Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

+100
pufoi
kerkyra
mada67
aba
MARI_H
ate
mariaz_09
cozma felicia
iozefina
Comoara casei
Uca
aurishta
alimami
ClaudiaM
aligabriela
firicel
denis21
catavei
ivanoiuadela9
valih
camelia12
Maria51
squirrel
solmizel
mykya
anda81
samo99ro
MagdaMarin
stoy
cory74
ema
camic
canadianca50
rosita
Angelica18
europolis
danae
dienutzababy
dorutza
oana_cris
snoopy
bumbu antonia
stan anca
mamatrei
scami
maju1810
amnro
Giobsy
any_razvi
valentinadof
Darina
marlen372001
ancush
dada17
mamidestil
CLAUDIA24
Ramonica
datsun
ella
aidaalex
Laila
tatiana_c
andrecris77
bubu85
Ana Maria
icabica
emilia.d
brunettzik
elaelaela11
maximlidia
totolina
matau mirela lavinia
Felicia2
aisha
Dionisia
carmenush
kittygreeneyed
ElenaAurelia
adar
mihatm80
madalinutzaa
cris69
oananicu
ioana soare
MihaelaT
irish05
dariaoana
delya22s
Luminita
tomari
juliana
oana30
Camy
diada
Socrate
alinoi
Tonsis
arime
Admina
cleo
104 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de cleo Mier 25 Mar 2009, 12:02 am

oananicu a scris:sunt foarte frumoase amandoua
dar daca aveti timp va rog sa-mi da-ti mai multe detalii pt ca sunt doar la inceput
abia am inceput o vestuta pt baietelul meu...fata-dos...pt inceput
si as vrea sa lucrez si altceva
multumesc

AIci:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] am explicat cum am lucrat ploverul de sus in jos. La fel am facut si cu boleroul, doar ca mult mai scurt.


Din ce zici ca stii tu-ca ai lucrat doar veste, ti-ash recomanda ceva mai simplu:
-spatele ca de vesta dar una scurta...sa zic o palma sub axila
-fatsa: faci 2 bucati de vesta scurta-fatsa (adica rupt la jumatate)
(lucrezi numai pe dos, punct lenes, fara elastic jos, deci totul pe dos)
-Cosi pe umeri, si sub brat.
-Cu o crosheta, de jur imprejurul manecii, scoti ochiuri. Asta e maneca. Si le lucrezi ...cat vrei tu de lunga maneca. Daca o vrei mai stransa, mai scazi, sa zicem, la 10 randuri lucrate, cate 1 ochi lateral.
Sa fii atnta sa el scazi pe amandoua la fel...adica nu ca mine care am avut o maneca mai scazuta si una pai putin scazuta Smile
-tot cu crosheta, de jur imprejurul marginii, dupa gat, pe fatsa, pe la spate, scoti ochiuri. Si le lucrezi 1 fatsa 1 dos. Astfel o sa iti iasa colturile in fatsa mai rotunjite. Sa zicem 10 randuri.
Poti sa lasi si gaura de nasture - cu 4 randuri inainte de a termina, inchizi 3 ochiuri, si cand te intorci le iei pe andrea -jeteu. Si o sa iasa ca o gaurica...asha, de nasture. Functie de cat de mare e nasturele.
Cam asha o sa iti iasa alura: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Doar ca fara model, ca tu lucrezi numai pe dos....


Si uite si un model si mai simplu, cu maneca scurta, si lcurat numai pe fatsa, fara acea margine de jur imprejur:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

si daca mai ai rabdare, cauta pe la linkruile propuse de noi. Sunt f. multe chestii. Multe simple, efectul fiind dat de combinatia de culori.
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 25 Mar 2009, 1:45 pm

eu am facut un dreptunghi cu direrenta mica intre laturi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
apoi am cusut in ambele parti cam 1/4 si in mijloc a ramas 2/4
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
apoi am facut de jur imprejur dantela asta cu croseta.

cel care l-am vazut la fetita de la scoala, era tricotat, tot un dreptunghi dar mai mare un pic ca nu mai avea dantela, insa pe margine tot era facut cu croseta cum este si la cel facut de mine.
il vrei neaparat tricotat?
eu am invatat sa crosetez de la link-urile puse de fete , aici pe forum.link
si am facut cum explica aici

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de cris69 Mier 25 Mar 2009, 2:26 pm

si eu l-am facut tot dintr-o bucata. apoi am bagat andrelele pentru mansete.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de madalinutzaa Vin 01 Mai 2009, 1:55 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
cine ma poate ajuta si pe mine cu niste explicatii la acest bolero imi place tare mult dar nu prea stiu cum sa il lucrez .va rog!
avatar
madalinutzaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de mihatm80 Vin 01 Mai 2009, 2:45 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


te pot ajuta cu acest model de bolero daca iti place


Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 01 Mai 2009, 2:55 pm, editata de 1 ori (Motiv : editare poza)
mihatm80
mihatm80
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 43
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 11/01/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de madalinutzaa Vin 01 Mai 2009, 6:59 pm

mersi mult imi place as vrea sa il lucrez pentru mine tot ce am lucrat pana acum au fost pentru fetita mea acum as vrea sa fac ceva si pentru mine astept explicatii dk nu te superi pupici
avatar
madalinutzaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de ioana soare Sam 02 Mai 2009, 2:00 am

modelul acesta de bolero s-ar potea lucra dintr-o bucata (exceptand manecile), punand o parte din ochiuri in asteptare cand se ajunge la rascroiala bratelor.
Adica se monteaza nr de ochiuri necesar pentru latimea spatelui, apoi se creste cate un ochi la fiecare margine constant ( probabil o data la doua randuri) - aceste margini crescute reprezentand cele doua parti ale fetei. Cand se ajunge la locul unde trebuie sa inceapa rascroiala bratelor, se pun pe andrele de rezerva ochiurile crescute ( ochiurile pentru partea stanga respectiv dreapta a fetei), ramanand pe andrelele de lucru doar ochiurile spatelui. Se rascroieste pentru maneci si se merge apoi drept in sus pana la umeri, unde se modeleaza putin pentru gat si umeri.
Se iau de pe andreaua ajutatoare ochiurile pentru fata dreapta , se rascroieste similar ca la spate si apoi se merge drept in sus, continuind in acelasi timp cresterea ochiurilor pentru diagonala. La inaltimea si latimea corespunzatoare se inceteaza aceasta crestere la marginea exterioara si se incepe scaderea pentru decolteu, similar cu inmultirea (adica daca s-a inmultit o data la doua randuri atunci se va scadea tot o data la doua randuri. Se continua in sus (scazand la marginea exterioara pentru decolteu si mergand drept cu marginea interioara - unde s-a rascroit pentru brate) pana cand se ajunge la aceeasi inaltime ca si spatele. Se executa modelarea pentru umeri similar ca pentru spate, avand grija ca [pentru latimea umerilor sa fie tot atatea ochiuri ca la spate. De obicei aceste ochiuri (pentru umeri) se impart in trei, si se incheie pe rand, mai intai prima treime din exterior, se termina randul, se lucreaza inca un rand pentru a ajunge inapoi, se incheie a doua treime, se termina randul, se mai lucreaza un rand pentru a ajunge inapoi, si se incheie si ultima treime.

Fata stanga se lucreaza similar cu dreapta.

La sfarsit se ridica ochiuri pe andreaua circulara din marginile boleroului si se lucreaza model elastic.

Pentru maneci se incepe cu model elastic, se lucreaza acest model pe tot atatea randuri ca si la bordura boleroului, dupa care se continua cu jerseu fata. Se rascroieste pentru a se potrivi in rascroiala pentru maneci executata la bolero.

Inainte de inceperea lucrului se stabilesc dimensiunile care se doresc pentru bolero.
In functie de ata folosita, marimea andrelelor si tensiune (cum am scris si dincolo la "invatam sa tricotam") se stabileste cate ochiuri trebuie montate, cate ochiuri trebuie crescute pentru cele doua fete, pe cate randuri sa se efectueze aceste cresteri, cate ochiuri se scad pentru rascroiala bratelor, etc...

sunny
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de adar Mar 05 Mai 2009, 7:22 pm

Am facut si eu un bolero ... prea mic pentru mine, dar macar am invatat cum se face rade Si e frumos ! rade

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
adar
adar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 277
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de ElenaAurelia Mier 06 Mai 2009, 11:51 am

cleo a scris:
alinoi a scris:Super model pulovarasul alb,Cleo si explicat cu amanuntul.Am rugamintea la tine daca cumva ai o carte din acelea vechi ce se gaseau odata,si daca bineinteles ai posibilitatea sa o scanezi sa mi-o trimiti si mie pe mail,te rog mult.Mersi mult

nu am carte, am gasit pe net insa scanari. Le gasesti la subiectul linkuri.

Si o poza cu ultima creatie de care sunt tare mandra [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Socrate, e super modelul! hai spor la munca acolo, sa videm si produsu finit.

Buna ma numesc Elena si sunt mai noua printre voi.. dar urmaresc de mult timp discutiile si mi-ar placea si mie sa contribui cu sfaturi, poze si pareri. As dori o explicatie la cum ai inceput hanoracul acela.. sau pulovarasul cu gluga ce e in poza de mai sus. Cu multumiri anticipate Elena
avatar
ElenaAurelia
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : cluj
Data de inscriere : 06/05/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de diada Joi 07 Mai 2009, 9:49 am

Foarte frumos Adar, lasa ca se gaseste sa-l dai cuiva wink

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de kittygreeneyed Lun 15 Iun 2009, 1:14 pm

Am terminat o jacheta pt Baiatul meu cel mai mic, jacheta sora cu cea facuta pentru baiatul cel mai mare. Vi le arat pe amnadoua, ca ma tem ca nu v-am aratat-o pe prima. Veti vedea niste combinatii de fire de va ia durerea de cap... dar eu m-am scapat de niste sculuri "singure" si ei au jachete groase si... colorate wink
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
kittygreeneyed
kittygreeneyed
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 311
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de ioana soare Lun 15 Iun 2009, 2:07 pm

Kitty pe mine nu m-a luat durerea de cap, chiar imi plac! wink Sa le poarte sanatosi prichindeii tai! Flowers
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de kittygreeneyed Lun 15 Iun 2009, 2:18 pm

Multumesc, Ioana! Venind de la tine, e un maaare compliment! kiss
kittygreeneyed
kittygreeneyed
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 311
Localizare : Maramures
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de carmenush Sam 12 Sept 2009, 11:02 pm

Sa va arat si creatiile tricotate Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
carmenush
carmenush
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 258
Varsta : 43
Localizare : Dambovita
Data de inscriere : 24/02/2009

http://www.creatii-carmen.blogspot.com

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de ioana soare Lun 14 Sept 2009, 10:49 am

Carmenush lucrezi superb! Toate creatiile tale sunt foarte frumoase si bine lucrate, atat cele tricotate cat si cele crosetate!Ai o colectie impresionanta atat cantitativ cat si calitativ si estetic! Flowers

Imi plac puloverele cu masinuta si motocicleta sunt perfecte pentru baietelul tau! Vroiam sa te intreb daca le-ai impletit in pulover sau ai cusut dupa aceea pe deasupra, cu ochiuri dublate. Si daca modelele le-ai creat tu sau ai gasit undeva. Eu am nevoie de un model floare mai stilizata si mai imprastiata de vreo 26 cm inaltime si 35 cm latime si incerc sa fac singura diagrama, dar nu stau foarte bine la capitolul desen. Nu stiu unde as putea gasi modele de diagrame de flori, ca sa-mi fie mai usor. Inca nu am facut mostra de ochiuri cu lana pe care vreau sa o folosesc, dar cred ca va fi in jur de 10och/14r = 10/10cm

Inca o data felicitari , esti foarte talentata!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de carmenush Lun 14 Sept 2009, 12:15 pm

Multumesc Ioana! La cea cu motocicleta am lucrat cu totul. La cel cu masina am cusut peste. Iar diagramele le-am gasit pe net.
carmenush
carmenush
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 258
Varsta : 43
Localizare : Dambovita
Data de inscriere : 24/02/2009

http://www.creatii-carmen.blogspot.com

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de ioana soare Lun 14 Sept 2009, 12:58 pm

Ai vreun link pentru diagrame? pupi
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de carmenush Lun 14 Sept 2009, 5:40 pm

Eu doar pe asta il am
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
carmenush
carmenush
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 258
Varsta : 43
Localizare : Dambovita
Data de inscriere : 24/02/2009

http://www.creatii-carmen.blogspot.com

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Dionisia Vin 18 Sept 2009, 3:56 pm

as dori sa-mi spuneti si mie,cat material mi-ar trebui pentru o bluzica cu maneca lunga , cu model dantelat,mai aerisit, sa zicem pentru marimea 40-dupa Burda
ma gandesc la ceva gen Mohair, alte fire nici nu prea cunosc ...
va multumesc Merci
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de aisha Vin 18 Sept 2009, 5:18 pm

Dionisia, depinde de model, de grosimea firului si de nr. andrelelor. Eu de ex., cu un mohair subtire, andrele 3,5 si pt masura 38/40 consum cam 350 - 400 gr. De obicei, 500 gr sunt suficiente pt marimea 40. Oricum, e mai bine sa-ti mai ramana material decat sa nu ai cu ce termina lucrul inceput. Vezi si ce scrie pe eticheta bobinului, ca ti se dau intotdeauna necesarul de material si nr. andrelelor.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Dionisia Vin 18 Sept 2009, 11:10 pm

m-am uitat astazi prin magazin : 50 g Mohair =10 lei Sad
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de adar Sam 19 Sept 2009, 8:07 am

Da, si din pacate calitatea firului lasa de dorit, chiar daca ne costa o caruta de bani ... zid
adar
adar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 277
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de carmenush Dum 20 Sept 2009, 4:14 pm

Jacheta cu iepurasi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
carmenush
carmenush
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 258
Varsta : 43
Localizare : Dambovita
Data de inscriere : 24/02/2009

http://www.creatii-carmen.blogspot.com

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de ioana soare Lun 21 Sept 2009, 10:09 am

Dionisia mohairul este usor , nu te uita la gramaj, ci la cati metri de fir are un ghem. Din motivul asta parerea mea e ca 10 lei/50 g nu este deloc mult.
Eu de ex mi-am facut o esarfa crosetata din kid mohair amestecat cu matase lunga de 165cm si foarte foarte valurita (cu 480 de picioruse pe ultimul rand de o parte si de alta a randului central) si are 80g, e ca un fulg.
Asa ca inainte sa te descurajezi mai mergi o data la magazin si vezi cati metri are un ghem, s-ar putea sa "scapi" cu vreo 200-250g de mohair(mai ales ca vrei sa faci model dantelat). Depinde si de cat de gros e mohairul pe care-l alegi.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de aisha Lun 21 Sept 2009, 1:53 pm

dionisia, vezi daca gasesti mohair Cangoro: 50 gr = 4 lei sau Yarn Art 100 gr = 10 lei
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 3 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB