Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

+100
pufoi
kerkyra
mada67
aba
MARI_H
ate
mariaz_09
cozma felicia
iozefina
Comoara casei
Uca
aurishta
alimami
ClaudiaM
aligabriela
firicel
denis21
catavei
ivanoiuadela9
valih
camelia12
Maria51
squirrel
solmizel
mykya
anda81
samo99ro
MagdaMarin
stoy
cory74
ema
camic
canadianca50
rosita
Angelica18
europolis
danae
dienutzababy
dorutza
oana_cris
snoopy
bumbu antonia
stan anca
mamatrei
scami
maju1810
amnro
Giobsy
any_razvi
valentinadof
Darina
marlen372001
ancush
dada17
mamidestil
CLAUDIA24
Ramonica
datsun
ella
aidaalex
Laila
tatiana_c
andrecris77
bubu85
Ana Maria
icabica
emilia.d
brunettzik
elaelaela11
maximlidia
totolina
matau mirela lavinia
Felicia2
aisha
Dionisia
carmenush
kittygreeneyed
ElenaAurelia
adar
mihatm80
madalinutzaa
cris69
oananicu
ioana soare
MihaelaT
irish05
dariaoana
delya22s
Luminita
tomari
juliana
oana30
Camy
diada
Socrate
alinoi
Tonsis
arime
Admina
cleo
104 participanți

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de ioana soare Vin 30 Oct 2009, 1:45 pm

n-ai pentru ce Smile

daca mai e ceva intreaba hug
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty vesta superba

Mesaj Scris de andrecris77 Lun 02 Noi 2009, 10:29 am

vreau sa-mi fac aceasta vesta dar nu stiu de unde pot sa-mi iau aceste pietricele

cum pot pune poza?Sad


pot sa-ti dau mai multe modele , da-mi o adresa de mail eventual si-ti trimit


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Lun 02 Noi 2009, 10:46 am, editata de 2 ori
andrecris77
andrecris77
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : oradea
Data de inscriere : 01/11/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de bubu85 Lun 02 Noi 2009, 10:45 am

adresa mea de email este [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de ioana soare Lun 02 Noi 2009, 10:49 am

Andrecris citeste [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link despre cum se ataseaza pozele.

Daca ai modele si link-uri le poti posta si la subiectul de "resurse si link-uri".
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de bubu85 Lun 02 Noi 2009, 10:55 am

multumesc
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty vesta frumoasa

Mesaj Scris de andrecris77 Lun 02 Noi 2009, 10:56 am

buna,

imi puteti spune de unde pot lua pietrele de la vesta din avatar, vreau sa o lucrez dar fara pietre nu are farmec, aici in Oradea nu am gasit

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si aici gasesti modele


Edit Ioana Soare: Te rog sa nu mai deschizi subiecte daca deja exista unul cu aceeasi tema. Dai post reply in acel subiect si adaugi un raspuns sau o intrebare.
andrecris77
andrecris77
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : oradea
Data de inscriere : 01/11/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de bubu85 Lun 02 Noi 2009, 11:24 am

ok asa am sa fac
si scuze de gresala

andrecris77 a scris:buna,

imi puteti spune de unde pot lua pietrele de la vesta din avatar, vreau sa o lucrez dar fara pietre nu are farmec, aici in Oradea nu am gasit

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si aici gasesti modele


Edit Ioana Soare: Te rog sa nu mai deschizi subiecte daca deja exista unul cu aceeasi tema. Dai post reply in acel subiect si adaugi un raspuns sau o intrebare.
pietre de genul acela se gasesc la mercerii
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty sfaturi pt pulover bebe

Mesaj Scris de tatiana_c Joi 05 Noi 2009, 4:33 pm

Buna!
Nu sunt prea avansata in tricotat si am nevoie de ajutorul vostru pt a realiza un pulovaras pt baietelul meu de 1 an jumate.
Am cumparat fir tip golden; 30 % lina, 70 % acryl si andrele 3,5.
Mi-a placut modelul de mai jos dar sunt unele chestii pe care nu le stiu
1. spatele se impleteste simplu sau tot ca fata...ma gindesc ca daca il fac doar un rind pe fata unul pe dos sa nu fie mai usor,si sa fie tras inspre fata cind este purtat
2. cum fac pt a obtine raglanul, daca asa se cheama, adica sa scad la git pentru fata si dosul lucrului si apoi cum fac mineca astfel incit sa se imbine exact
3. sunt ok andrele 3,5 sau trebuie mai mari pt a nu iesi f gros?
4. modelul de pe mijlocul lucrului pe fata l-am priceput, spuneti-mi insa cum este in lateralul celor 3 ochiuri de pe fata alternate cu 3 pe dos..vad ceva cu bob de orez dar nu inteleg prea multe caci poza nu e clara...eventual niste sugestii ce as putea face daca nu vedeti nici voi...
Multumesc mult !
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
tatiana_c
helper
helper

Numarul mesajelor : 17
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 06/03/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de ioana soare Vin 06 Noi 2009, 6:02 pm

Tatiana puloverul are torsade si inspre lateral. Nu se deve bine, dar presupun ca sunt combinate ca si cea de pe mijloc, cu bob de orez. Vezi ca cele 3 ochiuri pe fata ( acolo unde sunt alternate cu ochiuri pe dos - de o parte si de alta a torsadei centrale) sunt lucrate o data la doua randuri - adica la randul fata se iau acele ochiuri de fata pe andrea nelucrate, iar la randul dos le lucrezi. Eu asa vad cel putin.

Daca sunt sau nu ok andrelele de 3.5 afli impletind o mostra mica si asa iti faci idee cam cat de densa este impletitura. Altcineva nu are cum sa-ti spuna, pentru ca depinde de fir si depinde de stilul tau de a impleti (cat de strans) . In general e bine sa respecti indicatiile de pe eticheta sculului.

Eu zic sa faci spatele tot cu model, arata mai frumos.

Puloverele raglan se incep de cele mai multe ori de sus - vezi ca a pus chiar azi Adar niste explicatii la subiectul "pulovere si alte creatii tricotate"

Sper sa te fi ajutat!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de tatiana_c Lun 09 Noi 2009, 12:38 pm

Multumesc mult, Ioana! ma pun pe studiat explicatiile date de Adar...cred ca ai dreptate cu spatele lucrat tot cu model...asa voi face!
avatar
tatiana_c
helper
helper

Numarul mesajelor : 17
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 06/03/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Vesta barbateasca

Mesaj Scris de Laila Mier 18 Noi 2009, 1:16 pm

Caut un model frumos pentru o vesta barbateasca, ma puteti ajuta cu idei? Linkuri? Multumesc anticipat
avatar
Laila
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 53
Localizare : Germania
Data de inscriere : 20/07/2009

http://www.cristina-yarnworld.com, http://de.dawanda.com/shop/cr

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de ioana soare Mier 18 Noi 2009, 2:12 pm

Laila uite aici link si pe pagina 2 , dar aici vad ca nu sunt gratis.
Modele gratis - link 1, link 2 , link 3 , link 4
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de aidaalex Mier 18 Noi 2009, 2:52 pm

Poate iti place ceva de aici:

modele
aidaalex
aidaalex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 205
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Dionisia Mier 18 Noi 2009, 3:34 pm

Eu am terminat vesta feciorului, a iesit foarte frumos; au observat copiii la scoala- si probabil ca l-au admirat, inteleg eu, ca nu a trecut neobservata ( dar lui nu-i prea place sa fie bagat in seama, adica nici cand e de bine ... ), iar el a spus :"Stii, mama, nu sunt frumoase lucrurile astea facute de mana !"
shot
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de ioana soare Mier 18 Noi 2009, 3:47 pm

Pai si poze? Eu una sunt curioasa sa o vad!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Laila Mier 18 Noi 2009, 5:49 pm

Multumesc frumos fetelor kiss
avatar
Laila
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 53
Localizare : Germania
Data de inscriere : 20/07/2009

http://www.cristina-yarnworld.com, http://de.dawanda.com/shop/cr

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Dionisia Joi 19 Noi 2009, 8:08 am

Deci, poze cu vesta :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dar eu zic ca e mai frumoasa in realitate rade , culoarea e un albastru foarte inchis
el a vrut sa fac decolteul pe rotund, si nu in V,asa cum intentionam ...
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de bubu85 Joi 19 Noi 2009, 8:27 am

superba vesta. felicitari, sa o poarte cu sanatate
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Laila Joi 19 Noi 2009, 9:32 am

Superba intr-adevar, felicitari pupi
avatar
Laila
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 53
Localizare : Germania
Data de inscriere : 20/07/2009

http://www.cristina-yarnworld.com, http://de.dawanda.com/shop/cr

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de ioana soare Joi 19 Noi 2009, 12:26 pm

Foarte frumoasa si bine lucrata vesta Dionisia! Flowers
Mie imi place si asa cu decolteul rotunjit!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de irish05 Joi 19 Noi 2009, 2:58 pm

foarte frumoasa. s-o poarte sanatos ! love
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Dionisia Joi 19 Noi 2009, 4:20 pm

Multumesc frumos ! hug
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de irish05 Joi 19 Noi 2009, 6:00 pm

uite, laila Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Vin 20 Noi 2009, 10:45 am, editata de 1 ori (Motiv : sters img)
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Laila Vin 20 Noi 2009, 7:02 am

Multumesc Irish Smile
avatar
Laila
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 53
Localizare : Germania
Data de inscriere : 20/07/2009

http://www.cristina-yarnworld.com, http://de.dawanda.com/shop/cr

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty caciula-fular

Mesaj Scris de ella Dum 29 Noi 2009, 1:19 pm

Am descoperit de curand acest site si ma bucur f mult ca pot sa invat lucruri noi si aproape zilnic caut sa aflu cate ceva. Am cautat si nu am reusit sa gasesc un model sau cateva sfaturi cum se croseteaza caciulita - fular . Cand eram copil se purta asa ceva si imi amintesc ca era ca un ,,burlan crosetat'' , care se purta pe cap iarna . Multumesc si astept un sfat .
avatar
ella
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 5 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB