Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Discutii despre croitorie - 1

+95
eliya
tinap
aidil
arielas
olguta cusma
Raifa
vlad_tamysu
lvlyoda
elenav
croitoreasa_gina
luminitza79
mireazma
anacris
dansdk
danutzele
despina13cucli
danniela
marabr
Larisa
ioana.ioana16
iriclau
elutzamicutza
violeta25
DANIELA.I
li
Steluzza
camelia75
m-julie
danabarbu2007
carolina-bubulina
valentinadof
elenaxx
dis26
MihaelaMiha
aurelia.c
ElaTaf
d.dana.c
capsunicazambareatza
louise27
letho
Panea Laura
georgina.popescu
aurishta
amnro
MagdaMarin
Indra
rosita
olympia
ema
bibidesign
Giobsy
constanta12
laurin
bordea_oana1987
maju1810
treinegri
kerkyra
alexandru.gabi
Uca
leonutza69
deeaz
lenuta vlasin
angells
Karina33
mariad
Oarecare
MAYA
chemio
nechita oana
anastasia2010
reni0921
nadina_b2005@yahoo.com
ralucis
Usagy
andreeaX
kla78
ioana soare
Eva
geany
dana_mi16
zylv
Vianne
mary
Dionisia
StMihaela
Camy
comun
cris69
lorinaoo1
vilcris
diada
duchess
tomari
MihaelaT
Admina
99 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de arielas Dum 10 Iun 2012, 9:09 am

Ai cautat prin forum raspunsul? Stiu sigur ca este un topic despre materiale . Si poti sa urmaresti si topicurile pe categorii de haine, unde fetele arata creatiile si spun ce material au folosit. E cam sumar ce ne ceri tu noua. Trebuie detailat.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de olguta cusma Dum 10 Iun 2012, 12:05 pm

Eliya , eu cand intru intr-un magazin de tesaturi ,nu caut mereu ceva anume , dar daca imi place un material s-au mai multe ,cumpar cel putin un metru , un metru si jumatate din fiecare si vad dupa aceea ce idei imi vin , sau te poti sfatui cu doamnele vanzatoare .
olguta cusma
olguta cusma
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Varsta : 54
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de eliya Lun 11 Iun 2012, 1:57 am

arielas,eu am niste idei pentru rochii de seara si as vrea sa se aseze pe corp exact asa cum le-am desenat dar nu prea ma pricep la alegerea materialelor.o sa incerc sa postez poze poate ma sfatuiesti in alegerea materialelor.sfatul tau olguta imi era util daca as fi avut timp caut materiale avand in vedere ca in comuna sau cel putin prin satele vecine nu exista macar o mercerie iar totul respectiv casa gradina copil se rezuma doar in jurul meu.
eliya
eliya
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 36
Localizare : constanta
Data de inscriere : 28/09/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de arielas Lun 11 Iun 2012, 7:00 am

Ok, o sa te ajutam, dar nu numai eu, nu sunt chiar o experta, dar ma descurc. pupi Si de unde vrei sa le cumperi, daca nu ai pe langa tine? Te duci la oras sau on-line?
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de eliya Lun 11 Iun 2012, 12:35 pm

cred ca online,am vazut niste materiale superbe si la camy.mi se parea chiar dragut pentru rochii jerse-ul pe care il are.ce zici ar fi potrivit pentru rochii de seara?
eliya
eliya
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 36
Localizare : constanta
Data de inscriere : 28/09/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Karina33 Lun 11 Iun 2012, 2:38 pm

eliya a scris:cred ca online,am vazut niste materiale superbe si la camy.mi se parea chiar dragut pentru rochii jerse-ul pe care il are.ce zici ar fi potrivit pentru rochii de seara?

Ce inseamna pentru tine rochie de seara? O rochie cu care iesi la plimbare pe inserat sau rochie pentru iesit la restaurant, petrecere? Ca sa stim ce vrei de fapt...
De ce nu te uiti pe saiturile de vanzari haine online ca in general specifica si din ce materiale sunt lucrate. Plus ca poti intreba, daca ai incredere, vanzatoarele pentru ce-s bune materialele.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de eliya Lun 11 Iun 2012, 3:56 pm

ma refer la rochie de petrecere.asta e una din ele spre exemplu [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
eliya
eliya
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 36
Localizare : constanta
Data de inscriere : 28/09/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de aurelia.c Lun 11 Iun 2012, 10:33 pm

eliya eu cred ca pentru desenul tau se potriveste f frumos catifeaua...
sau satin, matase, sunt de asemenea materiale pt rochii elegante. Astea din cele mai simple, pe care le stiu si eu dupa nume... Probabil ca mai sunt si altele... cred ca poti sa-ti dai si tu seama de material, dupa cum il "simti" la pipait... Daca este moale, finut sau lucios, are asa un aspect mai "pretios" atunci e potrivit pt o rochie eleganta, de seara...
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de tinap Mar 12 Iun 2012, 11:08 am

Olguta multumesc de raspuns.Rochita cu buline e frumoasa foc.Tare mult doresc sa pot coase si eu asa o rochita!
kiss
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de olguta cusma Mar 12 Iun 2012, 4:13 pm

Sa sti tinap ca si la rochita cu buline am scos tipar din burda doar pentru partea de sus , partea de jos e clos , dar ca sa-ti iasa bine closul iti trebuie putina geometrie , la faza asta m-a ajutat cea mica ,eu sunt praf la geometrie.
olguta cusma
olguta cusma
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Varsta : 54
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de rosita Sam 07 Iul 2012, 10:58 am

Cine poate sa ma ajute si pe mine cu o sugestie, va rog?
Daca as face elefantul din poza de mai jos, ce as putea folosi ca si ochi?

In afara de: sa-i brodez sau sa iau ochii de la alta jucarie (pe care oricum n-o am), nu-mi vine nimic in cap. Broderia mi-ar fi cel mai la indemana, dar cred ca e mai "tern" rezultatul, spre deosebire de niste ochi de plastic care "luceste". Si mi-am adus aminte de bancul cu "ochii la doi peste" lol.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de aurishta Sam 07 Iul 2012, 11:11 am

Dar daca ii pictezi cu markere pt textile?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Flora-handmade Sam 07 Iul 2012, 11:37 am

Poate gasesti niste capace de la cutii de medicamente sau alte cutii din care poti decupa discuri. Mai frumosi ar fi din fimo, exista culoarea alb stralucitor.
Flora-handmade
Flora-handmade
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 09/01/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Karina33 Sam 07 Iul 2012, 1:00 pm

Rosita stiu ca vazusem pe undeva, nu ma pune sa-mi aduc aminte ca nu voi reusi zid , cum se pot face ochi miscatori.
Intai poti cauta pe la papetarii, nu stiu daca gasesti asa mari, elefantelul pare destul de maricel.
Ce vazusem eu era cam asa: cauti folii de la medicamente sau alte 'coji' transparente (poate pe la ceva bomboane), pui in gaurica ceva bobita neagra, margica, carton decupat, nasturel, apoi lipesti un carton alb (cat mai alb si lucios), decupezi rotund si lipesti pe jucarie.

Spor la joaca!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de aidil Sam 07 Iul 2012, 1:16 pm

Rosita, inceara la papetarie, cum a spus Karina, vazusem la un moment dat ochi de toare marimile, da' nu mai stiu pe unde.... Pana gasesti, poti incerca sa prinzi si niste nasturi ca sa nu fie elefantul fara ochi. Oricum, elefantii au ochii mici, chiar daca ei sunt mari.
Dar e tare reusit, felicitari!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de marabr Sam 07 Iul 2012, 2:19 pm

am gasit ochi miscatori aici, dar cred ca se mai gasesc si in alta parte
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de rosita Sam 07 Iul 2012, 2:29 pm

Fetele, multumesc pentru raspunsuri, sunteti grozave! prietenie

Karina, varianta ta suna fun, dar copilul-destinatar e mic, si ma tem sa nu desprinda straturile alea si sa le manance! Nepotii mei cand erau micuti erau capabili sa dezlipeasca si cele mai tari lipituri, juram ca au degetele ca niste pensete!

O sa incerc la papetarie, nu stiam ca se gaseste asa ceva de cumparat! Sau cu nasturi.

Lidia elefantul din imagine nu e al meu, eu abia sunt la stadiul de evaluare a posbilitatilor Smile Am nevoie de un cadou rapid, si mi se pare de inspiratie animalutul. Tiparul e dintr-o Burda din 2009.

Mara, ma uit acum si pe linkul tau, merci!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de otilia gergely Sam 07 Iul 2012, 3:53 pm

Incearca sa imbraci nasturi, sau sa pui nasturi din aceia de palton, fara gauri.
otilia gergely
otilia gergely
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 203
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de ARYANNA Sam 07 Iul 2012, 6:30 pm

rosita am eu ochii miscatori daca vrei trimit si tie
ARYANNA
ARYANNA
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 121
Localizare : am gasit
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de rosita Sam 07 Iul 2012, 7:52 pm

Aryanna, multumesc mult de oferta! Lasa-ma un pic sa mai vad si eu ce si cum, si te anunt, daca e. Oricum, apreciez oferta ta pupi
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de lorellay Mier 11 Iul 2012, 5:07 pm

cine ma invata sa cos la masina? nu reusesc decat cu niste ghemotoace pe spate..pe dos adica...ceva nu fac bine
am masina de cusut Ileana
lorellay
lorellay
helper
helper

Numarul mesajelor : 19
Localizare : v
Data de inscriere : 27/01/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de marabr Mier 11 Iul 2012, 5:37 pm

nu e reglata cum trebuie. vezi ca e posibil ca ata superioara sa nu fie tensionata, sa fie prea "moale." ata trece printe 2 discuri,pe fata masinii. strange putin din surub si vezi cum trage apoi.verifica si suveica, sa stea bine in locasul ei,
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de aurishta Mier 11 Iul 2012, 5:37 pm

Poate nu este bine infilata ata sau este dereglata tensiunea atei din suveica
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de lorellay Mier 11 Iul 2012, 5:43 pm

sta bine in lacasul ei suveica..dar nu stiu daca am bagat bine mosorul in suveica..daca am tras bine firul din mosor...imi explica cineva?
lorellay
lorellay
helper
helper

Numarul mesajelor : 19
Localizare : v
Data de inscriere : 27/01/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de marabr Mier 11 Iul 2012, 6:01 pm

vezi ca mosorul cu ata nu doar se aseaza in suveica, ci si ata trebie scoasa printre cele doua lamele ale suvecii(se forteaza un pic ata sa intre), ca sa fie tensionata.nu am gasit nici o poza sa iti arat exact



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]






Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Mier 11 Iul 2012, 7:58 pm, editata de 2 ori (Motiv : Separat capitole)
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 12 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB