Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Quilling-arta de a rula hartia(1)

+60
Giobsy
sk8ritza
lya06k
diana-s
andacoman
mickyta
anutza88
luminita_khader
maria_covacef
Lucia.BlueFlower
zaharel
Ela
anc@
mihatm80
lav
iuliana72
mama4you
LYNDA
denygina
anastasia2010
clodi
hooinar
Karina33
Aditza
oana_h
anca1820
olympia
chocolate
Clio_Ela
Cristale
02gaviota
Ana Maria
Gabyx
Ramonica
Fleur de Lys
RoxanaL
AlinaJ.Bijoux
cami26
firimitura
SilviaDumitrescu
jluciana
aidaalex
angi10
Ginga
ghindutza
kittygreeneyed
ioana soare
geany
Fleur
adrina
julix_2007
MihaelaT
Bianca
diada
Admina
arime
Ramurica
Camy
duchess
Ania
64 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Ramurica Joi 12 Mar 2009, 12:38 pm

Multumesc tuturor pentru aprecieri dar sa stiti ca aici este vorba mai putin de talent si mai mult de indemanare si rabdare. Multe modele sunt luate de pe quilled creations.

Fleur, fasiutele de hartie, in mare parte, le tai cu foarfeca. In timp am invatat sa le tai la "ochi" cum se spune fara sa trebuieasca sa le masor. Mai nou, am gasit la magazinul Casa Retro tot felul de chestii pentru hobby printre care si fasiute de hartie de 1 cm latime si un lipici special care atunci cand se usuca devine transparant.
Ramurica
Ramurica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/12/2008

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Fleur Joi 12 Mar 2009, 2:10 pm

Multumesc de raspuns Ramurica hug As fi crezut ca fasiutele sunt mai inguste, 3 maxim 5 mm. Voi incerca si eu dar le voi taia cu cutterul sau lama.
avatar
Fleur
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : Campina
Data de inscriere : 27/01/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Ramurica Joi 12 Mar 2009, 2:27 pm

Fleur nu te sfatuiesc sa tai hartia cu lama sau cutter-ul! Este periculos pentru ca hartia are densitati diferite. Fasiutele de hartie de 1 cm pe care le-am cumparat de la Casa Retro le-am taiat eu pe jumatate adica am obtinut 2 fasiute de cate 0,5 mm sau le-am taiat in trei in functie de necesitati. Daca te intereseaza foarte tare acest hobby, sa stii ca exista niste ghilotine care taie fartia la orice dimensiune si chiar circular dar care sunt destul de scumpicele.
Ramurica
Ramurica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/12/2008

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de geany Joi 12 Mar 2009, 2:33 pm

lucrari foarte frumoase
kiss
eu am doua ''aparate'' cu care se pot taia hartii dupa preferinta....si am si cutie de distrus acte (se foloseste in general in birouri)care taie in fasi cred ca de 0,5
---buna idee cred ca voi incerca sa fac si eu ceva frumos...dar cate ore ne-ar trebui sa aiba o zi de lucru ca mie nu-mi ajung cele standard rade
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de ioana soare Joi 12 Mar 2009, 3:30 pm

ce idee super extra mega nemaipomenita, cea cu distrugatorul de documente!!!
kiss
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Ramurica Joi 19 Mar 2009, 2:17 pm

Intre timp am mai facut cate ceva.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ramurica
Ramurica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/12/2008

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de diada Joi 19 Mar 2009, 3:22 pm

Bestiale, apreciez ce faci! foarte frumos love love love

ura pentru rabdare!
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de kittygreeneyed Vin 20 Mar 2009, 11:21 am

Tot cautand aiurea pe picasa am gasit o revista cu quilling :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
kittygreeneyed
kittygreeneyed
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 311
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty salut

Mesaj Scris de ghindutza Joi 02 Apr 2009, 10:16 pm

SALUT SALUTTTTTTTTT :D:D:D ma bucur atat de mult ca am mai gasit cateva persoanele care impartasesc aceasta arta...am facut sute de felicitari...chiar de 8 marti am avut de pregatit 40 pt dna profesoare de la facultate. IImediat cum aflu cum trebuie atasate pozele vi le arat :*:*:*:
avatar
ghindutza
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 02/04/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Ginga Vin 24 Apr 2009, 3:32 pm

taaare sooper!! am inceract si eu sa fac ceva cu hartia, :P si anume margele dinpaginile unei reviste, a esit ceva interesant :D
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ginga
Ginga
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 31
Varsta : 39
Localizare : Moldova, Chisinau
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.ginga.jimdo.com

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de diada Vin 24 Apr 2009, 3:39 pm

Ginga - aha, vezi ca se poate si fara sa-ti faci reclama wink , dar mai multe detalii nu ne dai?


Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 24 Apr 2009, 8:05 pm, editata de 1 ori (Motiv : scris nume/la cine ma refeream in mesaj)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty hihihi

Mesaj Scris de ghindutza Vin 24 Apr 2009, 8:03 pm

am revenit cu poza...sper ca nu pt mine a fost avertismentul..vreau sa va dau si voua idei pt persoanele dragi. eu le fac cu mare drag...chiar dak unele profesoare erau niste scarbe:))
oare v-am zis secretul cu masina de tocat hartie???
ca sa reusiti in scurt timp sa aveti si hartiute frumoase egale..bagati-le la tocatorul de hartie..is niste fasii pe lungimea foii si ai spor ..ca asa trebuie sa te opresti de 10 mii de ori sa le tai..si nu-ti ies exacte...asa ca asta e pontul meu pt voi :P ..

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

sper ca am facut bine..
avatar
ghindutza
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 02/04/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Admina Vin 24 Apr 2009, 9:34 pm

Ghindutza, sunt foarte frumoase. Si multumim de pont wink Vreau sa te intreb, cum rulati hartia? Cu bete, creioane, sau cum?
Ginga, interesante margele. Cum ai dat forma sferica hartiei? Ai folosit lipici, sau altceva?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty ;;)

Mesaj Scris de ghindutza Vin 24 Apr 2009, 9:42 pm

eu..am luat un ac mai mare dar nici chiar pt lana..al meu e lung cam de 10 cm..i-am ciupit gamalia cu un patent si acum imi intra hartiuta perfect in gaura aia.,..arata ca o furca cu 2 coarne....am incercat eu sa-i fac un maner cu un pix topit dar nu mi-a iesit ca juca in el..si l-am scos..e mai practic...


aaa..ultimele 2 creatii..nu le-am facut poze lor dar dupa astea m-am luat si mi-au ieshit exact la fel..(credeti-ma pe cuvant:P )...paianjenul meu e rosu iar iepurasul l-am facut alb in canitza roz...foarte mumosi..incercai si voi...va pot da ceva sfaturi:)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 24 Apr 2009, 10:41 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
avatar
ghindutza
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 02/04/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty quilling

Mesaj Scris de angi10 Mar 14 Iul 2009, 11:10 am

kiss Ma bucur sa intalnesc persoane iubitoare de arta. Admir ceea ce faceti. Felicitari Crenguta pentru lucrurile nemaipomenite pe care le faci.
Eu sunt mai modesta, am incercat si eu cate ceva. Sper sa pot sa vi le arat si eu. Pe didactic.ro am postat lectii de quillind pentru cine doreste. Mult succes in continuare!
avatar
angi10
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Galati
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de aidaalex Mar 29 Sept 2009, 9:57 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
aidaalex
aidaalex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 205
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de jluciana Sam 10 Oct 2009, 4:40 pm

frumoase felicitari ura
jluciana
jluciana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 15
Varsta : 42
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/09/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 10 Oct 2009, 5:34 pm

foarte frumos ce vad eu aici, dar, sunteti asa de secretoase.... ca nimeni nu spune cum sau unde sa vad si eu cum se face. De exemplu margelutele din hartie de revista cum le-ai facut?
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de firimitura Sam 10 Oct 2009, 5:52 pm

foarte frumoase. dar de unde luati hartia pt asa ceva? ce hartie folositi?se poate folosi orice tip de hartie???
firimitura
firimitura
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1015
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

http://firimitura.blogspot.com

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Ramurica Mar 13 Oct 2009, 9:40 am

Fasiutele de hartie pentru quilling le tai cu manuta proprie dintr-o coala de hartie colorata din comert. In timp, mi-am format mana si am ajuns sa le tai "la ochi" la dimensiunea pe care o vreau. O modalitate mai rapida si mai buna de a obtine aceste fasiute este masina de tocat hartie. Uneori, la magazinele de hobby (de exemplu Casa Retro) se mai gasesc fasii de 1 cm latime, de diferite culori, care se pot taia pe jumatate foarte usor.
Din pacate, oferta de hartie pentru quilling este foarte, foarte redusa in Romania. Pe alte site-uri gen e-bay sau cele din Germania se gasesc o gramada de combinatii, culori, instrumente, etc.

Pentru cele pasionate de quilling, sa stiti ca exista si o alta tehnica de realizare a unei lucrari cu ajutorul formelor de quilling. Este mult mai rafinata. Am cateva lucrari dar sunt la inramat. Saptamana viitoare o sa le pun pe forum.
Ramurica
Ramurica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/12/2008

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Ramurica Mier 21 Oct 2009, 11:23 am

Asa cum am promis, am revenit cu niste tablouri recente. Din pacate, fotografiile nu sunt prea reusite pentru ca sunt facute cu telefonul.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ramurica
Ramurica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/12/2008

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de cami26 Mier 21 Oct 2009, 3:33 pm

vreau si eu sa fac ,de unde luati hartia? flower
cami26
cami26
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Ramurica Mier 21 Oct 2009, 3:40 pm

Hartia este obisnuita (A4) si o iau din librarii. Fiecare coala o tai cu foarfeca la ce dimensiune doresc. Alte fasiute se gasesc gata taiate la 1 cm latime la magazinele de hobby dar culorile sunt limitate.
Ramurica
Ramurica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 60
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 15/12/2008

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Lun 26 Oct 2009, 10:07 pm

diada a scris:foarte, foarte frumoase! interesant hobby ura

Exact acelasi lucru vruiam sa zic si eu!!!! Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty quilledcreations

Mesaj Scris de RoxanaL Mar 10 Noi 2009, 12:34 am

Buna fetelor! vreau sa va arat si eu cateva "tentative" recente in ale quilling`ului. A, multumesc pentru ideea cu distrugatorul de documente, nu ma gandisem la ea, eu le taiam la mana pana acum :D [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
RoxanaL
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Quilling-arta de a rula hartia(1) - Pagina 2 Empty Re: Quilling-arta de a rula hartia(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB