Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie(1)

+58
raluca1980
umdc
kla78
Dede
biscuitzel
Roxi
Adriana13
margot
nadina_b2005@yahoo.com
ppisic
clodi
BOMh
StMihaela
bluegray
teona_c
AdrianaA
andrusca
alexandra nita
adana
diana_roxana
aisha
Tinkerbell
Clio_Ela
dana_mi16
AnnieXtreme
cleo
andreeaX
Buburuza
zylv
Eva
geany
lorinaoo1
julix_2007
cristina906090
postoleirina
geo
ioana soare
silvia
ciresicca
DANIELA.I
cristina
danutzii2
Camy
anne-marry
RalucaS
vilcris
Allyyna
Bianca
ileana cosanzeana
tomari
MihaelaT
duchess
diada
comun
IrisT
zambarici74
Admina
Ania
62 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de vilcris Joi 07 Mai 2009, 11:23 am

Atentie fetele cu palariile ca nanghinul este un material mai batos dar este si greu pe deasupra. Este un material care nu este destinat intaririi ci mai degraba se foloseste pentru rezistenta la uzura (respectiv pentru dosuri de perne).
S-ar putea sa mearga daca palariile au borul ingust sau mediu. Dar daca borul este mai larg, asa cum imi amintesc eu ca parca erau palariile Adminiei, chiar daca este tare, s-ar putea sa se indoaie sub propria greutate si sa se pleosteasca.
Va sfatuiesc sa incercati sa rigidizati astfel de boruri cu ceva plastic cum ar fi invelitorile de carti si caiete sau slidurile acelea de plastic care se folosesc pentru prezentari la retroproiector.

Spor la palariit! kiss
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 07 Mai 2009, 11:48 am

Buna, fetelor, am reaparut si eu
Dar tot in pauza, in timpul serviciului Sad
Si eu vreau sa fac o palarie. Am mai facut pe vremuri, adica in urma cu peste 10 ani, din bumbac imprimat. Nu am pus intarituri deloc.
La bor am lasat tivul mai marisor, si am bagat un fir de sarma de otel. Statea super, iar cand vroiam sa o spal scoteam firul si o bagam in masina de spalat.
Unde gasesc tipar, in Burda pe Mai? Am vazut ca sunt aceleasi modele, de fapt aceeasi revista si in Ro si aici.

vilcris a scris:Cand croiti materiale care "fug" puteti pune pe masa de croit o patura aspra din lana (din-alea mai vechi de hotel ceausist sau de camin de nefamilisti). Perisorii de lana retin materialul si in plus puteti infige bolduri direct in patura pentru un plus de fixare. Am croit eu asa zilele astea matase naturala si voal din matase naturala. Drept tipar am folosit piesele de mulaj adica rochia facuta dintr-un material ieftin de bumbac si ajustata la proba. Si asta ar fi o idee. Daca tiparul este din panza aluneca mai putin si se poate fixa infigand bolduri prin el si prin patura.
Spor la taie

Eu m-am apucat de facut hainutze de vara din materiale subtiri si alunecoase. M-am chinuit pe parchet de fiecare data. Acum am pus patura, multumesc Vilcris, e o idee de milioane!!


Ultima editare efectuata de catre diada in Joi 07 Mai 2009, 10:24 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Joi 07 Mai 2009, 12:07 pm

Vilcris plasticul se taie dupa tiparul borului fara rezerve pt cusaturi? Adica nu se prinde in cusaturi?
Se pune doar asa intre partile din material?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de vilcris Joi 07 Mai 2009, 12:24 pm

ioana soare a scris:Vilcris plasticul se taie dupa tiparul borului fara rezerve pt cusaturi? Adica nu se prinde in cusaturi?
Se pune doar asa intre partile din material?

Ca sa nu fie probleme la cusut (sa se rupa acul) asa ar trebui. Dar cel putin in zona in care se coase borul de calota ar fi de preferat ca plasticul sa fie cusut cu totul ca asa obligam borul sa stea mai teapan. Altfel iar se lasa in jos sub greutatea proprie.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty palarie !!!

Mesaj Scris de Tinkerbell Joi 07 Mai 2009, 4:39 pm

Buna, fetelor!

Va urmaresc de vreo doua luni ! Vreau si eu in clubul vostru !!!! Si eu am pus ochii pe palaria din Burda. De-abia astept sa o fac! Tare multumim de sfaturile voastre de pana acum !!! prietenie Mi-am luat cea mai ieftina masina de la Quelle si deja am lucrat 2 bluzite : una in stil chinezesc si alta cu maneci ample. De-abia astept sa le postez, sa-mi spuneti ce parere aveti! Trebuie sa incarc pozele pe photobucket, nu? Pupici!
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Joi 07 Mai 2009, 5:25 pm

Uite aici link cum se ataseaza pozele
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de aisha Joi 07 Mai 2009, 7:56 pm

Domne' da' toata lumea a pus ochii pe palaria aia din ultimul nr. Burda? Nu de alta, dar si eu... rade
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 07 Mai 2009, 10:34 pm

Smile
Si eu mi-am cumparat azi revista. Si ... tot la palarie m-am oprit:)
Sa vedem ce iese. Maine fac si "sedinta foto", sa va arat ce am reusit sa fac vinerea trecuta. Si maine seara sper sa ajung sa mai cos...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Tinkerbell Vin 08 Mai 2009, 1:51 pm

multumesc de link-ul pentru poze!!! love Mai fetelor, sa vedeti ce o sa mai purtam noi toate palarie !!!!! ura O sa relansam moda cu palaria ! La cate ne-am strans, trebuie sa iasa pana la urma, cu un sfat de colo, unul de colo....

Si eu am sa cusatoresc week-endul asta...de-abia astept!!! bucurie De cand mi-am luat masina, ma doare sufletul sa ma duc la munca :-) Am un job destul de solicitant si nu pot sa cas hainute decat in week-end! Marturisesc, cu jena, ca uneori am cusut la masina si Duminica, spre rusinea mea.... No
Tinkerbell
Tinkerbell
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 166
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de dana_mi16 Vin 08 Mai 2009, 2:17 pm

FETELE VREAU AJUTOR VA ROGGGGGG, eu sunt la serv si vreau sa ma duc la obor sa iau material pt palarie si intaritura, doar ca nu am la mine revista, ma poate ajuta cineva in legatura cu cut material am nevoie, va rog!
Va raman datoare! kiss
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de dana_mi16 Vin 08 Mai 2009, 2:33 pm

Bine ai venit tinkerbell si pe mine ma enerveaza ca imi las masinuta ca stea singura acasa in dulap, dar ce sa facem trebuie sa muncim si sa facem ceea ce ne place in timpul liber si asa putem spune ca ne bucuram la maxim de acele ore!
Asa ca fii optimista ::Smile)
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 08 Mai 2009, 2:42 pm

dana_mi16 a scris:FETELE VREAU AJUTOR VA ROGGGGGG, eu sunt la serv si vreau sa ma duc la obor sa iau material pt palarie si intaritura, doar ca nu am la mine revista, ma poate ajuta cineva in legatura cu cut material am nevoie, va rog!
Va raman datoare! kiss
daca-i vb de palaria in carouri(alta nu vad), iti trebuie: 0,85m daca materialul are 140cm latime.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de geany Vin 08 Mai 2009, 3:05 pm

Si eu vreau ajutorrr!Hilffe !Help!... Embarassed
Ajutati-ma si pe mine...va rooog...am un material nici nu stiu cum sa-l numesc "drac impielitat"shot merge cel mai bine E un material elastic si alunecos,lycra ,si nu reusesc sa-l cos mai deloc.Triplocul nu-l surfileaza iar masina de cusut liniara nu-l coase.Am incercat si cu hartie si tot cum stie el face.Am facut un tricou,dar mai mult l-am macelarit.E completare la fustita care am aratat-o(pentru prietena din romania) si nu-mi place deloc...mai am din material si l-as face din nou,daca primesc sfarturi cum sa-l cos.
Multumesc anticipat Flowers
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de dana_mi16 Vin 08 Mai 2009, 3:08 pm

multumesc mihaela, da era vorba despre palaria in carouri pupi
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de aisha Vin 08 Mai 2009, 5:38 pm

Vreau sa stiu si eu cat material lat de 1,50 m imi intra la o fusta semicloche, pe care o vreau lunga de 60 cm (lungimea la gata).

Heeelp!!! sau Hiiilfe?! Smile
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty scoala de croitorie

Mesaj Scris de DANIELA.I Vin 08 Mai 2009, 9:08 pm

aisha pt semiclos ai nevoie de talie impertit la 3 minus 1,5cm plus 63(3 cm rezerva de tiv)
adica matematic vine asa:PT:3-1,5cm+63cm.


aisha intotdeauna la semiclos sau clos trebuie sa adaugi si triunghiul care pica de sus(vezi tiparul de semiclos cu calcule).
e simplu.sper.te pup


Canda ai un mesaj dupa alt mesaj de al tau, te rog sa folosesti editare.
Multumesc!


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Vin 08 Mai 2009, 10:30 pm, editata de 2 ori (Motiv : mutare postare)
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de aisha Lun 11 Mai 2009, 10:22 am

maistra, multumesc pt raspuns. Stiam ca s-a mai intrebat acelasi lucru undeva, dar la repezeala, nu gaseam unde. La fusta pe care mi-am facut-o si pe care am postat-o, calculul necesarului de material a fost simplu: materialul fiind stantat cu jumatati de cerc, mi-am luat o jumatate. Smile

Urmeaza sa fac niste incercari pentru materiale subtiri, sa vad daca ma descurc la cusut, dupa care ma duc sa-mi iau materialele pe care le-am ochit pt alte 2 fuste semicloche. M-am obisnuit cu modelul, imi vine bine si tiparul este super-simplu.

Are cineva sfaturi de dat legat de coaserea pe materiale subtiri, gen vascoza ? Am vazut pe undeva ca se cos cu hartie, parca.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de vilcris Lun 11 Mai 2009, 10:34 am

geany a scris:Si eu vreau ajutorrr!Hilffe !Help!... Embarassed
Ajutati-ma si pe mine...va rooog...am un material nici nu stiu cum sa-l numesc "drac impielitat"shot merge cel mai bine E un material elastic si alunecos,lycra ,si nu reusesc sa-l cos mai deloc.Triplocul nu-l surfileaza iar masina de cusut liniara nu-l coase.Am incercat si cu hartie si tot cum stie el face.Am facut un tricou,dar mai mult l-am macelarit.E completare la fustita care am aratat-o(pentru prietena din romania) si nu-mi place deloc...mai am din material si l-as face din nou,daca primesc sfarturi cum sa-l cos.
Multumesc anticipat Flowers

Ar fi trebuit sa mearga cu hartie macar cat de cat. scratch Hartia se pune sub material astfel incat ea sa fie pe transportorul de pe masa masinii si nu materialul. Hartia sa nu fie lucioasa. Este de preferat hartia de ziar mai prost. Asigura-te ca ai respectat toate astea.

Daca totusi nu merge incearca sa stabilizezi zonele ce trebuie cusute cu benzi de intaritura autoadeziva subtire. Lipesti intaritura pe zonele ce trebuie cusute si apoi cosi. Mai complicat dar te scoate din impas. Dupa aia daca nu-ti place sa ramana acolo o poti indeparta prin decupare.

Am uitat sa mai spun o data ca trebuie cusut cu zig-zag ingust pentru a asigura elasticitatea cusaturii. Embarassed Scuze daca stiati deja!
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de andreeaX Mar 12 Mai 2009, 4:28 pm

Ati cusut vreodata un jumpsuit? (nu stiu cum se traduce) Eu le ador si m as incumeta sa cos unul simplu cum ar fi cel din stanga sus dar nu prea imi dau seama cum sa fac,sa i pun elastic in talie topului si sa-l cos de pantaloni? zid Sau sa atasez o banda din lycra intre top si pantaloni?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de geany Mar 12 Mai 2009, 11:04 pm

Buna seara si va multumesc pentru sfaturi. Flowers PENTRU TOATA LUMEA
Am reusit sa o scot la capat cu materialul acela elastic.Dupa cum am mai scris am cusut o fata pentru masa de calcat si am vazut ca masinile mele nu cos nici macar bumbac,atunci am analizat mai bine masinile ce-or avea si am si descoperit,erau total "deranjate",La curatul de la ultima coasere le-am dereglat dupa cum am vazut,dar cum am reusit asa nu stiu,in fine apoi a mers si cu hartie si foarte frumos inca,mai am putin si termin cel de-al 2-lea tricou.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Mar 12 Mai 2009, 11:29 pm

andreeaX a scris:,sa i pun elastic in talie topului si sa-l cos de pantaloni? zid Sau sa atasez o banda din lycra intre top si pantaloni?

eu as face asa, as croi un dreptunghi de material, i-as pune si sus si jos elastic si gata! nu l-as mai coase de pantaloni... pentru ca trebuie sa-i pui fermoar in cazul asta, ca pantalonii se inchid cu fermoar nu? te complici, asa cu elastic e mai simplu, ca pana la urma nu se vede daca e sau nu prins de pantaloni. Parerea mea...

Geany ma bucur ca ai rezolvat! pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de geany Mar 12 Mai 2009, 11:50 pm

multumesc diada
,sa i pun elastic in talie topului si sa-l cos de pantaloni? zid Sau sa atasez o banda din lycra intre top si pantaloni?
nici eu nu-ti recomand sa le prinzi una de alta,,,,cand mergi la toaleta trebuie sa te dezbarci de tot....mai bine nu wink
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty scoala de croitorie

Mesaj Scris de diana_roxana Mier 20 Mai 2009, 12:24 pm

Servus, harnicutelor. Am mare nevoie de indrumarea voastra. Am vazut lucrusoarele care le-ati facut pana acum si mi se par superbe. Vreau si eu sa fac o rochita simpla dar fara tipar din burda (de obicei folosesc tipare pt ca mi-e putin teama sa tai materialul aiurea). Vreau sa fie cu bretelute subtiri de tot, aplicate iar pe sani sa fie ca un corset si sa aiba taietura sub sani. In partea de jos o vreau usor evazata - nici larga dar nici stramta ca o rochie dreapta. Si acum, nedumerirea mea. Materialul din care vreau sa o fac este un satin elastic. Ca sa fie rochita pe talie si usor evazata ar trebui sa o croiesc in clini sau e suficient daca am cambrat partea din fata si cea din spate pe talie si atata tot? Nu as vrea sa ii mai fac si pense.
Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa. Inca nu am taiat materialul si sper ca o sa ma lamuriti voi cum ar fi mai bine sa procedez. Poate ati mai lucrat cu materiale de astea.
V-am pupat.
diana_roxana
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 47
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de andreeaX Mier 20 Mai 2009, 5:41 pm

Bun argument diada Smile) Merci.Mie imi plac f mult,merita sacrificiul de la toaleta rade .In magazine sunt f scumpe,trebuie sa reusesc sa mi fac singura.
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de adana Joi 21 Mai 2009, 8:31 pm

buna fetelor!vreau si eu sa fac o bluzita,cu elastece dinacelea subtiri,multe.nu stiu daca m-am facut inteleasa.daca am inteles bine se numeste ata elastica.cum se aplica?treb masina speciala?sau piciorus special?multumesc mult!
avatar
adana
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 14/05/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 6 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB