Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyAstazi la 8:46 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyIeri la 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Masinile noastre de cusut - cap 2

+102
MAYA
miclescumirela
diana_scl
lumy_s
luminitza_fuioaga
AKD
diana_roxana
cory74
ruca
Elle89
veniciuc nicoleta
alinaxeni
M.Emilia
PAULA CONSTANTIN
bumbu antonia
sebi71
milena
myssym
teisoara
nicol
tiana
PAUL
maju1810
mnarcisa
ralucahanc
europolis
lennny
rusudaniela
danielacm
MagdaMarin
hope
1icool
ciucamona
alice07
Camy
Sabina Oncuta2
Giobsy
ELENA76
danae
leonutza69
totolina
stephanie
stoy
scamutza
luce
maximlidia
Karina33
happy_magda
ancuta_ancuta
mdlupu
giros
zylv
io nu
puffetta
clodi
IrinaH
chocolate
mihaela79
SilviaDumitrescu
fifi
ralum
Kristina
RAMONA_VOICU2008
Monica
noel
ppisic
anabel79
kla78
ioana soare
oana_007
biscuitzel
irish05
MihaelaT
alexya
Noemi
umdc
zgayby
geany
StMihaela
Clio_Ela
margot
danastanciu
Laila
stela_cj
ileana cosanzeana
aisha
pisi
andreeaX
niculaie
mes
Adriana13
DANIELA.I
olympia
bluegray
tomari
trice
roxana096
Floric
Admina
Dionisia
RalucaS
diada
106 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de maju1810 Mier 28 Apr 2010, 2:37 pm

tomari a scris:Maju la cat mai multe realizari cu noua masina de cusut cos
Pentru a coase material tip jerse, lycra sau tricot in primul rand iti trebuie ace la masina tip "jerse" care nu gauresc materialul; ar fi indicat sa lucrezi cu ata foarte subtire tip naylon in cazul in care gasesti, iar cusatura zig-zag.

Tomari, am fost la o mercerie si cand am cerut ata tip naylon mi-au aratat ceva transparent care seamana cu firul de pescuit dar mai subtire. Nu l-am desfacut pentru ca era ambalat dar nici nu am cumparat...

Alt fel de ata pentru surfilat materiale elastice cu masina normala de cusut stie cineva?
maju1810
maju1810
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 39
Localizare : Temse, Belgia
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de diana_scl Joi 29 Apr 2010, 3:10 am

Buna fetelor,

Imi puteti spune, va rog, daca aveti vreuna din voi masina bernina 440 sau jenome 6600? As vrea sa achizitionez o masina special pt quilting, m-am oprit la cele doua, dar am ramas putin oprita :D din cauza preturilor. M-ar bucura tare mult sa stiu cum sunt dealerii de la noi, daca merita sa fac un drum sau ma enervez degeaba si renunt de tot (saptamana trecuta am stat o ora! la telefon cu un dealer pffaf care habar n-avea ce vinde Sad )

Va multumesc
diana_scl
diana_scl
helper
helper

Numarul mesajelor : 34
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

http://poarta-ma.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de miclescumirela Joi 29 Apr 2010, 8:07 am

Pfuaaay ,ce mi-ati facut voi mie.Am luat de la mama o masina de cusut batraaana ,electrica si eram super fericita.Mergea asa bine coase zig -zag si drept,dar ieri cand am schimbat ata m-a suparat rau de tot .
Nu mai scoate ata de la spon si nu mai vrea sa coasa in nici un fel.De schimbat ata ,am mais chimbat-o de multe ori,stiu cum se face,nu am umblat la ea dar nu mai vrea si pace..Adica a cusut cu engru si apoi s-a plictisit??????E curat ianuntru nu are ata infasurat ape graifar Sad Help please.
Se cheama Zick-hack Smile si e batraaana


Ultima editare efectuata de catre miclescumirela in Joi 29 Apr 2010, 8:41 am, editata de 1 ori
miclescumirela
miclescumirela
helper
helper

Numarul mesajelor : 72
Localizare : PRAHOVA
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de MAYA Joi 29 Apr 2010, 8:20 am

Diana ,eu iti recomand masinile bernina.E cu adevarat un pic mai scumpa dar merita fiecare banut.
MAYA
MAYA
helper
helper

Numarul mesajelor : 55
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/12/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de diana_scl Joi 29 Apr 2010, 3:35 pm

maya, si mie imi place mult de tot bernina, mai ales acu feedu', insa e dublu fata de janome 6600 Sad(
diana_scl
diana_scl
helper
helper

Numarul mesajelor : 34
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/04/2010

http://poarta-ma.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de Dionisia Joi 29 Apr 2010, 6:46 pm

Ura, astazi am cusut nasturi la masina , ca asa de urat imi era sa-i cos de mana ...
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty masina de cusut monica

Mesaj Scris de berindei sorina Lun 03 Mai 2010, 3:29 pm

Daca puteti sa ma ajutati,v-as fi recunoscatoare,deoarece eu am o masina de cusut monica si am mare nevoie de cartea acestei masini cu instructiunile,deoarece eu am pierdut-o.Puteti sa mi-o trimiteti si mie ca sa o pot descarca.Va multumesc.Astept raspunsurile dumneavoastra.


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Lun 03 Mai 2010, 3:37 pm, editata de 1 ori (Motiv : subiecte fuzionate)
berindei sorina
berindei sorina
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : mizil-prahova
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 03 Mai 2010, 3:43 pm

Pana primesti manualul,pune mana si vezi ce stie sa faca,ca vei iesi mai castigata.Ca nu faci operatii pe creier sa risti sa moara pacientul.
Smile Eu una asa am facut cu prima mea masina de cusut,luata la mana a 2a, un singer din anul 1968,iar acum 10 ani nici nu aveam net.
Si mi-am facut treaba cu ea. wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de niculaie Vin 07 Mai 2010, 1:38 pm

diana_scl, daca vrei sa faci in special quilting poti sa iei o masina asta dar sunt diferente fata de masina Bernina 440 QE (banuiesc ca inseamna quilting edition) la care banuiesc ca te refereai.
Merita intrebat despre masina asta daca nu ai ales deja, mai ales ca e jumatate pretul ... eu am gasit pe net bernina 440 dar aurora nu QE in romania la aproape 100 de milioane?!
linku: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
niculaie
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 40
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Vin 07 Mai 2010, 1:57 pm

Buna am si eu o masinuta de usut..este super buna am dat pe ea acum 10 ani 11 milioane..si asta stie sa faca..----cusatura dreapta cu acul pe centru/cusatura dreapta cu acul pe stanga/cusatura zigzag/cusatura zigzag tripla,elastica/butoniera/cusatura zigzag in trei puncte,elastica/cusatura fagure/cusatura oarba elastica/cusatura pentru tricotaje/cusatura de surfilare/cusatura overloc---masina se heama--Grilzneer cam asa cevaa ..cartea lui nu este in romana dar am vreo 4 foi de A4in romana...acum ce ma intereseaza este ca pentru cusatura overloc imi trebuie o talpica speciala si pot sa o folosesc si pe cea de la Pfaff...m-am uitat pe net si nu am gasit ...talpica pentru overloc cod--98-620404-00...
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de valentinadof Vin 07 Mai 2010, 2:13 pm

eu am masina hyunday 667,lucrez binisor cu ea ,insa nu am schimbat niciodata acul in functie de natura materialului.le folosesc pe cele din dotarea ei ,si toate sunt aceeasi marime cat am putut sa vad ca tare mai scrie mic 9-14 parca.ma descurc de minune la materiale mai grosute gen tercot, stofa,matase mai plina in schimb la satin ,voal ,batist de bumbac ,mi se aduna materialul sub talpita piciorusului si mi-l increteste chiar strica. am tot ajustat tensiunea in fir, presiunea piciorulului presor dar nu am vazut nici o imbunatatire,o fi din cauza acului caci cu acelasi ac am cusut toate materialele enumerate mai sus. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de elutzamicutza Vin 07 Mai 2010, 2:38 pm

eu zic ca sigur e de la ac....
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Vin 07 Mai 2010, 5:58 pm

Se poate sa fie si de la ac da eu zic..ca poate sa fie si de la ata!da de la ata.eu asa am patit cu o alta masina de cusut am pus sus la masina o papiota de la alt magazin si jos alta papiota desi erau amandoua din china nu erau la fel si mi se rupea ata . si am dedus ca este foarte important cand pui ata pe mosorel si sus sa fie din aceeasi papiota.
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de valentinadof Vin 07 Mai 2010, 7:14 pm

bun,o sa schimb si acul si o sa am grija si la ata,dar voi de regula schimbati acul in functie de material? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de diada Vin 07 Mai 2010, 7:42 pm

da, eu una il schimb.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de valentinadof Vin 07 Mai 2010, 7:47 pm

multumesc pt lamuriri [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Vin 07 Mai 2010, 9:10 pm

Eu una nu am schimbat..desi nu am cusut o haina dar am incercat cum coase masina si am incercat pe o bucata de material de pijama groasa plus cu acl ac am incercat sa-i fac la mama o camasuta din viscoza..si mii sa parut cam dificil de facut nu camasa cat materialul...dar acul nu sa rupt si nici ata.
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de Karina33 Vin 07 Mai 2010, 11:41 pm

Valentina incearca sa dai pe unu pozitia transportorului. S-ar putea sa traga prea repede materialul si de-aia il aduna.
In privinta acului sunt de-acord cu schimbarea lui in functie de material. Am in cutia masinii la indemana ace de jeans, de jerse, ace subtiri de 70-80 pentru voaluri, matase si materiale 'agatzacioase', ace de 90 pentru stofe, panzeturi mai rare si ace de 100 pentru stofa groasa sau materiale batzoase. Investiti in ace ca se vede diferenta! Plus ca riscari sa stricati materialele gaurindu-le aiurea!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de valentinadof Dum 09 Mai 2010, 11:31 am

Karina ,multumesc [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de Admina Dum 09 Mai 2010, 8:50 pm

Un nou capitol [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cos

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut - cap 2 - Pagina 12 Empty Re: Masinile noastre de cusut - cap 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB