Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

+45
diada
pufoi
alessia2007
mykya
ivanoiuadela9
canadianca50
violetas
SilviaDumitrescu
ramona75
cretu_veronica22
anda81
Serban Valentina
ligia27
dicioanacris
irish05
cata13lina
flore
denygina
ancush
Karina33
MihaelaT
ribana
lennny
danadea
Donattela
anamariatriculici
rucsy
mihatm80
24elena
scami
ady_kat
alimami
emi
tzepoasa
europolis
racolta melania
Medi
madalina78
dorutza
claras
corilex
Raresuca
bubu85
marlen372001
ioana soare
49 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de rucsy Dum 07 Mar 2010, 10:14 pm

Asa cum am promis pun poze cu boleroul :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si un detaliu pentru a se vedea cum am facut terminatia:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am considerat ca nu mergea o dantela sau un model prea incarcat, am facut ceva simplu.

Abia astept sa vad si creatiile voastre!
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de Medi Dum 07 Mar 2010, 10:28 pm

rucsy este superb!!! love
schema din album e cea a modelului?
marlen aproape ca m-a convins sa ma apuc si de impletit... si acum tu cu boleroul care-mi placea cel mai mult...
sta mai bine pe tine decat pe manechin!!! imi place de nu mai poooooot!!!
Medi
Medi
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 345
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/12/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de rucsy Dum 07 Mar 2010, 10:42 pm

Schema din album e cea a modelului, am trimis-o unei fete de pe forum. Cauta in urma ca am explicat modelul.
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de Medi Dum 07 Mar 2010, 10:58 pm

rucsy a scris:Schema din album e cea a modelului, am trimis-o unei fete de pe forum. Cauta in urma ca am explicat modelul.
Multumesc mult! pupi
Medi
Medi
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 345
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/12/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de corilex Lun 08 Mar 2010, 12:14 am

draga Marlen ,firul este Carina ,este un maro mai inchis cred ca numarul de la culoare este 590,iti multumesc tare mult kiss
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de danadea Lun 08 Mar 2010, 7:57 am

Rucsy, foarte frumos boleroul; si imi place si firul; felicitari
avatar
danadea
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 736
Localizare : Deva
Data de inscriere : 17/08/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de lennny Lun 08 Mar 2010, 8:03 am

E superb boleroul Rucsy!Cum ai facut terminatia?
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de bubu85 Lun 08 Mar 2010, 9:05 am

Rucsy, superb bolerou, felicitari

P.S. fetelor eu am o problema mie nu imi apar pe e-mail actualizarile acestui topic, de ce?
am intrebat si la tehnic dar nu am primit nici un raspuns
ce sa fac?
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de ady_kat Lun 08 Mar 2010, 9:09 am

cosmina a scris:

P.S. fetelor eu am o problema mie nu imi apar pe e-mail actualizarile acestui topic, de ce?
am intrebat si la tehnic dar nu am primit nici un raspuns
ce sa fac?
te duci la profil..apoi la ..preferinte..si setezi acolo dupa cum doresti..sa primesti mailuri..notificari..mesaje private..cum crei tu..bafta!
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 235
Localizare : in Dobrogea
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de bubu85 Lun 08 Mar 2010, 9:11 am

multumesc
am facut asa ieri si nu am primit
dar vad ca acuma mesajul tau mi-a aparut pe e-mail
m-ai salvat

kiss




Dragele mele va doresc sa aveti o viata plina de culoare ca o primavara insorita, cu miresme placute de flori, iar pe cei dragi voua sa-i aveti mereu aproape de sufletul vostru.
La multi ani mama!!!
La multi ani femeie!!!
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de marlen372001 Lun 08 Mar 2010, 6:26 pm

draga rucsy,

boleroul tau este foarte frumos. e reusit si mi se pare de bun-gust.
sa ne spui daca a fost ceva ce ti-a placut si daca a fost ceva ce ti s-a parut greu de lucrat.

draga donatella,

avem notat un proiect viitor de jacheta lunga sau pardesiu. ramai cu ochii pe noi.

fetelor,
va doresc in continuare spor la lucru !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de rucsy Lun 08 Mar 2010, 6:37 pm

Lenny, terminatia am facut-o cu croseta, un rand de picioruse simple si la 4 picioruse am facut cate un lant din 3 ochiuri pe care l-am prins de baza lantisorului, astfel au iesit acei coltisori.

Marlen, totul a fost foarte simplu, mi-a placut faptul, ca desi imi doream de mult sa-mi fac un bolerou, datorita tie m-am hotarat si...iata-l gata.

Abia astept sa vad si creatiile altor fete .
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de 24elena Lun 08 Mar 2010, 9:42 pm

Rucsy, felicitari!


La multi ani tuturor!
24elena
24elena
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 42
Localizare : Targu Neamt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de lennny Mar 09 Mar 2010, 9:21 am

Multumesc rucsy,am priceput,mult succes in continuare!
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de Raresuca Mar 09 Mar 2010, 10:52 am

La multi ani tuturor mamicilor si" nemamicilor",cred ca acest cuvint nu exista in dictionar, si scuzele de rigoare pentru mesajul intirziat.Se vede treaba ca ieri multa lume a fost ocupata cu alte distractii ca e cam liniste pe aici.Foarte frumos boleroul rucxy si al meu a fost gata dar m-am hotarit sa-l mai lungesc un pic si asa ca va mai dura. prietenie
Raresuca
Raresuca
helper
helper

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 48
Localizare : -suceava
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 10 Mar 2010, 12:37 pm

dragele mele,

am primit azi o intrebare si cum nu e secret, plasez si aici raspunsul :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

draga ribana,

nu e deloc prea tarziu sa te apuci acum. eu lucrez pentru concurs si cred ca in weekend voi termina si deci ma voi intoarce la proiect.

scuza-ma, dar nu am inteles ce ai vrut sa zici, asa ca iti descriu eu cum este si vezi tu daca te-ai inselat sau eu n-am inteles.

boleroul de care vorbesti este chiar raglan dar : ochii de la lucru se-mpart in 3 parti egale - spate+ 2 maneci. se creste ca la raglan, cu ochi de separare, de o parte si de alta, etc, DAR la capetele lucrului ( ca se lucreaza du-te-vino) SE CRESTE CATE 1 OCHI LA FIECARE INCEPUT / CAPAT DE RAND, in asa fel incat la urma sa ai vreo portiune de cca 20-25 de ochi pentru cele 2 fete. ai inteles: la inceput n-am fete deloc, dar le fac acum.

cand am ajuns subrat (dupa vreo 30-35 cm, ca nu stiu pentru cine il faci copila sau adulta) se separa si se incepe scazatura fetelor pe rotund.

manecile ies cat vor ele de lungi si fetele/ spate le lucrezi cat de lungi crezi minus cam cat apreciezi ca vei face marginea: 4-6 sau 10 cm.

spor la lucru si tie si tuturor !
marlen

draga ribana,

vad ca nu se intelege : fata se face usor-usurel, dupa ce vei creste ochii cate unul cate unul la fiecare inceput/ sfarsit de rand. lasi primul ochi, respectiv ultimul si ridici ochiul de jos ca sa nu iasa o gaura prea mare.
cum eu zic ca o poza face cat 1000 de cuvinte :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

daca te apuci de un pulover raglan stii bine ca incepi de la gat. in loc sa imparti in 4 (cu fata cu tot) imparti in 3: spate + 2 maneci. la fete (care acum egal zero, dar se vor face usor-usurel) cresti cate 1 ochi cum ti-am zis.

e important sa ai masurata diagonala persoanei si diametrul trunchiului/ manecilor ca sa poti verifica dimensiunile lucrului la subrat.

spre deosebire de pulover unde lungimea de dupa subrat = lungime pulover, la bolero ai mai putin. tine cont ca elasticul/ marginea hotarata de tine mai adauga si ele ceva lungime la final.

acum se vede mai bine ?

marlen


Ultima editare efectuata de catre marlen372001 in Mier 10 Mar 2010, 2:27 pm, editata de 1 ori
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de ribana Mier 10 Mar 2010, 11:11 pm

Multumesc mult! kiss
Am inteles totul. Acum pot sa trec la treaba fara probleme.
ribana
ribana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de scami Joi 11 Mar 2010, 7:36 am

Mie in continuare mi se pare greu zid
scami
scami
helper
helper

Numarul mesajelor : 68
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de bubu85 Joi 11 Mar 2010, 8:51 am

si eu tot citesc dar nimic nu-mi intra in cap, zid , vroiam sa incerc pt inceput un pulovar raglan pt un copil nou nascut, copilul prietenilor mei, ca sa imi fac putina experienta,
dar nu inteleg tricot
saptamana viitoare am sa postez poze cu stadiul boleroului
pupicii si spor la treaba
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de scami Joi 11 Mar 2010, 8:56 am

Spor la treaba Cosmina! tricot Am crezut ca sunt singura care are nu prea intelege. O sa ne descurcam noi andrele
scami
scami
helper
helper

Numarul mesajelor : 68
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de bubu85 Joi 11 Mar 2010, 8:58 am

sa speram rade
daca nu o vom "teroriza" pe marlen cu intrebarile wink
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 11 Mar 2010, 1:34 pm

dragele mele,

ati mai lucrat pulover raglan pana acum ?
exemplu:
pentru un pulover de adult andrele 3,5 se incepe asa : se monteza 64 ochi +8 separare +2 ochi margine.
se fac 4-6 cm de elastic (asta-i gatul) si apoi se separa : 1 margine- 8 fata-2 separare- 16 maneca- 2 separare-16 spate- 2 separare- 16 maneca - 2 separare- 8 fata - 1 margine.
se lucreaza cca 30-35 cm diagonala la maneca si apoi se separa manecile: se lucreaza separat cat de lungi vrem si apoi trunchiul (fete+ spate la un loc) la fel lucram cat de lung vrem
la partea de mijloc se monteaza ochi cu crosetul si se fac cele 2 portiuni de elastic pentru inchidere.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pentru cine se pricepe mai bine. observatii :
- nu se renunta la proba de lucru
- se masoara toate dimensiunile din schita si se compara cu nr.ochi obtinuti clar in lucru. daca e nevoie, mai bine mai lucram putin la sectiunea completa, decat sa separam prea repede.
-boleroul care l-a vrut ribana nu are fetele puse de la inceput, ci se monteaza ochi unul cate unul la fiecare inceput, respectiv sfarsit de rand. dupa ce fetele s-au constituit fiecare din cca 25 ochi se face scazatura pe rotund.


daca aveti intrebari, va astept - cu rezerva ca va raspund cat de repede pot.

spor, fetelor !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de bubu85 Joi 11 Mar 2010, 1:36 pm

pai marlen draga tocmai asta este buba, ca eu nu am mai lucrat pana acum pulovar raglan deloccc
dar intrebare ce sunt ochii de separare?
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 11 Mar 2010, 1:53 pm

stai asa.

aici ochii de separare includ un opt mic de 2+2 si cate 2 ochi pe dos de fiecare parte:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
iar aici ochiul de separare este pur si simplu 1 dos, se creste de o parte si de alta a lui :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si asa se realizeaza partile puloverului. se intelege ?

marlen


Ultima editare efectuata de catre marlen372001 in Joi 11 Mar 2010, 3:01 pm, editata de 1 ori
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de bubu85 Joi 11 Mar 2010, 2:26 pm

Deci ochii de separare se fac pe dos si se inmulteste deoparte si de alta al lui, adica sunt ochi de delimitare,
scuze marlen dar sunt fooooooooaaaaaaarte grea de cap zid
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II - Pagina 4 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB