Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyAstazi la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyAstazi la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyAstazi la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyAstazi la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyAstazi la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyAstazi la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyIeri la 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Dieta Montignac - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Dieta Montignac

+27
symos
geo
ALICET
lucky
Dolores
Gabiuta
annamaria26985
canadianca50
ivanoiuadela9
SilviaDumitrescu
piciul
danniela
diblaru maria
corina corina
aurishta
anamariacimpoieru
manus marioara
diane
Usagy
julix_2007
aisha
vilcris
an-deea
Clio_Ela
Admina
ioana soare
arime
31 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Kristina Sam 14 Iul 2012, 8:44 pm

Fetele, ma tin si aici de voi Smile
Si eu ma tot chinuii sa slabesc inca un picut si deasemenea caut sa gatesc si mai sanatos.
Va citesc mereu si am inceput sa tin cont de regurile de pe aici, problema mea este painea, trebuie sa incerc si eu faina de soia, naut!
Painea de secara se poate consuma cu grasimi?

Ieri am facut o "mancarica" cu ardei gras, ceapa, rosii si 2-3 linguri de kefir in loc de smantana,servit langa o bucatica de somon.
Azi am facut un pic de drob de pui, adica pipote( erau de rata) inimi si ficat de pui, fierte + ceapa mai mult inabusita cu o lg de ulei +2 oua+mirodenii si am mancat cu castravete, rosii si cateva masline.
Va rog, trageti-ma de urechi cand gresesc!
Sper sa am timp sa postez mai des,
multam
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Dum 15 Iul 2012, 9:10 am

Kristina, este fain meniul tau! Painea, indiferent din ce este, nu trebuie mancata cu grasimi. Cu putina imaginatie, vei gasi destule combinatii alimentare care sunt compatibile cu painea Smile Succes si te asteptam cu noutati! hug
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 15 Iul 2012, 5:44 pm

Corina multumesc
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Kristina Dum 15 Iul 2012, 6:26 pm

aurishta a scris:Kristina, este fain meniul tau! Painea, indiferent din ce este, nu trebuie mancata cu grasimi. Cu putina imaginatie, vei gasi destule combinatii alimentare care sunt compatibile cu painea Smile Succes si te asteptam cu noutati! hug

Multumesc frumos Aurishta,
deci painea( indiferent din ce ar fi) nu pot papa cu branza, de exemplu?
Painea doar cu legume? vai di mini si di mini ....off viata
Azi, mic dejun (10.30)- 2 oua fierte+ 1 pahar mare de kefir
pranz ( 14.20) drob de pui + rosii+ ceapa verde + cateva bucatele de slaninuta afumata ( Embarassed ) fara strop de paine
acum am lins un iaurt cu fructe uscate si un mar
diseara vreau sa fac o supa crema din : naut+ ceapa+ dovlecel+ceva albitura+ ceva kefir in loc de smantana, e bine? sau ar trebui sa evit nautul?

trebuie sa ajung maine pe la supermarket sa-mi cumpari faina de toate felurile si as vrea sa incerc linte, nu am mancat niciodata si admina o lauda mult.
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Day Dum 15 Iul 2012, 8:42 pm

Asa,Kristina,intreaba tu,ca mie mi-e rusine.Tot incerc sa ma prind ce si cum,dar nu se lipeste....M-as baga si eu daca as fi sigura ca fac bine ce fac Smile
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Dum 15 Iul 2012, 8:52 pm

Kristina, slaninuta n-are nimic daca n-o mananci cu paine, asa ca bucura-te de ea deplin! Painea o poti manca fara probleme cu branza degresata, dar daca barnza este din cea obisnuita,nu. Cu nautul nu stiu, asa ca nu zic nimic! Incearca sa introduci si o masa glucidica, din cea cu paine, de dragul echilibrului nutritional.
Day, intreaba cu curaj, bau-bau nu-i prin preajma! Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Kristina Dum 15 Iul 2012, 9:06 pm

Multumesc, mereu atenta si dispusa in a ajuta! kiss

Slaninuta, mai am doar o bucatica mica, mica de acasa si gata cu ea ca aici nu se gaseste!
Deci ar trebui sa tai branza feta,( la paine) ca asta e unica care imi place de pe aici, restul scartie printre dinti.
Pun si o masa glucidica, numai sa ajung la magazin,ca nu am nimic bun in casa, numai orez normal si paste din faina alba.

Day, haide si tu cu dilemele tale si cu exemple de meniuri , ca poate se lipeste si de noi!
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Day Dum 15 Iul 2012, 10:05 pm

Hahaha,mai fetelor,pai eu nu pricep nimic!Pentru mine ar trebui sa existe cineva care sa-mi spuna "mananci asta si asta la mic dejun,asta si cealalta la pranz si fix asta la cina".Eu nu mananc paine,deloc,si nici dulciuri(decat inghetata de vreo 2 zile) Apoi cea mai mare prostie e ca nu respect mesele,mananc aiurea,desi timp am.Sunt fan mancare indiana,dar stiu ca nu tot este Monti,iar al meu mananca mancare traditionala romaneasca.Eu gatesc,de regula 2 meniuri pentru noi 2 :)Intotdeauna bestelesc orice dieta in weekenduri,cand mancam la mame(ba la una,ba la alta),fiindca oricat m-as lupta,gasesc ele ce sa-mi puna in fata si sa uit sa ma mai opresc.Acum as mai avea de dat jos cam5 kg,am 58 kg la 1,56,si nu din cauza de vreun grafic,ci pentru ca acolo,la 53-54kg ma simt eu bine:)
Deci,se ofera careva sa-mi faca si mie meniul pe cateva zile,sa ma prind si eu cum e cu Monti?(vreau cam multe,stiu,dar voi m-ati incurajat Smile )
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 15 Iul 2012, 10:56 pm

aurishta a scris: bau-bau nu-i prin preajma! Smile
eee nu wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Admina Dum 15 Iul 2012, 11:15 pm

Dimineata mic dejun glucidic, fara grasime: painica Wassa integrala (sunt niste crochete uscate, de tot) cu branza de vaci 0.1%-0.2% sau gem cu fructoza (zaharina) sau iaurt 0.1%. Sau lapte 0.1% cu cereale integrale din secara sau un gen de muesli fara fructe uscate (Kristina, stafidele nu sunt conforme si cred ca nici alte fructe uscate).
Mic dejun proteino-lipidic: oua fierte, omleta, ochiuri cu kaizer, sunculita, cascaval, etc. se pot amesteca doar cu legume fierte sau crude, fara nimic glucidic (paine, cereale, paste, orez, porumb, etc.).
Pranz si cina de obicei proteino-lipidic (lipidic inseamna gasimi): ciorba de legume sau carne, fara paste, orez, etc. (fara morcov fiert, cartof intre legume, fara galusti, perisoare, amidon in supele creme si alte glucide rele). Felul doi: carne de orice tip gatita oricum (cuptor, prajita cu putin ulei, fiarta, la abur), dar nu snitel sau chiftele, sarmale, etc. cu garnitura: fasole pastai, mazare, naut, linte, bame si marea majoritate a legumelor fierte, sote, trase la tigaie sau grill (am pus cu vreo 2 pagini in urma, o ditamai lista cu indice glicemic IG mic, de acolo puteti manca orice in orice cantitate, amestecat cu carne). Salate de orice cu orice ingrediente, atata timp cat au IG mic sub 40: rosii, ardei, ceapa, castraveti, salata, spanac, dovlecel, ciuperci, fenicul, andive, morcov doar crud, etc. Nu aveti voie salata de boeuf, cartofi sub orice forma, orez, paste, rantasuri in tocanite sau garnituri, amidon pentru ingrosat sos, sosuri sau delikaturi din comert, care pot contine zahar. In general e simplu: NU zahar si fainuri (doar de secara, integrala, naut, soia, de migdale dar in diverse proportii, painea de faina integrala se face cu 1/2 faina integrala si 1/2 tarate de grau, cea din comert nu e ok), NU cartofi si porumb (si orice derivate gen amidon, fulgi de porumb, floricele, etc.), NU orez (doar brun sau salbatic, amestecat cu legume sau peste foarte slab, fara ulei sau alte grasimi). Fructele se mananca preferabil inaintea mesei cu 1-2 ore, ca desert se pot face dulciuri cu fainuri permise, fructoza in loc de zahar. Laptele se bea doar fara grasime si cu alimente slabe, fara grasimi si glucide bune. Am mai pus paginile trecute link-uri catre tabele cu IG, e chiar simplu, dupa ce incepi sa vezi cam ce nu e permis. Mananci cantitati bune, cat ai nevoie, dar nu dupa 18-19 seara si intre o masa glucidica si una lipidica, trebuie sa treaca mai multe ore.
Azi dimineata: cafea (cica cea fara cofeina e permisa, eu mi-am permis cu cofeina ca si asa beau rar wink ) cu biscuiti 97% fibre si fructoza; la pranz ciorba de legume cu tot ce se gaseste de sezon, mreana saramura. Dupa cateva ore si siesta, pepene rosu o ditamai felia. Seara mult... branza, cascaval, salata de vinete, pasta de smantana cu peste afumat, marar, ceapa, piper si sare; ca legume: ardei, castravete, rosie. Mai era pe masa sunca, budinca de dovlecei (dovlecei rasi, branza, oua, marar date la cuptor) care erau tot monti.
Day, cred ca ai mari sanse la monti, daca deja nu mananci glucide rele. Trebuie doar obligatoriu 3 mese pe zi, si ordinea respectata, plus excluderea cartofilor, orezului, porumbului, pastelor.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Day Lun 16 Iul 2012, 7:58 am

Adminaaaaa,saru 'manaaaa kiss Incep sa pricep!!!!Pai cred ca nu sunt prea departe nici acum in privinta meniurilor,trebuie doar sa scot cateva chestii gen morcov fiert(care oricum mi se pare inutil),cartoful,iar nu sunt mare fan dar sunt anumite chestii care mi-ar lipsi si mai rau,orezul.Asta este,incercam fara.:)Partea dureroasa e ca va trebui sa-mi setez alarma pentru mese,ca uit sa mananc la timp:)
Deci azi incepem cu mic dejun o mare omleta insotita de o salatica mica de rosii si ardei(oare muraturile sunt monti?Ma refer la orice natie,fara zahar,nu la gogosarii aia dulci:) ),apoi la pranz o ciorbica de legume cu ceapa,radacina de telina,ardei,rosii si dovlecel,iar seara,mancarica cu naut(l-am pus deja la umflat) cu rosii si condimente,miam miam Smile
Aoleu,alta belea:ziceti fara cafea,decat decaf...asta e....practically imposible,din cauza ca as merge pe pereti fara.O beau neagra de tot si tare,ce ma fac???Merge inlocuita cu ceai negru?(oare ???)

In rest mai am cateva chestii de bagat la biluta,dar m-am mai luminat!
Multumesc tuturor ca m-ati zgandarit kiss Si va mai zapacesc eu cu intrebari:)
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Lun 16 Iul 2012, 9:07 am

Day, eu beau si cafea cu cofeina, si fara! Stiu ca Monti zice decaf, dar eu n-am respectat asta. Sunt si mare cafegioaica, beau 4-5 pe zi affraid , de-aia beau si, si! Propunerea de meniu este ok, muraturile merg de mare minune,iar ciorbica aia de la pranz, daca o faci fara grasime, poti s-o mananci cu paine integrala. Asta ar insemna ca la felul doi sa ai tot ceva glucidic sau neutru, cum ar fi o mancarica de fasole verde. Sau nimic, daca nu simti nevoia.
Kristina, branza feta este foarte grasa, nu merge cu paine. Cauta in supermarket branza, iaurt sau lapte cu 0.1 grasime daca vrei lactate cu paine.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Day Lun 16 Iul 2012, 9:55 am

Saru 'mana Smile Pentru cafea Smile Acum intrebare de 10 puncte:situatie ipotetica deocamdata,ca n-are al meu concediu curand:dar daca plec in vacanta si mananc la restaurant,cer o ciorbita de pui si contine de toate,se mai pune Monti daca o "strecor" de cartof,paste,orez,morcov si alte traznai?
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Lun 16 Iul 2012, 10:19 am

La restaurant este simplu. Ii spui chelnerului ca vrei o ciorba fara cartof sau morcov(morcovul nu este chiar asa de grav fiindca este putin). Ca sa fii sigura ca nu face abstractie de solicitarea ta, spune-i ca esti alergica la fainoase, nu cred ca va risca sa-ti dea. La felul doi este mai simplu. Apoi, daca nu se poate si nu se poate, respecti cat poti, te abati cat de putin poti, astfel vei stationa cu greutatea cel putin. Eu m-am descurcat intotdeauna la restaurant, nici n-as mai gati daca mi-as permite Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de annamaria26985 Lun 16 Iul 2012, 6:01 pm

bine v-am regasit!!!
revin cu meniurile din miniconcediul meu: dimineata oua fierte cu salata, cremvusti fierti cu mustar si fulgi de secara cu lapte degresat sau iaurt, preperate in bucataria comuna de pe palier. Iar la pranz am ales piept de pui la gratar si peste la gratar cu salata.
Am traznit-o totusi putin, am facut mici si gratare intr-o seara si am papat si eu 2 mici cu mustar fara paine Embarassed si ca sa fie traznaia mare am baut si un pahar de bere....
annamaria26985
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 743
Varsta : 38
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Admina Lun 16 Iul 2012, 7:06 pm

Micii cred ca sunt ok, trebuie citita eticheta. Mustarul la fel, daca e fara zahar si amidon. Cremwurstii, trebuie vazut daca nu au amidon, zahar, etc. Mezelurile si mancarurile de-a gata (chiar si cele de la restaurant, supa crema de legume sigur are amidon din cartof) sunt riscante, vorba Aurishtei iti tin scaderea pe loc, alt rau nu-ti fac.
Azi am facut o supa rece Gazpacho, cu toate de mai jos in bleander:
1 kg rosii coapte
2 castraveciori
1 ardei
3-4 catei usturoi
1 ceapa mica
1 felie paine NU, NU si NU
2 linguri suc lamaie
100 ml ulei masline
150 ml apa (nu am pus)
oregano
sare, piper

Am gasit pe un site un inlocuitor de piure de cartofi si am de gand sa-l incerc.

Piure de conopida
1 conopida mare (cca 1.2 kg)
3 linguri ulei
1/2 capatana usturoi
3-4 linguri parmezan razuit
1 lingura unt
1 cana apa sau lapte de soia (cred ca e ok)
sare, piper


Ultima editare efectuata de catre Admina in Lun 16 Iul 2012, 8:34 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Gabiuta Lun 16 Iul 2012, 7:21 pm

Day dragalaso chiar ar trebui sa slabesti???????? mirat Sau asa....ca sa te simti mai usurica? bounce1
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Lun 16 Iul 2012, 7:53 pm

annamaria26985 a scris:
Am traznit-o totusi putin, am facut mici si gratare intr-o seara si am papat si eu 2 mici cu mustar fara paine Embarassed si ca sa fie traznaia mare am baut si un pahar de bere....
Cu micii nu e nici un bai, dar berea....pffff!
Admina,mi-ai facut o pofta... pofta
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Admina Lun 16 Iul 2012, 8:13 pm

aurishta a scris:
annamaria26985 a scris:
Am traznit-o totusi putin, am facut mici si gratare intr-o seara si am papat si eu 2 mici cu mustar fara paine Embarassed si ca sa fie traznaia mare am baut si un pahar de bere....
Cu micii nu e nici un bai, dar berea....pffff!
Admina,mi-ai facut o pofta... pofta

Am inceput sa scriu pornita fiind pe bere... dar am uitat. beat Noroc ca erai tu pe faza, la panda... wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Kristina Lun 16 Iul 2012, 8:20 pm

Fetele, bine v-am gasit!

Admina, multumim de idei si lamuriri, sper sa reusesc sa ma adun si sa vad daca gasesc de cumparat ceva vointa! wink
Acum sunt super hotarata, mai greu cand ajunge al meu acasa si va trebui sa gatesc in fiecare zi, cum reusiti voi sa rezistati cand gatiti si pt altii?!
Gaspacho fara ardel verde? sau ai uitat de el?si eu am facut zilele trecute;
dar o intrebare, vad ca ai pus si o felie de paine si ulei, deci nu mai este monti, nu?
Piureul de conopida, am in incercat si eu dar nu mi-a placut.

Aurishta, nu-i chiar asa de simplu, pentru ca supele in general sunt facute din inainte, doar nu ti le face pe loc, si te c-am saturi de gratar si salata!

Ieri si eu am dat-o in bara, a fost o seara intre fete si am mancat bacalhau cu cartofi in coarja la cuptor, ceva paine si jumatate pahar de shampanie, deci ma trageti si pe mine de urechi, nu?



Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Admina Lun 16 Iul 2012, 8:33 pm

Scuze, am copiat reteta ca porcu' puturos. Am facut-o fara paine (normal) si cu ardei (cum ne-ai mai invatat wink ). Anul trecut am facut-o cu paine, dar e mai buna fara. Si nu am pus apa deloc, e foarte gustoasa asa si racoroasa, as fi mancat o oala. Mama... bacalhau cu cartofi copti, sa mor eu de pofta... De ce n-ai renuntat la cartofi si paine si macar te trageam doar pentru sampanie?
Nu mai fiti asa aspre, o abatere nu face mare lucru, daca e singura, doar opreste acul cantarului, pe loc. Eu am ras 4 bomboane de ciocolata Bucuria (din Chisinau) sambata, dupa un meci cu mama mea, fiind pe stop si cu pofte muulte. Deci? Facem trenuletul si ne urechem una pe alta. rade

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Day Lun 16 Iul 2012, 8:56 pm

Gabiuta,as vrea sa dau si supraplusul asta jos,nu ca trebuie,dar coloana mea incepe sa se resimta din cauza burtii care atarna in fata si a "indaratnicului"care trage spre spate.Si apoi mai e chestia estetica,sunt prea dragalasa sa incep sa cred ca-s grasa wink
Asaaaaaa,prima zi Monti e gata.Sa fac revizuirea.Am facut cum am zis.De mancat am mancat ce am zis,dar...pe la 3 mi-era o foameeeeeeeeeeeee....am mancat cateva caise.Ok,era in regula ca ora intre mese,doar ca peste o ora iar mi-era foame.Stoica,am rabdat si am mancat la cina,pe la ora 7,20,portie maaare de mancarica de naut.Not good,acum ma doare burtica:(Trebuie sa-mi dozez mai bine intervalele dintre mese.....
Dar invat:)
Admina,eu fac un substitut de piure de cartofi din radacini de telina,cu sare si verdeata,cu un pic de unt,si apa in care au fiert...mie-mi place,nu stiu insa cat de Monti e...
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de symos Lun 16 Iul 2012, 9:30 pm

servus montigniacelor!

ce faceti ? eu ,bine . la raport


ma mentin pe pozitie singura abatere afost sambata la ziua socrului cand am gustat din tort si atat ca mi-am facut limonada cu indulcitor si nici nu m-am uitat la sucurile lor rade .dar tare as mai fi baut si eu un pahar de bere ,dar NU SI NU sinu m-am atins ,parol, dama


in rest mic dejun cu iaurt 0,1%si o felie de paine ........cafea normala cu indulcitor

pranz (azi)slata de vinete(ceapa vinetesi sare)rosii .ardei

cina gratar din pipt de curcan cu salata

intre mese portocale (as manca intr-una portocale in ultima vreme) tricot la toate si mai vorbim
symos
symos
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1114
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/05/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de aurishta Lun 16 Iul 2012, 10:01 pm

Admina a scris:
Am inceput sa scriu pornita fiind pe bere... dar am uitat. beat Noroc ca erai tu pe faza, la panda... wink
rade Ne pandim una pe alta in scopul frumusetii... Smile
Symos,esti tare! Maine vreau sa perfectionez o salata de vinete care sa mearga cu paine! Am mai incercat si anul trecut, dar as mai schimba cate ceva! Va spun daca-mi iese ceva bun! Si....o promisiune....tot maine va scriu o reteta care mie-mi place grozav de mult,salata de vinete cu branza si ardei copt foame Acum sunt prea obosita, am umblat prin oras de mi-am rupt pingelele!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Kristina Lun 16 Iul 2012, 10:53 pm

Vai ce bine, tocmai mi-am luat si eu vinete! abia astept.

Azi:mic dejun, Kefir, rosie, paine de secara integrala
pranz,castravete, rosie, ceapa, spanac, ardel verde + ton in apa
un pic de pepene verde, cu casca galbena
gustare, 2 piersici mici
cina , in loc de ton am schimpat cu branza feta

sper sa nu ma apuce poftele mai indata zid

o seara faina


Ultima editare efectuata de catre Kristina in Lun 16 Iul 2012, 10:56 pm, editata de 1 ori (Motiv : uitai de pepene)
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Dieta Montignac - Pagina 9 Empty Re: Dieta Montignac

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB