Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyMier 08 Mai 2024, 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

+20
Giorgi
CarmenClaudia
canadianca50
Anca Florina
tadok
aurishta
arime
bijouxnod
danniela
mya21_ro
despina13cucli
Gianina4ever
dana_mi16
deiutza23
andreea_2008
ana_bela
juliennej
adriuta
crixuta
avr_dana
24 participanți

Pagina 19 din 25 Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 25  Urmatorul

In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de crixuta Vin 07 Sept 2012, 9:43 am

Vai, Julie!!!!! Nu pot sa cred.. Sad. Sper sa fie ok, sunt cu gandul la tine. Oricum, eu zic sa nu te necajesti prea mult, ca sa nu te chinui. Eu zic ca o sa fie bine, ca totusi nu s-a intamplat nicio nenorocire. Anna cred ca reactioneaza destul de bine, si eu am emotii cu reintoarcerea la gradinita, iar o sa ne comenteze "nu veau la gradanita"...
Cu grasimea la mine ce mai trist este ca ma panichez, tin dieta, si in cateva zile revin iar la greutatea respectiva...ideea e ca nu ma mai pot abtine si mananc numai porcarii...sper sa -mi revin si sa incep sa ma controlez....
O zi buna fetelor
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de juliennej Vin 07 Sept 2012, 9:55 pm

seara buna!

cris, merci...sper si eu sa nu se intimple mai mult de atita, adica fara procese si restul.

azi anna a stat la sc pt prinz...a plins saracuta de numa. defapt toti plingeau..sint asa mici si toti cu ochii rosii si suspinau...statea la masa si pingea.afara a fost ok..m-am uitat din curtea noastra la ei in curte si se juca cu o chestie, un baietel o venit la ea sa ii dea un camion si ea nu l-a vrut. cind am luat-o, la 11, 30 , nu mincase prinzul si suspina toata.pe drum spre casa tot suspina..Sad((
acu doarme..cind ma gindesc, e de -a dreptul traumatic pt ei.pina acu le ziceam la parinti ce sa faca, cum sa faca, dar zau de nu e greu.mai ca am mers la ea in clasa azi..

si eu sper sa ma adun cu mincatul..defapt ziua maninc perfect, dar seara dau iama in prostii...nu maninc de foame, maninc de stress.prea multe chestii pe zi in ultimele saptamini si citeodata simt ca nu le mai pot duce...

weekend fain sa aveti!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de crixuta Mar 11 Sept 2012, 11:07 pm

Ufff Julie.....eu nu stiu pe nimeni care sa spuna ca gradinita a fost ceva traumatic.
Si eu plangeam, tin minte si acum, si desi sunt campioana la traumatisme de cand eram mica, lucrul asta nu-l percep ca pe ceva rau.
In ultimele zile m-am gandit mult la asta, pt ca a inceput si Andrei gradi, si ieri am avut un soc, cand am vazut cum tipa jumate din clasa.....Andrei plange doar daca ma vede efectiv cand ies pe usa.
Ieri a fost ok, insa azi i-au luat la masa si efectiv nu am cum sa ma tirez pe furis, stie ca e momentul cand merge fara mine. Am stat peste jumate de ora, asa suparat a fost. Seara cand ne-am intalnit, primul lucru a fost sa-mi zica(eu am avut o tipa din Fr venita la noi, si am iesit cu echipa la cina) "de ce ai plecat de la gadanitza, mami?"
Nah....e greu, si mie nu-mi place sa-l las plangand, de asta prefer sa mai stau cu el. Tare naspa s-a nimerit azi...
Julie, nu te stresa f tare, adica nu fa o tragedie care sa te afecteze foarte mult, stiu ca e greu, dar macar nu lasa sa te copleseasca. Eu am observat ca Andrei are nevoie si ii da o stare de confort daca ii spun si ii repet des ca il iubesc, ca noi amandoi il iubim, dar ca trebuie sa mergem la servici si el la gradinita, ca mami si tati mereu il vor lua seara si ca vom fi mereu langa el sa il protejam. Eu cred ca in subconstientul lui, lucrurile astea sunt f clare.
Doar ca mi se pare tensiunea mare la gradinita cu toti copiii care plang exagerat de mult si cu faptul ca probabil inca nu pot desfasura un program 100% normal din cauza asta. E un stres pt ei.
In rest....o sa fie bine, sunt sigura hug
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de juliennej Mier 12 Sept 2012, 3:35 am

cris, m ultam de incurajari...
astea doua zile au fost otibileeee!

luni a fost prima zi de adevarat de scooala..a fost durere...a plins muult, nu a mincat absolut nimic, a dormit vreo 30 de minute, trezita de la 6 am...
ce sa zic?? a fost groaznic mai ales ca o pot auzi de la mine din clasa cum ma striga:"mama, mama, mama" ...vai mi s-a rupt sufletul, nu altceva..e groaznic sa fii acolo si sa nu poti face nimic...
am mers intr-un fel de ....office ce avem pt toate profele,unde e calculatorul si altele de genul ca sa trimit un email la paritii din clasa mea..si era geamul deschis si ei erau afara..am auzit=o cum ma striga...groaznic:((m-am pus pe plins...

azi , adica marti, a fost un pic mai bine.a mincat un pic,afara s-a jucat, a ris, a dormit vreo 45 de minute si apoi iar am azuit-o de la mine din clasa cum ma striga...Sad(
am luat-o mai repede si am plecat acasa...s-a linsit abia dupa ce mi-a stat vreo 5 minute in brate...
mi-e frica de zilele ce urmeaza.....

zi faina sa aveti..
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de crixuta Mier 12 Sept 2012, 11:07 pm

Julie, hello
Nu stiu ce sa zic, ca nu-s experta Sad.
Da daca nu papa si nu prea doarme...nu mi se pare ok...si daca nu se calmeaza la o vreme dupa ce ai plecat...nu vreau sa te alarmez Sad Sad tu stii mai bine, ca ai mai mult knowledge pe partea asta, eu probabil daca pateam asa te intrebam pe tine.... hug
Andrei e mai alert acum la plecarile mele si ma intreaba, ma cearta de fapt "de ce m-ai lasat la gadanitza?" dar cand plec de acolo e ok, ma uit pe camera, se comporta normal.
Fug la somn, ca -s rupta, tinem legatura...
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de avr_dana Vin 14 Sept 2012, 9:25 pm

buna fetele

wow...aventuri cu copilasii.
Stiuuu cum e si din punctul de vedere al educatoarei....plangeau si ...tre sa fii cu nervii bine, dar si din pct de vedere al parintelui....cand ma durea sufletul sa-l vad plans si suspinand dupa mama.
Cris chiar imi place cum stabiliti legatura si il faci sa inteleaga ca trebuie sa stea la gradi.
Aici intervine teama abandonului si multi parinti nu stiu cum sa-i pregateasca pt gradi, iar copiii se simt parasiti.
Eu le spuneam ca acesta e serviciul lor, ca mami si tati se duc la servici iar serviciul lor e sa vina la gradi.
Apoi ii luam si ii duceam pe la jucarii, le spuneam ca sunt curajosi , isteti ca, o sa le spun parintilor ca au un copil intelegator care nu a plans deloc dupa mami, faceam fel de fel de pacturi cu ei....si pana la urma se potoleau.
Dar sincer Anna e mica...si nu stiu cat inteleg ei. Aici tu stii mai bine.
Si sper ca ai trecut cu bine peste incidentul cu pricina.

La mine la scoala e fain, am fost am cunoscut o parte din profii de acolo. Sper ca ma voi acomoda bine. Am o clasa frumoasa dar cu noul mobilier..nu-mi ramane foarte mult spatiu de miscare/joaca pt copii.
Programa e interesanta, se pune accentul pe formare de competente, jucariile/cartile sa fie la nivelul lor. Chiar la curs ne-au spus ceva legat de Montessori. Avem intalnirea de dimineata - toti adunati pe covoras.
e bine....dar ca de obicei la capitotul materiale/resurse stam ff prost si aci tre sa cerem parintilor de toate ca sa putem face educatie

Cris la ce invatatoare ai fost?
Cu kilele nu mai stiu nimic ca am ramas fara baterie la cantar. Dar cu stresul noului an scolar am mancat cam aiurea...ori prea mult. ori deloc.

Ne mai auzim
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de crixuta Lun 17 Sept 2012, 12:25 am

Hello, sunt pe fuga Smile
Dana, multa bafta maine!!!!!!!!
Am o lipsa in seara asta, o chema Aurelia, ceva de genul, da nu-mi mai amintesc numele de familie.....
Hai ca revin curand Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de avr_dana Mar 18 Sept 2012, 6:59 pm

Te astept

eu sunt plina de hartii, ca loa inceputul fiecarui an si ffff obosita

Va pov eu mai multe
Ne auzim wink
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de crixuta Mar 18 Sept 2012, 10:59 pm

Muhahaha
Eu de azi pana joi sunt singura cu Andrei. Azi am avut si sedinta cu parintii, sunt rupta, am ajuns pe la 8 jumate acasa, ufff, alerg peste tot cu Andrei.
Cica is presedinte de comitet Smile)))))))))))).
Dana, impresii, profesorii? Educatoarea mea mai este acolo?
Detalii, detalii Smile
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de juliennej Sam 22 Sept 2012, 3:41 pm

salutare

anna incepe sa se dea pe brazda.e mai bine cu toate...inca se adapateaza .
ieri m-a vazut din clasa de la ea .e un geam intre clase si se uita sus si m-a vazut..cum m-a vazut a inceput "mama,mama"..i-a trecut apoi repede ca au iesit afara..
cam asta pe aci..
de azi ma apuc de dieta, de mincat cum trebuie.in ultima luna ,dezastru.culmea e ca cu tot strsul nici nu m-am ingrasat dar nici slabit..

weekend fain!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de crixuta Dum 23 Sept 2012, 12:06 am

Hola
Julie, ma bucur ca e mai bine Ana Smile.
Si noi am reusit acum sa ne despartim amical la gradinita, sa ne pupam si sa plec zambind Smile. Asta e bine. Nu ca nu ne-ar bodogani in continuare ca nu vrea la gadanita, dar macar infrunta realitatea Smile.
In rest....sunt putin asa, mai depresionata in ultima vreme rade .
M-am gandit f mult la viitor si la ce urmeaza sa facem si cam realizez ca nu prea intrevad posibilitatea de a trai decent...adica sa castigam cat sa nu stam incruntati la sfarsit de luna.
Si m-am gandit sa ne depundem si noi la loteria vizelor, ca n-avem nimic de pierdut. Mereu m-am gandit ca eu vreau sa stau aici, sa cresc profesional, blablauri, dar parca am senzatia ca timpul trece si eu nu vreau sa infrunt realitatea, aceea ca trebuie sa luam o hotarare ca familie, sa ne fie bine, decent. Dat fiind ca mi s-a marit salariul recent, s-ar parea ca nu mai particip la evaluarea din Sept, deci pana prin Feb-Mar....nu mai am cu cine, ce negocia....
Incep sa ma gandesc ca as pleca in strainatate, chiar daca nu as face un job interesant, insa as vrea sa strang niste bani si sa ne punem pe picioare....
Ca as putea sa mai realizez una alta, sa o ajut cat de cat si pe mama, si sa facem ceva pt viitorul lui Andrei.
Insa cred ca trebuie sa facem ceva toti 3, impreuna, pt ca noi nu putem sta separat, si ar fi cam nasol sa plece doar unul si cineva cu bb sa ramana in tara. Si mi-ar placea sa merg unde mai am pe cineva, ca probabil singuri am fi mai naspa cu moralul. Deci as incerca sa vedem ce iese, si ar fi fain daca am fi cu prietenii nostri, in Seattle.
Julie, obiectiv vorbind, ce crezi?
Avantajul nostru e ca nu am avea nicio problema cu engleza....
Ca ultima veste, am fost aleasa presedinte de comitet la gradinita rade .
Da?!!! bee
Va pup, mai treceti la povestit....
Ana, voi ce mai faceti?
Dana, cum e la scoala, zi-ne?
Deiutza, are u still there? Smile
Noapte buna!!!!
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de juliennej Mier 26 Sept 2012, 3:32 am

salutare

cris, eu ce sa zic..daca vezi ca nu merge in ro, nu ai de pierdut nimic.pune pt loterie..asta inseamna ce exact??primesti green card daca te aleg?iti dau si de munca ? si te ajuta sa gasesti si casa??
cu tot dragul,poti veni si in zona bostonului.eu o sa va ajut.si oricum nici eu n-am prieteni romani pe aci..si americani pe care ii stiu, nu-s prieteni,is asa,..cunostinte de o poveste..prea mult nu te poti baza pe ei..:D
daca cu programul asta va da si de munca , e super.daca nu, o sa fie mai greu un pic pina va gasiti in domeniul vostru, dar nu imposibil..de babaysittera sau nanny , daca o sa vrei o sa gasim repejor, fie la copiii de la scoala , fie altcumva.sa stii ca aici sa platesc bani buni pt o nanny.
cam asta e treaba.

ana, dana, andirca, deiuta?????pe unde sinteti????

anna mea e mai bine.nu prea mai plinge cind o las la ea in clasa insa plinge inainte de a adormi.are o profa preferata si inainte de a merge la locul unde doarme,o cheama cu degetul pe tipa sa stea linga ea.

m-am apucat de mincat mai cu bun simt, de sport nimic inca.defapt nici nu stiu cind..ajungem acasa la 4,30 pm si plecam la 6,30 am...as putea sa fac ceva dupa ce adoarme anna, dar sint atit de rupta de oboseala ca ma doare pina si spatele..om vedea..
mai veniti pe aci, fetelor...
cris nu faci bebe doi?ana , tu ce faci cu proiectul fetita? dana , nu mai vrei un copil?

eu m-am gindit in seara asta ca mi-ar placea sa am gemeni rade cred ca am innebunit!

andrica, tu pe cind bebe??

gata, v-am pupat, zi faina!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de crixuta Mier 26 Sept 2012, 11:51 pm

Hello!!!
Julie...bb 2???
Culmea e ca in ultima vreme m-am gandit mult si la asta.....doar efectiv nu avem cum....bani insuficienti, probleme cu acoperisul, no mobila, fara mult suport din partea parintilor(adica sa avem aici in oras parinti sa ne ajute, etc), nu avem cum sa facem fata acum cu 2 bb...ca sa nu mai mentionez, iar concediu, iar luat de la 0 cand revin la scarbici....
Deci nu....nu acum...
Poate de asta m-am tot gandit ca plecarea undeva ne-ar putea ajuta sa ne punem pe picioare....
Julie, noi daca am merge(sansele sunt mici, evident), ne-am duce in Seattle ca avem prieteni si amici acolo, si asta ar fi singurul motiv.....ca eu is mai reticenta asa, si greu m-as duce singura undeva...
Multumesc pentru sustinere hug
DV- diversity visa, e un fel de work permit, nu-ti gasesc ei de lucru, insa daca m-as duce acolo si as avea cine sa ma ghideze plus oameni care deja stiu cum merge treaba, mi-ar fi mai usor sa-mi gasesc. Eu oricum lucrez numai cu companii straine, deci am experienta in a lucra cu diverse natii Smile.
Prietenii mei inca isi cauta de munca, pt ca ei au si incercat sa isi gaseasca de la inceput job-uri mai potrivite pe experienta lor, deci e greu...intre timp mai fac job-uri temporare, etc....
In fine, ma tirez la somn, is rupta Smile
Va pup, mai povestiti, mai trancaniti :P
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de deiutza23 Joi 27 Sept 2012, 2:02 pm

buna fetelor!
sa stiti ca de citit v-am tot citit,dar nu m-am conectat,asa ca nu apaream online.
s-au intamplat muuuuuuuuuuulte de cand nu am mai vb.
peste vara ne-am mutat la tara,de prin 24 iunie si pana in 25 august.
din 13 august seara am plecat cu masina la mare,pana in 20 august,cand ne-am dus la fratele meu in Babadag,langa Delta,de unde ne-am repatriat in 25 august.
pe la incepututl lunii august tatal meu a inceput sa acuze dureri de burta,se balona din orice si abia putea sa manance,avea si diaree,asa ca l-em tot stresat sa mearga la medic.intr-un final,in 12 august a mers la urgente la Deva,unde dupa ce i-au facut analizele,i-au dat un calmant si l-au trimis acasa,spunandu-i ca a mancat ceva ce l-a balonat si sa tina un regim cu mancare mai usoara.i-a mai zis mamei mele(dar asta eu am aflat abia dupa cateva zile) ca tata are ceva lichid in burta,dar chiar si asa l-au trimis acasa bine mersi.
noi luni seara am plecat la mare,durerile lui nu au incetat,in consecinta,joi 16 august cand a mers la control la medicul care il supraveghea pentru hepatita cronica B pe care o are din 1986,cand a auzit ce simptome are l-a internat de urgenta si au spus ca are ciroza cu lichid.
o prietena a mea asistenta la spital,la alta sectie,a mers sa-l viziteze intr-o zi si mi-a spus ca dc putem sa-l luam de acolo si sa-l ducem in alta parte ca acolo nu-i fac nimic.asa ca,dupa multe ganduri,stresuri,telefoane etc.,am plecat de la fratele meu in 25 august,impreuna cu fratele si cu familia lui si am venit acsa cu gandul sa-l ducem cat mai repede la Cluj.in data de 27 l-am dus la Cluj,unde s-au pronuntat din prima zi neoficial(urmand sa astepte multele analize pe care i le-au facut)ca are cancer la ficat si dupa ce i-au facut si ecograf au spus ca e in ultima faza,ca mai are 6 sapt-3 luni de viata.bineinteles ca pt noi totul se derula pe repede inainte,nu puteam percepe realitatea,evident ca nu am crezut nici o iota si am sperat si am incercat sa facem orice ca sa nu fie cum zic ei.
i-am cumparat cu o caruta de bani tratamente naturiste,am vb chiar si in Ungaria cu un medic pt un transplant de ficat de la un donator din familie,am citit,am studiat,am cautat,am facut tot ce tinea de noi.varianta cu transplantul a cazut in momentul cand medicul maghiar a aflat ca e ffffff slabit,a spus ca nu se poate face transplant in atare conditii,pt ca nu va rezista la operatie.asta in conditiile in care la Cluj tata a mancat doar de gura mamei care a stat internata cu el zi si noapte,nu puteam manca de dureri si de la balonare,dormea extrem de putin,undeva la 2 ore in 24 de ore si asta nu odata ci fractionat,a slabit 6 kg intr-o sapt,ca apoi sa nu se mai cantareasca deloc pt a nu sti cat de mult slabeste.prin 5 sau 6(ca nici nu mai stiu) sept l-am adus acasa,cu nici o speranta din partea lor,dupa ce l-au mai chinuit cu tot felul de interventii(colonoscopie,punctie) si cu gandul ca e imposibil sa nu se mai poata face nimic.acasa a continuat la fel sa nu manance decat ffffff putin,sa nu doarma mai deloc ,tratamentul naturist nu stiu dc l-a luat 1 sapt pe urma nu mai putea sa inghita atatea pastile,pt ca apoi,dupa un alt set de analize si un alt eco sa ni se spuna ca este si mai rau decat cand a plecat din Cluj,si sa ni se dea speranta de 2 sapt,apoi de 1 sapt.
rezultatul final a fost ca la un moment dat nici cu morfina nu mai dormea,nu mai avea putere nici sa mearga la baie,ne auzea dar nu ne mai vedea,pt ca pe data de 17 sept. 2012 la ora 3:30 dimineata tatal meu iubit sa treaca in lumea cealalta,o lume mai plina de lumina si fara durere sper.
la ora de fata inca incercam sa ne revenim,sa realizam ceva ce cu 1 luna inainte nici nu credeam ca vom auzi,sa mergem mai departe intr-o lume mai saraca cu un om de milioane pe care evident ca nu-l vom uita niciodata si nu ni-l vom putea scoate din suflet si din minte cu nici un pret.
Dumnezeu sper sa-i odihneasca sufletul frumos si sper ca de acolo de sus sa ne vada si sa ne ajute cand avem nevoie de el.

in alta ordine de idei,eu in noiembrie am 8 ex orale si in 7 dec un ex scris pentru definivarea in profesie,ma chinui sa invat,sa merge mai departe,dar nu stiu cat voi reusi.

sper ca nu v-am intristat prea tare,m-am mai descarcat si eu,cu toate ca sufletul inca mi-e plin de ura si de dezgust fata de sistemul nostru sanitar care te lasa sa mori fara sa miste un deget,tata fiind supravegheat medical,facand analize lunar si eco la 3 sau 6 luni si totusi nimeni sa nu vada cand hepatita a dat in ciroza si ciroza in cancer,asta intamplandu-se nu in 2 luni ci in ani si rapindu-ne sansa ca descoperita boala mai repede sa fi putut face ceva.
din pacate nu se mai poate face nimic,suntem prea mici ca sa schimbam ceva si oricum pe tata nu-l mai putem aduce inapoi.

va poop si sper ca nu v-am intristat prea tare.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de crixuta Joi 27 Sept 2012, 2:45 pm

UFfff, Deiutza, acum am vazut si eu pe facebook Sad Sad Sad.
Imi pare foarte foarte rau pentru pierderea si durerea ta..... hug .
Din pacate iti inteleg sentimentele si starea si nedumirerea ca toate lucrurile astea s-au intamplat atat de repede.....
Lucrurile astea sunt grele si ne dau viata peste cap....nu-ti dau sfaturi, ca n-are rost, stii tu mai bine cum sa te descurci....din pacate aici doar puterea ta si timpul le rezova, fara timp nu ai cum, timpul ne lasa sa acceptam incet incet fiecare problema a vietii.
Suntem alaturi de tine si de mama ta hug
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de juliennej Vin 28 Sept 2012, 3:50 am

deiuta.. kiss hug hug
dumnezeu sa il odihneasca in pace!

nu stiu ce sa mai zic...
e vineri, in sfirsit!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de andreea_2008 Vin 28 Sept 2012, 9:55 pm

deiutza condoleante, Dumnezeu sa il odihneasca in pace si sa va dea putere tie si mamei tale kiss

fetelor nu va suparati pe mine ca n-am mai trecut pe aici dar nu prea mai stau pe net...imi ocup timpul ca cautari de casa si de un nou job Smile
si...m-am facut cat casa zid am cam 64kg si nu reusesc sa ma mobilizez sa incep o dieta, de sport nu-mi mai arde ca aj numai dupa 9 acasa....
andreea_2008
andreea_2008
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1861
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de ana_bela Sam 29 Sept 2012, 2:00 pm

Hello

Deiutza, te imbratisez tare. Din pacate am trecut si eu pe acolo. Nu pot sa zic nimic. Dumnezeu sa va dea putere, tie si mamei tale. Timpul o sa le rezolve pe toate.

Andreea, si eu is cat casa. Mi-e frica sa nu ajung iar la 70. Mai greu cu mobilizarea, mai ales ca acum a inceput si scoala. Sper ca din octombrie sa merg iar la taeb si poate asa reusesc sa tin si dieta cat de cat.

Noi suntem la tara, in satul natal al mamei mele, langa Horezu, in judetul Valcea. Nu am mai fost pe acolo de mai bine de 10 ani. Pruncii is faini de tot. Va dati seama oraseni 100% rade
O sa pun poze pe fb.

Va pup
Weekend frumos.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de deiutza23 Lun 01 Oct 2012, 8:57 am

multumesc de gandurile bune.
va poop.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de ana_bela Mar 02 Oct 2012, 10:18 am

Deiutza, hug
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 46
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de avr_dana Joi 04 Oct 2012, 5:52 pm


Deiutza sunt cu gandul la tine
M-a infricosat si intristat povestea voastra. Mai ales ca povesteai f frumos despre ai tai, cum te-au ajutat cu copiii.
Muulta putere.

Eu is zapacita cu scoala, o gramada de hartii, si timpul trece si tot vin altele.Plus ca acum fac un curs on-line si citesc /fac teste si pe acolo.
Is epuizata.
Cel mai bine e ca am slabit cateva kile, dar cred ca 2 am pus deja inapoi.
Bine ca le slabisem de la stres asa repede , dar oricum per total sunt cu - 5kg. Putin, dar....

Va pooop
avr_dana
avr_dana
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 563
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de juliennej Dum 07 Oct 2012, 9:17 pm

salutare fetelor!

pe unde sinteti?
noi acasa..anna doarme asa ca am ceva timp de pierdut..
la scoala e bine, nu plnge deloc cind o las la ea in clasa, plinge doar putin inainte de a adormi , dar apoi e ok..ii ies dinti, ii curge nasul de vreo 2 saptamini non stop.pe piele are niste bubite de prin vara.am fost la dr de 2 ori,ne -a zis prima data ca e de la caldura. acu nu mai e clad si tot are..nu stiu ce e.mi-a zis sa ii fac baie doar la 2 sau 3 zile si nu in fiecare seara..si daca nu trcec sa mergem la un dermatolog..
miine sintem acas ca e ziua lui columb..Smile
va pup si mai treceti pe aci.Smile
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de juliennej Dum 14 Oct 2012, 7:42 pm

unde sinteti fetelor????????????

aici ploua, stam in casa..a fost si frig .acu s-a mai incalzit, dar ploua...
mai treceti pe aici...Smile
saptamina buna sa aveti!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de crixuta Sam 20 Oct 2012, 3:44 pm

Hello fetelor
N-am mai intrat de un secol....
In ultima vreme a fost cam pe fuga, asa, Andrei tot bolnavior, l-am tinut o saptamana si acasa, ba otita, ba puroi in gat, conjunctivita,,,,tare urat.
Sotul e plecat prin deplasari vreo juma de saptamana, mai are o tura de luni si speram sa se descurce locco, ca ne-am saturat, eu sunt numa pe fuga cu andrei, servici....
De luni iar la gradi si speram sa fie bine.
Azi am fost la o zi de nastere intre copii si a fost frumos.
Nana lui andrei s-a angajat in America, si a prins un job tare fain, pe HR Smile.
Voi ce mai faceti?
Julie si la noi mai mult e rece, si asta nu-i ajuta deloc pe copii.
A mai fost nebunie pe aici si cu sarbatorile Iasului, si singura, nici taxi nu gaseam sa-l duc pe Andrei la gradi.
In rest, nimic fenomenal, asteptam minuni Smile)))
Va pup
avatar
crixuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1971
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 12/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de deiutza23 Lun 22 Oct 2012, 3:32 pm

buna fetelor.
noi pana acum am scapat de raceli,sper sa fie bine ca ma termina si pe mine sa-i vad bolnavi.
in rest alerg si eu in n parti,invat cand am timp liber si nu am altceva de facut,dar in general cam tot timpul am cate ceva de facut.
cu mancatul stau bine,adica mananc fara limite,am ajuns la 68 de kg,sunt horror,dar nu ma pot abtine de la nimic.
sunt stresata si cu examenele si mai am si perioade naspa de nu am chef de nimic,deci in general nu stau prea roz.
va poop si va doresc zile mai bune.
deiutza23
deiutza23
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 760
Localizare : simeria,jud. hunedoara
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13 - Pagina 19 Empty Re: Un amalgam de diete, cu offtopic si suete-13

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 19 din 25 Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 25  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB