Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina cu legume (2) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Gradina cu legume (2)

+42
LORIMAR
Cristina_Ionela
irish05
cocav
valentinadof
EuIrinuca
alinutza_andrei08
danyelyta28badea
carmenco
mnarcisa
olympia
came_lia
SilviaDumitrescu
greieras
dorina64
danniela
cld
valentyna_sweetly
ema
Floren
betymi72
rosita
Chirrox13
MagdaMarin
Marry
lennny
denis21
diblaru maria
firicel
victoriacus
AlinaJ.Bijoux
violetas
bubu85
Tache Marilena
mykya
claudiana
amoni
CCristinaC
teisoara
corina corina
Uca
Admina
46 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de CCristinaC Mier 03 Aug 2011, 12:16 am

Corina, astea sint si ele Tamaris?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Mie nu imi plac rosiile astea, ca sint cam tari. Fotografia nu e facuta in gradina mea, dar am si eu un rind cu d-astea. In schimb, eu am trei neamuri de rosii. Iaca:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Mier 03 Aug 2011, 6:32 am

Nu , nu sunt Tamaris , Cristina , dar sigur sunt F1 , adica nu sunt un soi de sine statator , sunt prelucrate ca sa rodeasca mult , sa tina mult ca sa fie comerciale . Eu nu pun din astea decat in solar la cultura extratimpurie , pentru ca ale noaste nu se adapteaza . Pentru anul viitor ia-ti niste seminte romanesti (de exemplu toate rosiile Buzau sunt ca la mama acasa ) si o sa-ti placa si gustul si calitatea . Singurul inconvenient este ca nu sunt prea rezistente la boli .
Am pus si eu o poza mai veche su solarul meu cu Tamaris . E undeva in paginile anterioare . E superba , dar gust...mai de vara .
Acum o sterg sa adunam castravetii ca plec la piata . dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 03 Aug 2011, 8:47 am

Ce frumoase sunt rosiile voastre. Si gradinila arata impecabil.
La mine acum incep sa se coaca cat de cat. A reusit pitca sa mance una.
Sunt cam suparata ca nu mi-au iesit destul de multe. Am jumatate de gradina plina si jumatate aproape rasa. Oricum am invatat cate ceva pentru la anul ca anul asta am facut treaba cam pe genunchi. Cel putin busuioc am la greu si pun la uscat si fac sos pesto.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de dorina64 Mier 03 Aug 2011, 11:21 am

Frumoase rosii ca de altfel toate legumele de aici. Felicitari si spor fetelor .Corina la iarna o sa-ti cer si eu sfaturi apropo de rosii si samanta. Am vazut ca esti o enciclopedie si amabila si saritoare totodata. Narcisa ce minune ai in avatar ,in costum national si desculta. Ce poza frumoasa si duioasa.Sa-ti traiasca. Scuzati off topicul . hug
dorina64
dorina64
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 382
Varsta : 60
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 24/05/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Mier 03 Aug 2011, 1:29 pm

Cu mare placere , draga Dorina . Si mie imi place cand ma ajuta altii , asa ca ajut si eu la randul meu , cand ma pricep .
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de vyky2010 Mier 03 Aug 2011, 3:10 pm

Felicitari fetelor pentru gradinile voastre,munca pe care o depuneti este cat de cat rasplatita.
Eu am crescut la tara si de cand ma stiu mananc rosii de cand apar pana toamna tarziu.Anul asta am cumparat aproape in fiecare zi rosii din piata,insa nu stiu cu ce rosii vin la noi (sa zic taranii)deoarece n-am mancat o rosie sa-mi placa,sa aiba gustul ala bun asa cum erau rosiile parintilor mei.Nu stiu ce chimicale pun,ce soiuri cultiva ca nu sunt bune chiar daca au aspect comercial.Spuneti-mi va rog ,cum trebuie sa arate o rosie buna de mancat cand o cumpar din piata de la tarani ca nu stiu ce sa mai fac?
Va multumesc!
vyky2010
vyky2010
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 331
Varsta : 78
Localizare : PITESTI
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Mier 03 Aug 2011, 3:59 pm

Ce zici de astea , Vyky ? Sunt rosii de Buzau de acum doi ani din gradina mea .Era coada la taraba mea cand apaream cu ele . Nu prea s-au acomodat in solul meu si n-am mai pus , dar anul viitor as incerca dinnou .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si pentru ca tot ma uitam in gradina mea din 2009 sa va arat si un ardei lung...negru . Cand e crud e negru , iar cand e copt e rosu ca toti ardeii . Nu are un gust mai deosebit , nici o productie ridicata , dar e interesant asa...negru .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Azi am fost si eu la piata fetelor cu vreo 30 de kg de castraveti . Pana la pranz i-am dat pe toti , cu 2 lei .Ce dor mi-era sa mai fac un ban asa gramada . Mai vindem si de acasa cate 10 kg , dar se cunoaste ca gradina nu e in forma . De saptamana viitoare sunt gata si vinetele si mai recuperam . dama
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de CCristinaC Mier 03 Aug 2011, 4:36 pm

Corina, eu am primit rasadurile gata facute, de la finii mei. Am trei soiuri, dupa cum se vede in poza de mai sus. Cele mici mici, care nu cred ca sint cherry, ca nu se coc ciorchine, ci pe rind, cele care zici tu ca sint F1, dar care o sa ajunga in bulion, ca seamana rau cu cele turcesti si cele mari, care se fac de pui doua la kg si sint carnoase... si au un gust deosebit. Tu zici ca e soi romanesc, de Buzau, insa fina mea a venit cu saminta dintr-un sat de pe linga Timisoara si sustine ca ar fi soiul Timisoara. Ai idee despre ce zic eu aici? Nu ca m-ar interesa foarte tare de unde sint, dar asa, ca stiinta, ca la ce gust au pot sa fie si din Patagonia...
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Mier 03 Aug 2011, 5:08 pm

Pai ce mai conteaza de unde sunt ? Rosiile de Buzau se comercializeaza in toata tara . Le produce institutul de cercetare si le ambaleaza Agrosel si multe alte firme . Important e sa fie de ale noastre si fie pulpa gustoasa . Asa ca lasa si tu vreo 20 de rosii sa se coaca bine-bine , da-le la separator si ia semintele . Pune-le in apa si pastreaza-le doar pe cele care se lasa la fund . Usuca-le la umbra pe o coala . Si nu te gandi ca-s multe . Semintele de rosii germineaza si dupa 7 ani si nu strica sa ai la arhiva , ca poate intr-un an da mana si nu poti sa iei seminte . Si nu mai pune din celelalte cu coaja groasa si tare .
N-am dreptate ? Zi tu acuma ! pupi
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de diada Mier 03 Aug 2011, 6:00 pm

Fetele, capsunile cand se pot inmulti? Eu stiam ca in august, dar intreb harnicutele sa fiu sigura. Nu sa pun, sau dau din ele! lol!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de CCristinaC Mier 03 Aug 2011, 11:47 pm

corina corina a scris:Pai ce mai conteaza de unde sunt ? Rosiile de Buzau se comercializeaza in toata tara . Le produce institutul de cercetare si le ambaleaza Agrosel si multe alte firme . Important e sa fie de ale noastre si fie pulpa gustoasa . Asa ca lasa si tu vreo 20 de rosii sa se coaca bine-bine , da-le la separator si ia semintele . Pune-le in apa si pastreaza-le doar pe cele care se lasa la fund . Usuca-le la umbra pe o coala . Si nu te gandi ca-s multe . Semintele de rosii germineaza si dupa 7 ani si nu strica sa ai la arhiva , ca poate intr-un an da mana si nu poti sa iei seminte . Si nu mai pune din celelalte cu coaja groasa si tare .
N-am dreptate ? Zi tu acuma ! pupi
Bineinteles ca ai dreptate! Am bagat la cap. Saru' mina de sfaturi! pupi pupi pupi
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Joi 04 Aug 2011, 12:35 pm

Diada , eu pun in octombrie capsunile , pentru ca ale mele inca au flori si fructe . Daca sunt din cele care fac o data pe an , cred ca merge si in august , dar mai pe la sfarsit sa nu mai arda soarele asa de tare ca le deshidrateaza pana se prind .
Eu sunt franta ! Azi am dat forma covergilor pentru marele nostru solar de 160 m patrati . Din doua covergi mai mici si mai arcuite facem una mai mare si e multa migaleala sa indrepti teava dupa sablon . Avem 22 de arcade . Acum sotul meu s-a apucat sa le sudeze doua cate doua . Va avea 8 metri jumate latime si 20 lungime , iar inaltimea la coama undeva la 4 metri jumate . Adica va fi cat cele doua solarii pe care le avem acum . Dupa amiaza am sa fac ceva poze .Important e ca ne-am apucat de el si pana trebuie sa semanam verdeturile pentru iarna sa fie gata .O sa fie de munca , dar se merita !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de betymi72 Joi 04 Aug 2011, 5:41 pm

Spor Corina !!!si eu stiu de august la capsuni ... hug
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de claudiana Joi 04 Aug 2011, 11:11 pm

N-am mai prea avut timp in ultima vreme sa scriu prea multe pe aici, am intrat in fuga, am vazut ce mai faceti si am plecat caci am avut mult de munca.Sa raportez de prin gradina mea:
-Cand am construit solarul n-am stiut ce fel de folie sa cumparam , am luat ce am considerat noi ca e bun si am gresit. Folia pe care am luat-o s-a "copt" la soare si a devenit casanta si acum am numai gauri in ea pe o parte a solarului. Cred ca din cauza asta s-au mant castravetii, a ajuns ploaia pe ei zid acum trebuie sa luam alta si sa acoperim iarasi. Puteti sa-mi dati un sfat??Dupa castaveti nu sunt suparata caci am cules destul de multi de la ei, mi-am pus la otet, la murat,chiar am dat si cunostintelor care n-aveau.Langa castravetii bolnavi aveam castaveti abia semanati , micuti si se pare ca sunt bolnavi si ei Sad I-am stropit cu Ridomil si Folpan sa vad ce se intampla cu ei.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
La rosii avem doua saptamani de cand culegem mai "serios" adica in jur de 4-6kg odata de la 22 de fire de rosii Smile Am o teama si cu ele ca au aparut niste pete maronii pe frunzele mai batrane, ca si cum ar fi arse cu ceva.Eu le stropesc odata la 7 zile cu Folpan si Ridomil , e prea des oare??Si rosiile de afara au aceleasi simptome .Iata o parte din recolta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Planta cu roade bogate zic eu wink
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mai am niste rosii care mie mi se par interesante, arata ca niste gogosari, chiar si in interior sunt goale asa cum sunt aredeii Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Restul gradinii e ok ,am scos ceapa, trebuie sa scoatem si cartofii care sunt mari comparativ cu cei de anul trecut,avem ardei gras, gogosari, vinete...si cea-a mai dat Domnul pe acolo.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 43
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de diada Vin 05 Aug 2011, 1:08 am

corina corina a scris:Diada , eu pun in octombrie capsunile , pentru ca ale mele inca au flori si fructe . Daca sunt din cele care fac o data pe an , cred ca merge si in august , dar mai pe la sfarsit sa nu mai arda soarele asa de tare ca le deshidrateaza pana se prind .

Multumesc!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Vin 05 Aug 2011, 7:18 am

Claudiana , castravetii tai nu sunt manati . Au daunatori . Cel mai probabil , acarieni , din cate pot vedea eu din poza . Trebuie stropiti cu Actara .

Ridomilul se da o data la doua saptamani . Daca ai dat asa de des , mana s-a acomodat si fungicidul nu mai reactioneaza . Trebuie schimbat . Incearca ceva pe baza de cupru (cel mai bine zeama bordeleza facuta de tine din piatra vanata si var ) , Curzate manox sau ce mai gasesti la fito sanitare .

Imi place gradina ta ! Felicitari !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de claudiana Vin 05 Aug 2011, 10:40 am

Corina multumesc!!! ... cum ai tu timp pt toata lumea!! pupi
claudiana
claudiana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 359
Varsta : 43
Localizare : Barsanesti/Bacau
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de corina corina Vin 05 Aug 2011, 5:11 pm

Cu multa placere !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 49
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de ema Vin 05 Aug 2011, 11:02 pm

Si castravetii mei incep sa aiba pete mici galbene pe frunze Am dat cu bordeleza dar nu si cu acaricid Incerc si eu cum ai spus, Corina Multumesc pentru sfat Mie mi-ai mai salvat odata gradina cand mi-ai recomandat Bravo Dadusem cu tot felul de minuni si nimic nu mergea Bravo a mers din prima Dupa doua zile gradina era alta pupi

********************************************************

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]











Ultima editare efectuata de catre marinmagda18 in Sam 06 Aug 2011, 1:51 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina cu legume (2) - Pagina 12 Empty Re: Gradina cu legume (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB