Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

+63
bursuk
miclescumirela
cris_27
amnro
PAULA CONSTANTIN
MagdaMarin
mb09
veniciuc nicoleta
zbughi_ro
Alido81
cameliamarian
simonag
tocaci edina
RoxanaL
div
percsovics monica
totolina
kisslandia
danae
zylv
Clio_Ela
marlen372001
mickyta
Adeana
andacoman
Bianka7
stephanie
AlinaJ.Bijoux
scamutza
LYNDA
feliciagl
jessica
raluca1980
Mada
Emilia3
ancuta_ancuta
roco1617
ADArt
ralum
Giobsy
MihaelaT
livia1981
chelsea
teisoara
Felicia2
ana_bela
DanuKa
rosapink
tatia
syrenne
andre
crixuta
dandana
roxana096
vilcris
stefi
Maia
Ania
juliana
diada
Admina
anne-marry
arime
67 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de div Vin 26 Feb 2010, 10:38 am

eu am trecut printr-o experiente neplacuta cat am fost gravida,adica mi s-au prescris antibiotice ptr infectie urinara in luna 3 de sarcina si copilul s-a nascut cu probleme de sanatate.Nu vreau sa va sperii dar cand vi se prescrie un medicament documentativa pe net sau incercati si la alt doctor ATENTIE LA ANTIBIOTICE IN PRIMELE LUNI DE SARCINA
div
div
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 46
Localizare : tr sev
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty medicamente in timpul sarcinii

Mesaj Scris de percsovics monica Sam 27 Feb 2010, 5:38 pm

eu nu am fost bolnava intimpul sarcinii dar pot spune ca am avut o sarcina greu de dus pt ca bebe al meu era foarte mare si eu sunt mica in bazin. in primele doua-trei luni am sangerat la cel mai mic efort(plus ca aveam usturimi cand mergeam la toaleta), mi s-a prescris ceva (nu fac reclama) si mi-a trecut. In luna a patra m-am simtit foarte bine dar din luna a 5-a iarasi mi-a fost greu:dureri de bazin, picioare si spate, mers la WC din 3 in 3 ore, am prins si lunile calduroase de vara si nu aveam voie sa merg nici la plaja avand in vedere episoadele cu sangerarea. In luna a 6-a am mai adaugat pe lista cu probleme durerile de stomac si acidul. In luna a 7-a vomitam cand ma lovea bebe in stomac (era in prezentatie craniana) si simteam ca-mi plezneste ficatul si aveam dureri menstruale. In urmatoarea luna ma rugam sa nu nasc prematur cu atatea dificultati.
In ultima luna inca mai puteam sa umblu pe picioare dar ca o ratza (esuam de multe ori ca balena mai ales cand urcam pe scari). Sa ma spal singura? Nici vorba! Ma baga si scotea din cada barbatu-meu.
Cu toate astea uite ca am nascut usor (20 min expulzia), asa ca tuturor gravidutzelor cu emotii le spun sa nu-si faca probleme pt ca isi fac rau singure imaginandu-si prea multe kiss nastere usoara
percsovics monica
percsovics monica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 15
Varsta : 39
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 28 Feb 2010, 10:30 pm

Clio_Ela a scris:

Ma primiti si pe mine in club??
Vroiam sa mai aman, sa mai astept cateva saptamani, ca sa fim siguri ca va fi bine, dar ma mananca degetele. In vara trecuta am inceput sa ne gandim ca e cazul sa mai vina un bebe. S-a lasat asteptat cateva luni, dar acum Smile
Suntem in saptamana a 8-a.


Gata, am gasit ura
Ela, sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos.Ma bucur pt tine.Felicitari! Flowers pupi

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de RoxanaL Lun 01 Mar 2010, 11:22 am

Nu am vazut subiectul asta pana acum !!! ametit
Ma inscriu si eu ca proaspata gravidutza, cu o sarcina de 9 saptamani :D
Eu am ceva probleme.....nu stiu acum daca e grav sau ba....poate ma puteti ajuta cu vreun sfat...
Am dureri ca la menstra, dr. ginecolog zice ca sunt contractii care pot duce la deschiderea colului, si mi`a zis doar sa ma feresc de frig, mi`a dat vitamine pt gravide si no-spa, si cam atat...a fost cam vaga in explicatii...cine stie, poate nu a vrut sa ma sperie Smile
Acum vreo 2 zile am aflat in urma analizelor la sange ca am Rh negativ....nu ar fi asa o mare tragedie daca e vorba de prima sarcina (asta am aflat`o ulterior), dar asistenta de la cabinetul medicului de familie mi`a spus`o ca si cum as muri maine...va dati seama ca m`am scurs pe jos cand a inceput tanti sa se ia cu mainile de cap si sa se vaite ....vaaaaaiiiii....ai rh negativ......vaaaaaaiiii si vaaaiiiii....Am cerut sa vb cu medica de familie, si....ca de obicei aceasta nu se afla la cabinet ( de 1 luna si jum de cand ma tot duc, nu am vazut`o la fatza, e tot timpul plecata).....Am hotarat sa ma mut la alt doctor de familie, dar trebuie sa mai astept cateva zile sa`mi iau noul buletin :D
Mai nou, am primit o veste buna....ca`mi voi schimba domiciliul :D Fug de la mare la munte aplauze si m`a speriat o prietena, ca noh....cu durerile pe care le simt, ca nu`mi face bine asa o calatorie de lunga, si ca ar trebui sa mai astept macar pana la 3 luni pana sa ma urc in masina Smile
Voi ce ziceti?
Oooo.....am scris deja un roman:)))
Pupicesc toate burticile!!!
RoxanaL
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de marlen372001 Lun 01 Mar 2010, 11:36 am

draga RoxanaL,

din cate stiu eu faptul ca ai RH negativ nu este o problema nici la a doua sarcina. la a 3 a ar fi, daca n-ai anuntat medicul tau la nasterea 2.

dupa a 2 a nastere, trebuie sa spui medicului si stiu ca se face o injectie (tine minte, asta e important !) mediat dupa ce ai nascut, ca sa nu afecteze sarcina 3. si problema e daca sotul tau are RH pozitiv.

cu durerile e altceva : trebuie sa ai grija sa nu : intinzi rufe pe o franghie inalta, sa urci scari, sa cari greutati, sa impingi carucior greu in supermarket, sa stai mult in picioare, sa nu stai mult aplecata.

daca Doamne-fereste e pericol de avort, medicul iti poate face o interventie "cerclaj" care inseamna ca inchide colul cu o cusatura si automat iti recomanda repaus la pat. si calatoria trebuie evitata, daca vei sta in pozitie incomoda. dar in rest, tu stii singura ce te poate obosi. deci, fara efort.

in rest sarcina nu e de speriat. iti recomand sa fii luata in evidenta la un medic bun, care sa urmareasca sarcina cu ecografii si sa-ti prescrie vitamine. dupa luna 6 : o eco 3 sau 4D, ca sa stii ca e copilul sanatos. iti masoara domensiunile corpului sau, continutul stomacului, fluide, etc. si iti poate confirma si ce este, fata sau baiat.

o sarcina usoara, fara evenimente !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de totolina Lun 01 Mar 2010, 11:58 am

si eu am rh-negativ si sotul pozitiv. pe parcursul sarcinii mi-am facut mereu analize sa vad daca s-au dezvoltat anticorpi, din fericire nu am avut nimic, dar dupa ce am nascut am insistat sa imi faca vaccinul impotriva dezvoltarii anticorpilor, care se face in maxim 72 de la nastere. de la prima nastere, nu trebuie asteptata o a doua nastere. in momentul cand naste sangele mamei deja se amesteca cu sangele bebelului si astfel se creeaza anticorpii. nu conteaza a cata nastere e, sau daca e avort. cel putin eu asa stiam cand m-am documentat intens dupa ce am aflat de rh-negativ. si eu am fost destul de speriata.
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de danae Lun 01 Mar 2010, 1:06 pm

Roxana, sa nu iti faci probleme. Oprietena a nascut acum 1 luna si are rh negativ. E al doilea copil si nu are nicio problema. A facut analize pe toata perioada sarcinii si cred ca in luna a 8-a i-au facut un vaccin, dar nu stiu pentru ce era, eu nu am facut si am presupus ca este pentru femeile cu rh negativ.

Cat despre dureri, slava domnului stiu ce sunt acelea. Din saptamana 6 am avut dezlipire de placenta si nu am avut voie sa intand rufe pe sarma, sa fac baie, doar dus, sa ma intind sa iau o cana din dulap, multe. S-a corectat iar la 5 luni, dezlipire de placenta in alta portiune, iar repaos, iar multe. Dar am nascut normal si la dureri luam no-spa. Acum gogosica are 4 ani si 10 luni. Multa sanatate.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Draga Roxana

Mesaj Scris de jessica Lun 01 Mar 2010, 1:17 pm

Eu sunt gravida in18 sapt., de putin timp, adica exact la 4 luni am facut testul de amniocenteza care iti spune daca copilul are malformatii congenitale,mai ales sindromul Down.Acest test este recomandat in special gravidelor cu varsta de la 35 ani in sus, dar asta nu inseamna ca nu trebuie luat in consideratie si de viitoarele mamici mai tinere,cunosc pe cineva care l-a facut la 21 ani.Testul dureaza 5 min si nu este dureros,eu am avut frica mai mult dar a trecut si acum sunt f. linistita stiind ca totul este bine,mi-a confirmat si ceea ce stiam, adica sexul copilului.Multa sanatate la amandoi, important este sa stai relaxata si sa te informezi inainte sa te sperii de ceva.Va pup gravidutelor.
jessica
jessica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 46
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de RoxanaL Lun 01 Mar 2010, 1:48 pm

Multumesc frumos de sfaturi !! Si pentru promptitudine! Incerc cat mai mult sa evit efortul, dar...si sora mea e insarcinata, are deja 6 luni, iar ea nu a avut absolut nici o problema!!!Pana acum cateva zile a stat impreuna cu sotul ei la noi acasa, adica unde mai sta mama, fratele si sotia acestuia Smile Iar eu sunt singura care nu lucreaza...deci, face mai tot prin casa....si...nu prea ma cred ai mei, nu stiu...pe fatza mea nu se vede ca ma doare, sa ma plang non-stop nu e genul meu....si s-a tras concluzia ca profit de sarcina ca sa nu mai fac nimic Smile))Norocul meu ca ma mut Smile in concluzie, momentan e greu sa evit efortul....incerc pe cat posibil, va dati seama...nu vreau sa pierd sarcina asta! Mai ales ca e prima ( am probleme cu tiroida, si am ramas insarcinata greu)!!Intr`adevar, ma feresc de datul cu aspiratorul si cu mopul, de sters praful in locuri inalte, de intins rufe....cu caratul e o problema...ca nu are cine face piatza Smile))
Eh...iar nu ma mai opresc din scris:))) deja am dat prea mult din casa :P
Va multumesc inca o data, fetelor, pt sfaturi!
Pupacim burticile, mamicile si toti bebelushii!!
Sanatate multa tuturor!
RoxanaL
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de diada Lun 01 Mar 2010, 9:14 pm

si eu tot RH negativ si la prima sarcina pozitiv, este poveste lunga zid

sa revenim, conteaza RH-ul sotului daca el e tot negativ nu sunt probleme, nu trebuie sa faci titrarea de anticorpi. Eu sunt in 23 saptamani am facut si 4D si totul este ok, titrare mai fac pe la 7 luni, daca anticorpii nu au aparut pana acum nu este pericol mi-a zis d-na doctor ginecolog. Apropo daca vreti un medic bun ginecolog in Buzau, vorbim!

Pup, sarcina usoara!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de Clio_Ela Lun 01 Mar 2010, 10:57 pm

Roxana, bine ai venit printre noi!
Sa ai grija de tine, sa faci cum spun medicii, si iti tin si eu pumnii sa fie bine Smile Stiu si eu ce inseamna sa fii acasa cand nu ai voie sa faci mult efort... Dar la mine a durat putin, intamplarea a facut ca exact in perioada aceasta sa fie nevoie de mine la serviciu. De anul trecut am inceput sa lucrez numai cu jumatate de norma, iar acum doua saptamani am fost rugata sa merg din nou in fiecare zi. Asta imi face bine, la serviciu nu fac deloc efort, iar acasa impartim treburile, sotul si puiul meu- care deja are 10 ani, ma ajuta foarte mult.

Mihaela, multumesc pt urari! Diana nu vrea fratiori? ;)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de RoxanaL Mar 02 Mar 2010, 4:35 pm

O sa va tin la curent cu ce se mai intampla Smile Inca nu am primit rezultatul analizelor sotului.
Sarcini usoare tuturor!
RoxanaL
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de tocaci edina Mier 03 Mar 2010, 3:44 pm

buna ziua tuturor,nici nu stiu cum sa incep
sunt un pic invidioasa la cum vorbiti despre sarcina
eu am 27 de ani si sotul meu isi doreste un copil ca si eu dar e o problema cu mine
mi-e frica de nastere si tot ce se leaga de o sarcina
poate cineva sa ma ajute sa scap de frica asta sau ce sa fac sa-mi treaca toate bibilicile astea din cap?
tocaci edina
tocaci edina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 26
Varsta : 41
Localizare : bistrita si in concediu la oradea
Data de inscriere : 04/02/2010

http://edi_kvl@yahoo.co.uk

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de RoxanaL Mier 03 Mar 2010, 8:38 pm

Draga mea, sarcina este cel mai puternic sentiment de implinire al unei femei! Nu te mai gandi la ce implica o sarcina, lasa`te purtata de val, si singurul lucru pe care`l vei regreta e ca nu ai ramas insarcinata mai devreme!!! Curaj!!!
Sa auzim numai de bine!
Pupici!
RoxanaL
RoxanaL
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 173
Varsta : 39
Localizare : constanta
Data de inscriere : 10/11/2009

http://roxyquills.blogspot.com

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de Admina Mier 03 Mar 2010, 10:06 pm

Edina, daca cineva m-ar pune sa nasc maine, nu as fi in stare. zid Normal ca sperie ideea, suntem facuti sa ne auto-aparam de durere sau necunoscut, altfel nu am supravietui ca specie. Dar timp de 9luni te vei pregati fizic si psihic; hormonii de sarcina te ajuta, te fac mai sentimentala, mai "mama" si in acelasi timp mai puternica (ca sa nasti natural), cu o dorinta de a pune lucrurile in ordine (curatenia dinaintea nasterii, este manata de ceva interior, nu o faci ca trebuie wink ). Corpul se pregateste treptat, in ultimul trimestru se produce colostrul, oasele bazinului se deplaseaza, articulatiile devin flexibile, pentru a ajuta trecerea bebelusului.
Daca te temi de sarcina in sine, nu ai de ce. In cele mai multe cazuri totul decurge normal, nu sunt complicatii si nici simptome (greata, sangerari, etc.) Daca te sperie nasterea normala, trebuie sa stii ca e cea mai buna metoda de a-ti aduce bebelusul pe lume, trebuie sa citesti mult sa mergi mult pe jos si sa gandesti pozitiv. Daca nu vei reusii sa nasti natural, exista medicii (de aia e nevoie de un medic bun, in care sa ai incredere); sunt multe metode menite sa ajute, epidurala e una dintre ele. Si daca se ajunge la cezariana, e important sa ai incredere in medic, ca va face tot ce e bine pentru bebelus si pentru tine.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de jessica Mier 03 Mar 2010, 10:20 pm

Admina, draga, foarte incurajator mesajul tau, dar mai presus de toate este adevarat ceea ce ai spus. Multumesc pentru cuvintele tale, asa gandesc si eu dar auzind si de la altii e mai reconfortant.Multumesc mult.
jessica
jessica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 46
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de simonag Joi 04 Mar 2010, 12:17 am

Ma inscriu si eu aici in gasca gravidutelor , am 18 saptamani si ma simt ok. Cel putin de cand am gasit forumul acesta si sunt foarte acupata cu lucrurile de mana , deci sunt ocupata nu gluma , sunt si foarte relaxata si ma simt bine. Probleme au mai fost ,dar toate s-au rezolvat.
Principiul dupa care ma ghidez in general , dar mai ales acum este : suntem ceia ce gandim. Eu cred mult in puterea gandului pozitiv si in iubire . Asta m-a facut sa trec peste multe , iar eu ma simt super. Cel mai tare ma bucur ca molipsesc pe cei din jurul meu. Sotul meu a fost cel mai pesimist om pe care il cunosteam , iar acum se simte super in pielea lui si e schimbat in foarte bine.
Asa ca dragi viitoare mamici , mult curaj , totul o sa fie bine ,daca noi suntem bine si ne simtim bine.
pupi
simonag
simonag
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de jessica Joi 04 Mar 2010, 9:00 am

Draga Edina, parerea mea este ca toate avem un pic de teama in ceea ce priveste sarcina, este teama de necunoscut,organisnul sufera schimbari majore dar nu intotdeauna si dureroase,eu,spre exemplu ma simt foarte bine insarcinata,viitorul mau sot (ma marit sambata 6 martie) si socrii ma protejeaza cum pot ei mai bine, ma simt ca o regina, pot sa spun deschis ca cateodata uitam ca sunt insarcinata asa de bine ma simt in pielea mea,acum am 19 saptamani, baietelul meu se misca, il simt si iti spun ca nu este implinire mai mare ca aceasta traire,noi femeile suntem norocoase pt acest dar:gravidanta, cea mai mare realizare a noastra, asa ca nu-ti lua aceasta fericire,gandeste-te ca iti va aduce doar fericire pt ca asa si este. Mult curaj si ...treci la munca bebic
jessica
jessica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 46
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de cameliamarian Joi 04 Mar 2010, 10:02 am

buna, sa va spun cum a fost la noi, am ramas insarcinata in vara, eram fericita, abia asteptam sa vina momentul in care sa il tin pe pici in brate, mergeam la control regulat, si o data doctora mea se leaga de ochelari ca cica am dioptrii mari, pai i am zis cat am si atunci s a alarmat, ca ii bai ca eu nu pot naste normal, ca risc sa imi pierd vederea, etc.
atata mi o putut fi de ciuda, eu care vroiam sa nasc natural nu aveam voie, am venit acasa si am plans de ciuda, o sa ziceti ca sunt nebuna, dar vroiam sa nasc natural.
pana la urma am nascut cu cezariana, si suntem bine si eu si puiutul nostru, si inca ceva, mai asteptam un bebe in toamna, si tot asa cu cezariana va fi, tinem pumnii la toate mamicile, viitoarele mamici si celor ce vor sa devina mamici,
nu exista nimic mai frumos decat privilegiul de a fi mama, bucurativa de acesta,
pupici
cameliamarian
cameliamarian
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 41
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 27/02/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de tocaci edina Joi 04 Mar 2010, 11:32 am

multumesc pt incurajari si sper din tot sufletul sa trec cu ajutorul vostru peste problema asta
si pentru jessica ii doresc casa de piatra multa fericire si tot ce-ti doresti
sarcina usoara pt toti si ma bucuri ca am gasit site-ul asta ca e bine cateodata sa te destainui si altora
va multumesc pt tot pupici bebic
tocaci edina
tocaci edina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 26
Varsta : 41
Localizare : bistrita si in concediu la oradea
Data de inscriere : 04/02/2010

http://edi_kvl@yahoo.co.uk

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 04 Mar 2010, 12:34 pm

dragele mele,

toate fetele care ne-ati adus vesti bune
, va doresc sa aveti sarcina usoara !

la mine desi se apropie 11 ani de cand s-a intamplat va pot spune ca a fost perioada cea mai fericita din viata mea : toata lumea ma proteja si nu mai stia ce sa faca, sa fie bine. toata lumea ma felicita si imi dadea sfaturi.

asa ca : draga edina, e normal sa-ti fie putin frica, dar sa stii ca atunci cand va veni ceasul, te vei intari. si cand iti vei tine bebelul in brate, o sa uiti si de dureri si de nesomn si ... tot.

acum eu vin serile de la serviciu si baietii imi spun: "mami, esti obosita?", "da". "hai sa-ti dau un pupic si-ti trece" si asta e lucrul care merita cel mai mult pe lume. ei ma pupa si chiar nu mai simt obosela si nimic.
eu trebuie sa stau in fotoliu si sa-i tin pe amandoi in brate, si fiecare isi alege un obraz ca altfel ia foc ! asa-i cu gemeni.

ceea ce va doresc la toate, dragelor !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de jessica Joi 04 Mar 2010, 6:00 pm

Multumesc pentru gandurile frumoase Edina, intr-adevar e bine cand gasesti adevarate prietene cu care sa vorbesti despre ceea ce te framanta si mai ales care te ajuta sa gasesti o rezolvare a problemelor, asta ma face sa inteleg ca la orice exista solutie atat timp cat exista ceva ca acest site,in cazul de fata. Multa sanatate gravidutelor si o nastere usoara.V-am pupat.
love
jessica
jessica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 77
Varsta : 46
Localizare : Italia
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de Alido81 Joi 04 Mar 2010, 7:53 pm

Buna,

Si eu sunt o gravidutza in 22 de saptamani....e foarte adevarat ca e altfel...adica foarte bine (cel putin pentru mine). Spre surprinderea mea nu a fost si la mine asa cum credeam ..adica rau si f rau in primele trei luni. Spun asta pt ca mereu am fost slaba, cu anemie accentuata si toata lumea isi facea griji cum voi duce o sarcina. Iata ca f bine!!! Este cel mai frumos sentiment pe care l-am simtit vreodata...baiatul lu' mama misca in fiecare zi dupa un program stabilit - dimineata , la pranz si seara- si pot spune ca sunt f fericita.
Asta ma ajuta sa trec de teama nasterii. Daca atatea femei au nascut...sigur o sa fie ok si pentru mine!! Si o sa il vad in sfarsit pe puiutul meu! love
Alido81
Alido81
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 36
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 13/09/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de zbughi_ro Joi 04 Mar 2010, 11:01 pm

Edina, sa nu-ti fie frica de nastere!
Eu am doua cezariene si doua minuni de copii: un baiat de 5 ani si jumatate si o mogaldeata de fata de 1 an si 2 luni si amandoi sunt comorile mele.
N-as schimba nimic din tot ce mi se intampla acum si nu o spun decat din experienta...E greu cu doi copii, uneori e foarte greu, dar satisfactiile pe care ti-l da rolul de mama nu se compara cu nimic!
Indiferent cum ai trecut peste perioada sarcinii, indiferent cum vei naste, de cat de mari sau mici vor fi durerile, sa stii ca nimic nu se compara cu momentul in care iti vei vedea puiul si mai ales cand il vei tine prima oara in brate!
avatar
zbughi_ro
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de zbughi_ro Joi 04 Mar 2010, 11:02 pm

Alido, felicitari!
Sa fii sanatoasa si tu si bebe si sa ai o nastere usoara!
avatar
zbughi_ro
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 6
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1) - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! Sfaturi legate de sarcina (1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB