Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie(1)

+58
raluca1980
umdc
kla78
Dede
biscuitzel
Roxi
Adriana13
margot
nadina_b2005@yahoo.com
ppisic
clodi
BOMh
StMihaela
bluegray
teona_c
AdrianaA
andrusca
alexandra nita
adana
diana_roxana
aisha
Tinkerbell
Clio_Ela
dana_mi16
AnnieXtreme
cleo
andreeaX
Buburuza
zylv
Eva
geany
lorinaoo1
julix_2007
cristina906090
postoleirina
geo
ioana soare
silvia
ciresicca
DANIELA.I
cristina
danutzii2
Camy
anne-marry
RalucaS
vilcris
Allyyna
Bianca
ileana cosanzeana
tomari
MihaelaT
duchess
diada
comun
IrisT
zambarici74
Admina
Ania
62 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 Empty Scoala de croitorie

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 12 Sept 2009, 7:55 pm

[iti voi explica cat mai clar cum se realizeaza un taior cu rever:
-inchei spatele taiorului cu fetele sale pe linia umerilor si pe liniile laterale
-stabilesti dimensiunea reverului de intoarcere
-confectionezi gata gulerul
Urmeaza realizarea reverului cu guler:
[-montezi pe fata pieptului drept gulerul(de la semnul de intoarcere a reverului)si mergi cu montarea roata pe marginea rascroielii gatului pana pe pieptul stang.
[-asezi pe pe urma tot de pe pieptul drept incapand dublura reverului si continui la fel cu cel de pe partea stanga
[deci,toate aceste 3 piese(guler dubluri revere) se monteaza pe fata pieptilor
-urmeaza coaserea lor incepand de pe pieptul drept(jos)roata pana pe pieptul stang
Ti-am facut si un mic tutorial in imagini[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Daca nu intelegi intreaba-ma.bafta.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de RalucaS Sam 12 Sept 2009, 10:11 pm

Multumesc mult Maistra, o sa salvez explicatiile si o sa incerc sa pricep, si data viitoare daca nu ma descurc iar, o sa mai intreb Smile
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 Empty salut fetelor

Mesaj Scris de raluca1980 Lun 21 Sept 2009, 2:32 pm

sunt si eu noua pe aici , de ceva vreme stau si ma uit la c faceti , e drept ca m-a inebunit si pe mine camy cu creatiile ei , sunt indragostita de croitorie dar nu prea stiu sa crioiesc Sad ,vroiam sa va spun despre un site pe care l-am descoperit in care poti invata cum sa faci haine in cel mai usor mod posibil [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
pup
avatar
raluca1980
helper
helper

Numarul mesajelor : 32
Localizare : google
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Camy Lun 21 Sept 2009, 4:55 pm

BINE AI VENIT RALUCA ,imi pare foarte bine ca te-am corupt si pe tine si ca te-am inebunit in sensul frumos wink ,cu ajutorul nostru,al tuturor fetelor dupa forum si site -ul pe care l-ai descoperit vei face numai lucruri frumoase,totul este sa vrei.

multi pupicei

hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 Empty Fusta petrecuta

Mesaj Scris de odrina Mar 22 Sept 2009, 2:18 am

Buna, tot stand si citind si minunandu-ma ce lucruri faceti, mi-a venit si mie chef sa-mi lucrez ceva si azi fiind in drum pe-acolo, m-am oprit la magazinul meu preferat de materiale (e o nebunie, sunt materiale, ate, rije, dantele, blana, resturi de piele, perdele, nasturi, elastic, etc, intr-o dezordine putin obisnuita pe-aici si mai mereu descopar ceva deosebit, plus ca si preturile sunt mai nimic, cred ca cumpara ieftin, en gros, ce ramane de la magazinele mai mari)...so, mi-am mai cumparat 3 cupoane (parca n-as fi avut destul materiale care stau in rafturi si asteapta sa le cos...), iar acum uitandu-ma din nou la ele, m-am decis sa-mi fac dintr-unul o fusta petrecuta, mi-am cumparat una f misto acum cativa ani, de la Nisa, dar am trimis-o in Ro, so nu pot sa scot tipar dupa ea si cu toate ca pare simpla (e dintr-o singura bucata), trebuie croita un pic la rotund sus in talie, plus ca avea si pense in spate (doua parca, in fiecare parte) si in fata (una in fiecare parte). Are cineva un tipar pt o fusta ca asta sau poate cineva sa-mi spuna cum s-o croiesc? Nu prea am timp/rabdare sa fac zeci de probe, de-asta am indraznit sa apelez la voi, plus ca nici nu sunt atat de avansata. Oh, mi-am adus aminte ca in afara de pense, mai avea si cate o cusatura pe fiecare sold, ca sa se muleze, iar in una dintre cusaturi era si gaura prin care se trecea fasia de material cu care se lega (la amandoua capetele, sus, avea 2 fasii cam de 50-70 cm lungime, care se legau). Va multumesc de pe-acum pt ajutor, ca am vazut ca sunteti tare saritoare cand cineva are nevoie.
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Mar 22 Sept 2009, 9:10 am

In sfarsit am gasit, fetelor, folositi cu incredere functia CAUTARE a forumului! Stiam ca s-a mai vorbit de acesta fusta petrecuta, uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ultimele postari si pe pagina urmatoare, explica Maistra cum se face si chiar da un model de fusta petrecuta lucrata de ea.

sper sa-ti fi fost de ajutor hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 Empty scoala de croitorie

Mesaj Scris de diana_roxana Mar 22 Sept 2009, 9:13 am

Raluca, bine ai venit. Am intrat pe site-ul recomandat de tine si mi se pare superb. Chiar ma gandeam ca la o gramada de lucruri ma complic atat de mult pana sa le termin iar tipa de pe site a gasit niste variante foarte interesante pt a obtine repede si usor un produs. Chiar imi place.
diana_roxana
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 47
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 Empty Fusta petrecuta

Mesaj Scris de odrina Mar 22 Sept 2009, 4:41 pm

Buna, Diada, iti multumesc pt links pt fusta petrecuta, o sa incerc sa-mi fac singura un tipar, eu nu o vreau din bucati, o vreau intreaga (era ca un dreptunghi si avea pense in fata si in spate si pe solduri o cusatura de vreo 15-20 cm ca sa-i dea curbura-o pensa, de fapt, de asemenea sus era taiata la rotund, imi venea f bine). O sa caut acum pe Internet, daca gasesc ceva asa cum vreau o sa postez link-urile.
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 Empty Corset pentru o rochie de ocazie

Mesaj Scris de GeorgianaCt Sam 03 Oct 2009, 9:21 pm

Buna fetelor, ma puteti ajuta cu un tipar pentru un corset intarit cu balene? As vrea pentru o rochie lunga de seara si as vrea sa fie sus corset si sa nu fiu nevoita sa ii pun nici bretele si nici sutien de aceea as vrea sa fie intarit cu balene. ajutor
avatar
GeorgianaCt
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de veraelyazji Joi 08 Oct 2009, 3:09 pm

Buna ziua kiss ,tuturor,m-ar interesa si pe mine confectionarea fetelor de perna cos ,a fetelor de masa,pachete pt servetele, pachete pt ochelari si tel.mobile.
Eu le brodez cu cross stitch si broderie cu panglici dar nu ma pricep prea mult la finisarea lor.De curind mi-am cumparat si eu masina de cusut si as vrea sa invat cum sa le cos. zid Ma puteti ajuta?Ma intereseaza si broderia facuta cu masina de cusut.Se poate broda cu toate masinile de cusut? As vrea sa invat si eu. kiss
veraelyazji
veraelyazji
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 49
Localizare : Gaza-Palestina
Data de inscriere : 07/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Admina Joi 08 Oct 2009, 11:22 pm

veraelyazji, am vorbit [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] despre broderia cusuta la masina de cusut. Si am pus [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] o carte scanata despre aceasta tehnica. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de fely Vin 09 Oct 2009, 10:08 am

Buna

As vrea sa invat sa cos...mi-e rusine sa spun ca am terminat liceu profil tehnic textile...am vazut doar masini de cusut dar nici macar odata nu ne-a aratat cum sa coasem;) in chimb am desenat ff mult haine si am facut si ceva tipare ;)

Imi place foarte mult sa inventez tot felul de modele...ador fustele si aprope toate pe care le am sunt facute dupa imaginatia mea doar ca de o coroitoreasa. ce nu imi place e ca de multe ori eu ii desenez ceva iar ea nu prea intelege cum sa faca as vrea tare mult sa invat sa cos eu cat de putin Smile

Oare de unde sau cum sa incep?

cos
avatar
fely
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Romania
Data de inscriere : 08/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 10 Oct 2009, 10:07 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB