Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoli si discutii despre scolari - 3

+20
Giobsy
aurishta
Admina
LRodica
michelinebeaulieu
MihaelaT
piciul
ismi3ismi
bisisica bijuterii
andas
aisha
32vali
greieras
ioana soare
Cristache
valentinadof
danniela
Gabica
trandafiras78
diada
24 participanți

Pagina 3 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 19 Ian 2015, 3:39 pm

Selectarea profesorilor-ramane la nivel de vis,cred.
In rest,Dumnezeu cu mila...Daca ai noroc,ai,daca n-ai,n-ai!
Sau daca n-ai,muti copilul-cu tinichelele de rigoare,ca vorbesc intre ei si isi spun:"parintii aia fac probleme,au pretentii" sau ce-or mai spune,treaba e ca mutarea e cu tam-tam.

Din ce spui tu cu indrumarea copilului...comod,mie imi suna ca si cum copilul nu ar fi pe traiectoria potrivita sau nu e motivat corespunzator firii lui(sau nu e..."pacalit" eficient).
E asa de bine sa faci toata viata numai din placere ce faci!

Zici ca esti aspra,dar copiii tai rad mult,dupa cum ni i-ai aratat.Deci,nici asprimea nu se vede si eu nu te cred asa! wink
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 20 Ian 2015, 9:26 am

Sunt aspra doar daca trebuie si asta se intampla extrem de rar... Smile fiindca, de obicei, nu este cazul!
Asta este si una dintre problemele pe care mi le pun in caz ca voi trece la homeschooling...voi gasi metodele potrivite ca sa determin copiii sa persevereze in zonele neplacute, dar necesare?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 20 Ian 2015, 9:57 am

Norocul fetei mele ca nu e "homeschoolita" de tine!Cu mine si cu profesorii pe care ii are acum,scoala e o placere si,la naiba,nu exista parti neplacute!Spre deosebire de primara,cand nu stiam pe ce lume am nimerit!Gasisem de toate acolo:si ingustime de perspectiva,si partinire (doar pentru unii,care acum sint printre obraznicaturile mici ale clasei),si lipsa de zel!

Profesoara de sport era putin exagerata,de nu stiam cand anume va veni copilul teafar acasa si cand nu,dar slava cerului,si-a revenit!

Ziceam de profesorii pe care ii are Ema,ca sunt buni pentru toti si echilibrati si tu intrebai prin ce minune sa ii aduni la loc pe toti,nu stiu anume de ce aici,la mine e asa(cu exceptia invatatoarei,care era exceptia care intarea regula),banuiesc doar ca e vorba de conducere,care conducere-ea formeaza colectivul si impune regulile!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de valentinadof Mar 20 Ian 2015, 10:04 am

Am vazut nu demult o emisiune la tv cu parinti care erau depasiti si luati prin surprindere de copiii lor de 5-6-7 ani.Parinti cu studii superioare care tocmai asta au facut -sa lasam copiii sa se exprime.Ei,bine ,in 5 ani s-au vazut in situatia ca nu mai stiau ce sa faca.Cu trante pe jos,cu privit la tv excesiv,la telefon,cu rugaminti,etc.
Si eu ma incadrez la cele de moda mai veche.Le-am stabilit anumite reguli si m-am dat de exemplu pe mine.Nu fac o tregedie de fiecare data daca nu-i ordine dar le-am pus si in situatia cand le-am scos hainele din sifonier si le-am zis ca le ajut(sau nu)si apoi m-am dus la alte treburi tocmai sa le las pe ele.
Noi toate respectam niste reguli in societate,la serviciu,in familie.Nu facem ce vrem.Consider ca-i sanatos sa-i invatam cu reguli de mici,mici reguli.In timp vor considera normal sa-si aseze hainele frumos,sa stranga unde au mancat,etc.
Psihologii spun,si le dau dreptate,ca acesti copii lasati sa se exprime dupa bunul plac,vor avea mari probleme de adaptare sociala si toleranta scazuta la frustrare.Si vor fi niste inadaptati si nu-si vor gasi loc prea usor.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 20 Ian 2015, 10:36 am

valentinadof a scris:
Noi toate respectam niste reguli in societate,la serviciu,in familie.Nu facem ce vrem.Consider ca-i sanatos sa-i invatam cu reguli de mici,mici reguli.In timp vor considera normal sa-si aseze hainele frumos,sa stranga unde au mancat,etc.
Psihologii spun,si le dau dreptate,ca acesti copii lasati sa se exprime dupa bunul plac,vor avea mari probleme de adaptare sociala si toleranta scazuta la frustrare.Si vor fi niste inadaptati si nu-si vor gasi loc prea usor.
Total de acord!
michelinebeaulieu a scris:Norocul fetei mele ca nu e "homeschoolita" de tine!
Categoric! Fiecare parinte stie ce i se potriveste copilului sau....asta este baza HS! Conceptia mea despre educatie este diferita de a ta....fiica ta este diferita de copiii mei....de-aici si "norocul" despre care vorbesti! Smile
michelinebeaulieu a scris:Cu mine si cu profesorii pe care ii are acum,scoala e o placere si, la naiba (????),nu exista parti neplacute!
Asta este foarte bine....ma bucur cand aud de copii echilibrati aplauze aplauze
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 20 Ian 2015, 11:17 am

Baza invatamantului e una comuna,totusi,indiferent de cum sint copiii.Daca nu ajung in "starea" potrivita,elevi sau profesori,nu pot merge mai departe.Iese o degringolada.Atat.

Ziceam de profesori ca sint echilibrati(asta da,am zis-o,fix asa).  

Echilibrarea la copiii stimulati eficient,ca idee,nu exista nici macar in discutie;pentru ca nu e nimic de echilibrat cand toate sunt bune!  love
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 20 Ian 2015, 1:22 pm

Laughing Laughing Incet-incet o dam iar in filozofeala Laughing Laughing lol!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 20 Ian 2015, 2:17 pm

Vrei pe inteles?
-Daca nu sint atenti si nu ii intereseaza materia pe copii si trebuie manati din spate,ingroasa randurile din urma(daca se incadreaza in limitele de promovabilitate-nu stiu care e faza,dar sint repetenti in scoala la Ema si profesorii nu au retineri ca sa ii lase chiar mai multi ani la rand "cu codita").

-De profesori oi fi zis "nefilozofic"?

-Pe profesorul pe care il doare inima de copii simte unde il trage inima pe copil si il indruma intr-acolo(il 'echilibreaza",na!).Copiii care stiu unde ii trage inima,isi aleg pasiunea potrivita singuri si merg brici.

Vorbeam de copii diferiti.Pentru aceasta am spus ce am spus.

Dar,ai dreptate,atata vreme cat folosim idei cu continut,fizolofam.  Laughing Laughing lol!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 20 Ian 2015, 3:22 pm

Tocmai am citit un ARTICOL propus de Amnro pe pagina ei, "Meseria de parinte".. Smile mi s-a parut foarte interesant si demn de luat in seama...ce credeti, este asa sau nu?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de valentinadof Mar 20 Ian 2015, 3:50 pm

Super tare articolul.Saptamana trecuta am fost la sedinta cu parintii la fiica-mea de-a treia.Unul din puncte a fost stabilirea optionalului pt anul viitor.De ce atat de devreme nu stiu.Am avut 2 optiuni: matematica si educatie financiara.Toti parintii au sarit :sigur,matematica,da,sa faca,normal.Eu,singura,presedinta comitetului de parinti am zis cam cu voce stinsa ca n-as fi de-acord,au 4 orede mate pe sapt,lucreaza din culegeri,as propune matematica distractiva cu aplicatii in finante,deci educatie financiara.N-am avut cu cine! Smile

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Mar 20 Ian 2015, 5:44 pm

Eu , fiindca am un baiat care a terminat liceul si o fata in cl a 11-a, deja pot constata cat de inutila a fost cea mai mare parte a cantitatii de informatii pe care copiii trebuie s-o asimileze in scoala, judecand asta vizavi de cerintele vietii practice!
De pilda, Abner a terminat un liceu de arte plastice. La bac nu a dat nici macar o singura materie care sa aiba legatura cu filiera vocationala! El doreste sa profeseze in domeniul industriei de jocuri video, mai precis, sa devina concept-artist! Aproape nimic din ce a invatat in liceu nu foloseste in acest domeniu! Nici vreun alt liceu nu are ce oferi! Daca face facultatea de arte plastice, se indeparteaza si mai mult de cerinte! Singura solutie este pregatirea pe cont propriu! Acum lucreaza ca game-tester , prima treapta in aceasta industrie! Pentru a face asta, nu i s-a cerut nimic din ce a invatat, nici macar diploma de bac! I-a folosit cu adevarat timpul enorm pe care l-a petrecut la jocuri, timp pentru care l-am criticat non-stop ca-l iroseste!
Iata un exemplu concret care ma face sa reconsider asa-zisa eficienta a celor invatate in scoala in raport cu viata reala! Si exemple pot da o mie...sunt convinsa ca fiecare dintre noi cunoaste situatii asemanatoare! Copiii termina scoala cu o valiza de diplome, daca sunt eminenti, cu ceva mai putine, daca sunt de mijloc si, tragand linie, abilitatile lor in vreo profesie sunt foarte reduse, ca sa nu zic zero!Asta pare a fi o imagine a ineficientei!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de diada Mar 20 Ian 2015, 6:22 pm

Si eu am avut sedinta ieri. Clasa 0. A fost sotul si imi spunea ca de la anul le baga optionale la alegere: Sah, Educatie financiara si bunele maniere. Tot asa zicea si totul ca ar alege educatia financiara, sa vedem ce-o mai fi. Apropo de invatamant, pe noi ne-a ajutat cu ceva? doar ca noi nu am facut atatea culegeri. Si nu erau atat de multe teme.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Mar 20 Ian 2015, 9:43 pm

Da, dar ce te faci in atatea posturi care cer diplomele? Si ce te faci daca aceste diplome trebuie sa fie tot mai multe, mai stufoase, mai solicitante...zid
Ma uit la cumnata mea, are 20 de ani, e studenta la MIT, in Boston. Au impins-o de la spate, i-au deschis pofta sa invete, sa castige, a fost foarte buna in scoala, la sport (tenis, ski, etc.), la muzica (pian, vioara) si a fost acceptata la aceasta universitate foarte buna si la Yale si inca altele de gen. Bravo ei, cinste parintilor. Dar... e fericita oare? Asa pare, are multi prieteni, e foarte implicata in multe activitati, dar in sesiune plangea la propriu, de cat de greu e. Se plangea ca nu are timp sa merga sa manance (cum ca ar fi departe magazinul si nu are timp sa gateasca), desi are probleme de digestie de ani de zile, se pare ca sunt chiar pe fond de stres (colon iritabil).
A venit in vacanta de iarna sa ii convinga pe ai ei, mai ales pe socru, sa se transfere la alta facultate, mai calma. Nu a fost de acord si va continua acolo. Golul lui e sa o scoata din facultate si eventual sa faca un doctorat, ramanand profesoara la universitate, venit garantat, fara stres mai apoi. Dar, acei 4-8 ani sacrificati, oare merita? Pentru un venit bun, stabil, poate ca merita, dar ce efort trebuie sa faca pentru asta, mi se pare inutil, daca se imbonaveste. Sad
E trista situatia, din ce in ce mai multe presiuni se pun pe copii, tineri si multi clacheaza, se lasa de scoala, se iau de droguri, de alte lucruri distructive. Pentru ca stacheta e foarte sus si daca nu poti sa ajungi la ea, nu mai incerci.
Ce s-a intamplat cu meserii: bucatar, frizer, croitor, instalator, mecanic, etc.? Oare nimeni nu mai vrea sa-si scoata copilul cu o meserie, toti trebuie sa aiba facultate si diplome: master, doctorat?
Aurishta, are noroc fiul tau ca poate sa se joace cu un scop. Multi se pierd in lumea asta virtuala si nu fac nimic cu jocurile, doar le mananca tineretea, le pierd timpul. El isi poate folosi talentul, pentru a face noi jocuri. Ii doresc multa bafta, pentru ca e nevoie si de asta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 20 Ian 2015, 10:06 pm

De cultura generala si de faptul ca un om care o...poseda e apt de multe foarte repede dupa scoala isi mai aduce aminte cineva?????
Eu sint de moda veche,am nostalgia vremurilor cand puteai vorbi cu un muncitor despre Monet,Einstein.Acum e rusinica!!!! Acum valorile societatii sunt cei ce au banuti(de parca ai nostri s-ar chema altfel?!) beat

aurishta a scris: I-a folosit cu adevarat timpul enorm pe care l-a petrecut la jocuri, timp pentru care l-am criticat non-stop ca-l iroseste!
Iata un exemplu concret care ma face sa reconsider asa-zisa eficienta a celor invatate in scoala in raport cu viata reala! Si exemple pot da o mie...sunt convinsa ca fiecare dintre noi cunoaste situatii asemanatoare! Copiii termina scoala cu o valiza de diplome, daca sunt eminenti, cu ceva mai putine, daca sunt de mijloc si, tragand linie, abilitatile lor in vreo profesie sunt foarte reduse, ca sa nu zic zero!Asta pare a fi o imagine a ineficientei!

-Ai renunta cu adevarat la tot ce stie din scoala ca sa ramana numai cu jocurile?! Nu cred,pentru ca nu ar putea face treaba buna fara stiinta,baiaatul tau!A propos,felicitari!
-Depinde cine "trage linia"! Daca e dastept,o face corect,daca nu,nu.  wink Iar unii vor dovezi(cum zice Admina),nu se multumesc altfel.


Noi am ales "Terra,superlative geografice" ca optiune.
Sa stim unde mergem sa ne cheltuim banii. love
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Mier 21 Ian 2015, 9:35 am

Admina a scris:
Ce s-a intamplat cu meserii: bucatar, frizer, croitor, instalator, mecanic, etc.? Oare nimeni nu mai vrea sa-si scoata copilul cu o meserie, toti trebuie sa aiba facultate si diplome: master, doctorat?
Asta este si parerea mea! Facultati, doctorate, masterate....toate astea ar trebui sa le faca doar aceia care sunt cu adevarati dotati in domeniu....deja a ajuns asa de banal totul....formalitati , diplome cumparate pentru un CV convingator! Si, mergand la o treapta superioara, se poate vedea situatia asta reflectata in decadenta economica si culturala! Dar deja vorbim in stil revolutionar Smile ...tot ce ne ramane este sa ne pregatim copiii cat mai bine in raport cu aptitudinile lor!
michelinebeaulieu a scris:De cultura generala si de faptul ca un om care o...poseda e apt de multe foarte repede dupa scoala isi mai aduce aminte cineva?????
Eu sint de moda veche,am nostalgia vremurilor cand puteai vorbi cu un muncitor despre Monet,Einstein.Acum e rusinica!!!! Acum valorile societatii sunt cei ce au banuti(de parca ai nostri s-ar chema altfel?!) beat
Imi permit sa te contrazic! Cultura generala nu te face apt de vreo profesie, ci doar iti da posibilitatea de a sustine discutii variate! Poti sa vorbesti mult si bine despre Monet, poti sa reciti din clasici, poti sa ai cunostinte remarcabile despre structura canalizarii din Tirana, de pilda, si totusi sa fii nepregatit sau mediocru in a profesa ceva! Cand dai o proba de lucru, la o angajare, nu cred ca managerul este interesat daca ai citit vreodata poeti persani, ci daca esti capabil sa prestezi eficient in pozitia pe care o soliciti si, implicit, sa ii poti aduce profit!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Cristache Mier 21 Ian 2015, 2:24 pm

Sunt total de acord cu tine Aurishta
Asta este si parerea mea! Facultati, doctorate, masterate....toate astea ar trebui sa le faca doar aceia care sunt cu adevarati dotati in domeniu....deja a ajuns asa de banal totul....formalitati , diplome cumparate pentru un CV convingator! Si, mergand la o treapta superioara, se poate vedea situatia asta reflectata in decadenta economica si culturala! Dar deja vorbim in stil revolutionar ...tot ce ne ramane este sa ne pregatim copiii cat mai bine in raport cu aptitudinile lor!
Si mai sunt de acord si cu cine spunea ca sunt mult prea multe teme...
Eu am o fata care anul asta face 11 ani. Este clasa a IV-a. Cand era in clasa I plangea cu lacrimi de crocodil ca o doare manuta de la scris, ca ea nu mai poate. Intr-adevar, avea pagini intregi de scris. Era aberant de mult. Nu stiam ce sa fac, eram usor disperata ca nu va face fata la scoala... Si atunci m-am gandit ca stresul poate afecta un copil, de ce nu? si stresul e cauza multor boli. Asa ca, ii inchideam caietele, eram foarte calma; Ii spuneam ca daca atata poate nu e nicio problema, se poate duce la scoala cu tema incompleta. Se oprea din plans, se calma... apoi singura spunea ca nu se poate duce cu ea incompleta... ce va spune doamna? si foarte calma reusea sa-si termine temele apoi.
Asta sunt convinsa ca nu la multi copii nu functioneaza...
Mie si tatalui ei ne-a placut matematica - ei insa nu-i place. Am in jurul meu multi parinti care isi chinuie copiii la propriu - teme suplimentare, meditatii si concursuri aberante inca din clasa I.  
Ii tot spuneam Alexandrei ca cel mai important, ca si adult, este sa lucreze intr-un domeniu care ii place cu adevarat. Cei mai fericiti sunt aceia ce fac ce le place! Si ca pana atunci trebuie sa descopere ce i-ar placea... A avut momente in care spunea ca ea crede ca se face invatatoare, educatoare, pictorita...
Intr-o zi, in toamna lui 2013, a abordat-o intr-un supermarket actuala ei antrenoare de handbal. Eram si eu cu ea, dar pe alt raion. O fata superba - antrenoarea asta, de apr 25 de ani... A intrebat-o in ce an e nascuta si daca i-ar placea sa faca handbal. Alexandra a zis da, chiar daca nici macar nu stia ce-i ala. Mi-a zis apoi ca a simtit nu-stiu-ce doar ascultand-o pe antrenoare. Acum este extrem de pasionata de sportul asta, are si atuul ca este stangace si foarte inalta pt varsta ei... Este convinsa ca asta este pasiunea vietii ei. Si nu am de gand s-o contrazic. Eu o voi ajuta sa se dezvolte in domeniul asta, sau in altul, ca se poate razgandi oricand. Exista numerosi adulti care inca nu au descoperit ale "ceva".  
Eu cred ca in viata ne ies in cale oamenii destinati sa ne fie profesori, antrenori, mentori... cumva "trimisi" de Dumnezeu. Si trebuie sa ne ascultam instinctul... Chiar toti oamenii ce-i intalnim ne sunt sortiti sa ne fie o binecuvantare sau o lectie cred. Sau poate in interiorul nostru emitem o anumita energie (nu stiu cum sa ma exprim) care atrage anumiti profesori, antrenori, mentori...
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Mier 21 Ian 2015, 2:32 pm

Cristache a scris:
Si mai sunt de acord si cu cine spunea ca sunt mult prea multe teme...
[...]... Si atunci m-am gandit ca stresul poate afecta un copil, de ce nu? si stresul e cauza multor boli. ...
Asa este! Eu m-am razboit mereu (si inca o fac) cu stresul....am si eu o fetita afectata destul de grav de acesta si am luat masuri asemanatoare contra lui!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de piciul Joi 22 Ian 2015, 6:21 am

E o povestire SF....cel putin eu asa o vad....e posibil si la noi?!

SECRETUL FINLANDEZILOR
de la Igor Spantulescu
De ce este atit de obisnuit ca in Finlanda, un adolescent normal sa termine primele 12 clase cu medii excelente, vorbind o engleza perfecta si citind o carte pe saptamina?
07:45
- Saili (15 ani) asteapta autobuzul urban care il va lasa la poarta scolii (nu exista autobuze scolare).
Autobuzul trece la fiecare 5 minute.
Finlandezii incearca sa-i faca pe fiii lor sa fie independenti de mici.
Pe foarte putini dintre ei, parintii lor îi duc cu masina pina la scoala.
Biletul este subventionat de catre municipalitate.
Conform legii, niciun elev nu poate locui la mai mult de 5 km de scoala. In exterior, instalatiile scolii dau o impresie spartana.
Niciun muc de tigara, nicio hirtie pe jos, niciun grafitti pe ziduri.
09:15
- Orele de 45 de minute.
Finlandezii mizeaza pe studiile de limba materna, matematica si engleza. 75% dintre materii sunt comune in toata tara . Restul il alege scoala, in acord cu profesorii, parintii si elevii.
Orele sunt scurte, intense si, mai ales, foarte participative. In interiorul scolii, curatenia este si mai evidenta.
Totul pare recent dat in folosinta. Pe banci si pupitre nu sunt semne, si nu se scrijeleste nimic.
Scoala este publica si, bineinteles, gratuita, dar cu instalatii demne de un colegiu "scump" din Spania.
Salile de cursuri dispun de ecrane gigant de plasma cu TV in circuit inchis, acvariu de 200 de litri cu pesti tropicali, bucatarie completa, dispozitive audiovizuale, aer conditionat, multe plante.
Fiecare doi elevi au cite un calculator.
O duzina de masini de cusut in sala de croitorie, aparate de sudura, scule de timplarie, schiuri... O sala de sport acoperita, un auditoriu pentru orele de teatru si o sala de mese cu autoservire.
Cartile sunt gratuite, materialul scolar e gratuit, mincarea e gratuita.
12:00
- Mincare calda, nutritiva si gratuita.
Saili are o jumatate de ora pentru prinz, la restaurantul scolii.
Legea finlandeza obliga ca meniul sa fie gratuit, nutritiv, si cu multe feluri de salate si fructe.
Se bea apa sau lapte. Costurile le plateste municipalitatea fiecarui oras.
Daca orele se prelungesc pina dupa amiaza, scoala are obligatia de a oferi o gustare elevilor.
16:05
- Inapoi acasa, Saili joaca hockey cu fratele lui mai mic.
Nu exista delincventa, strazile sunt sigure.
Cind se lasa seara, Saili si fratele lui, care au invatat sa gateasca la scoala, pregatesc cina pentru parintii lor, daca acestia intirzie la serviciu.
18:30
- Cina si sauna (aceasta, de 3 ori pe saptamina) sunt momentele in care familia se afla impreuna.
Se converseaza mult, mai ales despre proiectele copiilor, dorintele, progresele si nevoile lor.
Dar in aceeasi masura, se fac si planuri de vacanta pentru toata familia, in comun.
20:15
- Temele si la culcare.
Copiii finlandezi au foarte multe teme de casa, desi Saili le termina rapid, intr-o ora sau doua, pentru ca de-abia asteapta sa se urce in pat si sa citeasca Harry Potter in engleza.
Pentru Saili, scoala este ca un serviciu.
- "Daca un copil doreste sa studieze, poate sa ajunga medic sau judecator sau inginer, chiar daca familia sa este una saraca".
- Educatia fiecarui copil costa statul finlandez 200000 de euro, de la gradinita pina la absolvirea unei universitati.
"Sunt banii cel mai bine folositi din impozitele noastre".
- Studentii platesc doar cartile si mincarea (2.50 euro la restaurantul facultatii).
Apoi, statul îi ajuta sa se emancipeze dindu-le subventii pentru inchirierea unei locuinte si primul salariu.
- Elevii au un respect total fata de profesori, si se vede in orice moment politetea in relatiile dintre ei.
Nu poarta uniforme, dar sunt intotdeauna simplu si corect imbracati si pieptanati.
- Intr-o scoala din centrul capitalei Helsinki , sau dincolo de Cercul Polar, nivelul este acelasi.
Sistemul educational nu este elitist si nu urmareste producerea de genii, ci atingerea unui nivel general mediu cit mai inalt.
- Presedinta Finlandei, Tarja Halonen, licentiata in Drept si profesoara:
"Cind îi cert pe studentii mei, le spun ca irosesc banii contribuabililor".
- Nu exista repetenti, desi nu exista decit o singura oportunitate de a lua un examen, "pentru simplul motiv ca viata insasi nu se traieste decit o singura data".
Se studiaza pina cind se ia examenul, dar promovarea in anul urmator este automata.
- "Ziua de lucru" a lui Saili este intensa, de la 8 pina la 3.
Orele sunt insa scurte, de 45 de minute. Una dintre recreatii se petrece obligatoriu afara, in aer liber.
Se stimuleaza rationamentul critic inaintea memorizarii mecanice.
Orele sunt relaxate, cum ar fi cursurile de dansuri de salon, teatru, arta digitala, coafura, arte martiale, hockey, schi de tura, gastronomie, primul ajutor, dulgherie, mecanica sau muzica.
Elevii cinta la vioara, chitara electrica sau la ce prefera.
Si, inca odata, se incurajeaza gindirea critica si se discuta.
- "Saili inca nu s-a hotarit ce vrea sa faca mai incolo. Chimie, medicina veterinara sau creatie de jocuri video.
Il intreb daca este fericit. Fara sa clipeasca, imi raspunde - " da."
Dar exista un secret:
Pe la anul 1600 s-a legiferat ca cine nu stie sa scrie si sa citeasca nu are voie sa faca copii!!!
Trimiteti textul tuturor profesorilor, parintilor si bunicilor pe care-i cunoasteti !
Dati mai departe ! Poate ajunge si la careva de prin minister, guvern si Parlament !!!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Admina Joi 22 Ian 2015, 7:06 am

Si ce faceti cu profesorii, cu sistemul? Daca intr-a I-a faceau cu greu temele, cum o mai scot la capat intr-a V-a si mai departe cand sunt multi profesori, fiecare o tine ca materia lui e mai importanta, ca trebuie facute temele, etc? Si profesorii ce se fac cu sistemul, ce se fac cu ceilalti elevi daca fac exceptie si-l pasuiesc pe unul de teme, trebuie sa-i ierte pe toti...
Eu nu pot sa vad cu optimism sistemul de invatamant. Stiu cum era intr- doua, am auzit zvonuri de clasele mai mari, pana intr-a IV-a si e oribil. Oare se mai calmeaza din generala?
Cristache, asa e. Ne cam vin pe tava, trebuie doar sa le alegem. Frumos ca fetita ta a ales singura, fara sa stie ce si acum ii place. Personal as avea o strangere de inima, daca a mea ar vrea sa faca un sport de performanta, mai ales unul care dezvolta musculatura; dar daca asta ar face-o fericita si i-ar placea, nu m-as impotrivi.
E viata lor, noi putem doar sa le dam o directie, deja au personalitati diferite, ganduri, visuri, aspiratii. Nu sunt adultul in miniatura, unde fiecare parinte mai primeste o sansa, sa faca ce n-a putut el, in viata lui. Vorbeam cu fata noastra de oportunitatile din State, facultati mai bune, posturi mai bine platite... si ea a raspuns candid: asta va intereseaza pe voi, pe mine nu. nor Adevarul e ca au nevoie de noi sa le insuflam cheful sa invete, simtul datoriei pentru scoala, care mai apoi devine pentru servici, dar trebuie sa le lasam si libertatea de a alege, pentru ca sunt niste viitori oameni mari.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Joi 22 Ian 2015, 9:37 am

piciul a scris:


Trimiteti textul tuturor profesorilor, parintilor si bunicilor pe care-i cunoasteti !
Dati mai departe ! Poate ajunge si la careva de prin minister, guvern si Parlament !!!
La noi este imposibil de implementat asa ceva...poate peste vreo suta de ani! Nu exista suport material, nu exista mentalitate, nu exista vointa si nici multe conditii de baza pentru asta!
Eu urmaresc de ceva vreme pe FB "Scoala finlandeza" din Bucuresti.....imi place mult, avanseaza multe idei remarcabile cu privire la educatie.... Si se pare ca le si pune in practica! N-am fost la fatza locului, nici nu cunosc vreun elev de-acolo....dar asa, de la distanta, pare ca este "altfel" aplauze aplauze
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 22 Ian 2015, 9:51 am

aurishta a scris:
Admina a scris:
Ce s-a intamplat cu meserii: bucatar, frizer, croitor, instalator, mecanic, etc.? Oare nimeni nu mai vrea sa-si scoata copilul cu o meserie, toti trebuie sa aiba facultate si diplome: master, doctorat?
Asta este si parerea mea! ...tot ce ne ramane este sa ne pregatim copiii cat mai bine in raport cu aptitudinile lor!

Imi permit sa iti dau dreptate. love

aurishta a scris:Imi permit sa te contrazic! Cultura generala nu te face apt de vreo profesie, ci doar iti da posibilitatea de a sustine discutii variate! Poti sa vorbesti mult si bine despre Monet, poti sa reciti din clasici, poti sa ai cunostinte remarcabile despre structura canalizarii din Tirana, de pilda, si totusi sa fii nepregatit sau mediocru in a profesa ceva! Cand dai o proba de lucru, la o angajare, nu cred ca managerul este interesat daca ai citit vreodata poeti persani, ci daca esti capabil sa prestezi eficient in pozitia pe care o soliciti si, implicit, sa ii poti aduce profit!

Te cam face cultura generala apt de a profesa.O minte "mobilata" bine se adapteaza la cerinte repejor si profit scoate mai repede cineva caruia ii gliseaza mintea mai repede intre idei mai multe si nu cunosc pe nimeni(inca love ) sa fi vrut sa isi strice imaginea institutiei cu cineva care nu are minimum de cunostinte,macar.Cum ar arata un document(mai mic sau mai intins) cu greseli de scriere sau cu intelegeri eronate ??!! Strica imaginea locului de munca!!!
Iata ce manual aveau zidarii in 1952:Manualul zidarului.Pai unul din acestia isi faceau meseria stiintific,fara rateuri! Plus ca,daca nu ar fi citit in viata lui poeti persani(mi-ai dat o idee pentru mine,mersi),macar din manual aveau exercitiul unei exprimari corecte.Iata,are aproape 500 de pagini.
Acolo au ramas meseriile de care intrebai,intre filele cartilor!
Cine le practica acum le practica la ochi si peste noapte! Daca fac altii altfel,imi cer scuze fata de ei,dar eu nu am intalnit din astia.


Piciule,scoala finlandeza arata ca o scoala comunista(reperul pe care il am eu cu privire la o scoala cu respect fata de elevi) cu conditii capitaliste!! Una peste alta mult respect pentru inteligenta natiunii,respect care vine din 1600(?!) si s-a perpetuat peste timpuri! Jos palaria in fata lor!

piciul a scris:Trimiteti textul tuturor profesorilor, parintilor si bunicilor pe care-i cunoasteti !
Dati mai departe ! Poate ajunge si la careva de prin minister, guvern si Parlament !!!

Am putea sa i-l trimitem presedintelui,e profesor si avem cu cine discuta! love

Admina a scris:Si ce faceti cu profesorii, cu sistemul? Daca intr-a I-a faceau cu greu temele, cum o mai scot la capat intr-a V-a si mai departe cand sunt multi profesori, fiecare o tine ca materia lui e mai importanta, ca trebuie facute temele, etc? Si profesorii ce se fac cu sistemul, ce se fac cu ceilalti elevi daca fac exceptie si-l pasuiesc pe unul de teme, trebuie sa-i ierte pe toti...
Eu nu pot sa vad cu optimism sistemul de invatamant. Stiu cum era intr- doua, am auzit zvonuri de clasele mai mari, pana intr-a IV-a si e oribil. Oare se mai calmeaza din generala?
La noi nu s-au "calmat",abia acum se preda substantial;se da si 2 si 3 in cazuri de lene asociata cu obraznicie,ii si intelege daca nu si-au facut temele,ii asculta pe cei care si le-au facut.Mi se pare relaxant pentru elev sa stie ca nu i se ia capul daca nu a facut o data tema.Dar a doua oara,nu mai tine.
Ca sa poata depasi impactul de cantitate informationala mult crescuta fata de scoala primara,eu am scotocit prin anticariate si pe net culegeri vechi,care erau scrise cu raspunsuri si explicatii,cu tot;folosesc foarte mult,e ca si cum am avea...meditator,ba chiar mai mult,pentru ca intr-o ora cu meditatorul poate sa faca mai putin decat ce intelege fata singura,in pace,fara cineva sa o evalueze.





michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de aurishta Joi 22 Ian 2015, 1:04 pm

michelinebeaulieu a scris:
Iata ce manual aveau zidarii in 1952:Manualul zidarului.Pai unul din acestia isi faceau meseria stiintific,fara rateuri!



rade rade Asta ar trebui sa se numeasca "Manualul sefului de santier", nu "al zidarului" rade rade Toate chestiile alea tehnice tin de inginerie, nu de zidarie! Este adevarat ca un zidar "cu vechime" stie multe , dar sunt dobandite pe baza experientei, nu pe baza temelor de la scoala! Am facut si eu un liceu industrial in care am avut multe materii de genul asta....n-am vazut macar un singur elev care sa invete meseria pe baza muntelui aluia de teorie! Pana n-am dat de un maistru cu minte practica care ne-a pus cate un telefon in mana si ne-a indemnat sa-l facem bucatele si sa il refacem de zeci de ori, n-am avut habar de constructia lui, cu toate ca ni se predau notiunile astea la ore! La fel cu depanarea! La meserie este de baza ucenicia, nu teoria! Cea din urma este folositoare, dar nu suficienta...fara ucenicie nu te face bun de ceva! Un meserias bun poate scrie o care teoretica, dar un teoretician bun isi taie mana cu flexul , daca nu este instruit practic!
Nu sustin, fireste, ca ar trebui sa punem pe foc manualele.... au rolul lor...dar ele reprezinta partea cea mai mica a pregatirii pentru viitoarea profesie! Si inginerii ar trebui sa cunoasca temeinic "bucataria" domeniului lor pentru a excela in asta....se stie ca aceia care au traversat toate fazele, de la muncitor pana la director, sunt cei mai capabili in respectiva ramura!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 22 Ian 2015, 1:46 pm

La inceputul cartii spune ca e pentru incepatori,pentru avansati ca sa isi aduca aminte,sa isi consolideze cunostintele si pentru sefi ca sa stie ce sa ceara muncitorilor.
Manualul e facut,in general,sa fie citit dar daca "ucenicii" aveau bani sa isi cumpere telefoane pe care sa le faca praf...
Eu am facut liceu sanitar,faceam injectii in perne si atat.Noi a trebuit sa invatam teoretic,banuiesti din ce motive!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de ioana soare Joi 22 Ian 2015, 2:39 pm


E normal ca la scoala sa inmagazinezi un anume bagaj de cunostinte, in primul rand ca sa-ti dezvolti capacitatea de gandire, de intelegere. Nu poti sa spui, pai eu ma fac zidar, nu trebuie sa invat decat cum sa amestec un praf cu apa si sa-l aplic cu mistria. Aurishta fiul tau a inceput de la treapta de jos, dar fara gandirea logica dezvoltata la orele de matematica, fara un limbaj dezvoltat la orele de literatura si gramatica, nu are sanse sa ajunga pe treapta de sus la care tinteste. Fiecare materie din scoala i-a folosit si ii va folosi intr-un fel sau altul, chiar daca nu este atat de evident.

Sunt convinsa ca trebuie schimbat ceva in sistemul de invatamant dar parerea mea e ca trebuie umblat in primul rand la metodele pedagogice si abia apoi la materii. Altfel de ce cu toate aceste teme interminabile si materii stufoase, 80% (ba as zice chiar 90%) din romani nu stiu sa-si scrie limba materna corect? Si imi dau seama ca trebuie umblat si la mentalitatea copiilor si la motivarea lor, sa nu le cantam in struna cand spun dar la ce-mi trebuie trigonometrie ca nu ma fac inginer, la ce-mi trebuie sa fac un comentariu la Apus de soare ca nu dau la filologie, dau la ASE, etc...

Cristache faptul ca fetita ta a putut sa-si faca toata tema inseamna ca plansul a fost doar un moft, un test. Si aici intervine impinsul de la spate de care se vorbea in mesajele anterioare.
Nu am inca copiii la scoala, nu stiu cum e cu temele, dar ma gandesc ca trebuie invatati si ce este perseverenta, sa nu se invete ca daca au dat un pic de greu e ok sa renunti.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de danniela Joi 22 Ian 2015, 3:14 pm

IOana, nu iti imagina ca toti englezii stiu sa scrie limba lor corect!!!! Am descoperit ca pana si eu care am invatat engleza cu tv-ul cartea si creionul si vanzatorul de la supermarket stiu sa scriu mai bine decat multi altii!!! Englezi jet-beget!!!

Valentina, eu sunt o mama care nu stie sa isi creasca copii, pentru ca le dau libertatea sa faca ce vor. Nu ii pun la colt si nu ii bat. Le repet de 10,000 de ori acelasi lucru pana incep si ei sa mi-l repete dar sa il si faca. Insa nu iti imagina ca nu avem reguli! Ba avem numai ca nu sunt rigide. Si nici nu le fac publice soacrei sau familiei/prietenilor!! Copiilor mei nu le e frica sa se spovedeasca la mine. Cel mic face uneori glume nesarate cu mine insa stie si sa ma admire, ultima data mi-a spus ca atunci cand directorul le-a vorbit despre un model din viata lor, el s-a gandit la mine!! Eu i-am indrumat sa faca tot felul de cluburi mai ales ca au avut si norocul multe sa fie fara bani. Chiar daca chitara zace plina de praf, pianina la fel, bine ca nu am cumparat si tobe, si multe alte chestii zac, doamne cate kg de culori, acuarele si alte vopsele am in casa, nu imi pare rau pentru nici un shilling pierdut!!! Stiu ca acel un pic acumulat ii va folosi candva!!!

Admina, i-am zis mandrei dupa ce termina facultatea si masteratul sa faca si cursuri de make-up in India sau Anglia. Eu platesc, dar...dupa studiile universitare!! Pasarica de mama nebuna si comunista!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari - 3 - Pagina 3 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari - 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB