
mnarcisa
Angelica18
romaya
tinap
kitty_1973
luminitza79
fizicuta
Gabiuta
piciul
irish05
diada
pufoi
georgeta.prnic
Uca
letho
rosita
ismi3ismi
Giobsy
Floren
MagdaMarin
aurishta
firicel
margelutamea
amoni
danniela
Chirrox13
adelina24
SilviaDumitrescu
Steluzza
geany
betymi72
sunflowers
CCristinaC
ikuta
valentinadof
Admina
46 participanți

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Admina Joi 28 Iul 2011, 8:43 pm

CCristinaC a scris:
Revin la comportamentul oamenilor si as avea o intrebare de pus celor care vin din afara. Chiar nu v-a fost nimic pe plac in tara asta? Chiar nu v-a zimbit nimeni niciunde? Chiar sint toate drumurile cu gropi, ca eu trebuie sa cam merg vreo 25 de km ca sa dau de drumuri cu gropi. Chiar nu ati gasit si un medic cu suflet?
Citind-o pe Cristina, mi-am amintit ca vroiam de ceva timp sa incep un subiect de gen. Hai sa enumeram si motivele pentru care suntem mandrii ca suntem romani. Sunt multe, putine, vom vedea, dar poate asa o sa scriem mai multe aici, decat dincolo... si o sa ne amintim sa fim Romani, sa fim oameni.
O sa dezvolt si eu la acest subiect, pentru ca m-a incercat sentimentul acesta. As vrea sa fiu mai des mandra de nationalitatea mea, insa.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de valentinadof Joi 28 Iul 2011, 8:47 pm

bine punctat, Admina te felicit din tot sufletul pt subiect,exista un inceput in toate!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de ikuta Joi 28 Iul 2011, 8:58 pm

Imi pare bine, admina, ca ai deschis acest subiect.Sunt roman si ma mandresc cu asta.Nu mi rusine ca sunt roman, mi rusine cu unii din cei care traiesc aici dar inca din pacate nu pot schimba mare lucru.Atata timp cat nu se pune destul accent pe educatie, cultura si sanatate nici nu ma mir de ce exemplare ma izbesc cateodata pe strada
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de CCristinaC Joi 28 Iul 2011, 9:01 pm

Admina, simt nevoia sa iti multumesc. Multumesc pentru deschiderea acestui subiect.
Tocmai imi povestea fratele meu ca atunci cind nepotelul meu si-a spart arcada, s-a dus cu el la spital, la urgenta. L-au curatat pe copil, l-au cusut, i-au facut injectiile de rigoare fara sa ia un leu. A vrut fratele meu sa-i dea ceva medicului, dar acesta a refuzat categoric. Acelasi medic i-a schimat pustiului pansamentele si i-a scos firele fara sa primeasca absolut nimic, iar treaba nu e facuta de mintuiala. Cicatricea abia se mai vede.
Toata stima pentru acel medic, zic.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de sunflowers Joi 28 Iul 2011, 9:39 pm

Si eu ma bucur ca s-a deschis acest subiect.Sunt mandra ca sunt romanca si imi iubesc tara asa cum e ea, cu gropi cu caini vagabonzi, cu oameni care nu vor s-o mai iubeasca crezand ca in alte tari lumea e altfel, cu munti frumosi si cu natura nesintetificata.Si la noi sunt oameni de suflet: medici ,profesori etc. numai ca trebuie, inainte de toate , sa fim noi oameni, sa vrem sa schimbam la noi cate ceva si apoi la altii.Felicit pe toti/toate cei/cele care spun ca se simt romani si nu le e rusine sa recunoasca! Merci
sunflowers
sunflowers
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 74
Varsta : 46
Localizare : Arad
Data de inscriere : 23/06/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de betymi72 Joi 28 Iul 2011, 9:52 pm

lucrez intr-un spital si intalnesc tot felul de oameni...insa sunt mandra ca sunt romanca...si in fiecare padure exista uscaturi dar si brazi inalti...am avut ghinionul sa fim cam lasi(?),creduli,delasatori ...sa nu uitam ca ceea ce a ordonat vestul a fost frica de pedeapsa si au ani in spate de exercitiu...mai sper ca intr-o zi sa ne revenim!
link poate ca ei or sa fie mai buni decat noi


Ultima editare efectuata de catre betymi72 in Joi 28 Iul 2011, 10:40 pm, editata de 1 ori
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Admina Joi 28 Iul 2011, 10:31 pm

Medicii de la Spitalul de Urgente, Bucuresti i-au salvat viata mamei mele, acum cativa ani. Tot asa, mult profesionalism, conditii occidentale si nu au luat nimic. Profesorii de generala si liceu, unde am invatat eu, marea majoritate au fost oameni. Ne-au invatat carte, au pus suflet. Am avut si un gust amar, la terminarea liceului, chiar de la diriginta, dar in rest isi faceau datoria, pe salarii de stat.
La gadinita fetei se primesc cadouri, nu zic, dar sunt foarte amabili cu toti, chiar daca nu am contribuit la cadoul comun (pentru tot personalul), decat la sfarsitul grupei mijlocii. Inclusiv ingrijitoarele si paznica (e o d-na), sunt dragute si amabile.
La ONRC (Reg. Comertului) se poarta foarte bine, cam ca la banci, in ultima vreme. S-a mai micsorat birocratia si personalul este amabil, te ajuta, iti explica.
La oficiile postale, de multe ori vad exemple de postarite amabile, care aplaneaza conflicte, calmeaza clientii, pastreaza tonul neutru si discuta civilizat. Desi pe salarii mici si rar primesc ceva in plus.
Politistii de circulatie, nu iau spaga la noi. La bulgari inca e mafie in sistemul acesta. Bine, nu bag mana in foc, dar din ce-am auzit, ori te lasa sa pleci si te atentioneaza, ori iti dau amenda.
Personalul din muzee, e de multe ori nespus de amabil sau macar neutru. Chiar si la Noaptea muzeelor, au fost la inaltime, desi nu platea nimeni nimic.
Si exemplele sunt sigura ca pot sa continue, avem si functionari publici si bugetari, oameni. Isi fac meseria, pe salarii mult mai mici decat in afara. Flowers

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de geany Joi 28 Iul 2011, 10:55 pm

Mie nu imi este rusine ca sunt roman, oriunde ma prezint printre primele lucruri care le spun, sunt ca sunt romanca, moment la care abordam chiar o discutie despre Romania. Mi se vorbeste frumos de fiecare data, iar daca persoana in cauza a vizitat macar o data tara noastra aud multe de bine. Eu sunt putin mai altfel, de aceea pare cam bizar cand spun ca sunt romanca, insa asta nu schimba lucrurile, decat atunci cand persoana in cauza a avut intamplari neplacute cu romani, ceea ce face sa fiu tratata cu respect, insa cu scepticism pana sunt cunoscuta...

Nu am plecat din Romania ca sa fug de ea, ci am plecat in ideea ca ma voi intoarce, viata a facut sa fie altfel si am ramas, dar cand ma intorc o fac cu drag, chiar daca multe intamplari neplacute tulbura scurta vizita.

Sunt roman, deci ma mandresc; mai mult sau mai putin, depinde de situatie. In Romania m-am nascut, am trait clipe frumoase, am ras, am plans sau am avut probleme, acolo am copilarit, vara la tara am salbaticit; a fost frumos, a fost si nu mai este. Nu mai sunt copil, dar sunt roman, chiar daca imi voi schimba vre-odata cetatenia! (voi fi un strain adoptat rade )
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Steluzza Joi 28 Iul 2011, 11:06 pm

Geany ai zis si pentru mine,deci pot sa zic ca ma mandresc ca sunt roman.
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 28 Iul 2011, 11:36 pm

Ajung si eu tarziu in noapte la calculator dar totusi spun cu tarie si mandrie - b]ma madresc sa sunt roman[/b]- recunosc ca nu suntem imaculati dar daca cineva ma poate convinge ca un popr , un singur popor macar, este imaculat atunci spun si eu ca renunt la un gram din mandria de a fi roman.Eu cred ca pana a ne supara intre noi pentru unele afirmatii ar trebui sa tinem cu dintii de nationalitatea noastra de obiceiurile noatrea(alea bune), de datiniline noastre, dar mai presus de toate sa tinem la noi, sa nu ne lasam calcati in picioare si batjocoriti de cei care zic " esti Roman deci nu ezisti/contezi" sa vedem gunoiul din curtea noastra dar si pe cel din gradina altora La celalat subiect s-a cam pus accent doar pe gunoiul din curtea noastra, care este nu neg, dar el exista si in alte curti/natii/tari/popoare . Nu suntem singurii cu cersetori, nu suntem singurii fara autostrazi, nu snutem singurii .... in multe domenii si in foarte multe domenii nu suntem cei de jos. aaaa ca sunte in unele statistici si pe uiltimul loc... da asa este nu neg asta dar sutem si printre ultimi care au vazut lumina (ca sa spun asa la faptula ca am scapat de comunism) si avem cale lunga pana a prinde germaia si alte asemenea tari din uram. Vor trece generatii. Eu sunt mandra pentru ca vad deja din ce in ce mai multi tineri care inceraca sa schimbe ceva, care sunt mandri ca sunt romani si nu se lasa calcati in picioare. si ca sa termin aceasta lunga pleadoarie va mai spun doar ca sunt mandra ca sunt roman si ca unul (momentam) din baietii baietii mei nu s-a lasat umilit de in francez cand i s-a spus " he he iei salariul de "n" ori mai mic pentru aceasi treaba pe care o face si X de nationalitate ....... pentru ca esti roman" Lucru pentru care baiatukl meui a spus ca va pleca de la ei si le va demonstra ca ve lucra pentru alta firma pe un salariu mult mai mare decat cel oferit de ei fara sa-si schimbe nationalitatea wink
Momenta nu mai spun decat inca odata - ma mandresc ca sunt romanca

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de ikuta Vin 29 Iul 2011, 12:09 am

Mi-au placut fetele noastre de la scrima acum la campionatul european de la Scheffield.Jos palaria in fata lor cum au reactionat Flowers
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de adelina24 Vin 29 Iul 2011, 7:58 am

Cred ca acest subiect trebuia deschis nu celalalt cu "mi-e rusine "
Referitor la intrebarea Cristine privitor la medici pot sa spun DA am intalnit medici cu sufle si Dumnerzeu sa ii dea sanatate (medicul de familie care m-a ajutat extraordinar de mult cu Amalia ) . Dar am intalnit si medici care erau sa il omoare pe tatal meu : nu are voie vitamina K sub nici o forma , scria mare in dosarul lui pe prima pagina , le-a specificat si mama acest lucru si cu toate acestea cand s-a dus mama in vizita la spital ce credeti ca ii faceau : perfuzie cu vitamina K . Daca nu se uita mama pe flaconul de perfuzie astazi ii faceam pomeni ( vitamina K provoaca o coagulare a sangelui , face cheaguri , el are proteza la vena principala si inca una pe picior ) Bineinteles ca a facut cheaguri , s-a ajuns iar la Bucuresti , inca o operatie vasculara .
Aceste situatii sunt dicutabile , dar este o realitate ca in procent de 99,5% daca nu ai bani mori cu zile .
Nu pot sa fiu de acord cu ideea ca nu ma incalzeste cu nimic faptul ca X este roman si este in nu stiu ce companie straina , sau ca Y are realizari deosebite in cutare domeniu . Asta ne deosebeste pe noi de Zimbabue , Uganda , ... : faptul ca suntem un popor inteligent .

Nu vi se ridica parul de pe maini si se face pielea de gaina cand ascultati :"Desteaptate romane " sau "Treceti batalioane romane Carpatii ' ? Mie da !

Sunt mandra ca sunt roman dar imi pare foarte rau ca se pierd valori , ca nu se respecta traditia , ca ne facem de ras , ca scoatem in evidenta ce este rau si nu ce este bun ......
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Chirrox13 Vin 29 Iul 2011, 9:34 am

Hai sa ne mandrim ca suntem romani..
Nu iesim foarte des din judetul Prahova, dar de fiecare data intalnim de straini care admira tara noastra, frumosetile/peisaje/muzeele ei, oamenii ospitalieri, mancarea ...eh, mai sunt si exceptii, dar padure fara uscaturi nu exista....
Delia, fiind foarte sociabila, merge in brate la toata lumea, inclusiv la straini, si le-a vorbit pe limba ei gesticuland...i-a facut sa rada in hohote si ne-a dat printesa inapoi dupa ce a fost tocita si admirata de turistii straini(nemti, polonezi, etc).
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de adelina24 Vin 29 Iul 2011, 9:53 am

Scumpa tara romaneasca,
Cuib in care ne-am nascut,
Camp pe care s-a vazut
Vitejia stramoseasca,
Scumpa tara romaneasca,
Te salut!
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de danniela Vin 29 Iul 2011, 10:19 am

Doamnelor, nu inteleg ce are mandria de roman cu cojile de seminte si manelele vecinilor. Nu cred ca in Spania sau Germania nu exista gunoaie, insa au o alta forma. De ce trebuie sa existe romani din afara si romani din tara???? Asta ca noi vrem sa fie asa. De ce credeti ca numai spitalele din Ro iau spaga si restul nu??? Fiecare popor si fiecare tara are si bune si rele. Daca tot vedeti "bunele" din tarile europene, vedeti-le si pe cele din Romania, ca sunt destule.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de amoni Vin 29 Iul 2011, 10:27 am

danniela a scris: Doamnelor, nu inteleg ce are mandria de roman cu cojile de seminte si manelele vecinilor. Nu cred ca in Spania sau Germania nu exista gunoaie, insa au o alta forma. De ce trebuie sa existe romani din afara si romani din tara???? Asta ca noi vrem sa fie asa. De ce credeti ca numai spitalele din Ro iau spaga si restul nu??? Fiecare popor si fiecare tara are si bune si rele. Daca tot vedeti "bunele" din tarile europene, vedeti-le si pe cele din Romania, ca sunt destule.

Eu nu inteleg dece atita ura, atita dispret, pe propria tara, pe semeni nostri eu una cred ca asi avea si motiva sa urasc si sa dispretuesc, dar totusi nu o fac pt ca stiu ca nu sa intimplat voit ceea ce sa intimplat si cu toatea aste sunt mindra de tara mea si de romani din ea,da am fost si in alte tari si stiu cum este dar nu masi muta din casa si din tara mea.
amoni
amoni
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1486
Varsta : 44
Localizare : Pe luna
Data de inscriere : 16/09/2010

http://vmonicabijuhandmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de margelutamea Vin 29 Iul 2011, 10:40 am

Eu sunt mandra ca sunt romanca!
Si de fiecare data cand avem ocazia sa vizitam o alta tara, imi dau seama ca la noi e mult mai frumos si mai bine, doar ca nu stim noi sa apreciem, doar sa ne vaitam si sa nu facem nimic.
Intradevar, poate ca altii sunt mai organizati, sau un pic mai instariti ca noi ca si popor, dar nu stiu ce alta tara mai are toate bogatiile astea la un loc. Parca ar fi un mic paradis creat de Dumnezeu, pentru ca noi sa traim fericiti cu toate necazurile pe care le-am avut de-a lungul timpului ca si popor.
Vad ca generatia tanara gandeste mai liber si sper pe viitor ca ei sa-si aprecieze si valorifice mai mult tara.
Nu ne trebuie decat sa ne organizam si noi mai bine, sa gonim toti hotii care sunt la putere, sa fie inlocuiti de tineri care gandesc curat, neintinati de mosii astia comunisti care numai sa fure stiu.
Si asta de noi depinde: sa schimbam lucrurile care nu ne plac.

O tara mai curata, mai linistita si mai vie doar noi o putem face sa fie.
Degeaba ne vaitam, trebuie sa trecem la fapte cu curaj si cu mandrie ca suntem romani.
Sa le fie drag strainilor cand vin pe la noi, sa ne fie si noua drag de ceea ce facem.

Sunt mandra ca sunt romanca, ca avem traditii totusi (desi ar trebui sa punem osul la treaba ca sa le pastram in continuare), ca stim sa ne descurcam oriunde am fi, ca suntem harnici (ne trebuie doar un pic de motivare), ca inca stim sa facem diferenta intre bine si rau, ca suntem frumosi si decenti, ca ne iubim tara oriunde am fi.
margelutamea
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/11/2009

http://www.margelutamea.ro

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de ikuta Dum 31 Iul 2011, 10:29 pm

Pentru ca vad ca nu ati comentat nici una intamplarea de la campionatele de scrima de la Scheffield pun aici un articol sa vedeti niste fete la care nu li rusine ca sunt romance , cu toate neajunsurile de la noi.

"Momente incredibile la Campionatul European de scrimă! Organizatorii competiţiei de la Sheffield au făcut o gafă cum nu s-a mai văzut niciodată! La festivitatea de premiere ce a avut loc după ce echipa feminină de spadă a României a câştigat medalia de aur, organizatorii au pus la difuzoare imnul României Socialiaste.

După ce naţionala feminină de spadă a României a devenit campioană europeană, a avut parte de o mare surpriză, la decernarea medaliilor: în sală s-au auzit acordurile de la "Trei culori cunosc pe lume", imnul României din perioada comunistă.

Loredana Iordăchioiu, Anca Maroiu, Ana Brânză şi Simona Alexandru au coborât în acel moment de pe podium, lăsând loc nedumeririi generale. Profitând de moment, ocupantele celorlalte două poziţii, rusoaicele şi franţuzoaicele, au început să facă poze de grup, ridicând nedumerite din umeri.

Totul s-a rezolvat după ce organizatorilor li s-a atras atenţia asupra gafei comise. În difuzoare s-a auzit o scurtă bucată din imnul actual al României "Deşteaptă-te, române", iar fetele din România au revenit pentru un moment pe podium.

Naţionala României de spadă a câştigat medalia de aur la Campionatele Europene de scrimă de la Sheffield, după ce a învins în finală, cu scorul de 45-31, reprezentativa Rusiei."
Au avut o comportare extraordinara!va rog cautati pe google si urmariti filmuletul,si vedeti gestul final al Anei Maria Branza.Bravo, fetelor!







ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de CCristinaC Dum 31 Iul 2011, 10:36 pm

Subscriu. Cinste lor!
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de danniela Dum 31 Iul 2011, 10:43 pm

Desi suntem in Africa, noi am vazut la stirile de seara asta!!!! Fiicea mea a fost foarte impresionata de reactia lor si a spus "bravo lor".
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de firicel Dum 31 Iul 2011, 11:34 pm

Am gasit u topic nou si m-am grabit sa-l citesc.Si eu ma mandresc ca sunt romanca si ca traiesc aici!Cat ma fost plecata astea cateva zile,am vizitat Mediasul,Sibiul si Sighisoara!Am intalnit oameni calzi,gata oricand sa-ti fie de ajutor,cu mult bun simt ,oameni la locul lor,gospodari si care m-au facut sa ma simt acasa oriunde m-am aflat.De cum am trecut Carpatii,parca intrasem in alta tara dar in care eram totusi ACASA.Am intalnit orase si sate curate,cu multe flori si multa verdeata si cladiri vechi,care fac parte din patrimoniul nostru cultural dar care se afla din pacate,intr-o stare de degradare inceata dar sigura!Pacat,mare, pacat ca nu se poate face ceva pentru a ni le pastra asa cum se cuvine!Ne povestea gazda unde am fost cazati,ca in Medias s-au investit bani frumosi pentru modernizarea retelei de apa a orasului si incepand cu anul viitor,se vor aloca fonduri europene pt. reabilitarea cladirilor vechi.Asta ne face sa speram ca si tara noastra,atat de frumoasa si bogata ,ar putea redeveni tara de destinatie a multor straini,asa cum era odinioara!
Editez sa completez ca am raportat totul la zona in care locuiesc unde nu este asa curat si oamenii nu sunt asa de buni cum ar trebui! zid
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de adelina24 Lun 01 Aug 2011, 7:43 am

Ce s-a intamplat la Campionatul Mondial de scrima a fost penibil . Daca s-ar fi intamplat ci Franta , SUA sau Germania probabil ca ar fi fost si niste scuze publice . Cand am vazut stirea la televizor nu mi-a venit sa cred . Imnul nu este schimbat de ieri .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de ikuta Lun 01 Aug 2011, 8:30 am

Da, fapta ca atare a fost penibila.Dar felul in care s-au comportat fetele, a fost extraordinar.Cinste lor Flowers
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Admina Lun 01 Aug 2011, 8:56 am

Ce s-a intamplat la scrima? Dezvoltati va rog si pentru cei care nu urmaresc stirile. Merci
Eu sunt mandra ca ieri am vazut in intersectia Charles de Gaulle un autocar etajat cu Bucharest City Tour. Arata de genul asta (fara nenea cu codita rade)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de ikuta Lun 01 Aug 2011, 8:58 am

Uita-te putin mai sus ca am scrisUite si link [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre ikuta in Lun 01 Aug 2011, 9:11 am, editata de 1 ori
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Sunt Roman, deci ma mandresc... Empty Re: Sunt Roman, deci ma mandresc...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB