Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

+32
tzepoasa
racolta melania
24elena
Armeana
Giobsy
rucsy
corilex
Raresuca
ELENA76
danadea
claras
kitty_1973
diada
ioana soare
Tache Marilena
MihaelaT
liavas
anatecor
Antilopa Bongo
bubu85
alimami
bubu mic
ancush
lauricson
Eva
Admina
Dariaa
mica
ramona75
ady_kat
teisoara
marlen372001
36 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de bubu85 Joi 25 Feb 2010, 10:11 am

uite cum vroiam sa incep eu, si ma gandeam sa pun 70 de ochiuri
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

dar tu ce spui e mai ok asa?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

sablonul e facut pt un nr. de 60 ochiuri
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 25 Feb 2010, 12:34 pm

TIPUL 3 - Bolero dintr-un cerc

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Materiale necesare :
- cca 500 g de fir (depinde de grosime, si de dimensiunile finale – pot ajunge si 350 g pentru copil de ex) care este mai mult decat suficient.
- 1 pereche de andrele circulare + 1 pereche de andrele de ciorap (set de 5 buc), acelasi nr. La un moment dat nr ochi se va mari foarte mult si nu se mai poate lucra pe andrele de ciorap. Atunci se transfera pe andrelele circulare.
- Ac de incheiat,
- Nasturi sau panglica, depinde cum doriti sa incheiati boleroul

Lucrul :
Neaparat nu uitati de proba de ochi (20o x 10R=...) si calculati nr.ochi necesari astfel :

Schema :
A= distanta dintre umeri, la spate
B= lungimea dorita a manecii
B1= latime maneca(diametru), partea punctata stg
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

- montati 16 ochi, lasati putin fir sa puteti coase la mijloc, strans ca lucrul sa se inchida
- impartiti ochii pe 4 andrele de ciorap
- puneti semn un ac de siguranta la inceputul randului. pe masura ce lucrati, il vei muta mai "sus" spre andrea, sa vedetii de fapt cat ati lucrat.
- incepi sa cresti intr-o singura parte a clinului/ "feliei" fie la inceput (asa fac eu) fie la final.
- randurile cu sot nu se creste. aici e important sa vezi unde incepi alt rand.
- cand s-au facut prea multi ochi, muti lucrul pe o pereche de andrele circulare si lucrezi cu metoda "buclei continue"
adica ochii se-mpart la jumatate si se pastreaza mereu acea bucla la jumatatea randului. Cand se lucreaza ½ din ochi si se ajunge la cealalta jumatate, se trage firul de pe andreaua plina cu ochii lucrati (stg) astfel incat bucla sa se pastreze.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

cand s-a lucrat cercul astfel incat sa se ajunga ca diametrul sau sa fie A, la clinii 1 si 4 se trec toti ochii pe andrele separate, sau pe ace de siguranta si se separa astfel manecile. Randul urmator se creste acelasi nr. Ochi in dreptul lor, astfel incat sa formeze o “butoniera” imensa, care va fi maneca. Atentie ! ochii lasati deoparte + cei pusi acum trebuie sa iasa dimensiunea B1 (diametrul manecii masurat in cm si transformat in nr.ochi cu ajutorul probei de lucru). Daca nu, se mai fac cateva randuri, astfel incat se se asigure ochii necesari.
Lucrul in 8 clini asigura o crestere corespunzatoare si daca se respecta masuratorile, nu puteti gresi.
La totalul lui se mai lucreaza o portiune = A/2, care sa asigure ca lucrul va ajunge in fata sa se petreaca. Daca lucrul este destinat unei femei cu bust amplu, mai bine masurati portiunea fetei la bust si calculate astfel incat sa se si suprapuna putin.
Se iau ochii lasati pentru maneci si se lucreaza, lungimea este B, masurata initial si notate pe schema.

Se poate termina in punct ajurat (vezi diagrama de la primele bolerouri) sau cu crosetul, un model dantelat.

TIPUL 4 - Bolero transversal, pe lungime – „shrug”

Este un bolero clasic scurt :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Spre deosebire de boleroul patrat de la tipul 2, acesta se lucreaza de la o maneca la alta. Poate fi cu maneca lunga, medie sau scurta; plin sau dantelat – functie de tipul firului. Cele mai spectaculoase bolerouri ies din fir pufos si modele ajurate (vezi cel de mai sus rosu-violet).
Se masoara ca si la boleroul patrat de la o maneca la alta, atentie ! mai puneti cca 15% la dimensiuni, sau masurati cu cotul usor indoit (asa cum fac croitorii cand masoara maneca lunga).

Diagrame pentru modele ajurate :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Va sugerez sa alegeti fie model ajurat si incheiere simpla prin elastic tricotat sau picioruse simple croset, fie lucrul simplu (eventual brioche stitch) si margine dantelata, cum s-a dat mai sus.

Brioche stitch este punctul “de fular” rezultatul arata asemanator cu 1 fata- 1dos. La primul rand se lucreaza ochii pe fata si pe dos doar se trece ochiul pe andreaua cealalta si un fir, ca un jeteu pe langa el, cand ne intoarcem reluam lucrul cum se vede: ochii pe fata vor veni lucrati impreuna cu firul de peste ei, la cei pe dos ii mutam cum am aratat si trecem firul peste ei. Modelul acesta “inghite” ceva fir, dar rezultatul nu se mai strange ca un elastic clasic.

TIPUL 5 – „Ciudatenii” dar in sensul bun

De la un nivel in sus de maiestrie toata lumea vrea sa realizeze lucruri deosebite. Asta inseamna, ca ne descurcam perfect cu schemele de lucru, cu diagramele si acum cautam „artificii” pe care sa le aplicam si rezultatul sa lase spectatorii cu gura cascata.
Am si aici 3 modele pe care vi le propun :

tipul 5a – lucrul “in ie”

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

nu am gasit o poza cu exact ce vreau, dar faceti un mic efort de imaginatie si inchipuiti-va poza alaturata cu bolero, deschis in fata.
se lucreaza banda de model aici cu torsade. Pentru asta se poate allege un model mai complicat, cum se vede. Ca sa nu ne lungim aici, daca il alege cineva, revin separat cu diagrame de torsade. Se monteaza la partea de sus ochi cu crosetul ca in tutorialul meu cu poze de la pag.7, doar ca aici voi monta ochi la ochi (nu mai pun in locul 5 cate 2 ochi) si la jumatatea distantei pana la gat se scade cate al 5 lea ochi. Se incheie mai strans putin.
Se monteaza ochi la partea de jos. Trebuie sa impartim ca la un pulover raglan : 1/3 pentru spate, de 2x cate 1/6 pentru cele 2 fete si cate 1/6 pentru cele 2 maneci. Daca numarul de ochi nu ajung, se lucreaz ca la raglan. Intre zone se lasa cate 1 ochi de separare si se creste de o parte si de alta a lui la fiecare rand pe fata.
Manecile se lucreaza cat trebuie de lungi, fetele si spatele la fel.
La final se monteaza ochi cu crosetul la cele 2 fete si se face portiunea de la mijloc, eventual cu butoniere, daca doriti boleroul incheiat in nasturi.

Tipul 5b – lucrat de sus, intr-o bucata

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am pus ambele poze, fiindca e foarte interesant : la mijlocul lucrului-spate se separa si se va creste astfel incat sa se insereze acest clin, crescut si lucrat odata cu tot lucrul. Dupa ce s-a lucrat cca 35-40 cm (aceasta este diagonala de raglan la un adult) se lasa cate 10 ochi pentru fete si restul se separa : ½ pentru spate, de 2x cate ¼ pentru maneci si mai avem 2x cate 10 ochi pentru fete. Daca nu sunt nr.ochi necesari pentru largimea spatelui, se mai lucreaza, ca la raglan pana se fac, crescand de o parte si de alta a spatelui. Se incheie spatele cu cca 8 cm dupa separare (de la subrat) si se monteaza separat pchi pe rotund pentru bucata guler- laterale fete- spate cum s-a aratat, se lucreaza elasticul.

Tipul 5c – dintr-o bucata, rasucit

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acesta este de departe cel mai interesant : se lucreaza dintr-o bucata. Se incepe spatele, se face scazatura de la gat-spate si apoi cele 2 fete se lucreaza drept si de lungime astfel : una merge pana la subrat, celalta parte se tot lucreaza pana trece de subrat si tot spatele, ajungand in final pana la celalalt subrat. Cele 2 parti se cos intr-o parte subrat. Ca sa nu gresiti, va sfatuiesc sa veti un ac de montat cu fir alaturi si pe masura ce lucrati cele 2 parti sa le si coaseti de partea lateral de la baza spatelui. Incercati sa incheiati la final cat se poate de “invizibil”, astfel nimeni nu-si va da seama cum l-ati lucrat.

Acest model se preteaza foarte bine la torsade. In functie de cat de bine se pricepe fiecare, puteti alege si ceva mai complicat de atat. Din nou, daca este cineva interesat, spuneti-mi si voi reveni cu diagrame.

Cam acestea sunt tipurile de bolerou, va las sa alegeti ce va place si va stau la dispozitie cu sfaturi.

SPOR LA LUCRU !
Ca de obicei, va astept cu intrebari.
Marlen

P.S : draga cosmina, te uiti ca masuri ai ales in cele 70 de ochiuri si te hotarasti daca il lucrezi de jos in sus, tip 2 sau de la o maneca la alta, tip 4. de tine depinde ! eu nu-mi dau seama cati cm sunt cele 70 de ochiuri.
draga corilex, am pus si aici alte 2 diagrame de model ajurat, poti alege
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de bubu85 Joi 25 Feb 2010, 12:43 pm

am sal lucrez pe jos in sus, pt ca atunci se vor vedea si mai bine torsadele, inca ma mai calculez cu nr . de ochiuri
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 25 Feb 2010, 1:03 pm

draga cosmina,

sa vezi de ce insist : ai facut proba de ochiuri ai masurat distanta ta in cm ? e simplu de transformat si nu vei lucra, vei desface ....

eu am andrele nr.2,75; firul meu e alpin subtire, pus in 2. mi-au iesit 240 de ochi in conditiile in care manecile ies 3/4 (pe langa cot).

eu as zice ca tre' sa fie in jur de 150- 200, dar n-am idee. fa te rog proba de ochi ca sa nu gresim.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de bubu85 Joi 25 Feb 2010, 1:06 pm

ok multumesc, asa am sa fac,
multuuuuuuuumesc mult marlen
you are the best kiss
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de Armeana Joi 25 Feb 2010, 1:15 pm

Boleroul alb este superb,am sa fac si eu la fata,daca ma inpotmolesc Marlen ma ajuti ?
Armeana
Armeana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 188
Localizare : Alba iulia
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 25 Feb 2010, 1:16 pm

sigur ca da, cu mare placere armeana.

doar de asta sunt aici - nu ?

hai sa te vedem,

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de Armeana Joi 25 Feb 2010, 1:17 pm

Rocghita facuta sub indrumarea ta ,ai vazuto ?
Armeana
Armeana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 188
Localizare : Alba iulia
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 25 Feb 2010, 1:23 pm

unde ? da-mi link.
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de 24elena Joi 25 Feb 2010, 2:32 pm

Buna Marlen!
Am si o intrebare momentan Cand faci proba de ochiuri o faci cu modelul pe care urmeaza sa il lucrezi?
Recunosc ca sunt incepatoare si vreau sa lucrez un bolero tipul patrat.
Multumesc anticipat!
Ce inseamna in diagrame no st?
24elena
24elena
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 42
Localizare : Targu Neamt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 25 Feb 2010, 2:41 pm

draga 24elena,

eu n-o fac cu model, numai punct de jerse. diferenta este mult prea mica la cm si la elastice mai iau in calcul si 80% din ochi, ca dupa aia sa cresc.

daca stam sa ne gandim, la modelele ajurate de aici, chiar n-are importanta cu model si fara.

proba de model o fac totdeauna la un model nou si complicat ca sa ma obisnuiesc cu el daca nu-l stiu - nu sa stau sa desfac pe tot lucrul cu ochi multi.

vrei si tu sa te apuci de lucru ? arata-mi modelul si iti spun daca iti trebuie neaparat proba de model.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de 24elena Joi 25 Feb 2010, 3:06 pm

Chiar as fi recunoscatoare daca mi-ati recomanda un model frumos pentru un bolero.
Am un fir acril fac monstra de ochiuri si dimensiunile in cm si va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti cate ochiuri sa montez
24elena
24elena
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 42
Localizare : Targu Neamt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 25 Feb 2010, 4:07 pm

te ajut cu drag. ce sa fie ? gaurele, punct "ca de fular", torsade - la ce te-ai gandit ?

[si lasa pluralul ca eu sunt numai una]

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de 24elena Joi 25 Feb 2010, 4:30 pm

Mi-ar place gaurele sau torsade.
24elena
24elena
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 42
Localizare : Targu Neamt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de racolta melania Joi 25 Feb 2010, 6:21 pm

Buna seara , harnicutelor
Vreau sa incep si eu un bolero, modelul dreptunghi, pentru inceput stiu ce trebuie sa fac , dar ce nu stiu este cum vine impachetat si cusut.Sper sa ma lumineze si pe mine cineva.
Maine imi fac rost de material.
racolta melania
racolta melania
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 60
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de rucsy Joi 25 Feb 2010, 7:18 pm

Eu am facut proba de lucru asa : am montat 20 ochiuri si am lucrat 20 randuri, bineinteles modelul pe care il voi lucra si la bolero. Dupa ce am incheiat proba de lucru am luat centimetrul si am masurat latimea probei avea 10 cm, deci la un calcul simplu pentru 78 de cm cat am eu de la un cot la altul, mi-au iesit 156 de ochiuri. Am pus pe 153 pentru ca asa iesea la socoteala . La acest model trebuie ca nr. de ochiuri sa fie multiplu de 4 + 2 ochiuri, cate unul de fiecare margine.

Incerc sa explic modelul :
R 1 : 1 och. de margine, 3 och. pe fata, 1 och. pe dos, 3 och. pe fata, 1 och. pe dos .....si tot asa pana la sf randului cand inchei cu 3 och. pe fata, 1 och de margine.
R 2 : la fel, doar ca de data asta ochiul pe dos va fi cel din mijlocul celor 3 lucrate anterior pe fata. E un model pe care eu il foloseam la fulare si la pantalonasi, cand erau copiii mici.

Am si o fusta asa, lucrata acum vreo 13 ani, o port si acum iarna, doar ca la fusta , cand ajungi pe la sold cresti si din 3 och. pe fata faci 5 ....mai lucrezi vreo 15 cm si cresti iar, din 5 faci 7...si tot asa. Eu am facut-o lunga pana la glezne si la poale am ajuns la 9 och pe fata, 1 och pe dos. Lucratura arata ca niste pliseuri. E foarte frumoasa.

Sper ca s-a inteles.

_______________________________________________________________________
Revin cu o intrebare : inaltimea lucrului = nr. de cm masurati de la ceafa si pana unde dorim de lung. Ok, dar nu trebuie sa luam in calcul si portiunea care se indoaie
( ruleaza ) la guler si sa luam in considerare un nr. mai mare de cm ?


Ultima editare efectuata de catre rucsy in Joi 25 Feb 2010, 7:47 pm, editata de 1 ori
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de Raresuca Joi 25 Feb 2010, 7:37 pm

Scuze pentru neintelegere dar eu ma refeream la lungimea si latimea dreptunghiului nu a boleroului de aici toate neintelegerile Cred ca am sa ma apuc si eu si sper sa fie suficient 150 de ochiuri la um material lucrat cu andrele de 3,5
Raresuca
Raresuca
helper
helper

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 48
Localizare : -suceava
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de rucsy Joi 25 Feb 2010, 7:41 pm

Stai linistita, eu am explicat si pentru Marlen ca m-a intrebat cum se lucreaza modelul si cate ochiuri am montat.

Spor la lucru Raresuca !
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 25 Feb 2010, 8:01 pm

draga 24elena,

iti voi scoate maine dimineata niste diagrame cu torsade si gaurele.

draga rucsy,

este foarte clar. va iesi frumos zic eu. si mie imi s-a parut asta modelul, dar avea numai 3 pe fata si erau coloanele inguste. sa ai grija, ca se strange putintel.

si da, ai dreptate - ia in calcul si portiunea care se indoaie, numai ca nu poate fi prea mare din dreptunghi. mai bine las-o la final cand lucrezi marginea, pe care o vei lucra dantelat (cred ?). portiunea de la gat o poti face putin evazata, sa iasa un guler sal frumos.

draga melania,

daca te uiti mai inainte, sunt 2 scheme desenate de mine - portiunea liniata intrerupt se va coase una de alta.

draga raresuca,

stai linistita - nu se supara nimeni - noi aici ne sfatuim cu toatele.

fetelor, va doresc spor la lucru si o seara buna !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de racolta melania Joi 25 Feb 2010, 8:30 pm

MARLEN

Iti multumesc pentru pt. sfaturi, sper sa ma descurc.
Astept si eu modelele pt. bolero .

HAI UNIREA URZICENI
racolta melania
racolta melania
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 13
Varsta : 60
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de Raresuca Joi 25 Feb 2010, 8:32 pm

Noapte buna tuturor si multumesc pentru intelegere Va pup
Raresuca
Raresuca
helper
helper

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 48
Localizare : -suceava
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de tzepoasa Joi 25 Feb 2010, 9:34 pm

Buna Marlen, sper sa ma primiti si pe mine in randurile voastre mai ales ca din cauza ca m-am mutat cu casa, am ratat proiectul pentru pulover barbatesc ....
Smile
Vroiam sa te intreb ce parere ai despre firele Kartopu? Eu mi-am cumparat 400 g fir turcoaz cu un fir metalizat in el si sincer nu stiu la care dintre modele de bolero puse de tine se potriveste cel mai bine. Pe mine ma incanta modelul nr. 5b insa nu prea pricep eu cum e cu separarea pt a insera clinul ..... sunt incepatoare deh ... zid
Oricum astept sa pui modele de torsade ca poate ma inteleg mai bine cu modelul de bolero rasucit (am un fir de la golden wool ceva mai gros).

Spor la lucru tuturor fetelor!
tzepoasa
tzepoasa
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/12/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 25 Feb 2010, 10:01 pm

draga tzepoasa,

fireste ca esti binevenita. oricine vrea sa lucreze cu noi este.

firul Kartopu nu e putin pufos ? te-ai gandit la tipul 4 - cel rosu-violet cu gaurele ?

daca nu, si vrei 5b, poti sa faci o variatie asa :
- clinul ramane lucrat numai jerse (pe fata)
- partile cu care incepi pot avea model.
de ex asta :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
n-am gasit sa-l exemplific pe altceva si modelul e super simplu si de efect.

masoara manecile tale de lat (diametru) si fa proba de lucru - vezi cati ochi inseamna, la asta mai adaugi cate 30 ochi pentru fete. si ai :
- 2x maneca + 2x 30 =.... (la rezultat tine cont ca modelul e multiplu de 12 si adauga 2 ochi de margine)
- dupa care lucrezi 6 cm de elastic simplu 1fata - 1 dos sau 2 fata-2 dos
- imparti ochii in 2 si pui un semn. montezi modelul care este multiplu de 12.
- randul urmator la ochiul din mijloc faci 3 si apoi la fiecare rand pe fata vei creste acolo unde s-a inserat clunul, sa iasa simetric.

se intelege ? daca nu, intreaba-ma tu.

spor la lcuru, fetelor !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de tzepoasa Joi 25 Feb 2010, 10:43 pm

kiss
E super ideea!
Firul nu e pufos adik nu e ca un fir de mohair, peste firul normal e rasucit cel metalizat. Am facut poze insa spre rusinea mea nu am apucat sa ma uit cum se posteaza exact.
Am inteles explicatiile tale insa am 2 intrebari:
- ce inseamna ochi margine? este cumva cel care se ia pe andrea nelucrat? pana acum am incercat sa lucrez modele de pe garnstudio var americana si la ei och margine era ochi lucrat in pct lenes sau nu
- are vreo importanta daca lucrez ochiurile invers (cred ca var americana ...)
Am facut si o proba de ochiuri si la 20 och - 10 randuri, andrele de 4.5 mm mi-a iesit 10.5 x 4.5 cm, mai ramane sa ma masor si sa fac o proba si iti spun maine ce a iesit.
mercic mult mult de tot Marlen.

Mihaela
tzepoasa
tzepoasa
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/12/2009

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de 24elena Vin 26 Feb 2010, 8:34 am

Am facut proba de ochiuri si am 10 x4 cm iar dimensiunile sunt 72cm si 49 cm.Nu am aflat ce inseamna in diagrama pusa no st. Si in ultima diagrama daca poti sa imi spui cum se lucreaza semnul acela cu 3 picioruse *slip 2 stitches....

Multumesc si spor la lucru!


rucsy, poti sa imi spui mai exact cum vine facut al doilea rand de la modelul scris de tine

Elena
24elena
24elena
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 42
Localizare : Targu Neamt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica - Pagina 9 Empty Re: TRICOT - Proiectul saptamanii - Marlen va explica

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB