Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyIeri la 7:38 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyIeri la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoli si discutii despre scolari - 3

+20
Giobsy
aurishta
Admina
LRodica
michelinebeaulieu
MihaelaT
piciul
ismi3ismi
bisisica bijuterii
andas
aisha
32vali
greieras
ioana soare
Cristache
valentinadof
danniela
Gabica
trandafiras78
diada
24 participanți

Pagina 4 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Joi 22 Ian 2015, 3:48 pm

ioana soare a scris:

Cristache faptul ca fetita ta a putut sa-si faca toata tema inseamna ca plansul a fost doar un test....

Ioana, eu am o fetita afectata serios de stres! Nu neaparat ca nu poate sau nu stie...nici macar ca nu vrea, este prin structura foarte constiincioasa.....pur si simplu sunt prea multe pe capul ei si le percepe ca pe un sac cu pietre!Nici macar nu se plange...dar eu observ cu usurinta asta! Uneori, cand traverseaza o perioada mai tensionata, face febra, frisoane, are dureri severe de cap . A fost dovedit medical ca este doar pe fond de stres! Ceea ce pentru noi nu e mare lucru, pentru copii poate fi exacerbat! Diriginta ei spunea la o sedinta sa nu-i credem cand spun ca au multe teme fiindca nu este adevarat...programa, temele si cerintele sunt gandite de cei de la conducere pentru toate categoriile de elevi...de la cei mai slabi pana la "varfuri"! Teoretic da, practic nu! Fetita mea face teme intruna, teme care-i iau mult mai mult timp decat presupun profesorii ...sincer ma mir ca nu are note prea mari! Am retras-o de la sport fiindca nu mai avea cum sa se achite de indatoririle scolare....nu este cea mai buna solutie (findca n-a dat rezultatele scontate, ba din contra), dar macar mai creaza un interval de timp disponibil! Cu ani in urma mi-am retras copiii de la muzica tot din acest motiv: suprasolicitarea! Eu nu accept aceasta presiune asupra copiilor mei...nu-mi place sa-i vad fugariti intre diversele cerinte scolare! Au si ei o copilarie care inseamna mai mult decat teme!
In ceea ce priveste pregatirea profesionala, nu sustin deloc ca scoala nu este necesara, ci faptul ca, in forma actual, este ineficienta, luand in discutie cazul celei mai mari parti a absolventilor.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de ioana soare Joi 22 Ian 2015, 5:21 pm

Stiu ca este real stresul copiilor si stiu ca nu este normal sa ajunga sa nu mai aiba timp deloc de relaxare din cauza temelor. Totul trebuie sa aiba un echilibru. Noi ca parinti trebuie sa-i cunoastem si sa stim cand mai este loc de un pic mai mult, cand putem sa insistam si cand sa spunem ok, ia o pauza, ne relaxam un pic si pe urma continuam.
Incepuse sa se dezbata de ce ne trebuie scoala si cunostinte teoretice de asta am scris.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Joi 22 Ian 2015, 6:46 pm

Laughing Discutia a deviat mult...am dat-o dintr-una in alta Laughing ....facem valuri intr-un pahar cu apa Laughing ....cozerie de forum hug pupi
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 22 Ian 2015, 7:37 pm

Am crezut ca am nimerit pe alt topic,ca ziceai asa,Aurishta!Ma speriasi.
Vorbeati,totusi de scolari.On topic.
Intre timp,eu am fost pe Wikipedia,sa vad cine e "stress-ul" asta care ne supara copiii!?!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Joi 22 Ian 2015, 7:53 pm

"Diriginta ei spunea la o sedinta sa nu-i credem cand spun ca au multe teme fiindca nu este adevarat...programa, temele si cerintele sunt gandite de cei de la conducere pentru toate categoriile de elevi...de la cei mai slabi pana la "varfuri"!"
Ce mare minciuna! Ei nu au in minte copiii, asta e clar. Poate vor sa-si justifice banii de la buget si li se pare ca modificarea programei poate sa fie doar prin adaugare, nu si prin triere si reducere... Niste ticalosi care au uitat ca au fost si ei copii, adolescenti. A ajuns scoala servici cu norma intreaga, cu ore suplimentare, peste cele 8 normale.
Stiti cumva daca e recunoscut homeschooling-ul la noi in tara? Si daca da, dupa ce programa s-o face?
Nu, Ioana, nu sunt de acord. Pentru ca impinsul are si el o logica, un scop. Care e scopul sa fie indobitociti de sistem, cu prea multa materie, cu chestii abstracte (la fizica, chimie, matematica), in loc sa li se trezeasca pofta pentru materia respectiva, sunt speriati de ea. Sotul a vizionat de placere cursuri de chimie, fizica, in facultate si noi toti stim ce urate erau materiile alea... Depinde cum pui problema, cum arati si aplicatiile fizice, cum sunt structurate manualele si programa. Sa ii lasi sa se odihneasca si apoi sa o ia de la capat? Cu ce? Cu o materie mult prea stufoasa pentru varsta lor. De ce? Pentru ca niste birocrati iau drept Biblie sistemul francez (poate... inca) si adauga materie in nestire, pe psihicul, nervii si sanatatea copiilor nostri.
Eu una nu stiu ce ne facem daca trebuie sa ne intoarcem si sa o luam de la capat cu scoala, in Romania. Nici aici nu e pe roze, e prea laxa, dar in tara e aproape imposibila. Si cum ziceati si voi, din 8 (poate) profesori cat incep sa aiba din generala, sigur se gasesc multi cu exces de zel, sa se tina de buchia cartii. E o lupta continua cu sistemul, cu profesorii. De care scapi peste 12 ani, de cand intri. Si facultatea.... la un nivel mult prea slab fata de facultatile din afara, de multe ori.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Joi 22 Ian 2015, 8:19 pm

Admina a scris:
Stiti cumva daca e recunoscut homeschooling-ul la noi in tara? Si daca da, dupa ce programa s-o face?
Este tolerat, nu reglementat! Copiii sunt inscrisi la o scoala-umbrela din strainatate si, in functie de cerintele institutiei respective si specificul ei, este structurata curricula! Elevii care au astfel de diplome au regim ca si studentii straini in Ro. Inconvenientul ar fi ca trebuie instruiti intr-o limba straina, ramanand de rezolvat partea cu limba romana (asta nu mi se pare greu). La cerere, elevii cu bacalaureatul international il pot echivala cu cel romanesc, dand niste diferente! Asta daca sunt interesati!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de ioana soare Joi 22 Ian 2015, 9:04 pm

Neavand copiii inca la scoala, mi-e greu sa inteleg ce inseamna materii mult prea stufoase. Asa de mult s-au schimbat programele si materiile de cand eram noi elevi? Mie mi-au placut mult si matematica (mai putin analiza) si fizica si chimia(in special cea anorganica). Gramatica iarasi mi-a placut mult si mi-a parut rau ca nu am mai avut-o in liceu. Si se gaseau multi sa spuna ca ce ne trebuie sa stim care propozitie e subiectiva, daca un predicat e verbal sau nominal, etc... Au fost si materii care nu mi-au placut, dar asta la liceu, facultate; in scoala generala tin minte ca mi-au placut toate si invatam cu drag.
Stiu ca vorbesc in necunostinta de cauza, insa asa teoretic, daca Paul ar face lectiile si mi-ar spune nu mai pot, nu i-as da repede pasuire de la lectii. Daca mi-ar spune asta in clasa I la 9 seara dupa 5 ore de teme, da, i-as spune gata, dar altfel as evalua situatia si ori i-as spune hai sa mai facem un pic, ori i-as spune hai sa facem o mica pauza si apoi l-as lua din nou la lectii. Nu stiu, asa ma gandesc, dar vom vedea cum va fi in practica.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 22 Ian 2015, 9:37 pm

Dupa cum spuneam,i-am gasit Emei culegeri vechi,cu explicatii detailate.Ea zice ca probleme care acum(in clasa a sasea) sunt in etapele mari ale olimpiadei de mate le-a gasit in culegere ca recapitulare de clasa a cincea.Din aceasta eu inteleg ca cerintele au scazut,nu au crescut.
Eu n-o feresc de cantitati mari de informatii,dar manualele de acum sint seci,neprietenoase si indeamna la competitie-prin felul de exprimare si prezentare a materiei si competitia(cel putin la mine asa e)nu te lasa sa "mananci tihnit"-de aceea ii caut mereu manuale si culegeri vechi.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Joi 22 Ian 2015, 11:09 pm

Ioana, probabil ca dupa 5 ore de teme, te vei apuca tu sa completezi bastonase si liniute, ca sa termini tema, la timp... Iti zic din experienta, nu eram de acord cu metoda, a aplicat-o si mama mea cu fata, dar au avut o invatatoare disperata de cauza, intr-a I-a. Si nu era singura, am mai auzit multi parinti care au procedat asa. Iti imaginezi ca se rezolva cu o discutie la invataoare? Nu prea merge asa usor, din pacate.
Eu cred ca se poate si altfel, sa invete relaxat, de placere, fiind antrenati in asta, prin joc. In State asa fac, deocamdata. Nu au teme pentru scoala, rar le da cate o pagina, doua. Dar au facut inmultirea, impartirea, ceva fractii chiar, ordinea operatiilor. La engleza citit si scris, spelling (aici are mult de recuperat, insa). Fac cunoasterea mediului, geografie, istorie, dar in joaca, nu au un orar clar, nu au manuale, lucreaza pe fise. Nu cara in ghiozdan decat o mapa unde aduce sau duce fise la scoala si carti de la biblioteca. Si au dulapior unde isi pot lasa rechizite.
Si aici a dat Obama o lege sau urmeaza, sa fie gratis colegiile de stat. Din pacate sunt cam vax, ori le faci, ori nu le faci, tot aia.
Sistemul de a sta in banca 4-6 ore, cu pauze de 10-15 minute, mi se pare greu oricum. Ar trebui sa fie mai lax si acest aspect, pe langa materie.
Si spaga, sfanta spaga... Sunt pro cadou invatatoarei sau dirigintei/ lui, dar odata, de doua ori pe an, cu sume normale, puse de toti parintii. Nu sa vina fiecare cu cadouri, separat, sa te bati cu unii care dau cadouri bratari de aur, tablete si cine mai stie ce... Aici se da simbolic. O cutie de bomboane, ceva handmade, o decoratiune, o lumanare parfumata, etc.
Ioana, noua ne baga pe gat culegeri si lucrau si dupa ele, exercitiile dintr-a I-a erau dificile uneori, nu stiam sa le rezolvam noi. Stiu ca pare aiurea, ne facem de ras, ambii cu facultati unde am facut mate... Dar sunt alte tipuri de exercitii, alte cerinte. Si intr-a I-a erau enunturi pentru probleme de cateva randuri, cand ei abia citeau pe silabe, trebuiau sa inteleaga ce citeau, sa tina minte si sa puna cap la cap cerinta, care era oricum alambicata. Faceau deja un soi de ecuatii cu o necunoscuta si era un termen extrem de abstract pentru un pusti de 6-7 ani, cat avea ea atunci. Cauta pe net manuale, de clasa I-II-a sa te uiti. Oricum, iti recomand sa inceapa in clasa 0, ii ia mai usor decat direct a I-a.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Vin 23 Ian 2015, 10:26 am

Observ cu placere, dar nu cu prea multa incredere, ca si cei de la minister sunt preocupati de ASTA
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de greieras Vin 23 Ian 2015, 12:10 pm

Aura.....,nu stiu daca pot sa te intreb aici la ce gradinita ai avut sau ai copii.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de 32vali Vin 23 Ian 2015, 12:13 pm

Ioana, sa stii ca o aprob pe Admina in ceea ce priveste temele pentru acasa. Copiii au programa foarte incarcata. Vei vedea. Si daca invatatoarea crede ca este bine intr-un fel asa va face orice i-ar spune parintii. Vor fi parinti care vor dori teme suplimentare, chiar daca vor avea multe de facut. Noi in cls 1 si 2 am avut o invatatoare care dadea f multe teme. Acum s-a schimbat invatatoarea. Aceasta este mai apropiata de copii, nu le da f mult de scris, copii spun ca nu stiu cand trec orele. Sunt f multe concursuri si toti parintii au tendinta sa-si inscrie copiii la toate. Fiecare concurs de mate si romana are un alt gen de exercitii. Mi se pare mai corect un singur concurs bun si gata. Copiii nu mai au timp sa se joace. Cum noi simtim de multe ori ca suntem ca niste roboti, la fel se simt si ei.
32vali
32vali
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 23 Ian 2015, 1:10 pm

aurishta a scris:Observ cu placere, dar nu cu prea multa incredere, ca si cei de la minister sunt preocupati de ASTA

-Frica de greseala?Ce greseala,nu exista;exista note mari,mici,atat.

-Parca ar fi tot una sa vezi o planta crescuta la soare si una la umbra si gata,ai inteles ce e inauntru,nu mai e nevoie de plansa didactica!!!
Sint si astia care scriu articolele,nu stiu de unde i-au cules?!
Din marea masa de absolventi care s-au revoltat impotriva invataturii,probabil.
Probabil ca se va "renunta la plansa didactica"(daca chiar au stabilit asa cei de a minister sa o elimine pe Ea,plansa didactica,marele obstacol de pina acum din invatamant-deci vom avea si carti fara poze wink  )si se vor folosi imagini din alte surse,ca nu se poate altfel,ca doar e scoala obisnuita,pentru copii normali,nu de scoli ajutatoare!

Ma gandesc ca,in stilul asta de refuz a cantitatii de informatie in scoala,n-o sa ne mai vrea strainatatea ca pe niste mari inteligente(cum a facut cu cei crescuti pe bancile comuniste-nu ca alea erau bune,neaparat,ci ca deviza timpului era "invatati,invatati si iar invatati"),ci or sa ne trimita inapoi ca pe domnii romi,cu avionul,retur pentru ca din astia care invata lejer(lejer-nimic,nu lejer-totul) au si ei in tara,copiii lor.

Zau,nu va inteleg,sinteti mamici care au fost eleve si stiti cat s-a invatat si cum era tratata invatatura si la ce duce,cand o iubesti!
Mai bine am recunoaste ca s-a intamplat ceva cu fondul mental al copiilor(si al adultilor,al nostru,uneori) si nu mai putem inmagazina idei noi si ne si deranjeaza schimbarile(doar pe cele de ordin material nu le refuza nimeni  beat  );in stilul asta am ajunge  natiune de putin stiutori.
Nu imi permit sa fac "prognoze definitive"(ceea ce nu exista,desigur,ca de-aia e prognoza,ca te lasa sa dai cu presupusul,doar) pentru ca as jigni natiunea,care are nevoie de sperante,nu de a fi infundata si mai mult(nici macar ca idee) si pentru ca numai faptul ca presedintele tarii e profesor este semn divin.
Adica,daca noi actionam impotriva noastra,macar e...cineva care ne iubeste.
Romanul a fost dintotdeauna...poet,sensibil si hotarat in acelas timp si drept!
Nu se poate ca dintr-o eroare de apreciere a situatiei sa decadem!

Cred ca programa scolara e facuta sa fie asimilata de o medie a inteligentei.Ne laudam ca avem copii destepti,frumosi,talentati,dar sa nu care cumva sa se atinga de invatatura!!Nu,nu! Invatatura ne aduce o idee mai vasta despre "cum merg lucrurile".Daca nu o avem,perspectiva e limitata,e ingusta.Nu mai e perspectiva.

Daca s-ar implementa homeschooling-ul in Romania,nimeni n-ar mai invata nimic,probabil,sau ar da testele online cu cartea in fata,copiindu-le si spunand la sfarsit ca are diploma."Zbirii" de profesori care ne streseaza elevii,o sa le ridicam statuie mai tarziu,cand vom vedea ca odraslelor noastre le merge mintea si celor care n-au dat "buna ziua" scolii,nu.

Daca ne-am naste cu toate in cap deja,atunci da,n-ar mai fi nevoie de nimic.
Cum nu se intampla asta,cred ca e nevoie de scoala,ca sa nu dam in gropi in viata.

Scuze ca am fost cam dura,dar nu va inteleg.Este incredibil,pina si copiii accepta ca au de invatat,parintii ce au patit??!! zid  zid
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de LRodica Vin 23 Ian 2015, 1:22 pm

Cred ca depinde mult de copil sa se poata incadra in ceea ce inseamna teme. Fiica mea a avut noroc de o invatatoare care a stiut sa se faca iubita. Copii (majoritatea lor, au fost 22 in clasa) mergeau cu drag la scoala, nu avea teme mai mult de  o ora si jumatate. Le dadea cate putin si sa citeasca. Eu chiar am vorbit cu ea apropo de asa zisele lecturi suplimentare. Nu mi-a placut ca le da asa de putin de citit in vacanta si as fi vrut sa vina de la ea mai mult de citit pentru ca ceea ce spunea Frau era litera de lege. Mi-a spus ca dupa parerea ei este suficient ceea ce le recomanda ea, cei carora le va place sa citeasca o sa citeasca.
Eu sunt de acord cu Ioana si eu am un copil la scoala. Asa cum zice si Micheline si noi ca parinti gresim, spunem ca au prea multe teme dar nu spunem cat timp petrec ei pe televizor, telefon, tableta,net si cand se apuca de teme (candva intr-o vreme) ei sunt deja obositi. Multi dintre ei dimineata nu merg prima data la baie sa se spele pe fata ci pun mana pe telecomanda. Eu am desfiintat-o la ea in camera.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3659
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 23 Ian 2015, 1:37 pm

Daaa,ca bine zici cu tableta!
Si aseara ii spuneam fetei mele de la serviciu,ca n-o vedeam face to face,sa isi faca temele mai intai,ca pe telefon s-o juca mai tarziu;daca o prinde vremea obosita la joaca nu-i nimic,dar la teme!!Si-i mai spun ca telefonul,tableta nu i le ia nimeni,le gaseste dupa ce isi face temele Laughing ,dar timpul de lectii,de joaca in care sa fii prezent in realitatea imediata si nu doar in cea virtuala trebuie respectat.
Nu ca ar trebui sa ii tin prelegeri si sa o imping de la spate,dar e jobul meu de mama sa o cicalesc si apoi e o fascinatie adevarata si puternica joaca asta pe "gadgeturi",o inteleg-si eu sint la fel,ma pierd in calculatorcu frenezie,dar viata reala ma cere si...trebuie sa ii raspund! nor
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aisha Vin 23 Ian 2015, 1:49 pm

Desi n-am copii, pot sa va relatez povestea nepotului meu (copilul fratelui meu) care a fost extrem de "cocolit" de maica-sa. Nu l-a "stresat" prea tare cu invatatul inainte de a intra la scoala ca sa nu aglomereze copilul. Nu l-a incurajat sa invete nimic acasa (ma refer la alfabet, cifre, scris, citit) ca sa nu se plictiseasca "micutul" la scoala daca stie lectia de acasa (pt ca ei asa i s-a intamplat in clasa I). Ce credeti ca s-a intamplat? Copilul este ultimul in clasa acum, pt ca toti ceilalti au invatat peste vara acasa sa scrie si sa citeasca, invatatorul lucreaza mai repede, pt ca nu poate sa tina o intreaga clasa in loc pt unul singur. Partea cea mai dureroasa este ca tatal meu a fost profesor de matematica, stie pedagogie, stie cum sa lucreze cu un elev, are rabdare, era aproape de el. Putea sa invete fara probleme si fara sa rapeasca din timpul parintilor - care sunt ocupanti, intr-adevar. Dar copilul, incurajat de maica-sa, nu-l asculta deloc pe bunicul si nu vroia sa faca teme "pt ca mama i-a zis sa nu". Asa ca...

Eu cred ca este f important cum pleci in primii ani de scoala, cum daca parintii stiu sa-ti dea imboldul de a invata, de a dori sa stii cat mai multe, poti dupa aceea sa te dezvolti de unul singur si sa fii cat mai bun atat la invatatura, cat si in tot ceea ce faci.
Pt ca si invatatura asta are un rost: chiar daca ulterior f putine din cunostintele acumulate in scoala iti folosesc in meseria propriu-zisa, invatatul ca atare, iti dezvolta creierul, conexiunile neuronale, pe langa faptul ca iti asigura o cultura generala.
Am colegi tineri care scriu de mana precum handicapatii (pt ca deh, numai la laptop s-a scris din '90 si ceva incoace) si TOTI, fara exceptie, calculeaza pe smartphone inclusiv cate portii se comanda la catering (adica 7 +5+ 3). E posibil asa ceva??? Si ne mai miram ca maladia Alzheimer apare mai nou si la perosane de 40 si ceva de ani !...
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de 32vali Vin 23 Ian 2015, 2:07 pm

Micheline, Rodica eu sunt pentru invatatura, pentru scoala. Eu niciodata nu i-am spus sa nu scrie. I-am spus ca indiferent cum este invatatoarea trebuie s-o respecte si indiferent daca are mult sau putin trebuie sa faca. La noi nu prea apuca sa se joace pe tableta, iar tv in camera nu se pune problema. Prefer sa ma joc cu ele, sa facem bratari, etc. Nu reusesc sa ma joc in fiecare seara cu ele, dar incerc sa le indrept spre alte activitati. Pe cea mare care-i cls a treia am invatat-o sa croseteze si a facut o gentuta, bratari colegelor. Acum vreau sa-i propun sa facem martisoare. In cls 1 le dadea o pagina de liniute, litere, apoi pe caietul pretiparit o pagina. Mi se pare exagerat.
32vali
32vali
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de andas Vin 23 Ian 2015, 2:13 pm

Cam dura, michline, da.
Sunt scolita "pe vremuri", cind mergeam la scoala si simbata. Tin minte ca aveam de lucru foarte mult acasa, la teme, astfel incit, in inocenta mea de copil, ii invidiam pe ai mei care, dupa 8 ore de serviciu, nu mai aveau alte "teme" pentru acasa. Iar eu, dupa 6-7 ore la scoala , mai lucram alte 3-4-5 ore (sau si mai mult) acasa.
Copii mei tot asa sunt de ocupati. Insa, nu stiu de ce, am senzatia ca au materie mai multa. Iar manualele sunt infect facute. Materia este prezentata intr-un stil academic, greoi, exista o gramada de necorelari intre discipline.
Orice reforma, dupa parerea mea, va trebui sa aiba in vedere in primul rind profesorii. Cu scuzele pe care le prezint de la inceput acelor foarte putini dascali care-si fac meseria, in sistemul de invatamint intra (sau ramin) cu preponderenta oameni foarte prost pregatiti, care au esuat in alte varinate de angajare.
Ori, acestora nu le poti cere sa adapteze materia si sistemul de predare pentru ca pur si simplu sunt incapabili. Cer inca odata scuze adevaratilor profesori. Dar acestia au fost la nivel de 2-3oameni intilniti in 12 ani (la fie-mea), si tot cam asa in 7 ani de scoala ai baiatului.
andas
andas
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 25/01/2012

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 23 Ian 2015, 2:43 pm

32vali,pai daca esti pro invatatura,pregateste-te,se poate sa se intample sa le dea si mai mult,ca teme,chiar in clasa I.Sau deloc,desigur,functie de...doamna.
Eu cred ca si joaca pe calculator si televizorul,si...cartile,si lucrul manual,toate sint importante pentru ca un copil sa simta ca devine important pe lume.

Andas,mi-ai adus aminte de sambata ca zi de lucru-la scoala,deci-ca uitasem!!!!!
Eu ma jucam duminica(la varsta mica),dispaream uneori in vecini,de nu ma mai putea lua mama acasa;temele,nu ma deranjau,oricum doar asta faceam si in plus,chiar,ca nu imi placea sa fac treaba(eram si schiloada) si invatam si citeam.Nu ma deranjau temele,mie imi placea casa,parintii,eram fericita orice as fi facut(nu treaba,desigur rade  ).

Dascali,sint multi asa cum zici;eu acum nu mai am din aia,nepregatiti (mai ales astia scad nivelul si motivatia elevilor de a invata).
Manualele mi se pare ca sint predau informatia sec,cele de pe care am invatat eu erau scrise cald,apropiat,prieteneste si explicau mai aproape de realitate.
Iata-le AICI,pentru cine le doreste.

Ema si-a facut calupul de manuale din acestea de clasa ei,si le citeste in paralel cu cele pe care le are la scoala acum;mai putin geografia,ca s-au schimbat realitatile geografice si ar zapaci-o.
Este foarte curioasa(nu constiincioasa) si ma incita si pe mine,pe taica-sau la "dezbateri" sau ne spune cate ceva din ce invata,sperind ca le-am uitat si ni le aduce aminte  wink  !
Metoda mea de a o starni sa invete asta a fost-sa devina curioasa,sa vada legaturile dintre legi,fenomene,fapte istorice pentru ea,pentru viata ei si nu pentru scoala.Functioneaza foarte bine pentru ca e adevarat,nu,daca faci ceva din obligatie si...pentru altul,nu rodesti!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Vin 23 Ian 2015, 3:28 pm

Micheline, tu reprezinti glasul celui care are copilul premiant si pentru care totul pare usor! Totusi, cei mai multi sunt copiii plasati "la mijloc"! Tu vorbesti ca si profesorii care raporteaza toate cerintele la performantele premiantilor!"Totul este usor, este pe masura lor, este facut ca ei sa asimileze cu usurinta"! Daca ai fi ministrul invatamantului, noi, cei cu copii obisnuiti, am fi tratati cu bomboane, cu zambete condescendente si trimisi acasa, dovedindu-ni-se ca ne supra-protejam copiii! Daca fiica ta face usor totul, de ce incerci sa asezi aceeasi stacheta tuturor? Sau incerci sa spui ca n-am gasit calea potrivita pentru a ne stimula copiii corespunzator? Poate ca ai dreptate, dar majoritatea parintilor sunt oameni obisnuiti, la fel ca si copiii lor! Unii sunt ocupati, vin seara acasa si copiii se pregatesc dupa cum ii taie capul, altii au copii sensibili sau care inteleg mai greu!
Asta este unul dintre motivele pentru care cred ca home-schooling-ul mi se potriveste....pot adapta materia, cantitatea de informatie si timpul alocat achizitiilor potrivit cu ritmul personal al copilului.....nu sa fie alergat de la spate de "dulaul planificarilor", care nu tine cont daca respectivele obiective au fost atinse sau nu! Asa aduna copiii, in timp, lacuna peste lacuna, ajungand sa "piarda trenul" si sa gaseasca diferite alte cai
de a pastra aparenta ca merg mai departe dupa graficul prescris!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de andas Vin 23 Ian 2015, 3:48 pm

Da, asa e, copii uneori pierd trenul si aduna lacune. Si eu am copii premianti, sau peste medie oricum, insa am constat ca au niste mecanisme proprii de protejare impotriva suprasolicitarii de la scoala. In momentul in care la o materie apare o lectie neinteresanta, sau predata peste capacitatea lor de pricepere, sau cind pur si simplu profesorul n-a avut chef sau n-a putut sa se apropie de ei, imediat copilul clasifica materia la "si altele" si astfel sunt ratate marea majoritate a informatiilor care ar trebui sa fie "de cultura generala". Imediat-ul asta nu dureaza mai mult de 2-3 lectii, pina cind copilul decide daca e cazul sau nu sa se framinte pentru materia respectiva. Astfel au fost ratate (cel putin de ai mei) istoria, geografia, fizica, si altele.
Si uite asa isi pierd timpul (mai ales la liceu, in 9-12) cu o multime de chestii care nu-i intereseaza nici un pic, in loc sa poata aprofunda cele 2-3-4 materii (maxim) la care chiar invata.
andas
andas
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 25/01/2012

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Cristache Vin 23 Ian 2015, 4:49 pm

Pe scurt, procesul educational, asa cum se poate observa cu usurinta, nu are nimic de-a face cu cercetarea si impunerea adevarului, presupunand ca adevarul ar putea fi determinat vreodata. Unicul sau scop este de a ghiftui elevii, cat mai rapid si cat mai dureros posibil, cu cea mai mare cantitate posibila de axiome curente, din toate domeniile gandirii umane, pentru a transforma copilul intr-un bun cetatean cat mai putin diferit posibil prin cunoastere „pozitiva” si obiceiuri cognitive, de toti ceilalti cetateni. Cu alte cuvinte, misiunea pedagogului este nu de a-i face pe elevi sa gandeasca, ci de a-i face sa rationeze corect si cu cat propria sa minte pulseaza mai bine in ritmul fluxului si refluxului emotiilor si amagirii populare, cu atat mai admirabil isi poate indeplini propria functie. El ar putea fi un idiot, dar acesta cu siguranta ca nu este un defect la un om platit pentru a-si transforma clientii in idioti

Citat din
Henry Louis Mencken
A Menchen Chrestomathy
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Sam 24 Ian 2015, 1:54 am

aurishta a scris:ne supra-protejam copiii!
Ma gandesc,doar aici iti dau dreptate,in ideea de supraprotectie fata de ceva bun.

Nu vorbesc din punctul de vedere al mamei de fata,ci al fetei de mama invatatoare,care scotea din fiecare copil ceva bun.Am vazut la ea ca se poate.
Se poate si cu parintii,si cu copiii.Nu lasa repetenti(nici nu era voie,de fapt) si scotea din fiecare macar un muncitor bun si un om destoinic,medici,ingineri,profesori,invatatori,primar,politisti,generatii din comuna in care m-am nascut au trecut prin mainile ei.
Nu spunea unuia vreodata ca nu il duce capul,ci ii spunea la ce ii foloseste scoala si ca trebuie sa invete sa isi castige o paine alba.Stiu toate astea pentru ca am invatat in clasa intai cu ea si pentru ca ma lua cu ea la scoala,uneori si stiu ce facea in clasa.
Era fascinanta.Antrena parintii de toti isi faceau vise cu copiii,antrena copiii de toti,cat erau de mici,munceau zi de zi sa devina mari;si acum ma mai intreaba fosti elevi pe facebook de ea.
Daca acum n-ar mai fi invatatori asa,trebuie sa ne antrenam singuri noi,parintii.

Sa cautam cai potrivite de stimulare,nu sa declaram,Cristache,conform unuia care probabil il durea capul cand a scris ca invatatura te face idiot.Cat o fi el de mare,mai selectez si eu ce admit,ca nu am viata in mine ca sa o modelez de tip "dulau",Aurishta.Si nici de tipul pesimist.Nu ar trebui sa ne permitem asta.Noi am invatat,de bine,de rau,ceva,cumva.Cum ii lansam in viata pe copiii de acum?

Copiii "obisnuiti" de acum,copiii nostri-sarea si piperul vietii noastre,speranta noastra;asa cum e si Ema,de altfel.Si ei ii place sa fie "obisnuita",ce crezi,n-are nimic in plus fata de ceilalti,doar ca s-a obisnuit sa sotoceasca,atat.

Aurishta,folosesti cuvinte care deprima situatia copiilor;chiar daca vrei sa exprimi o realitate de acum,zi-ne si solutiile de mai bine(nu de mai nimic).
Nu e vorba ca as ridica stacheta,ci e vorba de absolvit clasele obligatorii prin lege(n-avem ce face,trebuie sa o respectam,nu putem trai rezonabil fara un minimum de clase absolvite).

aurishta a scris:Micheline Daca ai fi ministrul invatamantului, noi, cei cu copii obisnuiti, am fi tratati cu bomboane, cu zambete condescendente si trimisi acasa, dovedindu-ni-se ca ne supra-protejam copiii!
Aa,nu,orice numai nu imi spune mie ce simt,mai ales ca nu se pupa cu adevarul.De care zambete v-as servi,sa zicem ca doar eu as sti.Dar de "tratat",v-as trata cu cate o "Amintiri din copilarie",de Creanga(a propos de acestea,multumesc pentru ipotetica investire in functie rade rade rade ).

michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Sam 24 Ian 2015, 7:40 am

Nu toti se joaca pe tablete, telefoane, stau la tv, tot timpul. Spre exemplu fi-mea a avut mai mult de o luna tableta ratcita si pe telefon nu are jocuri (oricum e mai mult descarcat). A supravietuit si cu tv cu masura, zic eu. Iarna, ca jocuri le preferam pe cele de la Xbox care o ridica de pe canapea si o antreneaza in jocuri, dansuri, sport.
Ca pierd timpul si au timp nestructurat, e adevarat, dar asta e vina parintilor. Suntem generatii cu cheia de gat, care avem copii tot cu cheia de gat sau la after. Eu am fost crescuta de bunici si prefer sa fie la fel, decat sa o stiu acasa, singura, sa stau pe telefon cu ea, sa-i fac galerie sa invete intai si sa se joace dupa. Oricum, e exagerata acuzatia, ca ei stau pe gadget-uri si au putine teme... de fapt. Pe bune? Cine a zis asta poate a avut un noroc chior de invatatori si profesori senili sau fuseristi, care n-au urmat materia. Materia, programa sunt de asa natura incat ei sa aiba cateva ore de teme pe zi, dupa scoala. Da, o ora e decent in clasa primara, dupa parerea mea. Dar 3-4-5 e nedrept. Ii fac sclavii invataturii si ii fac sa urasca scoala.
Dragul de invatat il poti capata doar cu ajutorul profesorului, poate si al parintelui cu care faci teme. Eu am urat invatatoarea, pentru ca era nedreapta. Am inteles mai apoi ca nu avea de ales, erau multi copii bogati si influenti si notele bune se terminau la noi, cativa copii obisnuiti. Nu conta ce si cat invatai, ea stia dinainte ce nota iti da, dupa nume. In generala si liceu am avut si profesori buni. Tin minte cu placere biologia, anatomia, geografia, matematica (geometria cel mai mult) si experimentele de la ele sau problemele pe care le rezolvam si primeam laude. Tin minte chiar si putinele experimente la chimie si la fizica, pacat ca erau putine... mult prea putine. Ne chema in laborator si scriam pe caiete. Profesoarele erau batrane sau doar asa era materia sa nu fie practica, doar pe tabla si caiet. Asta sper sa schimbe ministerul, in manuale si in clase. Se invata mult mai frumos si trainic prin exemple, experimente, imagini, discutii deschise, interactive.
Aaa, uitasem de parintii pro tocit, parintii voluntari, care cer teme multe, cer concursuri, culegeri, care spun sus si tare ca ai lor stiu de acasa aia sau ailalta, vor mai mult! zid Merita sa stea la colt, pe coji de nuci... Cum sa impui punctul tau de vedere, unei clase intregi? Daca ti se pare ca nu e destul pentru "progenitura" ta ultra dotata, o poti da la meditatii in plus, o poti invata tu, o poti trimite la olimpiade, cercuri, etc. E treaba fiecaruia unde ridica stacheta. Nivelul trebuie sa fie mediu, pe baza studiilor pedagogice, sociologice si psihologice pentru generatiile respective. E irelevant ce invatam noi, ce invata bunica si ce vor invata nepotii...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Sam 24 Ian 2015, 8:49 am

michelinebeaulieu a scris:...Dar de "tratat",v-as trata cu cate o "Amintiri din copilarie",de Creanga....
rade rade Deci si tu vrei sa ne "chinuiesti" cu arhaisme si regionalisme.....musai sa stam cu dictionarul in mana ca sa ne putem "bucura" pe deplin! Fac exceptie cei care cunosc graiul moldovenesc! Pentru mine, ca elev, a fost o tortura sus-numitul povestitor, macar ca intentia lui initiala a fost sa faca ore placute si sa fie iubit de copii! Dar asta nu este vina sa, ci a celor care i-au luat lucrarea si au indesat-o pe gatul copiilor ca la clapon!
Si, ca un post-scriptum, abia acum, ca adult, ma amuza cu adevarat scrierile lui Creanga....la scoala il uram intr-atat incat boicotam teza sau extemporalul daca imi era dat ca subiect, chiar daca primeam 3!
Aaaa, si inca un P.S.   Smile ...fiul meu cel mare a avut, in primii trei ani de scoala, o invatatoare asemenea mamei tale aplauze aplauze ....."bagajul" pe care l-a adunat atunci a fost cel mai valoros lucru din toti anii lui de elev! aplauze
Greieras, scuze, abia acum mi-am amintit ca m-ai intrebat ceva despre gradinite......nu, eu n-o am pe Angelica la gradinita....fiindca sunt casnica, ma ocup personal de ea! Am auzit, insa, de gradinita de la sc. 198, cea de la complex, ca este OK, avem cunostinte care au copiii acolo!
michelinebeaulieu a scris:...e o fascinatie adevarata si puternica joaca asta pe "gadgeturi",o inteleg-si eu sint la fel,ma pierd in calculator cu frenezie,dar viata reala ma cere si...trebuie sa ii raspund! nor
Asta este o problema serioasa pe care nu trebuie s-o pierdem din vedere! In ultima vreme, si la noi in casa se instalase acest lucru ca prioritate, pe motiv ca "sunt on-line, nu pot intrerupe acum "! Acest lucru luase, pe furis, intaietatea in orice....toti trebuia sa asteptam ca x sau y care era solicitat, sa isi "termine nivelul" zid Dispensatia asta s-a incheiat, am vorbit cu toti copiii si voi face, eu insumi, la fel: prioritatea va fi ceea ce vine din realitate, nu din virtual! In afara cazului in care copilul foloseste computerul pentru teme, studiu sau altceva serios, constructiv!


Ultima editare efectuata de catre aurishta in Sam 24 Ian 2015, 9:02 am, editata de 1 ori
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB