Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Bijuterii din fimo XI

+42
symos
emma90
lori16ro
mangokiwi
Day Lily
nana_vulpe
Fran78cesca
laurycm22
Lionqueen
mykya
Dodo-pui
cristinica_70
Margelutza
firicel
Carmen's
clodi
Steluzza
elenaxx
Day
margelutamea
RamonaM
tilincutza
Aghata
Aditza
nicky3128
ake007
Savu Ramona
andrabijoux
Kristina
Andata
chivucris
camellia
andrea.z style
elyere
AlinaJ.Bijoux
Dragonfly
darkpoke
anghelrox
Lucia.BlueFlower
firimitura
Zuri
betymi72
46 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de elyere Lun 14 Mar 2011, 4:26 pm

darkpoke,eu nu mai experimentez fimo din lipsa de finante si de timp;sincer cred ca in fiecare lucrare a noastra se rasfrange o bucatica din noi,mi se pare normal ca bijuteriile sa iasa asa cum ti-ar placea tie sa porti-de asta se cheama lucrudemana love felicitari tuturor si o primavara frumoasa kiss
elyere
elyere
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Localizare : jud.vaslui
Data de inscriere : 17/09/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de elenaxx Lun 14 Mar 2011, 7:20 pm

darkpoke, sunt foarte frumoase.
elenaxx
elenaxx
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 51
Localizare : pitesti,arges
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de camellia Lun 14 Mar 2011, 8:04 pm

Exersez in continuare.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu mi-a placut inima, asa ca am transformat-o in 3 floricele. Colierul este acelasi.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
camellia
camellia
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 277
Varsta : 54
Localizare : galati
Data de inscriere : 09/04/2010

http://cameliabijoux.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de elenaxx Lun 14 Mar 2011, 8:11 pm

Camellia, eu cred ca te perfectionezi,nu exersezi. Imi place colierul la nebunie,mai ales combinatia de culori. pupi
elenaxx
elenaxx
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 936
Varsta : 51
Localizare : pitesti,arges
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de betymi72 Lun 14 Mar 2011, 8:19 pm

si mie imi plac... love
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de Aghata Lun 14 Mar 2011, 8:31 pm

Elena, ce sa facem, unii chiar au prea mult talent.

Camelia, ne omori wink
Aghata
Aghata
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/04/2010

http://topbijuterii.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de darkpoke Mar 15 Mar 2011, 9:11 am

camelia imi place
este foarte..in stilu tau
Smile
mareeeee
in varianta a doua..imi place mai mult
cum vine caldura..si vremea tricourilor...e perfect pt vara..
si daca nu t superi...iti voi fura modelul..adaptat la dimensiuni..Smile
ma bucur ca va plac frunzulitele mele..
mi-ati redat puterea de crede..in ce fac
:*
you are the best

carmen...sunt date cu fard..in diverse nuante ..asa..sa para un pic..ruginii
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de chivucris Mar 15 Mar 2011, 9:41 am

bine v-am regasit, doamnelor! Smile
onorez acum promisiunea facuta, aceea de a cauta poza cu rollerul facut in casa.
nu stiu de pe unde am luat-o de pe net, dar e o idee... am mai vazut unul facut cu aceeasi idee la baza, dar din tevi de plastic, taiate la jumatate, si, la fel, fata aceea avea vreo 3 marimi de tevi pentru partea de sus. cea de jos ramane mereu aceeasi, doar se schimba partea de sus, in functie de marimea margelelor ce se doresc a fi facute. sper sa fi fost corenta, si pe inteles. Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
se vede in imagine ca cea care a facut acest tip de roller, a folosit 2 cilindric(pentru 2 marimi de margele), pentru a face mulajul din pasta ceramica. la cel facut din tevi de plastic nu am poze, pentru ca eu intre timp imi cumparasem cateva rollere, si... nu am mai fost interesata de cele facute in casa. in fine, pentru cele din teava de plastic, se lipeste, la fel, pe partea de sus a jumatatii de teava ce da marimea margelutei, o bucata de... teava, as zice eu, taiata mai micuta/mai ingusta, pentru a putea sa fie tinuta in mana si rulata peste pasta polimerica. sper ca nu v-am plictisit. :D
si, tin sa o felicit pe creatoarea cireselor. sunt... mai mult decat superbe! desavarsite, fara termen de comparatie. felicitari! norocul meu ca nu am pofte, desi sunt insarcinata... iti vine sa le mananci. de fapt nu... mai bine le porti la gat, si le faci pofta tuturor. Smile)
o zi placuta, va doresc.
de fapt am sa revin si eu cu niste poze, dar nu se compara cu colierul cu cirese. Smile

am revenit, m-am uitat pe blog, zuri, chiar nu mai e colierul? Sad(
bine... ma bucur daca nu mai e, pt ca a fost vandut, probabil, dar vroiam sa mi-l fac cadou de ziua mea (ca tot se apropie) Smile)

mai editez putin. am gasit si alte idei de rollere facute in casa. daca nu am voie sa pun link-ul, imi cer scuze, probabil va fi sters. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
chivucris
chivucris
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

http://cris-handmadecreations.blogspot.com/    www.atelieruldecr

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de camellia Mar 15 Mar 2011, 11:22 am

Multumesc,multumesc,multumesc, tuturor fetelor.Stiti sa incurajati omul la inceput de drum.Eram cam dezamagita la inceput de lucrul cu fimo;trebuie sa petreci ceva timp cu el ca sa incepi sa il cunosti,sa stii cum sa lucrezi cu el,cum sa il modelezi,cum sa il finisezi. Dupa ce am terminat colierul si l-am pus pe piele am constatat ca ma zgarie, asa ca mi-am dat seama ca trebuie neaparat smirgheluit;deci pe parcurs ce lucrez cu fimo imi dau seama ca necesita mai mult lucru decat cel cu sarma de exemplu(ceea ce am lucrat eu pana acum).
Darkpoke ma onoreaza faptul ca vrei sa faci colierul la dimensiunile tale;ce-i drept :este ca uneori fac bijuteriile cam mari....
Chivucris,este foarte tare acest dispozitiv;cred ca intr-o zi o sa ma harnicesc sa fac si eu unul;poate imi iese si mai scutesc niste bani;chiar aveam de gand sa achizitionez un roller.

Pupici.
camellia
camellia
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 277
Varsta : 54
Localizare : galati
Data de inscriere : 09/04/2010

http://cameliabijoux.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de chivucris Mar 15 Mar 2011, 3:30 pm

am revenit cu pozele. Smile
tot ceva albastru....
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si putin galben...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
putin roz, dar margeaua rotunda nu a vrut sa fie chiar rotunda...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si inca o bombonica roz...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si ceva mai multa culoare
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si o incercare de mokume (facut pana sa puna dragonfly tutorialul, din pacate..)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si.. inca ceva...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cam atat, ca am ocupat prea mult spatiu. restul vor fi pe blog.



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
chivucris
chivucris
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

http://cris-handmadecreations.blogspot.com/    www.atelieruldecr

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de Margelutza Mar 15 Mar 2011, 3:37 pm

Arata foarte bine, felicitari
Cred ca o sa-mi fauresc si eu astfel de unelete si o sa revin sa va arat ce a iesit Smile
Margelutza
Margelutza
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/01/2011

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de Kristina Mar 15 Mar 2011, 3:45 pm

Mai fetelor felicitari din toata inima pentru indamanarea de care dati dovada!
Mereu va urmaresc cu drag si mereu raman muta de uimire la ce va ies din maini !
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de Dragonfly Mar 15 Mar 2011, 9:00 pm

am aproape 5 pagini de recuperat [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] va scriu pe scurt ce mi-a placut si ce nu , e doar o parere ,nu aruncati cu [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ---
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

chivu- mor mor mooor dupa colierul cu albastru translucent,nu stiu cu ce l-ai amestecat dar arata foarte fain,in margica pozata de aproape parca ai surprins apa unui ocean,uite eu vad si bulele de aer,spuma... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
edit later: altt colier albastru ? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] frumossssss [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] as fi vrut sa vad detaliile fiecarei piese,pun pariu ca sunt deosebite[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .Si cel galben e frumos,te-ai specializat,care-i secretul ?

Nu tot ce e albastru imi si place !!! Trebuia sa specific asta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Zuri,Zuri cand mi-ai aratat colierul cu cirese am ramas gura casca,la urmatorul am ramas la fel ......acum ma intreb nedumerita care imi place mai mult Laughing . Congrats pt castigarea concursului organizat de Ramona,ai castigat un inel pe cinste rock rock

Carmen eu zic ca ai creat o micuta libelula plina de entuziasm si pofta de viata ,pare un kinder aka baby dragonfly lol! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] cuteeeeeeeee !!!!!!!!!!! Eu zic ca nu le lipseste nimic dar tu stii mai bine cum sta treaba.Poate un fard sau pigment cu sclipiri metalice? Of de cand visez la mica....Te-ai descurcat admirabil si fara tutorial,ai intuit bine pasii [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] si nu e prima data rade [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Era sa uit de portita pe care am admirat-o pe blog ,rupta din basme !!!

Camellia - keep practice ,eu zic ca ai indemanare si daca perseverezi cu modelatul vei ajunge departe; poate daca vei da mai multa atentie detaliilor va fi perfect, zic si eu ...


darkpoke
nu fii dezamagita!!! vor mai urma targuri mult mai prospere si productive ,trebuie doar sa stii sa risti si sa-ti faci curaj sa mai incerci.iar intre timp sa experimentezi cat mai multe tehnici (bine ca am deschis acum cateva luni "provocarea" ) si in timp iti vei crea un stil propriu.Imi plac brosele,brosa mai ales love dar cel si cel si cel mai mult pandantul cu mokume;reusita combinatia de culori,toxica si ademenitoare !!! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Imi place mult de tot !!!

clodi e destul de mica poza pt a analiza detaliile insa per ansamblu arata bine zic eu ...

margelutza nu prea mi se pare fericita combinatia de culori si nici fundalul ales pale ...sacul de rafie ;o coala alba de cerere e mult mai ok

Practice makes perfect !!!! sunny


Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de Lionqueen Mar 15 Mar 2011, 9:48 pm

Mi-as dori sa ma avant si eu la Fimo, dar inca nu ma incumet!!! Creatiile voastre sunt superbe, dar ciresele alea sunt nemaipomenite, par atat de reale:))) Yummy Laughing
Lionqueen
Lionqueen
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 31
Localizare : Atena, Grecia
Data de inscriere : 15/03/2011

http://laurahandmades.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de chivucris Mar 15 Mar 2011, 9:51 pm

Dragonfly a scris:
chivu- mor mor mooor dupa colierul cu albastru translucent,nu stiu cu ce l-ai amestecat dar arata foarte fain,in margica pozata de aproape parca ai surprins apa unui ocean,uite eu vad si bulele de aer,spuma... [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
edit later: altt colier albastru ? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] frumossssss [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] as fi vrut sa vad detaliile fiecarei piese,pun pariu ca sunt deosebite[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] .Si cel galben e frumos,te-ai specializat,care-i secretul ?

Nu tot ce e albastru imi si place !!! Trebuia sa specific asta [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Smile multumesc. nu am zis cum am facut margicile? cand am postat colierul albastru, parca am scris... in fine, zic acum. avea baiatul meu 3 pachete de pasta ceramica cu uscare la aer, pietrificate, pt ca le desfacuse de mult timp. parca nu imi venea sa le arunc, asa ca... am inmuiat fiecare "piatra" in parte in apa, timp de cateva ore, dupa care am dat-o pe razatoarea mica. nu toata, sa nu iti inchipui ca e asa usor Smile) a durat inmuierea/datul pe razatoare/iar inmuierea/iar datul pe razatoare, pt fiecare culoare, cam o zi. foarte greu, dar mi-au iesit niste fulgisori colorati. pe care i-am lasat la uscat pe farfurie, apoi am i-am pus in pungute. am amestecat o cantitate mica din fiecare "fulgisor" in fimo transparent, in 2 proportii, pt a iesi diferite margicile. asa au iesit cele albastre, galbene, si roz. am de terminat o gramada de lucruri incepute (margici si ceva tehnica servetelului), dar vreau sa mai fac si combinatii de cate doua culori in fimo, sa vad daca imi iese si verzui, ori portocaliu, ori mov. cred ca pe saptamana viitoare le fac, si am sa va spun atunci cum ies.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
chivucris
chivucris
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

http://cris-handmadecreations.blogspot.com/    www.atelieruldecr

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de darkpoke Mier 16 Mar 2011, 9:22 am

cris..f interesant mod de a realiza margelele...juri ca sunt dintr-o anume piatra semipretioasa..nici n u mai zici ca e fimo
libelulo...ms de aprecieri..stiu ca ai slabiciune pt mokume Smile
si daca tot ai zis de concursul meu..data viitoare te astept sa si participi...
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de Zuri Mier 16 Mar 2011, 1:41 pm

Dragonfly, cat ai scriiiiiiiiiis hug
Told you ca o sa-i placa margelele albastre Laughing . Stiu ca nu tot ce-i albastru iti place, dar astea erau deosebite, deci eram sigura..:D
Chivucris, foarte interesanta medoda ta pentru margele, super ingenioasa modalitate de a folosi materialul, iar rezultatul e pe cinste. Imi place in toate variantele de culori. Totusi am o mica observatie daca nu e cu suparare. Parerea mea e ca margelele texturate ar fi meritat sa le lasi fara lac, parca le estompezi textura asa.
Camelia, interesant designul colierelor. Ar fi fain daca ai fotografia si detalii, mie de exemplu mi-e f interesant sa vad margelele mai mici si textura de pe pandative. Par f faine, pacat sa nu le prezinti mai de-aproape.

p.s.: Legat de cirese - zilele urmatoare revin cu o portie maaaaaaaaaaaaaare ( fata de ce am facut pana acum :D ).. am zis ca imbatranesc numai dandu-le cu lac Laughing
Zuri
Zuri
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 181
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/09/2009

http://zuriaccesories.jimdo.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de chivucris Mier 16 Mar 2011, 3:39 pm

zuri, multumesc pt sfat. m-am gandit la ce ai zis, dar parca nu mergea sa las unele nelacuite... acum ca am luat ecolac-ul si nu imi face rau ca nu miroase, am profitat si am lacuit si din ce am facut cu mult timp inainte, si am oprit pt mine. Smile) nu ma mai opream, saptamana trecuta, din lacuit. tu/voi cate "maini" de lac dai/dati pe margele (sau pe cirese, de ex)? arata asa de frumos, ca parca sunt date cu rasina. am zis ca la urmatoarele am sa incerc si eu vreo 3 "maini", dar dureaza mult pana la produsul finit. vreau sa vad si la ale mele diferenta intre margele, si daca sunt ca ale voastre de frumoase, le voi da si eu de acum cu mai mult de o mana.

sper sa vii cu un cos mare cu cirese, pt ca vreau si eu. ;) ti-am zis ca m-am uitat pe blog dupa ele, dar... nu sunt... Smile

a, am uitat. ca sa imi fie mai usor cu lacuitul, am copt margelele pe ace, cate 2 pe fiecare ac, si dupa racire am scufundat in cutie fiecare ac (ce inca mai continea cate 2 margele), apoi acele le-am infipt in polistiren, pentru scurgere (le-am scurs si in cutia cu lac, dar mai ramane destul pe margele) si abia dupa uscare am scos margelele de pe ace. asta pentru ca am lacuit si bucata cu bucata, cu pensula, si... am amortit pe canapea de nu mai puteam sa ma ridic (dar trebuia sa o fac, pt ca bebelina imi dadea niste picioruse pe la coaste, semn ca nu prea i-a placut pozitia sau timpul mult petrecut in acea pozitie Smile) )

gata. sa aveti spor la lucru, si multe idei. kiss

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
chivucris
chivucris
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

http://cris-handmadecreations.blogspot.com/    www.atelieruldecr

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de Zuri Mier 16 Mar 2011, 4:14 pm

Chivucris, tu stii cel mai bine pentru ca tu stii cum au aratat margelele inainte si dupa Smile eu am zis strict conf experientei mele. Eu dau intotdeauna mai mult de o mana de lac. Depinde de consistenta lacului - cand e nou si are vascozitate scazuta, dau cam 5 straturi, cand se face mai vascos, dau cam 3 iar uneori chiar 2. Operatiunea o fac cam ca tine, numai ca am cate o piesa pe scobitoare, da tot baie in lac le fac. Tu mi-ai trimis mesaj de pe blog Smile ? Eu am trimis inapoi de pe mail dar nu am primit raspuns :D.

Un mic mokume:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

E acoperit cu rasina de la profi art, a pus cineva link acum ceva timp, dar nu imi aduc aminte cine. As putea acum sa fac o comparatie cu rasina Rayher pe care am avut-o pana acum:

Rayher:

- are perioada de intarire in recipient de cam 30-40 de min pana ajunge la vascozitatea mierii si poate fi turnata. Dar dureaza edstul de mult pana ajunge in urmatoarea faza de vascozitate, deci permite sa fie scoase usor bulele de aer, dar este foarte probabil sa curga pe langa produsul acoperit
- dupa intarire are aspect usor cauciucos care se pastreaza in timp
- se poate taia usor dupa intarire
- prinde nuanta galbuie destul de pronuntata in timp, chiar fiind in sticlute, dar pe produse, deja intarita, nu am observat sa se ingalbeneasca inca.
- in cazul in care proportia de rasina/intaritor e gresita, nu se intareste, sau se intareste dar suprafata ramane lipicioasa.
- are misros specific, dar nu insuportabil sau neplacut.

Wilsor:

- are faza de intarire pana la consistenta mierii de aproape 1 ora, dar trece in faza urmatoare foarte repede asa ca in cazul in care nu e supravegheata si turnata la timp, se scot foarte greu bulele de aer. Totusi pentru ca este destul de lichida inca de la inceput, parca mi s-a parut ca formeaza mai putine bule.
- dupa intarire are aspect sticlos, nu este elastica. In schimb mi s-a parut ca este casanta la inceput, dar la cam 24 de ore dupa turnare devine dura.
- este dificil de taiat dupa intarire, deci surplusul curs ( daca e cazul) se indeparteaza greu.
- inca nu am gresit proprtia sa vad ce se intampla :D, dar mi se parea mai simplu sa amestec 1/1 decat 1/3
- intaritorul are miros intepator si neplacut. Fiind obisnuita cu rasina cealalta, nu am avut problema sa-mi bag nasul.. si-am zis ca pic :D. Ma intreb daca oare nu o fi si mai toxica decat cealalta rasina.. Eu nu am avut probleme pana acum, dar nici nu am folosit-o de suficient de multe ori.

Inca nu as putea sa spun care din ele imi place mai mult. Momentan cred ca Rayher, dar voi putea spune sigur abia dupa ce ma obisnuiesc cu cea noua.

Zuri
Zuri
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 181
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/09/2009

http://zuriaccesories.jimdo.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de betymi72 Mier 16 Mar 2011, 4:50 pm

superb pandativ Zuri!!! love kiss
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de firicel Mier 16 Mar 2011, 5:10 pm

Camelia,Chivucris,Zuri,imi plac foarte mult bijuteriile voastre! Flowers Flowers Flowers
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de Lionqueen Mier 16 Mar 2011, 5:30 pm

Zuri tu esti cu ciresele nu?????Smile))) Cam cat costa un colier de genul???
Lionqueen
Lionqueen
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 31
Localizare : Atena, Grecia
Data de inscriere : 15/03/2011

http://laurahandmades.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de laurycm22 Mier 16 Mar 2011, 7:58 pm

buna seara, as vrea sa pun cateva poze...nu reusesc..pls help...
laurycm22
laurycm22
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de betymi72 Mier 16 Mar 2011, 10:08 pm

citeste cu atentie [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de chivucris Mier 16 Mar 2011, 10:24 pm

zuri, nu eu am trimis mesaj de pe blog. stiam ca te gasesc aici, nu avea rost sa o fac.
multumesc pentru lamuririle legate de tehnica ta de lacuire. Smile

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
chivucris
chivucris
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

http://cris-handmadecreations.blogspot.com/    www.atelieruldecr

Sus In jos

Bijuterii din fimo XI - Pagina 6 Empty Re: Bijuterii din fimo XI

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB