Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

+55
tinap
carcriv
danniela
stoy
ivanoiuadela9
georgeta.prnic
Karina33
Uca
kabunta
diana-s
violeta25
LYNDA
mykya
danae
trandafiras78
musetel
marina40
ismi3ismi
lord_lesy
pufoi
mnarcisa
Love
feliciagl
gaza
valentinadof
danabarbu2007
emi
coripin
Larisa
milena
danyelyta28badea
Andata
vyky2010
zahariaelouise
IrisT
annamaria26985
RamonaM
victoriacus
Chirrox13
miha02
katyP
ioana soare
Admina
Gianina4ever
Clio_Ela
Biene
diada
geo
bubu85
aurishta
ivanutamihaela
cris_27
Steluzza
natasaSV
MagdaMarin
59 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de RamonaM Lun 23 Ian 2012, 5:39 am

Dana succes draga mea....un singur sfat: fa ceea ce te face sa te simti in siguranta. Sper sa aud numai de bine.
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de marina40 Lun 23 Ian 2012, 11:52 am

Lord_lesy si eu am dormit foarte putin cand eram gravida cu a doua fetita doctorul mi-a prescris pasiiflora dar nu le am luat,starea de bine si noi o facem.Fiecare avem momente care ne sperie,e perioada in care suntem mai sensibile, de ce ti faci probleme cum o sa te descurci de pe acuma?o sa vezi ca o sa fie bine dar faptul ca tu ti faci probleme asta te agita tu trebuie sa te gandesti ca esti o binecuvantata ca astepti un dar minunatAzi sunt 5 ani decand am nascut, de la cezariana defapt si privesc in urma si ma simt o mama puternica am o frumusete de fata, chiar daca acuma sunt mama singura sunt o invingatoare zambetele fetelor ma fac foarte fericita.
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de RamonaM Sam 11 Feb 2012, 11:53 pm

Dana!!!!!! Cum esti? Ce face bebe?
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 12 Feb 2012, 12:13 am

dana,doctori foarte,foarte buni:
-dr tutunaru daniel-elias,mi-a urmarit sarcina si am nascut cu el,are si cabinet particular,cu ecograf performant
-dr ion ionut-a nascut cumnata mea cu el,e foarte ,foarte ok ,si nu cere niciun ban-spitalul giulesti

daca inca nu ti-ai stabilit doctorul,le poti face o vizita...ca sa poti alege
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de aurishta Dum 12 Feb 2012, 10:38 am

ismi3ismi a scris:dana,doctori foarte,foarte buni:
-dr tutunaru daniel-elias,mi-a urmarit sarcina si am nascut cu el,are si cabinet particular,cu ecograf performant
-dr ion ionut-a nascut cumnata mea cu el,e foarte ,foarte ok ,si nu cere niciun ban-spitalul giulesti

daca inca nu ti-ai stabilit doctorul,le poti face o vizita...ca sa poti alege
Cu dl. dr. Tutunaru am avut si eu de-a face, este un om deosebit, l-as recomanda oricand.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 12 Feb 2012, 2:15 pm

daaaa,aura,intr-adevar!!
eu eram suspecta de coagulare mare a sangelui ,dupa doctora pe care o aveam inaintea lui,si ar fi trebuit sa fac injectii in burta toata sarcina...va dati seama ce ar fi fost pe capul meu!!! ,cand am ajuns la dr Tutunaru,mi-a spus din start,ca analizele pe tema asta cu coagularea,de la Colentina,sunt eronate si ASA A FOST! am avut o sarcina usoara,fara prea mari probleme,dansul mi-a facut si amniocenteza,.E super ,cand doctorul iti face si consultatiile si ecografiile si amnio si toooot.Doar pt analize m-a trimis ,la laborator (am facut eu la Cantacuzino,si inca vreo doua particulare),iar ptecografiile speciale m-a trimis la dr Iosup-un alt doctor extraordinar.
Nasterea cu dansul,desi aveam 40 de ani si era recomandare de cezariana,am vrut sa incerc nasterea naturala,a mers foarte bine cu epidurala.Totul ok.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Admina Dum 12 Feb 2012, 2:53 pm

Bravo Ismi, asa e frumos. Sa fie medicul bun, sa ai incredere in el. Felicitari pentru nasterea naturala!
La Iosup am fost si eu la ecografia morfologica si a fost profesionist. Am facut numai eco 2D si va asigur ca la ele se vede tot ce trebuie, restul sunt mofturi. Conteaza mult ecografistul si corectitudinea aparatului, dar nu numarul de D-uri.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 13 Feb 2012, 11:52 am

Mofturi Admina?...waw...trebuia sa vada mesajul tau si sora mea...a fost trimisa la Bucuresti pentru o ecografie (nu stiu numele ei) dar doctora ei a zis ca se vede clar daca bebeul are sau nu probleme cu stomacul...a costat-o 8 mil in nov 2010
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de musetel Lun 13 Feb 2012, 12:05 pm

Chirrox, Admina vorbeşte despre ecografiile 3-4D , unde părinţii văd mutriţa fătului, primesc DVD acasă să admire şi bunicii etc. Da, astea sunt un moft, nici eu nu mi le-am făcut. În cazul în care este o problemă, cel mai bine se detectează la ecograful obişnuit. Asta mi-a spus şi ginecologul meu, când am întrebat-o dacă e musai să merg la 4D... după ce m-a invitat ea la nu ştiu ce cabinet. După ecograful normal, dacă este cazul se merge la ecografii f scumpe, cum a fost cazul surorii tale, din păcate.

Ce vreau şi eu să subliniez este faptul că multe ecografii se fac mizând pe emoţiile părinţilor. Păi naşa mea e medic, chiar a asistat la naşterea lu Muşeţica, dar mi-a zis că e prea des să merg la eco din lună în lună, mai ales că era o sarcină fără probleme. Dar dacă te cheamă, te duci, că te gândeşti că cine ştie...şi uite aşa se naşte o industrie.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Chirrox13 Lun 13 Feb 2012, 12:20 pm

musetel, toate ecografiile facute de sora mea au iesit f bine, nu necesita aceea scumpa la Bucuresti.
Chirrox13
Chirrox13
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1567
Varsta : 44
Data de inscriere : 10/04/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 13 Feb 2012, 12:54 pm

dupa parerea mea,nu e chiar asa...la ecografia morfologica,daca si doctorul e super ok,se poate vedea,de ex,daca copilul are sindrom down...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de trandafiras78 Lun 13 Feb 2012, 12:59 pm

ismi3ismi a scris:dupa parerea mea,nu e chiar asa...la ecografia morfologica,daca si doctorul e super ok,se poate vedea,de ex,daca copilul are sindrom down...

Sindromul Down e de fapt unul din motivele esentiale pt care se face ecografia morfologica. Sunt de acord cu tine.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de RamonaM Lun 13 Feb 2012, 1:00 pm

si daca are acest sindrom ce faci? il omori? eu i-am spus dr mele ca nu merg nicaieri sa fac chestii de astea scumpe pt ca nu ar schimba nimic...mai mult stres as fi avut

cineva a facut eco si cica are down , stres lacrimi bocete si la nastere perfect sanatos.
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de ismi3ismi Lun 13 Feb 2012, 1:01 pm

de asta am si precizat: si doctorul sa fie super ok!sa stie sa citeasca bine ecografia...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de musetel Lun 13 Feb 2012, 1:13 pm

ismi3ismi a scris:de asta am si precizat: si doctorul sa fie super ok!sa stie sa citeasca bine ecografia...

.. sau părinţii să creadă în minuni Smile de cele mai multe ori ajută
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de aurishta Lun 13 Feb 2012, 7:06 pm

RamonaM a scris:si daca are acest sindrom ce faci? il omori? eu i-am spus dr mele ca nu merg nicaieri sa fac chestii de astea scumpe pt ca nu ar schimba nimic...mai mult stres as fi avut
Asa si eu...
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de ismi3ismi Mar 14 Feb 2012, 12:37 am

[quote="RamonaM"]si daca are acest sindrom ce faci? il omori? "
ti se pare o solutie buna sa-l tii?buna pentru cine?eu cred ca tocmai pt asta se fac aceste ecografii,inainte de nastere,ca sa decizi ,in cunostinta de cauza,ce ai de facut...faci 10 ecografii,in mai multe locuri,si ,daca reultatul e acelasi,absolut la toate,trebuie sa iei decizia de a naste sau nu acel copil,nu?asta e si rolul lor,de fapt,nu?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de musetel Mar 14 Feb 2012, 9:01 am

ismi, sunt persoane care oricum ar naşte acel copil. Aici intrăm în alt subiect, dar pentru cele decise să nască oricum copilul, e acelaşi lucru dacă fac sau nu ecografiile.
Eu slavă Domnului, am un copul sănătos şi mai vreau să fac încă 2 (Admina, nu arunca cu roşii) Nu vreau să mă gândesc ce s-ar întâmpla dacă medicul mi-ar spune că fătul e suspect de vreo maladie, malformaţie. Nu mă gândesc, sunt optimistă.
O prietenă dragă mie a avut fătul diagnostica cu hidrocefalie, după ce mai mult de un trimestru a făcut x tratamente, a alergat după medicamente pe la unguri şi sâbi, că la noi nu se găseau... Noroc că stăm aproape de graniţă. Până la urmă a făcut întrerupere de sarcină, dar şi acum se mai întreabă dacă mai era o şansă cât de mică ca bebele să fie sănătos.

Aşa că este discutabil până la urmă dacă aceste investigaţii scumpe ne ajută sau ne îngrijorează mai mult.
musetel
musetel
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 214
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de aurishta Mar 14 Feb 2012, 11:26 am

Ismi, imi permit eu sa raspund la cele scrise de tine, bineinteles, exprimandu-mi propriul punct de vedere.
In momentul in care am ramas gravi, mi-am asumat cresterea acelui copil indiferent cum ar fi fot. Fireste, am dorit cu toata puterea un copil sanatos, insa, daca el ar fi fost bolnav, tot nu i-as fi luat eu viata. Mi-am pus urmatoarea problema: daca dupa nastere, in indiferent ce moment, ar fi intervenit o situatie nefericita in urma careia copilul ar fi ramas cu dizabilitati, el tot copilul meu preaiubit ar fi fost si nu as precupetit nici un efort ca sa-l ingrijesc. Asta as face pentru oricare dintre membrii familiei mele, fara ezitare. Apoi , si cei incompleti au un loc sub soare! Dezvoltarea lor depinde in foarte mare masura de atitudinea celor care-i ingrijesc si ii educa. Bineinteles, depinde si de gradul de handicap, insa n-as indrazni sa iau viata unui copil, nici sa sfatuiesc pe cineva s-o faca, mai cu seama ca au fost destule cazuri in care acest prognostic s-a dovedit a fi eronat.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de RamonaM Mier 15 Feb 2012, 11:58 am

Este un subiect care ar duce la nesfarsite discutii...dar eu nu-mi asum raspunderea de a omora acel copil, indiferent de situatie, fie ca el este bolnav sau eu. Nu eu l-am creat ca sa-i iau viata.

In plus daca Dumnezeu iti da asa ceva inseamna ca stie el de ce. Este parrerea mea.

Musetel ai spus: am un copul sănătos şi mai vreau să fac încă 2 Te felicit din tot sufletul....si eu vreau sa mai fac macar 2 baieti....iar daca vor fi tot fete o sa fie in ciuda sotului...
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de coripin Joi 16 Feb 2012, 1:58 pm

aplauze ramona, esti o curajoasa, felicitari. si eu imi doresc foarte tare un copilas, dar cred ca o sa ma opresc la 2. inca o data spun ca tu esti curajoasa, daca mai vrei inca 2

multa sanatate voua si la copilasi
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de danyelyta28badea Sam 10 Mar 2012, 6:02 pm

buna seara
am venit si noi sa spunem ca am trecut cu bine peste periada de graviditate si pe 29 februarie am venit sa infrumusetam viata lui tati si a lui mami
ne cheama claudia gratiela si am avut 3kg 450g si lungimea de 52 cm.
dorim sanatate la toate viitoarele mamici si actuale burtici
am nascut normal dupa un travaliu de 8 ore.
acuma suntem foarte fometoase si suntem putin suparate ca nu ne ajunge laptele lui mami si trebuie sa mai primim si completare lapte praf
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Admina Sam 10 Mar 2012, 6:27 pm

danyelyta, sa-ti traiasca fetita sa fie cuminte si sa va aduca numai bucurii. bounce Felicitari pentru nasterea normala. Incearca sa o ti cat de mult la san (nu in brate, doar cat suge efectiv) pentru ca sanii produc mai mult cu cat sunt stimulati mai mult. Poti mari productia de lapte si cu ajutorul unei pompe. Important e sa primeasca puiul tau cat mai mult laptic de la tine si cat mai putin (chiar deloc) praf. Naturalul e cel mai bun, in orice. peace

musetel a scris:[b]
Eu slavă Domnului, am un copul sănătos şi mai vreau să fac încă 2 (Admina, nu arunca cu roşii)

rade Maiculita, am ajuns spaima mamicilor de mai multi copilasi sau a celor care-si doresc mai multi. Musetel, mi-ai inseninat ziua. pupi Nu am nimic cu nimeni, personal mi-as mai fi dorit un copilas si tot timpul spun ca nu e timpul pierdut. Cred ca nici la 40 nu e prea tarziu daca e totul in regula in cuplu si sunt parintii sanatosi si dispusi sa faca si creasca mai mult de un copil. Hai sa zicem ca sunt realista, intr-o lume destul de impropice pentru cresterea copiilor. Sa ne gandim... ce asigurari de sanatate si pensii vor fi atunci? Ce dari la stat, cat la suta se va opri din salariu, cat va fi impozit pe casa? Cati romani vor fi si cati minoritari? Cati civilizati si cati marlani? lol! Pana maine as insira, dar v-ati saturat de mine la alte subiecte, nu voi continua si aici.
Deci care are sa-i traiasca, sa-i fie sanatosi si cuminti, destepti, norocosi.
Despre problema malformatiilor s-a mai vorbit. Cred ca fiecare isi urmeaza instinctul daca Doamne fereste. Daca un cuplu nu foarte unit si o mama nu tocmai dedicata ar fi obligata sa creasca un copilas cu probleme (presupunem ca ar fi interzise intreruperile de sarcina, ca pe vremea lui Ceausescu), nu ar fi un caz fericit. Bietul copil ar ajunge la orfelinat si mama la spitalul de nebuni. Desi inima iti zice ceva, e nevoie sa mai asculti si de ratiune, ca nu mai suntem in evul mediu. Medicina a evoluat cu un scop, sa ne faca viata mai buna. Nu sunt de acord cu interventiile inutile: cezariene, 3 si 4D de moda, no-spa fara contractii, etc. Dar o ecografie e foarte buna, pentru ca ii poate salva viata mamei si/ sau copilului. Plus ca sunt cazuri cand se poate aplica tratamentul din timpul sarcinii si daca nu faci eco nu poti afla. Nu ti-ai da cu pumnii in cap sa afli ca puteai sa iti ajuti puiul si nu ai facut-o din ignoranta? Ma rog, sunt si grupari amish... fiecare e liber sa faca ce vrea cu corpul lui si din pacate si cu ale copiilor lor.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de danae Sam 10 Mar 2012, 6:58 pm

Admina a scris: Hai sa zicem ca sunt realista, intr-o lume destul de impropice pentru cresterea copiilor. Sa ne gandim... ce asigurari de sanatate si pensii vor fi atunci? Ce dari la stat, cat la suta se va opri din salariu, cat va fi impozit pe casa? Cati romani vor fi si cati minoritari? Cati civilizati si cati marlani? lol! Pana maine as insira, dar v-ati saturat de mine la alte subiecte, nu voi continua si aici.

Hai Admina, ca daca gandim asa nu mai facem deloc. Nu cred ca trebuie sa fim pe urma drobului de sare. Dar cred ca fiecare are limitele lui. Cineva imi spunea ca nu ar fi putut face si al doilea copil pentru ca mai mult ca sigur i-ar fi iubit diferit. zid Pe de alta parte, eu am un frate si stiu cum e sa nu fii chiar singur. Cu mici exceptii, sangele apa nu se face. Macar sa nu fie singur!
Si fetelor, aveti dreptate sa ganditi ca nu vreti sa luati viata unui copil, dar nu sunteti in situatia de a avea un copil cu probleme. Adica una e sa iasa toate analizele ok si sa se nasca un copil cu probleme si alta e sa stii de la 3 luni in sarcina ca are sindromul down, ca are o speranta de viata redusa si ca va depinde toata viata de tine si ca daca doamne fereste tu te duci, de el cine are grija? Eu am printre apropiati pe cineva care are copilul cu Sindrom Down si stiu cat ii este de greu. Nu se pune problema de iubire. Dupa ce l-ai nascut, il iubesti oricum, dar el sufera si nu ar trebui sa fie asa, cu toata tehnica asta. E doar parerea mea. Oricum fiecare face ce doreste. kiss
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de aurishta Sam 10 Mar 2012, 7:53 pm

Admina a scris: Ma rog, sunt si grupari amish... fiecare e liber sa faca ce vrea cu corpul lui si din pacate si cu ale copiilor lor.
...ce fac amish-ii astia? scratch
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 8 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB