Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Probleme tehnice (masini de cusut)

+86
IOANAI
Miniona
lorinaoo1
kla78
laurin
catalinac
danabarbu2007
GABRELA
sabinaivanov
haute_couture
maria.maria
viviene
gmiki
panaia
Flowers
cocav
Giobsy
ismi3ismi
Danny24
elenucanuca
veruta
mihaela72
gagaritz
Adela Ispas
europolis
SilviaDumitrescu
marian dmm
tomari
mmona
deedee_d_89
Maci
Sony
ancush
ady_ganea
limbutu elena
Larrisa
Raresuca
creatzza
loremunteanu
amnro
AlinaAmza
raluca1980
ppisic
mada93
cory74
Uca
AKD
pisi
miki_ella18
mamiboom
elutzamicutza
valentinadof
puffetta
oana_007
ancone
Larisa
cristinap
danabekk
sebi71
edvine
Noemi
geany
Cheapandchicshop
RalucaS
scamutza
Dionisia
zylv
ileana cosanzeana
Camy
nadina_b2005@yahoo.com
adita_ave
Karina33
Carmendiana
MagdaMarin
geany20062006
lya06k
clodi
Kristina
stephanie
mary75
diada
margot
umdc
MihaelaT
Admina
Cecilia
90 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Uca Vin 01 Oct 2010, 1:12 pm

Karina, super... ma gandesc ca mai degraba sa imi faca un suport asa decat cel pe care l-am aratat mai sus, sa pot folosi si acul dublu. Merge nu? Sa treaca ambele fire prin aceeasi gaura de la antena.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Karina33 Vin 01 Oct 2010, 9:56 pm

Da Uca, trec bine amandoua impreuna. Eu la masina asta nu pot pune ac dublu, pentru asa ceva o am pe-aia de plastic de sta in spatele triplockului.

Eu mai pun ata in dublu la tighelele de blugi daca nu am la culoare ata speciala. Plus ca in piciorusele libere imi pun atele cu care am de cusut in continuare. Caut o singura data prin ate pentru ce am de cusut in juma de zi.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 01 Oct 2010, 10:09 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
In cazul meu eu numai asa am putut folosi conurile mari(numai din astea am)la masina de cusut.Va dati seama ce juca conul pe acel bat de plastic care e cat o scobitoare se inalt si ceva mai gros. Si da in unele cazuri am folosit si metoda lui Clodi cu succes.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de GABRELA Sam 09 Oct 2010, 1:01 pm

Ce inventiv ii romanu Merci
GABRELA
GABRELA
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : hunedoara
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de geany Dum 10 Oct 2010, 6:21 pm

Eu am pus un pai de bauturi racoritoare pe acel cui de pe masina si merge...
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 10 Oct 2010, 6:32 pm

Inseamna ca acolo si paiele sunt de calitate ca la noi s-ar indoi imediat. rade

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de danabarbu2007 Mar 12 Oct 2010, 10:13 am

Ajutor!1. vreau sa-mi cumpar trusa de 15 picioruse pentru un innovis 900 de la brother si nu stiu ce picioruse contine,evident ma intereseaza altele decat cele cu care este dotata masina standard
2. pentru a coase tricoturi imi trebuie un piciorus special sau e valabil cel standard
3. pentru brodat tricouri sau tricoturi imi trebuie ace speciale -de care?
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de AKD Mar 12 Oct 2010, 1:44 pm

Stiu ca sunt cateva fete care detin masina Brother LS2125, imit puteti spune daca poate realiza cusutura invizibila?, deoarece in carte am gasit, dar eu nu am reusit [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Va multumesc [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
AKD
AKD
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 137
Varsta : 40
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Uca Mar 12 Oct 2010, 2:00 pm

akd, la masina ta, dupa cum vad, vei folosi cusatura nr 12, [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am gasit un tutorial, de la minutul 3 si cateva secunde se vorbeste despre cusatura invizibila,
tutorial tiv ascuns
nu stiu daca tu ai piciorulul acela, dar principiul de realizare e acelasi.
Din proprie experienta iti pot spune ca trebuie sa mergi foarte incet si sa impungi doar putin material sa nu se vada pe pertea cealalta.
Daca materialul iti permite foloseste ata de nailon transparenta.
Succes.
Sper sa iti fi fost de folos!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de danabarbu2007 Mar 12 Oct 2010, 9:53 pm

cine are innovis 900 poate reuseste sa imi deasi mie un sfat ...please!
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de AKD Mier 13 Oct 2010, 7:43 am

multumesc uca, o sa incerc sa-mi fac rost de piciorus [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
AKD
AKD
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 137
Varsta : 40
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Uca Mier 13 Oct 2010, 8:30 am

Akd, eu cred ca il poti folosi si pe cel din dotarea masinii.
Manualul ce spune? Ce piciorus trebuie folosit?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de AKD Mier 13 Oct 2010, 8:49 am

Manualul nu specifica folosirea unui anume piciorus, ci cum trebuie pregatit materialul pt coasere, probabil trebuie sa mai exersez si imi va iesi si cu piciorusul cel obisnuit [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
AKD
AKD
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 137
Varsta : 40
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de danabarbu2007 Mier 13 Oct 2010, 8:55 am

nu cred ca iti va iesi tivul ascuns cu piciorusul obisnuit,eu am incercat cu cel special si iese super-am fost uimita de rezultat.la inceput mai stangaci apoi chiar m-am descurcat.am cautat si tutoriale pe you tube
bafta!
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Uca Mier 13 Oct 2010, 10:00 am

Akd, eu zic sa incerci sa mergi eu el, m-am uitat in manualul de la LS si explicatiile sunt identice cu cele de la Bc2100 cea pe care o am eu.
Daca masina nu e prevazuta cu piciorus special asta nu inseamna ca cu cel pe care il are masina ta nu te vei descurca.
Eu cu tot cu piciorus special am dat-o in bara, si cu acela trebuie sa mergi inceeeeeeeeet si sa ai grija la fiecare impunsatura.

Eu iti recomand asa:
-urmeaza indicatiile din manual
-fi atenta pe unde trece cusatura cu impunsatura din stanga (orienteaza-te fata de pozitia piciorulsului)
- dupa ce iti dai seama pe unde trece mergi drept, incetisor pe aceeasi linie.
Cu rabdare si exercitiu sigur vei reusi!

Succes!
Spor la treaba!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de AKD Mier 13 Oct 2010, 10:58 am

multumesc mult, acum sunt la servici, dar diseara ... sper sa-mi reuseasca, ca ma tot chinui cu o rochita Sad . [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
AKD
AKD
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 137
Varsta : 40
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de catalinac Lun 18 Oct 2010, 8:14 pm

Buna
astazi mi am achizitionat si eu o masina de cusut brother innov is 10. Nu resuesc sa cos deoarece materialul nu aluneca iar acul coase in acelasi loc, pana se blocheaza materialul. Unde gresesc?
am incercat sa schimb tensiunea si...nimic, acelasi rezultat.
Multumesc
Din ce in ce mai bine,
Catalina
catalinac
catalinac
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/10/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Uca Lun 18 Oct 2010, 8:23 pm

Catalina, vezi daca nu e coborat transportatorul, trebuie sa fie in spatele masinii de cusut, cred, eu nu am inovis, dar la broterul meu, fratiorul mai mic al lui inovis, acolo este.
Trebuie sa fie un simbol cu zimti, l-am gasit pe net:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Fa probe cu el pe diverse pozitii, trebuie sa mearga.
Succes! wink

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Admina Lun 18 Oct 2010, 8:29 pm

Uca, poza pusa de tine e de la butonul pt viteza (cel pe care nu-l gaseau cateva posesoare de Brother si se mirau ca le coase incet, masina).
Acela pentru transportor, e unde ai zis tu, cel din poza e sus, e dedesubtul papiotei. Cel de transportor are 2 sau 3 triunghiuri cu varful in sus Laughing ce explicatii dau...; intr-o schema sunt triunghiurile sub o bara si in alta deasupra ei. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Uca Lun 18 Oct 2010, 8:32 pm

Ups, sorry, imi pare rau de greseala, m-au indus in eroare sagetelele, le-am confundat cu zimtii.
Imi cer scuze, incercam sa fiu de folos.
Da asa e simbolul cu triunghiurile in sus( poza din aia nu am gasit).

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de diada Lun 18 Oct 2010, 8:37 pm

catalinac a scris:Buna
astazi mi am achizitionat si eu o masina de cusut brother innov is 10. Nu resuesc sa cos deoarece materialul nu aluneca iar acul coase in acelasi loc, pana se blocheaza materialul. Unde gresesc?
am incercat sa schimb tensiunea si...nimic, acelasi rezultat.
Multumesc
Din ce in ce mai bine,
Catalina

vezi ca in spatele masinii este un buton de plastic care se trage greu, chiar in spate la transportator, are 2 triunghiuri cu varful in sus, la tine este tras la cele 2 triunghiuri cu varful in sus si taiate cu o linie.

Am dat niste explicatii Laughing parca si Admina a zis acelasi lucru rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de catalinac Lun 18 Oct 2010, 10:34 pm

am incercat si ...mergeeeeeee bucurie
multumesc frumos hug
mi am prins urechile rau de tot
Merci
Din ce in ce mai bine,
Catalina
catalinac
catalinac
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/10/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de laurin Joi 21 Oct 2010, 4:05 pm

eu am un Singer 5430 pe care nu l-am omorat din cale afara si merge chiar bine dar am o problema: se pare ca oricat as invarti de butonul care (de)tensioneaza firul superior (de la ac), de la 0 la 8 si inapoi, tensiunea firului ramane aceeasi. E oare stricat sau diferenta intre tensionari este atat de mica incat nu imi dau seama? Ma gandesc ca ar fi o cauza pentru faptul ca firul superior este intotdeauna mai larg decat cel de la suveica motiv pentru care pe spatele cusaturii se formeaza tot timpul bucle. Ati avut si voi probleme cu tensionarea firului?

toate bune si frumoase va doresc!
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de kla78 Joi 21 Oct 2010, 5:54 pm

poate ar trebui sa strangi putin si surubelul ala mic de la suveica sau sa-l slabesti),apoi incearca treptat cu acel buton de la 0 la 8.
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de clodi Joi 21 Oct 2010, 6:12 pm

laurin a scris:eu am un Singer 5430 pe care nu l-am omorat din cale afara si merge chiar bine dar am o problema: se pare ca oricat as invarti de butonul care (de)tensioneaza firul superior (de la ac), de la 0 la 8 si inapoi, tensiunea firului ramane aceeasi. E oare stricat sau diferenta intre tensionari este atat de mica incat nu imi dau seama? Ma gandesc ca ar fi o cauza pentru faptul ca firul superior este intotdeauna mai larg decat cel de la suveica motiv pentru care pe spatele cusaturii se formeaza tot timpul bucle. Ati avut si voi probleme cu tensionarea firului?

toate bune si frumoase va doresc!

Eu am avut problema asta. Se blocase arcul care impinge discul ce tensioneaza ata. Tensiometrul acela este format din 2 discuri printre care trece ata. Unul din discuri e fix iar celalalt este actionat prin intermediul unui arc de rotita de care invartim noi cand modificam tensiunea. Eu iti propun sa incerci urmatoarele variante:
1. Seteaza tensiunea medie (cea recomandata in manualul masinii). Tine papiota de ata astfel incat sa nu se mai desfasoare ata de pe ea si cu cealalta mana trage de ata care ar trebui sa intre in ac inainte sa o bagi in ac. Astfel fortezi un pic ata sa intre intre cele 2 discuri.
2. Daca prima varianta esueaza ti-as recomanda sa desfaci masina sa ii verifici tensiometrul sa fie curat si arcul sa nu fie blocat (prin centrul arcului trece o tija si se poate ca arcul sa fi ramas blocat pe tija aceea). Recomandarea mea e cand desfaci suruburile sa le pui in ordine ca sa stii care de unde e. Si inca ceva, sa nu fortezi nimic cand demontezi masca. Toate trebuie sa iasa destul de usor.


Ultima editare efectuata de catre clodi in Joi 21 Oct 2010, 6:14 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Probleme tehnice (masini de cusut) - Pagina 11 Empty Re: Probleme tehnice (masini de cusut)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB