Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyAstazi la 6:43 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Sanatatea noastra Cap 1

+50
AcidoR
dandana
canadianca50
danniela
camic
nicole24
ALICET
valentinadof
tomari
diada
ioana soare
aisha
fizicuta
alinachiri
gloriamix
Giorgi
gabriela1554
Andante
alban andreea
Gabica
musetel
rosita
kitty_1973
mnarcisa
cristina07
valih
ema
Uca
stejara
SilviaDumitrescu
tinap
Dorulet
symos
danae
Tache Marilena
irish05
Adina Grigoriu
carmenco
lennny
Angelica18
despina13cucli
Gianina4ever
pufoi
corina corina
aurishta
myky7robc
piciul
danielabordei
Admina
adriuta
54 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de gabriela1554 Joi 28 Feb 2013, 8:45 pm

Multumesc pentru incurajari. Va dau dreptate ca trebuie sa cerem si o alta parere, dar eu am avut mare incredere in acest doctor si fara acea biospie, nu avea nici un alt doctor sa isi dea cu parerea. Acea rana de pe col o avem toate femeile, doar ca la unele se poate inflama de la o raceala, un virus, etc. Am noroc ca nu mi s-a gasit virusul HPV, atunci era mai nasol. Mie mi s-a zis acum vreo 8 ani ca am o rana pe col, dar trece cu ovule; bineinteles ca eu nu am mai mers la niciun ginecolog, doar am luat tratament; atunci daca mi se zicea ca trebuie sa ma cauterizez, nu mai ajungeam acum sa fac conizatia; doctoritei respective i-a fost mai usor sa imi dea o reteta. Sa stiti ca erau foarte multe femei internate si cu varsta mai inaintata cu fibrom, cancer sau displazie; mai sus doar ziceam ca in ziua aceea ne internasera pe foarte multe sub 30 de ani cu aceste probleme. Sincer nici eu nu as fi mers sa imi fac acel test daca nu era cu proiectul asta al ministerului. Canadianca50 , ma bucur pentru nora dvs., sper sa iasa si ale mele bine.
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de piciul Joi 28 Feb 2013, 9:47 pm

Medici si bolnavi...
DrColdwell
Dr. Coldwell: Din experienta mea, orice cancer se poate vindeca intre 2 si 16 saptamani. Dar la fel de adevarat este si faptul ca orice doctor cu o experienta de peste 20 de ani, stie ca aceasta boala se poate vindeca si instantaneu, fenomen cunoscut ca: vindecare spontana. Exista chiar si o carte scrisa de un autor pe care nu-l agreez care prezinta mai multe cazuri de vindecare spontana. Aceasta inseamna ca este posibil, iar noi doar trebuie sa gasim o cale sa accesam acest lucru. De asemenea, vindecari se intampla si in asa zisele locatii sfinte, gen Lourdes , dar nu este neaparat din cauza locului ci a asteptarilor si convingerilor pacientilor.
In momentul in care scapi de starea acida (acidoza) si toxicitate interna, in momentul in care corpul devine alcalin si imbogatit in oxigen prin adoptarea unei diete crude vegane si a sucurilor verzi bogate in clorofila, bogate in calciul bun si minerale, deci in momentul in care corpul tau ajunge la alcalinitate, atunci cancerul este stopat. Poate dura cateva zile sau cateva saptamani, dar acesta va fi oprit.
Aduci corpul la un pH vindecator, pH-ul sangelul sanatos trebuie sa fie usor alcalin, la valoarea de 7,36, dar in faza de vindecare, el trebuie sa fie mai alcalin, in jur de 7,5. Dr. Martin din Germania, foloseste o metoda de oxigenare a sangelui, unde se scoate tot sangele din corp (este negru) se oxigeneaza (devine roz) si dupa 12 astfel de sedinte ai un sange ca de nou nascut, iar lipsa oxigenului este usor eliminata.
Este ca si cum ar fi un dopaj, dar legal.
Unii medici din Europa folosesc injectii (intravenoase) cu Vitamina C. In jur de 100cc (100 ml) de trei ori pe saptamana, iar in unele cazuri mai des, si din experienta mea, cancerul sau tumorile au disparut chiar si in doua zile. Vitamina C este un puternic vindecator si ajuta si in majoritatea afectiunilor inimii, dar din pacate, vitamina C va incepe sa fie un remediu dat numai pe reteta si de forma sintetica, la fel ca si vitamina E.
Vitamina E, foarte usor si eficient rezolva toate problemele legate de tensiune arteriala, dar s-au facut studii cu Vitamina E de forma sintetica, iar concluziile au fost ca nu este eficienta. Bineinteles, forma sintetica nu este eficienta, ci doar cea naturala.
Daca natura creeaza o problema, natura creeaza si solutia. Daca ceva nu a existat acum 100 de ani, inseamna ca nu ai nevoie de ea astazi (referitor la medicamente si remedii de sinteza).
Cand doresti sa ajuti pe cineva si sa-l informezi mai bine cum isi poate elimina cancerul foarte repede, i-as recomanda in primul rand sa treaca instantaneu la o dieta vegano crudivora.
Sunt carti, sunt deja bucatari care te pot invata despre acest gen de hrana, sunt materiale video despre acest subiect.
De asemenea, daca nu exista afectiuni ale rinichilor, as recomanda sa se bea aproape 4 litri de apa pe zi la care se adauga jumatate de lingurita de sare de mare.
Avem nevoie de sare pentru orice fel de functii ale corpului. Avem nevoie de electricitate, iar aceasta electricitatea poate fi produsa intr-un mediu cu suficienta sare.
Deci daca ai lipsa sau carenta de sare, ai si o problema de tensiune.
Reporter: Vedeti dar recomandarea este sa nu prea consumi sare, in special daca ai probleme de tensiune.
Dr. Coldwell: Ok, este de fapt exact invers.
Problema este ca ei fac referire la sarea de masa care, de cele mai multe ori are urmatoarea compozitie: 1/3 sticla, 1/3 nisip si 1/3 sare.
Deci sticla sau nisipul, zgarie arterele si vasele de sange si acestea incep sa sangereze, iar in aceste cazuri, colesterolul merge acolo si incepe sa repare problemele ca sa opreasca sangerarea interna pana la deces.
Acum, deodata, colesterolul este cauza tensiunii pentru ca ingusteaza vasele sanguine in incercarea de a acoperi diversele zgarieturi din vase.
Si acest lucru este absurd.
Nu se moare de prea mult colesterol, ci de prea putin.
Sunt multi oameni cu colesterol 600 si sunt foarte sanatosi si fara nicio problema de sanatate.
Oricine din sectia de arsuri grave stie ca persoanelor cu arsuri li se da in fiecare zi sa manance intre 20 si 25 de oua fierte tari.
Pentru ca ei stiu ca numai colesterolul poate reconstrui si genera celule foarte sanatoase intr-un timp foarte scurt.
80% din celule sunt compuse din colesterol.
Deci de unde pot veni noi celule sanatoase daca nu exista suficient colesterol?
Fiecare va trebui sa aibe nivelul de colesterol macar la 250.
Si apoi ti se spune LDL si HDL sunt cholesterol rau si bun.
Nici macar nu este colesterol, ci este o proteina care transporta colesterolul.
Deci daca te uiti la ceea ce stiu medicii si ceea ce nu stiu, Dr. Gary Niles si multe alte persoane au spus ca medicii si cei din profesia medicala au cea mai scazuta medie de viata, care este in jur de 56 de ani (N.T.in Romania este de 50 de ani), au cea mai ridicata rata la abuzul de alcool si de droguri, cea mai ridicata rata a suicidului, numai a psihiatrilor este mai ridicata. Deci din pacate noi la acesti oameni mergem sa intrebam cum sa avem o viata sanatoasa, fericita si longeviva.
Cred ca trebuie sa ne revizuim modul de gandire.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de gabriela1554 Joi 28 Feb 2013, 11:52 pm

eu nu incerc sa dau sfaturi in eliminarea cancerului nimanui (multumesc lui D-zeu, nu am ajuns sa fac cancer), ci doar incercam sa le indemn pe doamne, domnisoare sa mearga sa faca testul pap. si sunt sigura ca atunci cand aflam ca suferim de ceva, fiecare incercam sa aflam cum sa scapam de acea suferinta.
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Giorgi Vin 01 Mar 2013, 8:31 am

Multa sanatate.
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de dandana Vin 01 Mar 2013, 9:08 am

Admina, eu Embarassed intru in categoria celor carora li se recomanda momografia! acam cativa ani am fost sa fac o eco mamara pt ca imi iesise o umbra la mamografie si doctorita a sarit in sus "cine v-a facut momografie, cum a putut?" Laughing dupa care a vazut varsta. la inceputul saptamanii m-am dus la pap si asistenta completa fisa "data nasterii va rog.. asa, 78 ati spus?.... vai scuze dar chiar nu-mi vine sa cred" rade
ma rog, revenind la mamografie! doctorita fff buna pe care am cunoscut-o mi-a spus ca problema alegerii depinde de structura sanului care depinde hormonal de varsta pana la urma limita fiind undeva pe la 40 de ani, adica la femeile fertile nu se vede bine la mamografie pur si simplu. pe de alta parte, se pare ca totusi unele lucruri nu se vad la mamo si se vad la eco, de aia m-au pus sa fac eco dupa mamo desi pare sucit.
in ceea ce priveste presiunea, se pare ca nu este o problema pt ca nu e un soc, e o presiune mare dar treptata, nu stiu exact cum sa spun, adica nu te loveste cu aparatul Smile ci te apasa treptat. am intrebat si despre radiatii si tipa mi-a spus ca sunt mai mici decat cele din timpul unui zbor cu avionul, nu glumea! mi-a spus ca ea nu merge cu copilul cu avionul!

asa ca mamo sau eco anual dar la un medic bun, informati-va inainte ca este foarte important!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de canadianca50 Vin 01 Mar 2013, 10:12 am

Dragelor de 1 Martie , am o mare bucurie ! Nurorii mele i-au iesit bune analizele dupa operatie din toamna !D-zeu ne-a ascultat rugile ! Va doresc multa sanatate si liniste sufleteasca
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de danniela Vin 01 Mar 2013, 10:54 am

Sanatate multa norei Canadianca! love
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 01 Mar 2013, 11:24 am

Doamne ajuta sa fie numai bine!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de gloriamix Vin 01 Mar 2013, 3:04 pm

Fetelor sanatate muuulta tuturor [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am citit si eu acum, in dimineatza asta la o cafelutza mica cu lapte cat de "bun" e laptele si ce se propune in viitorul apropiat...AM gasit articolul pe prima pagina a yahoo-ului. SI ca sa fiu mai confuza, tot pe Yahoo la doua scrolluri distanta, am gasit un alt articol care spunea cat de important e sa consumam lapte si produse lactate. Consumul laptelui e atat de controversat insa ca sa completeze tacamul exista un proiect acum (in SUA, nu stiu in RO daca e valabil sau nu, dar probabil se va copia in viitor daca nu este inca) deci exista un proiect prin care se urmareste introducerea aspartamului in lapte si pe langa toate astea sa se evite tiparirea pe eticheta a continutului de aspartam, in lapte si alte produse lactate. Voi ce citit pe pungile/cutiile de lapte cumparate din magazin? Sunt indulcitori artificiali adaugati?

Am luat foc, e atat de ridicol ce se urmareste ca si cum nu exista deja atatea prostii in carne si paine si si si si [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] si sa mai si ascunda toate chestiile modificate chimic.Poate nu e de interes national (romanesc) dar cum se copie totul de la alte tari, tare mi-e ca si asta se va copia sau poate sunt firme care lucreaza sub franciza si folosesc retete stiute numai de ei. Imi vine sa-mi cumpar vaca personala sau sa renunt la lapte, de unde stiu ce-i dau copilului, de unde stiu daca-i bun si sanatos sau nu? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Sad Aia fac bani si noi murim de toate bolile stiute si nestiute si dam vina ba pe stres, ba pe destin, ba pe una, ba pe alta...Ma duc sa caut "The perfect human diet", documentar ...poate ma invata aia ce sa fac Question

Postez aici link link daca e gresit rog sa stearga un moderator.
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Admina Vin 01 Mar 2013, 6:59 pm

Canadianca, sa fie sanatoasa nora ta. Ma bucur ca a trecut cu bine prin incercarea asta. Incearca sa-i recomanzi o atitudine pozitiva si o dieta cat mai sanatoasa. E de citit si de reflectat, poate totusi alimentatia are legatura cu ce se intampla prin corpul nostru si mai bine sa prevenim decat sa tratam.

Despre lapte, am o intrebare: ce fac asiaticii, in special chinezii (si sunt muuulti, multi de tot) daca nu mananca produse lactate? Ce mananca, de unde-si iau calciul? Folosesc doar tofu, branza din soia si am citit pe un blog de bucatarie chinezeasca ca in China nu se gasesc iaurturi natur, doar un soi de iaurt dulce, de la o firma care face iaurturi din prafuri si se gaseste si pe la noi (prefer sa nu-i scriu numele).
Deci daca pot exista aproximativ 1.344.130.000 chinezi fericiti fara sa manance produse lactate, inclusiv lapte dulce de vaca, nu le cad dintii, nu le cad oasele si nici nu se dezintegreaza la varsta a treia, ba chiar sunt longevivi si sanatosi in general, daca mananca mancare traditionala, noi de ce plangem dupa lapte si nu putem supravietuii fara el? Laptele e un aliment specific varstei de crestere a puiului speciei respective, cand o sa intelegem ca nu e un aliment obligatoriu, vital pentru sanatatea noastra? Se poate bea ocazional, cu masura, dar de ce trebuie sa fie consumat zilnic? Carnea la fel, de ce e cea mai buna leguma si nu trebuie sa lipseasca de la nicio masa a romanului?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de canadianca50 Vin 01 Mar 2013, 7:57 pm

Multumesc dragelor , va doresc sanatate multa si ma bucur cand postati tot felul de informatii utile !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de gloriamix Vin 01 Mar 2013, 9:35 pm

Wow, nu stiam ca asiaticii, chinezii nu consuma lapte si produse lactate. Eu stiu ca consuma mai putin dar doar din cauza economiei si a faptului ca au domesticit vacile mult mai tarziu decat europenii si ca sunt fani ceai si apa calda. Unii au intoleranta la lactoza dar exista lapte in China, in Tawain, in Korea...peste tot. Nu trebuie baut zilnic, bine-nteles insa daca-i dau plodului sa bea cel putin sa fie cat mai curat, fara tot felul de chestii modificate chimic si adaugate in lapte fara macar sa mi se spuna, am cel putin dreptul asta de consumator, sa stiu ce ingrediente contine un produs. Cu carnea aici ai nimerit-o bine, cea mai buna leguma [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Sotul meu ar planta leguma din asta si pe acoperis daca ar creste sau in masina, eu insa mai putin cu carnea. Si carnea contine atatea chestii de ti-e greata s-o mananci, plus ca platesti pt carne de vita si in punga ai carne de cal si nu stii de la ce te apuca batzul [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]. Mi se face asa un dor de curtea de la tzara cu oul proaspat si gaina fugarita, cu laptele de la vacutza de pe imas si cu leguma de pe tarla..uff uff


Ultima editare efectuata de catre gloriamix in Vin 01 Mar 2013, 10:51 pm, editata de 1 ori
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Gianina4ever Vin 01 Mar 2013, 10:37 pm

Pentru ca soia contine mai mult calciu,iar faptul ca lactatele iti dau calciu e un mit...deja faptul ca e fiert laptele si devine anorganic,calciu nu mai exista de aici si pietrele...
Sunt atat de multe alte legume si verdeturi care contin calciu...de aia ei sunt mai sanatosi.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de gloriamix Vin 01 Mar 2013, 11:03 pm

Ce au ei si noi nu avem? Eu una nu prea consum soia, nici nu-mi place gustul, dar oare ce altceva au ei specific tarii lor si nu avem noi in Romania? Cred ca am nevoie de o reeducare a gustului ca sa pot accepta alt tip de lapte, adika de orez, de migdlae etc. Laptele de vaca e doar o alta sursa de hrana, nu e vitala, poate fi inlocuita. Prin fierbere se distruge tot ce-i bun in orice si in legume si fructe nu doar in lapte.
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de alinachiri Sam 02 Mar 2013, 12:04 am

Recunosc ca nu am citit decat ce ati scris pe pg asta, dar nu ma pot abtine sa va spun ca laptele de vaca e foarte bun doar pt vitei!!!! Stiu asta din surse medicale si de la o prietena cu cancer care s-a tratat la cea mai mare clinica de oncologie din Turcia. Laptele de vaca dezvolta un mucus care poate provoca cancerul(in combiatie cu alte zeci de mii de chimicalepe care le ingeram zilnic)!!!! Se poate insaconuma iaurt, dar in cantitati normale ( 1,2 iarturi pe zi). Daca nu se poate renunta la lactate se recomanda cele din lapte de capra( au mai putina cazeina si se digera mai usor). Eu sunt anti lapte de vaca, desi am baut la viata mea la greu!!! De 2 ani nu mai consum decat iarut o data pe sapt si branza proaspata tot o data pe sapt sau la 2 sapt! Puiului meu ii dau iaurt de capra ( fie facut in casa dn lapte integral de capra-am sursa, fie de la o firma anume) si branza proaspata de capra cand se poate, cand nu i bag putina de vaca de la mama de l tara....bine ca nici nu ii plăce branza prea tare. Eu calciul il iau din alte alimente si cu toate ca inca alaptez( de un an fara 25 de zile) nu am avut lipsa de calciu! Aaaaaaaa si inca o faza tare cu lactatele din comert : am observat ca in zilele de iaurt sanii mei produc mai mult lapte, dovada a faptului ca vacutele cele blande sunt pline de hormoni ca sa produca cat mai mult lapte!!!!
alinachiri
alinachiri
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/01/2012

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de gloriamix Sam 02 Mar 2013, 12:31 am

Tocmai ce-am citit despre cazeina. Intr-adevar, se pare ca-i mai recomandat laptele de capra. Voi ce consumati pt calciu, luati Ca suplimentar?
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de gabriela1554 Sam 02 Mar 2013, 2:06 am

Pe nepotelul meu l-a ajutat foarte mult laptele de capra. Inainte sa il trecem pe lapte de capra se sufoca, facea crize de astm bronsic, iar de atunci nu mai avem treaba cu asa ceva, ci doar simple raceli foarte rare.(mai mereu era internat in spital). Eu nu as bea lapte de capra, dar in schimb cel de orez si cel de soia le ador.
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de irish05 Sam 02 Mar 2013, 7:41 am

lapte de orez? sau lapte cu praf de orez?

ne spui? cyclops
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Gianina4ever Sam 02 Mar 2013, 2:20 pm

Deci eu cand n-am lapte de vaca,mai ales iarna,dar nu cumpar mai primesc,cei drept n-avem prea des...fac lapte de nuci,migdale,etc....susanul este o sursa bogata in calciu si din el se poate face lapte(finutul meu bea de ceva timp de cand n-a mai vrut la san) si e foarte bine...si da,mai luam si suplimente de minerale,am o singura sursa in care am incredere,pt ca sunt luate din sedimente marine,etc.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de gabriela1554 Sam 02 Mar 2013, 2:56 pm

eu l-am cumparat la cutie, scria lapte de orez, cum era facut numai ei stiu
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de canadianca50 Sam 02 Mar 2013, 6:31 pm

Laptele de capra e foarte bun si pentru bolile de plamini , si pentru intreg organismul Daca ati vazut capre pe camp ele maninca doar muguri , vlastari tineri , tot timpul sint catarate sa ajunga la varful plantei .
Eu imi fac branza de vaca si iaurtul in casa , am un laptar care aduce lapte din gospodaria lui si sint foarte multumita !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de aurishta Sam 02 Mar 2013, 7:11 pm

gloriamix a scris:Wow, nu stiam ca asiaticii, chinezii nu consuma lapte si produse lactate.
Depinde de zona geografica in care locuiesc. De pilda, chinezii din nord, care traiesc la munte si unde cresterea animalelor este in floare, consuma regulat la pte si derivatele lui. Din sursa sigura wink
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de gloriamix Sam 02 Mar 2013, 7:26 pm

Si care nu consuma deci?Restul sau care? Stiu ca sunt multi saraci, fara animale, fara sursa de venit, care nu-si permit da' asta-i alta poveste cred.

Irish, din cate stiu eu, laptele de orez e facut din orez fiert sau din sirop de orez sau din amidon de orez, e mai dulce decat laptele de vaca pt ca i se adauga zahar si indulcitori dar nu contine nimic de origine animala. Are mai multi carbohidrati dar nu are lactoza sau colesterol. Nu are calciul si proteinele pe care le are laptele de vaca, are mult mai putin, nu stiu exact ce si cum insa se adauga multe vitamine cum se adauga si la sucul de portocale sau chiar la lapte, de ex. vitamina D sau Fier deci in principiu daca se trece pe lapte de orez nu pierzi nimic, ba e mai bun ca nu contine grasimea pe care o are laptele de vaca. Stiu ca se poate face acasa insa nu am incercat niciodata, eu am cumparat tot la cutie o data, nu m-a impresionat, mi s-a parut prea dulce pt gustul meu.
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de aurishta Sam 02 Mar 2013, 10:38 pm

gloriamix a scris:Si care nu consuma deci?Restul sau care? Stiu ca sunt multi saraci, fara animale, fara sursa de venit, care nu-si permit da' asta-i alta poveste cred.
Preponderent, cei din sud, ei cultiva orez wink pe terenuri care nu sunt propice cresterii animalelor. Oricum , nu este adevarata afirmatia :"chinezii nu consuma lapte", ci:"o parte dintre chinezi nu consuma lapte" wink Cunosc si niste coreeni, o sa ii intreb si pe ei Laughing
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de irish05 Dum 03 Mar 2013, 12:24 pm

gloriamix a scris:Si care nu consuma deci?Restul sau care? Stiu ca sunt multi saraci, fara animale, fara sursa de venit, care nu-si permit da' asta-i alta poveste cred.

Irish, din cate stiu eu, laptele de orez e facut din orez fiert sau din sirop de orez sau din amidon de orez, e mai dulce decat laptele de vaca pt ca i se adauga zahar si indulcitori dar nu contine nimic de origine animala. Are mai multi carbohidrati dar nu are lactoza sau colesterol. Nu are calciul si proteinele pe care le are laptele de vaca, are mult mai putin, nu stiu exact ce si cum insa se adauga multe vitamine cum se adauga si la sucul de portocale sau chiar la lapte, de ex. vitamina D sau Fier deci in principiu daca se trece pe lapte de orez nu pierzi nimic, ba e mai bun ca nu contine grasimea pe care o are laptele de vaca. Stiu ca se poate face acasa insa nu am incercat niciodata, eu am cumparat tot la cutie o data, nu m-a impresionat, mi s-a parut prea dulce pt gustul meu.
mda. avand zahar devenim mai pufoase si mai ....hidoase Smile))) rade
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Sanatatea noastra Cap 1 - Pagina 7 Empty Re: Sanatatea noastra Cap 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB