Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Siropuri naturale - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Siropuri naturale

+20
adelina24
culea mirela
mimiady63
smihaelaviorica
violetas
denis21
cristinamihaela
dorina64
irish05
danae
canadianca50
carmenco
greieras
firicel
Gabiuta
Nicoleta Irimescu
aisha
Admina
Camy
Mimi
24 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Siropuri naturale - Pagina 3 Empty Re: Siropuri naturale

Mesaj Scris de culea mirela Joi 28 Iun 2012, 9:26 am

Fetele ,asi dori si eu o reteta de nectar de caise ...am gasit multe pe net dar vreau sa am o reusita sigura... wink
culea mirela
culea mirela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 327
Varsta : 48
Localizare : constanta
Data de inscriere : 15/03/2012

Sus In jos

Siropuri naturale - Pagina 3 Empty Re: Siropuri naturale

Mesaj Scris de Admina Mar 07 Aug 2012, 2:54 pm

Doamnelor, stiti cumva cum se face braga? Am baut la mare si mi-a placut mult, dar pe net nu prea sunt informatii. Am gasit ca se face din tarate, din malai sau mei si e destul de complicat. Vreo dobrogeanca sa stie de la sursa, ce si cum?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Siropuri naturale - Pagina 3 Empty Re: Siropuri naturale

Mesaj Scris de adelina24 Mar 07 Aug 2012, 3:10 pm

Am facut eu int-un an nectar . Am dat fructele in blender am pus zaahar dupa gust si am completat cu apa ca sa iasa cum era odata nectarul acela la sticle de 1/2 . L-am fiert si apoi l-am pus in sticle fierbinte .
Mi-a tinut foarte bine Nu as putea sa iti spun cantitatile pt. ca eu fac mai mult din ochi .
Chiar mi-ai dat o idee sa fac anul acesta nectar dar o sa fac din piersici pt. ca nu prea suntem fani caise .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Siropuri naturale - Pagina 3 Empty Re: Siropuri naturale

Mesaj Scris de mishou Mar 07 Aug 2012, 3:32 pm

Eu cred ca nectarul este cel mai putin pretentios de facut. Poate fi facut din orice fructe. Nu poate sa nu-ti iasa. Iti stabilesti cantitatea de fructe pe care o pui la fiert. Pentru ca mie imi place nectarul putin mai gros, pun cam trei kg fructe (cantarit cu tot cu samburi) la oala de 5l. Completez cu vasul cu apa iar zahar pun dupa gust. Pentru "potrivit de dulce" (dar in functie si de fruct) eu pun cam 1,5 kg zahar (max). Dupa ce au fiert fructele le trec cu tot cu coaja prin sita, compozitia o aduc din nou la starea de fierbinte pentru a o pune asa in sticle, si apoi la paturi, pentru a se raci lent. Si .... gata! Se pastreaza f. bine fara alte adausuri de conservare. Eu m-am "indragostit" mai ales de nectarul din corcoduse - un fruct prea mult dispretuit, dar care sunt o bogata sursa de vit. C. Ca gust - este si dulce si acrisor - asa cum imi place mie. Poate fi facut si din combinatii de fructe. Nu trebuie exagerat cu fiertul, pentru a nu-si pierde fructul parfumul.
mishou
mishou
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 111
Localizare : faleza Dunarii
Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Siropuri naturale - Pagina 3 Empty Re: Siropuri naturale

Mesaj Scris de canadianca50 Mar 07 Aug 2012, 7:52 pm

Asa procedez si eu la nectar si am facut din caise .
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Siropuri naturale - Pagina 3 Empty Re: Siropuri naturale

Mesaj Scris de Dorulet Mar 07 Aug 2012, 9:49 pm

1 kg caise ; 1/2 l apa ; 0,6 kg zahar
Nectarul de caise se poate consuma proaspat sau se poate pasteuriza pentru a se conserva in sticle.
Nectarul proaspat de caise se prepara din caise proaspete, spalate si curatate de samburi. Caisele se fac piure la mixer (cu gheara de pasat sau in blender, daca nu avem mixer special). Pentru a fi foarte fin putem trece nectarul de caise printr-o sita de inox. Se pot adauga 1-2 banane pasate, care ii vor conferi nectarului de caise o textura deosebita, cremoasa. Nectarul de caise preparat astfel se indulceste dupa gust si se poate pastra 1 zi la frigider, in sticla cu dop.
Pentru a prepara nectar de caise pentru iarna va trebui sa adaugam mai mult zahar si sa fierbem sticlele la bain-marie. Caisele bine coapte se spala. Se scot samburii si apoi caisele se cantaresc. Pentru fiecare kg de caise fara samburi se folosesc 0,6 kg zahar, chiar 0,7 kg daca nu avem o pivnita racoroasa pentru depozitat. Apa se pune la fiert, impreuna cu zaharul. Se fierbe 5 -10 minute, sau pana cand este gata piureul de caise. Caisele se fac piure la mixer, apoi se dau prin sita. Piureul de caise se amesteca in siropul de apa si zahar, clocotit, si se mai tine pe foc pana aproape incepe sa fiarba. Nectarul de caise se toarna fierbinte in sticle care se leaga cu celofan si se pun la fiert la bain-marie. Nectarul de caise trebuie sa stea pe foc, la bain-marie, cam 2 h. Se lasa apoi sticlele cu nectar de caise in apa pana cand aceasta se raceste complet.
Asta e reteta(de pe net) pecare am facut-o anul trecut,a iesit fb si e proaspat si bun inca.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4796
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Siropuri naturale - Pagina 3 Empty Re: Siropuri naturale

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 08 Aug 2012, 8:20 am

Admina AICI ai citit?

“E’-uri,fara coloranti,fara aditivi de gust…
Ingrediente: 1 kg cereale (grâu, orz, secară, porumb etc.) în cantităţi egale, 2 kg mălai.
Preparare: Cerealele se pun într-un vas cu puţină apă. Vasul se acoperă cu un şervet şi se ţine la loc călduţ spre a grăbi încolţirea. Se scurge bine apa, iar seminţele se pun la uscat pe tăvi de plastic sau pe tăvi emailate.
După uscare, se macină prin maşina de tocat carne, maşina de nuci sau râşniţa de cafea. Ceea ce se obţine este malţul. Malţul se amestecă bine cu mălaiul şi se pune într-o oală cu apă care fierbe (nu trebuie să fie o cantitate prea mare de apă, în aşa fel încât să se obţină o pastă consistentă), amestecând continuu, pentru o bună uniformizare.
Din această pastă se fac turte cu diametrul de 10-15 cm care se pun pe o tavă la cuptor, la foc iute, până se rumenesc, apoi se scot şi se lasă să se răcească.
Se rup bucăţele mici şi se aşează într-un vas (de preferat din lemn, cu cana de scurgere) cu o capacitate de 10-12 litri. Peste turte se toarnă o cantitate de 6 litri apă fiartă. Se lasă 2-3 zile la fermentat, după care braga e gata.
Aceleaşi turte se mai pot folosi o dată, punându-se însă apă mai puţină (cca 4-4,5 litri). E recomandat ca la gura de scurgere a vasului să se pună crenguţe, ca să nu se înfunde ieşirea.
În Moldova, braga se prepară din 2 kg tărâţe de grâu, care se amestecă cu 1 kg mălai, până se obţine un aluat. Toate acestea se amestecă pe lopata de la cuptor şi apoi se pune la foc.
După ce se coace, se scoate din cuptor şi se pune la dospit într-un butoi de lemn. Se frământă, se adaugă apă, drojdie şi se lasă apoi timp de 4-5 zile.
După ce se scoate din butoi, se strecoară (să nu aibă crupe) şi se pune într-o cană de lut sau de sticlă, în care se adaugă zahăr.
Datorită simplităţii preparării, în limba română a intrat expresia “ieftin ca braga”
Braga este o băutură care conţine vitamina A şi patru tipuri de vitamina B , precum vitaminele C şi E.
În timpul fermentaţiei, in braga se produce acid lactic ,un tip de acid rar intalnit în produsele alimentare care ajută digestia şi este de asemenea, recomandat pentru proprietatea sa de stimulent al secretiei de lapte la femei dupa nastere si ca sursa de valoare de vitamine si saruri minerale in alimentatia sportivilor.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Siropuri naturale - Pagina 3 Empty Re: Siropuri naturale

Mesaj Scris de Admina Mier 08 Aug 2012, 2:20 pm

Merci Magda. Cred ca am citit, dar e foarte complicata metoda si netestata. Speram sa stie cineva sa o faca, mai simplu si mai sigur. wink Am luat mei (intr-o reteta am gasit ca se foloseste mei) si niste tarate amestecate de cereale, am sa fac o incercare, dar fara turtite coapte.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Siropuri naturale - Pagina 3 Empty Re: Siropuri naturale

Mesaj Scris de voicu silvia Mar 07 Mai 2013, 8:54 pm

Azi am cules niste menta salbatica din padure.As vrea sa fac si eu un pic de sirop si ma intreb poate stie cineva daca si menta salbatica este buna pentru sirop sau numai cea de gradina?
voicu silvia
voicu silvia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 47
Localizare : Predeal
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Siropuri naturale - Pagina 3 Empty Re: Siropuri naturale

Mesaj Scris de greieras Joi 09 Mai 2013, 12:25 pm

Eu ma gindesc ca nu ar avea de ce sa nu fie buna;ce cicoarea, cimbrisurul, sunatoarea fragutele si alte plante medicinale nu sint salbatice. Conteaza de unde sint culese as zice.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Siropuri naturale - Pagina 3 Empty Re: Siropuri naturale

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB