Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

+29
ioana soare
MagdaMarin
32vali
aurishta
Michelle88
diada
Floren
myky7robc
Day
danniela
lacrisel
fulguta28
piciul
Dorulet
canadianca50
valentinadof
mia and me
SilviaDumitrescu
CCristinaC
adriuta
Gabica
AlinaJ.Bijoux
deosebita1
despina13cucli
stejara
came_lia
Andata
bisisica bijuterii
Giorgi
33 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Da dependenta FB-ul? Dar internetul?

Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 Vote_lcap17%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 Vote_rcap 17% 
[ 7 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 Vote_lcap20%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 Vote_rcap 20% 
[ 8 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 Vote_lcap20%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 Vote_rcap 20% 
[ 8 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 Vote_lcap37%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 Vote_rcap 37% 
[ 15 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 Vote_lcap6%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 Vote_rcap 6% 
[ 3 ]
 
Total voturi : 41
 
 

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de fulguta28 Lun 21 Oct 2013, 1:24 pm

Mie im place FB mai ales ca am o pagina unde postez ce lucrez. Am depasit 1000 de fani datorita concursurilor pe care le-am organizat de-a lungul timpului. Deci, Fb este super bun ca sa-ti promovezi in mod gratuit produsele pe care le faci si pe care vrei sa le vinzi.
Pagina personala este cu pozele copiilor, ale mele si poze cu ce lucrez. Pagina este disponibila doar pentru prieteni.
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de aurishta Mier 12 Feb 2014, 7:08 pm

Eu nu, dar de multe ori ma trezesc ca mi se intampla chestii pe care nu stiu sa le fi setat regulament ....de pilda primesc notificari prin SMS....posibil sa accept diferite "invitatii" care sunt camuflate....Este drept si ca stau cam rau cu atentia....
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Mier 12 Feb 2014, 6:29 pm

Hai sa ma fac nitel de ras...
Am gasit azi de doua ori, pe FB, atentionare de genul:
"... will receive the following info: your public profile, friend list, email address and birthday and your friends' birthdays."
Asta era pentru un calendar cu zile de nastere si mi-am imaginat ca o sa fie simplu. La fel am mai gasit pe o pagina care facea trimitere catre un salon de frizuri, parca ofereau discount-uri.
Mie mi se pare cam violatoare chestia, adica profilul public, cu toate pozele, datele, locatiile, etc., lista prietenilor, adresa de email, etc. Una e sa o aiba persoane pe care le cunosc si alta e sa o dai unui site de firma, impersonal, sa fie pur si simplu la discretia tuturor.
Voi dati aceptul cand sunteti intrebate asa?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de aurishta Mier 12 Feb 2014, 7:25 pm

Eu nu, dar de multe ori ma trezesc ca mi se intampla chestii pe care nu stiu sa le fi setat regulament ....de pilda primesc notificari prin SMS....posibil sa accept diferite "invitatii" care sunt camuflate....Este drept si ca stau cam rau cu atentia....
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Sam 22 Noi 2014, 7:22 am

Si iata-ma dupa un an, cu alte nelamuriri FB. Iar m-a apucat paranoia.
Eu din cate inteleg, daca dau like la ceva, comentez undeva, toti prietenii din lista primesc notificari (sau cum le-o zice, scrie macar in partea dreapta sus: Cutarica likes ... photo/ link/ comment, etc.) Ei, am un pitic pe creier. Adica daca nu ai toti prietenii dintr-un grup cu aceleasi interese, e ok, dar daca nu, afla toata lumea tot. Spre exemplu grupul de prieteni din partea sotului le are cu rock-ul, care imi place, dar daca pun o melodie rock sau dau like la ceva de gen, cei din alte grupuri de cunostinte/ prieteni vad postarea sau faptul ca-mi place X. Ca parca i-ar interesa...
Nu se poate selecta sa nu apara like-urile si activitatea mea, nicaieri? Adica sa apara doar ce postez pe Timeline si atat.

p.s. eu am gasit discutii aprinse, cum ca nu, chiar pe forumul lor, unde nu raspund niciodata cei de la FB, doar utilizatorii isi scriu parerile.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de valentinadof Sam 22 Noi 2014, 10:11 am

Asta e si nemultumirea mea dar e strategia lor de marketing.Sa te duci sa vezi curios ce poza sau ce-i place lui cutarica si sa uiti sa mai iesi de pe fb!Fb-ul asta e ca o tzatza care nu stie sa tina secretele si le spune la toata lumea! Smile Daca aflati cum se face sa dati de stire!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Dum 23 Noi 2014, 7:35 pm

Cred ca am descoperit ceva legat de "acquaintances", adica de cunostinte. Se poate sa selectezi in lista de prieteni daca X-ulescu iti e cunostinta, prieten apropiat sau adaugi intr-o alta lista. Deci daca iti e cunostinta, poti sa primesti mai putine notificari privind persoana respectiva, poti sa selectezi sa nu-ti vada lista de prieteni si alte activitati, cred.
Deocamdata m-am apucat sa selectez prin lista de prieteni si persoanele care nu sunt apropiate (nu le-am mai vazut de ani de zile in persoana sau nu le-am vazut deloc - cunostinte virtuale), le pun la "acquaintances". Sper sa nu se simta nimeni lezat, dar mi se pare mai corect asa. In plus, sunt unii care nu au nici in clin, nici in meneca cu ce postez eu: copii, activitati casnice si gospodaresti, etc. De ce sa-i chinui?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 23 Noi 2014, 8:17 pm

După cum am constatat si eu FB e un fel de radiosant modern unde poți spiona peste gard fara ca nimeni sa te vadă si poți barfi pe chat liniștita fara a fi văzută
Eu folosesc Block list .Am si eu anumite persoane curioase si invidioase care rascolesc in FB meu.Nu numai ca se uita dar mi-au si spus asta.Asa sa le-am blocat atât pe ele cât pe unii din cunoscuți lor.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de valentinadof Dum 23 Noi 2014, 8:57 pm

Bine,si eu am blocat persoane dar cum poti sti daca cineva s-a uitat pe pagina ta?

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 23 Noi 2014, 9:58 pm

Nu poți. Asta e șmecheria .

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de lacrisel Lun 24 Noi 2014, 11:31 am

Ei, da! Vremuri noi, probleme noi... ca bunica (sau si mai aproape: mama) nu avea asemenea probleme... si imi aduc aminte cu drag cum veneam de la scoala si saream repede pe telefonul fix sa vorbesc cu cea mai buna prietena a mea, de care abia ma despartisem la scoala, sa vorbim... discutii! Ca doar tot eram toata ziua impreuna la scoala... Dar era placerea aia de a vorbi la telefon! Cam asa ceva se intampla si cu FB, din punctul meu de vedere...
Eu consider ca FB este util!
Am un grup cu fostii colegi de la liceu... cu care daca nu am mai intra acolo sa ne mai tragem de urechi nici ca nu am mai sti nimic unii de altii (apropo, acest grup a fost creat cu ocazia intalnirii de 10 ani de la liceu, cand nu stiam cum sa dam unii de altii).
Altii folosesc FB ca mod de promovare a afacerii, sau chiar pe o afacere (nu putine sunt conturile de FB prin intermediul carora se fac diverse vanzari... sunt curioasa, se plateste ceva???? ).
Si da, am si o categorie de prieteni pe care i-am blocat. Nu mai primesc notificari de la ei pentru ca mi se facea greata ori de cate ori postau ceva... pentru ca la ei postarea era ceva de genul: sunt cel mai tare, am fost in cel mai tare loc, am mancat cea mai tare ciorba (ma mir ca nu puneau si ce faceau la baie, dar cred ca urma... Smile )
Asa ca dragutul de FB ne lasa sa ne alegem prietenii care ne pot vedea datele personale si pozele, si altii pe care ii bagam in categoria cunostinte, care nu ne agaseaza prea mult... si cea mai mare categorie, cea de ne-prieteni, care daca profilul tau nu e public, nu pot vedea mare lucru... decat cred la prietenii comuni. Apropo de asta, am incercat sa dezactivez notificarile si la pritenii comuni, dar nu mi-a mers... Sad

Cu alte cuvinte: SPOR LA FEISBUCEALA, dragelor care considerati ca din activitatea asta iese si ceva util !!! Am cerut si eu acum prietenia pe FB... of, doamne, am emotii... oare o sa mi-o accepte???
lacrisel
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 43
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Vin 01 Mai 2015, 10:28 am

Ce parere aveti, da dependenta? Dar netul? Cred ca pun un sondaj, daca aveti curiozitatea sa participati.
Eu recunosc, sunt cam dependenta. Inainte lucram la calculator, vroiam-nu vroiam eram cu fata in el, ca aveam nevoie de net, dar de un an intru de placere, utilitate, iau retete, tutoriale, tipare, idei, dar si pierd timpul. Sotul... e dependent si el. Dimineata am avut "impertinenta" sa il intreb de ce are peste 1000 de "prieteni" si s-a sifonat. Ce am cu FB-ul lui, ca nu sta pe el, doar da accept la cine ii cere, etc. Dar cand il caut ii vin notificari pe mail si vrei nu vrei pierzi timp sa le muti la spam, sa le stergi, mai intri sa casti gura.
Eu ma abtin (usor, nu e boala grea la mine, sper) de la FB si intru uneori la cateva zile, poate chiar nu intru 2 saptamani. Alte zile stau si o ora pe acolo. Dar de net nu ma pot lipsi de tot. Sau pot, dar nu vreau. rade
Va rog sa fiti sincere la sondaj, e anonim si cred ca ar trebui sa recunoastem ca in timpul respectiv ar fi atatea lucruri frumoase, utile de facut. Avem copii, catei, purcei, putem petrece timp cu ei, plimbari, citit o carte pe o banca in parc/ in curte, facut putin lucru de mana (un tiv, o maneca, o caciula, etc.), practicat vreun sport/ alergat/ biciclit, mers la un muzeu, expozitie, film, etc.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de danniela Vin 01 Mai 2015, 10:57 am

Noi suntem toti dependenti de gadgeeturile astea!!!
Nu are rost si nici nu vad sensul sa mint!! Si nici nu accept un repros din partea cuiva cand vad ce e pe neet. Cam toata lumea sta fie pe facebook fie pe un alt site.

Da lucrez pe calculator si am si timp liber, timp in care NU, nu pot parasi biroul, dar nu pot nici croseta.
Nu am prietene reale, doar virtuale, deci nu ies la o cafea dcat singura, si nu imi place!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de aurishta Vin 01 Mai 2015, 12:13 pm

Admina a scris:...cred ca ar trebui sa recunoastem ca in timpul respectiv ar fi atatea lucruri frumoase, utile de facut. Avem copii, catei, purcei, putem petrece timp cu ei, plimbari, citit o carte pe o banca in parc/ in curte, facut putin lucru de mana (un tiv, o maneca, o caciula, etc.), practicat vreun sport/ alergat/ biciclit, mers la un muzeu, expozitie, film, etc.
Este foarte adevarat ce spui...si eu ma surprind stand la computer mult mai mult decat as vrea in detrimentul unor activitati reale...totusi, daca n-ar fi forumeala, n-as putea vreodata sa stau cu voi de vorba despre atatea lucruri..facem parte din paturi sociale diferite care, in viata reala, este putin probabil ca s-ar intersecta, sau sunt bariere geografice care fac imposibila interactionarea noastra, chiar daca am vrea!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Vin 01 Mai 2015, 1:14 pm

Stiu, socializarea e un mare plus, mai ales ca gasim persoane cu interese comune sau vorbitori ai limbii materne. Eu in State n-am legat prietenii, mai ales ca n-am lucrat, ieseam din casa doar cu sotul, ne vedeam rar cu cunoscuti de-ai lui. Netul m-a "salvat" d.p.d.v. social, desi cred ca eram ok si fara. Nu stiu pe termen mai lung cum ar fi.
Dar... eu zic, sa nu fie ca drogul. De fapt nu zic eu, o zic si expertii, psihologii, ca da dependenta. Eu as vrea sa imi demonstrez ca pot sa intru si mai rar si sa inchid la ora stabilita dinainte, nu sa ma lungesc. Uneori sta deschis toata ziua... daca imi trebuie ceva. zid Si sincer, cate retete, cate poze si modele avem nevoie? Ca o carte de bucate si cateva reviste (Burda, Lucru de mana), ar trebui sa fie suficiente, dar ne plictisim si cautam de dimineata pana seara.
La mine e simplu, as putea sa lucrez mai mult, ca treburile casei la fac printre picaturi, mancare, grija de copil. Dar cand doarme bebe, in loc sa ma plimb pe net, as putea coase, ca materiale am destule. Chef este, doar ca mirajul netului e mai tentant. beat

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de danniela Vin 01 Mai 2015, 1:22 pm

Eu de acasa nu prea intru ca am timp mai putin, acasa prfer curatnie, mancare, tv, iesit undeva cu copilul sau gradinarit.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Day Vin 01 Mai 2015, 6:04 pm

Sa mai zic o data,da,stau calare pe Facebook.Cu exceptia orelor de odihna.Chair si cand lucrez sunt conectata.De ce? Pentru ca de vreo 3 ani,de cand mi-am facut pagina,acolo e "piata "mea.Cam 80% din comenzi imi vin de pe Facebook.Deci pragmatic vorbind,imi prinde bine.In alta ordine de idei,am descoperit ca si comunicarea e mult mai usoara prin mesajeria lor,poti suna gratuit in orice tara .Vorbesc destul de des cam ...pe toate continentele Smile Si-mi place.Cand plec de acasa am mesajeria deschisa pe telefon.Deci tot conectata,nu? De gasit informatii....prea putin.Nu caut nimic special acolo,doar contacte,niste bancuri bune,eventual Smile N-as zice ca imi "mananca "timpul,eu sunt INCA stapana timpului meu Smile Deci da,sunt dependenta de Facebook,dar la fel de mult sunt dependenta de cafeaua cu Flori sau alte prietene de pe-aici,de discutiile cu al meu sot,de iesirile la plimbari,de Zumbaaaaaaaaaaa,de pescuit,de modelaj Smile E rau????
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Vin 01 Mai 2015, 8:57 pm

Si asta ma depaseste, cum se descurca lumea sa comande de acolo. Adica un blog, mai inteleg, sunt pe categorii, poti pune etichete cu vandute, imposibil de reprodus, pe stoc, etc. Pe FB am inteles (pt ca n-am luat niciodata marfa de acolo) ca se gasesc in albume si trebuie sa cauti pe acolo, sa intrebi pe mesaj daca il mai are, daca nu pe ala, pe altul... greu. Pentru mine.
In mintea mea e problema ca nu e ceva real, e o cutiuta in fata noastra, un ecran. Da, ca legam prietenii asa, sunt de acord, face bine la psihic, la corason, dar suntem mai impliniti, mai fericiti, oare? Ne da iluzia ca lumea noastra e acolo, nu in carne si oase, unde sunt oameni reali, aproape de noi. Am vazut multi cu ochii in mobil, umbland aiurea, ca zombie, in metrou, sunt rupti de realitate, blocheaza intrarile, te lovesc ca nu se tin de bare, nu se privesc in ochi cu alti oameni, au ochii in gadget. Si da, poate nu suntem asa, dar eu nu vreau sa ajung un zombie, multumita doar de cutiuta magica. Si am vazut prieteni cu mobilul in fata pe Fb, la concerte, in restaurante, cand erau cu prieteni reali alaturi. Shocked Cat de trist e asta? Sa uiti de copii, sa-i ignori in parc, ca esti cu ochii in postarile "goale" gen filmulete haioase, poze cu pisici si mesaje inspirationale bagate din top. E enorm, stufos si gol de continut, parca. Inteleg mirajul, chiar are cu ce sa atraga, dar imi e ca pierdem timpul degeaba, acolo. Ciudat, asa mi se pare.
Eu zic sa avem grija si cu copiii, ca ei sunt mai sensibili si scapa usor pe panta asta, uita de interactiunea reala. Chiar sunt probleme mari prin tarile asiatice, multi se rup de tot de societate, nu reusesc sa-i scoata parintii din casa. Si la noi nu e departe, am in anturaj copii de 2 ani pe tableta, fete de 6-8 ani pe YT la video deochiate (unul cu sado-maso, Love Me Like You Do cu 325,879,755 vizualizari). Des am vazut copii ai caror parinti se intalnesc si stau toti buluc pe langa un telefon sau tableta, fiecare cu gadgetul lui. Uita sa copilareasca, sa se joace impreuna.
Ma rog, zic si eu, nu dau cu parul. Pe vremea bunicii nu erau televizoare cand era ea mica, atunci cand era adulta dadea Ceausescu cu program si apoi a innebunit lumea cu Tv-ul si internetul, care e mult mai rau.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de myky7robc Sam 02 Mai 2015, 8:42 pm

De actualitate, chiar prea de actualitate si cat se poate de adevarate comentariile cu netul asta:mail, facebook, bloguri, copy-paste la retete, sfaturi etc, clikuri la greu, timp pierdut sau de folos, cum e oare, ca si eu stau cu orele in fata PC-ului.
Imi propun sa ies la o anumita ora dar nu reusesc sa o respect intotdeauna. Sad
Si ce este mai naspa, e ca fiecare butoneaza in legea lui si nu mai vb unii cu altii, doamne e o nebunie totala. Shocked search
O fi bine asa? Parca suntem drogati.
Am stat cateva zile fara semnal din cauza furnizorului, eiii..iii, e usor de dedus ca a fost un chin, numai cu TV. scratch Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 3 4246 bounce
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Michelle88 Sam 02 Mai 2015, 9:00 pm

Am renuntat "sa mai exist" de acum 2 ani. Pierdeam timp mult, mult pe fb. Acum stau la calc, caut non-stop la diagrame si modele si fotografii, dar nu mai pierd vremea aiurea la chat-uit. Este o pierdere de vreme pentru mine. Eu imi citesc mail-urile in fiecare zi. De pe telefon. Am wi-fi in casa. Deci cu fb fara fb tot on-line sunt non-stop.
Michelle88
Michelle88
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 36
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Floren Sam 02 Mai 2015, 9:18 pm

Ce mai incolo-ncoace , trebuie sa recunoastem ca Facebook e un fenomen social !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Sam 02 Mai 2015, 10:28 pm

Eu cred ca trebuie sa facem ceva. Ca la orice dependenta, nu stai cu ea si zici ca e ok, incerci sa o schimbi, sa o lasi mai moale. Nici la sanatate nu face bine, monitoarele, mobilele emit radiatii (ne omoara neuronii, cel mai probabil), ne strica ochii, ne strica pozitia coloanei, gatului, afectiunii ale degetelor/ mainii (tunel carpian, parca), amanam ora de mancare, de somn din cauza netului, etc.
Imi tot propun sa o reduc. Si o pot lasa, am avut zile cand n-am intrat pe net sau doar putin, dimineata sau seara. Sincer, se poate trai bine-merci si fara net, mai ales cateva zile pe saptamana.
Pentru cele care lucreaza de la calculator si il au legat la net (normal), desi anumite firme pun opreliste pe site-uri sociale, cica; cred ca sunt programe care limiteaza accesul la anumite site-uri, retele sau chiar la net, in timp. Deci poti seta sa se inchida browserul dupa o ora, sa zicem sau tot calculatorul. Am si avut instalat un program asa si uitam sau ma faceam ca uit sa-l setez. rade
Si omul, mama si fata (de tableta si jocuri) sunt cam acaparati. Le-o citesc in ochi cand le zic sa o lase mai moale, ca se uita urat, ce am cu ei, de parca ar face parte integranta netul, din persoana lor. zid Eu macar recunosc, nu stiu daca e de bine sau nu, insa.
Si scuze, tot timpul gasim scuze. Doar acum, inca putin, imi trebuie "neaparat" chestia asta pe care o caut, intru si ies... de genul numai pe asta, ca e cald.
Ia vedeti la o cautare Google ce ne confirma specialistii: Dependenta de internet
E ca la alcool sau drog, cei dependenti nu recunosc si evita subiectul, anticipeaza momentul cand vor fi online sau se gandesc la ultimele dati cand erau online, vorbesc de asta, etc. De pe Sfatul parintilor:
1. Devii euforic in timp ce esti pe net
2. Petreci din ce in ce mai mult timp online
3. Nu poti sa-ti controlezi comportamentul
4. Iti neglijezi familia si prietenii
5. Renunti la toate celelalte activitati
6. Minti in legatura cu utilizarea netului
7. Netul interfereaza cu responsabilitatile tale
8. Tanjesti sa fii pe net si esti nelisnistit cand nu esti in fata PC-ului
9. Te simti rusinat sau vinovat in legatura cu timpul petrecut pe net
10. Impact negativ (te neglijezi)
11. O schimbare a regimului de somn este un semn ca ceva nu este in regula
12. Te confrunti cu schimbari in greutate, ai dureri de cap sau de spate

Si gata, ca iar a functionat toata ziua laptopul si ma mir de ce nu merge bine. zid Macar am revenit la el, de vreo 3 ori, n-am stat cu nasul in el. crash

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de diada Sam 02 Mai 2015, 11:18 pm

Si eu stau mult pe net. Pe FB nu ma omor, stau pentru ca am fete cliente si acolo. Dar nu urmaresc ce incarca unul altul, doar chat si postari cu vanzare.
Pe pagina personala am grupurile de la scoala/gradinita zid acolo aflu ce se intampla la gradinita. La scoala mai putin, domnul nu actualizeaza, a fost un parinte care a facut grupul si se ocupa de el.

Laptopul sta deschis toata ziua, chiar daca eu nu sunt, se inchide singur. Nu am cum sa renunt la net cu zilele, nici macar pe weekend. Cateva ore renunt si eu, cat stau cu copii, lectii, mancare, si vad ca am reusit sa mai si cos cate ceva, dar tot mult stau pe net/calculator. Am zis ca dupa ora 16.00 nu ma mai intereseaza, sa-mi fac un program, m-am tinut de el o saptamana, si am revenit la vechile obiceiuri... zid


_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de ioana soare Sam 02 Mai 2015, 11:46 pm

Eu intru sporadic, in reprize scurte, de-a lungul zilei. Calculatorul ramane deschis si intru atunci cand iau o pauza scurta de la ce fac. Nu am smartphone si nu vreau smartphone, l-am refuzat categoric atunci cand mi s-a oferit. Am cel mai ieftin telefon de la nokia:) Pentru ca pt mine telefonul trebuie doar sa functioneze, sa pot da telefoane si sa fiu sunata si atat. Nu prea inteleg la ce mi-ar folosi un smatrphone. Adica daca sunt acasa am calculator si vad mai bine decat intr-un ecran mititel; daca sunt plecata ori sunt in masina, conduc si deci nu am cum sa intru pe net, ori sunt la cumparaturi, ori cu copiii la plimbare si sunt atenta la ei, deci ce sa fac cu el? Hmmm, acum imi aduc aminte de perioada cand era Paul bebe mic si trebuia sa-l scot la plimbare. Era mic si nu aveam altceva de facut decat sa stau sa imping caruciorul. Ma uitam din minut in minut la ceas si nu-mi venea sa cred cat de incet se scurge timpul, pentru mine era ingrozitor de plictisitor. Am fost cea mai fericita atunci cand a crescut suficient sa se dea jos din carucior si sa faca si altceva in parc, sa fie totul mai animat. Dar pentru perioada aceea de bebe mic, da, un net portabil era bun, ca sa nu mai mor de plictiseala si sa ma rog sa treaca odata timpul.
Iar in vacante nu-i simt deloc lipsa. Mi se pare ca nici nu are ce cauta in relaxarea pe care vacanta trebuie sa o aduca. Parca ar rupe farmecul ei. Si nici in zilele cand chiar daca nu sunt in vacanta, dar sunt departe de net din diferite motive(petrecut ziua la bunici, in vizita, sau chiar acasa, dar cu invitati) , nu-i simt lipsa. Intru seara un pic sa vad ce si cum, dar nu mor sa fiu la calculator atunci cand nu e cazul pt asta. Astazi ploaia m-a tinut de la ce imi propusesem sa fac. Dar nu m-am lipit de calculator, am stat pe terasa in sezlongul primit in dar saptamana trecuta, cu o patura si am ascultat sunetul ploii care cade peste padure. Fara nimic altceva:) O ciocolata calda ar fi fost buna, dar mi-a fost greu sa ma misc de acolo sa ma duc sa-mi fac:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de danniela Dum 03 Mai 2015, 10:47 am

Day spunea mai sus: ''inca mai sunt stapana timpului meu'' si a zis bine!!
Admina, ce poti face tu sau ce putem face noi ca sa taiem chestia asta??? Socializarea pe internet a luat o amploare enorm de mare si daca se diminueaza se va face de la sine sau pentru ca un alt eveniment social ii va lua locul. Chestia asta depinde de fiecare in sine!!

Nu sunt addicted facebook, sunt addicted calculator!!! E o diferenta. S-a specificat mai sus, multe fete intra nu sa piarda vremea pe chat ci sa lucreze, cauta un model, isi preiau comenzile de acolo, sau au un chat pentru un scop.
Ioana eu folosesc un telefon bun pntru ca primesc sute de mesaje cu rapoarte de la serviciu, vad toate emailurile si multe din ele sunt de la serviciu, folosesc whatsapp chiar si sa trimit copia unei chitante. Daca nu iti foloseste la nimic decat sunat, da sunt de acord cu tine. Dar sunt multe persoane ca si mine!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB