Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

+101
violetas
Chirrox13
Marry
corina corina
Aditza
zahariaelouise
danabarbu2007
craluca
Dana06
Lali
ghita
Simonetta241
valentinadof
melus
videcor
bela gio
Elena Nicoara
mariaz_09
ambitioasa
dienutzababy
iuliana72
sunflowers
denis21
anne
bibidesign
Savu Ramona
Motzu
Gianina4ever
gty
RamonaM
Crissy86
mariasam
greenscarf
mnarcisa
arielas
telena
ciucamona
aurishta
Miniona
firicel
elena.habasescu
aleahim67
adrian.alex
roxanabacila
didi_cj
claras
Adriana13
tiana
crissungurean
subryna
MagdaMarin
greieras
LYNDA
Maci
mikybt
Uca
codruta-cosmina
betymi72
SilviaDumitrescu
Oanaaa
anca1820
Alina.C
bubu85
Medi
Flavia Flavia
anc@
artistplastic64
scami
ema
miha_loves_zaf
Lucia.BlueFlower
AlinaJ.Bijoux
Gabiuta
Cristale
ELENA76
Fraise
chocolate
sasha_sorina
nicky3128
jojo21
Giobsy
Karina33
clodi
stella
tala
leonutza69
alinutza80
geany
ioana soare
dandor
duchess
juliana
Camy
cris69
Ania
Admina
diada
emilia
MihaelaT
arime
t.alina
105 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de aleahim67 Joi 07 Oct 2010, 10:09 am

Frumoase ticturile pe perte.
Dar ce faceti cand trebuiesa zugraviti?
Nu va doare sufletul cand la stergeti??
ura
avatar
aleahim67
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 58
Varsta : 57
Localizare : oradea
Data de inscriere : 11/10/2009

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de Uca Joi 07 Oct 2010, 11:27 am

Acum cinci ani am pictat un perete si inca nu a fost zugravit, se pastreaza bine.
Ai grija ca postezi multe mesaje succesive... citeste intai regulamentul.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de elena.habasescu Sam 09 Oct 2010, 7:55 pm

juliana a scris:foarte frumoase,cred ca ai peretii decorati frumos
sa va arat ce a desenat si sotul meu
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]si mai tarziu o sa va arat cum arata dormitorul nostru cu cars si nemo

Frumoaseeee! felicitari !si sa nu te opresti aici. Iata ce pictez si eu

<script src='http://img837.imageshack.us/shareable/?i=image002s.png&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]</noscript>

<script src='http://img515.imageshack.us/shareable/?i=image003n.png&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]</noscript>
elena.habasescu
elena.habasescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 71
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de firicel Sam 09 Oct 2010, 10:34 pm

Ce frumoase sunt tablourile tale Elena Flowers Macii si margaretele sunt pe lista preferintelor mele in ceea ce priveste florile Smile macii pe mine ma duc cu gndul la o dragoste mare,o iubire imensa,dar macii din tabloul tau ma trimit cu gandul la o iubire navalnica,o dragoste pasionala(asa vad eu acum acesti maci Embarassed ) iar margaretele la o dragoste pura,adolescentina Embarassed felicitari inca o data pt.ceea ce relizezi primul Flowers
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de Miniona Sam 09 Oct 2010, 11:38 pm

nu stiu daca am postat bine mesajul meu , dar sunt noua si sper sa ma intelegeti.... peace Vreau sa va intreb cum se pot vopsi/picta/desena fel de fel de figurine pe haine.Va multumesc.A! Si bine v-am gasit...(e primul meu mesaj lasat ) click
Miniona
Miniona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 36
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 10 Oct 2010, 12:19 am

Bine ai venit Silvia. Sa iti raspund la intrebare: tot ce ai spus tu se pot picta cu culori speciale pt. textile. Nu am incercat nici o data dar asa am auzit!!! Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de aurishta Dum 10 Oct 2010, 9:43 am

Silvia, este un topic pe site cu hainute pictate unde afli tot ce te intereseaza
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de elena.habasescu Lun 11 Oct 2010, 5:46 am

Ania a scris:eu am gasit aici ceva cu desen .. poate e de ajutor pentru noi toate .. si eu vreau sa incep sa pictez dar nu am deloc talent .. asa ca le intreb pe cele mai experimentate cum sa procedez? adica cu ce sa incep? etc... :face:

La pictura trebuie sa ai neaparat si talent , el se cultiva pe parcurs. Poate ai si nu-ti dai seama din moment ce-ti place.Sti cu ce sa incepi? Ia un mar si o cana , aranjeaza-le frumos pe un postament, pregateste creion si hartie si incearca sa desenezi natura statica pe care ai pregatito.Ai grija cum aranjezi modelul in pagina Imparti pagina in 4 ,vezi unde este mijlocul Imparti, imaginar modelul tot in 4 , vezi pe unde trece linia verticala si pe unde cea orizontala . Ai grija ca toate elementele din prim plan sant mai mari decat cele din plan indepartat . Vezi de unde vine lumina , daca vine din stanga in partea dreapta a modelului va fi umbra.E mai greu , studiile in acest domeniu nu se pot face la fara fregventa dar putem invata multe studiind liber si putem concura cu cei la zi intr-o zi. Daca te hotarasti sa te apuci vezi ca si pe internet gasesti multe explicatii si daca te pot ajuta mai intreaba-ma . Eu am inceput cu pictura dupa care de vre-o 5 ani ma preocupa arta textila .

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Scris de elena.habasescu la data de Lun Oct 11, 2010 5:50 am

silviasimon88 a scris:nu stiu daca am postat bine mesajul meu , dar sunt noua si sper sa ma intelegeti.... peace Vreau sa va intreb cum se pot vopsi/picta/desena fel de fel de figurine pe haine.Va multumesc.A! Si bine v-am gasit...(e primul meu mesaj lasat ) click
Daca modelul pe care vrei sa-l pictezi nu e mare , poti folosi marker pentru textile , se gaseste la magazinele cu vopsele pentru textile si costa in jur de 10 lei. Dupa ce pictezi modelul trebuie sa calci cu fierul fara aburi pentru a fixa vopseaua. La aceste magazine gasesti vopsele pentru textile pe care le aplici cu pensula , au si instructiuni.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Punctul 6 din Regulament!


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Joi 14 Oct 2010, 3:48 pm, editata de 1 ori (Motiv : postari fuzionate)
elena.habasescu
elena.habasescu
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 71
Localizare : bocsa
Data de inscriere : 30/08/2010

http://ena-quilt.blogspot.com

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de ciucamona Dum 17 Oct 2010, 10:49 am

pun si eu cateva din desenele mele

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

sunt incepatoare in ale desenatului dar imi place mult am luat cateva carti de pe internet si acum invat cate ceva dupa fiecare e nasol ca sunt in engleza si-mi ia mult timp sa traduc ca trebuie sa caut cuvintele in dictionar dar m-am gandit ca asa invat si ceva engleza desenele voastre sunt foarte frumoase eu nu reusesc sa pictez ca voi imi plac mult cum desenati florile eu nu stiu de unde sa iau lecti n-am gasit nici o carte pe internet. kiss nor
ciucamona
ciucamona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 198
Varsta : 34
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de telena Mier 27 Oct 2010, 9:59 pm

Uau ce frumuseti, fetelor mi-ati facut pofta si mie de acuarela. Imi place si mie foarte mult sa desenez dar nu am mai pus mana pe pensule de foarte mult timp.
telena
telena
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : sv
Data de inscriere : 26/07/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de arielas Joi 28 Oct 2010, 7:02 am

Imi place mult ce faceti voi pictoritelor! Va admir si va daruiesc acest Flowers Eu ma bag la orice, dar la asa ceva nu ma bag, ca stiu ca as pierde timpul
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de mnarcisa Joi 28 Oct 2010, 9:26 am

Arielas, pana nu incercni nu poti spune. Eu mai pictez cate ceva cu copii , asa sa ne distram. Nu am pretentii in ceea ce priveste rezultatul, dar sotul este criticul si ne lauda mereu.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty desen pe suport de lut

Mesaj Scris de greenscarf Mar 07 Dec 2010, 3:58 pm

..bineinteleg..desen simplu ...ceea ce faceti voi fetelor este prea complicat pt ''talentul'' meu:P

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

greenscarf
greenscarf
helper
helper

Numarul mesajelor : 59
Localizare : craiova
Data de inscriere : 07/12/2010

http://green-scarf.blogspot.com/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de Giobsy Mier 08 Dec 2010, 7:52 am

Greenscarf, este foarte dragut si vesel desenul tau. Mi-ai luminat ziua. Multumesc!

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de greenscarf Mier 08 Dec 2010, 2:42 pm

ma bucur ca am adus un zambet:P
greenscarf
greenscarf
helper
helper

Numarul mesajelor : 59
Localizare : craiova
Data de inscriere : 07/12/2010

http://green-scarf.blogspot.com/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de mariasam Joi 23 Dec 2010, 1:26 pm

Pot sa pun si eu un link cu camera baietelului nostru? E opera in intregime a mea si a sotului meu. El e maestrul, eu doar ajutorul de pictor.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mariasam
mariasam
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/11/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de Crissy86 Joi 30 Dec 2010, 1:14 am

Știe cineva cam cât costă un tub de culoare acrilică?
Și dacă există acrilică specială pentru sticlă,să nu mai trebuiască grund?
Mulțumesc
Crissy86
Crissy86
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 320
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/11/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de mariasam Joi 30 Dec 2010, 8:01 pm

In Germania exista ...cred ca si in Ro.
mariasam
mariasam
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/11/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de RamonaM Joi 30 Dec 2010, 8:53 pm

Depinde de marime eu am folosit de astea si sunt multumita...nu sunt scumpe in jur de 9 - 10 lei
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de gty Sam 01 Ian 2011, 3:50 pm

salutare tuturor pe noul an !

cum sau care sunt acrilicele ptr. geam?
sunt unele care pot trasa conturul , fiind cu o extremitate in varf
cum pot sa le deosebesc pe cele speciale ptr geam fata de cele normale ?
gty
gty
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 44
Varsta : 46
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 16/11/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de Uca Dum 09 Ian 2011, 11:15 pm

Acum doi ani am pictat acesti ursuleti panda, tot pentru baietelul caruia i-am pictat si Tom si Jerry, dar in actuala lui camera.
Mai nou este obsedat de ursuleti panda, are farfurii, pahar, scaunel cu ursuleti panda.

Camera unde sunt Tom si Jerry acum e cea a parintilor, cu desenul pastrat inca pe perete.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 09 Ian 2011, 11:42 pm

Eu m-am "jucat" in seara asta cu o culoare verde ,acrilica pe un ghiveci de lut...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de Motzu Mier 12 Ian 2011, 1:05 pm

ucabesty ce misto a iesit ....cam cat de mare este in realitate? nu inteleg ceva....fondul este in degrade....peretele cum se continua mai departe, e facut un chenar la desen? m-am gandit ca poate de la blitz se vad nuantele diferit
Motzu
Motzu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 528
Varsta : 48
Localizare : Rimnicu Vilcea
Data de inscriere : 26/12/2010

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de Uca Mier 12 Ian 2011, 1:15 pm

Motzu saru'mana. pupi
Peretele e alb dar poza e facuta seara si a trebuit sa folosesc blitzul de aceea se vede asa.

Ursul mare are cam 1000 100 cm inaltime ( ce toanta sunt) daca imi mai aduc bine aminte (desenul l-am facut in 2008). Nu are chenar, pe langa desen i-a mai lipit tot felul de figurine si piticuti cumparati, din aceea din cauciuc sau ceva gumat.



Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Mier 12 Ian 2011, 1:23 pm, editata de 1 ori (Motiv : am scris gresit)

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de cris69 Mier 12 Ian 2011, 3:12 pm

foarte frumos. mie mi-ar place pictati pe perete fluturi.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Desen, acuarela, ulei, acril...(1) - Pagina 7 Empty Re: Desen, acuarela, ulei, acril...(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB