Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyLun 06 Mai 2024, 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Fulare, saluri, esarfe tricotate II

+64
cory74
carmenco
MARI_H
ladybird
mira24
adar
betymi72
diada
Uca
mariucamariuca
aba
tzushky
Angelica18
samo99ro
manuela29
silvisor
mimmi
carmenush
canadianca50
europolis
melus
firicel
Karina33
Nicoleta Irimescu
iuli.b
bibitu
irish05
violetas
Kristina
anda81
CCristinaC
lotus nufar
mihaelavama
dienutzababy
claras
Love
Serban Valentina
aidaalex
lennny
mnarcisa
Admina
ribana
dicioanacris
Anuta Stanciu
Medi
corilex
Ana Maria
maria_covacef
geany
snoopy
solmizel
Dodo-pui
marlen372001
angells
MihaelaT
Stoian Angelica
rucsy
Giobsy
LYNDA
danadea
madalina78
SilviaDumitrescu
Noemi
ioana soare
68 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de tzushky Lun 23 Aug 2010, 7:28 am

Multumesc mult Smile M-am bucurat si eu ca au iesit frumoase, ca de 20 de ani nu mai pusesem mana pe andrele.
Uitati si niste linkuri la modelul roz. Nu pun direct aici pozele, ca daca le micsorez nu se mai vede asa bine:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Modelul rosu cu negru nu e tricotat in doua culori; chestia aia neagra e o panglica. Am facut ceva similar cu crem si violet, si panglica am inlocuit-o cu snur simplu crosetat. Doar ca nu mai stiu unde am pus poza :D
tzushky
tzushky
helper
helper

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de LYNDA Lun 23 Aug 2010, 8:43 am

tzushky sunt superbe hug

As vrea si eu modelul de la cel rosu Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 4246

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Lun 23 Aug 2010, 9:31 am

Tzushky sunt superbe cele doua saluri! love A meritat toata munca depusa! Flowers Flowers

Incearca sa-l blochezi pe cel roz un pic mai larg si ai sa vezi ca se va deschide modelul dantelat mai mult , va arata chiar mai fin si va drapa chiar mai frumos decat acum.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Lun 23 Aug 2010, 10:14 am

Imi dau senzatia de aripi de ingeri. Foarte, foarte frumoase. Si frumos lucrate.
Bravo! Sa mai vii cu lucruri deosebite ca astea.
A-propos! La cate minuni apar pe aici, ne-ar trebui niste maini suplimentare. Vreo doua perechi macar. Are cineva?
aplauze
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de iuli.b Lun 23 Aug 2010, 10:23 am

arata foarte bine,rafinate si elegante
iuli.b
iuli.b
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 107
Localizare : galati
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de aba Lun 23 Aug 2010, 12:36 pm

Foarte finute salurile, felicitari tzushky.
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de mihaelavama Lun 23 Aug 2010, 1:55 pm

Tzushky sunt foarte frumoase, ma inclin Merci pentru ca sunt un mare fan saluri/pelerine/poncho. daca te rugam frumos nu ne pui si niste scheme, sa invatam si noi book .
mihaelavama
mihaelavama
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 383
Varsta : 59
Localizare : vama
Data de inscriere : 07/04/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de carmenush Lun 23 Aug 2010, 4:22 pm

tzushky, sunt minunate! Si...da, vrem scheme, explicatii, ceva la ele Smile
carmenush
carmenush
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 258
Varsta : 43
Localizare : Dambovita
Data de inscriere : 24/02/2009

http://www.creatii-carmen.blogspot.com

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de anda81 Lun 23 Aug 2010, 9:56 pm

Superbe saluri,superbe culori.Ai maini pricepute!Ingenioasa idee cu margelutele,eu nu m-as fi gandit. wink
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de tzushky Mar 24 Aug 2010, 10:55 pm

ioana soare a scris:Incearca sa-l blochezi pe cel roz un pic mai larg

Nu se poate face aceasta operatiune, fiindca... am pisici! Asa ca o sa-i daruiesc prietenei salul mototol si o s-o invat cum sa-l blocheze ea insasi. La mine acasa asa ceva e imposibil Smile

----------

LYNDA a scris:As vrea si eu modelul de la cel rosu

Cu placere Smile Modelul l-am luat din aceasta carte. Am respectat cu sfintenie instructiunile de la pag. 13-18. Se incepe de la gat, se face cam o palma si ceva partea care acopera umerii, apoi se trece la modelul ales. Salul rosu este Marialis B, variation I. Am lucrat toate randurile descrise in model. Se poate continua, fireste, daca ai rabdare sa socotesti cum merge progresia Smile Spor la lucru! Acum tocmai fac un Marialis variation II (si pot sa spun ca variation I imi place mai mult). O sa pun o poza mai tarziu, sa-l vezi ca work in progress Smile


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Joi 26 Aug 2010, 11:26 am, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
tzushky
tzushky
helper
helper

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty modelul salului roz

Mesaj Scris de tzushky Mar 24 Aug 2010, 11:24 pm

E o dantela foarte fina si foarte simpla! Am gasit si poza cu bucata facuta de proba:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Modelul: multiplu de 11 plus inca un ochi pt margine.

R1 si toate randurile pe dos: 1 ochi pe fata, *10 ochiuri pe dos, 1 ochi pe fata, se repeta de la *
R2 si R4: 1 ochi pe dos, *10 ochiuri pe fata, 1 ochi pe,dos, se repeta de la *
R6, R10, R14: 1 ochi pe dos, *1 ochi pe fata, (1 jeteu, 1 ochi pe fata)x3, (2 ochiuri luate deodata)x3, 1 ochi pe dos, se repeta de la *
R8, R12: 1 ochi pe dos, *1 ochi pe fata, (1 ochi pe fata, 1 jeteu)x3, (2 ochiuri luate deodata)x3, 1 ochi pe dos, se repeta de la *
R16, R18: identice cu R2.
R20, R24, R28: 1 ochi pe dos, *(2 ochiuri luate deodata)x3, (1 ochi pe fata, 1 jeteu)x3, 1 ochi pe fata, 1 ochi pe dos, se repeta de la *
R22, R26: 1 ochi pe dos, *(2 ochiuri luate deodata)x3, (1 jeteu, 1 ochi pe fata)x3, 1 ochi pe fata, 1 ochi pe dos, se repeta de la *

Se repeta modelul si se onduleaza de la sine. Merita, intr-adevar, o blocare profesionista, daca ai unde s-o faci :D
tzushky
tzushky
helper
helper

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de LYNDA Mier 25 Aug 2010, 8:12 am

tzushky multumesc frumos pupi

Vreau si eu sa fac unul pentru sora mea si nu ma decideam la model...dar acum .... hug

Abia astept sa ma pun pe treaba

kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Marialis B variation II

Mesaj Scris de tzushky Lun 30 Aug 2010, 7:56 pm

LYNDA, asa arata Marialis B "variation II", in care se lucreaza pe dos doar un rand din 4.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

O deosebire fata de modelul din carte e ca am inceput salul pe un snur cu floare artificiala cumparat dintr-un magazin de textile. Nici eu nu stiam de ce l-am luat cand l-am luat, dar apoi mi-am dat seama ca e o culoare care i se potriveste grozav unei prietene la care tin foarte mult (si care-i tricoteaza permanent fulare fratiorului ei), asa ca am cumparat si niste fire potrivite si iata ce-a iesit.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am si gresit un pic la gat, ca nu vedeam bine din cauza firului eyelash, dar mizez pe culoare sa distraga atentia de la greseala Embarassed
tzushky
tzushky
helper
helper

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de LYNDA Mar 31 Aug 2010, 8:45 am

tzushky arata senzational kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Mar 31 Aug 2010, 9:07 am

Tushky nu se vede nici o greseala asa ca nu-ti mai fa atatea probleme! E foarte frumos salul, sa-l poarte cu placere prietena ta! E un cadou deosebit!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de canadianca50 Vin 03 Sept 2010, 5:47 pm

Noemi am si eu ceva ata cu bube ca a ta di fularul cel pozat .la o caciula cam cite sa pun la un adult si cu ce andrele sa lucrez .Cind vad bubele alea apoi firul subtire parca imi e frica .Ma ajuti ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Love Mar 07 Sept 2010, 9:39 pm

Un fular calduros si pufos ca un urs Smile :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si un fular gigant, facut la comanda pt. cineva care adora serialul Dr. Who (prietena i-a facut cadou acest fular). Are 2.4 m lungime, cand l-am terminat aveam degetele umflate Smile :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de mnarcisa Mar 07 Sept 2010, 10:26 pm

Diana, chiar ca e gigant fularul. in cat timp ai reusit sa il faci?
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Love Mar 07 Sept 2010, 10:32 pm

O saptamana, cateva ore pe zi. In ultima zi doar am ascuns ate, timp de cateva ore. De blocat n-am mai avut timp, i-am dat instructiuni proprietarei si i-a reusit.
Am uitat sa va spun ca este din lana merinos 100%, e de o moliciune incredibila! Smile
Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de mnarcisa Mar 07 Sept 2010, 10:38 pm

pai cand am vazut ca zici ca e de lanita merinos am facut si eu fata motanului tau
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de danadea Mier 08 Sept 2010, 7:29 am

Nici nu mai am cuvinte.... toate lucrarile sunt super
avatar
danadea
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 736
Localizare : Deva
Data de inscriere : 17/08/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 08 Sept 2010, 10:00 am

Nu stiu cine-i Dr. Who , dar fularul e superb! Ai muncit o gramada, dar a meritat fiecare minut, arata excelent! love
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de mariucamariuca Mier 08 Sept 2010, 11:21 am

ioana soare a scris:Am iesit astazi la o plimbare si am profitat de ocazie pentru a fotografia salul dantelat pe care l-am lucrat de curand. Salul are 104g, este extraordinar de moale si fin datorita firului 100% alpaca (un fir foarte subtire - 800m/100g) si masoara (dupa blocare) 183/58cm. Bordura este lucrata in tehnica dantelei adevarate, cu jeteuri la fiecare rand. Modelul - Alpine Knit Scarf - dateaza din 1847 si a fost publicat pentru prima oara in cartea "The Lady's Assistant" a autoarei Jane Gaugain.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

absolut superb. daca ar fi sa vinzi asa ceva, cam cat ar costa?
mariucamariuca
mariucamariuca
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 119
Varsta : 48
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 15/06/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de samo99ro Mier 08 Sept 2010, 11:54 am

mariuca, mai bine inveti si ti le faci singura. Chestiile astea superbe, in puncte (ca e mai multe) fantezie se fac greu, trebuie urmarit cu foarte multa atentie modelul. Daca e sa ma intrebi pe mine, eu ti-as raspunde asa: daca-l vinzi prea ieftin, munca nu e platita; daca-l vinzi la adevarata valoare, e scump.
Daca-mi dau eu bine seama e din mohair, care nu se lucreaza foarte usor. Trebuie sa lucrezi foarte delicat, sa nu deteriorezi firul (puful). Si, in plus, lucrul ia foarte mult timp si concentrare. Poate faci tu un pret?
Sa nu ti se para ciudat mesajul de mai sus. Eu dau din degete cam din anii '60 si ma pricep, crede-ma.
Mai mult decat ce am evaluat, se pune in calcul la pret si trendul pietei. Daca e la moda, pretul mai creste putin. Si salurile si esarfele, din ce vad eu in ultima vreme, sunt la moda pentru ca adauga o nota de eleganta la lucrurile cu care esti imbracata. Avantajul este ca se pot purta la mai multe compleuri. Nu ai nevoie pentru fiecare compleu de altceva.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Love Mier 08 Sept 2010, 12:17 pm

Ioana, acum am vazut si eu salul tau. Este superb! Unde ai gasit alpaca asa subtire?
Dr. Who a creat o adevarata obsesie cu esarfa lui. In fiecare sezon poarta alta combinatie de culori . Esarfa are site dedicat Smile :
link Dr. Who Scarf

Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Fulare, saluri, esarfe tricotate II - Pagina 7 Empty Re: Fulare, saluri, esarfe tricotate II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB