Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Articole din piele - Pagina 3 EmptyAstazi la 7:16 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Articole din piele - Pagina 3 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Articole din piele - Pagina 3 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Articole din piele - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Articole din piele - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Articole din piele - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Articole din piele - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Articole din piele - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Articole din piele - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Articole din piele - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Articole din piele - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Articole din piele - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Articole din piele - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Articole din piele - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Articole din piele - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Articole din piele - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Articole din piele - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Articole din piele - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Articole din piele - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Articole din piele - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Articole din piele

+41
LYNDA
silvisor
julix_2007
SilviaDumitrescu
Ela
danae
MihaelaT
teisoara
danadea
m.m.
RalucaS
mnarcisa
brego
liliana31
myky7robc
chocolate
vlad_c
aisha
diada
amnro
mikilone
ossian
roxana096
Ciubotaru'
europolis
Uca
Ana Maria
bursuk
wintermood
clodi
adelina24
Adriana13
Nicoleta Irimescu
kristadesign
alecu32
Karina33
ioana soare
Admina
maria_covacef
mama4you
phoenix
45 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de maria_covacef Dum 02 Mai 2010, 2:43 pm

Foarte reusita husa Admina.
Acum am vazut ca ai cerut informatii despre cum se lucreaza pielea. Eu nu stiu prea multe (prietenul se pricepe). Singura chestie pe care ti-o pot spune este ca prietenul meu la cusut foloseste ace groase de lana (ca au urechea mare si varful bont). Gaureste cu o preducea foarte mica pielea si lucreaza cu 2 ace in acelasi timp ca sa iasa cusatura dubla.
Captuseala folosita la piele este mesina (tot piele este si aia). Din cate stiu eu se poate si coase si lipi. Dar nu stiu cu ce fel de adeziv se lipeste.
Cum am mai multe informatii revin.
Spor la treaba in continuare.
P.S. Cu sula nu se gaureste pentru ca exista sanse sa se crape pielea mai mult decat trebuie. Asa cu preduceaua iese gaura perfect rotunda si au toate aceeasi dimensiune. Cu sula este mai rapid dar inestetic.


Ultima editare efectuata de catre maria_covacef in Dum 02 Mai 2010, 2:44 pm, editata de 1 ori (Motiv : Mi-am adus aminte ceva)
maria_covacef
maria_covacef
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 308
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/06/2009

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de kristadesign Dum 02 Mai 2010, 6:34 pm

superba admina, foarte reusita Merci
kristadesign
kristadesign
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 434
Varsta : 43
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 10/03/2010

http://www.kristadesign.ro

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de Ana Maria Dum 02 Mai 2010, 8:24 pm

Super, Admina, iar culoarea este minunata! love
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de ioana soare Mar 04 Mai 2010, 1:33 pm

Foarte frumoasa husa Admina! Ai potrivit la fix distantele dintre gauri!Si culoarea este super!

Maria multumesc si eu pt sfaturi, stateam pe aici si urmaream, ca si pe mine ma intereseaza. Eu as vrea sa fac niste talpi, poate gasesc o piele fff groasa, nu stiu inca daca merge, dar din altceva nu stiu din ce sa le fac.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de Uca Mar 04 Mai 2010, 1:38 pm

ioana soare, eu am folosit o piele groasa cam de 0,5 cm pentru rezerve la pantofi si au durat 2 zile, s-au manca, de la pietre... cred ca trebuie sa cauti ceva mai dur, gen cum sunt talpile din piele, arata altfel decat ceea ce am folosit eu, cred ca si compozitia difera, de rezista. Am o pereche de sandale cumparata cu talpa din aceea, o sa fac poze sa va arat.
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de ioana soare Mar 04 Mai 2010, 1:44 pm

Da, da , ar fi super daca ai putea sa faci o poza!
Deci nu e suficient sa fie groasa.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de Uca Mar 04 Mai 2010, 1:47 pm

O sa pun poze si cu pielea din care mi-am facut sandale, dar doar bretelele, talpa e din cauciuc, de la o pereche mai veche.
Poate fiind suprafata mai mica la rezerve de aia s-a mancat, pe suprafata mare nu stiu cum se comporta. Mai vb diseara dupa ce pun poze.
daca mai ai intrebari, si te pot ajuta... astept.
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de ioana soare Mar 04 Mai 2010, 1:57 pm

Multumesc mult de ajutor hug
Eu vreau sa fac talpi pentru niste balerini si ma gandeam sa tai o bucata de forma talpii si o bucata in forma de D mare pentru un fel de toc, sa le lipesc una de alta, apoi sa dau gauri pe margine si sa cos de balerin. Asta e problema cea mare - ce fel de material sa folosesc ca sa si reziste dar sa fie si flexibil in acelasi timp.
Asta in ideea ca vor iesi purtabili balerinii pe care vreau sa-i fac Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de Uca Mar 04 Mai 2010, 2:13 pm

In burda de pe mai e un tutorial de sandale arata acolo cum sa faci talpile, sa cosi, numai ca eu nu stiu germana si nu inteleg ce material e cel pt talpi, pare a fi piele.
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de ioana soare Mar 04 Mai 2010, 2:17 pm

aha, multumesc de pont, n-am apucat sa-mi iau inca burda, o caut. si la mine e mai greu cu germana, dar poate dibui:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de kristadesign Mar 04 Mai 2010, 2:51 pm

buna ioana, balerinii care vrei sa-i faci sunt din bucata intreaga de piele si ii pui separat talpa? nu prea inteleg...
kristadesign
kristadesign
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 434
Varsta : 43
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 10/03/2010

http://www.kristadesign.ro

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de ioana soare Mar 04 Mai 2010, 4:40 pm

Balerinii ii lucrez din lana si apoi ii impaslesc. Ma gandeam sa le pun talpa ca sa poata fi purtati si pe afara.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de Uca Mier 05 Mai 2010, 8:32 pm

Salutare tuturor, ramasesem de ieri datoare ioanei soare cu pozele cu pielea despre care vorbeam, astept sa se uploadeze dupa care le postez pe forum, revin.

Bun, am revenit;

Ioana, din pielea despre care iti spuneam am facut o pereche de sandale dar cu tapla de cauciuc, cele initiale erau din vinil, luate de la mare prin 2003, care dupa o luna de purtare s-au rupt, am modificat modelul initial dintr-o piele mai subtire ( tre sa caut o poza mai veche, de prin liceu) si cand m-am plictisit de ele - le-am modificat din nou asa cum le vedeti in poza

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Componentele originale de la sandalele vechi sunt talpa si patratelul care leaga bretelele.

Geanta e facuta de prietenul meu pe atunci prin 2004, actualmente sotul meu,mi-a placut enorm si am si purtat-o muuuuuult.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Am facut si un portofel tot demult, nici nu mai tin minte... prin liceu... il are si acum si doar pe asta il poarta.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Sandalele cumparate cu talpa din piele vad ca nu s-au incarcat... le incarc din nou si revin cu poza.
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de ioana soare Joi 06 Mai 2010, 7:35 am

Super tare tot ce ati facut!
Sandalele nu stiu cum aratau inainte dar acum arata excelent, sunt foarte finute. Genul asta de talpa nu cred ca ar merge la balerini din lana, cred ca mi i-ar trage din picioare. Ma gandesc ca trebuie sa fie plata si foarte flexibila ca sa nu se intample asta, nu? Sunt tare curioasa cum arata sandalele cu talpa de piele.
Pielea gentii vad ca e groasa si e cusuta la masina, a avut masina speciala? Si portofelul se vede ca a fost folosit la greu, dar e foarte complex si bine cusut, mai ales fermoarul. Imi plac marginile surfilate cu mana, am facut si eu asa la o teaca de cutit.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de Uca Joi 06 Mai 2010, 8:25 am

Geanta este facuta exclusiv la mana,gaurita cu ciocan si sula inainte de a fi cusuta, masina sa coase piele asa groasa nu avem, avem un singer din 1930 dar nu merge piele asa groasa, doar mai subtire, inclusiv emblema Brasovului,este facuta de un prieten de-al nostru din os cu tabla de aluminiu si tabla aurie nu stiu de care e .

La masina am lucrat cate ceva din portofel - fermuarul, cusaturile interioare si tipla aceea unde sta buletinul, in rest am lucrat de mana, cred ca am lucrat in condinu de cand veneam de la scoala pana seara dupa 12, vreo saptamana, aveam basici de la ac, era si pielea groasa chiar daca am gaurit-o in prealabil si subtiat-o pe marginea surfilata si la indoitura cu o daltita, dar si captuseala aceea, care se vede pe interiorul portofelului era pretentioasa, se aduna si trebuia sa am grija, plus ca ata mi se rasucea de fiecare data.
Pe atunci aveam timp si rabdare sa fac asa ceva.

Uite, astea sunt sandalele cu tapla din piele, m-a prins odata o ploaie torentiala si mi le-a udat asa tare ca dupa am mers desculta pana acasa ca se imuiase pielea de nu mai puteam merge cu ele, erau moi, ma impiedicam mergand... rade , noroc ca nu mai aveam mult si ajungeam acasa

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mentionez ca sunt cumparate, nu facute de mine, le postez sa vezi cum arata talpa.
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de ioana soare Vin 07 Mai 2010, 12:51 pm

Multumesc Ucabesty pt poze. Talpa propriu-zisa vad ca nu e f groasa, dar probabil ca e tratata cu ceva, vad ca e rezistenta si nu se toceste tare. Si cred ca e si un pic mai dura nu?
O sa vad ce alegere voi face pana la urma, sper sa iasa bine:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de Uca Vin 07 Mai 2010, 1:04 pm

Aspectul ei sincer e de carton, daca te uiti la poza din profil observi niste fasii deslipite putin, no alea sunt de la ploaie, si mai mult de atat nu se desface, dar e dura intradevar, ai vazut cum s-a uzat, probabil e tratata.
Le am de 3 ani si doar rezerva am schimbat-o anul trecut, se uzase si imi manca din pielea de pe toc, rezerva initiala era mult mai subtire.
Succes la creatie si sa ne arati si noua poza.
Pupici!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de ioana soare Vin 07 Mai 2010, 1:23 pm

multumesc pupi cum sunt gata vin cu poze:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de europolis Vin 07 Mai 2010, 2:10 pm

Ce frumos, vreu si eu Sad sa fac asta. mirat2 Am o haina veche de piele se poate coase la masina???
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de ioana soare Vin 07 Mai 2010, 2:23 pm

Daca e subtire da. Eu am avut un pardesiu de piele pe care nu-l purtam si l-am taiat si am facut din el huse de telefon si betelia de la fusta de la concurs. Mi-a cusut fara probleme cu ata obisnuita, cand am pus ata mai groasa nu i-a placut.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de europolis Vin 07 Mai 2010, 2:26 pm

Sar'na pupi sigur o sa incerc.
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de Uca Vin 07 Mai 2010, 3:36 pm

Europolis, mie masina electrica nu imi coase piele, chiar daca e subtire, insa cea mecanica (Singer ) da, dar cum spunea si Ioana, cu ata mai subtire , nu groasa ca se . impotmoleste, sau se incurca.
Captuseala portofelului l-am facut la o masina ileana mecanica si a mers bine, cu ata din aceea sintetica sidefata , nu mai stiu grosimea firului, dar diseara ma uit la ce bobine mai am si iti comunic..

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de Ciubotaru' Mar 11 Mai 2010, 5:36 pm

Salutare tuturor,
Foarte interesant acest topic iar lucrarile prezentate cu totul deosebite, cel putin ultima geanta m-a lasat praf Smile . Felicitari! In ceea ce ma priveste, printre multe alte hobby-uri mancatoare de bani se numara de ceva vreme si lucrul cu pielea si usor usor am inceput sa deslusesc acest mestesug deosebit de atractiv.
Si pentru a incheia aceasta scurta introducere sa intram direct in miezul problemei:am remarcat mai sus o discutie legata de tratamentul de intarire pieli. O metota relativ buna pentru a obtine o piele tare este oparirea acesteia, mai ales in cazul celei de porc. Merge insa si in cazul celei de vita. Prin asemenea metode s-au confectionat din cele mai vechi timpuri scuturi, platose ...opinci s.a.m.d. Pielea astfel tratata rezista bine la uzura si frecare.
Pentru impermeabilizare se poate folosi ceara de ghete care se aplica pe intreaga suprafata a materialului. Apoi cu o sursa de caldura de genul heat gun, uscator de par sau chiar flacara aragazului se incalzeste pielea iar porii acesteia se deschid facand ceara sa patrunda in profunzime. Excesul de ceara se poate curata cu o foita de staniol.
Pentru cusaturi de cele ai multe ori posibilitatile tehnice ne depasesc mai ales cand vine vorba de piele groasa, toval. Masinile de cusut pentru asemenea materiale sunt o.....raritate. Insa se pot realiza cusaturi manuale de calitate cu aspect placut folosind cateva ustensile simple, de gasit in orice gospodarie. In primul rand pentru a urma un pas constant al cusaturii se poate folosii cu succes rotita dintata de croitorie. Aceasta lasa impunsaturi succesive si echidistante pe materialul ce urmeaza a fi cusut. Daca insa nu dispuneti de asa ceva, se poate folosi un simplu compas sau un distantier. Este suficient sa plasati intre bratele compasului un mic tub din hartie rulata sau orice alt obiect care v-ar da distanta dorita intre bratele compasului si implicit pasul cusaturii. Tot " ansamblul" poate fi imobilizat cu putin scoch si gata, miscati catre inainte compasul si veti obtine puncte echidistante. Apoi cu o sula bine ascutita gaurile pot fi realizate definitiv.
De multe ori , mai ales cand pielea este groasa, cusatura "se aseaza" mai bine daca este "ingropata". Pentru aceata operatiune este necesara trasarea unui mic sant in piele, prin care va trece cusatura. Santul poate fi realizat cu ajutorul unei mici daltite cu lama in forma literei "v" sau daca aceasta nu este disponibila cu o surubelnita plata, prin batai succesive cu ciocanul. Rezultate bune se pot obtine daca in aceasta etapa pielea este umezita ( de altfel pielea se poate modela usor cand este umezita, iar dupa uscare pastreaza forma pe care a fost mulata.) Pentru trasarea liniei pe care va fi realizat santul de poate folosi tot compasul un brat fint lipit de exteriorul grosimii bucatii de piele iar acul zgariind paralel, la distanta dorita santul in care va fi realizata cusatura.
Pentru lipit eu am folosit cu succes adezivi de tip pernandez, de la Moment (sper sa nu se considere asta reclama, orice alt adeziv tip pernandez e potrivit intrucat asigura o lipire elastica nu casanta).Cand am de imbinat sau suprapus doua bucati de piele prefer sa le lipesc inainte si apoi realizez cusatura.
Sper sa nu fi plictisit prea mult cu micul meu roman foileton din categoria cum sa... si cele prezentate sa se dovedeasca utile. Pentru mine sunt ok, au fost testate inainte... Smile Nu prea mai am multe idei in cap momentan insa voi reveni pe parcurs pe masura ce topicul se va dezvolata.
O zi frumoasa si toate cele bune tuturor.
Ciubotaru'
Ciubotaru'
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 47
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de Uca Mar 11 Mai 2010, 6:32 pm

Ciubotaru', multumesc frumos pentru explicatiile de mai sus.
E bine de stiut pe viitor, sunt sfaturi foarte utile care iti usureaza munca considerabil.
Am de gand sa mai lucrez in piele, numai ca nu aveam materie prima, adica pielea, si azi la nimereala am intrat intr-un second hand si am gasit o frumusete de palton din piele sanatoasa la 3 lei... evident l-am cumparat... ma gandesc ce sa fac din el, in prima faza o geanta dar cusuta la masina, sper sa mearga, nu e groasa pielea e chiar moale.
Mersi din nou pt info, o sa imi fie cu siguranta de folos.

In cazul in care lucrezi pielea la masina de cusut trebuie sa ti seama de ceva anume? sau o poti coase efectiv ca pe orice material?

Multumesc!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de Adriana13 Mier 12 Mai 2010, 10:56 am

Ucabesty, eu mi-am luat de la mercerie ace speciale pt masina de cusut. Acele de piele sunt foarte pilite pe lungime, au o forma plata. Am gasit si ata speciala pt piele.

Am si eu o dilema...nu stiu exact cum arata scula pt gaurit Smile

Ciubotaru', multumim de informatii, tare utile.

Abia astept sa treaca sesiunea... zid


Ultima editare efectuata de catre Adriana13 in Mier 12 Mai 2010, 10:56 am, editata de 1 ori (Motiv : corectare)
Adriana13
Adriana13
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

Articole din piele - Pagina 3 Empty Re: Articole din piele

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB