Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

+100
pufoi
kerkyra
mada67
aba
MARI_H
ate
mariaz_09
cozma felicia
iozefina
Comoara casei
Uca
aurishta
alimami
ClaudiaM
aligabriela
firicel
denis21
catavei
ivanoiuadela9
valih
camelia12
Maria51
squirrel
solmizel
mykya
anda81
samo99ro
MagdaMarin
stoy
cory74
ema
camic
canadianca50
rosita
Angelica18
europolis
danae
dienutzababy
dorutza
oana_cris
snoopy
bumbu antonia
stan anca
mamatrei
scami
maju1810
amnro
Giobsy
any_razvi
valentinadof
Darina
marlen372001
ancush
dada17
mamidestil
CLAUDIA24
Ramonica
datsun
ella
aidaalex
Laila
tatiana_c
andrecris77
bubu85
Ana Maria
icabica
emilia.d
brunettzik
elaelaela11
maximlidia
totolina
matau mirela lavinia
Felicia2
aisha
Dionisia
carmenush
kittygreeneyed
ElenaAurelia
adar
mihatm80
madalinutzaa
cris69
oananicu
ioana soare
MihaelaT
irish05
dariaoana
delya22s
Luminita
tomari
juliana
oana30
Camy
diada
Socrate
alinoi
Tonsis
arime
Admina
cleo
104 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de cleo Joi 30 Oct 2008, 1:48 pm

Am schimbat titlul acestui topic sa pot fuziona mai multe subiecte in care se cer idei de realizare a diferitelor articole tricotate si sa putem gasi subiectele mai usor.

o sa copii mesajul meu cu modelul de plover de la gat in jos:

pt bluza : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , am folosit modelul:

Eu am facut-o pentru un copilas de 3-6 luni, am lucrat cu andrele nr 2 si fir Roxi.

Se incepe din partea de sus ( de la gat). Se pun pe andrele 60 ochiuri si se lucreaza un rand pe fata.
Randul 2 se lucreaza asa: 4 fata, 5 dos, 1fata, 1dos, 1fata, 10dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 10 dos, 1 fata, 1 dos,1 fata, 10 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 5 dos si 4 fata.
Randul 3: 9 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu,, 10 fata, un jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 10 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 10 fata , 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu si 9 fata .
Randul 4: 4 fata, 6 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 12 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 12 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 12 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 6 dos si 4 fata.
Ranul 5: : 10 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu,, 12 fata, un jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 12 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 12 fata , 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu si 10 fata .
Randul 6: : 4 fata, 7 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 14 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 14 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 14 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 7 dos si 4 fata.
Randul 7: 11 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu,, 14 fata, un jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 14 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 14 fata , 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu si 11 fata .

Acum ar trebui sa se vada cum merg cresterile. Se fac asa cresterile pana cand se ajunge la 60 ochiuri pe dos .
Pe andrea veti avea asa: 4 fata, 30 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 60 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 60dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 60 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 30 dos, 4 fata.
Pe urmatorul rand se iau cele 34 fata + 3 ( cele 60 de ochiuri de la maneca le puneti pe o andrea separat sau pe o ata)+3+60 spate+3 ( cele 60 pentru maneca separate pe alta andrea sau pe o ata) +3+34 fata. Se lucreaza acseste ochiuri inca 40 randuri cu un rand pe fata, un rand pe dos.
Apoi lucrati inca 10 randuri numai pe fata si incheiati toate ochiurile.

Manecile: Lucrati cele 60 ochiuri inca 36 randuri. La randul 9 se scade cate un ochi de fiecare parte, apoi la randul17 inca 2 ochiuri,, la randul 24 inca 2 ochiuri, la randul 30 inca 2 ochiuri, la randul 34 inca 2 ochiuri, la 35 inca 2 ochiuri si la randul 36 inca 2 ochiuri.
Veti ramane cu 48 de ochiuri pe andrea, mai lucrati inca 10 randuri numai pe fata , dupa care se inchid toate ochiurile.

Gulerul: Se pun pe andrea 76 ochiuri si se lucreaza 22 randuri numai pe fata, iar la fiecare sfarsit de rand se scade cate un ochi.

Parte a buna a acestei bluzite e ca nu are cusaturi decat la maneci!


Observatii la sfarsit de lucru: inceputul pe 60 ochiuri e prea mic pt gatul fetei mele. Am taiat si desfacut de sus in ca 5 randuri. Asha c a am inceput gulerul ridicand ochiurile ramase. Si nu am crescut in jos pana la 60 ochiuri dos, ci pana la 70. Asha am zis io, ca e firul mai subtire. Si mi-a ieshit rochie, dar asta nu se mai pune :D. Fac poze miine. Sau dupa ce iau si nasturi.

Sa mai adaug ceva poze cu ce am mai facut fetei:
- croshetat:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

- tricotat:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Uca in Mar 14 Feb 2012, 7:29 pm, editata de 1 ori (Motiv : schimbat denumire capitol)
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Admina Vin 31 Oct 2008, 9:24 am

Cleo, ce papusica mica si dulce ai... Sa o papi toata din partea mea Embarassed
Si ai lucrat ceva frumuseti pentru ea. Eu una as fi curioasa cum ai facut caciulita de arlechin in 2 culori. Cand ai timp poate explici putin la Caciulite, ca pt 'ncepatori ca mine. Nu e grea, nu?
Si rochia crosetata... Neaparat sa o postezi si la subforumul de croset, mai sunt fete care croseteaza, am vazut; dar probabil sunt timide si nu-si pun creatiile atat de migaloase. Doamne, ce rabdare aveti!

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de cleo Vin 31 Oct 2008, 10:10 am

caciulitsa alb albastra e f. simplu lucrata: fatsa dos.
E compusa din 2 parti: egale dar lucrate separat: fatsa, si spate.
Am facut un elastic la inceput, 2 pe fatsa 2 pe dos. Cum am alternat culorile: la jumatate, cand tre sa le schimb, invarteam atele, sa fie incrucishate, si trase suficient de strans (dar nu exagerat! ca mine la inceput).

practic, sunt 2 patrate, la jumatatea inaltimii am inversat atele de tot, la jumaate unde de obicei treceam pe ghemul albastru- am continuat cu firul alb pana la capatr, m-am intors pe alb, si aici inceput cu albastru, si continuat simplu
Un model f simplu, nu am crescut, nu am scazut.
La final, am cusut numai laterale, deasupra urechilor. de aia arata asha patratsoasa.
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Admina Sam 01 Noi 2008, 9:32 am

Cleo, cred ca am priceput. E dulce rau caciulita aia, credeam ca e facuta cu colturi, scazut mult... Sa incerc si eu. Ideea e ca, gandesc ca si o croitoreasa, mi-e mai usor sa-i fac din polar, doua dreptunghiuri si o bentita la baza, termin intr-o ora nu in cateva zile; dar tricotata e mult mai calduroasa, trebuie sa-i fac wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de arime Sam 01 Noi 2008, 9:44 am

foarte draguta caciulita cleo si pare destul de simpla la prima vedere, daca o sa fie timp de saptamana viitoare o sa pun ochiuri wink
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Tonsis Sam 01 Noi 2008, 11:22 pm

cleoooooooooo!!!!
felicitari!
cata rabdare ai avut sa scrii explicatiile astea aici....dar sa lucrezi atat........
lucram si eu cand eram mai tanara.........acum am imbatranit...... pale
foarte foarte frumoase toate creatiile tale!
avatar
Tonsis
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 36
Varsta : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de alinoi Joi 27 Noi 2008, 12:11 pm

Super model pulovarasul alb,Cleo si explicat cu amanuntul.Am rugamintea la tine daca cumva ai o carte din acelea vechi ce se gaseau odata,si daca bineinteles ai posibilitatea sa o scanezi sa mi-o trimiti si mie pe mail,te rog mult.Mersi mult
avatar
alinoi
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty pulovaras

Mesaj Scris de Socrate Joi 27 Noi 2008, 1:46 pm

Uite ce de frumuseti a facut Cleo. Bravos vecino.
Eu am inceput ieri un pulovar nou pentru copil, un model foarte simplu dar de efect. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]]
avatar
Socrate
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 29/10/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de cleo Vin 28 Noi 2008, 5:16 am

alinoi a scris:Super model pulovarasul alb,Cleo si explicat cu amanuntul.Am rugamintea la tine daca cumva ai o carte din acelea vechi ce se gaseau odata,si daca bineinteles ai posibilitatea sa o scanezi sa mi-o trimiti si mie pe mail,te rog mult.Mersi mult

nu am carte, am gasit pe net insa scanari. Le gasesti la subiectul linkuri.

Si o poza cu ultima creatie de care sunt tare mandra [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Socrate, e super modelul! hai spor la munca acolo, sa videm si produsu finit.
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de diada Vin 28 Noi 2008, 9:27 am

wow, foarte frumos cleo, mai dar ce stau copii vostrii imbracati, pai al meu e tot ca un sarpe si nici nu pot sa-l inchei la geaca de ex. decat afara cand da de frig, si un pulovar peste body il imbracam plangand!

felicitari! e norocoasa ca are asa o mamica cu mainile de aur!
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de cleo Vin 28 Noi 2008, 8:44 pm

diada a scris:wow, foarte frumos cleo, mai dar ce stau copii vostrii imbracati, pai al meu e tot ca un sarpe si nici nu pot sa-l inchei la geaca de ex. decat afara cand da de frig, si un pulovar peste body il imbracam plangand!

felicitari! e norocoasa ca are asa o mamica cu mainile de aur!


si pt ca ar fi util, sa explicitez gluga.
Deci am ridicat din ochiurile de la gulerul ploverului - exact acelasi nr de ochiuri. Daca ploverul e mai strans la baza gatului, inmultit putin. In cazul meu, ploverul pt bebe de 6-9 luni, are 80 ochiuri la gat, deci gluga o urc cu 80 ochiuri. Pe masurate, am decis ca e suficient de inalta.
am impartit in 2, ca si cum ar fi pliatat gluga, am mai lucrat cele 2 parti, cate 2 randuri in plus, in 3 trepte egale.
M-am ajutat de ac si atsa, asha ca incheiatul a fost f. simplu: am trecut prin cele 2 parti suprapuse un fir, alternand ochiurile de pe cele 2parti.
Motul - de aici
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Camy Sam 29 Noi 2008, 11:46 am

cleo felicitari, nu ca sunt frumoase, sunt superbe, iar cea mica e o scumpa cu toate culorile ii sta bine, foarte frumos lucrezi, vad ca ai multa rabdare si multe cunostinte despre tricotat, bravo tie.

cand vad ce faci, imi vine sa ma apuc si eu, dar eu nu stiu decat fata si dos, dar chiar o sa incerc si eu, sa vad ce imi iese. felicitarile mele, movul e superb. love hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Admina Lun 01 Dec 2008, 10:07 am

Socrate a scris:Uite ce de frumuseti a facut Cleo. Bravos vecino.
Eu am inceput ieri un pulovar nou pentru copil, un model foarte simplu dar de efect. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]]

Socrate, eu nu stiu ce model folosesti Embarassed Te rog, explica-l putin ca poate il fac si eu. flower

Cleo, e incredibil de frumos hanoracul. E asa de cool Rolling Eyes parca ar fi cumparat de la magazine de firma pt copii. Esti foarte talentata, si culorile le-ai ales asa bine. Sa-ti traiasca frumusica mica love

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty pluoverul alb fara nasturei

Mesaj Scris de oana30 Mier 03 Dec 2008, 3:06 pm

cleo a scris:o sa copii mesajul meu cu modelul de plover de la gat in jos:

pt bluza : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , am folosit modelul:

Eu am facut-o pentru un copilas de 3-6 luni, am lucrat cu andrele nr 2 si fir Roxi.

Se incepe din partea de sus ( de la gat). Se pun pe andrele 60 ochiuri si se lucreaza un rand pe fata.
Randul 2 se lucreaza asa: 4 fata, 5 dos, 1fata, 1dos, 1fata, 10dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 10 dos, 1 fata, 1 dos,1 fata, 10 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 5 dos si 4 fata.
Randul 3: 9 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu,, 10 fata, un jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 10 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 10 fata , 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu si 9 fata .
Randul 4: 4 fata, 6 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 12 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 12 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 12 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 6 dos si 4 fata.
Ranul 5: : 10 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu,, 12 fata, un jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 12 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 12 fata , 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu si 10 fata .
Randul 6: : 4 fata, 7 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 14 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 14 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 14 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 7 dos si 4 fata.
Randul 7: 11 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu,, 14 fata, un jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 14 fata, 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu, 14 fata , 1 jeteu, 1 dos, 1 fata, 1 dos, 1 jeteu si 11 fata .

Acum ar trebui sa se vada cum merg cresterile. Se fac asa cresterile pana cand se ajunge la 60 ochiuri pe dos .
Pe andrea veti avea asa: 4 fata, 30 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 60 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 60dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 60 dos, 1 fata, 1 dos, 1 fata, 30 dos, 4 fata.
Pe urmatorul rand se iau cele 34 fata + 3 ( cele 60 de ochiuri de la maneca le puneti pe o andrea separat sau pe o ata)+3+60 spate+3 ( cele 60 pentru maneca separate pe alta andrea sau pe o ata) +3+34 fata. Se lucreaza acseste ochiuri inca 40 randuri cu un rand pe fata, un rand pe dos.
Apoi lucrati inca 10 randuri numai pe fata si incheiati toate ochiurile.

Manecile: Lucrati cele 60 ochiuri inca 36 randuri. La randul 9 se scade cate un ochi de fiecare parte, apoi la randul17 inca 2 ochiuri,, la randul 24 inca 2 ochiuri, la randul 30 inca 2 ochiuri, la randul 34 inca 2 ochiuri, la 35 inca 2 ochiuri si la randul 36 inca 2 ochiuri.
Veti ramane cu 48 de ochiuri pe andrea, mai lucrati inca 10 randuri numai pe fata , dupa care se inchid toate ochiurile.

Gulerul: Se pun pe andrea 76 ochiuri si se lucreaza 22 randuri numai pe fata, iar la fiecare sfarsit de rand se scade cate un ochi.

Parte a buna a acestei bluzite e ca nu are cusaturi decat la maneci!


Observatii la sfarsit de lucru: inceputul pe 60 ochiuri e prea mic pt gatul fetei mele. Am taiat si desfacut de sus in ca 5 randuri. Asha c a am inceput gulerul ridicand ochiurile ramase. Si nu am crescut in jos pana la 60 ochiuri dos, ci pana la 70. Asha am zis io, ca e firul mai subtire. Si mi-a ieshit rochie, dar asta nu se mai pune :D. Fac poze miine. Sau dupa ce iau si nasturi.


Draga Cleo,
Te rog sa ma imveti si pe mine sa fac acel pluover superb, de culoarea untului, care din cate vad eu e din doua parti fara nasturi pe mijloc
PS: E cel care cred ca se incepe de la gat cu un ochi pe fata si unul pe dos (elasticul de la gat) dupa aceea se merge ciorapeste cred ca cu tot cu maneci si apoi pana la final un elastic din doua pe fata si doua pe dos. Dar te rog sa ma inveti si pe mine cum sa-l fac pentru fetita mea. As vrea sa il dau de Craciun.
Pleaseeeeeeeeeeeeeeee! Nu imi dau seama nici macar cate ochiuri pt inceput, cat cresc, inde cresc...etc

Oana 30
avatar
oana30
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de cleo Joi 04 Dec 2008, 9:55 am

oana30 a scris:


Draga Cleo,
Te rog sa ma imveti si pe mine sa fac acel pluover superb, de culoarea untului, care din cate vad eu e din doua parti fara nasturi pe mijloc
PS: E cel care cred ca se incepe de la gat cu un ochi pe fata si unul pe dos (elasticul de la gat) dupa aceea se merge ciorapeste cred ca cu tot cu maneci si apoi pana la final un elastic din doua pe fata si doua pe dos. Dar te rog sa ma inveti si pe mine cum sa-l fac pentru fetita mea. As vrea sa il dau de Craciun.
Pleaseeeeeeeeeeeeeeee! Nu imi dau seama nici macar cate ochiuri pt inceput, cat cresc, inde cresc...etc

Oana 30

asta e modelu: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nu ai pus de la inceput linkul, asha ca nu aveam de unde sa ma prind. Desi am mancat lapte :D

Deci, din ce vad eu, e f. simplu: se incepe de jos in sus, din 2 parti. Ai intuit f. bine.
Asha ca: faci nishte masuratori, functie de fir/andrea/modul tau de lucru si pui nr de ochiuni necesar pt dos. Am mai explicat si in alte parti, nimeni nu poa sa iti zica cate ochiuri sa inceapi, nu iti stim copilu, nu iti stim andrelele, firul, modul de lucru; asha ca faci o bucatica de proba si un calcul ; intodeauna se incepe cu dosu, la fatsa esti deja mai experimentata si iese mai frumos). Ochiurile le pui mai larg asha, nu f. strans. Si lucrezi inaltimea dorita: 2 pe fata, 2 pe dos. Sub brat, adaugi ochiuri functie de lungimea manecii. Io ash face asha: cu fir separat, pun un nr de ochiuri si le lucrez in continuarea randului punct lenes. Ma intorc , ar fi randu 2 pe ochiurile de la o maneca, si abia acu am tot lucrul lucrat model lenes, iar la celalalt capat ma asteapta ochiurile puse nou pe andrea. Deci o maneca o sa fie cu 1 rand mai putin lucrat, dar daca e firul subtire, nu se va remarca.

SI asta e spatele.

Fatsa, o faci din 2, ca sa pui nasturi.

la scobitura gatului, e o mica atentie. Adica: la mijloc, fix pe centru, inchei si scazi de genul: 10 ochiuri incheiate, apoi inca cate 2 ochiuri lateral, 3 randuri sa zicem. Functie de copil, functie de cat vrei. Daca esti mai experimentata, nu le inchei, le pui pe andrea (ata) separat. Din astea, ridici elasticul de la gat: 1 fatsa 1 dos. Functie de fir si copil, poti sa fie mai inalt, si asha ii protejezi gatul iarna, sau nu......
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty model

Mesaj Scris de Socrate Joi 04 Dec 2008, 2:04 pm

Admina a scris:
Socrate, eu nu stiu ce model folosesti Embarassed Te rog, explica-l putin ca poate il fac si eu. flower

Deci e simplu : trei cm de punct lenes dupa care modelul primul rand: 3 oc dos, trei oc fata, trei oc dos, trei oc fata, trei oc dos, al doilea: un oc fata, 3 oc dos, 3 fata, 3 dos, 3 fata etc, dupa care al treilea rand : doi oc fata, 3 oc dos, 3 oc fata etc, al patrulea rand 3 oc fata, 3 oc dos, 3 oc fata etc. al cincilea rand un oc dos, 3 oc fata, 3 oc dos etc,
al saselea rand 2 oc dos, 3 oc fata, 3 oc dos etc, al saselea rand 2 oc dos, 3 od fata, 3 oc dos,3 oc fata etc, al saptelea rand 3 oc dos, 3 oc fata, 3 oc dos
Si de la capat. O sa vezi cand incepi ca e ca si cum aluneca spre dreapta, e foarte frumos, pe dos se lucreaza cum vine. Foarte important pe margini ramane asa, cele doua ochiuri de margine in plus cate un oc care se lucreaza mereu pe fata. Mai am un pic si termin de tot atunci va pot spune si marimea exacta, nr de oc etc.
avatar
Socrate
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 29/10/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty mii de multumiri cleo

Mesaj Scris de oana30 Joi 04 Dec 2008, 3:46 pm

Draga Cleo,
In mare am inteles, dar cred ca va trebui sa incep sa lucru pt ca mie putin neclar cum sa fac la maneci... adica cum sa pun ochiurile pt maneci... dar incerc si sper sa iasa!


Mii de multumiri!
avatar
oana30
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de cleo Joi 04 Dec 2008, 5:14 pm

oana30 a scris:Draga Cleo,
In mare am inteles, dar cred ca va trebui sa incep sa lucru pt ca mie putin neclar cum sa fac la maneci... adica cum sa pun ochiurile pt maneci... dar incerc si sper sa iasa!


Mii de multumiri!

Io ma gandeam asha: Pt o maneca, iei un ghem nou de atsa, si pui ochiurile pe o alta andrea. Cand vii cu firul pe lucrul principal, la capat, continui pe andreaua auxiliara, in mod normal. Astfel, te duci pana in varful manecii, si te intorci. DIn nou faci la fel : ochiuri pe andreaua auxiliara.

cxred ca e necesar sa pui ochiurile mai larg, io de obicei la elastic le pun strans, ca vreau mansheta/elasticu de jos mai strans. Ei, aici nefiind mansheta/parte de inceput diferita de restul lucrului, recomand sa fie puse larg.
Si mie imi place modelul, e lucrat usor, pot sa il fac si in fatsa tv-ului unde ma desfasor de obicei. Sa ii fac si io fiica mii.
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Admina Sam 06 Dec 2008, 6:53 pm

O vesta tricotata de mama mea pentu nepotica ei boo

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de juliana Sam 06 Dec 2008, 9:49 pm

foarte frumoase toate,sunteti f pricepute
va arat noul plover al lui david de care e f mandru
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
juliana
juliana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 42
Localizare : calarasi
Data de inscriere : 11/11/2008

http://julliana.wordpress.com

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de tomari Lun 08 Dec 2008, 11:40 am

Admina toata admiratia ptr mama ta Flowers poti sa-i deschizi cont ; sunt sigura ca multe dintre noi au inca de invatat de la ea!

Iuliana e foarte frumos puloverul - copiilor in general le plac cele cu desene si personaje din povesti hug
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty pulovar bleu

Mesaj Scris de Socrate Lun 08 Dec 2008, 2:27 pm

am terminat bluzita albastra uite finalul
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
Socrate
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 29/10/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de tomari Mar 09 Dec 2008, 4:10 pm

Socrate e foarte faina bluzita! modelul l-am "furat" de la explicatii - imi place f mult cum arata. kiss
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Vreau sa incep o bluzica .

Mesaj Scris de Luminita Lun 12 Ian 2009, 12:25 pm

Buna ziua. As dori sa tricotez si eu o bluza din mohair . Ma puteti ajuta la felul cum se cresc ochiurile la fata si la spatele lucrului.? Sa va dau cateva detalii despre mine si despore ce vrea sa tricotez
Am 1,60 m si o greutate de 59 kg , talia II
Materialul este mohair scul de 40 g fir ,potrivit de gros.
Voi tricota pe andrele diametrul 3,5
Bluza vreau sa o tricotez cu decolteu rotund aproape de baza gatului si cu maneci treisferturi. Bluza va fi simpla , ochiurile pe fata le voi lucra pe fata iar cele pe dos le voi lucra pe dos. Voi incepe cu un elestic de 5 cm.(unul pe fata unul pe dos) .Am facut un esantion pe 20 ochiuri si a rezultat ca la elastic voi avea nevoie de 100 ochiuri.
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine in legatura cu spatele , fata lucrului si cu manecile.!
Respectiv cate ochiuri tb sa montez pentru spate si cate pentru fata ?
Elasticul va ramane tot pe 100 ochiuri si pentru fata?
Cate ochiuri cresc si la ce distanta de elastic?
Cum montez manecile?
Cum asamblez totul?
Cum scad la gat pentru decolteu?
Va rog daca puteti sa ma ajutatu cu aceste informatii sau sa ma indrumati catre site-uri care dau detalii .
Va multumesc f mult. Astept cu nerabdare
Luminita
Adresa mea de email este :borosmhl@yahoo.com
avatar
Luminita
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de cleo Lun 12 Ian 2009, 4:13 pm

Luminita a scris:Buna ziua. As dori sa tricotez si eu o bluza din mohair . Ma puteti ajuta la felul cum se cresc ochiurile la fata si la spatele lucrului.? Sa va dau cateva detalii despre mine si despore ce vrea sa tricotez
Am 1,60 m si o greutate de 59 kg , talia II
Materialul este mohair scul de 40 g fir ,potrivit de gros.
Voi tricota pe andrele diametrul 3,5
Bluza vreau sa o tricotez cu decolteu rotund aproape de baza gatului si cu maneci treisferturi. Bluza va fi simpla , ochiurile pe fata le voi lucra pe fata iar cele pe dos le voi lucra pe dos. Voi incepe cu un elestic de 5 cm.(unul pe fata unul pe dos) .Am facut un esantion pe 20 ochiuri si a rezultat ca la elastic voi avea nevoie de 100 ochiuri.
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine in legatura cu spatele , fata lucrului si cu manecile.!
Respectiv cate ochiuri tb sa montez pentru spate si cate pentru fata ?
Elasticul va ramane tot pe 100 ochiuri si pentru fata?
Cate ochiuri cresc si la ce distanta de elastic?
Cum montez manecile?
Cum asamblez totul?
Cum scad la gat pentru decolteu?
Va rog daca puteti sa ma ajutatu cu aceste informatii sau sa ma indrumati catre site-uri care dau detalii .
Va multumesc f mult. Astept cu nerabdare
Luminita
Adresa mea de email este :borosmhl@yahoo.com

se incepe cu spatele. fatsa o sa fie tricotata mai fain, ca deja ai mana formata.

deci sa inteleg, spatele il pui pe 100 ochiuri. Faci 1 fata 1 dos, sa zicem 5-6 cm. Elasticul
apoi, propun sa nu cresti spatele, ci sa mergi drept asha, pana sub brats. aici scazi ceva de genul:
-numai pe fatsa
-dosul lucrat normal
-1 rand, inchei 2 ochiuri la ambele capete
-inca 3 randuri, cate 1 ochi

la fatsa, incepi pe ceva mai multe ochiuri, Nu 100. Sa zicem 115. de ce? din ce zici, esti putin mai plinutsa decat mine. CU 3 kile. si in fatsa mai ai si burtica, si sanii. Nu stiu cum sa zic sa creshti la san, pe modelul dat nu prea se poate.
lucrezi la fel, si scazi la fel sub brat.

CUm scazi la gat, sa fie rotund: imparti spatele in 3. bucata de la mijloc, de 30 ochiuri, sa zicem (celelalte 2 laterale sunt de 40 ),o pui pe andrea separata. cele 2 parti de 40 lucrezi separat, scazi din centru, numai pe fatsa, 2 randuri cate 1 ochi la inceput. Mai lucrezi inca 2 randuri.

CUm scazi in fatsa. Mai jos decat decolteul de pe spate, si functie de cat de decoltat vrei, opresti lateral cate 42 ochiuri, si in centru 31 ochiuri. scazi la cele 2 parti laterale, doar la randul pe fatsa, cate 1 ochi. De 4 ori. lucrezi in sus, pana egalezi la inaltime cu spatele.

ei, la maneci sunt 2 posibilitati. Maneci scurte, sau maneci ungi.
cum le legi de restul bluzei: de sus in jos, sau de jos in sus.
Io prefer De sus - coshi fatsa de spate, apoi scoti cu crosheta ochiuri, si lucrezi scazand 1 ochi la 10 randuri la ambele capete. la final, faci elastic, 5-6 cm. Practic iese ca un trapez, si coshi.

pe linkjurile propuse de noi, sunt si exemple de genul asta, cum sa imibini o bluza. Tocmai de aia le-am propus,pt pers. care nu au idei/cauta idei.
cleo
cleo
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.damacom.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB