Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyAstazi la 10:22 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyAstazi la 10:21 am Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoli si discutii despre scolari -2

+16
tiana
michelinebeaulieu
danniela
aurishta
valentinadof
MihaelaT
ismi3ismi
Gabica
ema
julix_2007
adriuta
Dorulet
diada
dandana
emmancita
Admina
20 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 26 Iun 2014, 9:23 am

Ca sa faci homeschooling trebuie sa te duca capul,altfel,raman goluri!
Vorbesc in general.
Romania e "inca" o tara sociala,daca gasesti o scoala unde copiii se simt intre prieteni,de ce n-ar fi bine,Aurishta?Eu gasesc ca e bine(unde e bine  sunny ).
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Joi 26 Iun 2014, 9:40 am

Am copii de toate varstele  Smile  asa ca am un punct de vedere destul de realist despre acest subiect, cu toate implicatiile lui, cu avantaje si dezavantaje!
Mai pe scurt, doresc o educatie personalizata in care noi, ca familie, sa fim implicati mai mult decat putem acum s-o facem! De aceea doresc sa intru in contact cu familii care deja au pus in practica HS.....nu-mi permit sa tratez superficial acest lucru, mai cu seama ca este pe termen lung si nu pot lua decizii sub impulsuri idealiste!
Inca de acum 20 de ani ma gandesc la acest lucru....din pacate, cand copiii mei au inceput scoala, nu exista cadru legal pentru HS . Acum se poate, asa ca ma informez bine inainte de a lua o decizie!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 26 Iun 2014, 10:13 am

Asta e,nu exista cadru legal pentru asta si ce e de decis,cand toate zarurile sunt aruncate  Sad  !
Cum romanii se misca greu din loc,probabil copiii nostri vor avea parte de invatatul acasa!

PS.Deciziile idealiste sunt cele mai bune,nu stiai?Deciziile idealiste sunt cele pe care le duce divinitatea in spinare si ele se implinesc.Bine,ca si altele,poate ca s-or implini,daca le crack-uiesc pe cele idealiste.
Mie imi place sa merg cu suvoiul,cu torentul,cu turma( rade ),am crescut intr-o comuna din Iasi unde oamenii simpli erau destepti,radio-santul era la putere,profesorii altruisti si buni si,spre deosebire de altii,saracii,macar stiu sa recunosc filonul si locul corect.

 Merci 
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Joi 26 Iun 2014, 10:20 am

michelinebeaulieu a scris:Asta e, nu exista cadru legal pentru asta si ce e de decis, cand toate zarurile sunt aruncate   Sad 
Cum adica? Shocked 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 26 Iun 2014, 10:40 am

Ministerul,stii tu,decide si ce a decis,cu asta defilam!
Mi-ar place si mie home-schooling la muzica cu Ema,profesorii de la scoala o invata sa taie cu drujba,nu sa cante.
Cred ca m-as descurca mai bine,sau,daca nu,macar n-as mai avea pe cine ma supara(sau daca as gasi alti profesori...).
Daca se schimba ceva,spune-ne si noua!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Joi 26 Iun 2014, 11:10 am

Sa vedem...inca nu m-am decis!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 26 Iun 2014, 11:17 am

Ce e de decis,daca nu e lege?!
Nimic.
Doar sa retragem copiii din scoala si sa ramana fara diplome.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Joi 26 Iun 2014, 11:22 am

Daca vei citi articolele de la link-ul pus de Andante, vei vedea ca nu este asa!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 26 Iun 2014, 11:40 am

Cand am timp,le citesc.
Pana atunci,e o portita?
Zi-mi asta,doar,te rog,apoi le citesc.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Joi 26 Iun 2014, 10:18 pm

Da, este! Scolile-umbrela sunt acreditate, diplomele sunt recunoscute, costurile nu sunt exagerate.....suna bine pana acum!  Smile 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de aurishta Sam 28 Iun 2014, 12:44 am

Un articol care , in opinia mea, atinge probleme importante cu privire la dezvoltarea copiilor nostri! Cine ne bate copiii ?!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Admina Joi 21 Aug 2014, 8:40 pm

Nu prea are legatura cu scoala, dar am o intrebare. Cand, ce si cum le spunem copiilor de scoala (a mea are 8ani jumatate), despre sex? Nu prea ne intraba, nu pare curioasa, dar am gasit un desen dubios (nu facut de ea) si ne temem sa nu ia informatii gresite, de la alti copii de la scoala. Noi am evitat subiectul, dar cred ca nu se poate la nesfarsit si media, societatea cam impinge varsta de educatie sexuala, tot mai devreme.
Si cum le spuneti de nasterea naturala? Poate vi se pare ciudat, dar nu am stiut cum sa-i spun de nastere, cand l-am nascut pe bebe. Ea zice acum ca nu vrea sa aiba copii, ca o taie pe burta. Noi i-am zis ca nu m-au taiat pe burta, dar nici n-am dat alte detalii. Embarassed M-am temut sa nu se sperie mai tare, decat de o taietura pe burta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Vin 22 Aug 2014, 9:14 am

Eu i-am luat Emei un joc pc de copii mici de la o revista frantuzeasca,parea nevinovat dar erau acolo doua mamici(una gravida) in parc,o fetita si un baiat si un tatic.Apasai pe fiecare si aparea cate ceva despre nastere-dezvoltarea copilului in uter,ecografia,ce sa pregatesti pentru nastere si...cum se naste.Eu i-am zis ca vezi,ii taie burtica,cum e si la mine!Apasai pe baiat,asta il intreba pe tat-so cum se fac copii.Aparea un desen cu o tanti cu ceva negru in zona pubiana si un nene cu ceva miscator in aceeasi zona.Aici am inchis,m-am facut ca avem treaba.
Asta era la 4 ani.La 5,iar cd-ul cu pricina,iar faza cu nasterea.Acum mi-am dat eu seama ca e mai mare si o sa se prinda si i-am spus ca se poate naste si prin pica.Ema zice-stiu,m-am prins de cand am vazut prima oara! Na,belea,deci!

Mai apoi,pe la 7-8 ani,veni tot asa,vreo ocazie despre cum se...produc copiii si a trebuit sa completez faza cu Doamne-Doamne care ia un ousor de la mama si unul de la tata si face un mix si il pune in burtica mamei(ca in rapirile extraterestre??!!)  cu faza ca tata introduce putica in vaginul mamei si asa se face intalnirea outelor.Ema  a zis ca e dezgustator,ca eu asa am facut??!!
Eu am zis ca da,ca daca iti iubesti pe sotul si el e special,si sentimentele sunt puternice,asta vine de la sine,ca este in anatomia umana sa faca asta.Pana sa avem discutia asta i-am mai spus de cate ori ne aparea ceva in fata cu tema sexuala despre corpul omului si despre variantele stiintifice si cele vulgare ale denumirilor partilor rusinoase.Dupa discutia asta,necesar a fost sa vorbim despre vicii(partial),despre cum afecteaza familia,sanatatea si societatea.Multe le stia,incepe sa se prinda din filme,documentare si de la baietii din clasa carora le scapa multe.De aceea i-am spus de toate,ca sa nu auda deformat de oriunde,fara sensibilitate si respect.
In rest,Ema nu aduce in vorbirea curenta subiectul,isi poate pastra firea cand altcineva il aduce(pe subiect) in discutie,nu vorbeste murdarel,nu roseste cand aude o gugumanie spusa pe strada.Cred ca foloseste sa spui devreme de toate,pentru ca asa sunt vremurile acum si e mai bine sa fie copilul avizat delicat.
Euu,eram in clasa a zecea la liceul sanitar,faceam anatomie la greu si abia la sfarsitul anului m-am prins ca in zona cu pricina sunt trei orificii,eu nu stiam decat de pi si de ca.Nici macar lectia nu mi-o invatasem,s-ar parea!!!   Sad
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de diada Vin 22 Aug 2014, 1:41 pm

Admina, eu am raspuns acum cateva zile [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]  rade gand la gand

eu le zic, uite ca nu am putut sa le spun varianta vulgara, desi copilul a insistat, mi-a fost frica sa nu zica pe la gradinita/scoala si chiar nu am putut sa pronunt, dar cred ca o sa le zic, mai aude pe strada cand mai vorbesc oamenii, sa stie si ei macar ce zic.

Imi zice mama intr-o zi, uitandu-se la o emisiune: "asta e nimfomana" la care eu o intreb (ca noi nu am avut discutii de-astea si mama are 66 ani): "dar tu stii ce inseamna nimfomana?" la care ea: "cum sa nu!!!" Nu am vrut sa verific, rusinea inca a ramas, parca ma si gandeam ce tupeu am avut de am intrebat-o, desi sunt adult si ea si mai si, daca discutiile astea nu le-ai avut normal, de copil, cand esti mare, nici atat! pica[....] ca nuca-n perete...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Admina Sam 23 Aug 2014, 8:36 pm

Ia uite ca am pierdut subiectul. Am vazut doar link-ul si n-am avut timp sa citesc discutiile voastre. O sa recuperez.
Foarte bine punctat Diada si e bine ca ai inceput de devreme. Asa esti sigura ca stiu varianta ta, intai.
Eu nu prea stiu ce stie fata si o sa-mi fie cam greu sa incep discutia. Am vazut ca zice "iac" cand ma pup cu sotul si probabil ca va avea aceiasi parere cand o sa-i zic alte lucruri. Desi cred ca anumite lucruri a invatat de la copii, din pacate. Vara trecuta se juca cu Barbie si erau dezbracate, vorbea cu prietena ei, ziceau ca sunt sexy. Nu am certat-o, dar i-am zis sa schimbe jocul.
O sa continui discutia dincolo. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de valentinadof Dum 24 Aug 2014, 7:35 pm

Imi relateaza o colega(divortata) discutia dintre ea si fiica ei de 4 ani care mergea la camin:"Mami tu cu tati faceai sex?" Shocked colega:"Nu mai stiu mama ca e mult de-atunci,dar de ce ma intrebi?"copila:"A,voiam sa stiu pentru ca Denisa mi-a spus ca parintii ei fac sex" Shocked 
Va dati seama ce discuta copiii la gradinita?
O alta colega are fata in clasa 8-a.Fiind singura acasa o suna pe mama ei s-o intrebe daca-l poate invita pe prietenul ei acasa,la care mama ei i-a spus:categoric,nu!Replica fetei:Ei,dar ce crezi ca facem,sex? Shocked 
Eu,ca mama de fete tot intreb pe ici,pe colo cum au procedat,cum s-au manifestat discutiile,etc.A intrebat-o pe mama-sa daca e placut sa faci sex,etc.Concluzia colegei mele cu fata in clasa 8-a a fost ca toti adolescentii nu se gandesc decat la sex.
Pe mine ma ingrozeste ca asta e prioritate la o varsta prea frageda!Dar de ce sa nu fie un pic de mister in treaba asta?Si ne mai miram cu rata scazuta de promovare la bac?Cred ca m-am babit daca imi pun astfel de intrebari,nu?

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Admina Dum 24 Aug 2014, 7:56 pm

Da, sa stii. Asta am observat de cand a intrat la scoala, interesul pentru baieti. Avem discutii ca intre fete si neaga ca i-ar placea de X sau de Y, dar scrie pe biletele ca e dragut Z. Cred ca asa eram si noi la varsta lor. Diferenta e ca eu am crezut ca se fac copiii din sarut... mult timp. Cand erau in filme scene cu "pupat", ma trimeteau parintii sa aduc apa, sa duc vreo farfurie, etc. Pana m-am prins, a durat ceva. Nici nu se vorbea asa vulgar ca acum. Fi-mea a venit si ne-a zis ca arata colegii ei cu degetul mijlociu, din clasa I-ii.
Problema e ca acum sexului i se face reclama peste tot. In reviste, la tv, in reclame, toti vorbesc cu cuvinte urate, ca e cool. Cand auzeam cate o adolescenta, in autobuz: imi bag aia... imi venea sa o strang de gat. Acum sexul e un fel de sport national, universal, se practica nici macar de placere, ci din teribilism, fara sa stii prea multe despre el, fara sa te intereseze repercursiunile, cu cat mai multi parteneri, ca e cool. De cand ne stim, femeile au avut nevoie de un partener stabil, de siguranta, ca sa poata sa aiba copii cu acel partener. Barbatii erau aia care zburau din floare in floare, de obicei. Acum, egalitatea dintre sexe a facut ca si femeile sa zboare din floare in floare, sa se mandreasca cu numarul de parteneri si cu relatiile de o noapte, fara numar.
Cum zicea si Daniela, nu e imposibil sa cresti copiii mari, bine, dar e mult mai greu. Cand eram noi de 16-17 ani, nu erau peste tot reclama la sex. Da, facea lumea si atunci, chiar si colege de scoala, dar nu radea nimeni de tine daca mai asteptai. Am avut si colege in facultate care nu facusera. Acum, daca la 12-13 ani nu ai facut sex, esti varza, rad toti de tine.
Nu zic ca nu au fost perioade in istorie cand se incepea de la varste fragede, dar atunci speranta de viata era vreo 40 de ani, trebuia sa incepi devreme, ca-ti ticaia ceasul biologic. Inca mai sunt etnii care se casatoresc de la varste fragede si se pun pe turnat copii. Dar in lumea civilizata nu vad de ce e graba asta. Poti face bine merci pana mori, ca femeie, daca vrei, de ce sa te apuci asa repede? Si cum ii spui asta unei pustoaice care crede ca asta e tot ce conteaza pe lume?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Dum 24 Aug 2014, 8:34 pm

Eu i-am aratat Emei pe strada cu cat "respect" sunt privite fetele pe strada de baieti si cu cata lipsa de respect fata de sine se poarta unele fete.Am rugat-o sa mai astepte,poate ca mai tarziu se vor produce mutatii sociale si familia va fi normala(altfel,din asa "parteneri" nu poate iesi decat o falsa familie).Intre timp,e mai bine sa isi vada de ea.


Ultima editare efectuata de catre michelinebeaulieu in Lun 25 Aug 2014, 2:06 pm, editata de 1 ori
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de danniela Lun 25 Aug 2014, 11:07 am

Valentina, eu sunt curioasa ce a spus mama fetei de clasa 8-a fiicei ei dupa asa replica. Si ma intreb daca astfel de replica i s-a dat, probabil exista o libertate in exprimare intre cele doua mult mai mare decat limita ....normala???
Eu sunt foarte libera cu copii mei dar le respect limita, daca nu vor sa vorbeasca nu vorbim, daca sar calul am grija sa mai aduc o data in discutie subiectul. Fii-mea are 21 de ani dar nu discutam despre sex  Rolling Eyes Rolling Eyes iar cel mic la 14 ani se rusineaza numai daca il intreb de vreo colega. Asta nu inseamna ca ei nu stiu ce inseamna. Si inca ceva, nu discut cu ei numite chestii daca ei nu sunt pregatiti, numai de dragul de a le da informatii. O data mi-aduc aminte ca fecior voia sa stie despre avort, dar mai mult partea emotionala si impactul asupra persoanei, daca e bine si recomandat sa faci. Nu se referea la actul in sine. Sigur a fost discutie ceva la scoala, ori intre colegi ori...la ora de biologie??  scratch scratch scratch 
Cred ca e o varsta la care sunt foarte curiosi apoi totul trece incet incet. Noi parintii probabil suntem mult mai grijulii decat ei.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Gabica Lun 25 Aug 2014, 11:13 am

O ce subiect interesant...
Am fost la spital la o prietenă acum 4 luni, născuse. În salonul de 12 persoane era o tânără ţigăncuşă.
Era însărcinată i se apropiase sorocul de naştere, dar având probleme au internat-o.
Am întrebat-o câţi ani are.
- Aproape 13 a răspuns ea zâmbind timid.
I-am arătat burta
- Păi cu păpuşile cine se mai joacă??
A ridicat umerii...
Săptămâna trecută am văzut-o la o intersecţie, cerşea cu copilul în braţe.

Fiica mea are 11 ani, are colege în clasă care au iubiţi, se hârjonesc pe holuri... 
Acum 3 ani îmi spunea de o fată care avea 10 ani şi se pupa cu un băiat în spatele clasei printre bănci.

Uitaţi-vă ce emisiuni sunt la tv??? Cum să nu fie obsedaţi de sex când până la şcoală trec pe lângă tarabe cu poze indecente.

I-am cumpărat un rebus, cum nu aveam ochelarii la mine nu am fost atentă la bancurile scrise din loc în loc, foarte fericită, fiica mea a început să completeze. 
Zice, hai să-ţi citesc un banc pe care nu-l înţeleg, eram în maşină, soţul la volan.
Era un banc cu tentă sexuală. M-am blocat. Am zis că nu înţeleg nici eu. Soţul a pufnit în râs. I-am sugerat să citească altul. La fel.
I-am cerut consternată revista.
Mi-am pus ochelarii şi am citit. TOATE bancurile erau cu tentă sexuală!!!
I-am luat revista pe motiv că în maşină, în mers nu vede bine literele, mai bine jucăm cuvinte (ne alegem un cuvânt şi îl transformăm: ex şcoală, şcolar, şcolăresc, şcolăreşte...)

Acum vă întreb: nu am şi eu partea mea de vină? Nu trebuia să citesc eu revista aia cu simţ de răspundere? Ce scuză am: că eram în staţia de autobuz, venea autobuzul, nu aveam ochelarii la mine...şi nu aveau la vânzare rebusuri pentru copii.

După câteva zile am cumpărat 2 reviste odată erau cu tineri pe copertă scria că sunt rebusuri pentru copii.. ei bine şi acolo a găsit fiică-mea vreo 2 bancuri!!!  zid 

Aseară ne uitam la jurnalele vampirilor. A zis:
- Ce prostii multe fac copii de 16-17 ani. De ce fac aşa?
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de danniela Lun 25 Aug 2014, 12:30 pm

Ba da Gabica, si eu m-as fi invinuit pe mine prima. Noi tot cautam scuze, ba societatea, ba vecinii, ba...ba...
De asta am intrebat dincolo cine este societatea??
Socrul meu incerca sa scuze o mamica, nu mai stiu ce facuse copilul, ca era plecata mereu la serviciu si nu avea cum sa controleze...l-am contrazis foarte ferma ca nu e adevarat, daca voia cu adevarat purta niste discutii cu copilul, sambata cand era libera nu mergea direct la gratar cu sticla de bere ci avea grija sa aibe discutii cu copii. I-am inchis gura dar am vazut ca soacra mea devenise ganditoare, probabil analiza cate greseli facem noi.
Sotul meu povestea cum cara magnetofonul cand se intorceau de la petrecerea socrilor cu prietenii lor tocma de la Navodari. Voia sa spuna altceva, dar i se citea tristetea in glas, nu cred ca la acea varsta isi dorea tocmai asta!! Eu i-am spus ca asta trebuie sa fie lectie pentru noi, dar pe o ureche i-a intrat pe alta i-a iesit. Acum cand aduc discutia despre copii ia pozitia mutului.
Sunt multe greseli pe care noi parintii le facem, in loc sa le analizam le cautam doar scuze.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 25 Aug 2014, 1:41 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 25 Aug 2014, 2:23 pm

Daniela,la tine in societate este la fel de prezenta sexualitatea pe strada ca si in manifestarile romanilor?
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de danniela Lun 25 Aug 2014, 2:30 pm

Nu Micheline! Aici lumea este inca pudica! Asta vorbind general. Acum cateva saptamani am intrebat-o pe o ospatara de ce poarta maiou negru pe sub bluza alba, nu se vedea bine, stii ce mi-a raspuns?? Sa nu se vada sutienul!!!! Deci forma sutienului se vedea cum sa zic...mai deloc dar ea era obsedata si mai toti sunt asa.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de ema Lun 25 Aug 2014, 4:04 pm

Nu am copii si nici prea des nu ma uit la tv dar am vazut filme cu scene sexuale explicite permise la 12 ani fara nici o problema, vocabular obscen cu trimiteri sexuale nevoalate in cadrul unor emisiuni considerate ca fiind serioase, homosexuali care se pupa si se pipaie in direct exprimandu-si fericirea de a se fi casatorit oficial, adulti care nu se feresc de copii pe motivul ca "copiii nu sunt prosti si trebuie tratati ca si adultii", educatie sexuala la scoala, explicita inca de la 6-7 ani Sa spun ca nu deschizi un radio, un tv, o revista si nu iesi pe strada fara sa vezi panouri publicitare mari cat un perete care invita la intalniri fierbinti si la inselarea partenerilor ("alunga plictiseala din cuplu") Asta e societatea franceza moderna actuala (reputatia proasta e bine intemeiata)
Ma intreb daca as fi avut un copil aici, cum as fi reusit sa-l tin departe de toate mizeriile astea?
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Scoli si discutii despre scolari -2 - Pagina 10 Empty Re: Scoli si discutii despre scolari -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB