Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyMier 08 Mai 2024, 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Decoram oua de Pasti -2

+48
Gabica
pufoi
denis21
carmenco
oliviamar
europolis
andegelia
arime
Artadar
silvia s
crina68
cld
rucsy
vero50
zylv
myky7robc
MihaelaT
diada
stoy
ivanutamihaela
Clio_Ela
zahariaelouise
firimitura
CCristinaC
Aditza
Crissy86
mykya
SilviaDumitrescu
Dodo-pui
Uca
adelina24
Admina
ikuta
danniela
kitty_1973
amoni
valentinadof
scarlet23
Nicoleta Irimescu
azzumi
AlinaJ.Bijoux
firicel
danadea
ghita
aba
monatibi
7furnici
MagdaMarin
52 participanți

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de valentinadof Dum 10 Apr 2011, 6:44 pm

daaaa,kitty,am uitat de spray-uri,multumesc! kiss
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de danniela Dum 10 Apr 2011, 7:59 pm

Spray-uri de par??????
Alea cu gliter tot de decor sunt??? Arata super!
Eu vopsesc oua pentru ca e traditie, si copiilor le place sportul acesta. Pentru ca aici nu gasesc vopsea de oua, folosesc vopsea alimentara, tumeric, insa ouale nu sunt albe ci galbuiul acela inchis. De ex cele mov ies aproape negre, oricat de putina vopsea as pune. Cele verzi imi ies superb si cica nu se fac verzi Rolling Eyes . Dupa ce trec de etapa vopsit, ouale trec la etapa pictat cu acuarele, carioca, water-paint (aia care se spala) si cica nu e toxica, D-zeu stie.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Dum 10 Apr 2011, 8:06 pm

Daniela, cu gliter rosu si o solutie de amidon cu apa si faci cele mai grozave oua de Paste Smile ...comestibile. hug kiss
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de valentinadof Dum 10 Apr 2011, 8:07 pm

daniela nu este vorba de spray-uri de par!sunt unele cu bronz,da ouale nu le-as recomanda pt consum.eu voi face oua vopsite in foi de ceapa pt consum iar pt decor voi folosi diverse metode,sa vad cum imi permite si timpul!
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de ikuta Dum 10 Apr 2011, 8:45 pm

imi plac cele galben cu negru puse de Nico.Oare cu ce sunt facute?Sa vad daca colegul meu de camera are timp saptamana viitoare sa-mi traduca.Tare m-ar tenta sa fac cateva asa
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de danniela Lun 11 Apr 2011, 9:50 pm

Multumesc de idei!!! love love
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de Admina Lun 18 Apr 2011, 12:54 pm

Incondeiaza cineva oua, anul acesta? Nu gasesc unde ati scris de incondeiatul clasic, detalii si cum se face. Am niste kisite si ma tem sa ma apuc, vroiam sa fac o proba inainte de joi sau sambata.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 18 Apr 2011, 12:57 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de Admina Lun 18 Apr 2011, 1:12 pm

Vreau explicatii, mura in gura, nu poze cu doamne frumoase in costume populare. wink Aveam impresia ca s-a detaliat metoda de incondeiat cu ceara, pe undeva. Adicatelea cum incalzesc ceara, cu ce tin oul, in ce vopsea vopsesc. Si cum as face daca as vrea 2-3 culori pe un ou.
Merci Magda, o sa iau iar primul capitol la rasfoit, cred ca acolo am vazut.
p.s. problema mea e ca nici nu am vazut facut live, de la cap la coada.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de adelina24 Lun 18 Apr 2011, 1:24 pm

am incercat sa decorez si eu cu reara : un fiasco total . Nu mi se lipea ceara , cand reuseam sa o lipesc numai bine ca se intarea , cand le0am bagat in vopsea s-a desprins ceara . trebuie sa mai fie ceva ...
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de valentinadof Lun 18 Apr 2011, 2:00 pm

am si eu o rugaminte,facuse cineva o gaina ornament de asezat peste oua in cosulet,n-o gasesc parc-a-nghitit-o pamantul.voi nu stiti pe unde e?as vrea s-o mai privesc o data sa fac si eu!
sunt of topic,scuze.
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de Uca Lun 18 Apr 2011, 2:56 pm

Valentina, uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] . Cred ca despre asta e vorba. pupi
No, ca de la ou am ajuns la gaina! rade

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de valentinadof Lun 18 Apr 2011, 3:21 pm

asta era!saru-mana din suflet uca! pupi
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de kitty_1973 Lun 18 Apr 2011, 3:45 pm

Admina, incerc sa iti raspund eu. Vineri (la scoala) au venit niste doamne profesoare de la o scoala dintr-o comuna apropiata Onestiului si am incodeiat oua cu ceara si chisite.
Ceara de albine naturala (la noi in oras se gaseste de cumparat la apicultorii care vand miere si alte produse apicole in piata municipala) am topit-o intr-o cutiuta de tabla (merge si o cutiuta de la pate de ficat) si am tinut-o pe focul mic tot timpul cat s-a desfasurat activitatea. Oul se tine cu mana stanga si chisita cu dreapta. Chisita se tine ca un creion, astfel incat degetul mic de la mana dreapta sa se sprijine pe ou. Cu mana stanga miscam doar oul... ca liniile sa fie cat mai drepte. Oul pe care il incondeiem trebuie sa fie cat mai cald. Apoi, ouale se coloreaza in vopsea de oua preparata conform indicatiilor de pe pachet.
Atasez mai tarziu si niste poze care sunt salvate in calculatorul sorei mele.
Sper ca m-am facut inteleasa!
kiss
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de Dodo-pui Mar 19 Apr 2011, 9:58 am

Buna,ati impodobit oua cu abtibilduri din acelea de acopera tot oul sau mai mult de jumatate ??Cum se procedeaza??Multumesc anticipat de rapuns.
Dodo-pui
Dodo-pui
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 965
Varsta : 51
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 25/11/2009

http://sperantamoareultima.wordpress.com/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de ikuta Mar 19 Apr 2011, 10:10 am

Dodo de care abtibild?Arata ca un inel?Daca da atunci este foarte simplu:iei ouale fierte, le tragi cate un abtibild pe ele, le pui intr-o lingura si le scufunzi cateva secune in apa fierbinte.Apa trebuie sa fie fierbinte, ai grija, cand se raceste sa o incalzesti din nou.Din cauza caldurii abtibildul se strange fix pe ou.Cu asta ai terminat cu decoratul oualor.Oare am fost destul de explicita (acum imi beau cafeaua si inca sunt tuiose de cap)
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de Admina Mar 19 Apr 2011, 10:11 am

Kitty, abia astept si pozele si multumesc de explicatii. Azi merg dupa ceara.
Dodo, eu cam asa imi amintesc. Tai fiecare abtibild, cu foarfeca, in functie de model. Fierbi ouale si le vopsesti eventual ca sa se vada capetele colorate. Ouale se baga in tiple, fierbinti si apoi se scufunda in apa fierbinte pentru cateva secunde, total, pana e acoperit tot oul si se strange plasticul in jurul oului. Eu am unele cu fluturi, anul acesta si cu personaje din desene, fac sigur. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de Dodo-pui Mar 19 Apr 2011, 10:18 am

Multumesc Admina..e primul an in care am asa ceva ,sunt super dragute cu ingerasi ...si DA le ornez si asa
Dodo-pui
Dodo-pui
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 965
Varsta : 51
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 25/11/2009

http://sperantamoareultima.wordpress.com/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de monatibi Mar 19 Apr 2011, 3:01 pm

Admina a scris:Kitty, abia astept si pozele si multumesc de explicatii. Azi merg dupa ceara.
Dodo, eu cam asa imi amintesc. Tai fiecare abtibild, cu foarfeca, in functie de model. Fierbi ouale si le vopsesti eventual ca sa se vada capetele colorate. Ouale se baga in tiple, fierbinti si apoi se scufunda in apa fierbinte pentru cateva secunde, total, pana e acoperit tot oul si se strange plasticul in jurul oului. Eu am unele cu fluturi, anul acesta si cu personaje din desene, fac sigur. wink
eu stiu ca ouale nu trebuie sa fie fierbinti ca strica folia.....am facut si eu dar am bagat ouale dupa ce sau mai racit...eu am pus folia pe ou,oul intr-o lingura de lemn,l-am scufundat in apa fierbinte atit cit sa strins folia ....l-am scos si gata....bine oualele fierte si vopsite inainte....asa le fac eu hug
monatibi
monatibi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 432
Varsta : 46
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/03/2011

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 19 Apr 2011, 3:38 pm

Tot citesc pe aici si tot citesc si nu ma hotarasc ce sa fac si cum sa fac si eu ouale anul asta. Nu ca mi s-a nazarit mie sa manc oua mai impodobite anul asta, musafiri nu am... dar... si e un mare dar...... Baiatul meu se intoarce la servici chiar in ajun de Paste/Pasti. Serviciul e in Afganistan unde mai sunt 12 soldati romani si carora vrea sa le duca si lor cate un ou de acasa. Acum piticul meu de pe creier zice ca..na cum sa fac oua rosii si ata... trebuie sa fac ceva deosebit sa ma admire celelate natii de pe acolo wink (rade ce-mi mai place sa admire lumea ce fac eu de parca as fi fata lu mama ca numei ea zice "sa vada lumea" wink "sa se uite lumea" "ce s-a mai uita lumea"...). Incondeiate nu stiu sa fac, si nici nu am rabdare si nici nu am cu ce.. si nici nu se merita ca ei oricum le curata sa de manance si apoi nu se stie cat de intregi vor ajunge. wink Cu abtipilduri..... mmm parca nu imi place ... nu e..... prea original... Sa ma scuzati fetele care se folosesc de aceasta metoda dar eu as vrea sa fac ceva .... care sa spuna ceva de Romania , 3 culori, dar pe un ou, wink daca se intelege ce vreau sa zic. Si ce mai stiu eu sa fac e metoda cu frunza de plante . Acum astept o sugestie si din partea voastra. cum as putea eu sa vopsesc un ou in 3 culori dar care sa nu necesite anumite ustensile anumite metode..... intelegeti voi asa mai... rustic wink Hai ca v-am ametit de tot. Dar sper ca o idee v-ati facut cu ce am eu in cap

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de kitty_1973 Mar 19 Apr 2011, 3:46 pm

Am revenit cu poze...nu sunt prea clare din cauza fumului rezultat (de la ceara). Nici aparatul nu ma mai ajuta..."e pe duca" si...am constatat ca nu ma pricep deloc la instantanee.
Asa ca:
Un ou incondeiat de sora mea inainte de colorare

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Cateva oua incondeiate de colegele mele...mentionez ca nu practicase inca nimeni aceasta metoda
Oul sorei mele este cel dintre firele de grau incoltit

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Si o poza cu doamna care ne-a invatat...se observa (mai greu!) cum tine in mana chisita.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Sper ca am fost de ajutor!
kiss
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de Admina Mar 19 Apr 2011, 4:11 pm

Am gasit explicatiile Nicoletei:
Nicoleta Irimescu a scris:Aveti nevoie de o lumanare de ceara curata (de la biserica sau magazin cu specific religios ), un fitil pt candela , un suport de lumanare tip candela (recuperata de la una arsa ).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Fixam fitilul in soportul de la celalalt fitil si topim lumanarea deasupra pana se umple suportul.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Aprindem lumanarea astfel creata si cu ajutorul unui stilou, de la care am scos carbunele, desenam linii (sau orice model dorim ) pe ou luand ceara fierbinte ca si cum am lua tus cu un toc .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Exemplific cu foto cu chisita pt ca nu prea am mult timp wink Oul trebuie manuit cu un servetel pentru ca ceara sa nu se topeasca de la caldura mainii .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Eu colorez apoi ouale folosind acest colorant si respectand intocmai indicatiile .Singura diferenta fiind faptul ca am grija solutia de vopsea sa fie doar putin calduta nu ferbinte.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dupa ce se vopsesc toate ouale , se incalzeste cuptorul aragazului si se incalzesc ouale ,pe rand , pe gratar si se sterg cu o carpa moale de ceara .
Spor la treaba ! kiss

Stiu ca asa mi-au iesit cele zmangalite cu ceara, anul trecut; am folosit o crenguta de lemn: [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Kitty, ce fel de ceara a folosit doamna respectiva si de ce e neagra? Vad ca ar fi ok si ceara de la lumanare din biserica, deci nu ar avea parafina, sa infunde chisita...
Apropo, e foarte frumos cel facut de sora ta. love

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 19 Apr 2011, 4:26 pm

Admina sa traiesti matale ca mi-ai dat o idee. Eu am o lumanare de ceara curata ramasa de la o ocazie pe care as putea sa o folosesc. Acum am alta dilema. Eu m-am gandit sa fac asa, si astept profesionistele sa-mi spuna daca m-am gandit bine sau mai bine luam pauza de gandire wink : acopar 2/3ou cu ceara, vopsesc treimea ne acoperita cu rosu (sa spunem) apoi acopar partea vopsita cu ceara si sterg ceara de pe 1/3 pentru a o vopsi cu galben, apoi acopar cele 2/3 vopsite si sterg ceara de pe ultima treime pentru a o vopsi cu albastru.
Ce spuneti ? Trebuia sa iau pauza de gandire?
Oare ma complic prea mult? Ar trebui sa fac oua rosii si gata?

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de mykya Mar 19 Apr 2011, 5:37 pm

Aoleu dar la chestii complicate te bagi Silvia. Cred ca merge, dar explicase Nicoleta undeva pe aici cum se aplica succesiv culorile de la cea mai deschisa la cea mai inchisa. nu mai stiu, dar am citit sigur aici in topic...
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 48
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mar 19 Apr 2011, 5:39 pm

myky mie-mi spui ca explicase? crezi ca nu mi s-a pupazat vazu cautand explicatia? dar..... prinde orbul scoate-i ochii ca eu explicatia aia nu am gasit-o wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB