Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Decoratiuni interioare pt casa (6)

+68
yahdira
fiorenza70@yahoo.it
Samarineanca
diada
Lucyjuke
victoriacus
Michelle88
cocav
francu
gabriela1554
danniela
ppisic
greieras
arielas
michelinebeaulieu
AcidoR
Greteledelweiss
mlizeta
dadah
codryna
anc@
LRodica
Uca
vlad_mom
orhapetru
valentinadof
32vali
Dorulet
MagdaMarin
deeoxana
Gabica
gaza
danabarbu2007
piciul
kabunta
ioana soare
Giorgi
Gianina4ever
tomari
Karina33
iriclau
alexandra_bogdan
nico21
myky7robc
elena.habasescu
mar_ysa_28
clauditzuka
Buburuza
feerya
cosmina46
nico1206
mnarcisa
rosita
CarmenClaudia
SilviaDumitrescu
adina_lg
filipoidana
musetel
fiordaliso
Floren
Danutzaaa
Admina
corina corina
canadianca50
i.xell
geanina_scumpica
dorina narita
norelif
72 participanți

Pagina 13 din 17 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Urmatorul

In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de Dorulet Lun 10 Oct 2016, 7:41 am

O idee buna pentru mamici si bunici!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de diada Mier 12 Oct 2016, 10:37 am

Cat de tare este!!!! cu siguranta imi trebuie si mie asa ceva, iti multumesc! hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de diada Dum 06 Noi 2016, 3:19 pm

Ieri am reusit sa lucrez putin, pentru sufletul meu. Nu am facut pernita, este pe lista! A trebuit sa fac o cutie pentru pijamalele copilului mare. Cea veche era o cutie din carton care s-a deteriorat de atata umblat sa isi ia lucruri. Am tot cautat in comert, dar nu am gasit una la dimensiune. Asa ca, am gasit una din plastic, la 25l. Le stiti, cutiile alimentare. Am imbracat-o in material de draperie. Imi place cum a iesit, si lui ii place! m-a bucurat reintalnirea cu masina de cusut, si ea s-a bucurat love

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de piciul Lun 07 Noi 2016, 6:20 am

A iesit fain, Diada! Ma bucur ca ai reusit sa faci ceva placut sufletului tau!
Si eu ma bucur ca un copil cand reusesc asta!
Cu cat inaintam in varsta gasim timp dar ne lasa puterile...asa ca sa ne bucuram de clipa AZI!
Spor la lucru!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de Dorulet Mier 09 Noi 2016, 8:28 am

Si noi ne bucuram pentru tine!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de Samarineanca Lun 27 Feb 2017, 2:56 pm

Buna treaba! Si eu ma tot gandesc la redecorat cutii.

Uitati si cea de-a doua perna, i-am facut in sfarsit o poza. Mi se face pofta sa mai fac una. Hai, diada, ti-am facut si tie pofta? Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de fiorenza70@yahoo.it Lun 22 Ian 2018, 1:37 pm

Scaun decorat ,papusi din fetru pentru camera copilului si perna brodata
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

fiorenza70@yahoo.it
fiorenza70@yahoo.it
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 52
Varsta : 53
Localizare : Italia
Data de inscriere : 23/04/2016

http://www.crafty.ro/broderieshop

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de Dorulet Vin 26 Ian 2018, 7:38 am

Dragalase!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de fiorenza70@yahoo.it Vin 26 Ian 2018, 9:41 am

Multumesc
fiorenza70@yahoo.it
fiorenza70@yahoo.it
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 52
Varsta : 53
Localizare : Italia
Data de inscriere : 23/04/2016

http://www.crafty.ro/broderieshop

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de yahdira Lun 26 Mar 2018, 11:40 am

Buna. Sunt incepatoare in arta croitoriei si nici nu am experienta in ale croitului. As dori sa realizez lenjerii de pat atat pentru mine cat si pentru vanzare dar si obiecte vestimentare dupa ce prin umpic de experienta. A-ti putea sa imi spuneti ce masina de cusut ar fi buna pentru asa ceva? A-ti putea sa imi oferiti ceva site-uri de unde ma pot documenta cu privire la realizarea de lenjerii de pat?
Va multumesc
O zi frumoasa
yahdira
yahdira
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : oradea
Data de inscriere : 23/03/2018

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de diada Mar 27 Mar 2018, 9:09 am

Of, imi este foarte dor de croit! Toate la timpul lor. Multumesc mult hug

iti iei material si te inspiri la dimensiuni de pe diferite site-uri. Eu de ex prefer lenjeriile de pat dublu, dar cred ca ti-ar merge bine si cu lenjerii mici, de patut, cu cearceaf cu elastic, gen husa si aparatoare laterale. Materiale deosebite. Cel mai bine ti-ar fi cu o masina industriala, merge mai repede si ai randament. Te ajuta si daca pui rejansa la perdele. Am vrut si eu sa fac lenjerii, nu ca nu m-as fi descurcat sa fac si haine, doar ca sunt cliente nehotarate, nu stiu ce vor si te suceasc... si o data ce ai taiat materialul nu mai poti rectifica. Mai era si problema spatiului. Ma rog, eu una, cu lenjeriile nu am iesit la vopsea. Material scump daca vrei sa fie ceva de calitate. Apoi reducerile din marile magazine gen Jisk, Emag etc... Pe blogul meu gasesti explicatii cum faci cearceaf de pat, diferite fete de perna (parte peste parte sau fermoar ascuns) cearceaf cu elastic.

Spor maxim!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de ema Mar 27 Mar 2018, 10:10 am

Diada, dar la masina industriala nu iti trebuie curent trifazic sau o modificare a prizei? Intreb pt ca am vazut niste discutii pe tema asta si chiar gasisem de vanzare dar toata lumea spunea ca nu merg la orice fel de instalatie electrica.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de yahdira Mar 27 Mar 2018, 10:49 am

Am un spatiu mic si as dori alta masina de cusut care ar fi ok pentru ceea ce imi doresc eu sa fac. Materiale pentru lenjerii de unde as putea sa cumpar mai ieftin? Eu as dori sa lucrez doar cu bumbac ranforce. Ce parere aveti?
Va multumesc
yahdira
yahdira
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : oradea
Data de inscriere : 23/03/2018

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de diada Mar 27 Mar 2018, 11:31 am

Da, se pot modifica de la 380 la 220, trebuie intrebat un mecanic. Ca si masina casnica eu am Elna Sew Fun si sunt multumita de ea. Materiale luam de la fabrica din Sf. Gheorghe, aveam numarul de la magazin si imi trimiteau pe curier. Am pierdut contactul, probabil ca il gasesti pe net. In Sam Expo gasesti material de lenjerii la val de 50m parca. Si mai este texline.eu de unde poti lua. Iti trimit si mostre gratis, platesti doar curierul la livrare.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de yahdira Mar 27 Mar 2018, 3:18 pm

Aceasta masina ar fi buna pentru mine ca incepatoare si pentru ceea ce eu doresc sa fac? Nu as cheltui nici foarte mult pe masina pana mai prind experienta.

Masina de cusut casnica, Brother J17S, realizeaza 17 tipuri de cusaturi, butoniera automata in 4 pasi si alte tipuri de cusaturi de baza. O recomandam pentru mici retusuri sau modificari, pentru diferite articole de imbracaminte si nu numai.

Modelul Brother J17S poate coase urmatoarele tipuri de material:

materiale groase (dacă materialul nu intră cu uşurinţă sub picioruşul presor, ridicaţi pârghia picioruşului presor şi mai sus pentru a aduce picioruşul presor în poziţia cea mai înaltă)
materiale subţiri (când coaseţi materiale subţiri, cusătura poate fi aliniată necorespunzător sau materialul poate fi
introdus incorect. În cazul acesta, aşezaţi o coală de hârtie subţire sau un material stabilizator sub material şi coaseţi-l împreună cu materialul. După finalizarea cusăturii, îndepărtaţi excesul de hârtie)
materiale elastice (mai întâi însăilaţi bucăţile de material şi apoi coaseţi-le fără a întinde materialul)
bucăţi cilindrice (indepărtarea extensiei mesei de lucru facilitează coaserea bucăţilor cilindrice de material, cum ar fi manşetele şi cracii de pantaloni, sau porţiunile greu accesibile)
Cusaturile masinii:

Cusatura in zig-zag: la realizarea cusaturilor decorative, puteti folosi cusatura in zigzag. La realizarea unei cusaturi in zigzag tensionati mai putin firul superior (modelul 2,3,4,5)
Cusatura dreapta: cu pozitia acului pe centru si pe stanga, folosita pentru coaserea materialelor usoare (modelul 6,7,8,9,10,11)
Cusatura de tiv invizibila: folosita pentru a coase marginea unei lucrari, cum ar fi tivul unei perechi de pantaloni, astfel incat sa nu fie vizibila (modelul 12)
Cusatura elastica: folosita pentru peticire, coaserea elasticului sau unirea materialelor (modelul 13)
Cusatura cu actiune dubla: folosita pentru unirea a doua bucati de material (modelul 16)
Coaserea butonierelor: mai intai trebuie sa coaseti cheita frontala, apoi partea stanga, cheita din spate si la final partea dreapta (modelul 1)
Cusatura de surfilare se realizeaza pe marginea materialului pentru ca aceasta sa nu se destrame sau poate fi folosita pentru imbinarea a doua materiale elastice (modelul 15)
Cusatura de tiv elastica invizibila (modelul 14)
Cusatura de legatura: folosita pentru unirea a doua bucati de material (modelul 17)


Specificatii
17 cusaturi
latimea cusaturii este prestabilita (max. 5mm)
pasul cusaturii este prestabilit (max. 4mm)
butoniera in 4 pasi
buton pentru coasere inapoi
masa cu brat liber detasabil
sistem de bobinare rapida
selector de programe
compartiment pentru accesorii
ac dublu
cutit lateral pentru taiere ata
iluminare LED
controlul vitezei de coasere
accesorii incluse in pret: piciorus pentru cusaturile de zig-zag, piciorus pentru butoniera. piciorus pentru fermoar, mosorele, set ace, surubelnita, pedala pentru controlul vitezei de coasere, manual in limba romana

Va multumesc pentru informatii si rabdare Smile
yahdira
yahdira
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : oradea
Data de inscriere : 23/03/2018

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de diada Mar 27 Mar 2018, 4:22 pm

Uita-te si la masina asta elna sew fun. Am una noua la 550 lei (pret de forum) plata in cont, livrare curier gratis. Am impresia ca ii trebuie piciorus de butoniera si de fermoar normal. Asa a venit, fara ele. Picioruse are Magda, rezolvam daca te hotarasti.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de yahdira Joi 29 Mar 2018, 10:42 am

Bugetul de care dispun este pana in 500 lei pentru masina ...Brother J17S am gasit nou la 450 lei...A-ti recomanda aceasta masina de cusut? Va multumesc
yahdira
yahdira
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : oradea
Data de inscriere : 23/03/2018

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de diada Joi 29 Mar 2018, 5:02 pm

Pentru inceput la bugetul de care dispui eu zic ca este bine. Sa incepi, sa vezi cum merge, cum stai cu rabdarea. Croitoria nu este simpla. Daca nu iti place nu faci nimic, chiar daca ai masina de cusut buna. Prima mea masina de cusut a fost un hunday 1000 luata din XXL. Atunci mi s-a parut avion. Acum pretentiile s-au schimbat, am lucrat mult si am capatat experienta.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de yahdira Vin 30 Mar 2018, 1:03 pm

Pentru a confectiona lenjerii de pat de ce accesorii ai nevoie?
A-ti putea sa ma ajutati cu o lista in privinta aceasta.
Va multumesc
O zi minunata Smile
yahdira
yahdira
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : oradea
Data de inscriere : 23/03/2018

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de diada Dum 01 Apr 2018, 10:47 am

Pentru lenjerii, ata, elastic (daca faci husa de pat) nasturi sau fermoar. Dar le poti face si "petrecute" pernel;e si cearceaf plic, si nu iti trebuie decat ata.

Per total iti trebuie: masina de cusut, centimetru, ata, materialul, nasturi, fermoar, elastic.

Daca mai stie cineva ceva, sa completeze va rog.

Se foloseste mult cusatura frantuzeasca la lenjerii, sa nu se destrame si tine si mai bine la spalat/purtat, deci nu iti trebuie masina de surfilat.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de Dorulet Mar 17 Apr 2018, 7:17 am

Si eu as vrea sa stiu cum se socoteste materialul cand il cumperi si ce material e recomandat pentru lenjeria de pat.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 17 Apr 2018, 9:04 am

Eu mi-am calculat întâi ce bucați îmi trebuie pentru fiecare piesă, în funcție de dimensiunea pernelor, pilotei și saltelei, apoi le-am asezat pe lățimea materialului ca să văd ce lungime îmi trebuie. De material, nu stiu ce sa zic, am luat 2 bumbace diferite, unul era mai plin și am descoperit ulterior ca nu se calcă frumos nici dacă insist zid . Bine că era pentru pătuțul piticului, apoi când am trecut la pat de o persoană am refolosit materialele în alte scopuri.
Eu prefer bumbacul acela țesut oblic, nu stiu exact cum se numește, nu e chiar damasc. Când am facut calcul la preț am constatat că mai bine cumpar lenjeria de-a gata din magazin pentru că diferența e nesemnificativă.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de diada Vin 20 Apr 2018, 4:55 pm

Daaa, la aceeasi concluzie am ajuns si eu!!!!

Eu calculez asa: pilota mat X2 daca are 2/2,20 4m numai pilota, cearceaf cca 2m (depinde cat este dimensiunea patului si daca o vrei cearceaf sau husa de pat) si la perne daca le ai 70x50 inca 1,50m. Cam 7-8m la o lenjerie. Am luat cu o prietena un sul, din Sam Expo dar nu sunt multumita, a iesit la 11lei m pe engros. Le-am luat niste huse de pat din SH, o minune! la 7 sau 3 lei bucata.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 22 Apr 2018, 7:47 am

Așa am calculat și eu,  hai să dau un exemplu:
-pilota 180/200cm- husa= 200/220 ×2 (latimea+10cm×2/
lungimea+10cm×2- pentru ca are și pilota o grosime, nu e scrisoare în plic)
-saltea 160/200cm- cearșaf simplu= 240/240 ( lățimea saltelei+ înălțimea×2 + 20cm×2 margine care sa rămână sub saltea/ lungimea saltelei+ înălțimea×2 )
-perne 50/70cm- fețe perna petrecute= 60/200 ×2 (lățimea  pernei + 5cm×2 / lungimea×2+5cm×2 +45cm petrecut )
Acum le așez pe materialul de 240cm lățime :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Deci 8m de material cu lățimea de 240cm. Să nu uitați că trebuie spălat înainte de croit, altfel lenjeria nu va mai sta cum trebuie după spălare.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de diada Mar 08 Mai 2018, 9:48 am

Asa este, trebuie bagat la apa. Dar eu nu am avut unde sa intind atat material si s-a botit. S-a botot si in masina si mi-a iesit cu dungi care nu au mai iesit nici la calcat. Mai bine croiesti un pic mai mare decat sa-l bagi la apa. Parere personala. Eu mnai am niste metraj de la Zsofia, excelent material, doar ca trebuie imbinate culorile, am reusit sa mai cos cate un cearceaf. Nici pe ala nu-l mai bag la apa, le fac mai mari, chiar si cu 5 cm si este bine.

Tu ai reusit sa-l speli/usuci?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Decoratiuni interioare pt casa (6) - Pagina 13 Empty Re: Decoratiuni interioare pt casa (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 17 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB