Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Fotografia, intre hobby si arta EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Fotografia, intre hobby si arta EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Fotografia, intre hobby si arta EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Fotografia, intre hobby si arta EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Fotografia, intre hobby si arta EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Fotografia, intre hobby si arta EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Fotografia, intre hobby si arta EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Fotografia, intre hobby si arta EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Fotografia, intre hobby si arta EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Fotografia, intre hobby si arta EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Fotografia, intre hobby si arta EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Fotografia, intre hobby si arta EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Fotografia, intre hobby si arta EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Fotografia, intre hobby si arta EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Fotografia, intre hobby si arta EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Fotografia, intre hobby si arta EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Fotografia, intre hobby si arta EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Fotografia, intre hobby si arta EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Fotografia, intre hobby si arta EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Fotografia, intre hobby si arta EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Fotografia, intre hobby si arta

+69
Dorulet
raluk0182
LRodica
diada
diaviviane
Alexutza99
IOSIF ELENA
symos
dorinamisov
cillywilly
anamaria79"
pufoi
culea mirela
Uca
piciul
emmancita
rivka
veronica.l
denis21
arime
godeta
angells
Floren
roxx
dorina64
d_oana
annamaria26985
Dodo-pui
Ioana Stanciu
SilviaDumitrescu
diana-s
carmenco
nicopop
Anusca
anidaz
dienutzababy
aurishta
betymi72
kitty_1973
firicel
mykya
cris69
LadyA
Crissy86
Avi
mitb67
vlad_mom
AKD
oana_007
kristadesign
Dionisia
firimitura
artistplastic64
ioana soare
Pui_dEuropolis
mnarcisa
olympia
teisoara
Fraise
MagdaMarin
Fran78cesca
Lucia.BlueFlower
mickyta
letho
AlinaJ.Bijoux
mariaisfs
kisslandia
Admina
geany
73 participanți

Pagina 1 din 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de geany Lun 15 Feb 2010, 2:05 pm

Embarassed Daca subiectul nu se ptriveste aici, rog sa fie mutat unde se potriveste mai bine.
Eu am spus ca ma intereseaza tema fotografiatului, mai exact al produselor create de mine care imi planuiesc sa vand. Cu siguranta multe dintre noi(eu sigur) avem partener cu mai multa sau mai putina rabadre de a ne fotografia produsele ce dorim sa le prezentam atat pe forum, bloguri sau chiar pentru vanzare. De aceea, consider o tema buna de discutat. Fiecare dupa experienta sau cunostinta... ce, cum, in ce decor sau cum dau mai bine fotografiile la "pulblic".
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de Admina Joi 25 Feb 2010, 8:41 pm

Geany, mi-am permis sa fur acest mesaj din alt context si sa incep un nou subiect cu tema fotografia. Am sa incep eu cu putinul pe care-l stiu, in ideea de a dezvolta, de aici.
In primul rand aparatul foto, este foarte important. Nu puteti obtine rezultate bune cu un mobil. zid Mobilul este pentru instantanee, poze inedite care te surpind cand nu ai aparatul foto la tine. Un aparat foto decent trebuie sa existe in orice casa, cu cat mai multe setari, cu atat mai bine. Poate sau nu sa inregistreze video, desi pentru asta exista camera video, deci nu va face buna inregistrarea, daca scopul lui este fotografierea. Megapixeli sunt importanti, dar nu sunt totul. In geneal, 6-7 megapixeli sunt sufiecinti; nu platiti pentru mult mai mult. Zoom-ul optic este important, cel digital este o strategie de piata; cititi mai multe: AICI
Personal recomand Canon, asta folosesc, alegerea a fost a sotului meu si el la randul lui inspirat de varul sau care a facut fotografie de produs pentru cateva reviste. Alta varianta ar fi Nikon; mai sunt firme serioase care produc aparate foto bune, in general cititi pe net inainte de a cumpara ceva... orice. Nu alegeti firme fantoma, nu vor avea nici rezultate si nici service de incredere; nu veti gasi informatii pe net, despre ele. Samsung este firma ok la aparate foto, buna la monitoare si televizoare; deci important este sa cautati firma si modelul, inainte.
Il aveti deja, incercati sa-l invatati. Nu-l folositi numai pe modul Auto, care merge cu blitz zi si noapte si banalizeaza orice poza. Faceti incercari, in lumina naturala, cu blitz, micro, peisaj, etc. Cele mai bune poze vor iesi in lumina naturala, in plin soare; fara blitz. In lipsa luminii naturale cautati sa fotografiati cu blitul, dar sa nu bata direct pe obiectul in cauza. Eventual de la o distanta mai mare si mariti zoom-ul ca sa cuprinda ceea ce va intereseaza, astfel se va dispersa lumina de la blitz, in camera, nu direct.
Daca doriti fotografierea unui obiect de imbracaminte, pe manechin sau pe o persoana; incercati sa va procurati un trepied. Nu este cea mai buna sugestie, in plina criza, Embarassed dar daca vreti rezultate bune este foarte util. Si trepiedurile sunt pe calitati, cautati unul solid, nu din cele care cad daca bate vantul... Poza cu trepiedul se poate face programand aparatul sa fotografieze singur, la cateva secunde de la declansarea butonului. In lipsa unui trepied stabilizati camera foto pe un suport improvizat stabil, care sa nu se miste, sa nu cada aparatul in momentul declansarii. O masuta de cafea sau de gen, si o carte care sa sprijine obiectivul aparatului.
Am vazut si pe acest forum, si pe altele, multe poze facute in goana mare, neglijente. Uitati-va putin la locul in care puneti obiectul pe care-l pozati. Este un dormitor dezordonat, o bucatarie murdara? Se intampla si la case mari, nu e o problema, dar nu trebuie sa vada toata lumea. Fie folositi zoom-ul aparatului sa cuprindeti doar obiectul respectiv, sau invatati sa folositi un program de editare foto care va lasa sa decupati pozele (crop). Pentru editare, daca vreti poze profesionale trebuie sa folositi programe profesionale. Cel mai bun este Photoshop; poate intimida la inceput si dupa Smile dar merita efortul. Altul mai simplu ar fi ACDSee. Va pot da cateva sfaturi in ceea ce le priveste pe acestea doua, daca aveti nevoie. Nu se folosesc toate butoanele, tot timpul. Pentru reducerea dimensiunii, crop, blur, semnarea pozelor, nu se folosesc decat cateva functii.
Si gata, astept sa vad daca mai este cineva interesat si de ce nu, daca mai sunt persoane care stiu ce si cum, sa invatam unele de la altele. hug


Ultima editare efectuata de catre Admina in Sam 13 Mar 2010, 10:10 am, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de kisslandia Joi 25 Feb 2010, 9:06 pm

Foarte frumos subiectul asta. Nikon am si eu. sa stiti ca de multe ori ies fotografii reusite si deosebite chiar fara sa vrei. Dau un exemplu, mi-am fotografiat sotul la volan odata, pe un drum national. Intamplarea a facut ca in momentul click-ului sa trecem pe langa un panou publicitar. Sotul si panoul de afara au iesit clare, restul hasurat, imagine scoasa pe fuga, in miscare.
Un instantaneu simpatic de altfel si fara sa vreau.
Si oricum exersarea conteaza mult.
Mie imi place si prelucrarea fotografiei in photoshop, de multe ori este indispensabila. Daca aparatul nu este profesionist, sa faca seturi succesive, la un anumit timp[ secunde chiar] si dintr-un amalgam de instantanee sa alegi pe cel mai potrivit...atunci "drege" photoshopul, luminile, ochii rosii sau alte "neajunsuri" suparatoare ochiului.
Intr-adevar sunt exceptionale aparatele acelea care prind chiar si in miscare fara sa apara denaturata poza.
Unele aparate , cum e al meu, are si aceasta functie, insa daca nu-i facut sa stabilizeze....doar cu exceptii scoti poze frumoase din miscare.
Sper sa se mai afle printre noi si alte pasionate de acest domeniu. pupi
kisslandia
kisslandia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 72
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de geany Joi 25 Feb 2010, 9:21 pm

Wow, sa fiu sincera, ma bucur enorm Admina, ca mi-ai "furat" mesajul. Acum nu am timp, dar revin si eu la subiect, ma foarte intereseaza.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de mariaisfs Sam 13 Mar 2010, 12:54 am

Ma bucur ca exista si un subiect cu arta fotografica... :D si eu sunt o pasionata...am un nikon d60... nu prea am timp sa ies la fotografiat . cateva din ale mele...oricum nu sunt cine stie ce..sunt doar amatoare...pozele sunt din parcul titan :D

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mariaisfs
mariaisfs
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti/Galati
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Sam 13 Mar 2010, 1:24 am

Imi place mult a doua poza!!!! Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de mariaisfs Sam 13 Mar 2010, 1:33 am

e facuta pe la ora 4 asta iarna... Smile) cand era soare si frumos 8-|
mariaisfs
mariaisfs
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti/Galati
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de Admina Sam 13 Mar 2010, 10:09 am

Maria, buna idee. Si mie imi place tot a doua poza, este calda. E editata, cumva?
Poze facute cu aparatul nostru point-and-shoot, Canon S3IS. Pozate de mine si editate de sotul meu. In general lucram in Photoshop, la setari de baza, care echilibreaza contrastul, revitalizaza culorile si inlatura efectul de Noise (tinand cont ca sunt facute cu un aparat fara obiectiv schimbabil, apare fenomenul numit foto noise mai mult decat in cazul unui SLR).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de mariaisfs Sam 13 Mar 2010, 1:54 pm

Eu le editez foarte putin in Adobe Lightroom, e foarte bun... mareste claritatea si face diverse chestii aparent simple...dar semnificative pentru o fotografie...a doua poza nu am prelucrat`o... m-a ajutat lumina si i-am dat o claritate si o accentuare a culorilor, in lightroom se numeste vibrance :P
Admina, noiseul se reduce usor :P, tot in photoshop sau lightroom
mariaisfs
mariaisfs
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti/Galati
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de letho Sam 13 Mar 2010, 3:53 pm

Imi plac foarte mult pozele voastre.
mariaisfs , de la tine imi place cel mai mult prima deoarece are mesaj; compozitia e super, pozitia corpului cu mâinile impreunate si capul aplecat spune toata povestea. Deoarece poza inspira mult calm, as fi preferat niste nuante mai calde sau mai putin vivid sau poate chiar apropiate celor din poza a doua. Este doar o chestie de gusturi. La a doua, evident, nuantele de gold merg la suflet Smile . La a treia imi place tare mult ca e soft, ai tonuri care te indeamna la visare si pernuta aia din spate merge la fix; singura chestie care imi distrage teribil atentia este albul din partea de jos. Imi da senzatia ca fata e suspendata sau in loc sa-mi imaginez ca sta cu ochii inchisi, mi se pare ca se uita undeva sub ea.
Te felicit pentru talent.
Admina, desi nu sunt fan landscape, imi plac fotografiile tale pentru ca "spun" ceva. A doua imi place mult mult de tot, simti vântul cum iti bate pe la ureche, eventual iti aduce o frunza in par... ; si a treia e faina, contrastul dintre subiect si stâlpii de inalta tensiune din fundal te duce cu gandul la un capat linistit de civilizatie. Sunt tare frumoase Smile
kisslandia, de acord cu tine ca poti faci poze frumoase din intamplare...dar chiar si cu un aparat profesionist, daca te bazezi doar pe viteza aparatului, tot "din intampare" iti vor iesi frumoase, doar ca intamplarile vor fi poate mai dese.
Va pup si la cât mai multe poze faine!
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de mickyta Sam 13 Mar 2010, 6:52 pm

super subiectul. desi nu am un aparat profi imi place mult fotografia. vad ca voi aveti notiuni destul de vaste si poate in felul asta invatam si noi celelalte.o sa pun si e cateva fotografii.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pentru cine este interesat de un workshop pe tema fotografica sa-mi lasa un mesaj pm pt detalii.
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de kisslandia Sam 13 Mar 2010, 10:39 pm

va arat si eu din pozele mele, in primele m-am straduit pentru detaliu, in ultima am dorit sa pot fotografia leul fara fenomenul de reflexie a luminii in geam[ si am folosit si blitz]
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Revin cu specificatia ca acestea sunt inca neprelucrate, le trebuie mai multa luminozitate , deci nu aruncati cu nimic dupa mine.. peace
kisslandia
kisslandia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 72
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de letho Sam 13 Mar 2010, 11:17 pm

Mickyta, as spune ca nu trebuie sa ai un aparat profi ca sa faci poze frumoase... doar ca atunci cand te prinde microbul incepi sa-ti doresti din ce in ce mai mult. Eu mi-am dat cu parerea in calitate de amatoare dar o mare iubitoare de fotografie - când e vorba de poze pur si simplu nu ma pot abtine sa nu zic ceva. La tine imi place tare mult lumina din prima poza si pozitia printesei din a doua poza... e asa dulcica tinând mana la cap Smile
kisslandia , sunt superbe, uite exemplul ca nu-ti trebuie super camera ca sa faci poze faine; vroiam sa te intreb daca la poza cu leul ai folosit un filtru de polarizare si am vazut ca e facuta cu telefonul Smile. Primele nu stiu cu ce sunt facute ca imi apare maker yC (?) dar sunt grozave; eu as zice ca nu mai e nevoie de luminozitate decat foarte foarte putin la ultima cu florile, la primele 2 histograma arata perfect; imi plac culorile la nebunie si albul este exact cum trebuie sa fie; eu am o mare problema la fotografiat albul Sad. Cât priveste prelucrarea sunt adepta celei minime sau deloc daca se poate...
Pun si eu cateva pentru ca nu ar fi corect doar sa-mi dau cu parerea - sunt mai vechi pentru ca nu am mai iesit cu aparatul de gât de anul trecut dar asta e alta poveste.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de mariaisfs Dum 14 Mar 2010, 2:11 pm

Imi place foarte mult fetita cu mingea, daca reuseai sa prinzi si mana dreapta si piciorul drept bine era superb, pe locul doi e portretul.....sunt foarte expresive....toate imi plac
kisslandia sunt innebunita dupa florile tale :D... pupi
mariaisfs
mariaisfs
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti/Galati
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower Dum 14 Mar 2010, 3:30 pm

Buna fetelor! Minunate fotografiile voastre! Si mie imi place fotografia....dar din pacate, ma pricep mai bine sa privesc decat sa fac Laughing
Va arat si eu cateva tentative. Pozele nu sunt prea clare, pt ca nu sunt prelucrate (nu am programe pentru asta) si nici lumina nu este prea buna
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si una din primavara trecuta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Lucia.BlueFlower
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1642
Varsta : 39
Localizare : Romania
Data de inscriere : 15/01/2010

http://luciablueflower.wordpress.com/

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de mariaisfs Dum 14 Mar 2010, 3:32 pm

floricica e perfecta... daca ii faci un crop iese si mai perfect...
daca vrei iti dau eu niste ponturi..... incearca sa fotografiezi inainte de ora 12, pe la 8-9 dimineata e perfect, sau seara dupa ce numai e soarele puternic... daca vezi ca afara a plouat si e racoare, profita de timp :D
mariaisfs
mariaisfs
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti/Galati
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower Dum 14 Mar 2010, 3:45 pm

Merci Smile
Majoriotatea sunt instantanee, nu prea imi programez "sedinte" :P cum prind momentul sau vad ceva, atunci le fac :P
Lucia.BlueFlower
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1642
Varsta : 39
Localizare : Romania
Data de inscriere : 15/01/2010

http://luciablueflower.wordpress.com/

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de Fran78cesca Dum 14 Mar 2010, 5:12 pm

Buna,
Si mie imi place sa pozez ..... pt ca a spune ca fotografiez e mult. De obicei imi place sa pozez floricelele, animalele si peisajele. Nu am cunostinte de "arta fotografiei", dar incerc si eu. Sper sa va placa.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Fran78cesca
Fran78cesca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 109
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti - Italia
Data de inscriere : 28/03/2009

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 14 Mar 2010, 6:05 pm

Super subiectul,fetelor si eu fac parte din cele care poarta in poseta aparatul foto.Am un Fuji micut de care nu ma despart niciodata.Baterii am 4 reincarcabile ca sa am intotdeauna 2 incarcate.
Aici sunt cateva din pozele mele.In general il folosesc pentru a pastra amintiri cu copii dar mai sunt si peisaje.
Si am o gramada numai din plimbari.
Va arat aici cateva,cand mai caut in toate folderele o sa va mai arat.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de letho Dum 14 Mar 2010, 7:59 pm

Imi plac toate fotografiile voastre, felicitari.
mariaisfs , iti multumesc pentru aprecieri si ca ti-ai facut timp sa-mi vezi pozele.
Fiecare fotografie are povestea ei si frumusetea consta nu neaparat in claritate, numar de pixeli si alte detalii care eventual te fac sa spui wow, câta claritate.. ce culori..... Eu cred ca scopul fotografiilor este sa stârneasca un sentiment in privitor (nu ma refer la fotografia de produs sau macro ...). Asa cum spuneam intr-un mesaj anterior, totul se rezuma la gusturile fiecaruia, de aceea nu spun absolut niciodata despre o poza ca are ceva bun sau rau in ea ci descriu impresiile pe care mi le lasa ca simplu privitor. Mai pun câteva poze doar pentru a-mi sublinia ideea: din seria de mai jos o prefer pe ultima in timp ce primele sunt doar imagini viu colorate si foarte clare... revenind la "chestie de gusturi" Smile Oare ar trebui sa invatam intai sa privim si abia apoi sa fotografiem?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pun un link (pentru cele care nu-l stiu) din Smashing magazine, un articol intitulat "45 Beautiful Motion Blur Photos" - niste fotografii absolut superbe, asta ca sa ne clatim ochii Smile
Articolul e aici link
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de mariaisfs Dum 14 Mar 2010, 9:59 pm

Francesca, sunt super faine fotografiile... ti-a iesit bine macro..
MarinMagda, ultima imi place la nebunie...are un contur frumos, si multe linii
Eu va recomand sa cititi bine manualul aparatului, degeaba spun unii ca nu conteaza aparatul...conteaza mult si cum il folosesti, eu am un Nikon d60, cam scumput si nu`l recomand mai nimanui pentru fotografii de amator,pentru ca e foarte complicat si sensibil...mai ales in materie de lumina.... vrea prea multe pentru cate ofera Smile)... eu imi mai cumpar din cand in cand revista photo..mai are niste tutoriale bunute :D
de la parada militara din decembrie anul trecut
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aceasta e facuta dupa un geam gros :D
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
La "refacerea" unor poze de nunta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mariaisfs
mariaisfs
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti/Galati
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de letho Dum 14 Mar 2010, 11:55 pm

mariaisfs a scris: eu am un Nikon d60, cam scumput si nu`l recomand mai nimanui pentru fotografii de amator,pentru ca e foarte complicat si sensibil...
de dragul corectitudinii, hai sa nu jignim amatorii din jurul nostru sugerând ca cineva nu ar fi in stare sa foloseasca un aparat care ne este destinat tocmai noua, amatorilor.... . Eu sugerez un aparat foarte bun oricui are norocul sa si-l permita. La urma urmei, vorba cuiva "dai un ban da' face poza singur" Smile
Vorbind despre echipament, hai sa ne si amuzam :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] e luata de pe net, evident, dar imi pare rau ca nu mai stiu de unde.
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de mariaisfs Dum 14 Mar 2010, 11:57 pm

E foarte tare poza, cam asa se intampla cu fotografii profesionisti
Letho sincer probabil m-am exprimat prost...spuneam ca pozele mele sunt unele reusite cred ca mai mult norocului... ca aparatul meu e prea complicat pentru gustul meu de amator :P
Later edit:
Serios, nu am vrut sa jignesc pe nimeni... ca sa imi iasa ceva fain am muncit mult... de accea spuneam ca un aparat cu rezolutie mare si zoom potrivit e mult mai accesibil decat orice alt dsrl... in fine... imi cer scuze sincer...
mariaisfs
mariaisfs
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti/Galati
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de kisslandia Lun 15 Mar 2010, 10:11 am

O pozica cu baiatul meu cel mare. Ce-mi place mult la poza este lumina soarelui,n-am indraznit sa modific nimic, pentru mine semnifica mult poza asta. si cred ca e cu telefonul facuta.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
kisslandia
kisslandia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 72
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de letho Lun 15 Mar 2010, 5:04 pm

kisslandia, nu ma mai satur sa ma uit la fotografia ta, imi merge la suflet, ai reusit sa opresti timpul, sa pui un univers in cativa centimetri patrati Smile Iti multumesc ca mi-ai inseninat ziua si-ti doresc numai bine!
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Fotografia, intre hobby si arta Empty Re: Fotografia, intre hobby si arta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB