Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyAstazi la 7:42 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Religia pentru copii si nu numai (2)

+36
Gabica
gloriamix
Karina33
T_mihaela
Dorulet
emmancita
fiordaliso
Uca
alinuta96
kitty_1973
Day
anka_gabi
irish05
stejara
ema
ismi3ismi
Clio_Ela
piciul
lika
bela gio
cristina iosif
valentinadof
Giobsy
tinap
Chirrox13
Cristina Munteanu
CCristinaC
rucsy
danniela
danae
michelinebeaulieu
diada
musetel
olympia
aurishta
Admina
40 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de valentinadof Vin 19 Oct 2012, 2:19 pm

Am o fetita barbatoasa,nu-i mananca din traista cainii,dar daca aduc discutia despre cele intamplate astazi o napadesc lacrimile dar asa cu suspine!
Si l-am mai sunt si pe taica-su,a luat foc si el de-i venea sa-si ia invoire sa vina la scoala.
Mi s-a spus ca religia este obligatorie dar daca exista vreo posibilitate,cu cerere,imi retrag fata daca vrea si ea!Am zis sa ne calmam, dar aveti dreptate, este o chestiune prea sensibila!
Fetelor hug

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Vin 19 Oct 2012, 2:33 pm

Religia nu este obligatorie, faci o cerere catre director in genul: "va rog sa aprobati neparticiparea fiicei mele la ora de religie din motive de constiinta"(sau orice alt motiv) si asta este tot.!
Copiii mei nu primesc note la ora de religie iar media generala se calculeaza fara ea.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Vin 19 Oct 2012, 2:45 pm

Aurishta, avand in vedere ca marea majoritate a copiilor fac religia, nu se simteau exclusi copii tai? Mai ales ca trebuie sa stea in clasa, daca nu e ultima ora. La fel ne gandeam si noi, daca apar discutii existentiale stupide, de indoctrinare, o retragem de la Religie, dar nu cumva le face mai rau sa fie priviti ca niste micuti paria? Ceilalti copii sunt rai, cand e vorba de un copil care face exceptie de la regula.
Valentina, eu zic sa discuti cu profesoara, sa-i spui ca nu ai nimic cu religia in sine, cu ea ca om si doar nu esti de acord cu anumite aspecte din carte, care sperie copii de joaca, de copilarie. Pe viitor pot ajunge introvertiti, pot minti acasa de teama pedepsei... divine. SI neaparat vorbeste cu fetita ta, explica-i punctul tau de vedere, dar nu o denigra pe profesoara.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Vin 19 Oct 2012, 4:33 pm

Admina a scris:Aurishta, avand in vedere ca marea majoritate a copiilor fac religia, nu se simteau exclusi copii tai? Mai ales ca trebuie sa stea in clasa, daca nu e ultima ora. La fel ne gandeam si noi, daca apar discutii existentiale stupide, de indoctrinare, o retragem de la Religie, dar nu cumva le face mai rau sa fie priviti ca niste micuti paria? Ceilalti copii sunt rai, cand e vorba de un copil care face exceptie de la regula.
rade rade Nicidecum, erau chiar invidiati pentru cat de norocosi sunt! rade rade Si nu e musai sa stea in clasa, la noi la scoala stau ori la biblioteca, ori la semi-internat. Eu nu m-am opus ca sa asiste la ore daca ei o doresc si uneori au stat, dar si profesoara este o persoana rezonabila.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de valentinadof Vin 19 Oct 2012, 8:41 pm

O,clar nu defaimez dascalii in fata copilei!I-am explicat ca probabil a fost o neintelegere la mijloc dar o sa discut cu doamna!
Daca-ati sti cat sufera ca doamna a plecat suparata pe ea!Nici n-am curaj sa mai deschid subiectul ca incepe a boci iar!Si nici macar nu stie de ce, pt ca nu i-am zis de discutia de la sedinta cu d-l invatator!N-a inteles de ce doamna n-o iubeste si pe ea!Acuma stiti si voi ca dascalii sunt ca si parintii pt copii!
Nu va spun ca sotul meu a trecut azi pe la directoare si i-a expus problema.N-a fost foarte uimita,respectiva profa mai are in antecedente abateri si ne-a asigurat ca va lua masuri.
Nu-i frumos din partea mea dar prima senzatie pe care ti-o lasa e asa cumva de calugarita de Tanacu!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Vin 19 Oct 2012, 9:12 pm

Eu am inteles ca NU este obligatorie religia, am doua prietene din doua orase diferite care si-au retras copii de la ora de religie. Cu siguranta si eu mi i-as fi retras daca ar fi patit ca fetita ta Valentina, chit ca provin dintr-o familie cu radacini religioase adanci, nu dati cu pietre ca nu ajung pana la mine. Si daca erai de religie hindu ce faceai??? Sau ce facea sistemul??? Ca nu cred ca sunt foarte multi c opii de acest gen ca scoala sa angajeze un profesor care sa predea asta. Ii obliga sistemul sau profesorii sa stal la ora???
Ma bucur ca ai mei nu au probleme cu asa ceva, multiculture dehhh...
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de fiordaliso Vin 19 Oct 2012, 10:24 pm

Religia nu este obligatorie in scoala, fiindca Constitutia Romaniei garanteaza libertatea de constiinta, ceea ce inseamna si dreptul de a nu urma nici o forma organizata de manifestare religioasa.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Vin 19 Oct 2012, 10:42 pm

Verii nostri sunt catolici, au ales asta inainte de cununia lor religioasa. Apoi au botezat-o pe cea mica si sunt toti 3 catolici, desi ei au fost botezati ortodoxi, la nastere. Toate bune si frumoase, dar cea mica era sufocata de subiectul religie, in viata ei. Maine are catehism, duminica seara merg la slujba si se plangea ca nu-i place, ca nu vrea. Pe mine ma mira, ei inainte de convertire erau atei convinsi, nu inteleg de unde schimbarea.
Si ma gandesc ce inseamna pentru un copil, religia, de fapt, mai ales cand interfereaza cu confortul lui personal. Ce-i drept si cea mica (a mea) a observat ca nu se intampla nimic daca nu spune Ingerasul si Tatal nostru, inainte de culcare, nu viseaza urat. rade De, fata lui tata...
Dar e un semn de intrebare, de reflectat pentru noi parintii. Sa nu le bagam pe gat si sa le servim de bune ideile noastre bune sau rele. Cred ca toata cresterea si educatia e bine sa se intample in linii mari, generale si cat mai putine judecati de valoare. Ce inseamna aia e bine, dar aia e rau? Ce inseamna pentru copilul de azi si adultul de maine: nu exista Dumnezeu, nu crede in prostia aia? Dar: te pedepseste Dumnezeu daca minti, o sa te imbolnavesti daca faci prostii, etc.? Ce inseamna sa-i obligam sa tina post fortat si sa mearga la biserica saptamanal, sa stea la slujba cateva ore in picioare? Dar ce inseamna sa nu le explicam deloc conceptul de Dumnezeu, pentru ca noi nu credem deloc in El? Cat de mult va fi influentat copilul, cand va ajunge adult, de preconceptiile noastre de acum? Oare binele si raul nu sunt niste notiuni abstracte si conteaza din ce perspectiva priveste si cine priveste, aspectul respectiv?
Deci cum sa excluzi un copil de la lectie, cum sa-l nedreptatesti si sa-l sari de la imbratisare....? Ce factura de om sa fii, daca faci asa ceva? Eu credeam ca ne incredintam copii unor profesori, cu incredere ca au studii de psihologie si sociologie si maturitatea necesara sa nu faca astfel de inechitati. Dar poate ca m-am inselat.
Si sunt de parere ca religia nu are ce cauta in scoala. Se poate face la biserica (vezi Sunday school, catehism si alte organizari religioase, in functie de ritul practicat), in weekend eventual si poate ramane la latitudinea parintilor, daca vor sa-si duca progeniturile la asa ceva. In scoala se pot face cursuri civice, morale si etice, sa invete toti copii sa fie civilizati: sa spuna formulele de politete, sa respecte seamanul, sa nu-i faca rau si lucruri care deranjeaza pe altii, sa ii invete pe cei mici ce nu invata in multe camine, din pacate. Sa nu fie manelisti, la gratar pe Valea Prahovei, sa aiba mentalitatea de om civilizat. Ca de 20 si de ani ne chinuim cu scoala grea si materie imposibila, religie bagata cu forta, pe gat si degeaba...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de emmancita Sam 20 Oct 2012, 4:16 pm

Eu am ales sa nu participe copiii mei la orele de religie. Baiatul a inceput scoala de la 3 ani si acum e intr-a 5-a si tot nu face religie, in ora aceea invata altceva, mi-au recomnadat sa-i cumpar o carte de inteligenta si perspicacitate si au cu ce-si umple ora ( se numeste ora de altenativa la religie). Acum ca am si fetita la scoala ( la clasa de 4 ani) am ales ca ea sa faca religia pana cand va incepe cls 1, nu invata altceva decat sa fie mai buni cu semenii lor, sa fie respectuosi, sa fie cumninti, cum sa se comporte...Dar cand se va mari un pic n-am s-o mai las, noi suntem ortodoxi, la scoala invata religia catolica, iar de la o anumita varsta merg la catehism( cred ca asa-i spune) si daca ei nu ar merge cred eu ca s-ar simti...altfel decat ceilalti.
Daca mai tarziu se simt atrasi de religie pot urma acest drum , dar deocamdata eu nu vreau sa-i fortez cu nimic.
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Sam 20 Oct 2012, 6:06 pm

La noi nu se face religie fix din motiv de prea multe. Insa au o sala speciala pentru musulmani unde pot sa se roage in pauza de pranz vinerea. Crestinii si hindu nu au asa ceva, ei se roaga in gand.... (glumesc). Pe la clasele mici au niste ore cand vine cate un reprezentant de la fiecare religie si le vorbeste cate un pic despre religia lor. Nimic rau la adresa nimanui, nu cred ca s-ar permite asa ceva. Nu i-am auzit niciodata pe copii sa zica uite ala e musulman sau hindu sau adventist sau ortodox. Asa cum ii aratam noi cu degetul pe pocaiti, ce prostie!!!! De fapt cred ca ai mei sunt singurii ortodoxi din scoala, daca or mai avea ceva rusi poate...sau bulgari, dar cel mic nu are in clasa.
Ema te admir pentru decizia luata!
Admina cred ca scoala de duminica ar fi cea mai indicata. Dar....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Dorulet Sam 20 Oct 2012, 8:05 pm

Si eu cred ca religia trebuie facuta la biserica.La scoala ar fi util sa se faca o istorie a religiilor,astfel copiii ar intelege diversitatea si ar accepta mai usor faptul ca dragul lui coleg de banca e de alta religie.Nici alternativa scoala de duminica,nu cred ca e prea agreata de copii.Ca sa nu mai vorbesc de cei pocaiti(cum le zicem noi),care sunt atat de indoctrinati,ca uneori te sperie.Predicatorul tuna si fulgera de pe un piedestal,toti "supusii"trebuie sa stea jos si sa asculte.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4800
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 22 Oct 2012, 1:06 pm

wink Ema face religie in scoala,pentru ca doamna profesoara e blanda si vorbeste despre bun simt,dar are momente cand fata pune profesoarei intrebari...existentiale,ca:"daca Petru ar fi recunoscut ca il cunoaste pe Iisus,cum ar fi decurs faptele?","de ce nu invatam si dupa manual,uite,acolo scrie despre cele 10 porunci,in caiet nu scrie","daca viata vine doar de la Dumnezeu,de ce nu invatam doar despre a o respecta,pentru ca ea ne misca,ne-am respecta pe noi insine,de fapt".
Doamna ii raspunde cu citate din biblie si s-a incheiat subiectul.
La scoala.Il continuam noi,acasa;am devenit filozoafa de dragul bunastarii morale a fetei mele.

Dupa mine,ar fi de ajuns educatia civica;ce se ascunde in spatele religiei,Dumnezeu stie.Stiu ca unii o privesc ca pe o modalitate de a lua legatura cu divinitatea,si asa e foaarte bine,dar altii isi schimba ideile functie de moment(sau niciodata,ca preotimea),ca sa pice bine in fata oamenilor si ca sa nu se vada pe fata lor ca poate Dumnezeu e suparat pe ei.
Masti...

Cum sa imparta dragostea un profesor de religie,sau altul,si sa traumatizeze un copil,cand dragostea vine pentru fiecare de la Iubirea Insasi;ce urat le sade celor care "impart",cica,dreptate si iubire in numele absolutului,cand absolutul are fir direct cu fiecare dintre noi...Un profesor de religie ar trebui sa invete copiii sa iubeasca dreptatea,prietenia,onestitatea,spiritul de colaborare...
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Lun 22 Oct 2012, 3:11 pm

Se merge pe principiul: Nu fa ce face popa, fa ce zice popa!... zid Cum asa? Daca nici cel care propovaduieste calea aceea nu crede in ea, noi de ce sa o luam de buna? Apropo de pilda cu pacatoasa care trebuia omorata cu pietre si Iisus a spus multimii sa arunce primul cu piatra, cel care nu are pacate. Deci de cand pana cand suntem judecati de cineva cu pacate la fel sau mai multe ca noi? De cand pana cand ne invata copii, cine e Dumnezeu, un om care nu stie ce e iubirea neconditionata?
Religia in scoli (cred, ca sa nu bag mana in foc) se face din interese ale bisericii si ale guvernantilor, de spalare pe creier si obtinere de profit. Facultatea de Teologie scoate pe banda preoti si asistenti sociali, mai multi decat ar fi nevoie. Asa femeile care o urmeaza ajung preotese sau profesoare de religie. Probabil de asistenti sociali e saturata piata locurilor de munca. Nu avem batrani, bolnavi care sa aiba nevoie de voluntariatul lor... Uite, as fi de acord sa se plateasca de la buget salariile asistentilor sociali, dar nu ale preotilor (in special ale preotilor de oras, care au venituri frumusele oricum).
Nu are nimeni interes sa se faca in scoala educatie civica. Cei 7 ani de acasa, daca nu sunt facuti acasa (gradinita nu e obligatorie sau nu toti cei 3 ani), deci cei 7 ani de acasa ar trebui predati in scoli, in ciclul primar. Asa, macar generatiile copiilor nostri, ar avrea o idee despre notiunea de om civilizat. Dar cine vrea oameni destepti si civilizati? Guvernantii, care se bucura ca pot manui masele ca pe marionete, cu cat au scoala mai putina? Preotimea care ar ramane cu bisericile pustii si vistieria goala, daca omul ar fi mai putin spalat pe creier, in scoala?
Emmancita, chiar nu stiam ca se face religie in scoli, in Spania. Si mi se pare frumos ca ti-ai pastrat religia.
In ciuda a ceea ce scriu pe aici, consider ca la baza, ca idee, religia e buna, in viata unui om. Cu masura si fara extreme, normal. Ideologic, si comunismul suna bine prezentat de Marx si Engels, dar in practica... vai de cei care au simtit pe pielea lor, din plin. Religia e frumoasa, dar nu bagata pe gat cu lingurita, nu spalare pe creier si impusa in scoli, in forme care fac rau sistemului de valori si ideologii, a adultului de maine.
Daniela, mie mi-a placut mult in singura tara cu diversificare religioasa in care am fost, UAE. Bine, din pacate si musulmanismul poate ajunge destul de des extrem si foarte violent, dar in rest cei care aveau alte religii: buddhisti, hindusi, ortodoxi indieni, janisti, etc. avea o mina senina, resemnata si privirile asa de calde. Parca simteai ca mentalitatea lor e alta, decat a noastra.

Credinte de baza, in jainism, de pe Wiki:
"Every living being is a soul.[24]
Every soul is potentially divine, with innate qualities of infinite knowledge, perception, power, and bliss (masked by its karmas).
Therefore regard every living being as you do yourself, harming no one and being kind to all living beings.
Every soul is born as a heavenly being, human, sub-human (animal) or hellish being according to its own karma.
Every soul is the architect of its own life, here or hereafter.[25]
The triple gems of Jainism ("Right View, Right Knowledge and Right Conduct") provide the way to this realisation.[27] There is no supreme divine creator, owner, preserver, or destroyer. The universe is self-regulated, and every soul has the potential to achieve divine consciousness (siddha) through its own efforts.
Limit possessions and lead a life that is useful to yourself and others. Owning an object by itself is not possessiveness; however, attachment to an object is possessiveness.[28] Non-possessiveness is the balancing of needs and desires while staying detached from our possessions."

p.s. nu ca as fi interesata de regimul lor vegan super strict, fara rizomi (cartofi, morcovi, ceapa, usturoi, etc.) si fara rosii, vinete pentru ca au prea multe seminte, deci mai bine lasa leguma sa putrezeasca, decat sa o manance... Suspect

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de danniela Lun 22 Oct 2012, 3:22 pm

Noi la scoala nu am invatat religie, si??? Exista o diferenta??? Se pare ca tot noi stim mai multa religie decat cei care invata la scoala, nu stiu ce or invata...
Si ca tot spuneai Admina, ma uita dupa site-uri religioase pe net si am dat peste.... matrimoniale crestine. Dupa ce am ras de m-am prapadit, pana unde se poate ajunge..... totusi mi-a dat de gandit un pic ce se scria pe acolo.....
PPana la urma toti suntem hman being cu apucaturi animalice !!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de valentinadof Lun 22 Oct 2012, 3:33 pm

Eu nu mai am nicio indoiala ca introducerea religiei in scoli n-a fost facuta ''cu cap''!Prea ne-am emancipat,pai unde ajungem asa!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Lun 22 Oct 2012, 7:18 pm

Admina a scris:Se merge pe principiul: Nu fa ce face popa, fa ce zice popa!... zid Cum asa? Daca nici cel care propovaduieste calea aceea nu crede in ea, noi de ce sa o luam de buna?
100% de acord! Cum sa invete pe cineva sa traiasca intr-un fel pe care el insusi nu-l considera destul de bun ca sa-l aplice in propria viata?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Admina Dum 10 Feb 2013, 1:20 pm

Incredibil, dar adevarat, nu s-a predat deloc, evolutionismul in scoli intre anii scolari 2007/2008 si 2012/2013. zid Ne intorcem in Evul Mediu, asta e clar...

Predarea teoriilor evoluției în școala românească
Între anii școlari 2001/2002 și 2006/2007 Se predă la clasa a XII-a liceu teoria evoluției.

Între anii scolari 2001/2002 și 2006/2007 au fost în vigoare Programele școlare pentru clasele a XI a – a XII aprobate cu Ordin al Ministrului educației naționale nr. 4923 din 18.10.2000 și modificate prin Ordin al Ministrului educației și cercetării nr. 3915 din 31.05.2001, care prevedeau la pag 15 în Tabel orientativ de conținuturi 15% din cadrul orelor de biologie să fie afectate Istoriei vieții. Procentele alocate pentru fiecare tematică sunt orientative fiecare cadru didactic având libertatea de a stabili în funcție de propria opțiune și de particularitățile clasei timpul propriu necesar parcurgerii integrale a programei

Capitolul „Istoria vieții” cuprindea:

a) Prezentarea generală a teoriilor clasice și moderne privind originea și evoluția vieții.
b) Generalități privind organismele primitive.
c) Dovezi ale evoluției (paleontologie, anatomie comparată, embriologie comparată, biochimie comparată).
d) Evoluția omului.
e) Mecanismele speciației:
selecția;
factori determinanți și tipuri de selecție;
speciația intra și interspecifice.

Programă școlară pentru disciplina Biologie, clasa a XII-a în vigoare între anii scolari 2001/2002 și 2006/2007 aici [2].
Anul școlar 2007/2008 Nu se mai predă teoria evoluției.

În anul școlar 2007/2008 este în vigoare Anexa 2 la Ordinul ministrului educației și cercetării nr. 5959 / 22.12.2006 și anume Programa Școlară Pentru Ciclul Superior al Liceului, Biologie, Clasa a XII-A1 Aprobat prin Ordinul ministrului nr. 5959 / 22.12.2006 Bucuresti, 2006. Această Programă se aplică și la clasa a XIII-a filiera tehnologică, ruta progresivă de calificare profesională. Această programă nu mai conține nici o referire la Istoria vieții și evoluție. Programă școlară pentru disciplina Biologie, clasa a XII-a în vigoare se găsește aici: [3].

Anul școlar 2012/2013

Conform "Anexei" (fără nr.) la "Ordinul ministrului" (fără nr și dată) aprobată prin "Ordin al Ministrului" (fără nr. și dată) și prezentă în 22 septembrie 2012 pe saitul Ministerului Educației, Cercetării și Sportului ([Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] în capitolul "Programe școlare", "Ciclul gimnazial", la adresa [4] pentru aria curiculară "Matematică și științe" se găsește "Programa pentru biologie clasele V-VIII".

În această programă la pag. 23 capitolul "Conținuturi" punctul V, se găsește următoru text:

"V. Evoluționism
1. Unitatea și diversitatea lumii vii.
2. Evoluție și dovezi ale evoluției (definiția evoluției, exemple de dovezi directe și indirecte).
3. Factori ai evoluției (ereditatea, variabilitatea, suprapopulația, lupta pentru existență, selecția).
4. Specia ca unitate a evoluției. " - sursa Wikipedia


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de T_mihaela Dum 10 Feb 2013, 5:26 pm

La noi nu se face religie,nu e voie .Fiecare isi face educatia religioasa in familie.Insa in cadrul altor materii se preda diversitatea culturala religioasa etc.
Eu nu sunt de acord cu religia in scoli in Ro .pentru ca profesorii fac exces de zel.
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Dum 10 Feb 2013, 10:02 pm

La scoala copiilor mei este un paradox in vigoare wink Pe o parte se preda agresiv evolutionismul, de parca ar fi o certitudine, iar pe partea cealalta scoala se intituleaza a fi crestina, chiar adaugandu-si numele de "Sfanta Treime". scratch Deci, la ora de religie li se spune copiilor ca Dumnezeu a facut totul, iar la ora de biologie ca toate s-au facut singure scratch . Ce sa mai inteleaga bietii copii! zid
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 11 Feb 2013, 8:27 am

Aurishta,cred ca amandoua sunt adevarate si sunt in mare legatura:ne trebuie normele morale din religie si ne trebuie sa STIM cum merg lucrurile.Si mai cred ca "functia creeaza organul";cred ca un anumit tip de comportament,de a gandi,de a simti,"creeaza" un organism specific si mai cred ca anumite obisnuinte fizice pot modifica,de asemenea,normele personale de comportament,gandire,simtire.Dumnezeu a facut totul,si totul depinde de noi sa pastram...totul asa cum le-a facut El. wink
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de aurishta Lun 11 Feb 2013, 8:32 am

Este imposibil sa fie ambele adevarate, se exclud una pe cealalta! Ori esti creationist, ori evolutionist.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 11 Feb 2013, 9:00 am

In viata de fiecare zi,daca Dumnezeu a facut toate bune mai incolo de ceea ce a facut Dumnezeu omul cum se poarta asa se are.Functie de ce face omul de-a lungul istoriei,se vede ca apare o evolutie-se nasc copii mai precoci,mai maturi,mai apti fizic;la altii,invers.Toate acestea fac parte din evolutionism.Fondul genetic este dictat de firea omului,se stie.Degeaba se roaga credinciosul,daca nu-si respecta viata proprie care il anima,pentru ca fizic,sa fie apt ca Dumnezeu sa miste in el,in om,ceea ce doreste.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Karina33 Lun 11 Feb 2013, 9:20 am

aurishta a scris: . Ce sa mai inteleaga bietii copii! zid

Stii ce cred eu Aura ca au de invatat copiii?
Si vorbesc din proprie experienta. Eu am citit si-am invatat din tot ce mi-a picat in mana. Plus ca am o gandire matematica, logica si mi-am pus de foarte multe ori creierul la treaba sa analizeze ce citesc/ascult/vad. Apoi, pe la 10-11ani , a inceput mama sa ne tarasca pe la manastiri, sa ne indoctrineze, ne-a scos (cu forta) literatura de placere in 'favoarea' cartilor bisericesti. Copil fiind am ascultat cat am putut, am citit ce mi s-a dat dar am continuat sa citesc si ce vroiam eu. Copiii au destula minte sa gasesca solutii asa ca ba citeam Dumas sub cartea de geografie, ba romane politiste la lumina candelei noaptea. Asa am reusit sa citesc cate 3-4 volume saptamanal de umpleam la biblioteca cate-o fisa de imprumuturi pe trimestru.
Dar am fost invatata sa GANDESC, ca de-aia ne-a dat Dumnezeu discernamant, si-am ales ce mi s-a parut corect, logic sau ce mi-a convenit pe moment. Si am invatat sa ACCEPT unele lucruri, chiar de nu pot fi demonstrate, ca fiind adevarate pentru ca asa le simt.
Am crescut si-am facut alegeri pe care nu le regret, doar mi le asum, nu sustin ca as detine adevarul dar nu ma mai contrazic cu cei ce au alte convingeri. Nu stiu daca pana la sfarsitul vietii nu voi avea alte 'revelatii' care sa-mi schimbe convingerile. Eu sper ca evoluez ca om, ca spiritualitate, chiar de nu-s in asentimentul celor din jur, chiar daca nu merg cu (vreo) turma si pot fi perceputa ca 'ciudata' sau 'nonconformista'. Atata vreme cat mie mi-e bine sunt multumita. Nu-mi trebuie averi, nu-mi trebuie sa merg unde-i la moda, nu trebuie sa mananc ce se vinde mai bine. Pot gandi si pot alege.
Din fizica am invatat ca totul e relativ. Tradus practic inseamna ca ce-i azi bun poate fi maine nociv, ca ce-mi place azi maine pot detesta.
Din matematica am invatat ca totul are o logica, ca exista reguli dar ca exceptiile de la regula o fac interesanta. Si ca poti jongla cu omisiuni si poti demonstra ca 1=0 desi stii ca nu-i asa.
Din biologie am invatat ca exista evolutie dar si ca speciile pot disparea intr-o secunda.
Din geografie am invatat ca pamantul ce ne suporta e minunat in diversitatea lui. Si ce-i sus pentru mine poate insemna hau pentru altcineva.
Si asa mai departe. Din toate am invatat ca toleranta (nu acceptarea prosteasca) si iubirea te pot desavarsi ca OM. Si-atunci cred ca in fata oricarei divinitati ai 'trecere'.

Pentru mine rolul cel mai important de indeplinit al scolii ar fi sa invete copiii sa GANDEASCA!

Mai scriai Aura ca esti ori-ori. Nu cred ca e cazul sa fii asa ferma, suntem oameni, gandim fiecare altfel, suntem duali in multe cazuri fara sa fim 'farisei', cred ca dualitatea asta ne ajuta sa mergem inainte. Sau sa ne distrugem daca facem numai alegeri proaste, altfel la fiece secunda ni se ofera sansa de-a alege bine.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 11 Feb 2013, 9:29 am

Karina,tare frumos le-ai spus pe toate!Dar nu ma pot abtine sa nu observ ca in copilaria ta aveai...o candela aprinsa in casa(la originea gestului a fost un gand bun,o speranta),la lumina careia ai putut citi(gandi)!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Karina33 Lun 11 Feb 2013, 9:39 am

michelinebeaulieu a scris:Karina,tare frumos le-ai spus pe toate!Dar nu ma pot abtine sa nu observ ca in copilaria ta aveai...o candela aprinsa in casa(la originea gestului a fost un gand bun,o speranta),la lumina careia ai putut citi(gandi)!

Da, aveam o candela de la care era sa ardem ca sobolanii in apartament de mai multe ori zid zid zid Si nu era o candela, erau candele prin toate camerele si pe hol...la noi in casa se postea si uleiul mergea la candela...fii sigura ca noi copiii nu o aprindeam ca speranta ci de frica mamei.

Si fii sigura ca ochii mei ar fi fost mai fericiti sa citeasca la lumina unei veioze, nu la o flacara ce abia palpaia. Hai sa fim seriosi si sa nu vedem lucru bun in habotnicia unei mame ce-si chinuie si limiteaza copiii.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Religia pentru copii si nu numai (2) - Pagina 6 Empty Re: Religia pentru copii si nu numai (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB