Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sanatatea noastra Cap 1

+50
AcidoR
dandana
canadianca50
danniela
camic
nicole24
ALICET
valentinadof
tomari
diada
ioana soare
aisha
fizicuta
alinachiri
gloriamix
Giorgi
gabriela1554
Andante
alban andreea
Gabica
musetel
rosita
kitty_1973
mnarcisa
cristina07
valih
ema
Uca
stejara
SilviaDumitrescu
tinap
Dorulet
symos
danae
Tache Marilena
irish05
Adina Grigoriu
carmenco
lennny
Angelica18
despina13cucli
Gianina4ever
pufoi
corina corina
aurishta
myky7robc
piciul
danielabordei
Admina
adriuta
54 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 14 Oct 2012, 6:54 pm

Doamne ajuta!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 14 Oct 2012, 6:56 pm

Sa ne ajute D-zeu la toti !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de myky7robc Dum 14 Oct 2012, 7:40 pm

va fi bine cu nora ta, ca si starea ei optimista ajuta mult.
Doamne ajuta!
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 14 Oct 2012, 8:24 pm

Multumesc ! hug
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Admina Sam 16 Feb 2013, 8:16 pm

"Luăm chimicale din alimente, medicamente, suplimente şi cosmetice, aşa că, deseori, fără să realizăm, depăşim anumite doze. În plus, unele E-uri chiar interacţionează. Oamenii pot dezvolta alergii, migrene, palpitaţii, anxietate, halucinaţii, forme de cancer, tulburări intestinale şi metabolice şi probleme ale tiroidei. Femeile însărcinate care, fără să realizeze, îşi bombardează organismul cu un cocktail de E-uri pot aduce pe lume copii cu malformaţii congenitale.", afirmă prof. Mencinicopschi.

Am ramas surpinsa sa gasesc in lista de ingrediente a produsului Calciu+D3, de la firma DoppelHertz, o lista socanta de E-uri, dupa ingredientele active si anume: Shellac (E 904), Polisorbat 80 (E 433), Hipromeloza (E 464), Talc (E 553 b), Glicerol (E 422), Dioxid de titan (E 171). Mare atentie la prospectele medicamentelor, inainte de a cumpara ceva, deoarece in prospectul de pe net nu erau trecute aceste E-uri, apar doar pe cutie. Acum, desi imi doream o cura de calciu, fiind luna de iarna, cu "r", parca nu-mi vine sa le mai iau. zid Pe alte medicamente si creme sunt trecuti doar generic "excipienti" = Substanta asociata principiului activ al unui medicament si a carei functie este de a facilita administrarea, conservarea si transportul acestui principiu activ pana la locul sau de absorbtie. Adica E-uri menite sa coloreze diferit medicamentele (ca sa nu le incurcam, daca ar fi toate albe, cica zid ), conservanti (pentru ca trebuie sa aiba termen de valabilitate mare), geluri si capsule sintetice menite sa inghitim mai usor minunata substanta, care cica ar trebui sa ne vindece, nu se ne faca rau.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Admina Mier 27 Feb 2013, 2:18 pm

Aveti vreun remediu testat pentru amigdale inflamate? M-am pricopsit cu gripa de sezon, care da dureri de oase si muschi si dureri in gat. Nu-mi curge nasul si nu tusesc sau stranut, doar dureri mari in oase, nu pot dormi noaptea. Si ma doare rau cand inghit, nici ceaiuri sau apa nu pot sa suport. Am luat propolis pe miere, pastile de supt ceva cu Salvie si Tantum verde si nimic. Ciudat e ca ma doare doar amigdala stanga si cealalta nu pare afectata.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de aurishta Mier 27 Feb 2013, 4:57 pm

Eu am rezolvat durerile de gat cu ceai de ghimbir, pe care-l dau inclusiv copiilor.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Gabica Mier 27 Feb 2013, 5:30 pm

Eu am luat germoderivat de coacăz negru. Chiar a funcţionat. Au efect mai puternic dacă se iau cu puţină apă, se plimbă ceva timp prin gură, se înghite soluţia, apoi timp de cel puţin 15 min nu se consumă nimic. Ajută şi reflexoterapia. Altcineva, să vă strângă pieliţa dintre degetele de la mâini. este punctul reflex pentru ridicarea imunităţii. (puteţi face asta şi personal, dar vă spun eu că nu veţi strânge suficient de tare.)
Sănătate multă.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de alban andreea Mier 27 Feb 2013, 5:44 pm

am luat aseara un parasinus si de dim nu ma mai durea gatul.mai functioneaza si laptele cu ou,sau usturoiul mestecat in stare cruda.insanatosire grabnica!
alban andreea
alban andreea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : bacau
Data de inscriere : 22/06/2012

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Admina Mier 27 Feb 2013, 6:57 pm

Fac gargara cu apa calduta cu sare, am pus in ea si tinctura de ghimbir (asta mi-a dat de la plafar) si tinctura de galbenele si sunatoare. Nu am vazut ameliorari inca, am facut de doua ori gargara. Aura, cum faci ceai de ghimbir? Din radacina sau uscat, cumparat de la plafar?
Am facut si ceai de lamaie, abia il pot inchitii si ma doare stomacul de la el. Am mancat doar o briosa cu ceva ceai, de dimineata pana acum. Sad Dar nici foame nu-mi e.
Am si gemoderivat de coacaz negru, incerc acum sa iau. Si Parasinus am luat ieri noapte, dar nu mi-a facut mare lucru. M-am trezit din 2 in 2 ore cu dureri in gat (cred ca inghiteam in somn) si dureri de oase, la bazin si picioare mai ales. Dar azi mi-a fost mai bine, nu m-au mai durut oasele si muschii, asa tare. O sa dizolv un paracetamol sinus si-l iau dupa masa ( o supa crema, pe care nu stiu cum o sa o inghit). Cu ceva sper sa-mi treaca, multumesc mult de sfaturi. Merci

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Andante Mier 27 Feb 2013, 7:06 pm

Tonsilotren si Homeogene; dc durerea in gat este ca un os de peste ramas acolo, iti pot recomanda o schema cu Mercurius Solubilis si Bryonia, pe PM; tamponari cu gaz la nivelul gatului pe care apoi il infasori cu o esarfa/fular, decasept.
Andante
Andante
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 57
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Admina Mier 27 Feb 2013, 8:20 pm

Sunt remedii homeopatice, nu? Bryonia imi dadea mama mea, cand eram copil, dupa sfaturile dr-itei Chirila. Am sa le iau pe primele doua, sigur se gasesc in farmacii. Gaz nu am de unde sa iau, nici sa vreau. Am cautat ani de zile pentru scalp si am citit mult pe net, nu mai e de gasit (cel putin in Bucuresti si imprejurimi), de pe vremea raposatului.
Durerea e abia perceptibila daca nu fac nimic, dar e foarte puternica daca inghit. Amigdala stanga e inflamata clar, pentru ca se simte la palparea gatului.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de aurishta Mier 27 Feb 2013, 9:01 pm

Admina, ceaiul de ghimbir il fac din rizom, il tai in bucati mici si il fierb cca. 10 min si folosesc o bucata cam cat un deget la 3 cani de apa(in final raman cam doua).
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Andante Mier 27 Feb 2013, 10:32 pm

Da, sunt remedii homeopate, complexisme, cum le spun medicii, care contin, printre altele si cele doua mentionate separat. Gazul, m-i l-au adus socrii de la Campeni, de Bacau, acum cativa ani, si este, dupa mine, cel mai eficient:picur putin pe un tampon demachiant si bandijonez usor zona gatului, pe care, apoi il infasor cu o esarfa/fular.Pana dimineata nu mai am nimic...metoda e testata, cu succes, si pe fiica-mea cea mare.Mai merg, deasemeni, gemoderivate de coacaz negru sau arin negru, cu maces (neaparat), recomandate fiindu-mi in ianuarie de dr.Nitu de la Plantextrakt.Problema e sa ameliorezi durerea ca sigur e virala, si de trecut tot intr-o saptamana iti trece. Multa sanatate iti doresc!
Andante
Andante
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 57
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de myky7robc Mier 27 Feb 2013, 10:43 pm

badijonezi gatul pe exterior sau pe amigdale chiar?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de gabriela1554 Mier 27 Feb 2013, 11:45 pm

Ma bag si eu in subiectul acesta, stiind ca majoritatea suntem femei pe forum. Doresc sa le dau un sfat celor ce nu l-au facut, sa mearga sa isi faca testul pap. O sa va povestesc cum m-a ajutat acest test facut " la timp" sa nu fac cancer. Am zis ca sa il fac si eu, daca tot e gratis, am primit un rezultat groaznic; dupa ce am mai mers la controale si am luat ceva tratament am fost programata pentru biopsie pe col; am stat 3 zile in spital, iar dupa 10 zile am primit diagnosticul "displazie de col in forma severa. Am crezut ca pic de pe picioare. M-a programat pentru conizatie, saptamana trecuta mi s-a facut si astept rezultatul sa vad daca mi-au fost extrase toate acele celule canceroase. Sper sa iasa totul ok. In ziua cand m-am internat eram o gramada cu displazie pe col si 20 de femei sub 30 de ani cu cancer pe col. Nu mai trebuie sa gandim ca noi suntem sanatoase , ca noua nu ni se poate intampla!


Ultima editare efectuata de catre gabriela1554 in Joi 28 Feb 2013, 4:27 pm, editata de 1 ori
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Admina Mier 27 Feb 2013, 11:48 pm

Cred ca pe piele, la exterior. Daca ai da in gat, cred ca ar arde. Eu una nu am incerca. Shocked Dar pe piele e ok, stiu ca era bun la multe probleme de piele, inclusiv paduchi (a avut si fetita mea, la gradinita, in buricul Bucurestiului, dar nu am gasit gaz; pe mine m-au scapat bunicii mei in copilarie, cu gaz, cumparat de la magazinul satesc, cu de toate, de la Cooperativa wink ) si e foarte bun anti-caderea parului, chiar se folosesc produse petroliere in solutii din plafar.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Ducess Joi 28 Feb 2013, 7:37 am

Gabriela1554, ai perfecta dreptate! Teoretic, testul PAP ar trebui facut anual, tocmai pentru a se evita asemenea situatii neplacute! Dar sa va dau si eu o veste buna: ieri, dupa mai bine de jumatate de an de investigatii mai putin placute, am aflat ca NU am cancer, cum s-ar fi preconizat...Va doresc tuturor o zi superba si sanatoasa! hug
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de dandana Joi 28 Feb 2013, 12:08 pm

uf gabriela, multa sanatate! stii cum e, mai bine mai tarziu daca nu e prea tarziu!
pap anual si mamografie tot anual, asta sa nu uitati!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de gabriela1554 Joi 28 Feb 2013, 4:29 pm

da, multumesc, acum stiu si eu, pana acum gandeam si eu ca mie nu mi se poate intampla.
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de dandana Joi 28 Feb 2013, 5:10 pm

si totusi, eu nu inteleg cum de se poate sa fie atat de grav la femei sub 30 de ani! din ce am citit, evolutia e lenta, dureaza in ani, adica daca uneori o mamografie nu e suficienta la un an (asa mi-a povestit doctorita ffff buna pe care am vizitat-o anul trecut si o am pe lista pt martie) pt ca exista cancere la san agresive, la cancerul de col evolutia e muuuuult mai lenta
vai de viata noastra, de fapt cred ca stresul, poluarea, ce mancam incepe sa devina mult mai importatnt
multa sanatate si curaj, gabriela!
si tie Ducess si voua tuturor!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Ducess Joi 28 Feb 2013, 5:16 pm

Dandana, multumesc! Tocmai imi explica cineva ca hormonii pe care ii ingurgitam prin mancare(carne) , apa, etc. au o mare contributie la dezvoltarea acestor boli. Acum cat adevar e si aici...nu se stie.
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Admina Joi 28 Feb 2013, 5:40 pm

dandana a scris:uf gabriela, multa sanatate! stii cum e, mai bine mai tarziu daca nu e prea tarziu!
pap anual si mamografie tot anual, asta sa nu uitati!

Nu se recomanda mamografiile decat dupa 40-45 de ani, deci mare grija sa nu aiba doctorii la care mergeti, exces de zel si sa va faca din oficiu. Refuzati si cereti ecografie mamara, care se poate face la orice varsta. Mamografia este o procedura foarte violenta asupra sanului, parerea mea (neavizata, recunosc, dar tot o zic); presiunea aplicata sanului trebuie sa fie destul de mare, pentru a trece raxele X printr-un strat cat mai mic de tesut. Fara suparare, dar daca loviturile puternice la san pot cauza chiar cancer, de ce se fac cu atata darnicie, mamografii anuale? Nu am ajuns inca la varsta la care se recomanda mamografiile si pana acum am facut o ecografie pentru ca am avut niste simptome ciudate si vroiam sa exclud orice indoiala. Dar cred ca ma voi gandi de doua ori inainte de a face anual mamografie. Eventual, daca imi vor permite finantele voi face ecografie si daca sunt ceva dubii voi recurge la mamografie. Foarte importante sunt auto-palparile, pe care le puteti face in anumite perioade ale lunii, cand nu sunt influientati sanii de hormonii feminini.
Ducess si Gabriela, sanatate multa si putere sa treceti peste aceste incercari ale vietii. Va rog mult, cand primiti un diagnostic medical serios, nu intrati in panica. Mergeti cu mult calm, la alt cabinet medical (cel mai bun de care puteti afla si pe care vi-l puteti permite) si repetati analiza, fara sa spuneti ce rezultat ati avut in alta parte. Daca laboratoarele medicale depisteaza hemoglobina in bere si poate leucocite in sucul de mere... zid chiar mai credeti ca ei au dreptate 100%? Dupa ce obtineti 2-3 rezultate identice cautati un medic bun (nu un macelar) si documentati-va inainte, cititi multe pareri pe net, exista carti, articole. Nu apelati la operatii extreme, doar pentru ca primul medic a zis ca taie si va "rezolva" problema.
Eu, la cateva zile de la primul contact sexual am intrat in panica, s-a rupt un prezervativ. Am mers la primul cabinet de gineco impreuna cu prietenul meu si eram hotarata sa cer o pilula de a doua zi. Doctorita mai in varsta ma verifica si zice clar: esti gravida! Eu holbez ochii. Ea zice: putem face un chiuretaj, nu e nicio problema. Eu ii zic: doamna dr eu am fost virgina pana acum cateva zile, vreau o pilula de a doua zi (nu se auzise in Romania de asa ceva, atunci) pentru ca s-a rupt prezervativul ieri seara, nu au trecut 24 de ore. Ea senina... ce-i prostia aia, nu intrerupi o sarcina cu o pilula, revi la mine peste o luna si vedem ce facem. shot
Daca ma lasam pe mana macelaresei care a mintit clar si a zis ca simte o sarcina, desi nu era si era in stare sa faca un avort, fara sa fie nimic acolo, cine stie daca mai aveam fetita acum, cine stie ce alte probleme puteam avea, dupa. Nu credeti tot ce vi se vinde de medici de mana a doua, care taie desi nu e nevoie, doar pentru draga de spaga, fara pic de constiinta.
Au mare legatura toate intre ele, desi e mai simplu sa ignoram aceste informatii. De obicei cand scriu despre E-uri si pericolele din mancarea etichetata si "verificata" se rade si se zice: "si ce sa mai mancam?" sau "ei si, de ceva trebuie sa murim!" Asa ca nu mai dezvolt si aici. Macar poti zice, in cazul unei boli ca ai facut tot posibilul (te-ai ferit pe cat ai putut de chimicalele, hormonii, pesticidele si otravurile din alimente). Dar daca Doamne fereste se intampla si tu ai inchis urechile ignorant, oare nu ai vrea sa dai timpul inapoi sa incerci sa ai o viata mai sanatoasa, poate-poate nu se intampla boala.
Dandana, se prescriu contraceptive (apropo, de catre aceiasi doctori care apoi taie pe banda femei tinere, de diverse cancere) de la 14, poate chiar 12 ani. Eu am luat ani de zile, pe reteta, pentru acnee juvenila Diane 35 si Androcur, medicamente hormonale. Asta de la 14 ani, cand nici vorba de viata sexuala, nu era. Acum fetele aleg contraceptivele de drag, ca sa nu aiba probleme cu sarcini nedorite si nu se tem de bolile cu transmitere sexulala, care fac ravagii. Apoi mai e laptele de vaca (vaca produce mult lapte pentru ca e stimulata hormonal, ca la alaptare), carnea de pui (cine are rude la tara sau a mancat carne de pui crescut cu boabe stie ca e mare diferenta intre puiul de stat fraged si bun, facut de 1kg in 3 luni maxim cu hormoni de crestere din concentrate), legumele modificate genetic, toate fainurile cu amelioratori, etc. Nu au legatura, deloc! rade


Ultima editare efectuata de catre Admina in Joi 28 Feb 2013, 5:48 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Ducess Joi 28 Feb 2013, 5:45 pm

Admina, dreptate ai! Eu am ajuns la aceasta clinica din nevoia unei o a doua pareri...si am luat absolut toate analizele de la capat. Daca era dupa alti medici pe care i-am consultat inainte...Isuse...Dar bine ca am scapat! hug
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 28 Feb 2013, 6:17 pm

Gabriela si nora mea a fost operata Acum analizele au iesit bune ! eu nu am facut Pap niciodata si acum am cerut si eu hartiile de la medic si ma duc sa-l fac Sper sa nu am nimic dar D-zeu stie ...
O sa va tin la curent !
Va doresc sanatate si sa ganditi pozitiv !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 6 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB