Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Probleme tehnice (masini de cusut)

+86
IOANAI
Miniona
lorinaoo1
kla78
laurin
catalinac
danabarbu2007
GABRELA
sabinaivanov
haute_couture
maria.maria
viviene
gmiki
panaia
Flowers
cocav
Giobsy
ismi3ismi
Danny24
elenucanuca
veruta
mihaela72
gagaritz
Adela Ispas
europolis
SilviaDumitrescu
marian dmm
tomari
mmona
deedee_d_89
Maci
Sony
ancush
ady_ganea
limbutu elena
Larrisa
Raresuca
creatzza
loremunteanu
amnro
AlinaAmza
raluca1980
ppisic
mada93
cory74
Uca
AKD
pisi
miki_ella18
mamiboom
elutzamicutza
valentinadof
puffetta
oana_007
ancone
Larisa
cristinap
danabekk
sebi71
edvine
Noemi
geany
Cheapandchicshop
RalucaS
scamutza
Dionisia
zylv
ileana cosanzeana
Camy
nadina_b2005@yahoo.com
adita_ave
Karina33
Carmendiana
MagdaMarin
geany20062006
lya06k
clodi
Kristina
stephanie
mary75
diada
margot
umdc
MihaelaT
Admina
Cecilia
90 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de lorinaoo1 Joi 21 Oct 2010, 8:44 pm

Am si eu o problema sau o falsa problema, nu stiu, sper sa ma ajutati voi. De aproape doua saptamani am masinuta noua - Singer Tradition 157. De cum am pus piciorul pe pedala a mers totul struna, parca m-as fi nascut cu pedala la picior si parca ma simteam si mai desteapta si imi iese totul mai bine. In schimb, am cam ramas fara ace, adica da, le-am rupt pe toate 5 acele din dotare + un ac dublu Sad . Sunt chiar asa de fragile? Sau gresesc eu undeva? Mentionez ca am cusut raiat, pantaloni mai exact, si s-au rupt toate fie la straturi multiple de material, fie la cusaturi simple Sad In cartea mea tehnica sunt sfatuita sa schimb acul la fiecare nou proiect sau de cate ori se rupe ata. Dar chiar si asa mi se pare destul de des. La Veronica aceea antica se rupea acul o data pe luna sau mai rar. Astept, deci, cu mare nerabdare sfaturile voastre. pupi
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Miniona Joi 21 Oct 2010, 8:54 pm

si eu am o problema cu masina mea de cusut....in partea de jos de unde imi iese ata mi se tot strag alte fire si astfel nu mai pot sa cos,trebuie sa ma opresc sa tai atza aia si uite asa am abandonat azi un proiect pale
Miniona
Miniona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 36
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Karina33 Joi 21 Oct 2010, 9:54 pm

Lorina hai ca te gasesc si-aici! Acele se pot rupe din muuulte motive:
1. este prea subtire pentru materialul pe care-l cosi
2. tragi de material cat cosi si asa loveste in placuta si se rupe
3. calca pe bolduri si cedeaza cel mai destept
4. e prea tensionata ata superioara si se stramba/rupe
Pentru trecerea peste cusaturile de imbinare iti recomand viteza melcului, pas cu pas pana treci de hop. La tivuri poti decupa partea care se ingroapa si asa mai usurezi munca masinii.
Bafta!

silviasimon88 a scris:si eu am o problema cu masina mea de cusut....in partea de jos de unde imi iese ata mi se tot strag alte fire si astfel nu mai pot sa cos,trebuie sa ma opresc sa tai atza aia si uite asa am abandonat azi un proiect pale

Ce alte fire se strang? De unde-s? de la ata superioara? Sau se deruleaza aiurea ata de la suveica?
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de lorinaoo1 Joi 21 Oct 2010, 10:04 pm

Karina Merci Flowers posibil variantele 1 si 2, ca ace nu prea folosesc la cusut pupi
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Miniona Vin 22 Oct 2010, 12:01 am

de la suveica,ata de jos se strangea DAR am rezolvat....... wink multumesc oricum,sunteti niste dragute
Miniona
Miniona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 36
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de laurin Vin 22 Oct 2010, 9:59 am

Multumesc Clodi, am sa ma apuc s-o mesteresc pentru ca ata intra oricum foarte usor intre cele 2 discuri iar distanta intre ele ramane aceeasi oricat de (de)tensionate ar fi. Deci, ceva nu e in regula cu ele. Sper sa nu-mi prind mainile Smile

spor la lucru si idei marete!
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty La SINGER (masina de cusut)

Mesaj Scris de IOANAI Sam 30 Oct 2010, 6:14 pm

Am o masina Singer 3515C . La orice tighel cusut sare pasul ... nu prinde ata de la ac cu cea de la suveica ! care sa fie cauza ?!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Probeme Tehnice SINGER

Mesaj Scris de IOANAI Astazi la 6:24 pm
Am o masina Singer 3515C . La orice tighel cusut sare pasul ... nu prinde ata de la ac cu cea de la suveica ! care sa fie cauza ?!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MihaelaT: Nu trebuie sa deschizi doua subiecte cu aceeasi postare pentru a primi raspuns.
Te rog sa citesti si Regulamentul site-ului!


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Sam 30 Oct 2010, 7:10 pm, editata de 1 ori (Motiv : postari fuzionate)
IOANAI
IOANAI
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : SNAGOV
Data de inscriere : 30/10/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de geany Sam 30 Oct 2010, 8:51 pm

Este posibil ca acul sa nu fie impins (in sus) pana la capat. Slabeste acul, impinge pana nu mai merge impins, strange surubul si incearca sa cosi. Sau daca acul tau nu este cu tesitura la butuc, ar putea fi montat invers... Cauze posibile scratch
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Matei Mar 09 Noi 2010, 9:55 am

Buna Ziua,
Mn numesc Ana Matei si sunt incantata ca exista o astfel de arie de comunicare. Stiu ca nu e locul potrivit pentru problema mea, dar e tot de natura tehnica. V-as ruga sa ma sfatuti cum as putea sa rezolv o problema de natura tehnica la masina mea de cusut electrica "Nicoleta". Am incercat cu "diferiti", dar n-a mers. Cred ca trebuie sa inlocuiesc o piesa in care se monteaza acul de cusut. Actualmente acul cel mai lung este mult prea scurt pentru aputea coase ceva si nu reusesc decat cel mult sa incurc atele.
Multumesc,
Ana


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Mar 09 Noi 2010, 3:30 pm, editata de 1 ori (Motiv : postare mutata de la Tehnic)
Matei
Matei
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 21/07/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty probleme tehnice

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 09 Noi 2010, 1:45 pm

Buna Ana, aici se cere ajutor in cazul in care ai dificultati tehnice cu folosirea forumului.
Despre ajutor in problemele tehnice ale masinii de cusut citeste [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Apasa pe scrisul mov si ajungi acolo.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty probleme...

Mesaj Scris de diana-denis Mier 10 Noi 2010, 4:13 pm

Buna ziua. Sunt noua pe acest forum dar problema mea cred ca este una veche. zid Am o masina de cusut Brother LS-2125. Pana azi dimineata am fost foarte multumita de ae, dar cred ca s-a deochiat rade . Nu stiu ce are caci atunci cand vreau sa cos, nu-mi trage ata de pe mosorel ci doar de pe papiota si imi face un mare ghemotoc de ata pe material... Am scos suveica si mosorajul, le-am repus la loc... Nu stiu ce sa-i mai fac... nu vrea deloc sa traga... Imi cer scuze pt. limbajul simplist nu sunt croitoreasa sunt amatoare. Mi-am luat ac. masina ca sa-mi mai modific cate o haina mie si bibicilor mei... Daca poate cineva sa ma ajute, ii multumesc deja anticipat.
diana-denis
diana-denis
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty Problema tehnica

Mesaj Scris de Simona G Mier 10 Noi 2010, 6:19 pm

Buna. Numele meu e Simona si caut si eu raspuns la o problema. Am o masina de cusut ruseasca Ceaika143 (cam asa ceva) si imi tot rupe ata de dedesupt. Cand reusesc sa o reglez sa nu mai fie larga cusatura pe spate, pe fata ata e tensionata. M-am tot chinuit sa o reglez dupa sfaturile pe care le-am gasit pe aici dar nu reusesc . Am schimbat si acul dar ata tot se rupe. Poate ma puteti ajuta... Question
Mutumesc anticipat .
Simona G
Simona G
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : valcea
Data de inscriere : 08/11/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Karina33 Mier 10 Noi 2010, 9:39 pm

Diana incearca sa repui ata de sus. Si vezi pe ce cusatura e setata...

Simona incearca sa mai detensionezi suveica, verifica directia mosorelului. Si ata trebuie sa fie de calitate, sa nu fie de-aia de bbc de se rupe usor in mana.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de niculaie Joi 11 Noi 2010, 10:25 am

Ana Matei, din ce explici tija acului s-a deplasat in sus si acele par a fi prea scurte? pai atunci unul din acei "diversi" probabil mecanici trebuie sa desfaca masina si sa ajusteze inaltimea tijei acului (nici nu stiu daca e posibil) sau sa o comanzi impreuna cu piesa de care e fixata (probabil ca e fixata de o roata excentrica care transforma din miscarea de rotatie a motorului in miscarea sus-jos a tijei acului)
dar cu siguranta e treaba de mecanic ca imi prind si eu urechile pe acolo Smile


Ultima editare efectuata de catre niculaie in Joi 11 Noi 2010, 10:30 am, editata de 1 ori (Motiv : gramatica asta ... si graba care strica treaba ;))
avatar
niculaie
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 40
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 11 Noi 2010, 10:02 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 12 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB