Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Mileuri si dantele crosetate(2)

+66
GinaP
Angelica18
victoria2006
viorica
marya222006
dadi
Dorulet
dorinami
emilia-elena
vyky2010
anamaria79"
florycostea
Aya
greieras
lenus70
creanga22
cld
pufoi
alessia2007
despina13cucli
dadina
denis21
tinap
georgeta.prnic
daniela67
anasia
anc@
EuIrinuca
virginia
tomari
myky7robc
mishou
MagdaMarin
camelia-vasilica
cozma felicia
Marry
CCristinaC
cocav
monaoprescu
ghita
Celya_f40
symos
mare_melisa
crina68
zahariaelouise
carmenco
SilviaDumitrescu
romaya
diada
palmierdany
ioanaichim
corina corina
moruna
corilex
Aditza
cristinaandrada
danadea
dienutzababy
lotus nufar
mariaz_09
Serban Valentina
emmancita
ema
mykya
samo99ro
firicel
70 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de CCristinaC Lun 29 Aug 2011, 8:04 am

Runner, napron, mileu, puteti sa-i ziceti cum vreti. E un dreptunghi, lucrat in zig zag, fara nici o trebuinta precisa, doar ca sa dau curs unei provocari wink
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Marginile nu sint tocmai drepte si au valuri din cauza neatentiei mele cind am blocat mileul.
A, sa nu uit. rade E lucrat din Flavia, cu croseta Tulip 1,9mm
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de samo99ro Lun 29 Aug 2011, 8:53 am

Foarte reusit. Imi place. Chiar ca poti sa-i dai orice intrebuintare vrei. Ideea este interesanta.
Chestia cu marginile se rezolva la calcatul urmator, nu-i problema.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de mariaz_09 Lun 29 Aug 2011, 10:22 am

Imi place foarte mult dantela,Cristina,s-o folosesti sanatoasa si bucuroasa.Culorile sunt minunate.Spor sa ai in continuare!
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de dienutzababy Lun 29 Aug 2011, 11:59 am

frumoasa si practica. sa o folosesti cu placere


Ultima editare efectuata de catre dienutzababy in Mar 30 Aug 2011, 12:54 am, editata de 1 ori
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de CCristinaC Lun 29 Aug 2011, 7:47 pm

Multumesc pentru aprecieri! Merci
Ma gindesc sa-l spal, ca e si putin apretat, si sa-l blochez din nou, cu mai multa atentie.
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de Marry Mar 30 Aug 2011, 6:15 pm

Cristina frumoasa dantela.
Cred ca dupa spalare si blocare rezolvi problema
Spor la croset
Marry
Marry
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 960
Varsta : 61
Localizare : Arad
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de dienutzababy Vin 02 Sept 2011, 4:13 pm

Tot de la bunica, o cuvertura de pat inceputa de mult, sa vad daca o sa o terminam la un momentdat:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de romaya Vin 02 Sept 2011, 4:27 pm

Oooo, da' si cand o s-o termini ,opera de arta va fi..garantat !
Superb model , mobilizare,spor si s-o termini repede s-o vedem in toata splendoarea ei . Bravo, pentru curaj !
aplauze bucurie
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 02 Sept 2011, 5:38 pm

dienutzaaaa zi dimensiunile ca sa ma omori de tot. De terminat..... ar fi bine sa te apuci cate putin, cate putin pentru ca de umplut asa ceva nu este o joaca sau o gluma. Ia foarte mult timp, foarte multa ata, si ca sa impungi cu acul prin ata snur degete or sa aibe de suferit(crede-ma ca sttiu ce spun). Dar pentru munca depusa de bunica ta de a face si monta pe carpa atata snur se merita inca un efort sa o termini mai ales ca va iesi o opera de arta in adevaratul sens al cuvantului. Nu multa lume are asa ceva.
Daca bunica ta mai este sa o feliciti din partea mea, daca nu mai este cu siguranta deundeva de sus vede ca ii este apreciata munca.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de emmancita Vin 02 Sept 2011, 5:52 pm

Frumoasa tare, Diana!! Eu am facut fata de masa mare, dar o cuvertura...nu cred ca as indrazni!! E foarta multa munca!Si apoi am atatea mileuri facute si nu stiu ce sa fac cu ele...am lucrat ani de zile si acum le tin printr-un sifonier in Ro!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de samo99ro Vin 02 Sept 2011, 6:04 pm

Mult curaj! Am lucrat si eu in tinerete, cu mama, o gramada de lucruri de genul asta. E migalos rau de tot. Si aveam o problema. Dupa ce mama termina umpluturile la lucrul ei, imi lasa mie bridele. Nu-i placeau deloc. Asa ca sunt experta in bride. Le faceam repede si frumos. Dar, ca sa nu intep firele, intorceam acul si le infasuram cu acul cu urechea inainte. Cu conditia sa ai degetar, ca altfel...
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de dienutzababy Vin 02 Sept 2011, 6:23 pm

Multumesc mult de complimete fetelor kiss . e pentru un pat de 2 pe 2,2m, asta e dimensiunea patului mamei mele. La final va trebui montata pe catifea. Am vorbit cu mama si trebuia candva cand o sa fie timp, cine stie, poate vara viitoare, sa ne apucam sa lucram la 2 maini (bunica e mama lu mama). Bunica din nefericire nu o mai am in dotare de peste 20 de ani, dar mi-a lasat in urma o groaza de minunatii si o mama superba care m-a invatat si pe mine sa stiu sa fac din toate cate putin.

Eu cu mama purtam la fel, avantajul nostru, deci nu pot sa zic ca fac ceva pt mine sau pt ea. Am hotarat cu mama sa ne facem un costum popular, si am zis ca fac eu o dantela crosetata pt bordura fustei:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
o sa repet modelul pana ajung la 2 metri. Acum are 13 cm latime si 20 lungime. Lucrata cu croseta de 1 si fir Croset alt de Sibiu.
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de romaya Vin 02 Sept 2011, 7:08 pm

[quote

Eu cu mama purtam la fel, avantajul nostru, deci nu pot sa zic ca fac ceva pt mine sau pt ea. Am hotarat cu mama sa ne facem un costum popular, si am zis ca fac eu o dantela crosetata pt bordura fustei:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
o sa repet modelul pana ajung la 2 metri. Acum are 13 cm latime si 20 lungime. Lucrata cu croseta de 1 si fir Croset alt de Sibiu.[/quote]

Pentru bordura fustei ,as face o dantela cu colti ..parerea mea kiss
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de dienutzababy Vin 02 Sept 2011, 7:26 pm

coltisorii ii fac separat pe una din margini dupa ce o aplic, nu gasisem un model de dantela de genu cu coltisori, iar la asta mi-a placut modelul de trandafiri. ai putea sa ma ajuti te rog cu niste scheme explicite de dantele te rog? multumesc
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de romaya Vin 02 Sept 2011, 8:03 pm

dienutzababy a scris:coltisorii ii fac separat pe una din margini dupa ce o aplic, nu gasisem un model de dantela de genu cu coltisori, iar la asta mi-a placut modelul de trandafiri. ai putea sa ma ajuti te rog cu niste scheme explicite de dantele te rog? multumesc

Am pus poze la "Diagrame/explicatii- crosetat... sper ca -s la locul potrivit.. scratch
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de firicel Vin 02 Sept 2011, 9:37 pm

CCris,imi place mult ceva-ul facut de tine si mai ales ca are modelul pe care si pe mine ma "urmareste" de multisor! Smile
Dienutza si cuvertura va fi o lucrare excelenta dar si ideea cu costu,ul popular mi se pare super!spor la treaba!
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de crina68 Sam 03 Sept 2011, 2:24 pm

Desi sunt [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine],nu ma pot abtine>:Firicica mea firicica, ce minunatie clocesti matalutza?Ia zi, ce frumuseti mai crosetezi?

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de cozma felicia Dum 04 Sept 2011, 1:53 pm

Am inceput si eu acest mileu(cei drept, mai demult)dar vazand ce minunatii faceti ,m-am gandit sa ma apuc (printre picaturi)sa-l termin.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de dienutzababy Dum 04 Sept 2011, 2:08 pm

Frumos model. Ce dimensiuni are?
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de cozma felicia Dum 04 Sept 2011, 2:19 pm

Multumesc Diana;are 125/94,l-am masurat acum.Dar stii ca se mai strange dupa ce il desfaci
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de dienutzababy Dum 04 Sept 2011, 2:23 pm

Multumesc
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de cozma felicia Dum 04 Sept 2011, 2:26 pm

kiss kiss

Edit marinmagda18
Atentie la Punctul 4 din Regulament.
Multumesc
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de camelia-vasilica Lun 12 Sept 2011, 8:25 pm

Am si eu mileuri lucrate din snur. Nu stiu cum se posteaza pzele. daca ma ajuta cineva pot sa vi le arat.
camelia-vasilica
camelia-vasilica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Localizare : dej
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 13 Sept 2011, 10:12 am

Camelia-Vasilica bine ai venit. hug
In semnatura mea vei gasi link catre subiectul "Atasarea pozelor-pas cu pas"
Citeste acel subiect si vei invata cum se ataseaza pozele.Succes.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de camelia-vasilica Joi 15 Sept 2011, 11:00 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
sper ca am reusit
*********************************************************[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" *************************************************
am reusit, voi incarca si alte poze
********************************************************* [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" *********************************************************
Edit SilviaDumitrescu te rog sa nu mai faci postari succesive. Foloseste functia EDIT[img]


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Joi 15 Sept 2011, 11:45 pm, editata de 3 ori (Motiv : unit mesaje)
camelia-vasilica
camelia-vasilica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Localizare : dej
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

Mileuri si dantele crosetate(2) - Pagina 4 Empty Re: Mileuri si dantele crosetate(2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB