Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ustensile pentru modelat lut polimeric EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ustensile pentru modelat lut polimeric

3 participanți

In jos

Ustensile pentru modelat lut polimeric Empty Ustensile pentru modelat lut polimeric

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 12 Iun 2016, 1:06 pm

Despre ustensile special create sau improvizate pentru modelarea lutului polimeric - va propun sa laudam sau sa reclamam scule, ustensile si unelte pe care le-am testat in lucrul cu lutul polimeric.
Am sa incep eu pentru ca tocmai am experimentat o improvizatie care m-a dezamagit.
In primul rind stim ca lutul polimeric contine un plasticizant care nu este tocmai "politicos" cu orice tip de material, poate topi efectiv anumite tipuri de plastic.
Exista stampile si placi de texturare special create pentru lucrul cu lut polimeric insa...pretul este putin cam mare si-atunci recurg la o varianta mai putin costisitoare si anume stampile de silicon fara suport, acelea care se folosesc ca stampile cu blocul acrilic. Pina aici toate bune. Vreau sa scot negativul stampilei, adica sa-mi fac niste placi din lut polimeric cu inversul stampilelor. Le dau cu amidon, le imprim...totul e aproape perfect, numai ca ma apuc sa curat stampilele si ce sa vezi...reziduri de lut prin toate crevasele, matuite, albicioase. Le-am uns cu ulei, frecat cu periuta, cu sapun, iar cu periuta si tot nu mai arata ca inainte. Acelasi lucru s-a intimplat si cu un sablon de plastic transparent.
Deci, inafara ca nu pot fi folosite pentru tehnica suitton slice (se taie foarte usor cu lama) materialul din care sint facute este foarte sensibil la compusii lutului polimeric.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am citit in multe surse ca se pot improviza scule, ca nu trebuie neaparat investit in cele special create... parerea mea e ca nu e chiar 100% adevarat.


Ultima editare efectuata de catre vlad_mom in Vin 28 Iul 2017, 9:24 am, editata de 2 ori (Motiv : adaugat poza)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ustensile pentru modelat lut polimeric Empty extruder makins

Mesaj Scris de dialuise Joi 23 Iun 2016, 12:03 pm

Buna ziua. Vin cu o mare rugaminte. Am cumparat un extruder de la Makin's care s-a stricat dupa doar 6 utilizari! As dori sa stiu daca nu sunt de calitate, sau doar am avut eu ghinion. Voi ce marca folositi?
dialuise
dialuise
helper
helper

Numarul mesajelor : 81
Varsta : 53
Localizare : Saint Laurent du var
Data de inscriere : 19/11/2012

Sus In jos

Ustensile pentru modelat lut polimeric Empty Re: Ustensile pentru modelat lut polimeric

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 23 Iun 2016, 7:21 pm

Eu te-am mutat aici ca-s prea multe aspecte ale lucrului cu lut polimeric si m-am gindit ca e mai bine sa le defalcam in subiecte separate.
Si ca sa-ti raspund la intrebare, eu tot pe acesta il am, n-a patit nimic, insa framint foarte bine lutul inainte, cind il desfac pentru curatare o fac cu atentie. Din cite imi amintesc parca Rica l-a stricat si ea. Tot capatul de la piston si la tine?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ustensile pentru modelat lut polimeric Empty Re: Ustensile pentru modelat lut polimeric

Mesaj Scris de dialuise Vin 24 Iun 2016, 10:06 am

Mersi Raluca. Da tot capatul de piston. Nu cred ca putea fi din cauza pastei. Cum n-am mai lucrat de mult, aruncasem toata pasta de fimo ramasa si am cumparat alta care e proaspata si foarte moale. De altfel am lucrat doar cu fimo soft. Si l-am si curatat bine imediat dupa fiecare utilizare. Banuiesc ca am avut ghinion. Ma uitam la extruderul de la Fimo Profesional si ma intreb daca e mai bun sau nu. Diferenta de pret, cel putin aici e mica, deci nu conteaza.
dialuise
dialuise
helper
helper

Numarul mesajelor : 81
Varsta : 53
Localizare : Saint Laurent du var
Data de inscriere : 19/11/2012

Sus In jos

Ustensile pentru modelat lut polimeric Empty Re: Ustensile pentru modelat lut polimeric

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 24 Iun 2016, 10:04 pm

Daca si fimo profesional are tot piston cu cap mobil pe nit...atunci sint toate sansele sa fie la fel de "bun" (pe mine nu m-au dat pe spate nici sculele marca fimo - masina, foi de texturare). Ma referam la curatare la deschidere, cind scoti pistonul.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ustensile pentru modelat lut polimeric Empty Re: Ustensile pentru modelat lut polimeric

Mesaj Scris de dialuise Sam 25 Iun 2016, 9:16 pm

L-am comandat deja, va spun dupa utilizare ce impresie mi-a facut.
dialuise
dialuise
helper
helper

Numarul mesajelor : 81
Varsta : 53
Localizare : Saint Laurent du var
Data de inscriere : 19/11/2012

Sus In jos

Ustensile pentru modelat lut polimeric Empty Re: Ustensile pentru modelat lut polimeric

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 26 Iun 2016, 12:07 am

Atunci sa fie cu noroc! Si neaparat sa ne spui impresii si care sint diferentele.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ustensile pentru modelat lut polimeric Empty Re: Ustensile pentru modelat lut polimeric

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 25 Ian 2020, 9:21 am

De curiozitate mai mult am cumpărat un extruder din china, aproape 5usd (makins este minim 100ron, tot fabricat in china...și știm cum chinezul fabrica același produs care i-a fost comandat, nu-l stanteaza și îl vinde cu un preț mai aproape de realitate), am așteptat 2 luni să ajungă. Iată poze, comparat cu cel marca makins(in stanga makins, in dreapta cel no name):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Are corpul mai solid, mai gros in perete (cred ca se vede în poză cum s-a deteriorat marginea filetata a celui makins).
Capul pistonului este fix, nu cu nit mobil.
Accesoriile sunt aceleași dimensiune, deci se potrivesc și adaptoarele pentru tub cu gaura makins pe care le luasem separat.
Problema mea personală la ambele este utilizarea ... cu mâna stângă trebuie ținut strâns de corp, iar cu dreapta învârtită maneta....Au fost dăți când am făcut bătături in palma stângă, acum , cu tendinita, este clar că după folosirea extruderului mă aleg cu dureri la mână... deci îmi trebuie un suport fix pentru el.
Am reușit, împreună cu soața, să facem unul:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am folosit 2 cleme de jumătate de țol (de la raionul de fitinguri pentru tevi, pentru tevi de 16-19mm), garniturile le-am luat de la unele mai mari cumparate din greșeală de mine (erau pentru 21-26mm, prea mari...extruderul nou are 19mm, makins are 17), suruburile de fixare sunt în pachet cu clemele care au la partea de dedesubt o piulița sudata....și o bucată de pal melaminat (rest de la blatul de bucătărie).
Intreg ansamblul îl fixez la marginea biroului cu o clama C. Nu mai mișcă nimic, inafara de maneta 😁. Am scăpat de strâns în mână!
Corpul va rămâne prins, scot doar clema care îl fixeaza de masă,  desfiletez capetele, îl curăț și îl pun în dulap. De aceea am vrut o bucată așa mică ca bază.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ustensile pentru modelat lut polimeric Empty Re: Ustensile pentru modelat lut polimeric

Mesaj Scris de diada Joi 30 Ian 2020, 10:22 am

waw! Felicitari! Si multumim! hug Spor sa ai, faci lucruri minunate!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ustensile pentru modelat lut polimeric Empty Re: Ustensile pentru modelat lut polimeric

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 29 Mai 2020, 1:16 pm

Pana mai acu cateva zile credeam si eu ca multi altii ca o masina de paste scumpa (incepand de la 150ron) e tot una cu cele ieftine (in jur de 50ron), traiam cu impresia ca diferenta de pret pe care am platit-o pe masina mea marca fimo a fost doar pentru stanta cu brandul... conjunctura si intamplarea au facut sa aleg masina asta.
O prietena se plangea ca a stricat 4 masini si nu puteam intelege cum a reusit, eu cunoscand-o doar pe a mea ...inox, tamburi dintr-o bucata. N-am putut sa nu-mi satisfac curiozitatea, ma rodea tare, si am rugat-o sa mi le trimita sa le desfac sa vad despre ce e vorba.
Acestia sunt tamburii scosi de pe masini (cei de pe servetelul separat sunt de la masina mea):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-cei care au o maseta de plastic alb sunt facuti din 2 bucati: invelisul exterior si axul interior ale carui capete angreneaza o rotita zimtata (la partea din poza) si maneta. Toti au axul interior din aluminiu (cei deschisi la culoare sunt in intregime din aluminiu)...si angreneaza o rotita zimtata din metal feros.
Ce s-a intamplat cu aceste 4 masini... au fost fortate cu un lut mai tare, rotita din metal dur a "mancat" efectiv pana (tesitura) de pe axul de aluminiu, s-a deplasat din pozitia ei, a calcat aiurea pe cealalta rotita pana s-au deformat ambele si masina nu mai functiona.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Se vede si diferenta de nuanta intre corpul tamburului si axul interior:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-aici de exemplu corpul e de inox dar axul e aluminiu (comparatie cu ai mei)
Cum ne dam seama daca e inox... apropiem un magnet de orificiul unde intra maneta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Daca magnetul este atras puternic e inox, daca nu e atras e aluminiu.
Masinile sunt facute pentru aluat de paste, cu siguranta nu se intampla sa se deterioreze....dar lutul polimeric are alta consistenta, e mai dur, mai dens, in special inainte de omogenizare.
Deci...exista o diferenta esentiala intre masini, diferenta ce justifica diferenta de pret.
Daca totusi nu ne permitem o masina mai zdravana trebuie sa framantam lutul manual pana se inmoaie, eventual sa mai adaugam un agent diluant, sa-l aplatizam cu un sucitor si abia apoi sa-l trecem prin masina de paste. Eu nu pot framanta la mana din cauza problemelor cu mainile, asa ca ...am abuzat si voi abuza de masina mea in continuare.
Sper sa folosesca cuiva aceasta recenzie.

Acum... va fi o totala provocare sa recuperez macar 2 masini din cele 4, totul depinde daca reusim (eu si implicit soata) sa refacem acea pana pe ax care sa tina rotita zimtata macar la cativa care nu-s extrem de tociti.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ustensile pentru modelat lut polimeric Empty Re: Ustensile pentru modelat lut polimeric

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB