Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

+94
eriliana
LOREDANA39
violetas
obanceacristina
virginia
veronica.l
kla78
Kristina
Celya_f40
valentinadof
victoria2006
Carmencyta
gabi1972
da-mely
onyk
iuliana72
DANY3LA
alessia2007
sunflowers
victoriacus
fizicuta
arianalaura
geo
elluta
Giobsy
aligabriela
Ana Maria
Rimmelle
tomari
Trandafir-rosu
canadianca50
kitty_1973
aida5891
anielle
marina40
mishou
mihamihaela
flori balteanu
sergiu valentin
chivucris
andreeatricoteaza
crina68
irinadcg
MihaelaT
anaid27
monicris
smihaelaviorica
zarina28
Cristache
laurin
Dorulet
symos
mihaelavama
myky7robc
letho
carmenco
dorinamisov
emmancita
cld
anc@
clara birau
pufoi
georgeta.prnic
annamarya
Eva
dadina
dienutzababy
cozma felicia
samo99ro
tinap
LORIMAR
anamaria79"
gabyd
culea mirela
rivka
cristinamihaela
Serban Valentina
kmn
europolis
ivanoiuadela9
romaya
mari01
danniela
SilviaDumitrescu
firicel
Angelica18
munteanu otilia
roxx
anasia
GinaP
gretty
marya222006
ALICET
galben emilia maria
98 participanți

Pagina 6 din 30 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 18 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de kmn Sam 09 Iun 2012, 11:22 am

mirela...ce dimensiune are patratul tau...?
si eu am inceput boleroul asta si lucrez cu un bumbac mai subtire decat flavia, gen romana si croset de 1,75...si mi-a iesit patratul 15cm/15cm, exact cat spune in schema (alta, pe care o am si eu),acum depinde si pentru cine faci bolero-ul...cred ca asa merge pentru 36-38
mult spor...
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de culea mirela Sam 09 Iun 2012, 11:50 am

of, kmn...patratul meu are 12/12 si croseta scrie pe ea 5 dar e subtire .....,vroiam sa-l fac pentru sora mea (era ca o surpriza)....dar na...ca a iesit pentru fiica-mea ... il voi incerca si in varianta care mi s-a spus mai sus de fete.
cred ca 15/15 e suficient de mare .pune si tu schema la cum faci bolero...
culea mirela
culea mirela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 48
Localizare : constanta
Data de inscriere : 15/03/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de danniela Sam 09 Iun 2012, 12:57 pm

Mirela ai patit-o , nu e pentru cine se meneste si pentru cine se nimereste!!! love Incepe altul pentru sora ta cum au spus fetele.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de culea mirela Sam 09 Iun 2012, 1:25 pm

Asa e danniela...
acum sa va arat capodopera si astept idei si pareri...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
culea mirela
culea mirela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 48
Localizare : constanta
Data de inscriere : 15/03/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 09 Iun 2012, 2:17 pm

Mirela foarte frumos a iesit. Eu as mai face inca un rand de patrate roata su asta ar fi boleroul. wink (cu marginea aferenta). Mie 15 cm mi se par putini pentru maneca ( bine 15 +15 - fata si spate) wink Cam 20-22 cm ar fi aproape de adevar wink , pe latura de patrat. Poate ne spune cineva de la coitorie cam cat ar trebui in centimetri pentru maneca. Sau poti masura pe ceva de-al tau asa aproximativ. hug

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de culea mirela Sam 09 Iun 2012, 2:32 pm

asa zic si eu silvia ...ca daca mai bag un rand de patrate si o margine putin mai lata ar iesi pentru cine a fost menit.. wink
culea mirela
culea mirela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 48
Localizare : constanta
Data de inscriere : 15/03/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de cozma felicia Sam 09 Iun 2012, 2:41 pm

Mirela,iese super(sa nu mai zic de cum arata purtatoarea).Cred ca trebuie sa faci mai multe patrate(sa le impaci pe amandoua).
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de danniela Sam 09 Iun 2012, 3:10 pm

Eu zic sa il lasi pentru papusa ca prea sunt frumoase amandoua si papusa si boleroutza ca u mai e bolero!!!!! kiss
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de dienutzababy Dum 10 Iun 2012, 1:17 am

superb.
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 36
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de galben emilia maria Dum 10 Iun 2012, 10:08 am

ma ajuta cineva si pe mine cu o schema la rochita asta?[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
galben emilia maria
galben emilia maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 58
Varsta : 44
Localizare : bistrita
Data de inscriere : 23/04/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de dadina Dum 10 Iun 2012, 10:18 am

In poza originala manecuta e f mica practic are vreo 3 cm la care se adauga marginea.E si f mic si in fata .Ca dimensiuni e bine sa masori spatele persoanei sa vezi cat are si apoi cat vrei maneca .Prea lunga nu cred ca e bine pt ca -ar putea sa stea urat labartata.Ca ex eu am 40 cm la spate si deci mai vreo 5-6 maneca ar iesi 52 la spate Eu insa sunt ingusta in umeri.E clar ca iti trebuie cel putin 4 patrate (48cm ) plus ceva margine(mai multa). Eu as fi facut si la fata ceva ori inca un rand de patrate (dar par ca vin cam sus) ori as face jumatati de model pe diagonala ca se poate.Am vazut multe scheme de bolerouri asa.E frumos si asa mic dar e cam incomod.Am si eu si le tot trag sa le aranjez.
dadina
dadina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 13/12/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de Eva Dum 10 Iun 2012, 10:19 am

galben emilia maria a scris:ma ajuta cineva si pe mine cu o schema la rochita asta?[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aseara am inceput si eu un bolero ca al Mirelei, pe negru. Si eu ma gandeam ca in fata as mai adauga jumatati de patrat pe diagonala (sus) si pe verticala (jos), sa-l pot inchide. Mie imi ies OK patratele, imi ajung 3 pentru spate.

Emilia, frumoasa rochia! Nu am mai vazut-o.


Ultima editare efectuata de catre Eva in Dum 10 Iun 2012, 10:30 am, editata de 1 ori
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de anamaria79" Dum 10 Iun 2012, 10:29 am

emilia cred ca asta este(nu ai dat"space"inainte sa pui adresa,dupa semnul de intrebare si de asta nu se deschide)
eu schema asta o am
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
anamaria79
anamaria79"
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 45
Localizare : oradea
Data de inscriere : 16/05/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de dadina Dum 10 Iun 2012, 12:36 pm

Asta e modelul dar eu nu prea inteleg cum e sus fiindca acolo se repeta modelul din mijloc pe invers si nu rezulta din schema.Si nici randurile din mijloc nu imi sunt prea clare.Cred ca ultima sa ii zicem floare e bordura de jos.Deci cum e la mijloc?
dadina
dadina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 13/12/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de cristinamihaela Dum 10 Iun 2012, 12:47 pm

eu sunt incepatoare, dar cred ca mijlocul florii e inceputul si de acolo se lucreaza in sus pentru bust si in jos pentru fusta
cristinamihaela
cristinamihaela
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 159
Varsta : 49
Data de inscriere : 20/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de galben emilia maria Dum 10 Iun 2012, 12:59 pm

va multumesc din suflet. si eu cred ca asa este inceputul. de la floare in sus si in jos. la partea de sus o sa gasesc eu un model care sa se potriveasca. abia astept sa vina ziua de maine sa pot sa lucrez. daca o sa mai exersez cu pozele o sa vedeti si finalul.
galben emilia maria
galben emilia maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 58
Varsta : 44
Localizare : bistrita
Data de inscriere : 23/04/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de annamarya Mar 12 Iun 2012, 9:25 pm

culea mireala mi-a placut asa tare modelul de bolero ca vreau si eu unu. pana acum am facut un patrat din flavia cu croseta tulip de 1.3 si are latura de 16/16. am o intrebare, cum ai unit patratele? in timp ce le lucrai sau cum?
Mersi anticipat pt ajutor!
Am o banuiala ca tu ai lucrat cu piciorus dublu, iar eu am folosit piciorusul triplu, nu sunt sigura daca aceste denumiri sunt folosite de toata lumea asa ca pun un link sa vezi despre ce vorbesc.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
annamarya
annamarya
helper
helper

Numarul mesajelor : 85
Varsta : 35
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 05/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de culea mirela Lun 18 Iun 2012, 2:50 pm

anna ca sa iti iasa bolero pentru tine trebuie o croseta mai groasa , eu am folosi nr 3 , latura iese de 25/25 si le-am unit in timp ce lucram iar la piciorus, e lucrat dublu..(vezi produsul finit la bluze,topuri,jachete..)
culea mirela
culea mirela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 48
Localizare : constanta
Data de inscriere : 15/03/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de georgeta.prnic Mier 20 Iun 2012, 11:58 am

Fetelor,am inceput o rochita de bebelus,si nu stiu cat trebuie sa fie de lunga.Nepotica mea s-a nascut pe 20 mai si as vrea sa o poarte in vara asta.Cine a lucrat pentru bebelusi ma poate ajuta?Am masurat si am pana acum 19 cm.Lucrez cu fir subtire si inaintez cu viteza melcului.Trebuie sa fie gata pana pe 28 iunie! Merci Merci Merci
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de danniela Mier 20 Iun 2012, 2:02 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Special pentru Pufoi, palaria verde este!!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de ALICET Mier 20 Iun 2012, 3:40 pm

Georgeta, nepoata mea face 3 luni saptamana viitoare.Si am terminat pentru ea o rochita.Eu am facut-o lunga de 27 cm si ii e cam scurtuta.
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de georgeta.prnic Mier 20 Iun 2012, 4:08 pm

Multumesc Alicet!Daca lucrez 27 cm ,masurat de la rascoiala manecii,ar fi suficient?Tu ai lucrat 27 cm,masurata de la gat,adica de la primul rand lucrat?
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de danniela Mier 20 Iun 2012, 4:44 pm

Georgeta, nepoata mea de 3 ani are din talie la genunchi 29 cm. Asa mi-a dat cumnata masura, deci zic eu ca ar fi ok ca nu o faci pana in pamant. Spor!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de georgeta.prnic Mier 20 Iun 2012, 6:09 pm

Multumesc Danniela! pupi
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de pufoi Mier 20 Iun 2012, 11:09 pm

Dani multumesc si eu!
Pup dulce!
pupi
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 30 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 18 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB