Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyIeri la 7:38 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyIeri la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ornarea torturilor noastre VII

+63
victoriacus
Carmencyta
Gerlinde13
luminitza79
Maria Tatuti
Alehandra23
Andata
Steluzza
canadianca50
tiana
bubu85
barbin
piciul
Ais
AcidoR
diada
alban andreea
betymi72
silvia adriana
camelia84
ale_bebe
Karina33
silvisor
mari42
CarmenClaudia
Giorgi
kmn
annamaria26985
Dorulet
carmenfratila
nicole24
Giobsy
rivka
zylv
Gianina4ever
MagdaMarin
cld
danniela
oanaraluca
cristina07
AlinaJ.Bijoux
Mickey
tinap
SilviaDumitrescu
stoy
gabriela1554
cory74
valentinadof
zarina28
Admina
teisoara
adelina24
dorinami
MihaelaT
anc@
kitty_1973
denis21
Angelica18
arime
Motzu
Rimmelle
Uca
mimiady63
67 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Alehandra23 Sam 25 Mai 2013, 5:51 pm

Am reusit sa vin cu tortul, va=am povestit la celalalt topic despre el, si iata asta a iesit!
Mihaela super delicios arata tortul, bravo!
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[/img]
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 25 Mai 2013, 7:14 pm

Mihaela mult succes in continuare vad ca ii calci pe urme Arimei.
Felicitari.
Tortul arata minunat si apetisant.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 25 Mai 2013, 8:12 pm

Mulţumesc!
Alehandra, este foarte frumos şi elegant. Trandafirii sunt mai mult decât perfecţi. Sincere felicitări!
Magda, nu ştiu dacă calc pe urmele ei, Arime face torturi foarte frumoase, dar avem oarecum viziuni diferite. Ştiu doar că-mi place să tortălesc şi să le fac cât mai aspectoase, gustoase şi să-i fac fericiţi pe cei cărora le sunt destinate.
Ciocolătosul acesta e pentru noi, dar tot nu l-am vrut chiar simplu. wink

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de cory74 Sam 25 Mai 2013, 10:06 pm

Mihaela, tortul arata demential...de apetisant... frumos Exact pe gustul meu, asta imi place la un tort; sa fie cat mai gustos. Sper ca v-a placut crema ganache... Noua acestea ne plac cel mai mult; ganache si mousse!
Alehandra, tortul tau e de revista, fara indoiala! Daca m-as afla langa el, as fi tentata sa miros trandafirii... iti vine a crede ca doar ce au fost culesi din gradina si asezati pe tort... impecabil bucurie
Sad Mie mi-ar fi mila sa-l tai, sa "macelaresc" atata migala...
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 25 Mai 2013, 10:20 pm

Mulţumesc, Cory!
Cremă ganache de cioco cu lapte am mai făcut şi am făcut şi mousse de piersici, dar acum am făcut ganache cu cioco amăruie. Eu nu mă dau în vânt după ciocolata amăruie, îmi place cea cu lapte şi multe alune sau alune şi stafide şi-s mare mâncătoare de ciocolată, nu mă satur cu câteva pătrăţele, de regulă mănânc cam jumătate sau chiar una, ce să fac şi eu... e plăcerea mea. Dianei şi lui Mihai le place ciocolata amăruie aşa că tortul e pe gustul lor.
La ora actuală îmi place cel mai mult ultima reţetă de cremă de ciocolată ce am făcut-o la Doboş, luată de pe blogul Lissei.
Mousse-ul îmi place, dar nici după el nu mă topesc.
Până în prezent torturile mele s-au mâncat până la ultima firimitură. wink
Eu nu-s mare mâncătoare de prăjituri, mănânc, dar nu cât mănânc ciocolată. rade

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de cory74 Sam 25 Mai 2013, 10:38 pm

Nici mie nu-mi place ciocolata amaruie, de aceea spuneam ca daca nu-mi place culoarea de ciocolata cu lapte, adaug cacao neagra, dr. Oetker...ca sa evit ciocolata amaruie care da o culoare mai frumoasa/intensa..
si apoi prefer sa fiu cu gandul la dulciuri facute de mine caci mananc mai putin.., pun prea repede pe mine Embarassed
Maine dimineata fac si eu un tort; krem a la krem, mi-am propus. Sa vedem daca si reusesc..
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 25 Mai 2013, 10:46 pm

Da, dar şi cacaua dă gust amărui.
Am noroc că-i pielea de drac şi nu mă îngraş de la cioco. rade Dacă se punea toată cât am mâncat bătea cântarul 100. Eeee, am şi eu şunculiţe, dar pentru că nu fac sport. rade
Sigur îţi va reuşi, va fi gustos şi frumos. Aştept pozele că aici m-ai lovit din plin la gust. Ador Krem a la krem. foame

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de danniela Dum 26 Mai 2013, 10:51 am

Mihaela, te-ai jucat superb!!!!
Eu modelul ala il ''jucam'' pe unghii dar la un tort nu m-ar fi dus mintea!!!
Felicitari!
Astept sa se deschida pozele Alehandrei Sad
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 26 Mai 2013, 2:31 pm

Mulţumesc! Daniela, joacă-te şi pe torturi. wink

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Alehandra23 Dum 26 Mai 2013, 5:13 pm

Multumesc frumos fetelor pentru cuvintele frumoase! Ieri eram grabita si nu am mai apucat sa scriu si ce contine! Asa ca o fac acum! Retetele nu-mi apartin, le-am luat si eu de ici de colo.Tortul a avut creme: Crema de ciocolata, crema de lichior de menta cu mascarpone si bucati cioco cu menta inauntru, si o crema de zmeura foarte usoara si racoroasa facuta din mascarpone, frisca si iaurt cu bucati de zmeura! Va pup!
Cory74 Sarumana! M-am obisnuit deja cu gandul de ''macelarire''a torturilor,totusi asta-i scopul, sa fie si savurat nu doar privit, si chiar nu-mi pare rau deloc! Personal consider ca tortul e punctul culminant al unei petreceri Smile
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Admina Dum 26 Mai 2013, 7:26 pm

Mihaela, te-ai perfectionat! Ma bucur pentru tine ca ai inceput sa faci comenzi. Lucrezi foarte frumos si ingrijit si pui suflet, ies niste torturi minunate. love
Alehandra, figurinele facute de tine sunt parca insufletite, deci orice tort ornat cu ele este deosebit. Sper sa-ti indeplinesti visul, dar cred ca mai frumos ar fi sa le faci pe cont propriu, nu pentru o cofetarie. Eventual sa-ti deschizi un fel de PFA. Aveam o cunostinta virtuala care facea torturi in Olanda si spunea ca legea e usoara, le poti face si acasa si prezenta intr-un spatiu comercial. La noi trebuie sa ai camera separata pentru spalat oua... mese e inox si dotari de restaurant de lux.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Alehandra23 Lun 27 Mai 2013, 12:35 am

Adminamultumesc frumos! Da, m-am gandit la inceputul unei mici afaceri ca Pfa aici, asa usurel cat sa-mi mentin vie pasiunea.Insa sunt cateva impedimente momentan.In primul rand ar fi spatiul, nustiu exact ce cer astia aici, dar cu siguranta vor cere macar o camera de lucru in cel mai fericit caz, sau de depozitare, care nu o detin.Apartamentul nostru este micut, si cel putin acnul acesta nu ne vom muta de aici.In al 2-lea rand, pentru unele meserii chiar si ca PFA (gewerbe in germana) cer calificare.Calificarea de cofetar o am, de la 19 ani, facuta la Eurotraining in Timisoara, si se laudau ca e recunoscuta UE.Inca nu am inceputdemersurile sa vad cum sta treaba, dar tot din auzite, se cer echivalari , aiciscoala de cofetar dureaza 2 ani, in Ro a fost doar 6 luni.Sa nu mai spun ca nici limba nu o stapanesc....
In alta ordine de idei, vreau sa spun ca nu ma grabesc sa facceva din asta, fetita mea e inca micuta (1an si 9 luni) si nu vreau sa imi iau bona, chiar daca mi-as permite si as castiga f bine, sunt unele etape din viata ei care nu vreau sa le ratez cu nici un chip,caci nu ne vom mai intalnii cu ele.
Pana atunci, eu am timp, las lucrurile sa curga normal, iar eu ma ocup de pasiunea mea noaptea, sau la pranz cand ea doarme.Urmatorul mare pas pentru mine sper sa fie in Octombrie, cand vreau sa particip la un conscurs national de torturi, de aceea m-am decis sa lucrez continuu,nu vreau sa merg acolo, printre mari maestri si mari nume chiar nepregatita, poate cu odiploma de acolo, fie si un loc 3, sunt sigura ca altfel mi se vor deschide niste usi spre visul meu.
Vreau sa va spun ca astazi, am fost chemata la sarbatorita acasa, ca cineva a vrut sa vorbeasca cu mine.Am fost, era o femeie , romanca si ea, si mi-a zis din start: ''saptamana viitoare implinesc 50 de ani, am dat comanda de tort deja ca nu stiam de tine, dar nu conteaza, vreau un tort de la tine, neaparat! ''.Am fost incantata, si ea la fel, pt ca tocmai manca din tortul de ieri, si a zis ca si ea il vrea exct la fel, ca si compozitie, asa ca am luat prima mea comanda aici.Sper ca voi face treaba buna, si o voi multumi pe deplin.
Va trimit si voua o feliuta virtuala! Smile
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[/img]
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Admina Lun 27 Mai 2013, 2:42 pm

foame Arata de vis.
Stratul alb, de sub martipan, de culoare crem, e unt?
Sau poate poti gasi sa colaborezi cu o coferarie, part-time, doar pentru decor. Eventual asa nu ar fi exigenti in ceea ce priveste diploma. Poate faci un portofoliu cu pozele torturilor si decoratiunilor tale si le prezinti cofetariilor din zona. Faci foarte bine ca nu grabesti lucrurile, e ideal asa. wink Asa ies cele mai frumoase lucruri in viata, toate la timpul lor.
La noi sunt multe persoane care fac torturi la comanda, persoane fizice, nu PFA sau alta forma legala. Dar stiu de la Geany (o forumista de-a noastra), ca e altfel in Germania si tarile civilizate. Normal ca-ti poti gasi clienti printre cunoscuti, dar in timp e mai bine sa stai linistita si sa dai partea pe care o cere statul, pentru orice profit. E mai sigur asa. Plus ca lumea are altfel incredere, cand vine vorba de mancare si lucruri comestibile, daca ai o certificare. Bafta, oricum ar fi sa fie!

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Alehandra23 Lun 27 Mai 2013, 5:36 pm

da, stratul de sub este unt mixat cu zahar pudra si arome.Pasul propus de tine l-am facut anul trecut, cu prezentarea pozelor la o cofetarie aici, dupa ce au vazut pozele, mi-au cerut si un cv, le-am dus tot, doar ca programul meu nu coincidea cu al lor.Anul acesta, de fapt luna trecuta am vazut in ziar un anunt pentru cofetarie, am trimis doar poze, dar nu le-am zis ca am diploma de cofetar, le-as scris scurt unde locuiesc , si i-am intrebat daca au part-time.A venit raspunsul rapid, cu aprecierile de rigoare.Mi-au zis programul,part-time, insa doar de dimineata.....nupot decat dupamasa, mai bine zis seara, iar ei atunci inchid, asta ar insemna sa fiu eu singura in cofetarie /laborator sa lucrez, dar nu aveau program de seara.... insa mi-au zis ca s-ar bucura sa ma aibe in echipa lor, dar nici ca m-au intrebat de diploma...din cauza programului a picat si asta.M-am obisnuit cu gandul ca va mai dura ceva timp pana voi lucra intr-o cofetarie, sau se va materializa ceva.Oricum nu vreau sa-mi gasesc clienti, oamenii sunt rai, majoritatea.Acum imi pun intrebarea, daca apar comenzi dupa tortul ce il voi face sambata.....ce sa fac? Vor fi la petrecere 40 de persoane....La petrecerea de sambata unde am facut tortul cu trandafirii portocalii au fost doar 10 persoane, iar a 2-a zi imediat cineva a vrut un tort...e asa de dificil de lucrat cu oamenii, daca ma faceam medic veterinar nu era atata bataie de cap... .
NU vreau cu nici un chip sa fac vreo munca la negru, imi e tare frica de astfel de probleme, avem familie, si responsabilitati, am tras sa ne stabilizam financiar si sa fim impacati sufleteste , nu vrem sa dam cu piciorul.
In ro faceam si eu torturi la comanda, dar nu te lua nimeni la intrebari, si primarul era client fidel si niciodata nu m-a intrebat daca am vre0un document sa fac treaba asta legal....aici suntem straini.
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Steluzza Lun 27 Mai 2013, 5:56 pm

Ce bine arata feliuta de tort click .Nu te descuraja Alehandra eu zic ca daca cineva iti da comanda tu sa o faci.Te inteleg perfect cand zici ca suntem straini ,dar mai sunt si oameni de treaba printre ei. bucurie
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 27 Mai 2013, 6:03 pm

Asa Alehandra23, nu era suficient ca ne-ai arata minunatia de tort in toata splendoarea lui ne taiat. Acum arata-ne si sectiuneaaaa ca de daca nu ne-a picat falca de tot .... sa fii sugura ca acum ne pica. Pai e frumos din partea ta? Eu care nu ma omor cu dulciurile, pe asta tot l-as manca wink M-am abtinut eu sa omentez la postare cu el intreg dar acum..gata nu am mai rezistat.
kiss Stii ca glumesc da? Felicitari, spor si indeplinirea dorintelor!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 27 Mai 2013, 6:09 pm

Mulţumesc, Admina!
Alehandra, arată foarte bine secţiunea. Ciocolată, zmeură...yammm. Mai puţin menta pentru mine. Eeee, vezi, aşa începe totul. Azi un tort pentru o rudă, mâine pentru o prietenă şi te trezeşti că încet, încet vor şi alte persoane. Mă bucur pentru tine. Mult spor!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Andata Lun 27 Mai 2013, 10:35 pm

Mihaela, imi ploua in gura. Si aspectuos si gustos.... eu ma dau in vant dupa tot ce contine ciocolata. Multumesc tare mult pt reteta, peste o luna e ziua mamei si cred ca ar fi o surpriza minunata un tort ca al tau, chit ca nu va fi la fel de gustos sau frumos.
Alehandra, superb tortul tau, minunati trandafirii. Spor la cat mai multe comenzi, chiar daca la inceput va fi fara forme legale si doar pe baza de reclama "din gura in gura". De fapt, asta e cea mai buna reclama. Iti tin pumnii sa iti realizezi visul
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Alehandra23 Mar 28 Mai 2013, 10:44 am

Steluzza multumesc frumos, dar sa stii ca poate-or fi si oameni buni printre altii, se pare ca noi am avut ghinion sa-i intalnim doar pe cei din cealalata tabara, unde ni s-au bagat bete in roate, chiar de catre ai nostrii.I-am zis unei cunostiinte romanca si ea, sta aproape de mine la cateva strazi , ca am luat prima comanda de tort, evident m-a intrebat si cati bani iau pe un tort, i-am zis ca pe asa un tort , de fapt pt tortul de sambata care trebuie sa aibe si bujori si ustensile de cosmeticiana pe el, e 80 euro, 3 kg, si efectiv am vazut invidia si replica :'' oooo pai eu iau 80 de euro pt 10 ore de munca'', dar n-am mai continuat sa-i spun ca munca la un asa tort e peste 80 de euro, si daca ar fi sa calculez lucru la ora plus materiale profesionale ar depasii 100....
Chestia cu preturile, mai ales in randul nostru al cofetarilor e mult discutata, cine nu stie cat e de lucru pentru un tort, spune ca e foarte scump.Trebuie sa stii de toate : Florarie, sa stii ce flori si cu ce merge, cunostiinte de pictura pentru combinarea culorilor, si multe altele, care se invata pe parcurs pentru fiecare tema in parte.In spatele unui tort care arata bine este si un studiu , despre culori, despre asortare si de ex acum m-am apucat de modelat figurinele pentru cosmeticiana, incerc sa fac replici ale produselor Dior din zahar.
SilviaDumitrescu culmea, nici eu nu-s fan dulciuri, sau poate ca as fi fost daca nu eram satula de ele :D Sarumana! Smile
MihaelaT da se pare ca asa incepe totul , in orice caz, fiecare tort care il fac, asa il lucrez ca si cum l-as face pentru mine/pentru ziua mea, si se pare ca, daca-mi place mie, cu siguranta si celorlalti le va placea Smile
Andata multumesc frumos! Da sa stii ca asa e, se duce vestea imediat, mai ales ca de putin timp am realizat si eu ca nu fac lucruri chiar asa obisnuite :D.Sa stii ca sunt pe fb intr-un grup de nemtoaice, care fac torturi si ele, sunt f multe care fac contra cost, numa nu prea striga in gura mare ci mai degraba spun ca pentru prieteni, dar cand o persoana apare cu 15 torturi intr-o luna, ma indoiesc ca le face gratis
O zi frumoasa!
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de danniela Mar 28 Mai 2013, 10:49 am

Acum vad si eu ce face Alehandra si la fel ca Silvia.....
Ce sa iti spun, tu stii mai bine ce te coafeaza, si mie mi-e frica de chestii la negru, adica mai bine pierd eu dar nu risc sa afectez si pe cei din jur. Insa stiu sigur ca dupa ce iti mai creste copilul o sa ajungi departe. Clar se vede ca ai nu numai talent dar si pasiune in ceea ce faci!
felicitari si sa urci pe scara cat mai curand!!

Mihaela, nu am timp sa ma joc, insa intr-o zi...... o sa ma laud si eu!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 28 Mai 2013, 3:23 pm

Mulţumesc!

Alehandra, ai perfectă dreptate. De exemplu, eu nu fac ca pentru ziua mea că mie nu-mi fac tort rade dar, am făcut până acum doar pentru cei dragi mie, am pus suflet, cum a zis Admina şi când am făcut pentru altcineva am făcut tot ca pentru cei dragi mie. Totul a început din joacă, pasta de zahăr am descoperit-o când am făcut primul castel pentru Diana, a început să-mi placă să mă joc cu ea, m-a prins în mrejele ei, doar că timpul asta nu-mi ajunge. De regulă eu modelez noaptea când e linişte şi nu mă întreabă nimeni nimic. Drept că nu mă ridic foarte sus în modelatul pastei de zahăr, nu am niciun fel de ustensilă fiţoasă (dar urmează să-mi cumpăr câte ceva) şi pasta de zahăr mi-o fac eu, pregătire-n domeniu n-am, cum să combin culori ştiu de la orele de desen, dar indiferent că ai sau nu ustensile îţi ia mult timp să modelezi, să laşi să se usuce, să asamblezi... Mie chiar nu mi se pare mult 80 € - 3 kg pentru Germania. dLa noi e mult, vine aproximativ 350 lei -3 kg. Poate cea cu care ai vorbit a transformat în lei. Smile
Şi mai e un aspect...se poate întâmpla să nu fie grozavă făina deşi e acelaşi tip pe care-l foloseşti de regulă şi blatul să nu crească sau chiar să ţi se taie o cremă, o fi prea cald în bucătărie sau cine ştie ce motiv....astea le trecem la pierdere. N-am păţit până acum, dar nu se ştie niciodată.
Chiar vorbeam zilele trecute cu o vecină a mamei care mai face torturi pe comandă, de regulă diplomat cu fructe, ornat cu frişcă şi are câteva figurine de plastic pentru copii sau cumpără trandafirii nu-i face şi zicea că face cu 25 lei/kg, iar mama ei lasă şi cu 23 să aibă clienţi sau chiar să-i plătească luna viitoare. Mare lucru nu câştigă dacă pui pe hârtie cât costă una sau alta. Eu prefer să-i spun omului ce să cumpere sau cumpăr eu şi pun pe hârtie şi manopera separat ca la croitorie. Smile
Multe nu spun că fac pe bani, dar vorba ta, 15 cadouri pentru prieteni ori 12 luni rade iată ce de prieteni are.
Te admir, îmi place ce văd, eşti o artistă, mă înclin şi-mi scot pălăria şi chiar nu faci deloc lucruri comune. Cere preţul pe care-l meriţi. Să dea Dumnezeu să ai şi tu 15 comenzi într-o lună!

Aştept tortul cu cosmetica. ura

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de cory74 Mar 28 Mai 2013, 8:23 pm

Alehandra, aproape ca imi dau lacrimile gandind ca minunatiile realizate de tine raman in umbra... doar pentru pasiune personala.. Dar cred ca pana la urma vei primi tot ceea ce poate oferi mai bun meseria asta!
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Alehandra23 Sam 01 Iun 2013, 12:20 am

Salutari fetelor! In sfarsit am ajuns, deocamdata cu mana goala, tortul e la frigider, maine il ''gatesc de sarbatoare'' Smile.
danniela sarumana! Intradevar nu vreau munca la negru, dar o medie de 4-5 torturi pe luna, la persoane cunoscute cred ca nu mi-ar strica, numa bine imi fac si eu cativa banuti pentru noile investitii, in felul asta o sa rasufle usurat sotul, ca nu ma mai ating de bugetul familiei Smile)
MihaelaT ar fi foarte bine sa poti achizitiona cateva ustensile, sunt de un real folos.Iti dau cateva exemple de unelte de care eu nu ma pot lipsi, plansa de silicon (am luat-o din Real, chiar am prins-o la reducere, cu 4 euro, dar si daca ar fi fost 10 euro, pret intreg,tot as fi luat-o, este indispensabila, in felul asta nu mai folosesc amidon sa nu se lipeasca pasta,in fe;l asta nici nu afectez pasta cu nimic), in loc de merdenea acil sau mai stiu eu ce sunt pe piata, folosesc o rola de folie alimentara, e perfecta , nici ca-mi mai trebuie altceva.Setul de ustensile de modelat iar este indispensabil pt mine, il am de aprox 3-4 ani, buretelul de subtiat si in rest cam atat.
Eu sunt bolnava dupa culori, in special dupa dusturi, nu de mult timp am inceput sa lucrez pe sarme, si altfel se schimba situatia.
In rest improvizam, de ex petalele de la trandafir ledecupez cu capac de scobitori, pt frunze si potir am decupatoare, dar le-am primit n-as fi dat banii pe ele oricum, mai bine imicumpar dust-uri :D, si evident nelipsitele pensule bune.Nici eu nu am mare lucru, am avut o groazade decupatoare care le-am vandut sa-mi cumar culori, chiar la jumatate de pret le-am dat, pt ca eu le-am primit de la o firma de aici dar nu imi erau folositoare, eu prefer sa modelez cu mana libera Smile.
Cu siguranta daca as avea 10 comenzi pe saptamana nu m-as descurca doar cu mana libera, dar sa nu uitam ca performanta nu se face singur, ci in echipa, iar eu mai am pana acolo sus, un drum lung dar frumos .
Noaptea modelez, iar dimineata cand imi admir unele creatii, simt ca n-am pierdut nimic, nici ore nedormite, nici material (chiar daca pe toate le arunc), simt doar ca am castigat experienta, cea mai valoroasa dintre toate.Toate lucrusoaele puse aici nu au ''frati'' , sunt unicat, si fiecare e facut pentru prima data.
cory74 multumesc! Smile Meseria asta....pfff, a devenit o obsesie pura, cand am un tortde facut, nu pot dormii noaptea, prima noapte de dupa comanda stau doar in pat, incerc sa adorm dar nu pot, imi vin in minte idei de realizare , multe, toate deodata, apoi ma lupt sa le combin si sa pastrez un echilibru.Cred ca cea mai proasta parte este ca am inceput sa ma neglijez pe mine, absorbita fiind de modelaj, dar am realizat ca trebuie sa am grija si de mine, un om bolnav nu mai poate muncii spre realizarea visului.Smile
Va pup! Apar curand si cu tortul ;)
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de cory74 Sam 01 Iun 2013, 10:11 am

Dupa atatea minunatii indraznesc, totusi, sa mai trec si eu pe aici cu tortul meu modest (ma refer la decor), facut pentru copilasii mei iubiti. Cu ocazia aceasta urez tuturor copiilor sa fie fericiti birthday
Este un tort cu blat de cacao cu mousse de fructe de padure si mousse de ciocolata alba + glazura de ciocolata foame
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Poate in august, pentru majoratul fiului meu, o sa incerc si eu un decor mai deosebit...Voi vedea daca-mi mai ramane timp..de aperitive, caci intentionez sa fac singura tot..

cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 01 Iun 2013, 1:13 pm

Alehandra, mulţumesc pentru sfaturi!
Mie-mi trebuie musai setul acela de modelare cu 8 bucăţi, tăietorul cu două rotiţe, pensule am unele bune, sunt pensule de desen de la Milan, de diferite mărimi şi mai vreau decupatoare floricele şi bineînţeles colorant de la Wilton, iar restul pe parcurs. Dar şi astea trebuie să mai aştepte niţel că nu-s urgenţă şi făcând un total ajunge sau chiar depăşeşte 200 lei. Rolling Eyes
Cory, apetisant tort.
La mulţi ani copilaşilor mici şi mari!
Am făcut şi eu un tort pentru o prietenă dragă mie. Este aceeaşi compoziţie ca cel de săptămâna trecută, ciocolată şi caramel. De data asta am folosit cacao neagră cu 22% unt de cacao că am găsit la Profi şi am umblat un pic şi la cantităţile de la crema caramel.
Iar am avut mână liberă la decorat wink şi am ales să-l docerez simplu, dar elegant(zic eu).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
glazura oglindă

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 9 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB