Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

+63
bursuk
miclescumirela
cris_27
amnro
PAULA CONSTANTIN
MagdaMarin
mb09
veniciuc nicoleta
zbughi_ro
Alido81
cameliamarian
simonag
tocaci edina
RoxanaL
div
percsovics monica
totolina
kisslandia
danae
zylv
Clio_Ela
marlen372001
mickyta
Adeana
andacoman
Bianka7
stephanie
AlinaJ.Bijoux
scamutza
LYNDA
feliciagl
jessica
raluca1980
Mada
Emilia3
ancuta_ancuta
roco1617
ADArt
ralum
Giobsy
MihaelaT
livia1981
chelsea
teisoara
Felicia2
ana_bela
DanuKa
rosapink
tatia
syrenne
andre
crixuta
dandana
roxana096
vilcris
stefi
Maia
Ania
juliana
diada
Admina
anne-marry
arime
67 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de Adeana Sam 06 Mar 2010, 5:00 pm

Cred ca orice am zice noi, care suntem acum insarcinate sau cele care au fost.. nu poate descrie ce simti in toata perioada sarcinii..
E adevarat, pentru unele e mai usor, pentru altele putin mai greu.. dar un lucru e sigur.. momentul de la sfarsit, cand vezi bebele pentru prima data, cand il tii in maini.. te vor face sa uiti de toate problemele primelor luni sau durerile de la sfarsit..
Eu am ajuns la 26 de saptamani.. mi-a fost bine, nici nu am simtit ca sunt insarcinata.. acum incep durerile de spate.. dar, accept orice pentru bebe.
Am aproape 30 de ani si am tot zis ca poate acum voi fi mai pregatita pentru aceasta etapa a vietii mele.. cred ca poti avea si 40, ca tot nu esti pregatita in adevaratul sens al cuvantului.. Dar, cele 9 luni sunt de mare ajutor.. te pregatesti emotional sa cresti o fiinta in tine si apoi s-o inveti sa fie un om de calitate.
Ia fiecare etapa in parte, nu te grabi nicaieri, nu-ti fa ganduri inutile.. medicina din ziua de azi e avansata, poti alege metode care sa-ti usureze nasterea.. desi, poti fi unul dintre acele cazuri in care nasti in juma de ora Smile
Si eu am niste sentimente fata de nastere, prefer sa nu ma gandesc inca.. am timp in ultimele zile.. Am citit pe net povestile unor doamne care au nascut si m-au intarit si daca au reusit ele, pot si eu..
Sarcina usoara tuturor, bebe sanatos si nastere cat mai putin traumatizanta Smile
Adeana
Adeana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 49
Varsta : 43
Localizare : Arad, Romania
Data de inscriere : 14/08/2009

http://www.nasturi.blogspot.com

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de RoxanaL Sam 06 Mar 2010, 7:09 pm

Am fost azi la control!!! Avem 10 sapt si 6 zile, si 3,5 cm Smile O sa continui cu no-spa si utrogestan pt. dureri, dar nu e mare bai Smile M`a felicitat doctoritza de mai multe ori, totul e ok! Va dati seama ca sunt in al noualea cer! Cand mi`a aratat manutzele si piciorusele, capsorul.....nu stiu....am ramas speechless!! Nu a mai contat nimic! Absolut nimic!
Sarcina usoara tuturor!
Pupici minunilor!
RoxanaL
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Mar 09 Mar 2010, 3:58 pm

salutare...ce de viitoare mamici...cu mine infrunte.Draga Edina.eu sunt insarcinata in 34 de saptamani si pot sa-ti spun ca m-am obisnuit greu cu ideea..eu voiam sa ma apuc de bebe mai pe la 30 de ani...ca de consideram ca este mult mai importanta cariera si distractiile...dar cand am ramas insarcinata..mi-am zis ca cu sau fara bebe timpul tot trece si de ce sa nu treaca in favoarea mea..la 30 de ani o sa am fetita de 7:))
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de mickyta Mar 09 Mar 2010, 4:09 pm

ce frumos nicoleta, felicitari, nu stiam ca astepti un bebe.eu te felicit ca ai ales sa fi mamica asa tanara.eu am gandit ca tine initial si am facut-o pe daria dupa 30 ani, insa consider ca prea tarziu acum. deja ma gandesc la al doilea ca maine poimaine ies la pensie , anii trec si ai sa vezi ce o sa te bucuri. un copil nu e o povara, nu te poate infrana nici din distractii, nici din cariera. depinde de tine cum iti gestionezi lucrurile.nu pot sa spun ca, daria noua ne-a taiat elanul, din contra ne da mult mai multa forta. nu am renuntat la tabieturile dinainte, nici la job nici la hobby-uri. sa vezi ce frumos se invarte ea printre mine si e curioasa ce fac. asteptam cu mare interes vesti de la tine.
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de totolina Mar 09 Mar 2010, 4:19 pm

si eu tot la 23 de ani am nascut-o pe Lavi, de fapt nici nu ii aveam inca impliniti Smile
nu imi pare rau, asa gandesc si eu, la 30 de ani ea o sa aiba 7 ani. acum are 3 ani si 9 luni.
mi-e mi-a afectat putin cariera, ca nu imi ocupasem post titularizabil si acum cu criza asta s-au desfiintat multe posturi in invatamant, asa ca am cam pierdut teren. si la distractii am cam renuntat, ca nu as avea cu cine sa o las, daca as vrea sa ies in oras, e rau ca nu sunt parintii in acelasi oras cu noi. poate voi sunteti mai norocoase.
acum as mai vrea un bebe, dar nu mai am curaj, inca stau acasa, si nici macar indemnizatie nu as lua.
curaj nu prea am avea, dar cand se intampla sa ramanem insarcinate, e cel mai frumos lucru ce ni se putea intampla, un copil e o binecuvantare, nu imi vad viata fara fetita mea, e o buctica din mine. hug
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de mickyta Mar 09 Mar 2010, 4:34 pm

tatolina felicitari si tie. pt mine singurul sprijn este soacra mea, careia ii multumesc din inima. o las insa cu daria doar cand merg la munca si cand e un caz de forta majora, in rest noi pe daria am luat-o cu noi peste tot, bine nu va inchipuiti ca mergem in cluburi, discoteci sau chestii de genul asta...insa daca a fost sa mergem la vreo petrcere, zi onomastica, plecat la un gratar, o iesire la munte, a fost cu noi . prima data am plecat singura si buni cand daria avea 4 luni jumate la munte, numai noi fetele si a fost ok.dupa care au urmat si drumuri mai lungi , eu consider ca un copil este exact asa cum il formezi. si sunt multumita de evolutia ei, nu am avut probleme cu sanatatea,e un copil rezistent . dupa ce am nascut-o la zece zile am iesit cu ea din casa, in cosulet, frumos in masina. era pacat sa tin copilul in casa, pt ca era vara si de ce sa nu ne plimbam pe faleza. asa nicoleta ca la vara ne vedem pe faleza.va pup si curaj pt cine vrea cel de-al doilea bebe si sarcina usoara pt gravidute
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de totolina Mar 09 Mar 2010, 6:17 pm

si eu o iau cu mine oriunde ma duc, nici nu as putea altfel, am dus-o in Austria, la mare, la tg. Jiu la socri mergem cam de 2 ori pe an. Piatra Neamt, pe Cheile Bicazului, si prin imrejurimi.
si am calatorit mult si cat am fost insarcinata Smile
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de mickyta Mar 09 Mar 2010, 6:57 pm

tatolina, esti in asentimentul meu . si noi la fel . cat am fost insarcinata la fel ca si ine am calatorit foarte mult, inclusiv cu avionul si batut la picior toata lisabona, tot istanbului.si acum sa ma mir ca daria vrea toata ziua papa cu bram bram. ar fi culmea.fetelor asa ca, miscare cat mai multa.sarcina nu e o boala.
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Mar 09 Mar 2010, 7:36 pm

Acum inca i-mi pun intrebari de gen"oare o sa ma descurc,oare o sa fac fata..."dar sper sa da.
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de zbughi_ro Mar 09 Mar 2010, 10:04 pm

Si eu am plecat cu Alex de mic peste tot, ba mai mult, la 4 ani am plecat cu el in concediu in Austria cu masina...A fost cumplit drumul pana am iesit din Romania dar dupa aceea a fost mai usor, iar acum ne aminteste cuma fost in cutare sau in cutare loc, a tinut minte si nu-mi pare rau ca l-am luat cu noi.
Pe Ilinca, cea mica, nu prea am luat-o cu noi ca n-am mai plecat asa, pe noi ne-a cam afectat criza si cum orice plecare te costa, chiar si la o petrecere in Bucuresti, la un munte sau la mare, am mai rarit-o cu plecarile...Sa speram ca ne revenim si atunci..sa te tii plecari !
Intr-adevar, sunt in asentimentul vostru, copilul il ai asa cum ti-l formezi!
avatar
zbughi_ro
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de mb09 Mier 10 Mar 2010, 7:33 am

Eu sunt insarcinata in 13 saptamani si ma pregatesc pentru o excursie cu masina in luna aprilie. Vom pleca in sudul Frantei cu opriri in Budapesta, Viena, Venetia si Genova. Apoi intoarcerea prin Elvetia si Germania - aici inca nu am stabilit unde vom face popas. Ma incurarajeaza mult ce am citit mai sus, pentru ca imi doresc sa vizitam cat mai mult din orasele mentionate si aveam ( am ) emotii. Eu , desi imi doresc sa ma comport normal, din teama de a nu i se intampla ceva rau bebelusului ma cam comport ca o persoana bolnava. Pupici si... o zi frumoasa.
mb09
mb09
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 125
Varsta : 42
Localizare : Smeura-Arges
Data de inscriere : 09/03/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Mier 10 Mar 2010, 8:38 am

Mb09 nu ai de ce sa-ti faci griji daca nu ai nici o problema cu sarcina...Oricum sarcina momentan este mica,iar plimbarile,iesirile la aer liber sunt tocmai bune.Mai greu va fi cand burtica va mai creste,atunci este de preferat sa o lasi mai moale cu mersul pe jos..Eu nu am nici o problema cu sarcina si am muncit pana la 30 de saptamani..dar la un moment dat de la mers+mica greutate a sarcinii am facut hernie inghinala...
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de diada Mier 10 Mar 2010, 8:46 am

si eu am lucrat la prima sarcina pana la 31 spre 32 sapt dupa care am intrat direct in spital pana am nascut, la 36 saptamani. Mersul ala pe jos nu mi-a facut chiar asa bine, dar m-a ajutat sa nasc repede. Am avut sarcina jos din prima si nu aveam voie sa ridic nici o cana cu apa (vorba vine), col deschis de la 3 luni.
Acum e mult mai bine, bebe e fixat unde trebuie si nu am restrictii de efort (mi-ar fi si greu sa-i explic copilului ca nu il pot ridica in brate) asta e cel mai mare efort sa zic, in rest ma protejez si eu sa fie bine, atat mi-ar mai trebui sa stau o luna internata, m-ar omori gandul la el si nici lui nu i-ar fi prea moale ca numai cu noi a stat pana acum, nu prea stie de bunice plange cand le vede, stie el ca trebuie sa ramana cu ele....

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de mickyta Mier 10 Mar 2010, 10:10 am

mb09 a scris:Eu sunt insarcinata in 13 saptamani si ma pregatesc pentru o excursie cu masina in luna aprilie. Vom pleca in sudul Frantei cu opriri in Budapesta, Viena, Venetia si Genova. Apoi intoarcerea prin Elvetia si Germania - aici inca nu am stabilit unde vom face popas. Ma incurarajeaza mult ce am citit mai sus, pentru ca imi doresc sa vizitam cat mai mult din orasele mentionate si aveam ( am ) emotii. Eu , desi imi doresc sa ma comport normal, din teama de a nu i se intampla ceva rau bebelusului ma cam comport ca o persoana bolnava. Pupici si... o zi frumoasa.


mb09 eu te incurajez. si am sa-ti spun sa mergi cu inima deschisa. mergi inainte de plecare la un consult cu dr care te monitorizeaza, cere sfaturi . eu asa am facut la 4 luni jumate am fost in portugalia , a fost o vacanta neprevazuta impreuna cu prietnele , asa inainte de a fi mamica, numai fete. si am batut toata lisabona cu daria in burtica si a fost ok. si apoi la 6 luni pt ca ne mai doream o vacanta impreuna am fost mai aproape la istanbul cu sotul si nu am stat, ne-am plimbat nu gluma, am avut insa niste pastilute la mine date de doamna dr in caz ca as fi avut ceva contractii sau mai stiu eu ce miscari ale bebelinei, dar nu a fost cazul. o sa va pun si ceva poze asa de incurajare.

eu am pasagere care zboar si pe curse mai lungi, gen state sau canada, evident pana in 7-8 luni maxim.de bebelusi nu mai spun, ca am avut un bebe de 2 saptamani cel mai mic.si de admirat mamici care zboanora cu cate 2 copilasi. am zburat si eu cu daria anul trecut pana la amsterdam si a fost ok, desi recunosc ca am avut emotii, dar mi le-am facut degeaba.a fost in elementul ei si a fost un spectacol de zile mari, pt ca mai era o bebelusa in spatele nostru si o fetita putin mai mare si va imaginati ce era pe culoar, se impedica personalul de ele si erau numai jucarii.dar a fost frumos, nu am simtit cand am ajuns.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pupici la burtici
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de LYNDA Mier 10 Mar 2010, 10:12 am

mickyta ce frumoasa esti hug pupi
kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de mickyta Mier 10 Mar 2010, 10:14 am

ei da, multumesc. toate suntem frumoase. fiecare din noi are farmecul ei.si ce e mai frumos cred ca sta in interior.
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de Mada Mier 10 Mar 2010, 10:43 am

Nu am mai intrat de multa vreme pe forum si ieri am citit ce s-a mai postat. M-am bucurat mult ca sunt tot mai multe mamici pe aici si am zis sa va incurajez si eu sa va bucurati de perioada de sarcina. Eu sunt acum in saptamana 17 si ma pregatesc sa plec intr-o vacanta de 2 saptamani in Italia incepand cu saptamana 20 de sarcina (mai am un pic si abia astept). Nu imi fac griji ca voi zbura cu avionul, deoarece am mai zburat si la inceputul sarcinii, in saptamana 9.
Chiar daca perioada de rau matinal nu m-a ocolit, am incercat sa fiu exact asa cum sunt eu de obicei: voiasa si activa. Le spuneam tuturor celor care ma compatimeau ca sunt doar insarcinata, nu bolnava wink .
In schimb partea cu lucrul de mana am neglijat-o o vreme, insa am reintrat in ritm de vreo saptamana.
Va doresc tuturor sarcina usoara!
Mada
Mada
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de mickyta Mier 10 Mar 2010, 12:49 pm

mada concediu placut si sarcina usoara. bebelusii din zilele astea sunt tare plimbareti.
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de mb09 Joi 11 Mar 2010, 10:50 am

Frumoase pozele Mikyta. Abia astept excursia noastra.
mb09
mb09
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 125
Varsta : 42
Localizare : Smeura-Arges
Data de inscriere : 09/03/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de mickyta Joi 11 Mar 2010, 10:53 am

Multumesc mb09, ai sa vezi cu ce drag o sa te uiti la pozele din perioada asta. s mai ales cand o sa creasca bebe si o sa se uite si el va fi si mai minunat. eu asa ma bucur cand o vad pe daria ca ma recunoste in poze, si pupa pozele.sunt niste trairi unice.te asteptam cu impresii dupa vacanta. sa ne impartasesti din bucuria ta.
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de mb09 Joi 11 Mar 2010, 10:54 am

Cu siguranta va voi aduce poze si impresii. Pupici.
mb09
mb09
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 125
Varsta : 42
Localizare : Smeura-Arges
Data de inscriere : 09/03/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de LYNDA Joi 11 Mar 2010, 11:34 am

Asa-i toate suntem frumoase in felul nostru pupi dar ma uitam ce sclipire ai in ochi kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de Clio_Ela Joi 11 Mar 2010, 12:04 pm

Revin si eu, dragi burtici Smile

Bun venit noilor viitoare mamici, sarcina usoara si bucurie cat mai multa!!!

Doua zile am tras chiulul de la munca, ieri am ajuns la urgenta dupa o noapte cu dureri mari de tot Sad Dar, din fericire, nu sarcina e de vina, bebe e bine, si am primit vestea cea mare... Va spuneam acum cateva saptamani ca am trecut la "program cu incetinitorul", din cauza unui chist ovarian, care ajunsese la 9 cm. Ei, ieri abia l-au mai gasit, atat de mititel s-a facut. Riscul sa apara complicatii a trecut. Smile
Suntem in saptamana a 10-a, bebe arata deja ca un bebe ;) chiar daca in urma cu 10 ani am trait asta, emotia a fost enorma

Vestea mai putin buna e ca au reaparut problemele mele vechi, acum iau de 3-4 ori pe zi lactoza, ajuta la digestie si e permisa in timpul sarcinii. Durerile mele de burtica au fost din cauza aparatului digestiv, care e extrem de lenes, mai ales de cateva saptamani de cand nu am voie sa fac miscare Sad. Dar o sa beau mai multe lichide decat pana acum, o sa pap cat de poate de multa fibra...

A doua mai putin buna... Sad glaucomul meu prinde viteza, excavatiile de pe nervul optic s-au marit, iar tratament nu pot face in timpul sarcinii. O sa merg la control in fiecare luna, iar dupa ce vine bebe o sa vedem cum va fi. Ori tratament, ori inca o operatie la ochi Sad

Dar sunt fericita, chistul dispare, bebe e bine, ma simt foarte bine, (cu exceptia celor doua zile cu dureri din cauza digestiei). Ma bucur ca peste o luna pot incepe din nou sa fac sport...

Cele care va temeti de sarcina si de nastere... nu va fie frica!! Fericirea, emotiile, bucuriile traite din perioada asta "bat" orice...
Mie mi-au spus medicii ca nici sa nu ma gandesc la inca o sarcina din cauza ochilor... Ei, de ce nu? In cel mai rau caz inca o operatie la ochi. Mai bine asta decat o viata intreaga cu regretul de a nu fi incercat... Dar ii ascult si pe medici, in nici un caz nastere naturala...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de totolina Joi 11 Mar 2010, 12:32 pm

una calda, una rece. ma bucur ca nu mai e o problema chistul. cat despre problema la ochi, sper sa se rezolve cu tratament, sa nu fie nevoie chiar de operatie.
nu s-a vazut ce este?
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de mickyta Joi 11 Mar 2010, 2:27 pm

clio_ela sanatate multa. o sa fie bine in final, important e bebele, daca el e bine Doamne ajuta.te imbratisem cu drag de acasa
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 7 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB