Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

+55
tinap
carcriv
danniela
stoy
ivanoiuadela9
georgeta.prnic
Karina33
Uca
kabunta
diana-s
violeta25
LYNDA
mykya
danae
trandafiras78
musetel
marina40
ismi3ismi
lord_lesy
pufoi
mnarcisa
Love
feliciagl
gaza
valentinadof
danabarbu2007
emi
coripin
Larisa
milena
danyelyta28badea
Andata
vyky2010
zahariaelouise
IrisT
annamaria26985
RamonaM
victoriacus
Chirrox13
miha02
katyP
ioana soare
Admina
Gianina4ever
Clio_Ela
Biene
diada
geo
bubu85
aurishta
ivanutamihaela
cris_27
Steluzza
natasaSV
MagdaMarin
59 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de mykya Sam 10 Mar 2012, 8:20 pm

Amish-ii sunt de fapt o grupare religioasa. Membrii acestei grupari au îngrădiri și limitări în ceea ce privește folosința curentului electric, telefoane, autovehicule, vestimentație. Copiii lor trebuie să muncească din greu ceea ce este în opoziție cu legile țărilor în care trăiesc - face parte din educatia acestora. Refuza serviciile medicale....wiki wink
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 47
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Admina Sam 10 Mar 2012, 8:41 pm

Danae, principiul e bun, aplicarea lui e proasta. wink Daca sunt multe dintre noi care ne permitem sa crestem 2-3-...X copii (ma refer la constientizarea ca ei vor creste, vor avea nevoie de o educatie, eventual ajutor in gasirea unei locuinte), nu inseamna ca toate mustele fac miere. zid Ma refer la minoritati, indieni, chinezi, africani care ii fac din ignoranta, cand prezervativele sunt pe toate drumurile. Deci sa faci copii ca: nu vrea el sa poarte protectie, ea nu poate lua anticonceptionale, etc., nu-i lasa pe ambii religia, asa fac toti in comunitatea lor, etc. si sa nu te gandesti ca nu le poti pune paine pe masa nici celor pe care-i ai deja, aia e mult mai dramatic decat un avort, spre exemplu. De aia zic ca trebuie constientizat cam tot ce facem in viata. In special facutul de copii, care nu e doar un act de pasiune intre doi oameni, ci o consecinta care va fi alaturi de tine, toata viata.
Aurishta, la asta m-am referit cand s-a scris aici ca nu sunt necesare eco... Comunitatea Amish nu accepta nimic, din cate stiu, nici ceai de tei la raceala, daca ar avea intentia de a vindeca, cu el. Ei nu incearca sa previna sau sa trateze pentru ca spun ca tot ce vine de la Dumnezeu este bun, inclusiv boala si moartea. De aceea mor copii de raceala, cand un antitermic le-ar fi salvat viata. zid Nu au voie sa aplice manevra Heimlich, deci omul poate sa moara inecat cu un colt de paine. beat

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de danyelyta28badea Dum 11 Mar 2012, 10:03 am

multumesc admina
asta incerc si eu
stam si cate o ora la san culcata in pat
acum mananc ceapa de 2 .3 ori pe zi poate ma ajuta
lapte praf i-am dat numai cand am vazut ca nu ne mai intelegem in special noaptea
mi-am dorit foarte mult sa o pot alapta cat mai mult de la san
am observat ca sani mei se umplu cu laptic cam la 5-6 ore iar la fetita mea ii este foame cam din 2 in 2 ore
inca nu renuntam
daca stiti metode sau alimente care stimuleaza lactatia va rog sa-mi spuneti si mie sunt dispusa sa incerc orice ca sa imi alaptez cat mai mult copila
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Admina Dum 11 Mar 2012, 10:24 am

Mare grija cu ceapa, desi se spune ca mareste secretia poate schimba gustul laptelui, cred.
Poti cumpara de la plafar ceai pentru stimularea alaptarii (in special cel de la Fares e bun) sau poti bea ceai de chimen si anason, ajuta si bebelusul pentru colici si mama pentru un lapte mai mult si care nu baloneaza atat de tare. Cam 2l de ceai pe zi. Tot la plafar mai poti intreba, sigur sunt si alte remedii. Era candva Galactogil, dar era cam 40-50lei pe vremea cand alaptam eu, o cutie. Scump dar foarte bun.
Popular se zice ca berea ajuta, poti incerca fara alcool.
Si in priincipiu pune fetita la san la 2 ore, chiar daca doar se joaca si nu suge efectiv. Sanii stimulati vor produce mai mult, mai des. Este cerere si oferta, ca la piata. wink Cu cat va suge ea mai mult (repet poti folosi si o pompa la 2 ore), cu atat sanii tai vor produce mai des lapte. La fel si daca scazi portiile de san in favoarea laptelui praf, sa nu te mire daca scade laptele.
Noaptea poate avea colici (se accentueaza, mai mult decat ziua), poate nu e flamanda neaparat. Daca vezi ca se strange de picioruse, se face "ghem" sunt colici, daca baga pumnuletul in gurita sau cauta sanul ii e foame. Desi uneori sug ca sa se calmeze, daca-i doare burtica. Caldura pe burtica ii ajuta, deci si apropierea de corpul tau.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de ioana soare Dum 11 Mar 2012, 10:59 am

Danyelyta felicitari, sa-ti traiasca fetita si sa va aduca multe bucurii!

Cel mai bun lucru pentru stimularea lactatiei este asa cum a spus si Admina, sa o pui la san cat mai des. Si pompa ajuta foarte mult. Eu dupa fiecare masa a lui Paul foloseam si pompa cate 15 minute la fiecare san, desi nu stiu daca era nevoie, poate aveam lapte suficient si asa. Dar o pompa buna ajuta foarte mult. Eu am avut o pompa foarte foarte buna, Medela Swing. L-am trimis pe prietenul meu la farmacie dupa o pompa de la Primii Pasi de 1 milion, iar el s-a intors cu asta de 7 milioane jumate, pentru ca farmacista a strambat din nas la cea de la Primii Pasi. Cand am auzit imi venea sa-i dau cu ea in cap, insa pe parcurs m-am indragostit de ea si si-a scos fiecare leut, e nemaipomenita. Merita sa ai o pompa buna, care sa nu te chinuie si nici sa stai o vesnicie sa scoti 10 ml de lapte. Eu vedeam cum din ce in ce scot mai mult lapte dupa mesele lui Paul, iar la un moment dat am renuntat sa o mai folosesc, nu mai avea rost. Am revenit la ea cand Paul avea 5-6 luni si a inceput sa doarma noaptea, nu ma mai trezea sa-i dau sa suga. Ma trezeam dimineata cu amandoi sanii dand pe afara, el manca dintr-unul, dar celalalt ramanea plin si trebuia sa-l golesc, ca era prea plin, noduros de plin.
Mitul cu berea are un sambure foarte foarte mic de adevar - se pare ca orzul stimuleaza secretia prolactinei , iar cum berea este facuta din orz (desi am auzit ca mai nou se face din prafuri) asa s-a extrapolat si s-a ajuns sa se considere ca berea creste secretia lactata. Mananca orz, fie sub forma de muesli, fie orz expandat(e ca pufarinele, doar ca nu e dulce, eu cumparam de la biomania.ro, e o bunatate, il mancam inca dinainte sa stiu de treaba asta, doar pentru ca este foarte foarte bun) si esti de o mie de ori mai castigata. Iti iei o multime de vitamine pe langa.
Si imi faceam cate doi litri de ceai de chimen si anason, cum spunea si Admina, si il beam in decursul unei zile. Nu-l indulceam, pentru ca nu-mi place ceaiul indulcit, si era foarte bun la gust.

Si cel mai important, nu te stresa cu proba suptului.





ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de aurishta Dum 11 Mar 2012, 11:20 am

Admina a scris:Comunitatea Amish nu accepta nimic, din cate stiu, nici ceai de tei la raceala, daca ar avea intentia de a vindeca, cu el. Ei nu incearca sa previna sau sa trateze pentru ca spun ca tot ce vine de la Dumnezeu este bun, inclusiv boala si moartea. De aceea mor copii de raceala, cand un antitermic le-ar fi salvat viata. zid Nu au voie sa aplice manevra Heimlich, deci omul poate sa moara inecat cu un colt de paine. beat
Teribil! Sad
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de trandafiras78 Dum 11 Mar 2012, 1:45 pm

Danyelyta felicitari si de la mine, iar bebelusa sa fie sanatoasa alaturi de voi.

Asa cum ti-au spus si fetele, e bine sa pui bebelusa la san de cate ori cere. Lapte ai suficient si se va produce si mai mult pe masura ce trece timpul. Faptul ca plange copila e ceva normal si, de regula, nu are legatura cu miturile urbane si populare conform carora laptele tau nu e bun, nu e suficient, e prea diluat, etc. Lumea e noua pt ea si in felul acesta se descarca. Mai poate avea dureri de burtica de la colici. Mama o ajuta sa treaca prin toate aceste hopuri. Nu e nevoie sa-i dai biberon.

Eu am alaptat la cerere, chiar daca asta insemna si dupa o ora si jumatate. Nu am folosit pompa (nici nu am cumparat), nu am facut proba suptului, nu i-am dat ceai sau lapte praf. Nu e usor, dar dupa un timp intra totul pe un fagas normal. Eu ajunsesem sa am lapte cat sa alaptez 2 copii la cerere daca era cazul. Am baut doar ceai care sa ajute lactatia si am mancat normal, variat, fiind atenta la alimentele care ii provocau dureri copilului (rosii, varza, conopida etc). Acum urmeaza sa vina si bebe doi si voi proceda la fel ca si la primul.

Capul sus si ai incredere in bebe si in tine.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de ioana soare Dum 11 Mar 2012, 4:10 pm

Trandafiras felicitari , sa ai o sarcina usoara, un bebe sanatos si o familie marita frumoasa! hug
Cate saptamani de sarcina ai?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de trandafiras78 Dum 11 Mar 2012, 6:01 pm

ioana soare a scris:Trandafiras felicitari , sa ai o sarcina usoara, un bebe sanatos si o familie marita frumoasa! hug
Cate saptamani de sarcina ai?

Mersi frumos Ioana. La fel si tie, sa ai parte de bebe mic-mic (asa ii povestec eu la cel mare de cel mic) sanatos, papacios si dormicos, de bebe mare intelegator si sanatos si de un partener pe masura.

Eu sunt in a zecea saptamana de sarcina. Sunt un pic in urma ta.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de ioana soare Dum 11 Mar 2012, 8:42 pm

Multumesc mult Trandafiras! pupi
As vrea sa-i spun si eu lui Paul ca o sa aiba un fratior, dar nu stiu daca intelege. Dar cumva as vrea sa-l pregatesc. Poate dupa ce aranjam camera pentru bebe mic si vede acolo ce vede si la el, o sa faca unele legaturi.

Chiar, aveti idee, exista patuturi pentru bebe cu o latura care se da la o parte? Nu stiu cum o sa-l mai pun in patutul de acum dupa ce va creste burtica.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de LYNDA Dum 11 Mar 2012, 8:58 pm

Felicitari Ioana esti o curajoasa! eu mai vreau sa astept macar 1 an ca sa mai creasca printesa mea ca nu mai depinda asa de tare de mine...
O sa fie tot baietel?
Exista patuturi la Ikeea si nici preturile nu sunt exagerate.

Trandafiras felicitari si multa sanatate!

pupici la burtici kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de trandafiras78 Dum 11 Mar 2012, 9:35 pm

Multumesc frumos Lynda. La fel si voua. Si noi vroiam sa incercam la anul pt bebe 2, insa socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ Smile).

Ioana, eu stiu ca exista niste laturi care se ataseaza la pat, pt a feri copilul de cazaturi. La un capat al patului, este liber pt a lasa copilul sa coboare singur din pat. Legat de inteles, nu stiu cat pricepe al meu baiat, insa as vrea sa-l pregatesc pt schimbarea ce se va produce in familia noastra. Ma gandesc chiar sa inventez un joc care sa descrie situatia, pe care sa-l repetam pe masura ce se apropie momentul venirii celui mic/celei mici.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de danyelyta28badea Lun 12 Mar 2012, 10:30 am

felicitari trandafirasi si ioana
multumesc de sfaturi o sa incerc sa le aplic
deja beau ceai pt stimularea lactatiei
cu ceapa am vazut ca ma doare burtica dupa ce o consum
o sa incerc sa renunt la ea
caut si celelalte ceaiuri si o sa le incerc
pompa am si am incercat sa o folosesc dupa ce nu mai suge dar nu mai iese lapte deecat cateva picaturi
trebuie sa mai inist?
nu renuntam noi cu una cu doua
pentru ea am ceai baby calm pentru colici

multumesc tuturor pentru sfaturi si felicitari
e asa de bine cand ai cu cine te sfatui mai ales cand nu ai pe cine sa intrebi
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de aurishta Lun 12 Mar 2012, 10:38 am

danyelyta28badea a scris:
trebuie sa mai insist?
nu renuntam noi cu una cu doua
Smile Asta este calea pentru un alaptat de succes!Este un moment la inceput cand pare ca bb nu se satura sau ca nu-i ajunge laptele, sanii par goi.... In acest moment multe mamici, impacientate, introduc biberonul dar,in cele mai multe cazuri ( mie mi s-a intamplat cu fiecare copil), secretia lactata se normalizeaza. Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de ioana soare Lun 12 Mar 2012, 10:45 am

Danyelyta eu pompam in gol cele 15 minute, adica iesea putin , apoi deloc, dar stateam cu ea pana se faceau 15 minute. Treptat din ce in ce scoteam mai mult lapte. La un moment dat mi-am cumparat si recipiente pentru pus la congelator, pentru ca pompam suficient, am pus cateva pahare, dar apoi am renuntat, deja Paul nu mai vroia biberonul si l-as fi pastrat degeaba. Aurishta si Admina au dreptate, sectretia lactata se normalizeaza prin supt, conform cererii lui bebe. Dar eu eram prea obsedata de faptul ca vreau sa alaptez incat nu am avut incredere doar in principiul asta, am zis ca nu fac rau daca ajut si extra. Acum la bebe 2 nu stiu inca cum voi proceda.

Lynda, Trandafiras multumesc pt sfaturi, dar eu am nevoie de un patut a carui latura sa fie ca o portita, sa o ridic /cobor cand il pun in el, apoi sa o trag la loc, pentru ca e inca mic si cade din pat. L-am mai lasat dormind pe canapea, cu perne pe jos imprejur si cand m-a chemat la el l-am gasit adunandu-se de pe jos:)))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de pufoi Lun 12 Mar 2012, 12:15 pm

Fetelor de-ati sti voi ce mult imi place sa citesc rubrica asta!
Cred, ca aceasta perioada e cea mai frumoasa si mai fericita din viata unei femei.La mine asa a fost si-mi amintesc cu drag de ea.
Felicitari viitoarelor mamici: Ioana, Trandafiras, Alina si care mai sunteti in ,,perioada fericirii'' kiss
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de violeta25 Lun 12 Mar 2012, 2:27 pm

Ioana noi avem unul din patuturi cu 3 bare care se scot, in timpul zilei lasam fara bare iar seara le punem la loc.
Cam asa arata patutul
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

violeta25
violeta25
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 325
Varsta : 43
Localizare : navodari
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de danyelyta28badea Lun 12 Mar 2012, 7:01 pm

multumesc de incurajari
deja se observa ceva diferenta dupa ce suge mie mi se pare ca trage in gol dar daca storc de sfarc curge lapte deci suntem pe drumul cel bun
este posibil sa ma fi impacientat eu mai mult
nu avem decat 5 zile decand suntem acasa pentru ca am stat 7 zile in maternitate
pana ne acomodam unul cu celalalt mai avem de tras dar mergem inainte
pe zi ce trece fcem progrese
multumesc fetelor pentru incurajari
kiss Flowers
danyelyta28badea
danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 184
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de trandafiras78 Mar 13 Mar 2012, 12:54 pm

Va multumesc frumos, fetelor pt gandurile frumoase.

Felicitari Danyelyta. Esti pe drumul cel bun. In cateva saptamani o sa se regleze foarte bine lactatia functie de necesitatile fetitei. Eu nu am folosit pompa, insa am pus copilul de cate ori cerea la san. Deci el era cea mai eficienta pompa Smile).

Ioana, in situatia ta, varianta Violetei mi se pare cea mai buna.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de coripin Mar 13 Mar 2012, 12:57 pm

danyelyta, daca vezi ca nu merge cu pompa, incearca sa te storci manual. in cazul meu a fost foarte eficient, m-am stors manual 1 an si 1 luna (pentru ca am facut greseala sa ii dau biberon la 1 luna si de atunci nu a mai vrut sa pape la san - asa ca, fiind obsedata sa ii dau cat mai mult timp laptic de la mine, m-am stors si de cate 8 ori pe zi).

sa nu faci aceeasi greseala cu biberonul, pentru ca o sa iti vina de zeci de ori mai greu si acasa, cu storsul laptelui, si cand pleci undeva. noi am mers la mare cand avea fata 8 luni cu: fierbator apa, resou, olita pentru incalzire biberon, olita pentru stors lapte, biberoane intr-o veselie (pe care le si sterilizam). a fost dramatic. am venit acasa mai obosita decat inainte de a merge. si in plus am cumparat un incalzitor pentru biberoane auto, care nu functiona normal (am vazut asta abia pe drum) si trebuia sa ne oprim pe la benzinarii cand i se facea foame, sa pot pune in priza fierbatorul, sa ii incalzesc biberonul. din nou iti zic: DRAMATIC zid

oricum stiu ca eu am fost de vina, asa ca nu fa ca mine. multa sanatate copilasului si crestere usoara.

felicitari tuturor burticilor. e o perioada minunata de care eu imi amintesc cu mare drag si sper cat de curand sa vin si eu pe aici cu vesti bune
kiss
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Admina Mar 13 Mar 2012, 1:09 pm

danyelyta28badea, te rog sa citesti Regulamentul si sa nu mai postezi mesaje succesive. Foloseste functia Edit! Mare grija si ca ai postat succesiv acelasi mesaj, de doua ori.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de ioana soare Mar 13 Mar 2012, 2:21 pm

Violeta multumesc mult pentru pont! pupi

Da, alaptatul, pe langa beneficiile pe care le aduce atat bebelusului cat si mamei, este atat de comod si de ieftin, incat este peste puterea mea de intelegere de ce unele mame renunta de bunavoie in favoarea laptelui praf. Adica nici nu incearca, aleg din start biberonul.
M-am crucit cand am vazut cat costa o cutie de lapte praf, care nu ajunge decat pentru cateva zile. Ajungi la sapa de lemn. Noaptea cand plange bebe, doar te duci, il iei din patut si il pui la san. Atat. Altfel te trezesti, mergi la bucatarie, incalzesti apa, prepari laptele, astepti sa se raceasca, in timp ce bebe urla si trezeste tot blocul, iar asta de cateva ori pe noapte la inceput. Apoi spalat de biberoane si tetine toata ziua, sterilizat, etc... Un chin pe care unele mame il aleg de bunavoie, nu pot sa inteleg.

Asa ca Danyelyta felicitari pentru perseverenta si determinare!

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Admina Mar 13 Mar 2012, 2:36 pm

Ioana, ei nu intelegi... pupi Alaptatul si nasterea naturala sunt pentru taranci, demodate si sarantoace. rade Daca esti o doamna si te respecti, nasti prin cezariana si ii dai lapte praf (sa nu ti se lase sanii wink ). Nu generalizez, dar asta e tendinta generala, in Romania. S-a scris pe multe forumuri despre asta, se considera ca nu mai suntem in evul mediu sa nastem si alaptam, "ca vacile". affraid (nu exagerez, am gasit replica pe un forum, cand eram eu gravida)
Tendinta generala si lipsa educarii medicale, in alegerea metodei de alimentatie a sugarului, duc la renuntarea sau chiar neincercarea alaptarii. In maternitate mi-au pufnit in nas si o asistenta si o mamica, nu se asteptau sa pot alapta cu sani mici. Asta denota cata prostie e pe lume si cata ignoranta, in general. Am o colega cu masura DD cred la sani si a alaptat ambii copii putin sau foarte putin. Desi se plange de bani, de mama focului. La fel ca si renuntarea la Pampersi si invatatul la oala, la varste normale. Sunt parinti care-si tin copii in pampers pana intra la gradi, la 3 ani si plang ca nu au bani, cand ar putea face o econmie destul de mare, daca s-ar stradui sa-i invete pe micuti, pe oala.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de trandafiras78 Mar 13 Mar 2012, 3:50 pm

Admina a scris:Ioana, ei nu intelegi... pupi Alaptatul si nasterea naturala sunt pentru taranci, demodate si sarantoace. rade Daca esti o doamna si te respecti, nasti prin cezariana si ii dai lapte praf (sa nu ti se lase sanii wink ). Nu generalizez, dar asta e tendinta generala, in Romania. S-a scris pe multe forumuri despre asta, se considera ca nu mai suntem in evul mediu sa nastem si alaptam, "ca vacile". affraid (nu exagerez, am gasit replica pe un forum, cand eram eu gravida)
Tendinta generala si lipsa educarii medicale, in alegerea metodei de alimentatie a sugarului, duc la renuntarea sau chiar neincercarea alaptarii. In maternitate mi-au pufnit in nas si o asistenta si o mamica, nu se asteptau sa pot alapta cu sani mici. Asta denota cata prostie e pe lume si cata ignoranta, in general. Am o colega cu masura DD cred la sani si a alaptat ambii copii putin sau foarte putin. Desi se plange de bani, de mama focului. La fel ca si renuntarea la Pampersi si invatatul la oala, la varste normale. Sunt parinti care-si tin copii in pampers pana intra la gradi, la 3 ani si plang ca nu au bani, cand ar putea face o econmie destul de mare, daca s-ar stradui sa-i invete pe micuti, pe oala.

Hai mai Admina. Cum sa se spuna asa ceva despre alaptat??? Mda, nu am cuvinte. Iar legat de cezariana vs. nastere naturala, consider ca daca nu e necesar, cezariana nu are ce cauta in discutie. Dupa ce te taie, banuiesc ca dureaza un timp pana cand se reface mama dupa operatie. Pe cand la o nastere naturala, mama se reface foarte repede. In fine, fiecare cu perceptia personala.

Iar legatura: sani mici - lapte putin/ioc arata clar lipsa de informare a acelor persoane. Pacat ca nici nu vor sa asculte de persoanele care chiar doresc sa impartaseasca din cunostintele lor.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Admina Mier 14 Mar 2012, 12:31 am

Trandafiras, una era asistenta la neonatologie si alta era la a doua nastere, deci avea ceva experienta. Sau poate am fost eu exceptia care a confirmat regula... rade Mi-au crescut multisor atunci, aveam cam cupa C, la sutien de alaptat. In general am cupa A, acum ca m-am mai ingrasat sa zic ca ma apropii de B. wink Dar am alaptat 11 luni fara probleme, sanii nu s-au lasat, desi au ajuns la dimensiunea de dinainte de alaptat, cred. Si sunt sanatosi, am fost de curand de eco. Deci alaptatul e foarte bun si posibil pentru marea majoritate a mamelor si bebelusilor. Exceptii cred bebelusii nascuti inainte de termen (prematurii), mamele cu mamelonul neformat (cred ca e o problema medicala, nu stiu exact cum se numeste). In rest e cerere si oferta, trebuie pusi la san cat mai devreme. Alaptarea ajuta in primele ore dupa nasterea normala, la eliminarea placentei mai usor si in plus colostrul e cel mai bogat lapte (condensat as zice, putin si bun) si ajuta eliminarea primului scaun al bebelusului.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6 - Pagina 9 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-6

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB