Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyMier 08 Mai 2024, 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Decoram oua de Pasti -2

+48
Gabica
pufoi
denis21
carmenco
oliviamar
europolis
andegelia
arime
Artadar
silvia s
crina68
cld
rucsy
vero50
zylv
myky7robc
MihaelaT
diada
stoy
ivanutamihaela
Clio_Ela
zahariaelouise
firimitura
CCristinaC
Aditza
Crissy86
mykya
SilviaDumitrescu
Dodo-pui
Uca
adelina24
Admina
ikuta
danniela
kitty_1973
amoni
valentinadof
scarlet23
Nicoleta Irimescu
azzumi
AlinaJ.Bijoux
firicel
danadea
ghita
aba
monatibi
7furnici
MagdaMarin
52 participanți

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de danniela Mier 24 Apr 2013, 5:46 pm

Este chimic draga mea toata ziua!!!
Mai citeam pe facebook ca acum e toxic si sa te speli zid zid
Hai sa fim serioase ca vopsim coaja la oua si nu altceva. Totul e sa nu fie crapate, atunci intra culoarea in ou.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de zarina28 Mier 24 Apr 2013, 6:01 pm

Apropos de ouale crapate,chiar deunazi am vazut pe un site de-al rusoaicelor cum fierbeau ouale,le crapau coaja si apoi le bagau in colorant.(Banuiesc ca nu le ciocneau,poate la ele nu se necesita sa fie coaja intacta).Apoi,cand erau decojite,iesea un mozaic de colorant,mai mare dragul Smile(cam cum sunt ale noastre cand crapa la fiert si le gasesti colorate inauntru,de nu-ti vine sa le bagi in gura).
zarina28
zarina28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 215
Varsta : 43
Localizare : Mangalia
Data de inscriere : 23/08/2011

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de myky7robc Mier 24 Apr 2013, 6:55 pm

zarina la acelea in care se coloreaza albusul nu se mai poate manca decat galbenusul si cred ca metoda cu crapatul inainte de vopsit este un mod de a le decora in interior.
Apropo de hartie creponata, eu am folosit odata pt colorarea cojii oalelor, fire de lana si au iesit degradeuri f frumoase astfel: am luat oul crud si am inceput sa pun pe coaja lui fire de lana colorate amestecate sau uni dupa inspiratie, prinzandu-le cu hartie igienica de aceea aspra infasurata pe ou de mai multe ori si pe deasupra un pic de ata de papiota alba sa nu se desfaca la fiert.
Le-am asezat intr-o cratita cu mai multa apa si puse la fiert 20-25 de minute.
Se scurge usor apa dupa care cu o forfecuta se taie ata si hartia, iar efectul este surprinzator de frumos in functie de culorile firelor de lana.
Se ung cu un pic de ulei pt stralucire.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de ally_4fvr Mar 30 Apr 2013, 2:40 am

foarte frumoase fetelor felicitari


____________________________


eu anul acesta am facut niste oua mai copilaresti... Am scos continutul si le-am pictat cu carioci.. iar jos am pus un cerculet din sarma invelita in scoci de hartie si lipit cu pistolul de silicon ... se poate folosi orice tip de lipici.

am facut o gaura un pic mai mare la un capat al oului si la celalalt una mai mica. apoi am introdus un ac in gaura si am invartit ca sa separ galbenusul si prin gaura mica am suflat si a iesit galbenusul prin cea mai maricica... pe partea opusa. Dupa care l-am pus sub jetul de apa la chiuveta si l-am clatit si in interior... daca aveti siringa introduceti apa in ou cu siringa apoi suflati sa iese afara excesul de apa.... daca aveti oua din comert au stampile pe ele cu data fabricatiei... luati o carpa imbibata in clor si curatati oul...eu il las in apa cu clor cam o ora apoi il curat cu un burete verde abraziv sa ii iau primul strat de "pistrui"... il clatesc bine il las pe servetel undeva la 2 ore sa se zvante bine si in interior... daca sunteti in criza de timp il lasati 10 min si il executati cu conditia ca dupa ce l-ati terminat sa il puneti pe un servetel... el se usuca in timp nu e problema...

sa aveti spor , rabdare , imaginati si timp liber ...


_________________________


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




Ultima editare efectuata de catre Uca in Mar 30 Apr 2013, 9:44 am, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje succesive)
ally_4fvr
ally_4fvr
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 37
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 11/04/2010

http://handmade-gentutze-accesori-ally.blogspot.com/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de Gabica Mar 30 Apr 2013, 12:48 pm

câtă răbdare..... Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 4246 dă-mi Doamne şi mie....
FRUMOS!
Fără cuvinte!
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de ema Sam 04 Mai 2013, 6:11 pm

Aseara omul meu m-a gasit vopsind oua Se uita cu gura cascata la ce fac E super incantat si eu la fel
Danniela iti multumesc pentru indicatiile referitoare la colorantul alimentar Imi cer scuze pentru "decor" Erau inca fierbinti si le-am mai lasat pe servetelul absorbant
Asta a iesit, asta va arat[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Inca o data va urez Sfinte Sarbatori de Pasti cu bucurie si credinta in suflete
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de Dodo-pui Sam 04 Mai 2013, 6:58 pm

anul acesta am facut doar oua rosiii si cu abtibild decalcoman

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dodo-pui
Dodo-pui
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 965
Varsta : 51
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 25/11/2009

http://sperantamoareultima.wordpress.com/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 05 Mai 2013, 6:16 pm

F. frumoase ouale voastre dragelor. Ema, imi place tare mult cum ti-au iesit. Se pare ca a prins bine culoarea pe ele. Smile
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Decoram oua de Pasti -2 - Pagina 7 Empty Re: Decoram oua de Pasti -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB