Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyIeri la 7:38 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyIeri la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Costumul Popular - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Costumul Popular - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Costumul Popular

+71
gabriela1554
gobelin
Armeana
AlinaJ.Bijoux
Panea Laura
ismi3ismi
victoriacus
Gabica
anasia
ancabanu
Giorgi
canadianca50
murca
Celya_f40
Dorulet
ARYANNA
sabinatudor73
MagdaMarin
buburuzaroz
LYNDA
camelia84
marabr
Lucia Ro
mihamihaela
corina corina
anca1820
despina13cucli
LORIMAR
cld
claudiana
oliv_ana
tinap
symos
aisha
valentinadof
mariaz_09
RamonaM
Gianina4ever
georgeta.prnic
tomari
danniela
ikuta
Admina
Giobsy
vlad_mom
dienutzababy
SilviaDumitrescu
kristadesign
aurishta
lord_lesy
MihaelaT
amoni
zahariaelouise
dorina64
CCristinaC
lucky
zsofia
panaia
gabriela1967
Uca
mihaelavama
danadea
iuliana72
Nicoleta Irimescu
emma90
Savu Ramona
firicel
getik1
clodi
olympia
stoy
75 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de Uca Vin 09 Sept 2011, 9:04 am

Vlad-mom, tot respectul meu! Multumesc si pentru informatii dar si pentru poza cu hanbok-ul, iti sta frumos.
Foarte frumoase si iile. Ma bucur ca le porti cu drag!
Eu stiu ca si la noi in tara se mai poarta costumele populare, in unele sate din Maramures dar si in Vatra Dornei, poate si in alte parti. Din pacate pe la noi, in zona Brasovului rar am vazut sa fie purtate, mai mult poarta sasii ce revin in tara la adunarile sasesti periodice. Si ei au costume frumoase.
Imi arata un coleg poze din concediul din Vatra Dornei ( Suceava) si erau pozate doamne si fetite mergand la biserica in costum popular. Erau atat de frumoase si de expresive!
Giobsy, tu ce sti despre asta?


Trebuie musai sa scot de la naftalina iia mea, facuta de bunica sa v-o arat si sa o iau la purtare!


Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Vin 09 Sept 2011, 10:08 am, editata de 1 ori

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de Giobsy Vin 09 Sept 2011, 9:30 am

Da, Uca, inca se mai poarta costum popular. Din ce in ce mai rar din pacate. Chiar si pe la nunti, botezuri si alte chefuri mai vezi oameni in varsta imbracati in costume populare.
Iar la slujba de duminica batranii pastreaza traditia costumului popular. Costume splendide sunt si in zona Vama (Campulung Moldovenesc), Fundu Moldovei. Bunditele (veste) sunt garnisite cu blanita de dihor.

In zona Ciocanesti-Cîrlibaba, costumele si casele sunt impodobite cu motive asemanatoare. Iar ouale incondeiate sunt superbe.

Din pacate, straiul "nemţesc" stirbeste semetia omului de la munte si uniformizeaza. Am fost acum cativa ani la o nunta. Un verisor al mamei, om la 80 de ani era imbracat in costum popular autentic, aranjat, scrobit, palarie cu pana de cocos de munte, ce mai? era o placere sa-l vezi. Si...il ia stranepoata la joc. Fusta scurta, gablonturi, mult roz, mult sclipici. Iritant! Nu erau din aceeasi fotografie.


_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de Admina Vin 09 Sept 2011, 9:39 am

Vlad_mom, frumoase costume. Si felicitari pentru opinci, e de laudat ca esti atat de legata de portul traditional, chiar si de la atata distanta de tara.
Asa e, alte culturi, mai numeroase, sunt mult mai traditionaliste decat noi, care le-am uitat. Macar vara am putea sa avem macar o ie, in garderoba si sa o purtam. Asa este si in tarile arabe, unde vezi barbati si femei imbracati in Thobe (m) si Abaya (f), mai tot timpul. De asemenea indienii si mai ales femeila poarta sariuri, pe strada. Dar am vazut si africani, tailandezi, srilankezi, etc. care isi poarta hainele nationale, chiar in alte tari.
La fel, se gasesc magazine de haine traditionale arabe, in mall-uri, pentru cei bogati; am vazut si de firma, gen Gucci, Armani, etc. rade Si magazine de haine sau materiale traditionale, gasesti in cartierele arabesti sau in zone turistice. Am vazut si cu haine indiene si personal mi-as fi dorit mai mult un sari, decat o abaya.
De incercat am incercat arabesti:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cand mai stiti targuri prin tara, cu articole si imbracaminte traditionala, da-ti va rog de stire. In zona capitalei daca vrei o ie, dai pe ea de 3 ori pretul, se merge pe premisa ca e suvenir, pentru straini... zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de stoy Vin 09 Sept 2011, 11:30 am

Fetelor nu am mai intrat de mult pe aici si imi place ce am vazut acum.
Acum pentru ca Vlad_mom ai intrebat - cum poti pune baticul ca sa arate asa ca la artistele de la televizor, te pot lamuri eu in aceasta problema.
Am facut parte dintr-un ansamblu folcloric si am fost in nenumatrate turnee cu diferiti artisti si artiste.
Unele fete puneam pe cap, ca sa stea baticul asa ridicat, mese de par, altele care aveau parul mai lung isi faceau coc din parul lor asezat prin tapare cu mult fixativ in el.
Eu de exemplu aveam coc din parul meu (pentru ca pe vremea aia il aveam luuung) o coada stransa in varful capului si apoi parul repartizat uniform si prins in muuuuulte agrafe si dat forma prin tapaj cu fixativ.
Unele artiste aveau facut din carton (o chestia asa ca la bonetele bucatarilor- de aia doar pe fata pana in dreptul urechilor)- sper sa fi inteles si aia era prinsa in agrafe de par si pus baticul peste.
Sau am mai vazut un fular infasurat sau asezat pe cap si peste pus baticul.
Oricum toate variantele necesitau cel putin 30 min de pregatire innainte de asexarea baticului.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de ikuta Vin 09 Sept 2011, 12:02 pm

Admina ce fel de ie doresti?La noi la targ sunt fete care asta fac: costume populare.Tu vrei o ie pentru costum, sau vrei o ie de purtat vara pe strada?
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de danniela Vin 09 Sept 2011, 3:35 pm

Admina in Kenya locuiesc foarte multi indieni, mare parte din ei traditionali. Sunt magazine cu sari, superbe, insa un pic cam scumpe, in India se gasesc mai ieftine pentru ca le-am auzit pe indience comandand de acolo. Pe aici unul frumos de sarbatoare e in jur de 200-300 euro. Eu am un material special pentru sari, ma tot gndesc sa fac altceva din el dar..... nu stiu, inca nu mi-a venit inspiratia.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 10 Sept 2011, 6:37 am

Stoy, multumesc mult! Am sa incerc sa incropesc ceva, ideea cu suportul de carton ma atrage, parul meu abia daca imi ajunge pina la umeri, iar mese n-am vazut decit suvite subtiri.
Nu sint excesiv de patrioata, insa am un fix cu identitatea nationala. Pentru mine sa fiu roman inseamna sa pastrez traditiile pe cit posibil si sa le transmit mai departe(nu cele bisericesti, doar cele din stramosi), iar ia reprezita una din radacini, chiar daca multi vad, putini pricep...eu cu ale nostre...
Sint din Mangalia si a fost o adevarata aventura sa gasesc in special fusta si fota, am incercat si Muzeul de Arta Populara din Constanta, tirgul de la Neptun. Ii se gasesc, din diverse materiale, mai bune, mai proaste, insa restul pieselor cu greu. Sint fericita ca am acum si pentru fecior bluza si pantalon, mi-ar fi placut si o palarioara neagra cu pene.
A avut feciorul la scoala anul trecut "ziua internationala" si m-am simtit dezradacinata cind am vazut indienii si africanii in costume traditionale, eu n-aveam decit ia, iar el nimic. Incropisem steagul din hirtie colorata, am facut un album-dosar despre Romania (castele, minastiri, personalitati marcante, istorie, geografie, traditii, fauna si flora...), insa am suferit enorm ca nu aveam si noi costume, parca eram "nimeni", dar pentru data viitoare sintem pregatiti!
Off-topic, sintem pe meleaguri straine de aproape 7 ani (China, Korea) si asta ne-a schimbat, am aflat ca se poate si mai bine, dar si mai rau ca la noi. Partea plina a paharului este ca din dor de "acasa" am invatat lucruri pe care, altfel, poate nu le-am fi bagat in seama : pregatirile de sarbatori, muraturile, martisorul, etc (neputind sa le cumparam de-a gata a trebuit sa le facem) - toate astea ne apropie de "acasa".

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de danniela Sam 10 Sept 2011, 8:24 am

Mom te admir foarte tare, felicitari pentru felul cum vezi tu patriotismul. Poate ar trebui multe persoane sa te citeasca si sa invete de la tine. Nici eu nu am avut costum popular pentru fiicamea si am cusut pe o bluzita alba stil ie niste motive, noroc ca stiam sa cos, si dintr-o fusta rosie de a mea i-am facut doua dreptunghiuri in fata si in spate asamblate pe o fusta alba creata la care am pus dantela pe margine. Prima cursa in tara i-am cumparat fetii costum popular. Si le-am cumparat ii la prietenele mele una indianca si una africanca. Cea africanca merge la biserica cu ea, iar cea indianca o poarta cand iese cu prietenele ca sa se laude. Intr-un fel ma bucur ca le-a placut si despre traditia noastra.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de zahariaelouise Sam 10 Sept 2011, 8:48 am

ce mult ma bucur sa vad ca si altii se mandresc cu faptul ca sunt romani!
felicitari tuturor romancutelor!
vlad_mom, o sugestie as putea sa-ti dau in privinta baticului, in loc sa-l apretezi ai putea sa-i lipesti panza intaritoare cu fierul de calcat,ar sta destul de cartonat, iar daca zici ca gasesti doar suvite mici de par, poate le poti impleti sa obtii codite pe care sa le impletesti apoi si sa formezi un coc.Daca vrei ai putea improviza o forma din carton sub forma unui coc pe care sa lipesti codite impletite,ii faci un sistem de prindere cu agrafe si gata coc detasabil
am sa va arat si eu o parte din colectia mea de obiecte traditionale romanesti cu care am organizat sezatoare la scoala da 1 iunie ,dar nu merge sa incarc fotografiile, mai incerc
zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de danniela Sam 10 Sept 2011, 1:32 pm

Si mi-a venit o idee, vezi ca se gasesc niste elastice de par cu mesa exact ca un coc, posibil sa se gaseasca si la tine.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de zahariaelouise Sam 10 Sept 2011, 2:30 pm

v-am promis cateva fotografii, merge greu si nu am putut incarca mai multe[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

zahariaelouise
zahariaelouise
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 670
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de stoy Sam 10 Sept 2011, 5:33 pm

Ooooo Louise, dar ai si tu ceva costume, sunt superbe.
Vlad_mon ma bucur ca ti-am fost de folos cu micile sfaturi, acasa in Romania departe prin tari straine, oriunde ati fi sa aveti parte de tot binele din lume.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 11 Sept 2011, 3:53 am

kiss Multumesc mult!
Am sa incerc si la magazinul de peruci sa vad ce au si acolo (culmea, colacul ala mare din coada impletita pe care il purtau koreencele prin filmele lor de epoca nu l-am vazut nici macar pe manechinele din magazinele cu haine traditionale- cred ca e prea de demult).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Sam 01 Oct 2011, 1:19 pm

vlad_mom sa ma scuzi ca, citind mai demult postarile de aici nu ti-am dat si eu un raspuns! peace Costumul Popular - Pagina 3 4246 hug pupi
Felicitari pentru costum si pentru mandria cu care il porti!! kiss

Pentru ca baticul sa stea ridicat asa cum vrei trebuie sa-l asezi pe o palarie careia i-ai taiat borul. Trebuie sa fie o palarie in stilul celor sibiene:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cosi cu punct ascuns baticul cu cativa milimetri peste margine pentru a nu se vedea aceasta, aranjezi capetele dupa dorinta si o asezi pe cap ca pe o palarie de fiecare data cand ai nevoie.

dienutzababy Ai costume minunate!! Felicitari!!
Pentru panza topita intreab-o pe Krista.

lord_lesy cam asa arata tiparul unei ii :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Ultima editare efectuata de catre Nicoleta Irimescu in Sam 01 Oct 2011, 2:19 pm, editata de 1 ori (Motiv : completat mesaj)
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 03 Oct 2011, 5:10 am

Multumesc mult! E o idee buna cu palaria, are deja formata calota rotunda, ar trebui si strimtata putin, zic eu, avind in vedere ca nu va mai sta pe frunte (plus ca mie imi este mare marimea universala),sau... palarie de copii.
kiss

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de dienutzababy Mier 05 Oct 2011, 1:41 am

Nicoleta, multumesc. kiss
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de tomari Lun 10 Oct 2011, 11:05 pm

Vlad_mom pe langa sfaturile primite de la fete ptr ca baticul sa aiba tinuta mai vin si eu cu o idee folosita tot la un ansamblu pe vremea impuscatului: daca le ai cu crosetatul dintr-un fir mai gros cu crosetul faci calota de palarie (lucrat cat mai strans) si putin mai mic sa nu intre capul. La final se apreteaza si se prinde de par cu ajutorul agrafelor.
Sper sa-ti fie de folos croseta
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 12 Oct 2011, 12:58 am

Multumesc mult, dar din pacate croseta e singura unealta cu care nu sint prietena. Am incercat insa altceva: mi-am facut o codita in crestet si apoi am infasurat la baza toate esarfele mele...prea tuguiat, apoi mi-am amintit ceva din copilarie...sa nu rideti prea tare...n-am avut niciodata par lung, nici eu nici sora mea, asa ca ne jucam facindu-ne cozi si cocuri din ciorapii mamei, ii foloseam ca pe o peruca cu 2 cozi...asa ca...am incropit un "fes" cu coc colac in crestet, nu l-am fixat definitiv, inca testez.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de georgeta.prnic Mar 06 Dec 2011, 4:05 pm

Am tot cautat locul potrivit,sa va arat ce am lucrat acum doua ierni,sunt cusute de mine la mana in proportie de 80%, florile de pe ie ,poalele,si margelele de pe sortul meu.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
La Ana ,numai sortul,nu este lucrat de mine,restul cusaturilor,sunt facute cu manuta mea.
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de Gianina4ever Mar 06 Dec 2011, 4:09 pm

Superbe!Daca tu esti esti in poze,esti o frumoasa!
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de stoy Mar 06 Dec 2011, 4:14 pm

Georgeta, superbe costumele facute de tine.
Niste cusaturi mirat2 nu ma gandeam ca in ziua de azi mai sunt fete care sa isi faca singure costumul popular ( nestilizat ).
Felicitari cred ca si tu esti una din cele care mai sunt mandre de portul bunicilor sau stabunicilor nostrii.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de RamonaM Mar 06 Dec 2011, 5:00 pm

Georgeta ce scumpete de fetita ai, in primul rand.....iar costumeele sunt superbe, felicitari. Imi poti spune ce panza si ate ai folosit? Si in ce punct sunt facute?

RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de mariaz_09 Mar 06 Dec 2011, 5:08 pm

Ce minunate sunteti toate trei!Ai muncit,nu te-ai jucat.Ma inchin!Bravo!
hug hug
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de valentinadof Mar 06 Dec 2011, 6:30 pm

Georgeta ma bucur ca faci ceea ce faci,ca mai sunt persoane interesate de lucruri atat de nobile, dupa parerea mea.Insufla-le si fetelor tale acest microb! hug

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de aisha Mar 06 Dec 2011, 6:50 pm

Fara cuvinte!!! Super realizare! Bravo! ura
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Costumul Popular - Pagina 3 Empty Re: Costumul Popular

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB