Ultimele subiecte
» Ce melodie asculti acum !-5
Astazi la 9:32 pm Scris de Dorulet

» Modele de brodat
Astazi la 7:14 pm Scris de Djmanianfs

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 2:43 pm Scris de Dorulet

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Astazi la 8:18 am Scris de sarabendis

» Pirogravura
Astazi la 6:21 am Scris de piciul

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Vin 17 Noi 2017, 9:46 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Cosmetice naturale

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cosmetice naturale

Mesaj Scris de maryhanna la data de Dum 14 Noi 2010, 10:05 am

Edit Admina:

Produsele tale cosmetice NU trebuie să conţină:

1. Parabeni

Sunt extrem de controversaţi, numeroase studii legându-i de apariţia unor tipuri de cancer şi dezechilibre hormonale, după cum avertizează şi cunoscutul cercetător şi neurolog David Servan-Schreiber în cartea sa "Anticancer". Cum îi găseşti trecuţi pe lista cu ingrediente: methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben, benzylparaben.

2. Ftalaţi

Îi găseşti în instalaţiile sanitare, produsele electronice, cosmetice (inclusiv cele pentru copii), parfumuri şi jucării pentru copii. Efecte nocive pe care le au asupra organismului: dereglări hormonale, alergii, intoxicarea ficatului, infertilitatea şi anomalii genitale la bebeluşi. Cum îi găseşti trecuţi pe lista cu ingrediente: dietilhexilphtalate - DEHP şi toate care se termină în "phthalate".

3. Sodium Lauryl Sulfate (SLS)

Se găseşte în majoritatea şampoanelor, spumantelor de baie şi a săpunurilor, dar şi în produsele de curăţat diverse suprafeţe. Are capacitatea de a pătrunde foarte uşor în piele şi împreună cu efectele nocive ale celorlalte chimicale pot să genereze substanţe cancerigene. Cum îl găseşti trecut pe lista cu ingrediente: sodium lauryl sulfate (SLS, SLES), sodium laurel or lauryl sulfate.

4. Uleiul mineral şi derivatele sale

Sunt produse sintetice ale petrolului procesat chimic care blochează porii şi inhibă funcţiile naturale ale pielii. Atenţie! Uleiurile pentru bebeluşi conţin 100% ulei mineral! Efecte nocive: îmbătrânesc pielea, sunt cancerigene şi pot să producă tulburări hormonale. Cum îl găseşti trecut pe lista cu ingrediente: mineral oil, paraffin, petrolatum, vaselina.

5. Parfumurile sintetice şi coloranţii

Provoacă alergii, sunt cancerigene şi afectează sistemul nervos, potrivit informaţiilor oferite de Cosmetic Data Base. Cum le găseşti trecute pe lista cu ingrediente: fragrance/parfum, FD&C sau D&C urmate de o culoare şi un număr.

6. Triclosan

Îl găseşti în săpunuri, şerveţele umede, pastă de dinţi şi apă de gură, creme auto-bronzante, farduri, deodorante, cremă de ras, detergenţi de vase. Au efecte nocive asupra funcţiilor tiroidei şi este suspectat de scăderea fertilităţii.

7. Dioxane

Prima referire despre posibilele efecte cancerigene a apărut în 1965 şi a fost confirmată în 1978 de National Cancer Institute. Se foloseşte în săpunuri, a creme de corp, geluri de duş. Cum îl găseşti trecut pe etichetă: toate ingredientele care conţin terminaţia "eth".

- sursa: eva.ro

Aici vom scrie retele de rujuri, creme facute de noi

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Scris de maryhanna Astazi la 10:16 am
ingrediente:
BALSAM DE BUZE
- vaselina
- fard de obraz
- recipient de pastrare a rujului
- optional ulei de menta pt aroma
Punem vaselina intr-un bol Pudram deasupra fard de obraz (culoare la alegere) si amestecam cu o pensula de buze. Intensitatea rujului depinde de cantitatea de fard folosita: mai mult fard = culoare mai intensa. Puteti jongla cu mai multe culori, pt a obtine nuanta favorita.(foto1) Depozitati intr-un recipient mic si curat(foto2) Dati la rece.[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

MihaelaT: Te rog sa citesti punctul 6 din Regulamentul forumului si intra la Tehnic sa vezi cum se ataseaza pozele sau link-urile.

Ultima editare efectuata de catre Admina in Dum 03 Apr 2011, 10:32 pm, editata de 6 ori (Motiv : postari fuzionate&modif.titlu)
maryhanna
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 7
Localizare : iasi
Data de inscriere : 05/01/2010

Sus In jos

Re: Cosmetice naturale

Mesaj Scris de manuela29 la data de Dum 14 Noi 2010, 10:30 am

Maryhanna,multumesc pentru reteta !Vaselina de unde o cumperi (farmacie,plafar) ?
manuela29
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 168
Varsta : 49
Localizare : Tulcea
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 14 Noi 2010, 11:31 am

De ce sa ma dau cu fard de obraz pe buze? SI de cat fard e nevoie ca sa obtii un ruj rosu pompier? Question

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Dum 14 Noi 2010, 11:48 am

nu ma pricep chiar deloc la farduri dar un lucru nu inteleg. Se spune ca
maryhanna a scris:Punem vaselina intr-un bol Pudram deasupra fard de obraz (culoare la alegere) si amestecam cu o pensula de buze. Intensitatea rujului depinde de cantitatea de fard folosita: mai mult fard = culoare mai intensa. Puteti jongla cu mai multe culori, pt a obtine nuanta favorita.

pai fardul de obraz nu e culoarea ....pieli? si atunci de unde culoare in ruj? Ca doar nu vrem buze culoarea obrazului.
Ori eu nu am inteles bine (lucru care e foarte posibil)
aaa si ai mai zis
maryhanna a scris:aici vom scri retele de rujuri ,creme facute de noi
care noi? E un laborator atestat? sau noi.... asa cateva fete. Ca ma gandesc ca pe fata nu se da cu tot felul de amestecuri.
Imi cer scuze daca par rea dar sa stiti ca nu sunt . E pur si simplu ce gandesc, fara nici un fel de ..ironie sau rautate sau altceva. Vorva aia " intreb si eu ca prostu" wink hug

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de melus la data de Dum 14 Noi 2010, 1:29 pm

Fardurile de obraz au de obicei o culoare mai intensa decat cea a tenului si se folosesc doar in anumite zone ale fetei (obraji, pometi, barbie, nas, frunte, uneori gat) tocmai ca sa dea un efect anume...In "tinerete" aveam pielea de un alb cadaveric si mai foloseam putin fard ca sa nu par bolnava sau mai stiu eu cum.
Silvia, te felicit ca n-ai nevoie de caneli, cum le spune socrul meu.
Acum, eu stau si ma intreb, oare fardul de obraz si vaselina cat de naturale sunt?Nu se pot inlocui totusi cu ceva cu adevarat natural?
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 38
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ladybird la data de Dum 14 Noi 2010, 9:52 pm

Eu imi prepar balsamul de buze singura de cand am albine.
Folosesc urmatoarea reteta:
2 lingurite ulei de masline, 1 cub mic de ceara de albine, uleiuri esentiale dupa plac. Eu am pus o capsula de vitamina A si una de vitamina E.
Am pus totul intr-un bol din sticla intr-un vas cu apa care fierbe, nu foarte tare. Capsulele le-am golit peste, am pus ulei esential de vanilie si am amestecat cu un betisor pana s-au topit.Deoarece consistenta cerii este diferita, a mea fiind naturala era mai tare, prima data am dat gres si a iesit atat de tare dupa ce s-a racit incat nu am putut sa o folosesc. Am topit totul iarasi si am adaugat cate un pic de ulei de masline. Cu betisorul puneam pe un sevet sa vad cat de atre se intaraeste. Cand am ajuns la consistenta dorita am turnat in tuburi goale de ruj si le-am dat la frigider un pic. Nu am colorat deloc amestecul, dar se poate adauga zeama de sfecla rosie pentru culoare. Daca mai aveti intrebari va raspund cu placere.
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 557
Varsta : 41
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Dum 14 Noi 2010, 9:58 pm

melus a scris:
Silvia, te felicit ca n-ai nevoie de caneli, cum le spune socrul meu.
eee nu am nevoie...Am da.... nu ma dau de lene.... de comoditate....de..... puturoasaaaa... ca de.. ce novoie nu are nevoie de ceva imbunatatiri.... Intrbarile le puneam si eu as... pentru cultura mea generala...

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12695
Localizare : Ploiesti

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de maryhanna la data de Mar 11 Ian 2011, 6:06 pm

SOLUTIE IMPOTRIVA COSURILOR
Solutia de fata are doar doua componente la indemana: uleiul de arbore de ceai (tea tree) si apa. Uleiul de arbore de ceai este foarte concentrat si excelent pentru aplicarile zonale, direct pe punctele negre. Insa pentru o curatare generala a fetei cu acnee este necesara dilutia acestuia.
Ingrediente:
• ulei din arbore de ceai
• apa fiarta
Este recomandat sa folositi cantitati mici, pentru deoarece cosmeticele preparate acasa nu rezista la fel de mult precum cele din comert.
1. Puneti o cantitate mica de apa la fiert. Lasati sa dea 2-3 clocote apoi inchideti focul. Lasati sa se raceasca complet.
2. Puneti 10-12 picaturi de ulei de tea tree intr-un recipient de marimea celui din imagine. Completati cu apa. Scuturati bine.
3. Aplicati solutia pe un tampon de vata si tamponati fata curatata in prealabil. Scuturati sticla mereu inainte de folosire!
maryhanna
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 7
Localizare : iasi
Data de inscriere : 05/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 03 Apr 2011, 12:40 pm

Produsele tale cosmetice NU trebuie să conţină:

1. Parabeni

Sunt extrem de controversaţi, numeroase studii legându-i de apariţia unor tipuri de cancer şi dezechilibre hormonale, după cum avertizează şi cunoscutul cercetător şi neurolog David Servan-Schreiber în cartea sa "Anticancer". Cum îi găseşti trecuţi pe lista cu ingrediente: methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben, benzylparaben.

2. Ftalaţi

Îi găseşti în instalaţiile sanitare, produsele electronice, cosmetice (inclusiv cele pentru copii), parfumuri şi jucării pentru copii. Efecte nocive pe care le au asupra organismului: dereglări hormonale, alergii, intoxicarea ficatului, infertilitatea şi anomalii genitale la bebeluşi. Cum îi găseşti trecuţi pe lista cu ingrediente: dietilhexilphtalate - DEHP şi toate care se termină în "phthalate".

3. Sodium Lauryl Sulfate (SLS)

Se găseşte în majoritatea şampoanelor, spumantelor de baie şi a săpunurilor, dar şi în produsele de curăţat diverse suprafeţe. Are capacitatea de a pătrunde foarte uşor în piele şi împreună cu efectele nocive ale celorlalte chimicale pot să genereze substanţe cancerigene. Cum îl găseşti trecut pe lista cu ingrediente: sodium lauryl sulfate (SLS, SLES), sodium laurel or lauryl sulfate.

4. Uleiul mineral şi derivatele sale

Sunt produse sintetice ale petrolului procesat chimic care blochează porii şi inhibă funcţiile naturale ale pielii. Atenţie! Uleiurile pentru bebeluşi conţin 100% ulei mineral! Efecte nocive: îmbătrânesc pielea, sunt cancerigene şi pot să producă tulburări hormonale. Cum îl găseşti trecut pe lista cu ingrediente: mineral oil, paraffin, petrolatum, vaselina.

5. Parfumurile sintetice şi coloranţii

Provoacă alergii, sunt cancerigene şi afectează sistemul nervos, potrivit informaţiilor oferite de Cosmetic Data Base. Cum le găseşti trecute pe lista cu ingrediente: fragrance/parfum, FD&C sau D&C urmate de o culoare şi un număr.

6. Triclosan

Îl găseşti în săpunuri, şerveţele umede, pastă de dinţi şi apă de gură, creme auto-bronzante, farduri, deodorante, cremă de ras, detergenţi de vase. Au efecte nocive asupra funcţiilor tiroidei şi este suspectat de scăderea fertilităţii.

7. Dioxane

Prima referire despre posibilele efecte cancerigene a apărut în 1965 şi a fost confirmată în 1978 de National Cancer Institute. Se foloseşte în săpunuri, a creme de corp, geluri de duş. Cum îl găseşti trecut pe etichetă: toate ingredientele care conţin terminaţia "eth".

- sursa: eva.ro

Am gasit acest articol, tocmai cautand cosmetice dermato. De fapt produse de machiaj fara aditivi periculosi, sau macar fara prea multi aditivi... Am adaugat lista si la primul mesaj, pentru ca mi se pare foarte importanta. Chiar sunt periculoase aceste substante si se gasesc in marea majoritate a produselor cosmetice, inclusiv in cele pentru bebelusi.zid

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Dum 03 Apr 2011, 12:50 pm

tare as vrea sa renut la cosmeticele din comert cand vad cate minuni contin si sa-mi prepar eu .am vazut cum faceti voi toner-ul ,dar n-am gasit ceva despre creme pt ten,n-am cautat eu bine?
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 03 Apr 2011, 3:17 pm

Valentina, se poate. Trebuie doar putina vointa. Eu am pus deodorantul in cui, definitiv. Mi-am cumparat [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Si inainte foloseam zeama de lamaie, de ceva vreme. Incredibil, dar piatra chiar functioneaza si aveam mari probleme cu transpiratia, din motive hormonale. E naturala, tine vreo 6luni si scade si riscul aparitiei cancerului la san, care se stie ca e influentat de deodorantele cu aluminiu si alti compusi toxici.
Sapunuri am inceput sa folosesc doar din cele home-made sau cumparate dar doar din uleiuri naturale. Mi s-a promis di gel de dus, hand-made natural, abia astept. nor
Creme din comert... se pot prepara multe din uleiuri naturale. Momentan folosesc ulei de cocos, ulei de migdale, o crema cu unt de shea. Se poate prepara si acasa, cam asa:
Crema de fata, am inca din cea de la Milena. Nu s-a alterat si fata mea se impaca bine de tot cu ea, desi am tenul sensibil.
Detergent nu mai cumpar. Folosesc nuci de sapun (merci Milena, din nou) si bicarbonat pentru albire. Nucile de sapun sunt bune si in loc de detergent de vase, daca se fierb. Asta la capitolul chimicale naturale, nu cosmetice, dar intram in contact cu ele, ba pe piele, ba pe vasele din care mancam. Si curata detergentul asta de vase, de te si miri. Scartaie vasele, a curat. Se pot spala si fructele cu el... ce sa mai zic, tot natura e cea mai tare. flower

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Dum 03 Apr 2011, 3:39 pm

Bun.... am citit si des citesc despre ceea ce ne face rau in ziua de azi... ce putem face...? Nu-mi pot imagina sa ma apuc de preparat totul in casa, sa-mi sigilez usile si geamurile si sa traiesc intr-un incubator... Sunt putin iritata de aceasta tema, totul aproape este "infectat" de chimicale, problema este ca dam bani pentru a ne face singurei rau... Chiar vom ajunge ziua cand ne vom intoarce in salbaticie sa mancam frunzele si scoarta copacilor... de teama toxinelor din alimentatie si restul produselor de ingrijire corporata, detergenti si aparatura electronica...?
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 03 Apr 2011, 10:32 pm

Da, ai dreptate. E o chestiune de perceptie. Eu spuneam si de o alternativa la deodorantul cancerigen. Daca dai o cautare "deodorant cancer" vei vedea despre ce vorbesc.
Si mancarea, da. Se tot demonstreaza ca E-urile sunt cancerigene. Daca te uiti pe statistici cate tipuri de cancere sunt si cate persoane sunt afectate anual, te sperii. Sau poate nu... Poate mananci in continuare un hamburger, un chips, bei o Cola. In loc de "scoarta de copac"...
In rest, peace ca tin secret ce mai descopar. rade

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Gianina4ever la data de Lun 04 Apr 2011, 9:19 am

Si eu am deodorant fara saruri de aluminiu si fara parabeni,alcool,dar nu din acesta ci pe baza de aloe. Si am si si cosmetice de aceeasi provenienta,naturale,chiar daca nu-s facute la noi.Sigur sunt naturale si am facut testul la ruj,ca la el se poate vedea imediat daca are plumb sau nu?voi ati incercat?wink
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 38
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Lun 04 Apr 2011, 10:17 am

Admina, de deodorant stiu si eu am citit, uite de ex. eu am asa ceva
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pudra de fata am ceva de la Clinique, Ruj la fel insa restul...

Apropos, daca gasesti produse cosmetice pe piata, ai putea sa ne faci cunoscut si noua, poate am si eu ocazia de a gasi aici. Normal ca-mi doresc sa traiesc cat mai sanatos, chiar ma straduiesc, insa la fel de normal este sa-mi scape lucruri importante de care inca nu stiu..
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Lun 04 Apr 2011, 9:42 pm

multumesc Admina,gata, declar razboi chimicalelor din cosmetice.eu am ramas zilele astea fara crema de zi.hai sa va spun ce-am folosit ,da sa nu radeti!
eu imi prepar in fiecare an vara o alifie de galbenele(untura de porc nesarata plus fori si frunze proaspete de galbenele),cu actiune cicatrizanta ,antiinflamatorie,calmanta in plagi, arsuri,diverse leziuni si afectiuni.terminandu-mi-se crema (una buna ziceam eu)am recurs la alifia mea minune,si daaa aspectul tenului meu este altul.doar ca e putin cam grasa,de asta as vrea sa-mi iau unt de shea ,dar la plafar aduce numai la comanda cu un pret de 104 ron insa sotul meu n-a inteles ce cantitate. zid
1.voi de unde comandati ingredientele?
2.imi poti spune te rog ce reteta foloseste Milena? kiss
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mar 05 Apr 2011, 10:29 am

Ieri am dat cautare dupa produse naturiste, si m-am socat affraid Nu am gasit nici un produs sub 20 de euro... Chiar este avantajos sa le preparati singure... daca dispuneti de retete concrete le impartasiti si aici?
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Joi 07 Apr 2011, 2:50 pm

imi spuneti va rog de unde va luati voi unt de shea si cu ce pret?mi-as comanda de pe net insa as vrea o adresa sigura sa nu ma trezesc ca-mi trimit grasime de rata in loc de unt de shea Smile
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dandana la data de Joi 07 Apr 2011, 4:02 pm

eu am luat de pe breslo, unde cei de la sanflora au un magazin mic de tot
dar vad ca nu mai au unt de shea
zid

chiar, reteta de crema Milena, te rugam muuuuuuuult Merci hug Merci

dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 411
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de milena la data de Mier 20 Apr 2011, 5:16 am

retetele pe care le fac eu contin multe uleiuri pretoase inclusiv proteine de matase, dar va recomand sa folositi macerarea de plante in ulei de struguri si ulei de masline. planta aleasa de catre voi sa spunem macese, catina va trebui sa stea in borcanelul cu ulei 6 saptamani pe care il agitam zilnic, dupa 6 saptamani uleiul se incalzeste adaugand ceara de albine si un ulei esential cateva picaturi sa spunem lavanda. In aceasta perioada sunt prinsa in deschiderea unei firme care se va ocupa de aceste minunate produse naturale, eu personal le iubesc enorm si multumec bunului dumnezeu ca mi-a calauzit pasii in aflarea tainelor naturii. Ma bucur ca tot mai multe persoane se apropie de natural, mancarea o alegem si o pregatim singure in bucataria noastra dar cand vine vorba de produse de ingrijire este un pic mai greu, am in spate 1 an de cercetare incepand cu ora 4-5 dimineata doar stiti ce inseamna o munca facuta cu placere dar ma bucur si o fac din suflet.
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 51
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 20 Apr 2011, 9:55 am

Valentina, eu am comandat mai demult de la Elemental. M-am uitat azi si au cu 21,5lei unt de shea rafinat si din cel bio la 29,5lei; ambele cantitatea de 100g. Astia nu-ti trimit "grasime de rata", sunt bune produsele. Unele le gasiti si in Plafar, spre exemplu am luat ulei de cocos mai ieftin decat la elemental si e bun. Imi hidrateaza pielea foarte bine si nu o ingrasa. A fost 13lei o sticla de vreo 200ml, cred. Am luat si o bucata de ulei de cocos in cub, dar are particule de cocos, in el; e cam exfoliant, sau trebuie topit si strecurat.
Produsele Milenei sunt de vis, dau dependenta. Ai apucat sa experimentezi cu gelul de dus? hug

l.e. am gasit tot acolo, ingrediente pentru cosmetice mineral, pigmenti si "prafuri" pentru farduri, pudre. Chiar imi faceam probleme ca nu am gasit o gama satisfacatoare fara parabeni, la produse de machiaj. Dupa cum se stie, parabeni+radiatii solare=> riduri. Sad
Sunt curioasa daca pigmentii merg folositi direct pe post de fard de ochi, adica daca persista.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mier 20 Apr 2011, 4:45 pm

Ieri am intrat intr-un supermarket "allnatura". Am simtit diferenta de la intrare, in primul rand mirosul magazinului... parca intrasem in farmacie... Nu asta este important, ci faptul ca se gasesu de toate, inclusiv cosmetice. Am fost curioasa de preturi sa fiu sincera, nu-mi pot permite. Nu inca... Sad
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de betymi72 la data de Mier 20 Apr 2011, 4:59 pm

cea mai buna crema de fata e uleiul de masline de la mama lui(Spania,Italia)facut la rece-nu cel din magazine ci de la particulari...sfat dat de cosmeticiana si probat de mine!
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2514
Varsta : 45
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Mesaj Scris de odrina la data de Mier 20 Apr 2011, 7:08 pm

Eu amestec in putin unt bio ulei de masline extravirgin presat la rece (il am mereu in casa, folosesc la salate), ulei de ricin si vit E. Initial (acum vreo 4 ani) am folosit aceasta "crema" doar pt ochi, dar de vreo 2 ani o folosesc si pt fata si gat (se tine numai la frigider). Am sa pun si vit A data viitoare, uit mereu s-o cumpar. Vreau sa-mi cumpar ulei de cocos (e solid) pe care sa-l folosesc ca baza impreuna cu untul.
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de milena la data de Mier 20 Apr 2011, 7:21 pm

uleiul de cocos poate usca tenul, mai repede ulei de migdale sau struguri uleiul de ricin este foarte gros, trebuie sa fie diluat in alt ulei, cu o consistenta mai subtire - ulei de floarea soarelui, sau ulei de masline extravirgin, presat la rece. Proportiile orientative ale amestecului pot fi 30 - 70% pentru tenul gras, 20 - 80% pentru tenurile normale si 10 - 90% pentru tenurile uscate.
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 51
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat