Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyAstazi la 7:42 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoli si discutii despre scolari -2

+16
tiana
michelinebeaulieu
danniela
aurishta
valentinadof
MihaelaT
ismi3ismi
Gabica
ema
julix_2007
adriuta
Dorulet
diada
dandana
emmancita
Admina
20 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Joi 14 Noi 2013, 10:38 am

Admina a scris:.... o explicatie trebuie sa fie simpla, cu cuvinte pe care si le-a insusit bine, nu cu alte cuvinte pe care nu le stapaneste.
Stai, doar, si vezi cand o sa aiba de citit Ion Creanga si o sa te intrebe din doua in doua cuvinte :"Mami, da' asta ce inseamna??"zid 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de danniela Joi 14 Noi 2013, 11:13 am

Cum adica de ce sa munceasca mai mult decat parintii???
Ca sa devina frustat toata viata si sa tanjeasca dupa jocuri/jucarii ca un om cu mintea anormala!!!!
Uitati-va la voi si la frustarile voastre!!! Nu-i asa ca uneori impingem copii sa faca exact ce nu am reusit noi?? Involuntar facem asta! Eu una recunosc ca DA, mi-a mai scapat sa imping copilul !!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Admina Joi 14 Noi 2013, 11:50 am

De aia ma tem si eu... ideea de plecare era la socrii, ca sa "incapa" cea mica pe mana socrului si sa ajunga un copil exceptional, cu rezultate foarte bune, la scoala. Sora sotului, impinsa de la spate (ma rog, a ajuns sa-i placa sa aiba rezultate bune la scoala si nu numai: sport, muzica), de tatal ei (socrul meu), a ajuns la MIT (o universitate foarte buna, din State) acum. Reteta succesului e stiuta, problema mea e... oare asta e cel mai bine pentru fica-mea? Poate are o latura artistica, pe care nu ar apuca sa si-o dezvolte, invatand si invatand si invatand.
Dar nici aici, unde inveti si degeaba. Nici nu ai o perspectiva de viitor, ce inveti azi, uiti maine, pentru ca e materie mult prea multa, terminarea unei facultati nu-ti mai garanteaza nimic. Mai nou, un master nu mai e mare lucru (stiu ca se purta, cand am terminat eu facultatea, sa continui cu un master), acum am auzit multi ca urmeaza sau au terminat doctorat. Din cate stiu, doctoratul se face ca sa profesezi, la universitate. De ce e moda asta cu doctoratul, ai-nu ai treaba cu el? Colectia de diplome la ce e buna, daca toti au la fel? Si oare nu e asa si in afara, studiile se fac in masa, intra multi, absolva toti si ies someri cu diplome de facultate, masterat si doctorat?

p.s. Emmancita, nu poti face un PFA sa faci croitorie sau lucru de mana? nu se plateste bine acolo?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de valentinadof Joi 14 Noi 2013, 1:14 pm

Eu tot va citesc mereu si iau aminte.Am si eu copila in clasa II-a, la scoala de tara.Nu sunt atatea probleme dupa cum povestiti voi, nici in ceea ce priveste copiii si nici cu invatatori "extrem de zelosi"care cred ca dau bine in fata parintilor dandu-le teme peste puterile copiilor lor:''vezi dom'le?!Se munceste,nu joaca!''
Fiica-mea primeste ca tema 1-2 exercitii la matematica,la romana la fel-2/3 intrebari,propozitii cu,cuvintele din manual.Maxim o pagina.Din culegere primeste cam o data pe saptamana.Aici plusez eu si incercam sa fim la zi culegerea cu manualul-inca nu suntem:)Lucreaza mai greu din proprie initiativa,stau si eu cu gura pe ea dar consider ca-i necesar sa zicem si iar sa zicem.
Apropo de doctorat:Voi stiti ca cei carora noi le zicem doctori, doar f putini sunt doctori!? Sunt medici dar s-a impamantenit termenul de doctor!Foarte putini au doctorat!In ziua de azi dupa cum se vede e doar o hartie la mijloc.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de ema Joi 14 Noi 2013, 1:56 pm

Atentie fetele care vor sa-si dea copiii la studii in Marea Britanie
Scolile care nu dadeau randament (profesori si elevi slab pregatiti si dezinteresati) si care erau planificate sa fie inchise, au fost redenumite "academii" si sunt scoase pe "piata" din est speculandu-se dorinta celor de pe la noi de a avea copii la studii in Anglia Deci au transformat scoala in taraba: voi dati bani si primiti deziluzii
Am aflat-o de la niste profesori din Anglia si v-o spun si voua Tipii erau contrariati pt ca considera invatamantul de la noi ca fiind unul serios si copiii, bine instruiti
Iar ca o parere personala: copiii nostri sunt mult mai bine pregatiti ca cei de pe aici din Franta numai ca nimeni nu o recunoaste Hoardele de tigani sunt mai vizibile si ajuta in perioadele electorale
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de emmancita Joi 14 Noi 2013, 2:38 pm

Admina, raspund aici, desi nu are legatura cu subiectul in discutie. Lucrez mai mult acasa, atat cat imi permite timpul,as vrea eu sa am un atelier afara, la strada, in lume, dar costa mult un local si apoi trebuie sa fiu in regula si cu impozitele, afacerea...nu ies la vopsea. Dar gandul meu e tot la un atelier micut, macar sa incerc, sa nu-mi para rau ca nu am facut-o si pe-asta!!
 
 
Si ca sa fiu si in subiect, vroiam sa va intreb daca merg copii si alte activitati dupa scoala, nu numai teme, sport, desen sau altceva ce le-ar place sa invete/exerseze??!!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Joi 14 Noi 2013, 3:28 pm

emmancita a scris:
 
 
Si ca sa fiu si in subiect, vroiam sa va intreb daca merg copii si alte activitati dupa scoala, nu numai teme, sport, desen sau altceva ce le-ar place sa invete/exerseze??!!
Copiii mei, da, dar asta le afecteaza performantele scolare. Patricia si Gabriel -cl a V-a si a VII-a- merg la lupte libere zilnic, dupa ore, avand doar dimineata si duminica timp pentru teme, iar sambata frecventeaza un club de cultura, deci....Smile Simona este la liceu vocational iar acolo accentul se pune pe arta, nu pe scoala.....ea oricum este constiincioasa si se pregateste.....iar in putinul timp liber merge la fitness si la clubul de mai sus wink. La o sedinta cu parintii, un tatic chiar a obiectat impotriva multimii de responsabilitati scolare deoarece fiica lui mergea la balet si, in consecinta, ramanea in urma cu temele, lucru pentru care era sanctionata.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de danniela Joi 14 Noi 2013, 3:42 pm

Ema, noi suntem mai bine pregatiti decat altii si??? Colegul meu de branch are salariul de 3 ori mai mare decat mine. Facem acelasi lucru, avem in subordine cam acelasi nr de angajati. El e turc eu romanca, numai pentru ca sunt romanca sunt mai ieftina, si da, uite si aici in Africa romanii sunt platiti mai putin decat altii. Nu mai zic de studii sau experienta ca deja ma apuca dracii...
Deci nu vad scopul, ce rost are sa ne imbuibam copii cu muuulta materie cand la urma tot or sa fie platiti mai putin decat altii.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de emmancita Joi 14 Noi 2013, 3:55 pm

Eu sunt de parere ca e bine sa aibe activitati extrascolare, ceva sport, muzica, desen, fiecare ce-i place mai mult, dar sa nu se intreaca masura. Aici nu-i poti inscrie la un sport( de exemplu) decat o zi sau maxim doua intr-o saptamana, altfel se considera prea mult. Unii parinti ii inscriu doua zile la ceva si alte doua zile la altceva, dar asta pt ca nu prea au ei acasa timp de copii, ori vin tarziu de la munca ori...le iese mai ieftin decat sa plateasca pe cineva sa stea cu ei.
Ai mei merg doua zile pe sapt la inot, baiatul e mare, merge singur, dar cu fata trebuie sa merg eu, sa o astept acolo o ora...si mi-e asa peste mana cateodata!!Dar ma duc , ce sa fac!! La altceva nu i-am mai dus, mi se pare si asa ca le iau din timp, ar vrea si afara, la parc, mai mergem in vizite, mai vin vizite, s-ar juca si cu alti copii, vor si la tv( baiatul si la play:zid: ), ziua trece repede si pe langa teme, care, ma repet, nu sunt deloc multe, parca tot ramane timp putin...
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Joi 14 Noi 2013, 4:09 pm

danniela a scris:
Deci nu vad scopul, ce rost are sa ne imbuibam copii cu muuulta materie ....
mai cu seama ca majoritatea pierd esentialul pe drum zid  La Simona in clasa este un elev care nu poate citi, macar, si altii mai multi, care citesc silabisit zid  Ce folos ca au fost pusi sa faca analize gramaticale si eseuri daca nu stapanesc chestiunile elementare zid  Asta este unul dintre motivele pentru care mi se par hazardate noile metode de predare, astea alambicate. In clasele primare copiii ar trebui asimileze perfect notiunile de baza, astfel incat sa aiba o platforma pentru gimnaziu. Patricia, de pilda, la terminarea clasei a IV-a. nu stia bine sa faca impartiri si nici nu stapanea ordinea operatiilor....astea le-a invatat cu noi, in vacanta. Ce s-ar fi facut, insa, daca ar fi avut niste parinti incapabili sa ii explice? Va spun eu, fiindca am vazut destul de multi copii in aceasta situatie....acest mic bulgare de zapada ar fi ajuns un deal pana la finele gimnaziului, copilul cautand mijloace de a "vana" 5-ul in timpul in care, chipurile, ar fi trebuit sa invete trigonometrie si algebra.
Parerea mea este ca programa e prea "stufoasa", nelasand timp nici profesorilor, nici elevilor sa faca treaba cum se cuvine. Ii inteleg si pe profesori....cum sa aloce ei mai mult timp asimilarii unei lectii mai dificile cand sunt manati din spate de planificare?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de danniela Joi 14 Noi 2013, 4:24 pm

Asa e Aura, nici profesorii nu pot face fata. Eu gasesc de vina sistemul, pe care absolut nimeni nu vrea sa il simplifice, ba mai mult toti vin si mai adauga cate ceva ca sa se vada clar ca a trecut pe acolo. Iar parintii hai ca trebuie, cum adica sa nu fac eu competitie cu vecina, ce ea are copii mai destepti decat ai mei???
Inca imi mai suna in urechi vocea mamei ''ai vazut cutarita cum stia lectia?'' de era vreo ora deschisa, sau ''cum cutarita spunea poezia cu punct si virgula'' si culmea eu eram mereu prima in clasa, dar asa de dragul competitiei trebuia sa iau putina mustruluiala ca altfel nu aveam de ce ''pisha ochii''. Eram o plangacioasa.
Ai mei nu au spus niciodata poezii la serbare si nu au murit, iaca cea mare e la facultate, cel mic nici macar la piesa de teatru a scolii nu are vreun rol. El e tehnicianul din spatele luminilor wink wink asta ca e musai fiecare copil sa faca ceva. Asta nu inseamna ca e un mormoloc, are o limbarnita in el....

Emmancita, depinde si de timpul liber si de conditiile de club, ai zis ca nu au voie mai mult de doua pe saptamana.
La noi se fac la scoala si platite si oferite de profesori. Unii fac performanta, cea mare a fost colega cu campioana Kenyei la inot. A mea gafaia pe langa aia!! Unii sunt impinsi de parinti, altii de profesori iar altii fac din placere. Si am uitaaat: altii deloc!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Gabica Joi 14 Noi 2013, 4:58 pm

Am văzut acum de curând o emisiune la TVA despre copii cu dislexie.
Pentru ei este un chin să urmărească programa impusă. În emisiune era un băiat la gimnaziu pe care-l descoperise învăţătoarea abia în clasa a 3-a că are probleme la scriere şi citire; dacă-i citea altcineva lecţi o învăţa imediat şi nu pe termen scurt ci chiar înţelegea.
La oral, era cel mai bun, însă dacă-i dicta abia dacă reuşea după multe chinuri să scrie cuvântul "plapumă".
Pentru acest tip de elevi, un director din Tg. Mureş a făcut o clasă specială.
Acolo au învăţat copii, prin metode diferite cum să-şi dezvolte abilitatea de a citi şi scrie cursiv.
Din păcate nu am putut urmări cu prea mare atenţie aceea emisiune, dar vă spun că există mulţi astfel de copii, catalogaţi ca: leneşi, tâmpiţi, neinteresaţi de şcoală.
I-am dat fetiţei mele când era la grupa pregătitoare 3 litere j;o;i. am spus: faci cu aceste litere un cuvânt, punându-le pe tăbliţa de joc, una lângă alta în această ordine.
Făceau astfel de jocuri la grădiniţă.
Ea zâmbind a spus: "oji"
Am încremenit; am încercat cu m; a; s; a;
A zis: sama.
Am început să caut informaţii, jocuri...
Am plâns şi m-am rugat să găsesc soluţii.
Acum e mai bine, dar în clasa 2 a punea unităţile sub zeci.
Au circuitele în creier setate diferit faţă de alţii.
Într-o zi a zis că un copil e bolnav "sipsic" adică psihic.
Mai greşeşte şi acum la despărţirea în silabe.
Am înscris-o la pictură o zi pe săptămână, aikido, de 3 ori seara dar merge de regulă de 2 ori.
Încerc să o învăţ cât mai multe despre lucru manual, ori de câte ori are o deprindere nouă văd că-i îmbunătăţeşte abilitatea de a citi sau socoti.
Profesorul de pictură este foarte bun îi trece prin toate genurile de la desen la pictură pe ceramică.
Acum învaţă să croşeteze.
Învăţătorul are experienţă, ştie cum să scoată ce-i mai bun din ei.
Am avut noroc cu el.
Să vedem ce va fi la gimnaziu.





În
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de emmancita Joi 14 Noi 2013, 6:15 pm

Aura, se plange vreunul din copii ca e prea mult? Ma refer la extrascolar, daca li se pare greu, sau au zile cand zic..." azi nu ma duc , mai bine citesc, ma joc"??!!
Baiatul meu deja imi spune ca cele doua zile de inot sunt prea mult, dar eu cred ca ar prefera si altceva, e drept ca de ani buni merge la piscina, a incercat el si altceva dar nu s-a lipit asa bine ca asta( baschet, fotbal).
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Admina Joi 14 Noi 2013, 6:30 pm

1. Suma a trei numere este 90. Suma primelor doua numere este 69, iar suma ultimelor doua numere este 63. Care sunt numerele?

2. Suma a trei numere este 78. Suma primelor doua numere este 60. Stiind ca al III-lea numar este cu 8 mai mic decat al doilea, afla cele trei numere.

rade zid suicid  Care extra-scolare ca daca ne da 5 exercitii din astea, asta e ziua. Azi am avut 8 la romana si a mers mai usor, dar la mate e jale.
Cu a mea abia am inceput engleza, de doua ori pe saptamana si merge cu noi la piscina (tot de curand), dar inca nu la curs organizat. Am ales sa-i lasam copilaria (pe cat s-a putut, pana acum) si statea la curte, la ai mei, la 20km de Bucuresti. Toata dupa-amiaza statea afara, se juca alaturi de prietene, experimentau, cresteau pisici, etc. Acum, cu scoala, e mai greu. La bunici preferau sa o lase afara si seara sa faca lectii. E foarte obositor pentru ea, nu mai avea chef, nici mama mea rabdare. Noi am zis invers, dupa scoala facem teme si iesim dupa. Dar nu mai ramane timp...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 14 Noi 2013, 7:22 pm

Admina, aşa teme are fiica ta de zici că-i a III-a sau a IV-a.zid 
Cele două probleme trebuie rezolvate prin metoda figurativă/grafică. Se poate afla şi altfel, dar e greu să priceapă copila astfel de probleme. Sad În clasa a IV-a ce-i mai învaţă?

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de emmancita Joi 14 Noi 2013, 7:40 pm

Eu ii las un pic sa se recreeze dupa scoala( vin la 2) si dupa ce mananca se mai joaca un pic dar de la 4 avem program de lectii pana...cand se termina, dar nu dureaza mult de obicei, asta daca nu are examen a doua azi si are mai mult de studiat. Apoi iesim un pic afara sau la activitati, cina, dusul...aia e ziua!
E dus pe afara fiu-meu, dar vreau sa-i dau sa faca exercitiile astea , sa vad cum reactioneaza!!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 14 Noi 2013, 8:00 pm

Mă gândeam acum cum ar înţelege mai uşor... Desenează trei mulţimi, că de mulţimi ştie, grupează-le potrivit datelor problemei şi ajut-o să observe că toate mulţimile au în total 90 de elemente(le poţi numi buline, flori...), iar primele două mulţimi au 69 de elemente. Cum poate afla câte elemete are a treia mulţime? Prin ce operaţie? De ce prin scădere? (asta ca să te asiguri că înţelege).
Aflaţi al treilea număr, iar desenezi mulţimi, dar de data aceasta se ştie suma celor trei numere şi suma ultimelor numere şi tot aşa.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Să fiu şi la subiectul cu extracurricularele... Diana merge la cursul de "Artă populară", unde pentru moment face pictură pe pânză, sticlă şi lemn, dar şi pe hârtie. Îi place mult, e pasiunea ei. Curând o va iniţia şi-n alte tehnici cum ar fi cioplitul, grafică... În vară a fost şi-n tabăra de creaţie, cu corturile (eu am fost praf, stăteam cu telefonul în buzunar 24 din 24:laugh: , dar ea se distra grozav şi s-a descurcat foarte bine pentru 8 ani şi jumătate câţi avea)
Merge în fiecare marţi după ore că eu am 5 ore şi să nu stea după mine şi câteodată merge şi vinerea când am eu de lucru peste program. 
Joi face engleză şi-i place grozav că doamna are tot felul de surprize, jocuri...
A mers şi la gimnastică, dar n-a mai vrut. Şi-n rest, cât de mult posibil, se joacă cu copiii afară.
La noi nici nu-s multe cursuri. Poate va face înot când se va inaugura bazinul, dar nu ştiu în care toamnă că nu-s bani să-l termine.Sad

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 14 Noi 2013, 8:14 pm

1. Suma a trei numere este 90. Suma primelor doua numere este 69, iar suma ultimelor doua numere este 63. Care sunt numerele?
rezolvare:
1.a+b+c=90    
2.a+b=69
3.b+c=63
----------------
1. (a+b)+c=90,deci 69+c=90,rezulta ca ,c=90-69=21
3. b+c-63,deci b+21=63,deci b=63-21=42
a+42+21=90,rezulta a=90-42-21=27
---------------------------------------------------
2. Suma a trei numere este 78. Suma primelor doua numere este 60. Stiind ca al III-lea numar este cu 8 mai mic decat al doilea, afla cele trei numere.
rezolvare:
1.a+b+c=78
2.a+b=60
3.c=b-8
-------------------------
1. (a+b)+c=78,deci 60+c=78,rezulta c=78-60=18
3. 18=b-8,b=18+8=26
2.a+26=60,rezulta a=60-26=34

 E bine asa pt clasa a 2-a?adica ei inteleg calculele in felul asta?

ps mihaelaT,ne-am suprapus:) ;cu multimi e si mai clar,multumim:kiss: 
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 14 Noi 2013, 9:11 pm

Da, e ok ce-ai făcut, dar pentru clasa a V-a. Pentru un elev de-a II-a e greu aşa, nu înţelege.
Eu abia anul trecut am lucrat cu copiii probleme de genul acesta.wink  Acum ne spetim cu nr. necunoscut aflat prin metoda mersului invers aşa că încercuim, subliniem cu verde termenul ce-l mutăm şi tot am elevi care au înţeles doar parţial sau greşesc calculul sau nu-s atenţi ce rămâne scăzătorul, descăzutul... Luni sper să mai fac nişte tumbe şi să înţeleagă toţi că joi termin unitatea.
Eu folosesc şi metode modere, dar le prefer pe cele vechi. Nu mă dau în vânt după munca-n echipă pentru că am văzut mereu că unul, doi muncesc şi alţii trândăvesc oricât îi antreezi. În echipă ne jucăm, facem întreceri că atunci toţi pun umărul şi ne grupăm la abilităţi, desen, opţional...
Scria Aura de materie multă... Istoria ce se face acum la a IV-a e horror:zid: Ai mult mai multe lecţii de câte ore ai. Azi a trebuit să fac Galii, slavii şi otomanii într-o singură orăzid pentru că mi-am permis să fac separat Dacii şi romanii şi în altă oră Grecii-părinţii democraţiei. Normal că le-am povestit mult, am scris ideile importante şi cam atât...aaa, povestindu-le diverse a trebuit să mă lungesc puţin şi-n ora de muzică...dar dacă n-o aveam, ce făceam? An de an discutăm problema programelor încărcate, faptul că le dorim mai aerisite, dar cei de sus nu fac altceva decât să o încarce şi mai mult. Tabla înmulţirii se învaţă din clasa a III-a, de la anul o vor învăţa în clasa a II-a şi cred că în ritmul acesta peste 3-5 ani se va învăţa la grădiniţă.zid

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Joi 14 Noi 2013, 10:30 pm

emmancita a scris:Aura, se plange vreunul din copii ca e prea mult? Ma refer la extrascolar, daca li se pare greu, sau au zile cand zic..." azi nu ma duc , mai bine citesc, ma joc"??!!
Nuuuu! ei se plang ca e prea mult la scoala...dar nu mereu, doar cand sunt prea aglomerati! Oricum, eu sunt cu ochiul de vultur in priza Smile si, daca observ suprasolicitarea, incetinesc ritmul si la sport, si la scoala, ca sa le dau timp de "reveneala" Smile 
In mana cealalta, sunt multumita sa aiba programul aglomerat....mamicile care au copii pre-adolescenti sau adolescenti stiu ce bine este sa ai frana naturala pentru eventuale anturaje gresite! wink 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 14 Noi 2013, 10:43 pm

admina,am pierdut din vedere varsta copilului tau,am raspuns pentru al meu cu definitiile celor 3 cuvinte din tema.
emei cand era mica nu-i dadea,nicivorba,teme asa grele,ba dimpotriva,ca la prosti,ca la mintea gainii,in clasa a patra inca vorbeau de caligrafie,inca ii ducea inapoi spre tabla inmultirii,chiar daca o stiau,si altele din astea;ema a fost curioasa mereu,si cand am vazut ca inaintam pina la genunchiul broastei,am luat-o pe cont propriu.

aura,e,intr-adevar bine ca din firea naturala a copilului sa nu-i placa ce e rau!

Gabica,dislexia poate avea si alte cauze decat o defectiune profunda,functionala a creierului;mie imi miroase ca,din nu stiu care motiv(ca a racit,ca nu poarta caciula,ca are probleme circulatorii sau altele de genul acesta) este afectata temporar zona din cortex care e responsabila de vorbire;poate ti se pare ca vorbesc prostii,dar pne mana ta de mama pe cap,mangaie si saruta,apoi mergi la doctor,vei avea eficienta mai mare,iubirea de mama e un medicament tare bun!

mihaela,eu nu stiam cum sa rezolv prin metode pentru scolari mici,si le foloseam pe cele de felul acesta,ca nu aveam incotro;ii spuneam ca "daca am lua...si le-am pune...ar rezulta..."
Ajungea sa isi dea seama singura cum trebuie sa fie rezolvata problema prin metodele din manual,specifice clasei mici in care era;tot eram multumita,ma simteam ca i-am deschis o fereastra cu forta de adult si ea priveste pe ea ca un copil ce era;acum e alta treaba,matematica din a cincea e abstracta si totul decurge din lege,teoreme,reguli care,o data intelese raman...litera de lege! hug

aura,ne arati si noua ce faceti voi la liceul vocational,te rog;
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Admina Vin 15 Noi 2013, 12:06 am

MihaelaT a scris:Admina, aşa teme are fiica ta de zici că-i a III-a sau a IV-a.zid 
Cele două probleme trebuie rezolvate prin metoda figurativă/grafică. Se poate afla şi altfel, dar e greu să priceapă copila astfel de probleme. SadÎn clasa a IV-a ce-i mai învaţă?
Poate integrale, intr-a patra... cine stie?shot 
Chiar ma gandeam sa propun ca tema de discutie cu parintii, pe email, lucrarea din culegeri, la clasa, aproape exclusiv. M-a calmat sotul meu. Imi vor spune toti ca a noastra nu intelege, e problema noastra, nu a tuturor celorlalti copii. Tin coada sus, desi se plang ca sunt probleme mari de disciplina, in clasa. Aceiasi parinti se temeau de violenta din pauze si aceiasi spun ca e ok, materia e numai buna (desi ei nu au facut asa exercitii, decat poate intr-a IV sau a V-a), mai mult, se lauda ca lucreaza si in plus, cu odraslele lor.
Cum v-am zis, e o clasa dificila, unii behaie in clasa, altii povestesc de ce le trece din cap, vorbesc neintrebati si tind sa cred ca doamna lucreaza cu 4-5 din toata clasa si restul copiaza de pe tabla si inteleg 0 barat sau nu-i intereseaza. Adica, daca in clasa e un copil care sigur nu scrie nimic la ore (cel din Rep.Moldova), cum poti ridica stacheta mult mai sus decat e programa? Si nu ne oprim aici, vin alte doua culegeri Comper, una la romana si una la mate (unde aveam deja 3).zid 
Deci, singura solutie e sa strangem din dinti si sa trecem ca gasca prin apa. Voi incerca sa-i explic metoda cu multimi a Mihaelei. Sotul meu o propunea pe cea a lui Ismi, inainte, dar cum zice si Mihaela, e prea grea pentru ea. Se pierde in cele cu necunoscute, le lucreaza bine uneori, dupa cateva zile, le luam de la 0. Eu cred ca e semn ca sunt prea multe tipuri de probleme si nu le aprofundeaza pe niciunele. Asta vara faceam adunari si scaderi cu treceri peste ordin, pana la 100. Zilele trecute avea probleme sa faca 24-8... Am incercat sa o invatam logic, sa-i explicam punctele comune, sa se ajute singura, indiferent de exercitiu, dar uneori se gandeste la 8+2. Tind sa cred ca e din cauza materiei prea stufoase. Si ne mai zicea doamna, ca a II-a e de sedimentare a cunostintelor din clasa I... Am auzit povesti de groaza cu clasa a III-a, nici nu vreau sa ma gandesc...
Micheline, e clasa a II-a si are 7 ani jumatate. Eu nu zic, ii pot da definitii din DEX (pentru adulti, exact cum propunea tema) si rezolvari de probleme, ca pentru clasa a V-a, dar da din cap si nu pricepe o iota. Maine daca-i dau acelasi exercitiu sau o intreb ce inseamna cuvantul X, da din umeri.
Aurishta, tu-i ai si de varste diferite si cu probleme (ale varstei), diferite. Nici nu vreau sa ma gandesc ce mai inseamna o "indragosteala" sau o fita de adolescent, peste noianul de teme de la minister. Am auzit ca din clasa a XI-a parca, la clasele de uman, nu se mai face mate si nici nu se da la Bac. E o alternativa, daca are copilul tendinte umaniste. Matematica din liceu cred ca e unealta de tortura, acum.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 15 Noi 2013, 8:31 am

mihaelaT,te rog mult,ce inseamna " nr. necunoscut aflat prin metoda mersului invers " ?cum e metoda asta?
aura si eu vreau sa stiu asta: "aura,ne arati si noua ce faceti voi la liceul vocational,te rog"
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 15 Noi 2013, 3:12 pm

Numărul necunoscut este un termen care nu se cunoaşte, reprezentat printr-o literă.
Metoda mersului invers este o metodă cu ajutorul căreia se rezolvă probleme sub formă de exerciţiu. Sunt de fapt ecuaţii de gradul I cu o necunoscută, dar care se rezolvă prin raţionament aritmetic cu ajutorul relaţiilor ce există între rezolvarea operaţiei şi termenii cu care se operează.
T1 şi T2 - termenii adunării
S - suma
T1 + T2 = S; T1 = S - T2; T2 = S - T1

D - descăzut; S - scăzător; Dif - diferenţa  (eu prefer să nu scriu D şi la diferenţă ca să nu se încurce)
D - S = Dif; D = Dif + S; S = D - Dif
Ei învaţă încă din clasa I relaţiile dintre termenii adunării şi sumă, dintre descăzut, scăzător şi diferenţă şi atunci nu mai seamănă a formule matematice în care ne-am prinde urechile.
Metoda mersului invers
Mă gâdesc la un număr. Îl măresc cu 7, iau 5, adaug 10 şi obţin 30. La ce număr m-am gândit?
Problema se va scrie astfel:
a + 7 - 5 + 10 = 30
În rezolvare urmărim raţionametul de la sfârşit spre început, adică invers, de unde şi denumirea metodei.
Ultima operaţie făcută pentru a obţine 30 este adunare, un termen necunoscut şi 10, adică
T + 10 = 30 (pentru că un termen al adunării se află prin scădere când se cunoaşte suma şi celălalt termen) avem
T = 30 -10
T = 20
exerciţiul rămâne a + 7 - 5 = 20
Ultima operaţie este scădere ceea ce înseamnă că 5 este scăzătorul, iar a +7 este descăzutul şi avem
D - 5 = 20 (descăzutul se află prin aduanre când se cunoaşte diferenţa şi scăzătorul), deci
D = 20 + 5
D = 25
De data aceasta avem un termen necunoscut /nr. necunoascut adunat cu 7, iar suma este 25
a + 7 = 25
a = 25 - 7
a = 18 şi astfel am aflat termeul necunoscut.
Verificare:
18 + 7 - 5 + 10 = 25 - 5 + 10 = 20 + 10 = 30 (numărul aflat este  corect pentru că am ajuns la rezultatul indicat de problemă.)

Dar, nu-ţi imagina că scriem aşa la fiecare exerciţiu şi problemă, asta a fost ca să subliniez cum gândesc şcolarii, cum discutăm oral.
Rezolvarea va fi aşa:
a + 7 - 5 + 10 = 30
a + 7 - 5 = 30 - 10
a + 7 = 20 + 5
a = 25 - 7
a = 18
V: 18 + 7 - 5 + 10 = 25 - 5 + 10 = 20 + 10 = 30
Acestea-s simple. Mai greu este când apar şi celelalte două operaţii, înmulţirea şi împărţirea şi parantezele.

Ex: Mă gâdesc la un număr. Îl măresc de 10 ori, apoi adaug 90. Cincimea noului rezultat o micşorez de 4 ori şi obţin 10. La ce număr m-am gândit?
Problema se gândeşte astfel:
Mă gâdesc la un număr. Îl măresc de 10 ori, apoi adaug 90.
a x 10 + 90

Cincimea noului rezultat
(a x 10 + 90):5
 Cincimea noului rezultat o micşorez de 4 ori şi obţin 10.
[(a x 10 + 90):5] :4 = 10
Ultima operaţie este împărţire, deci, avem un deîmpărţit necunoscut, dar cunoaştem împărţitorul şi câtul şi vom avea
(a x 10 +90) :5= 10 x 4 pentru că deîmpărţitul se află prin înmulţire.
De data aceasta, avem tot un deîmpărţit necunoscut care-i reprezetat prin paranteză şi cunoaştem împărţitorul şi câtul
a x 10 + 90 = 40 x 5
Ajungând la această formă putem observa o operaţie de gradul II (înmulţirea) şi una de gradul I (adunarea). Ştim că mai întâi rezolvăm înmulţirea şi apoi adunarea, dar fiind vorba de metoda mersului invers considerăm a x 10 ca fiind un termen necunoscut şi vom avea
a x 10 = 200 - 90
Mai avem de aflat doar factorul necunoscut care se află prin operaţia inversă, de împărţire.
a = 110 : 10
a =11

Exerciţiul în caiet va arăta aşa:
[(a x 10 + 90):5] :4 = 10
(a x 10 + 90) : 5 = 10 x 4
a x 10 + 90 = 40 x 5
a x 10 = 200 - 90
a = 110 : 10
a = 11
v: [(11 x 10 + 90) : 5]:4 =
= [(110 + 90) : 5] : 4
= (200 :5 ):4
= 40 : 4
=10

Sunt profesori de mate şi învăţători care transformă pe rând paratezele, aşa cum fac şi eu (eu aşa am învăţat, aşa am găsit în cele mai multe metodici când m-am şcolit), dar sunt şi profesori care efectuează calculele mai întâi în paranteza rotundă şi apoi cele din paranteza dreaptă, fără să le schimbe, de exemplu:
[(11 x 10 + 90) : 5]:4 =
= [(110 + 90) : 5] : 4
= [200 :5 ]:4
= 40 : 4
=10

Eeee, ca să te antrenezi pentru când ajungeţi în clasa a IV-a îţi las două probleme.pupi
Mă gândesc la un număr. Împart sfertul lui la sfertul lui 40, apoi măresc câtul obţinut de 25 de ori şi ajung la 100. La ce număr m-am gândit?

Mă gândesc la un număr. Îl măresc cu 54, rezultatul obţinut îl măresc de 7 ori, iau 100, diferenţa obţinută o micşorez de 20 de ori şi obţin 30. La ce număr m-am gândit?

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de danniela Vin 15 Noi 2013, 4:05 pm

Gabica, copiii dislexici sunt foarte emotivi!!! Daca incepi cu ai facut un pas, e bine, poti sa faci, stiu eu sigur ca o sa iti reuseasca o sa vezi si rezultate bune. Daca incepi cu esti o lenesa, nu stii nimic, nu esti in stare de nimic rezultatele or sa fie frica, groaza de a mai incerca, pererea proasta despre sine si toate duc la nimic. Fecior-miu a trecut de fazele astea, stie ca ''you can do it'' inseamna ca chiar o sa ii reuseasca!! Si de la noi si de la scoala are suport. Dar nu inseamna ca e scutit de detentie daca nu isi face tema la engleza, sau nu are computer daca are detentie. Al meu e clasa a 8a. Citeste  superb, cu mici problemute. Am ramas in urma doar cu spelling-ul. Dar e la varsta de recuperare cica. Si e bun la matematica slava Domnului, ii place fizica si chimia si mananca computerul pe paine.
Deci si copii dislexici pot reusi in viata uneori mai bine decat cei normali! Prietena mea a facut o facultate de jurnalistica in Romania si una de asistente medicale in Anglia. Cu dislexie!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 4 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB