Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Discutii despre croitorie - 1

+95
eliya
tinap
aidil
arielas
olguta cusma
Raifa
vlad_tamysu
lvlyoda
elenav
croitoreasa_gina
luminitza79
mireazma
anacris
dansdk
danutzele
despina13cucli
danniela
marabr
Larisa
ioana.ioana16
iriclau
elutzamicutza
violeta25
DANIELA.I
li
Steluzza
camelia75
m-julie
danabarbu2007
carolina-bubulina
valentinadof
elenaxx
dis26
MihaelaMiha
aurelia.c
ElaTaf
d.dana.c
capsunicazambareatza
louise27
letho
Panea Laura
georgina.popescu
aurishta
amnro
MagdaMarin
Indra
rosita
olympia
ema
bibidesign
Giobsy
constanta12
laurin
bordea_oana1987
maju1810
treinegri
kerkyra
alexandru.gabi
Uca
leonutza69
deeaz
lenuta vlasin
angells
Karina33
mariad
Oarecare
MAYA
chemio
nechita oana
anastasia2010
reni0921
nadina_b2005@yahoo.com
ralucis
Usagy
andreeaX
kla78
ioana soare
Eva
geany
dana_mi16
zylv
Vianne
mary
Dionisia
StMihaela
Camy
comun
cris69
lorinaoo1
vilcris
diada
duchess
tomari
MihaelaT
Admina
99 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Karina33 Sam 12 Mai 2012, 6:15 am

Nu crezi ca era mai bine sa intrebi de-astea inaintea de-ati cumpara o masina de cusut? Aia e cusaura de triplock.
Ce alternative ai? Sa mai cumperi cateva masini de cusut/surfilat/brodat pana inveti sa intrebi inainte sau sa citesti cartuliile cu instructiuni si explicatii de functionare. Sau sa te descurci cu masina luata, stie si ea sa coase tricouri dar fara a arata asa profi.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de luminitza79 Sam 12 Mai 2012, 8:13 am

masina se numeste uberdec ,sper ca am scris corect dar se poate inlocui,cu surfilat si cu 2 cusaturi paralele la liniara
luminitza79
luminitza79
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de zylv Sam 12 Mai 2012, 8:24 am

Cusatura de acoperire facuta cu o masina uberdeck,este greu de inlocuit cu cusaturile facute la liniara,deoarece o sa plesneasca atele atunci cand materialul se intinde.Inainte de a-mi cumpara masina de acoperire,eu foloseam una din cusaturile decorative de la liniara,dar tot nu este acelasi lucru.Ar fi trebuit sa optezi pt masina doi in unu(triplock cu uberdeck).
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de luminitza79 Sam 12 Mai 2012, 8:28 am

daca intinzi materialul cand cosi la liniara nu mai pocnesc atele,eu am lucrat asa mult timp si merge
luminitza79
luminitza79
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de zylv Sam 12 Mai 2012, 8:35 am

Da,dar ramane materialul putin ondulat,si nu da prea bine.
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de mireazma Sam 12 Mai 2012, 10:26 am

Va multumesc.
Deci pana la urma, nu e chiar o cusatura banala. Ei, mai mult de 400 RON nu aveam sa dau si m-am gandit ca e de la Singer...

O sa incerc si cum a zis luminitza
mireazma
mireazma
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/05/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de croitoreasa_gina Dum 13 Mai 2012, 11:23 am

Buna. pupi Sunt noua pe aici si am nevoie de ajutor. Trebuie sa croiesc o rochie stil sirena. Nu stiu cum sa croiesc , cum sa atasez tiparul pe material astfel incat sa-mi iasa closul jos atata vreme cat rochia in sus e mulata pe corp si nu are taietura in talie.
croitoreasa_gina
croitoreasa_gina
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/05/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 13 Mai 2012, 7:32 pm

De ce nu cauti pe Google marmaid dress pattern?

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de elenav Dum 13 Mai 2012, 10:23 pm

Buna
Vreau sa cumpar masina de cusut si quilting Brother Innovis NX 2000 Laura Ashley si as vrea sa stiu daca are cineva cunostinte despre ea. Vreau sa stiu daca merita cumparata. Doresc sa imi deschid o afacere in domeniu si am nevoie de o masina buna. Ce credeti? cos
elenav
elenav
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 14/11/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Cum invatam sa coasem la masina de cusut casnica

Mesaj Scris de lvlyoda Lun 14 Mai 2012, 2:41 pm

Cunoaste cineva daca pe internet pot gasi informatii pentru a putea sa invat sa cos la masina de cusut casnica? Eu detin o masina de cusut veche dar functionala, un Singer k306 si as vrea sa invat sa cos la ea.
lvlyoda
lvlyoda
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 40
Localizare : Danemarca
Data de inscriere : 14/05/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Admina Lun 14 Mai 2012, 3:16 pm

Cel mai simplu raspuns e: cu curaj. Fa rost de un material pe care nu-l mai folosesti (un cearceaf vechi) si incearca o cusatura dreapta. Regleaza pasul pana va coase corect (cu asta te putem ajuta noi, mai tarziu), apoi incearca zig-zag, daca are masina. Tensiunea in ata, lungimea cusaturii se pot regla cu putina rabdare. Exerseaza tivuri de blugi sau alti pantaloni, invata cum sa cosi un elastic, cum sa cosi zig-zag pe marginea materialului. Doar practic vei invata cel mai bine. Eventual daca stii pe cineva care stie, poti merge sa vezi cum se face. Dupa parerea mea, cursurile din acest domeniu sunt destul de scumpe si nu stiu cat iti amortizezi investita, in timp.
Gasesti multe tutoriale video, unele pe canalul nostru de Youtube (partea stanga a ecranului) sau din alte tutoriale, in engleza, de obicei. Cel mai simplu e sa vezi sau sa citesti despre asta, in romana, deci ne poti intreba, in continuare.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de croitoreasa_gina Lun 14 Mai 2012, 3:32 pm

@MagdaMarin: am model de rochie(nu pot sa-l atasez pe forum pentru ca nu am inca 7 zile de la inscriere Rolling Eyes ) doar ca nu imi dau seama cum sa o croiesc.
croitoreasa_gina
croitoreasa_gina
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/05/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty imprimare tricou

Mesaj Scris de vlad_tamysu Lun 14 Mai 2012, 6:47 pm

o scurta intrebare dupa care va las ``ca intre fete``. eu fac desing pentru tricouri dar modele foarte complexe,am nevoie de o croitorie(atelier,firma)unde poate imprima inainte de a fi cusut. multumesc.

vlad_tamysu
vlad_tamysu
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 14/05/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Karina33 Lun 14 Mai 2012, 10:14 pm

Gina sunt mai multe variante de rochie sirena. Fiecare se croieste diferit, tiparul oricareia respecta firul drept pe lungime. In rest, daca ai tipare de hartie scoase, aseaza-le cat de bine poti in asa fel incat sa nu pierzi prea mult material.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de luminitza79 Mier 16 Mai 2012, 10:03 pm

zylv a scris:Da,dar ramane materialul putin ondulat,si nu da prea bine.
la abur se scade si arata bine
luminitza79
luminitza79
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty butoniere

Mesaj Scris de Raifa Joi 24 Mai 2012, 1:25 pm

Buna, sunt noua pe aici Smile deci nu prea stiu cum merge, dar ma invat eu :-j Ma ajutati si pe vmine va roooog? De curand mi-am luat o masina de cusut Brother. Sunt foarte multumita de ea. Acuma am incercat sa fac un sacou, si culmea, mi-a iesit Smile) Dar m-am impotmolit la butoniere. In cartea masinii nu explica nimic, doar sa selectez optiunea de butoniere si apoi cos...... ma ajuta cineva? ;;)
Raifa
Raifa
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 14/02/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de aurishta Joi 24 Mai 2012, 4:27 pm

Face butoniera automata masina ta?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de olguta cusma Joi 24 Mai 2012, 9:05 pm

Buna, va scriu pentru prima oara si totodata va cer ajutorul , sunt sigura ca ma puteti ajuta ,m-am impotmolit rau de tot , vreau sa-i fac fiicei mele rochita de banchet , modelul si la ales de pe internet ,materialul e un saten elastic, initial cumparasem saten normal pe care l-am stricat ,desi partea de sus am croito de doua ori si niciodata nu i-a venit bine , va trimit modelul de rochita si va rog sa-mi spuneti daca partea de sus trebuie dublata , cum se face cordonul de la mijloc cu drapaje, iar volanasele cum ies mai bine,sa le incretesc cu ata elastica sau normal ? va multumesc mult de tot ,sper sa-mi iasa rochita si sa vo arat si voua .[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
olguta cusma
olguta cusma
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Varsta : 54
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de arielas Vin 25 Mai 2012, 7:08 am

Poate ar fi trebuit sa pui poze si cu ea croita asa cum era gresita ca sa-ti spunem ce sa faci.
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de aidil Vin 25 Mai 2012, 7:53 am

Olguta, nu sunt chiar o cunoscatoare, dar iti scriu cum as face eu: partea de sus e dublata, toate rochiile de acest gen sunt captusite. Bustul e un corset de fapt (vezi capitolul despre corsete), se lucreaza destul de fest si de regula are si balene inorporate ca sa nu alunece in jos. Volanasele se incretesc normal. Cordonul e cea mai simpla parte, croiesti o fasie dreptunghiulara, cosi pe ea nervuri paralele, cat mai apropiate, pe jumatate din material, dupa care o indoi pe lungine cu fata inauntru si cosi pe marginile dreptunghiului, ca la un cordon, lasand o mica portiune necusuta, pe unde intorci cordonul/braul pe fata, aranjezi, calci dupa care il prinzi de rochie.
Poti sa il prinzi si in cusatura din talie, dar e mai simplu sa il cos separat, deoarece in timp il poti inlocui usor cu unul colorat, paietat, etc.
Sper sa primesti si raspunsuri mai avizate si sa ne arati in final rochia pe purtatoare. Succes!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de olguta cusma Sam 26 Mai 2012, 9:43 pm

Multumesc mult aidil , am sa incerc variantele tale , partea de sus si volanasele le-am croit deja , la cordon insa nu stiu cum sa prind aceste nervuri,pentru ca am incercat si se vede urat pe fata,oricum nu ma las batuta !
olguta cusma
olguta cusma
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Varsta : 54
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de tinap Sam 26 Mai 2012, 10:30 pm

Olguta,tare frumoasa e rochita!Tare mult mi-ar place sa-i fac si eu fetei mele o asa rochita.Lucrezi dupa tipar de-agata,sau ai facut tu tiparul?
kiss
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de olguta cusma Dum 27 Mai 2012, 2:05 pm

Tinap draga , pentru partea de sus am scos un tipar din burda si l-am modificat putin , pentru restu nu cred ca e nevoie de tipar , in general imi scot tipare din burda si combin modele , rochita care si-a ales-o imi da bataie de cap, si nu sunt chiar o priceputa ,insa am multa rabdare . Va arat rochita facuta pentru halloween ,de care am fost foarte incantata :


[url=[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
olguta cusma
olguta cusma
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Varsta : 54
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2012

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de aidil Dum 27 Mai 2012, 2:53 pm

Olguta, cordonul nu e greu, o fasie de material, o indoi pe lungime cu fata in exterior, calci ca sa stea bine indoit si apoi cosi un tighel drept la aprox 6-7 mm distanta de indoitura, e la liber t alegere ct de late vrei nervurile. Obtii o nervura astfel. Celelalte nervuri le faci la fel, cusute cat mai apropiate unele de altele, la sfarsit le calci intr-o singura directie pe toate si dupa aia prinzi braul de rochie. Daca nervurile sunt suficient de apropiate, tighelurile nu se vad.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty tipuri de materiale

Mesaj Scris de eliya Sam 09 Iun 2012, 11:12 pm

sunt noua pe aici si mai ales in domeniul croitoriei.ideea este ca nu prea stiu ce materiale as putea folosi pentru a imi face singura haine.poate reuseste cineva mai priceput ca mine sa imi spuna tipul materialului si ce as putea face cu el Merci hug
eliya
eliya
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 36
Localizare : constanta
Data de inscriere : 28/09/2011

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 11 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB