Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyMier 08 Mai 2024, 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ornarea torturilor noastre VII

+63
victoriacus
Carmencyta
Gerlinde13
luminitza79
Maria Tatuti
Alehandra23
Andata
Steluzza
canadianca50
tiana
bubu85
barbin
piciul
Ais
AcidoR
diada
alban andreea
betymi72
silvia adriana
camelia84
ale_bebe
Karina33
silvisor
mari42
CarmenClaudia
Giorgi
kmn
annamaria26985
Dorulet
carmenfratila
nicole24
Giobsy
rivka
zylv
Gianina4ever
MagdaMarin
cld
danniela
oanaraluca
cristina07
AlinaJ.Bijoux
Mickey
tinap
SilviaDumitrescu
stoy
gabriela1554
cory74
valentinadof
zarina28
Admina
teisoara
adelina24
dorinami
MihaelaT
anc@
kitty_1973
denis21
Angelica18
arime
Motzu
Rimmelle
Uca
mimiady63
67 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de danniela Dum 12 Mai 2013, 10:13 am

Mihaela Supeeeerb tortul cu blonda cu tot!!!!!!
Daca ai fi aproape ti-a da comanda pentru fii-mea, tot ceva in gen ca ea e o blonda ''spalacita''.
Felicitari pentru tort si sa iti traiasca sarbatoritul!
Chiar ai talent!! love
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 12 Mai 2013, 10:32 am

Mulţumesc! Merci
Sărbăturitul e un client. wink

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de kmn Dum 12 Mai 2013, 1:50 pm

ce frumusete de tort!!!
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 12 Mai 2013, 4:02 pm

Mulţumesc!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de valentinadof Dum 12 Mai 2013, 5:32 pm

Mihaela esti ninunata,cum zicem noi in moldova,cu ni muiat,ca la rusa!
De-acum nu mai faci torturi ci ninunatii!Tot cu ni muiat! ura

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 12 Mai 2013, 9:41 pm

Smile Mulţumesc, Valentina! Bine că am făcut rusă. rade

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de arime Mier 15 Mai 2013, 4:22 pm

Cory: foarte apetisanta mai este sectiunea de la tortul tau. Felicitari!

MihaelaT: Multumesc frumos pentru apreciere si complimente sincere, draga mea! Un tort reusit. wink
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Giorgi Sam 18 Mai 2013, 5:04 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Executat la foc automat ,cu iaurt si fructe de padure ,cu iaurt ,pere si cirese.Sunt la odihnit si relaxare,in frigider .
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 19 Mai 2013, 8:36 am

Mulţumesc, Arime!
Giorgi, trimite-mi şi mie o felie cu fructe de pădure că-mi plouă-n gură. foame

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de danniela Dum 19 Mai 2013, 9:59 am

Superb Giorgi!!
Am si eu o reteta cu iaurt si fructe ....tropicale dupa caz rade care imi iese. E foarte racoros, dar la copii nu le place Sad
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Alehandra23 Mar 21 Mai 2013, 2:46 pm

Poate va inspira torturile si decorul meu, totul facut doar pentru casa, sau eventual pentru prieteni.Mi-ar placea sa lucrez intr-o cofetarie, sau sa fac torturi la comanda, pentru a aduce bucurie pe masa fiecarui sarbatorit.PRobabil, vreodata se v-a intampla si asta, insa deocamdata e doar hobby de timp liber.Sunt bucuroasa ca intalnesc aici oameni cu o pasiune comuna, pasiune pentru lumea dulce.Este pentru prima data cand adaug poze pe acest forum, iar daca nu o fac bine imi cer scuze, si rog administratorii sa ma ''traga de urechi'' :D.
O zi frumoasa!

[img[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

][/img]

Pentru fetita prietenei mele care a implinit un anisor, un topper de tort, o fetita ''imbracata'' la fel ca micuta Tania in ziua taierii motului Smile
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[/img]

Cu siguranta e baiat :D , nici nu mai trebuia sa scriu Smile
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[/img]

Tortul meu de Sfantul Valentin, am participat cu el la o competitie restransa de pe FB, a fost prima competitie de gen, si pot spune ca a fost o experienta super, celelalte fete au venit si ele cu torturi foarte frumoase si foarte originale Smile
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[/img]

Aceste 2 figurine, ocupa primul loc in inima mea, am vrut sa le tin pe post de bibelou, dar am avut o prietena virtuala care le-a indragit din prima, si s-a tinut de capul meu pana ce figurinele au ajuns la ea Smile Ma bucur ca au fost de folos cuiva
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[/img]

Si as mai avea multeeee, multeeee, insa ma opresc aici, nu vreau sa deranjez, sau sa umplu topicul cu figurinele si torturile mele, daca va pot fi de ajutor cu ceva, sunt pe-aici :)Numai bine!

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[/img]
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de bubu85 Mar 21 Mai 2013, 2:56 pm

Alehandra23, wowww mirat2 sunt extraordinar de frumoase figurinele tale, este foarte talentata. Pe mine m-a amuzat teribil baietelul si batraneii.

Felicitari inca o data. Flowers


Ultima editare efectuata de catre bubu85 in Mar 21 Mai 2013, 2:57 pm, editata de 1 ori (Motiv : papat litera)
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Alehandra23 Mar 21 Mai 2013, 3:06 pm

Sarumana bubu85, multumesc frumos! Baietelul l-am facut doar de a-mi depasii limita, ca pana atunci faceam doar imbracati, acum se vede clar ca e baiat :P.Sambata e ziua prietenei mele, si ii plac trandafirii si fluturii, am inceput sa lucrez la trandafiri insa nu am o imagine clara in minte cum v-a arata la final....o sa incerc sa fac o schita sa-mi limpezesc imaginile care tot mi se suprapun in minte Smile))).Cu siguranta o sa revin cu ce-a iesit!
:*
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Tort " Prinţesa Maria"

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 21 Mai 2013, 3:07 pm

WOUUUU!
Alehandra, mă bucur că împarţi cu noi această plăcere. Eşti talentată. Bravo! Marţipanul îl prepari în casă sau îl cumperi?
Spor la făcut trandafiri!
Până acum am făcut doar pentru familie şi o prietenă, dar pentru că am solicitări, am început să fac şi pentru alte persoane şi astfel câştig şi un bănuţ dn hobby.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tort " Prinţesa Maria"
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Colega mi-a spus că ar vrea şi ea un tort frumos, gustos, dar nu mi-a spus cu exactitate ce ar dori. Mi-a spus că Mariei îi place ciocolata şi culoarea roz... Cărei fetiţe nu-i place această culoare? Smile
Am făcut blatul de Amandină şi crema de ciocolată ce am făcut-o ultima dată la Doboş. Pentru decor am decis eu, dar i-am povestit şi mămicii cam ce am de gând să fac.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am văzut pe net că-s la modă acadelele din pastă de zahăr şi am făcut şi eu câteva pentru decor, dar şi pentru mititeii care iau parte la petrecere.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Sam 25 Mai 2013, 8:22 pm, editata de 1 ori (Motiv : inlocuit link-uri poze care au dispărut)

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Alehandra23 Mar 21 Mai 2013, 3:13 pm

MihaelaT multumesc frumos! Foloseam de obicei pasta facuta in casa, dar acum am primit cadou 10 kg pasta de zahar cumparata pt a continua lucrul, asa ca lucrez cu ce am.Mai am vreo 5 kg colorata dar nu ma atrage deloc, e asa tare si sfaramicioasa, chiar daca e cumparata, cam stramb din nas la ea Smile
Ma bucur asa mult ca v-am gasit Smile o sa fiu cu ochii pe voi, eu lucrez dar mai rarut, eventual figurine , doar asa de hobby, ca n-am ce face cu ele, majoritatea (aprox 200 de figurine) au ajuns de muuuult la gunoi, scumpa pasiune.....spre necazul sotului :P
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de danniela Mar 21 Mai 2013, 3:57 pm

Alehandra, da-mi voie sa te critic putin love cred ca ai facut outele cam mari, ori chiar ai vrut sa arati ca e baiat?? rade Glumesc, dar chiar te admir, mi-a placut tortul de sf Valentin si batraneii, expresivi!! Felicitari!
Mihaela, ma bucur ca poti sa scoti un banut din hobby-ul acesta. Chiar ai talent!!
La noi la cofetarii fac niste torturi superbeee dar....negustoase. Un blat uscat, uneori prea batut, alteori prea pufos sau uscacios, cremele putine si alea lasa de dorit, si e asa de pacat cand vezi ca decorul e super, l-ai manca din ochi iar ce e sub te dezamageste total...
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Alehandra23 Mar 21 Mai 2013, 4:13 pm

danniela criticile sunt constructive pentru mine, mai ales ca sunt mama de fetita, si nu de baiat, nu stiu exact cum trebuie sa arate la cei mici Smile)) .Multumesc frumos!
In ceea ce priveste cofetariile, sunt total de acord cu tine!Se alege calea usoara si ieftina, premixurile.Se elimina prin asta esecul unei creme taiate, se prelungeste valabilitatea produsului,timpul de lucru redus, insa se elimina si gustul care trebuie sa-l aibe o prajitura sau un tort.
Insa, este o cofetarie care mi-a ramas in suflet, este o cofetarie din Timisoara, care inca mai face creme batute pe abur (din marturisirea a 3 fete care lucrau acolo, si le-am intalnit la un curs de calificare, una din ele lucra chiar la creme).Nu stiu daca e voie sa dau numele, nu am nici un scop sa le fac reclama, insa pretul pe kg de tort este de aprox 50 Ron, pret total justificat de gustul prajiturilor si al torturilor.
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 21 Mai 2013, 4:59 pm

Mulţumesc, Daniela! Eeee, să nu crezi că acum voi tortăli continuu, dar când se va ivi ocazia o voi face pe bani pentru că am ajuns la concluzia că pe mulţumesc pot să şi stau Embarassed şi de ce să nu fac bani din asta. Nu-s eu super expertă, dar torturile mi-au fost mereu apreciate şi am avut parte de laude, iar gustul i-a plăcut chiar şi mamei mele rade care e tare selectivă când e vorba de tort sau prăjitură, dacă n-are nucă ea zice că nu e prăjitură. rade
Chiar azi discutam la şcoală legat de torturi şi-mi tot ziceau două colege că trebuie să muncesc pe bani, să le spun un preţ, dacă pot sau nu pot şi atunci nu se mai jenează să apeleze la serviciile mele.
E drept cu tortul de cofetărie, e sec, are un gust artificial, cel cu blatul de cacao e amar, dar nu amărui dulceag ca cel făcut în casă, iar cremele... lasă de dorit. Să nu mai zic de înlocuitor de nucă în loc de nucă, praf de nu ştiu ce care să suplimenteze nr. de ouă...şi kg e cel puţin 30-35 lei.
Acum, când a venit colega după tort, reacţia ei a spus tot. A fost cam ca cel căruia-i cade gura. Embarassed
Când s-a deschis o cofetărie la noi în oraş i-am făcut copilei pe plac şi ne-am dus să mâncăm o prăjitură. Am luat ceva cu ciocolată, dar diferite. Aveau acelaşi gust, să nu zic că eu am luat două linguriţe şi atât mi-a fost, ia copila a mâncat aproape jumătate şi nici c-a mai vrut. Deşi erau diferite, dar cu blat maro aveau acelaşi gust. Parcă erau gemene. love Arâtau de-ţi luau ochii, să nu mai zic de glazura aceea perfectă, lucioasă...dar atât.
Alehandra, avem
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]subiect doar cu figurine. Tot ai spus că ai multe poze, aşa că te invit la subiectul din link să ni le arăţi şi pe celelte.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Alehandra23 Mar 21 Mai 2013, 5:30 pm

Ok MihaelaT asa voi face, le voi posta acolo, cat de curand pot Smile.Mai devreme cand am vazut postarea ta, am mers direct pe link si am inceput sa incarc cateva imagini, am incarcat eu ce am incarcat, apoi nu stiu ce am facut si am sters inainte sa postez, eh norocul meu.Poate pe maine, acum s-a trezit mititica si fug la ea! :*
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de cory74 Mar 21 Mai 2013, 9:51 pm

Am ramas si eu mirat2 Alehandra... Superbe toate... Mai bine te apucai de modelaj/pictura... ca ramaneai cu ele, apropo de regretul de a fi nevoita sa le arunci
Mihaela, nici tortul tau nu e mai prejos... Te specializezi din ce in ce mai mult..Si asa e, trebuie sa ceri bani pe ceea ce lucrezi chiar daca-ti face placere.
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 21 Mai 2013, 10:50 pm

Mulţumesc, Cory!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de tiana Mier 22 Mai 2013, 12:12 pm

alehandra esti super talentata.Aceiasi parere am si eu,apuca-te de ceva dn care sa scoti bani,ca e pacat de munca ta! Mihaela imi place f mult cum arata tortul tau,mai ales coronita! bravo fetelor
avatar
tiana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 223
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Alehandra23 Mier 22 Mai 2013, 12:54 pm

Multumesc mult fetelor! Zaharul e ''prima dragoste'' si fac asta din pasiune, cu fimo probabil o voi face pentru bani, as fi curioasa daca voi mai avea aceeasi daruire pt lucrusoarele mele din fimo.....
Alehandra23
Alehandra23
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Germania
Data de inscriere : 03/05/2013

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Tort cu caramel şi ciocolată

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 25 Mai 2013, 4:27 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am dulcegărit şi eu un pic încercând o reţetă nouă, dar şi glazura aceea oglindă. E un tort dulce amărui. rade
Reţeta am luat-o de la Miha Simiuc de pe
blog.
Blat
Ingrediente:
5 ouă, 5 linguri zahăr, 5 linguri făină, 2 linguri cacao, 3 linguri ulei, 1 linguriţă praf de copt, o fiolă esenţă de vanilie.
Albuşurile se mixează bine, se adaugă zahărul treptat şi se mixează până se obţine o spună tare şi lucioasă. Gălbenuşurile se mixează cu uleiul şi esenţa de vanilie dublându-şi volumul şi se adaugă ân spuma de albuşuri mixând la o viteză mică. Făina amestecată în prealabil cu cacaua şi praful de copt se adaugă la compoziţia de ouă şi se amestecă uşor cu o lingură sau spatulă, de jos în sus.
Miha a copt 3 blaturi, dar din comoditate eu am copt un singur blat pe care l-am tăiat şi am obţinut trei foi.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Crema de ciocolată este o cremă ganache de ciocolată amăruie.
Ingrediente: 100 g ciocolată amăruie, 150 ml frişcă lichidă şi 5 linguri de frişcă preparată.
Ciocolata ruptă bucăţi şi frişca lichidă se pun într-un vas pe aburi pănă se omogenizează şi devine fluidă. Se dă la rece câteva ore. Eu am pus-o în concelator vreo 20 de minute şi apoi în frigider vreooră şi jumătate. Când am văzut că s-a întărit bine am mixat-o şi am adăugat pe rând cele 5 linguri de frişcă mixată în prealabil.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Crema caramel
Ingrediente: 200 g zahăr, 130 ml frişcă lichidă, 80 g unt
Zahărul se topeşte la foc potrivit până prinde o culoarea aurie. Adăugăm frişca şi amestecăm continuu până se topeşte zahărul. Adăugăm untul şi amestecăm până se topeşte. Compoziţia n-a fost nici foarte fluidă, dar nici prea groasă. Se lasă la răcit.
După ce s-a răcit mi s-a părut un pic cam tare şi am mixat-o puţin adăugând o lingură de frişcă.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sirop
Ingrediente
: 250ml apă, 4-5 linguri zahăr, 2 fiole esenţă de rom
Se amestecă toate până se dizolvă zahărul şi se însiropează blaturile.

În forma de tort am pus prima parte de blat am însiropat bine, crema de ciocolată, a doua parte, crema de caramel şi blatul care la copt a fost în partea de jos pentru a fi drept şi am dat la frigider de seara până dimineaţa.

Glazură de ciocolată oglindă
Această glazură am luat-o tot de la Miha de pe blog, dar de la alt tort.
Ingrediente: 150 g zahăr, 50 g cacao (1 plic Dr. Oetker), 100 ml frişcă lichidă, 100 ml apă, 5 g gelatină.
Gelatina se pune la hidratat în 3 linguri de apă rece. Zahărul se amestecă cu cacaua, se adaugă frişca şi apa amestecând spre a se omogeniza.. Se fierbe la foc mic până se dizolvă zahărul şi ies primii bulbuci. Luăm vasul de pe foc şi strecurăm pentru a nu rămâne cocoloaşe de cacao şi adăugăm gelatina hidratată. Dăm la frigider până se îngroaşă puţin.
Pentru a glazura am pus tortul pe un grătar de la cuptorul cu microunde şi grătarul l-am pus în tava de la aragaz. Am turnat glazura începând din mijloc şi am lăsat să curgă pe margini, am strâns cu lingura din tavă şi am continuat glazurarea până s-a acoperit perfec şi pe margine. Eu m-am jucat puţin şi cu puţină ciocolată albă, topită.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de canadianca50 Sam 25 Mai 2013, 4:55 pm

Minunat !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 8 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB